SCHEVENINGEN m Regeering-Van Acker biedt ontslag aan HAARLEMMERMEER wordt industriegebied na de groote schoonmaak Drie socialisten stemden tegen by „motie van vertrouwen" Het weer Kamerdebat over regeeringsverklaring Tot hoofd en hart VbrengtJ 69ste JAARGANG No. 23591 o WOENSDAG 10 JULI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week SCHERPE CRITIEK OP MIN. VAN JUSTITIE Nederland koopt Amerik. vliegtuigen De opbouw op WalcherenDe wekelijksche markt te Middel burg begint, zij het in beschei den mate, weer te herleven. Een overzicht van de Markt. Op den achtergrond het beschadigde stadhuis Nieuw arbeidsterrein voor de bevolking De opruiming van den duikbootbunker K.L.M. OPENT LUCHTLIJN OP GLASGOW DE BADPLAATS HEEFT KARAKTER BEHOUDER Duizenden bezoekers van het Scheveningsche strand moeten, wanneer zij naar huis willen, in de file wachten, daar de H-T.M. ondanks haar ijverige pogingen, wegens materiaalgebrek, den stroom passagiers niet vlug ge noeg kan verwerken EEN El VOOR OUDERE KINDEREN Betere jam Het zal zelden gebeuren, dat f iemand, die aan zelfover- I schatting lijdt, iets goed vol- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Belgische minister-presi dent, Achile van Acker, heeft den prins-regent de ontslagaanvrage van ztfn kabinet aangeboden. De prins-regent heeft het ont slag ingewilligd en den heer Van Acker verzocht, de loopen de zaken af te handelen. Nadat de Senaat gisteren met 79 tegen 78 stemmen en drie onthoudin gen geweigerd had zijn vertrouwen Id de regeering-Van Acker uit te spreken, heeft minister-president Van Acker zijn ontslag aan den prins-regent aan geboden. Vóór zijn nederlaag ln den Senaat Verklaarde Van Acker: „Ik kan -'echts een „orde van den dag" aanvaarden, waarin vertrouwen wordt uitgesproken ln de regeering en wel ln alle leden van het Kabinet. Ik kan niet goed keuren, dat Iemand de regeering ver wijt, dat deze geweigerd heeft het Juiste licht op haar handelingen te doen vallen." Dit laatste had betrekking op een besohuldiglng, die onlangs geuit Is te gen den minister van Justitie, Van Glabbeke, van wlen beweerd werd, dat hij bij de militaire gerechtshoven In tervenieerde ten gunste van personen, die beschuldigd zijn van economische collaboratie met de Dultschers gedu rende den oorlog. De minister-president Van Ack-J legde een verklaring af, waaruit bleek, dat de regeering zich achter den mi nister van Justitie schaarde. De heer Rolin gaf als zijn meening te kennen, dat het parlement het recht had, de daden der ministers te controleeren en dat men in gevallen, die niet bij de grondwet voorzien zijn, een andere procedure, door het par lement te bepalen, ln overweging moest nemen. De socialistische senator Vermeylen voegde hieraan toe, dat ze kere brieven, waarvan lezing was ge daan, Inlichtingen gaven, die voldoen de ernstig waren. Spreker betreurde de door de regeering aangenomen hou ding. De uiteenzetting van den mi nister was volgens hem niet voldoen de geweest. Nadat de vergadering een uur ge schorst was, werd gestemd over de door de hoeren Mertens, Dlerckx en Glineur Ingediende motie van ver trouwen, welks naar aanleiding van de interpellatie-Rolin van de vorige week door de regeeringsmeerderheld was opgesteld. Deze motie werd, zoo als reeds gemeld, verworpen. Behalve de katholieken, stemden ook tegen de socialisten Rolin. Wyns en Dedaux. Er waren 7 senatoren afwezig, waar van vier leden der Christelijke Volks partij. Onmiddellijk na de stemming stond het Kabinet op en verliet den Senaat Van Acker ging naar den