Van Mook verwerpt voorstel tot wapenstilstand f Groote Vier bespreken status van Duitschland Nederl. militairen zijn nooiig om Br. Indiërs te vervangen Het weer Tijdens onderhandelingen met Indië.... Canada in commissie voor atoom-energie „Molotof wil zich niet door wraakgevoelens laten leiden Voor allen 500 gram witte suiker Veertien clubs in de hoofdklasse KAMER KENNELIJK VOLDAAN TWEE LITER PETROLEUM Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23592 DONDERDAG 11 JULI 1946 Bureaux Sraedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Verklaring der regeering Veiligheidsraad Gromyko wilde het veto-recht toepassen Doodstraf geëischt tegen lid van executiepeloton PARIJSCHE CONFERENTIE De liefdevolle Russische heer 3 Aug. nieuwe ben Zoo weinig mogelijk promotie degradatiewedstrijden DUITSCHLAND ZONDER „DE WAARHEID" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In een interview met United Press heeft Sjahrir vandaag verklaard, dat Van Mook het voorstel tot een wapenstilstand op Java verworpen heeft Dit voorstel had, naar Sjahrir zeide, de niet-officieele goedkeuring van luitenant-generaal Mansergh, den geallieerden commandant op Java, en alle Britsche autoriteiten. Sjahrir zeide verder, dat hij thans een direct beroep zal doen op generaal Mansergh om hem te verzoeken de Nederlanders en Indonesiërs officieel op te dragen den wapenstil stand te doen teekenen. Sjahrir deelde mede, dat het voorstel tot wapenstilstand tien da gen geleden gedaan was in een brief aan Van Mook. In de eerste plaats was voorgesteld het vuren onmid dellijk te staken en de huidige posi ties te handhaven, hangende de on derhandelingen. Ten tweede zouden de Nederlanders geen nieuwe troe pen naar Java sturen en de Indo nesiërs geen nieuwe recruten op roepen gedurende bedoelde, periode. Van Mook heeft thans echter medegedeeld, dat hij niet kon ingaan op de voorwaarde geen troepen meer naar Java te stu ren, aangezien deze noodig zijn voor Be vervanging der Britsch- Indiërs. Van Mook heeft als eerste voor waarde voor een wapenstilstand genoemd, dat de Indonesiërs de voedselblokkade in de door de ge allieerde bezette steden moeten op heffen. Van Mook stelt voor on middellijk generaal Mansergh te raadplegen en daarom heeft Sjah rir, naar hij zeide, zich onmiddellijk tot den geallieerden commandant gewend met het verzoek, maatrege len te nemen. De regeering deelt naar aanlei ding van het bovenstaande het volgende mede: a. Het gerucht, dat Van Mook een wapenstilstand heeft afge wezen, kan in dezen vorm niet juist zijn, aangezien de militaire aangelegenheden uiteindelijk den De ijscoman op school. Onze fotograaf kon niet nalaten deze klas kleuters, enthousiast met hun ijsje na den warmen dag, te nemen Verwachting tot Vrijdagavond; In den nacht en vroegen och tend eenige mist of wolkenvel den. Daarna zonnig weer mei iets hoogere temperatuur da»i vandaag. Weinig wind. Zon onder 20.57, maan op 19.522.38, zon op 4.33. Geallieerden opperbevelhebber com- peteeren. b. Hier is bekend, dat bespre kingen gaande zijn inzake staking der vijandelijkheden, waarin uiter aard de Lt. G- G- wordt gekend. c. Er bestaat verschil van in zicht over bijzonderheden eener regeling. d. Van een afwijzing door den Geallieerden bevelhebber van deze voorstellen van de zijde van Sjah rir is hier niets bekend. A.N.P.