Groote Vier vinden basis tot verdere besprekingen Het Russisch beslag op „Duitsche" activa Haarlemsche meesters in het Frans Halsmuseum Nederlandsch elftal naar Engeland Fabrieken onder sloopershamer Tot hoofd en hart Geen bindende procedure-regels voor komende vredesconferentie Twee dooden bij mijn- ontploffing Petroleumtank in brand Het weer De burgemeester verrichtte de opening Uitwijzing van niet-Oostenrijkers lokt protesten uit Noord'ersluis weer in gebruik V. 69ste JAARGANG No. 23590 DINSDAG 9 JULI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week SLAAPRIJTUIGEN WEER INGEVOERD Wester suikerraffinaderij voorloopig uitgeschakeld Trompen contra Nijssens NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Na langdurige besprekingen, waarbtl Byrnes en Bevin aan den elenen kant en Molntov aan den anderen streden over liet al dan niet vaststellen van proce dureregelen, «elke bindend zou den zijn voor de Groote t ier, is een door RIdault gedaan en door de anderen geamendeerd com promisvoorstel als basis voor verdere onderhandelingen aan vaard. De regels van procedure, die bij de uitndodigin.gen voor de vredescon ferentie zullen worden gevoegd, cn welke als zoodanig de conferentie vrijlaten om ze te amendeeren of te verwerpen, luiden als volgt; 1. Voorgesteld wordt een algemee- ne commissie, bestaande uit de plaatsvervangende deputatieleiders, die het werk van de conferentie zul len co'ördineeren. De beslissingen van de algemeeme commissie dienen met een meerderheid van tweederden der stemmen te worden genomen. 2. De conferentie heeft.het recht, de regels van procedure, aanbevolen door de ministers der Groote Vier, te amendeeren of te verwerpen. 3. Vijf politieke commissies zullen worden ingesteld, samengesteld uit landen, die inderdaad in oorlog waren met de vroegere vijandelijke satellietstaten plus Frankrijk. De commissie voor Italië zal 20 leden plus een Fransch lid hebben; .^plie De Ned. Spoorwegen hebben het voornemen met ingang van 6 Au gustus eenmaal per week van Am sterdam, Den Haag en Rotterdam een slaaprijtuig te laten rijden over Oidenzaal naar Bentheim (Duitsch land), waar aansluiting wordt ver kregen op den Nordexpress. die van Frankrijk naar Scandinavië loopt. Men is van plan deze reisgelegen heid in October tot twee keer per week uit te breiden. Onder Made-Drimmelen heeft »er. S-mijn twee slachtoffers gemaakt. Het zijn d'e gebroeders Heykamp, afkom stig uit Dongen. Bij het maaien van gras op den Rivierdijk van de Amer, in de Liesbosch, reed de machine op de mijn. Deze ontplofte onmiddellijk. Een van de broers werd op slag ge dood, terwijl de andere zwaar gewond werd en kort daarna overleed. Gistermiddag was het personeel van het Gemeentelijk Gasbedrijf aan den Vlietweg te Den Haag in rep en roer. Om half vier brak hier een zich snel uitbreidende brand uit in het veiligheidsreservoir van een 500 tons tank, gevuld met 300 ton ruwe olie. De spoedig ter plaat se zijnde brandweer wist het vuur in korten tijd te bedwingen, zoodat het gevaar van explosie van de tank, waarin de olie een Steeds hoogere temperatuur bereikte, werd voorko men. Persoonlijke ongelukken kwamen nic, voor. Volgens eëfi arbeider, die den brand ontdekte en direct alarm maakte, is de oorzaak van dezen brand een brandende zak geweest, die op onverklaarbare wijze midden ln het reservoir lag. Het onderzoek la nog gaande. Nader wordt ons gemeld. dat de brand waarschijnlijk veroorzaakt is door een vonk die van een waschappa- raat is afgesprongen en zoodoende in de nabijheid liggende morsolie in brand deed steken. voor Roemenië 11 plus Frankrijk; die voor Bulgarije 12 plus Frankrijk; die- voor Hongarije 12 plus Frankrijk; die voor Finland 10 plus Frankrijk. De Fransche vertegenwoordiging bij de vijf politieke commissies is een uitvloeisel van een voorstel van den Amerikaanschen minister Byrnes. Bij deze commissies zal Frankrijk ech ter geen stem hebben, inzooverre het geen kwesties betreft waar specifiek Fransch belang mee gemoeid is. 4. Voor beslissingen in de vijf po litieke- commissies zal een meerder