PROFESSOR PICCARD m naar het rijk van Neptunas Diepzee-onderzoek Welvaartszorg op langen termijn in Curasao De terugtrekking van bezettingstroepen Rembang wordt weer I DEZELFDE STREKEN? op 4000 meter rimboe tas# Radio-rede van Da Costa Gomez De diefstal van de film ever atosmproeven Zweden zal nazi-goud uitleveren De mijnramp in Limburg Rijke buit voor C.C.D. Denemarken Noorwegen 2 0 Middelkamp wint weer DINSDAG 9 JULI 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht Prof. Piccard en Max Cosijns be kijken een minia tuur-onderzeeër, een model van de cabine waarin zij zullen afdalen om, het bed van den Oceaan te onder zoeken. Het bol vormige linksche gedeelte is de werkelijke cabine. Daarboven be vindt zich het reservoir, gevuld met benzine. De radio-antenne ziet men rechts en .zal de" eenige schakel zijn tus schen de duikers en hun moeder schip Een resolutie Het werk op collectieve boerderijen in Rusland Byrnes voorstander van snelle oplossingen Een patrouille Nederlandsche soldaten wist een aantal Chi- neesche burgers uit handen der extremisten te bevrijden. De Chirieezen, onder wie zich vrou wen en kinderen bevonden, wer den naar Serpong gebracht, waar zij van voedsel werden voorzien. Het uitdeelen der porties Koningin en Bisschop betuigen deelneming Het stroopersdrama te Leende R.K. Universiteit De te Kopenhagen gespeelde voetbalwedstrijd Denemarken Noorwegen is geëindigd met een 20-overwinning voor de Denen. V oetbalprogramma Schoolathletiek Sportsnippers IN HET KORT Uit film en pers kan men een vrij duidelijk beeld vormen van de voedselsituatie in Duitschlanduitgebreide zwarte markt, vrouwen die tusschen afval eetbare resten zoeken, honger - cpstootjes in de groote steden, het zijn illustraties van het algemeen bekende feit, dat de rantsoenen klein zijn. In het Canadeesche tijdschrift Maclean's Magazine van 1 Decem ber 1944 schreef Lord Robert Van- Eittart, langen tijd de groote man- achter-de-schermen der Engelsche politiek, e"n artikel „Germany will try this '«*"k again", Duitschland zal deze stretèb opnieuw uithalen. Hij beschrijft hoe na den Eersten Wereldoorlogde Duitschers door eigen schuld maandenlang zonder voedselaanvoer bleven. Zij chicaneer den, lieten de Geallieerden voor alles zorgen, saboteerden de trans porten naar andere, zwaarder ge troffen landen, en behielden de koeien, die zij uit Frankrijk, België enz. gestolen hadden. Er was hon ger, maar zij waren er, niet zoo zeer door den oorlog als wel door hun gedrag na den wapenstilstand, zelf de schuld van. Niet een Geal lieerde blokkade maar e'gen schande lijke onwil was de oorzaak van de ellende in Duitschland van 1918. In de pakhuizen lag de rijke oogst van den laatsten oorlogszomer, maar de eigenaars hielden hem vast, zooals dc reeders hun schepen binnenhielden De fabel van de tallooze gestorven kinderen weerlegt Vansittart met sprekende cijfers: kort na den oorlog stierven er nauwelijks meer dan kort ervoor. En hij voegt erbij, dat wel een ironische speling van het lot. diezelfde gestorven of achterop-se raakte kinderen tot de harde, taaie soldaten van dezen tweeden wereld oorlog heeft gemaakt. Het hongerspel diende om de we reld sympathiek te stemmen jegens het arme Duitschland. En de opzet slaagde. Aan de Geallieerde tonnage werden schepen onttrokken om graan uit Argentinië naar Duitschland te brengen, dat de Duitschers hadden gekocht maar weigerden met eigen schepen te gaan halen! De honger werd gebruikt als het eerste, ter sluiks gehanteerde, propagandawa- pen na de nederlaag. Een groot deel van de wereld en alle Duitschers ge loofden er in. Het was de eerste stap naar den nieuwen-oorlog. Thans laten de Geallieerden heel wat minder aankomen op den wil of onwil van den verslagen vijand. Transport en verdeeling geschieden thans beter dan toen. Er wordt veel gedaan om de rantsoenen op een peil te houden dat laag maar niet te laag is. Men laat de Duitschers niet zoo vrij in hun voedselpolitiek