-Aneta heeft vandaag be kend gemaakt, dat alle mannelijke geïnterneerden te MaJang tusschen 10 en 60 jaar, op bevel van de T.R.I., te Soerakarta gevangen ge houden zullen worden. Onze landgenoot, van Vliet, die den Grand Prix in Parijs won voor Gerardin en Scherens, wordt door de officieele perso nen met zijn overwinning geluk- gewenscht Rusland heeft zich Woensdag in den Veiligheidsraad voor de zesde maal beroepen op het veto-recht met de bedoeling een motie van den Australischen gedelegeerden te tor- pedeeren, welke beoogde Canada deel te laten nemen aan de besprekingen over de atoom-energie. Bij de stemming, waar Polen zich onthield, was de uitslag 9 voor en 1 tegen. Gromyko wilde aan zijn stem de kracht van een veto hechten. De president zeide echter, dat het hier een kwestie van procedure gold, waarop "het veto-recht niet van toe passing was. De Veiligheidsraad on dersteunde di't standpunt. Daarop nam de Canadeesche afgevaardigde plaats aan de tafel. Bij de volgende voorzitter-wisse ling op 17 Juli a.s. zal mr. van Klef- fens aan de beurt zijn om de debat ten te leiden. De 26-jarige Nijmegen aar B. Bec ker stond gistermorgen voor het Arnhemsche Bijzondere Gerechtshof terecht wegens het optreden als lid van een executiepeloton in het con centratiekamp Vught in Augustus 1944. Becker, die Unterscharfuehrer was bi) het wachtbataljon, dat het kamp bewaakte, schoot na de exe cutie van twaalf man, énkele over levenden neer, nadat'hij eerst met getrokken revolver klaargestaan had cm ontvluchten te beletten. De pro cureur-fiscaal eischte de doodstraf. Uitspraak 24 Juli. H. M. de Koningin heeft een aan tal giften ontvangen, ten deele af komstig uit het buitenland. Zij heeft deze bedragen bestemd voor het herstellingsoord „Kareol." ff Tijdens de zitting van gisteren hebben de vier ministers van Bui- tenlandsche Zaken te Parijs hun respectievelijke standpunten be treffende de toekomstige status van Duitschland naar voren ge bracht. De drie Westersche mogendhe den staan, in den politieken zin, een federalistische organisatie van Duitschland voor, terwijl boven dien Bidault nog eischt, dat het Rijnland, het Ruhr- en het Saar- bekken van Duitschland worden afgescheiden. Zooals vastgelegd ln het verdrag van Potsdam zou Duitschland economisch als eenheid gehand haafd blijven. Bidault betuigde verder zijn ad- haesie aan het door Byrnes voorge stelde geallieerd plan van vijf-en- twintig ja^n, dat erop gericht is de heropleving van het Duitsche oor- lopspotentieel te controleeren en eventueel onschadelijk te maken, en noemde dit verdrag de .sluitsteen" van de Europeesche veiligheid. Molotof heeft reeds eerder be weerd, dat volgens Russische opvat ting dit verdrag ontoereikend was en had daarvoor den duur verlengd tot veertig jaren; een amendement waar Byrnes het mee eens zou kun nen zijp Het opmerkelijke ln de Russische houding ten aanzien van Duitsch land ligt vastgelegd in de verkla ring, die Molotof uitsprak en waar in hij zijn best deed een voor Duitschland gunstige status te ver krijgen. De Russische gedelegeerde meende dat men zich inzake de politiek tegenover Duitschland niet door wraakgevoelens kan laten lelden en verklaarde dat Rusland niet gelooft in de ver nietiging van Duitschland als staat of transformatie in een agrarisch land. Het is even onredelijk om het Duitsche volk met Hitier te iden- tificeeren als te zeggen dat het Duitsche volk niet voor Hitier aansprakelijk was, voegde hij er aan toe. Molotof verklaarde dat hij er zelfs tegen is om Duitschland van zijn voornaamste industrie-centra, zooals het Ruhr-gebied, te berooven. Hij wees erop dat de Duitsche industrie een belangrijke rol in de wereld economie had gespeeld en dat het de vornaamste taak der Ueallieerden is Duitschland tot een democrati sche, vredelievende en van zijn oor logspotentieel ontdane staat te ma ken. Volgens Amerikaansche bronnen drong hij aan op verhooging van het maximum voor de Duitsche staal- productie zoals dit door de Gealli eerden in Maart van dit jaar werd vastgesteld. Critiek leverend op voorstellen voor de verbrokkeling van Duitsch land, verklaarde Molotof: ,,Als het Duitsche volk na een in geheel Duitschland gehouden ple bisciet het land in een federale staat blijkt te willen veranderen of indien na een plebisciet in verschillende vroegere Duitsche staten