Regent, Prins Karei, om het ontslag van de regee ring aan te bieden. Een woordvoerder van de regeering, wlen om zijn meening werd gevraagd, weigerde de situatie te commentari- eeren, maar zei: „De crisis, die een gevolg ls van het aftreden der regee ring. zou wel eens lang kunnen duren en moeilijk op te lossen zijn." Naar A. P. meldt heeft de Neder- landsche regeering een surplus Amerl- kaansche vliegtuigen in Engeland aan gekocht. Zij kosten ongeveer 27 dut- zend pond per stuk. Het totaal bedrag is 736.000 pond. Het land der rijzende en ruischende korenaren, van uitgestrekte aardappelvel den en sappige weilanden, de Haarlemmermeer, met als cen trum Hoofddorp, zal industrie gebied worden. Men heeft namelijk eenigen tijd geleden het plan opgevat, om industrieterreinen en -gebouwen in de Haarlemmermeer te vesti gen, daar de steeds groeiende bevolking, die zich binnen de 18000 H.A., welke de Meer om vat, moet bewegen, verplicht is uit dit land van melk en honing te trekken, om elders hun werk zaamheden te verrichten. In samenwerking met den Hoofd dorpschen middenstand heeft men een contactcommissie gevormd, die de bestaande plannen zal uit werken. Het ligt in de bedoeling het terrein ten noorden van de voormalige spoorlijn voor dit doel te gebruiken. Hierop zou allereerst een landbouwmachinefabriek met bijtoehoorende hers telwerkplaatsen moeten verrijzen. Ten gevolge hiervan echter niet van onder geschikt belang zou 'n betere ver binding met de andere plaatsen noodzakelijk zijn. Daarom wikt en weegt men of de mogelijkheid be staat een kanaal te graven of een spoorwegverbinding aan te leggen, zooals die ook vroeger bestaan heeft. Het vaarwater zou van het industrieterrein via Vijfhuizen langs den Geniedijk gegraven moe ten warden. In Vijfhuizen zou een sluis gebouwd moeten worden met een verhoogd waterpeil, in verband met den lagen waterstand in de Haarlemmermeer. De destijds op geheven spoorwegverbinding zou wederom via Alkmaar moeten loo- pen, doch de Nederlandsche Spoor wegen zien het grootste bezwaar in het bouwen van een viaduct over den Rijksstraatweg, waardoor de kosten de baten vooreerst niet zouden dekken. De laatste oplos sing door middel van een spoor- Verwachting tot Donderdag avond Overdrijvende wolkenvelden, vooral 1/n den na-nacht en och tend. I)roO|r weer. Weinig veran dering ln temperatuur. Zwakke of matige wind tusschen Noord west en Noord-Oost. Zon onder 20.58. Maan 18.51 2.06. Zon op 4.32. lijn aldus beweren insiders, biedt de meeste perspectieven, ter wijl van den anderen kant in- dustrleelen, zooals kolenhandelaren, houthandelaren e.d., zich gaarne langs het kanaal zouden vestigen daar de vervoerskosten voor elk, daar gevestigd bedrijf, veel minder zouden worden. Deze plannen zijn aan het gemeentebestuur van Hoofddorp overgelegd, hetwelk de noodzakelijkheid van de kwestie inziet. De financiën zullen echter de eenige spelbrekers in dit enorme plan zijn, doch B. en W. hebben reeds medewerking toegezegd om de moeilijkheden, die zich bij het uit werken van het plan voordoen, ge zamenlijk uit den weg te ruimen. De bouw van de corsettenfabriek aan de Kruisstraat staat geheel buiten deze plannen, doch zal niet het minst bijdragen tot groei en bloei van Hoofddorp. In afwachting van de beslissin gen die hieromtrent genomen zul len worden hebben enkele industri- eelen reeds eenige hectaren ter rein van de gemeente gekocht. Vermoedelijk zal Dor/derdag 11 Juli 18 uur de tweede phase wor den uitgevoerd van de vemielings- werkzaamheden aan den ouden Duitschen duikbootbunker te IJ- muiden. Er zijn wederom uitvoeri ge maatregelen getroffen in over leg met het gemeentebestuur van Velsen teneinde schade aan parti culiere eigendommen etc. te voor komen. 