als in 1918 Toch poseert ook nu het overwon nen Rijk als cle zielige, magere, arme figuur. De Duitschers zelf zullen weer in hun eigen, door den vijand ver oorzaakte, ellende gelooven. Zij zijn er voorloopig beter aan toe dan Po len, cóstenrijk, Hongarije, beter ook dan vele staten er onder hun bezet ting aan toe waren, maar hun oproe ren toonen wel dat zij zich bekla genswaardig vinden en den over winnaars een fel verwijt van hun toe stand maken. Toen volgde op de hongerpropa- ganda de vernieling van de vloot om uitlevering te voorkomen, de sa botage der herstelbetalingen, de op zettelijke inflatie, en zooveel meer dat in 25 jaar tot een nieuwen oor log leidde. En thans? In groote groepen leeft nog de wraakgedachte.' Als de honger van 1945—1946 propagandistisch ge bruikt kan worden, zal deze gedachte groeien, en groeit ook het gevaar voor volgende stappen zoodra de Duitsehers weer wat vrijer worden Opnieuw dezelfde streken? T T T anneer men 12.000 meter I A gestegen is, dan kan yy men ook 4.000 meter dalen, meenen prof. Pic-» card en zijn assistent Cosyns. Ditmaal keert dé professor het zwerk met „zijn ijle lochten" den rug toe en is van plan zich te gaan verdiepen in het rijk van den koning met den groenen zeewieren-baard, Neptunus. Om de diepten der zee te onder zoeken, staat hij voor hetzelfde pro bleem als bij de opstijging in de stra tosfeer. Het probleem is opgelost door het bouwen van een bolvormige ca bine van 2 m. middellijn. De sluitin gen, die aan de buitenzijde van de cabine aangebracht zijn en door den druk van het water worden samen geperst, zorgen .ervoor, dat zij water dicht is. De cabine wordt gesteund door drijvers van 7 x 4 x 3.20, welke gevuld zijn met benzine. William Beebe heeft een diepte bereikt van 900 m. Prof. Piccard denkt tot 4.000 meter beneden den zeespiegel af te dalen. De weerstand van de cabine, die op modellen is nagegaan, is bestu deerd voor een,druk van 12 km. wa ter, dank zij heft> toestel dat door net Nationaal Fonds voor Wetenschap pelijke onderzoekingen beschikbaar is gesteld. De zichtbaarheid zal ver zekerd worden door twee patrijs poorten van plastische stof, met een doorsnede van 10 cm. die zich aan den binnenkant van de cabine be vinden. De verlichting benoodigd voor de foto's (10 per seconde! wordt verkregen door krachtige schijnwerpers, boven de cabine aan beide uiteinden van de drijvers ge plaatst Andere projectoren worden van binnen uit op de diepten der zee gericht. De daling wordt geregeld door voldoenden A ballast, die door elec- tromotoren op zijn plaats zal wor den gehouden. Wanneer de ver langde diepte bereikt is, zal' de ca bine zich, met behulp van twee schroeven, kunnen voortbewegen. Wanneer de stroom der electro- Mr. dr. Da Costa Gomez, voorzit ter der Curacaosche delegatie heeft over den zender Hilversum een rede .uitgesproken onder den titel: „Enke le opmerkingen over welvaartszorg Op langen termijn in Cura$ao". Spr. zeide iets over de West-In dische eilanden te willen vertellen om in Nederland een grootere belang stelling te wekken voor die eilanden, die nu meer dan ooit behoefte ge voelen aan sterkere cultureele en economische banden met Nederland. Het belang van Curacao in den -oor log slechts kort memoreerend, ging dr. Gomez voort met te wijzen op de prachtige positie van Curasao tus schen de beide Amerika's; ook de sterke deviezenpositie werd in her innering gebracht,. Alleen hierdoor was het mogelijk aan Nederland een belangrijk bedrag af te staan. Niet alleen echter op financieel gebied, doch vooral ook op dat van den handel (uitvoer van landbouw producten), als schakel voor emigra tie-mogelijkheden naar Zuid-Ame- rika, kustvaart op Zuid-Amerika e.d. kan Curasao voor Nederland van groot belang zijn. De ontwikkeling van Curasao zelf zag de heer Gomez In een industri- eele richting gaan, terwijl het land misschien ook een groote rol zou kunnen vervullen als stapelplaats van afgewerkte en half-afgewerkte