de wensch blijkt te bestaan zich van Duitsch land af te scheiden, bestaat hiertegen van onzen kant natuurlijk geen be zwaar". De Russische minister van Buiten- landsche Zaken eischte echter de Bl- geheele militaire en economische ont wapening van Duitschland en voort» dat het zoo belangrijke Ruhr-gebied onder toezicht van een inter-gealli- eerde controleraad komt te staan etn te voorkomen dat de oorlogsin dustrieën aldaar weer opleven. Het einde van de moeilijkheden in de snikervoorziening komt in zicht De productie voor geraffi neerde süiker is weer zóó ver op dreef, dat, hoewel aanvankelijk de normale suikerdistribntie 16 Au gustus zou aanvangen, reeds 3 Augustus een bon kan worden aan gewezen, waarna weer een regel matige voorziening zal kunnen ge schieden. Voorzoover op genoemden datum nog niet overal witte suiker voor radig mocht zijn, zal het publiek eenige dagen moeten wachten of ruwe suiker kunnen nemen. De aanvoer van ruwe suiker is momen teel dermate bevredigend, dat niet alleen 3 Augustus het rantsoen ge raffineerde suiker van de kinderen tot en met 4 jaar weer op 500 gram gebracht kan worden, maar ook aan de oudere leeftijdsgroepen voorloo- pig eenzelfde rantsoen van 500 gram kan worden verstrekt. In de bondsvergadering van den K.N.V.B, op 3 Augustus zal het door de studiecommissie inzake de instelling van een hoofdklasse ingediende "voorstel worden be handeld. Naar wij vernemen wordt voor gesteld deze hoofdklasse als volgt op te bouwen: de drie hcogstge- plaatste elftallen op het einde van het seizoen 1946'47 van district I en n, alsmede de twee hoogstge- plaatste ploegen van de overige districten, dus in totaal 14 duits, vormen de hoofdklasse. Ten aan zien van de eerste klasse wordt ge projecteerd deze over vier afdee- lingen te verdieelen, n.l. West, Zuid, Oost en Noord. Nummer laatst van dé hoofdklasse degra deert automatisch. De vier eerste klas kampioenen spelen voor een plaats ln de hoofdklasse. De wed strijden om het kampioenschap van Nederland komen te vervallen, terwijl het verder in het voorne men ligt de promoti- en de gradatiewedstrijden over de ge heels linie (dus ook in de lagere afdeelingen) zooveel mogelijk te laten vervallen. De Britsche autoriteiten te Berlijn hebben de vorige week geweigerd de verblijfsvergunning te verlengen van den verslaggever van het Nederland - sche dagblad ,,De Waarheid", die tot dusverre in. rw.Mtschland vertoefde. Te Neurenberg werd hem later op order van den Director Public Rela tions medegedeeld, dat hij terstond naar Nederland moest vertrekken. Als reden werd opgegeven, dat te veel correspondenten in de zone wa- ren. Later ontving hij een telegram, meldende, dat hii per eerste gele genheid moest vertrekken. Ouder de Britscdje correspondenten te Neurenberg heeft dit geval veel opzien verwekt. Gistermiddag is de correspondent naar Nederland vertrokken. (Van onzen parlementairen redacteur) Aangezien de Kamer in dit twee- daagsch debat over de regee- ringsverklaring het het Kabinet niet bepaald moeilijk heeft ge maakt, had minister-president Be el Woensdagmiddag ook geen al te moei. lijke taak de fractieleiders van ant woord te dienen. Hij deed het in een betrekkelijk korte rede, geenszins ge speend van élègance en psychologisch inzicht, en versterkt, doordat zij cp een aantal punten concrete omschrij vingen gaven van de bedoelingen, die de regeering heeft. De rede viel dan ook in goede aarde, zoodat de Kamer er bij de replieken weinig belangrijk» meer over te zeggen had en kennelijk nogal voldaan was. Op de kabinetsformatie is de mi nister-president maar niet al te ver meer ingegaan. Wel heeft hij nog eena zeer beslist aan het adres van de ful- mineerende communisten gezegd, dat zij het juiste inzicht missen omtrent» de hooge waarde van de menschel ij ke persoonlijkheid en aangaande de ze