29 Juli zal de K.L.M. een tweemaal- wekelijkschen dienst openen van Am sterdam naar Glasgow (Prestwick) v.v. Deze dienst, die op Maandag en Vrij dag In belde richtingen wordt gevlo gen, is een aanvulling op de Noord- Atlantische verbinding voor wat be treft het Europeesche traject. Volgens den bevelhebber der Ame_ i'ikaarische troepen te Berlin aijn gedurende de laatste week vier Ame rikanen "uit de Sovjet-Russische be- zettingszon© verdwenen. (Van onzen Haagschen redacteur). a an den voet van het heuveltje, /I waarop de zomerresidentie jTjl van „De Witte" is gebouwd, toellce voor den oorlog zooveel sociëteitsleden bevatte, die er de illu sie konden koesteren met hun blik de badplaats te beheerschen en met hun geest de problemen vaji het ko ninkrijk, staat de laatste blinker, die op den Scheveningschen boulevard nog te vinden is. Het gebouwtje, dat eens koningen tot zomerverblijf diende, is nog gesloten, het ziet er wat vervallen uit, de bunker herin nert aan de oorzaken ervan. Te licht zou men anders kunnen verge ten, terwijl men, verloren in de me nigte, over den gaven boulevard fla neert tusschen de menschen, die men nog van vroeger herkent aan de wan delstokken, de binocles, de sigaret tenpijpjes en zonnebrillen-met-de- onwaarschijnlijk-groote-ipooten, dat er een episode is geweest, waarin Scheveningen een vesting was en be tonnen bunkers de eenige, levenlooze toeschouwers waren bij het altijd boeiende spel der zee. Oppervlakkig beschouwd is er uiterlijk al heel weinig veranderd Aan de badplaats na de groote schoon maak, die Haagsche gemeente werken er heeft gehouden en na het energiek optreden van de exploita tie-maatschappij Scheveningen, die tezamen erin slaagden de film terug te draaien en de ruines daardoor weer deden verkeeren ln het Scheveningen van weleer. En de Pier dan, zal men tegen werpen. Maar het is een misverstand te meenen, dat Scheveningen invali de zou zijn na de amputatie van zijn Pier. Niets is minder waar. Scheve ningen en de Pier, dat was maar zoo een ln den loop der jaren gegroeide woordverbinding, zooals uien en Kampen en poppenkast en Dam: ""h wanneer ls de laatste Kamper ul getapt en hoezeer ls niet de Dam de Dam gebleven, ook ln de jaren, dat er geen poppenkast stond? De di recteur van de gerestaureerde Ro tonde zal u er zelfs glunder op wij zen, terwijl hij informeert naar uw waardeering voor zijn spijzen, dat het verdwijnen van de Pier een zooveel wijder uitzicht tengevolge heeft ge had, dat het zitje in zijn domein of ervoor, in één van de divisies rieten stoelen er zooveel gezelliger op ge worden is. Zoo beteekent het verlies van de Pier zelfs winst. Och, nee, de Pier was Scheve ningen niet. Scheveningen, dat is Den Haag op zijn best. Scheve ningen, dat ls een dartele refe rendaris op het terras van Hout- meyer tusschen allemaal kan nissen van wie hij de salarisschaal kent, die bijna joviaal een van zijn klerken begroet, scheveningen, dat is de terrasportier van het Solarium, die u een kussen ln den rug stopt, als u onder een bonte parasol slaapt boven een opengeslagen boek. Scheveningen, dat ls de plank op het strand langs de tentjes, waar u limonade kunt koopen en broodjes met pa ling: dat is het luxe-bad met aparte cabines voor diplomaten en attaché*, voor hen gereserveerd door een ambtenaar van het mi nisterie van Bultenlandsche Za