a r Licht verdeeld DONDERDAG 11 JULI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Onderhoud van woningen Wat voor rekening van den huurder komt Camouflage Gasverstikking 16-jarige M.T.S.-er omgekomen De heer A. Aukes 75 jaar Het oude paardenspel Voor Puttens jeugd Controle op gasmeters Plaatselijke Unie in het Bouwbedrijf Requiem van Verdi Bestrijding coloradokever Faillissementen 50-jarig bestaan V. en D. „Haerlems Cantorye" „Katholiek Haarlem" voor de radio Orgelbespeling Diefstal van 6 balen suiker Erkenning kerkelijk huwelijk BOLLENSTREEK Bijzondere promotie BEVERWIJK 800 kinderen op vakantietrip Bloemenveiling VELSEN Geen bandenpech meer? Waar zijn de kinderen van Lidice? HPCZIAN WAT BIEDT DE RADIO VRIJDAG? In verband met herhaaldelijk inkomende klachten en verzoeken met betrekking tot het onderhoud van gemeente- en met overheids steun gebouwde woningen, vestigt het gemeentebestuur van Haarlem de aandacht op het volgende: Een gezond financieel beleid eischt, dat de onderhoudswerken steeds worden uitgevoerd binnen het raam van de mogelijkheden, welk;e een normale exploitatieopzet biedt. Zooals een ieder zal begrij pen, zijn deze mogelijkheden in verband met de abnormaal hooge materiaalprijzen en de nog veelal ongeregelde arbeidsverhoudingen, uiterst gering. In een onlangs van den minister van Openbare Werken en Weder opbouw ontvangen circulaire, ves tigt deze er nog eens 'met nadruk de aandacht op, dat naar .wette lijke en traditioneele opvatting' de hieronder genoemde onder houdswerken in het algemeen voor rekening van den huurder komen: het witten of sausen tijdens den duur der bewoning, het behangen, ■waarvoor het papier van de wo ningbouwcorporaties volgens een nader te cntwerpen regeling zou kunnen worden verstrekt, het ver vangen van gebroken ruiten, de kleine reparaties aan het hang- en sluitwerk van deuren, ramen en eventueel luiken en blinden, het onderhoud van waterleidingkronen, het schoonhouden van putten, re genbakken, goten, gootsteenen en privaten, het treffen van kleine voorzieningen aan electrische in- stai.aties, het maken van raam- horren en werkzaamheden tot tempering van het zonlicht, de aanleg en het onderhoud der bij de woningen ■ehoorende tuinen, het vegen der schoorsteenen, ten minste éénmaal per jaar, alle her stellingen, voorzooverre hiervoor nog niet genoemd, welke het ge volg zijn van grove nalatigheid, slordigheid, onreinheid of ruwe bewoning. In L. D. te Bloemendaal, thans ge detineerd in de Koudenhorn, die als verdachte optrad voor het Haariemsch tribunaal, hebben we een artist mo gen ontmoeten, die het in de „ca mouflage-kunst" ver gebracht heeft. Daar hij in IJmuiden het Engelsch vice-consulschap waarnam, werd hem 10 Mei 1940 het royale aanbod ge daan over te steken. Waarschijnlijk was hij maagpatiënt, kon misschien niet tegen zeelucht of iets dergelijks, maar hij bedankte voor het „zee reisje". En wat doe je nu daarna? Wel je wordt lid van de N.S.B., geeft geld aan den N.V.D. en je laat je indeelen in het nobele corps van „blokleiders". Natuurlijk camouflage, op deze wijze kun jé je Engelsche gezindheid het beste verbergen. De nieuwe orde beviel hem best, er wa ren vette banen te krijgen, en in de kiem tot het ontwerpen van een mooie sollicitatiebrief was aanwezig. En zoo kon het gebeuren, dat prof. mr. Carp op zekeren dag een brief ontving, waaruit de gecamoufleerde trouw aan den Führer duidelijk bleek en waarin een geluid in mineur werd vernomen ten aanzien van het feit dat ze hem toch zoo tegenwerkten bij het zoeken van voornoemde „vet te" banen. Kameraad Woudenberg en Mussert zouden zeer zeker hun medewerking in deze willen verleenen. Met een ,.Hou-zee kameraad", net alsof ze vroeger met elkaar geknikkerd had den. moest het Carp toch wel duide lijk worden, dat hij van de Partij was. Camouflage? Èn wat te zeggen van f30.000 effecten, f13.000 con tanten en een inboedel ter waarde van f 12.300? De uitspraak werd bepaald op Woensdag 24 Juli a.s. In een woning aan den Klever parkweg is gisteren een 16-jarige M.T.S.