heid van tweederden der stemmen vereischt zijn. In. het geval een be slissing wordt genomen, heeft de minderheid het recht haar ziens wijze aan de alge-meene vergadering voor te leggen. Indien geen twee derde meerderheid is bereikt, zullen twee of meer verschillende ziens wijzen ter' beslissing aan de alge- meene vergadering van de vredes conferentie mogen worden voorge legd. Dit beteelfent een overwinning voor Engeland en Amerika, die zich bleven kanten tegen bin dende procedureregels voor «leze vredesconferentie der 21 landen, zooais de Kussen die eiscliten. Door de overeenstemming var- Maandagavond is de laatste- hinder paal voor het zenden van formeele- uitnoodig-ingen blijkbaar uit den weg geruimd.' aldus A.P. Behoudens onvoorziene omstandig heden zal de conferentie 29 Juli in het Palais du Luxembourg te Parijs beginnen. tot Woensdag- Verwachting avond; Heldere nacht, overdag weer tijdelijk uitgestrekte wolkenvel den, vooral laiogs de kust, over wegend droog. Waar de bewol king breekt, stijgt, tempera tuur snel. Zwakke of matige wind tusschen Noord en West. Zon onder 20.5a» maan 17.45— 1.41, zon op 4,31. Op de gisteren gehouden zomer vergadering van den Engelschen Voetbalbond werd besloten, het Nederlandsch elftal uit te noodi- gen in het a.s. seizoen een wed strijd in Engeland te komen spe len, waarschijnlijk te Huddfrsfield of Leeds op 27 November of 1 De cember a.s. Ook het vertegenwoor digend elftal van Frankrijk zal i'oor het a.s. seizoen worden uitge- noodigd. Naar wij vernemen zal de Wester suikerraffinaderij te Amsterdam, zoo als de toestand zich nu laat aanzien, niet vóór de komende campagne we der in bedrijf worden gesteld. In de plaats van „de Wester suiker" is nu de Wittouk-fabriek te Breda, eveneens behoorende tot de Centrale Suikermaatschappij, gisteren met het raffineeren van suiker begonnen. De fabriek te Breda heeft een ca paciteit van ongeveer 8.000 ton per vier weken. Het moet voor iederen Haar lemmer een bijzonder genoegen zijn de zeer aantrekkelijk ge arrangeerde tentoonstelling te bezichtigen van schilderijen van meesters uit de eeuw van Frans Hals, die in Haarlem gewoond en gewerkt hebben. De nieuwe directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, heeft, daartoe in staat ge steld door het gemeentebestuur en he-t comité ter viering van het 700-jarig eeuwfeest, deze waarde volle expositie georganiseerd. Be halve de werken van Haarlemsche meesters, die in eigen bezit zijn, werd een aantal belangrijke stuk ken in bruikleen afgestaan door he-t Rijksmuseum te Amsterdam, het Koninklijk Kabinet te Den Haag, het Museum Boymans te Rotterdam, het Stedelijk College te Amsterdam en enkele particu lieren. Bovendien zijn op de ten toonstelling een twintigtal kunst werken te bewonderen, die onlangs uit Duitschland werden terugge haald. Haarlem kan bogen op een lange en eerbiedwaardige traditie wat de schilderkunst betreft, die, wanneer de tentoonstelling een juist beeld zou moeten geven van de Haarlemsche schilderschool, Op Russisch bevel Is de Oos- tenrijksche politie gistermorgen begonnen met het ophalen van niet-Oostenrijkers ten getaie van 54.000 voor deportatie naar elders. Hoewel als tijdstip voor de uitwijzing gistermorgen zes uur was aangekondigd, was er gedurende den geheelen mor gen op de voornaamste stations van Weenen, waar de bannelin gen zich moesten verzamelen, nauwelijks een levende ziel te be kennen. Regeeringsautoriteiten verklaarden, dat dit ophalen een moeilijke taak zou zijn. omdat velen gevlucht zijn na de aankondiging per radio van Zondag. Vermoedelijk hebben zij de wijk genomen naar andere Geallieerde zones. De niet-Oostenrijkers, die on der den maatregel vallen, omvatten „Volksduitschers", onderdanen van omliggende landen en een aantal Rijksduitschers. Naar vernomen wordt, is de rer geerlug in het algemeen niet gekant tegen de deportatie van de Volks duitschers veelal inwoners van Hongarije, Tsjecho-Slowakije en de Roemeensche provincie Transsyl- vanië, die ln het afgcloopen jaar Oostenrijk zijn binnengekomen maar wél tegen de