producten. „Om te voorkomen, dat onze welvaartsbronnen uitgeput ra ken willen wij nu al onze krach ten inspannen om de toekomst van ons land veilig te stellen en ■wij vertrouwen, dat' gij ons bij onze welvaartszorg behulpzaam zult willen zijn. Ook bij het scheppen van sociale voorzie ningen, zonder welke een uit bouw van onze welvaartszorg niet denkbaar is, hopen wij op u een beroep te kunnen doen," zoo besloot dr. Da Costa Gomez zijn rede- Zondag is, zooals reeds in het kort is gemeld, op Curagao een mas savergadering der inwoners- gehouden als antwoord op de recente aanval len, in pers en elders op de Cura- gaosche delegatie gedaan. Op deze massabijeenkomst is een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt: 1. dat zij ten volle achter de op dracht van de Statendelegatie staan, zooals deze bij haar vertrek door de volksvertegenwoordiging werd gege ven; 2. dat de wenschen vervat in de petitie, welke de delegatie aan H.M. de Koningin heeft aangeboden, ook hun wenschen zijn; 3. dat ziJ ten volste vertrouwen hebben in de integriteit, bekwaam heid en het Inzicht.van de door de Staten afgevaardigde delegatie, wier leden steeds blijk gegeven hebben, de belangen, van het volk voor te staan en zeker ook nu bij de bespre kingen met de regeering die belangen zullen verdedigen; 4. dat zij vertrouwen, dat de Ne derlandsche regeering in de ruimste mate aan de rechtvaardige wen schen en verlangens van de bevol king van Curagao tegemoet zal ko men, zooals deze door de Staten delegatie worden voorgedragen en in haar woorden zijn belichaamd; 5. dat ze zich beschouwen als bur gers van het Nederlandsche Rijk In grooter staatsverband en ten over vloede hun gevoelens van aanhan kelijkheid aan het doorluchtige Huis van Oranje wenschen te bevestigen. magneten is afgesneden, zal de ca bine door de drijvers weer naar de oppervlakte stijgen. Prof. Piccard legde er den nadruk op, dat deze proefneming van alle gevaar ontbloot is. De temperatuur van bet water zal een weinig beneden 0 graden zijn. Na de wederopstijging zal de eenige moeilijkheid gelegen zijn in het localisèeren der cabine, daar de deur, die een middellijn heeft van 43 cm., te zwaar is om van bin nen uit geopend te worden. De onderzoekers blijven in voortdurend contact met een boot door middel van „ultra-klanken", afkomstig van gewone vuurpeilen, welke vlotters van kleine afmeting aan de oppervlakte zullen brengen, ep tevens door middel van de radio. Het ledige toestel zal 15 ton we gen. Tachtig procent van alle ele menten worden ln België gefabri ceerd. Het monteeren zal eveneens in Antwerpen geschieden. De expe ditie is bepaald in Februari 1947. doch de juiste plaats is nog nier bekend. Vermoedelijk zal dit geschie den in de golf van Guynea. Eerst zullen proefnemingen op verschillen de diepten gedaan worden en wel van 1.000 tot 4.000 meter. Ten slotte deelde prof. Piccard mede dat de idee reeds zoo oud is als de wereld en dat Alexander van Macedonië reeds zelf de zeeën had afgezocht, opgesloten in een cabine, die door een boot werd voortgesleept. Een film, die betrekking had* op de atoomproeven van Bikini, werd sinds enkele dagen vermist. Gene raal Ramey geeft hieromtrent nog de volgende bijzonderheden. Den 30en Juni bevond de film zich in het bezit van een koerier van een Amerikaanschen officier. De filmdoozen droegen de aanduiding „strikt geheim", omdat de rolprent zelf dienst moest doen hij de proef neming met den koerierdlenst, ter voorbereiding van het groote expe riment. Ramey kon niet inzien, waarom de film voor iemand van bijzondere waarde zóu zijn. Zij was genomen om zekerheid te hebben van den tijd, dien de camera's noodig zou den hebben om de bom te foto grafeeren. Het Sovjet-Russische blad ,,Prawda" heeft critiek geleverd op de slappe discipline, welke zou heerschen op de cpllectieve boerderijen in Sovjet-Rus land, waar men er de voorkeur aan schijnt te geven om thuis te blijven en eigen cultures te