delijke normen, die richtsnoer zijp voor het leven van deze gemeenschap, zoodat er om deze reden, ten aanzien van hen geen basis voor samenwer king bestaat. De minister-president gaf er ziji^ voldoening over te kennen, dat de C.H.U., de P. v. d. Vrijheid en ook do heer Schouten zelfs hun bereidheid tot steun aan het kabinet te kennen, hebben gegeven voorzoover dit met hun beginselen in overeenstemming zal zijn te brengen. De rest van do rede was geheel gewijd aan het uit eenzetten van concrete plannen. Het meest saillante punt daarvan vormde wat dr. Beel mededeelde ten aanzien van de benoeming van een commissie-generaal. Hij sprak nadruk kelijk van „commissie" nadat hij reeds had gezegd, dat de benoeming van een voorzitter voor de Rijksconfe rentie nog niet aan de orde is geweest en dat de betrokken minister er nog nauwelijks over heeft gedacht, laat staan er met iemand over gesproken. Wat de commissie-generaal betreft, het kabinet heeft in voorbereiding do vorming van wellicht zialk een com missie en zij zal niet worden benoemd bij Koninklijk Besluit, waartoe de re geering strikt genomen wel het recht meent te hebben, doch zij zal aan de goedkeuring van de Staten-Generaal worden onderworpen, opdat zij het grootst mogelijk gezag zal hebben. Weliswaar heeft men in dit verband gedacht aan bepaalde personen, doch, voorop staat de noodzakelijkheid van het vormen van het orgaan. De be zetting daarvan zal geschieden door naar het oordeel van de regeering de meest bekwame en onder de huidige omstandigheden geschikte personen., Er zal met de vorming van deze com* missie spoed worden gemaakt. Deze mededeelingen hebben bij den heer Schouten deze reactie gaande gemaakt, dat het niet noodig vond op dit moment verder op den persoon van den heer Schermerhorn in te gaan, want zoo zeide de heer Schouten, wij begrijpen elkaar alle maal wel en daarom had de heer Schouten er ook geen spijt van. dat hij in eersten termijn zijn oppositio- neele bedreiging had laten hooren. Daarop was de heer v. d. Goes van Naters zoo onverstandig zich uit zijn tent te laten lokken en bij interrup tie te verzekeren, dat hij den heer Schouten niet begreep, hetgeen dezen gewieksten debater de ongezochte ge legenheid gaf op te merken, dat de heer v. d. Goes van Naters dan wel de eenige was, die het niet begreep, hetgeen nu bepaald juist d e opmer king was, die de heer v. d. Goes had behooren t-e ontloopen. Aangemoedigd door dit succes polste de heer Schou ten nog wat verder door zijn geloof te kennen te geven in het feit. dat de heer Joekes hem wel zou begrijpen, waarop deze weer voorzichtiglijk ripos teerde: „Ik begrijp zoo. dat wij het met elkaar niet eens zijn." En toen wat later de heer v. d. Goes nog eens ex cathedra verzekerde, dat hij niemand noodig heeft ln verband met deze functie, wierp de heer Schouten er nog eens tusschen: ,,U hebt meer «re- daan dan u gisteren gezegd hebt", waaraan de heer v. d. Goes verder dan maar voorbijging. Dit waren zoo de amusante peri kelen van dit debat, waar de heer Schermerhorn levensgroot, maar zich wel wachtend om eenig teeken te ge ven. naar zat te luisteren. Wat verder Indië betreft, verklaar de dr. Beel, dat de Rijksconferentie tot taak heeft iedere suggestie te over wegen, welke daar gedaan zal worden met het doel een bevredigende staats regeling te bereiken. Niets zou hem liever zijn dan deze conferentie spoe dig te houden, maar zij mag niet ge houden wordèn voor zij voldoende is voorbereid. (Vervolq ov vaq- 3 Voor het tijdvak 14 Juli10 Augustus 0i1n de bonnen 437 en 937 algemfen geldig voor 2 liter petro leum. Wees goed voor anderen,' wees overal, waar ge behulp zaam kunt zijn, maar doe dat alles heel stil, zonder ti druk te makenals een vogel, die zonder moeite zingt, uit aan- geboren kracht. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1