wijze, waarop de Russen de deportatie doorvoeren. Hei bevel is op zulk een korten termijn gegeven, dat het protesten heeft uit gelokt van de andere Geallieerden. Het is den gedeporteerden toege staan vijftien kilo bagage mede te nemen. De Weensche radio heeft aan diegenen, die Oostenrijksche staats burgers zijn geworden, den raad ge geven. hun woning niet te verlaten. Een overzicht van de verwoestingen in het centrum van de Zeiss- fabriek in Jer.a Duitschlanddie op voor-oorlogsche krachten produceert. Bijjia de geheele productie van deze fabriek wordt door Rusland opgevorderd Een woordvoerder van het Brit- sche ministerie van Buitenlandsche Zaken deelde gisteren mede. dat de Britsche regeering „een onderzoek heeft ingesteld naar de bepalingen van de Russische proclamatie, waar bij alle Duitsche activa in Oostenrijk worden overgenomen". De woord voerder zeide, dat het niet aan den geringsten twijfel onderhevig is, dat Rusland volgens de besluiten van Potsdam recht heeft op Duitsche activa in Oostenrijk als herstelbeta ling. Volgens den woordvoerder was echter nog nooit vastgesteld wat nauwkeurig Duitsche activa zijn. In Oostenrijk, dat lang onder Duitsche ovérheersching stond, is het moeilijk te zeggen wat Duitsch is en wat Oos- tenrijksch is, doch door de Duitschers is overgenomen. De Britsche regee ring meent, dat de Groote Drie inzake de Duitsche activa 'n definitie moe ten opstellen. De Engelschen zijn te gen elke actie die zulk een definitie zou kunnen bevooroordeelen. Arbeider voltooit een reusachtig astronomisch instrument in de Zeissfabriek in Jena (Duitsch land). 90 pCt. van de productie van deze optische werken, die behooren tot de uitgebreidste industrie in de Russische zone. gaat volgens oorlogsovereen komsten naar Rusland In de fraaie Porta Westphalica, het nauwe dal in de Westfaalsche ber gen, waardoor de Wezer noordwaarts stroomt, is een mysterisch stel sel van pijpleidingen tegen de rotsige berg wanden gebouwd. De leidingen eindigen cp het stationsemplace ment van Porta. Waar zij begonnen, wisten tot voor een goed jaar alleen nog maar de vierduizend Slaven, die in de steengroeven in het bergmasslef een machtige onderaardsche olieraffinaderij bouw den. Aan de buitenzij de ziet men eenvoudig de leidingen in den grijzen bergwand ver dwijnen en verder is er niets dat er op duidt, dat hier een der 53 on- dergrondsche fabrieken was, die de Nazi-heer- schers in hun vertwij feling in het laatste jaar van den oorlog lie ten bouwen. Als men thans binnengaat ln de twintig meter hooge gangen, die s'teengra- vers in de bergen heb ben uitgehouwen, dan vindt men er een spookachtig samenstel van roestende bulzen. ketels en motoren. Er loopen enkele arbeiders rond, sloopend en de- monteerend. Het groot ste deel van de Instal latie ls evenwel nog in tact en wacht op gega digden, want de machl- nes zijn aangewezen voor herstelbetalingen. De Duitschers hebben voor de inrichting van deze olieraffinaderij een geweldige massa ar beidskracht verspild. Vele maanden lang werkten er 4000 arbei ders, doch bij het.ein de van den oorlog was de fabriek nog slechts voor 90 pCt. gereed. Demilitarisatie in Duitschland ren ondergebracht, werden er dagelijks iu de donkere holen ge jaagd. Nu ls deze mar telplaats leeg en de machines zijn ln Eind hoven met muziek weer binnengehaald. Ach tergebleven zjjn slechts de electrische leidln- gen en de luchtverver- schings-iustallaties en het wachten ls hier nog slechts op het dyna miet, dat de toegangen tot deze sinistere ho len zal sluiten. Aan de overzijde van de Wezer, onder het machtige Wilhelmsmo nument, is dé derde en laatste faze der vernie- bereikt, wanneer men tiging van de onder van hier met 'n wan- grondsche fabrieken Anders staat het met de „Philips Valve Ham- merwerke", die men kei kabelbaantje enke le tientallen meters hoöger tegen het berg- massief getrokken wordt Toen de Duitschers in September 1944 Inza gen. dat zij Zuid-Ne derland zouden moeten ontruimen, plunderden zij de Philipsfabrieken werd gemaakt en waar grondsche reeds voltrokken. Daar heeft 17 