ken; dat is het stukje strand zonder badstoelen, waar het ge- ruisch van de zee, het gedrens van vele kinderen en de accoor- den van twee trekharmonlca's en een trom samenvloeien tot een zoet wiegelied aan welks slaap verwekkende kracht men niet ontkomen kan. Dat ls Scheve ningen en de Pier heeft er wei nig mee van doen. Wat heeft de Pier ooit te maken gehad met den Jongeman ln het knalgroene overhemd met groote witte noppen, die de cocktails kan betalen, welke men serveert ln do cabarets rona het Gevers Deynoot- pletn? Wat met H!n 8, die er voller dan ooit haar rondje maakt? Wat heeft de Pier ooit geweten van de muziekjes, die opklinken uit elk hoekje van den boulevard, uit de deuren van de Kurzaal en de gra- mofoons op het strand? Het ver dwijnen van de Pier heeft Scheve ningen niet noemenswaard veran derd, dat heeft geen nieuw tijdperk ingeluid in de geschiedenis van de badplaats. Daar is meer voor noodlg. Zoover wij kunnen nagaan is zoo- Iets maar tweemaal gebeurd. Den eersten keer, toen Constantljn Huy- gens, de dichter-diplomaat, den stoot ertoe gaf ln 1653, dat er een „steenwegh op Scheveningh" werd aangelegd. Het visschersdorpje werd er badplaats door. De tweede maal toen de directie van het Kurhaus aan het einde van de vorige eeuw in plaats van de lange tafels van de table d'höte, waaraan een en het zelfde menu werd opgediend, afzon derlijke, kleine tafeltjes in het res taurant plaatste en men eten kon wat men verkoos te eten. Bij zulke veranderingen valt een, die alleen maar de Pier betreft, in het niet. Men kan dus gerust zijn. De had plaats heeft haar karakter behou den, zij ls dezelfde gebleven, zooals de zee, die haar strand bespoelt. Er ls alleen een verschil ln den duur dezer gelijkmatigheid. Want tenslotte ls de zee nog steeds de zelfde, die Constantljn Huygens ln vervoering bracht. 11 Juni zal een bon worden be kend gemaakt, waarop personen geboren in de jaren 1926 t.m. 1931 een ei zullen kunnen koopen. De jamfabrieken zullen in de gele genheid worden gesteld, naast de be staande huishoud jam, in beperkte mate betere kwaliteit te brengen. De prijs is gesteld op 0.66 per pot van 450 gram. (Van onzen parlement, redacteur) Alle fractieleiders hebben Dins dagmiddag in de eerste rond® van het groote Tweede Kamer debat over de regeeringsverkla ring hun salvo algegeven, en den lezers, die zouden opschrikken van de heroïclteit, welke uit dezen term zou kunnen klinken, zij aanstonds verzekerd, dat het meest saluut schoten en op zijn ergst toch nog niet meer dan schoten voor den boeg waren, de communisten uitgezon derd. Zelfs de anti-revolutlonnaire frac tieleider Schouten, wlen het wederom beschoren is de aanvoerder te zijn van „Her Majesty's most loyal oppo sition", was erg bedaard en de strek king van zijn rede kwam hoofdzake lijk neer op de verklaring, dat zijn fractie niet liever wil dan samenwer ken met de regeering, doch eerst met groote benieuwdheid de blijken van het concrete regeeringsbeleid moet afwachten. Alleen op één punt deed de heer Schouten reeds nu erg vierkant: In- dië. Weliswaar leest de heer Schouten in de regeeringsverklaring dingen, di® ook voor hem op aanvaardbare wijze te interpreteeren zijn, maar hil weet niet of wil nu liever nog maar niet weten, hoe de regeering de verkla ring van lo Februari wil interpre teeren en hanteeren. En zoo wist hij nog wel meer pun ten op te sommen, waar hij voorals nog een vraagteeken achter plaatst. Hij hoorde de regeering preludeeren op een rijkskabinet, dat de ministe- rleele verantwoordelijkheid zal