verzorgen. In het artikel werd gewezen op het belang van het bergen van den oogst en wer den voorbeelden aangehaald, waaruit een verre van bevredigenden stand van zaken wat betreft de bereidheid tot oogstwerkzaamheden blijkt. ,,Verre- gaande verwaarloozing van landbouw werktuigen in het gebied van Kras Nodarsk heeft geleid tot ernstige graan verliezen", aldus schrijft de „Prawda". In diplomatieke kringen in Washing ton wordt voorspeld, dat de Russen zullen probeeren zoo lang mogelijk de Sovjet-legers over Oost-Europa ver spreid te houden. Indien de Russen hiervan zouden afwijken, dan zou dit een belangrijke koerswijziging van het Kremlin be- teekenen, waardoor de tusschen de groote mogendheden bestaande span ningen zeer verminderd zouden wor den. Een van de eerste oogmerken van den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Byrnes, is, dat de bezettingstroepen zoo spoedig mo gelijk teruggetrokken worden. Daarom beijvert Byrnes zich om de vredes verdragen met Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland dezen zomer reeds in orde te maken, teneinde te bereiken, dat <le Russische troepen teruggetrokken worden uit deze lan den. N Logischerwijze zouden de volgende stappen van Byrnes zijn: het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk en een herziening van de bezettir.g van Duitschland, welke punten van invloed zijn op de Russische troepen sterkte ln Polen. Volgens te Washington ontvangen inlichtingen begint de kwestie van ae bezettingstroepen reeds gestalte aan te nemen. Naar verluidt, is Byrnes voorstander van een overeenkomst tusschen de Groote Vier, volgens wel ke de bezettingstroepen uiteen land zouden worden teruggetrokken onge veer drie ipaanden nadat hetr desbe treffende verdrag is onderteekend. Daarentegen schijnt Molotov er vooi te zijn, om van de ratificeering van een verdrag het kardinale puilt te ma ken ter bepaling van het tijdstip, waarop de troepen teruggetrokken moeten worden Dit zou een verschil „van maanden kunnen beteekenen. Naar schatting bedraagt de sterkte van de bezettingslegers in Europa 1.500.000 man. Het is echter ook mo gelijk, dat het aanzienlijk hooger ts. Rembang, bet eenzame Ne<1. Indische eiland, waar 200.000 .Japanners uit Malakka, Sumatra Birma na hun gevangenneming verbannen zijn, zal binnenkort weer een rimboe worden. De 45.000 Japanners, die daar in Juni nog over waFen, zullen mid den Juli naar huis terugkeeren dank zij generaal Mae Arthur die daarvoor schepen beschikbaar heeft gesteld. De eenige Japan ners die in Zuid Oost Azië blij ven, zijn de 100.000, die elders worden vastgehouden voor werk verrichting. Tot de Japanners er kwamen, was dit eilandje van ruim 25 vierkanten kilometer absoluut onbevolkt. Het was bedekt met oerwoud. De Japan ners, wien men had laten weten, dat ze voor hun eigen levensonder houd moesten zorgen op rijst en ananas na, die ze uit Singapore kre gen hebben er een tuindorp van gemaakt. Ze bouwden huizen van hout en van atap. lederen dag gin gen 2000 man op de vischvangst. Op een boerderij werden varkens, een den en kippen gefdkt. Er waren slechts 7 Engelsche sol daten op het eiland; 5 daarvan wa ren dokter. Als alle Japanners weg zijn, wordt het eiland aan Nederland - en aan de wildernis teruggegeven. Zweden heeft er in toegestemd ongeveer driekwart gedeelte van de 387 millioen dollar aan Duitscl% activa in Zweden te overhandigen aan de Geallieerde Commissie voor Herstelbetalingen. Dit werd Maan dagavond in Washington onthuld. De Amerikaansche regeeringsfunc- tionarissen onthulden eveneens, cjat de overeenkomst met Zweden ook voorzag in het overgeven aan de Ge allieerden van het door de nazi's ge roofde goud ter waarde van 10 mil lioen dollar. De directie van de staatsmijnen heeft een telegram ontvangen, waar- In wordt medegedeeld, dat H.M. da Koningin met diep leedwezen ken nis heeft genomen van het onge val dat de Staatsmijn Wilhelmiha heeft getroffen. Zij verzocht aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers haar oprechte gevoe lens van deelneming te betuigen en de gewonden van haar belangstel ling kennis te geven. Namens den bisschop van Roer mond, Mgr. G. Lemmens, betuigde de pastoor van Terwinselen de familie leden van de overledenen deelne ming. De datum voor een gezamenlijke herdenking van de slachtoffers is vastgesteld op 13 Augustus a s.