ton ontplofba re middelen de berg hellingen doen inzak ken in den toegang tot de holen, waarin se dert September 1944 een kwart millioen ko gellagers per maand te Eindhoven en sleep ten het materiaal naar deze steengroeven. In Februari 1945 waren zij zoo ver, dat ze in dé groeven een fabriek van negen verdiepingen hadden Ingericht, waar zij de productie van radiobuizen konden be ginnen. Twaalfhonderd arbeiders, meestal Jood- sche meisjes uit heel Europa, die in een kamp ln de buurt wa in de befaamde „Pant- serschrlk" zijn oor sprong vond. De vei- nletlging van de mach - tlge betonkolossen, die den ingang vormden, eischte veel voorzich tigheid, daar het ge- denkteekep op den bergtop niet bescha digd mocht worden. Elf dergelijke fabrieken zijn na ontruiming aan lu gertechnici overgegeven ter vernieling. werken omvat over een period» van vijf eeuwen. Daarom is bij de samenstelling van de expositie ter gelegenheid van Haarlems 700-ja- rig bestaan een selectie toegepast, die een goeden indruk geeft van het meest glorievolle tijdperk der Haarlemsche schilderkunst, n.l. de eeuw van Frans Hals. Frans Hals zelf heeft de eere plaats gekregen in de groote ten toonstellingszaal van het-naar hem genoemde museum. Zeven, forsche schilderijen van zijn hand leggen getuigenis af van zijn genialiteit. Daaromheen zijn werken gegroe peerd van Jacob van Ruijsdael, Hendrick Pot, Jan Steen, Johannes Verspronck, Jan en Philips Wou werman, Willem Heda, Hendrick Goltzius, Jan van Goyen, Jan da Bray, Gerrit len Job Berckheyde, Judith Leyster enz. Tot en met 16 September zal deze bekoorlijke tentoonstelling geopend zijn en wel eiken dag' van 10 tot 5 uur, ook des Zondags. Zaterdagmiddag heeft de burge meester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda, de officieele opening verricht van de tentoonstelling in het Frans Halsmuseum. Het ge meentebestuur van Haarlem heeft bij de herdenking van het 7-jarig eeuwfeest der stad er naar ge streefd, aldus de burgemeester in zijn toespraak, onze bevolking op alle mogelijke manieren te laten deelnemen aan de feestelijkheden. Er zijn verschillende cultureele gebeurtenissen, waarvoor beoogd wordt een veredeling en verfijning bij elk een en in ieder opzicht ta bevorderen. Het is een gemeenschapstaak, die wij allen moeten trachten to verwezenlijken, want voor de toe komst van ons volk is het van da grootste beteekenis. Wij zien alom oppervlakkigheid om ons heen, daarom hebben wij de verplichting het leven meer in houd te geven. Een tentoonstelling als deze, welke een beeld geeft van de kunst van groote Haarlem-» mere, zal er toe bijdragen tot deze innerlijke verdieping te geraken. De burgemeester sprak de hoop uit, dat het Nederlandsche volk alles op alles zal zetten om na dezen langen en gruwelijken oorlog te komen tot een gulden tijdperk. By de opening van deze exposi tie was o.a. aanwezig een verte genwoordiger van het gemeentebe stuur van Amsterdam. Als de omstandigheden niet al te zeer tegenwerken zal Donder dag 18 Juli in Jmuiden de Noor- dersluis, die de Duitschers in Sep tember 1944 getracht hebben on herstelbaar te vernielen, weer in gebruik worden genomen. De directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, ir. W. J. H. Harm- sen, zal de opening verrichten, in aanwezigheid van een aantal officieele gasten. De opening valt samen met de binnenkomst - van het vlaggeschip van Amsterdam „de Oranje" dat dan vooir den tweeden keer na de bevrijding naar Nederland komt en ook nu weer repatrieerenden aan boord heeft. Donderdagavond zal er een pit tige wedstrijd gespeeld worden. Da elf Trompen spelen tegen de elf Nijssens. De wedstrijd wordt ge speeld op het terrein aan de Kwee kerslaan en begint om zeven uur. Den Maandag gespeelden wedstrijd SanthaesOverheidspersoneel heeft de „Santhaes" met 62 verloren. De heer H. W. van Benten te Heemstede slaagde te Utrecht voor het doctoraal examen Indisch rechte Weet uio driften te bedwin- gen. Wie zich laat gaan is de I slaaf en niet de meester van zichzelf. j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1