ont halzen. Hij is bevreesd, dat aan Indië de onafhankelijkheid op termijn zal worden toegezegd en hij wil zeer be slist, dat de regeering gemeen over leg met de Staten-Generaal zal ple gen, alvorens zij overgaat tot het instellen van het bestuursorgaan, waarop zij in de regeeringsverklaring zinspeelt. Wat bedoelt de regeering daar trouwens mee? De heer Schouten is niet de eeni ge, die daarnaar nieuwsgierig is behalve de heer v. d. Goes v. Naters, naar ons opviel maar de heer Schouten plaatste zich nu reeds vier. kant tegen de mogelijkheid, dat den heeren Schermerhorn en Logemann, de eerste als commissaris-generaal, de tweede als voorzitter van de Rijksconferentie, leidende posities la de Indische politiek zullen toegewe zen krijgen. Als dat gebeuren zou, beloofde hij de regeering. dat dit feit zijn fractie in de oppositie zou drij ven. Prof. Romme, die niet minder be nieuwd was dan de heer Schouten op dit stuk. gaf niet zonder puntigheid, zijn verbazing te kennen over deze oppositie-bedreiging ten aanzien van een benoeming voor een niet be paalde functie, een bedreiging, die hij uit constitutioneel oogpunt nogal bedenkelijk achtte. Het 'was te ver wachten, dat de heer Schouten zijn teleurstelling te kennen zou geven over het fett, dat er geen nationaal kabinet is samengesteld, dat hij haast „conditio sine qua non" noemde om de geweldige taak, die het kabinet wacht, tot stand te kunnen brengen. Hij noemde zelfs die taak te groot om de verhouding positie-oppositia te kunnen verdragen, doch de logica van deze these liet hij minder wijse lijk dan listiglijk in het midden. Als men het standpunt van den heer Schouten gehoord heelt, dan heeft men ook vrijwel een beeld van wat de andere buiten de regeering gebleven fractieleiders, namelijk de heeren Tilanus en Blerema, ervan denken. Alleen zij waren nog gema tigder en dus vriéndelijk en poogden hun gehoor te overtuigen van hun vooruitstrevende gezindheid en hoe zeer zil daarin miskend zijn. Zij poogden elkaar in voorultstrevenlheld zelfs te overbieden. Nu, de regeering mag op haar beurt ten aanzien van deze fracties afwachten in hoeverre hun daden straks hun woorden zul len bevestigen. De heer v. d. Goes v. Naters had natuurlijk de meest onaangename taak, daar hij een stembusnederlaag had te verwerken. HU deed het op een niet bijzonder overtuigende wij ze. Zijn bewering, dat het de schuld is van de gril van een groot aantal kiezers, die op de communisten heb ben gestemd, dat thans de Partij v. d. Arbeid niet de grootste partij is, klqnk wel heel gemakkelijk en was geenszins geschikt om zijn gehoor te doordringen van de aanwezigheid van een gezonde zelfcritiek in 's hee ren v. d. Goes' fractie. In antwoord op verschillende aan tijgingen. die de Partij v. d. Arbeid ten opzichte van haar houding in de kabinetsformatie zijn gedaan, zeide de heer v. d. Goes met heel veel na druk en bij herhaling, dat zijn fractl® alleen met Dr. Beel heeft geSDroken over de basis van het regeerings- program en dat er daarna niets meer is geweest dan een viendschapoelHka of hoffelijke voeling over de perso nen, die in het kabinet zitting zou den nemen. Van koehandel was geen sprake geweest. Vervolg op vag- 3) In de Franselie zone van Dultseh- land wordt de terechts teil In- valt natlonaal-soelal'stisehe oorlogsmis. dadigers tijdelijk uitgesteld, omdat een Duitsche guillotine' op geheim zinnige wijze verdwenen is. Men heeft nv éen Duitsche firma In da Britsche zone opgedragen, een nieu we te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1