-, op welken, dag in de parochiekerk van Terwinselen een plechtige Requiem mis zal worden opgedragen. Met de acties van den C.C.D. in April was een half jaar verscherpte strijd tegen den gifhandel ten einde. Ook in April zijn wederom verras sende resultaten behaald. Er werden n.l. deze maand, inclusief bedrijfs- contröle, meer dan 400.000 kg. Ie. vensmiddelen in beslag genomen. Voorts 220.000 sigaretten, groote hoeveelheden textiel en eieren, rij wiel- en autobanden, 3000 kippen en 700 stuks vee. De controle richtte zich vooral op een juiste bestemming van voor menschélijke consumptie bestemde producten. Als gevolg hier van werden ruim 100.000 kg. aard appelen. 25.000 kg. granen en 53.000 kg. peulvruohten in beslag genomen. Ruim 8000 personen kregen een pro ces-verbaal. Conform den eisch heef+ de Bos sche rechtbank den strooper F. A* Cl. uit Valkenswaard, die in den nacht van 26 op 27 Oct. 1945 den jacht opziener H. van den Heuvel in de bosschen bij Leende (N.-Br.) dood schoot, veroordeeld tot zeven jaren gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. Aan de R.K. Universiteit te Nij megen zijn geslaagd voor doctoraal examen in de rechten de heeren PC. Steures, Den Bosch en L. F. W. Wet- sels. Heerlen. Voor doe tor aal-ex amen. in de theologie slaagde pater W. Boels, Nijmegen. Voor candidaats-examen Jn de geschiedenis de heer P. Leuven, Amsterdam Na zijn overwinning in het Sche- veningsch wielercriterium heeft Theo Middelkamp andermaal een bewijs van zijn uitstekenden vorm gelevei d door een wegwedstrijd in Contich (België) over 127 km. met 45 se conden voorsprong op zijn tegen standers te winnen. De Nederlan der Verschuren werd vierde. Kampioenscompetitie Woensdag: HeerenveenNAC, AjaxNEC, Haar lemLimburgia. ZondagNAC Heerenveen, NECAjax, Limburgia Haarlem. De te Hilversum gehouden nat. school-athletiekwedstrijden, waaraan middelbare scholen uit het gehee- le land deelnamen, brachten het volgende totaal-resultaat Jongens: 1. R.H.B.S., Hoorn, 50 p. 2. St. Norbertuslyceum, Roosendaal 44>4 p. 3. Willem de Zwijgerschool, Utrecht, 37% p. Beste persoonlijke prestatie: L. Jansen. Roosendaal. 109 m. 12.3 sec., verspringen 5.77% m. en kogelstooten 10.13 meter. Meisjes: 1. Chr. Lyceum, Haarlem, 62 p. 2. R.H.B.S., Hoorn 57 p. 3. R.H.B.S., Enkhuizen, 56 p., beste per soonlijke prestatie mej. C- Klomp. Hoorn, 80 m. 11.7 sec., verspringen 4.22% m., balwerpen 65.45 m. Promotie- en degradatiewedstrijden van den Ned. Dambond: Het Oosten verliest met 128 van R. K. D. D. D. uit Alkmaar, waardoor Alkmaar naar de hoofdklasse promoveerde. 'i'ot directeur der academie voor beeldende en bouwende kunsten der R.K. Leergangen te Tilburg is* be noemd de heer H. J. J. Sicking Namens het ministerie van Oorlog worden Woensdagavond 19.15 uur over Hilversum 2 in een radiovoordracht mededeelingen gedaan over de ver zorging van oorlogsweduwen en -In validen. Generaal Spoor is gedecoreer-i met de Amerikaansche vrijheidsmedaille met bronzen palm. Tot leden van den Eereraad voor Letterkunde zijn benoemd: dr. A Ro meinVerschoor te Amsterdam en A. E. B. J. Tergast, te 's Graver hage; tot secretaris van den Eerera ad voor de Letterkunde: Sjoerd Leiker, te Amsterdam. President Truman heeft een schrij ven naar het Huis van Afgevaardigden verzonden, waarin hij aandringt op goedkeuring van de leening aan Én- geland. De president verklaarde, dat de leening de eenige methode is cm het gevaar van een conflict in de eco nomische politiek tusschen de Ver. Staten en Engeland te vermijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3