-er door gasverstikking om het leven gekomen. Enkele dagen ge leden had hij bij zijn grootmoeder zijn intrek genomen om gedurende den studietijd in Haarlem te ver blijven. Des morgens was de buur vrouw even in de woning gekomen, om de melk, die zij voor de eigenares had aangenomen, in de keuken te zetten. In het geheele huis hing een gaslucht, zoodat de vrouw naar de politie ging, die dadelijk een onder zoek instelde. Hieruit bleek, dat het gaskraantje open stond, terwijl de slang er af was. De jongen, die den avond tevoren om 9 uur naar bed was gegaan, moest, zooals geconsta teerd werd- reeds eenlge uren ge leden overleden zijn. De heer A. Aukes, oud-hoofd van de St. Canisiusschool en se cretaris-propagandist van de Ka tholieke kinderuitzending. heeft gisteren onder groote belangstel ling zijn 75sten verjaardag ge vierd. „Wat vreeselijk snoezig" aldus een jongedame, die met hemelsche oogen naar de verrichtingen der Syberische koningstijgers keek, die gisteren het programma openden van het Circus Mikkenie Strass burger, dat te Heemstede zijn ten ten heeft opgeslagen. En dat woordje „snoezig" kon herhaald worden bij de groote ponny-show en het humoristische nummer der teddyberen Een echt paardenspul! Karei en Elly Strassburger lieten prachtige staaltjes van dressuur zien, vooral van de twaalf Priesche stamheng- sten, naast de klassieke Hooge- school, acrobatiek op galoppeeren- de paarden, cowboyspelen, en wat al niet meer. Ter afwisseling o.a. het optreden van den Indischen fakir Tagore, een groote luchtsen- satie, parterre-acrobatiek etc. »Vier Deensche clowns vermaakt het duizendkoppige publiek met oude en nieuwe grapjes. De zangklasse van mej. Annie Bonarius, die vijf uitvoeringen heeft gegeven ten bate van Puttens Jeugd, heeft met haar operettes een groot succes behaald. Niet minder dan 5000 Haarlemsche schoolkinderen hebben de voorstellingen bijge woond. Woensdag, tijdens de laatste opvoering, werd aan het bestuur ran de Stichting Puttens Jeugd, dat hiervoor uit Amsterdam was over gekomen. een bedrag van f 2650. overhandigd, het batig saldo, dat ten goede komt aan de weezen van het geteisterde dorp Putten, teneinde hen in staat -te stellen, eventueel de studie na de lagere school voort te zetten. Het gemeentelijk gasbedrijf te Haarlem heeft besloten een strenge controle te laten uitoefenen op gas meters, daar het gebleken is dat verschillende meters tijdens den oor log zooveel geleden hebben door clandestien gebruik van gas, dat een algeheele herziening der materialen noodzakelijk is. In elk huis en elk bedrijf worden thans de meters on derzocht en verzegeld. De te Haarlem gevestigde afdee- lingen van de Landelijke Bouwvak arbeidersbonden hebben een plaat selijke Unie voor het Bouwbedrijf opgericht. Deze Plaatselijke Unie moet besohouwd worden als het re presentatieve orgaan, dat namens de reeds genoemde afdeelingen in alle zaken, het bouwbedrijf betreffende, optreedt. Voorzitter en tweede voor zitter dezer plaatselijke Unie zijn L. Zegwaart en e- J. Bos. Secretaris is W. v. Donselaar, kantoor Kruis weg 74, Haarlem. Het Haarlems Gem. Koor o.l.v. Jan Booda zal evenals vorig jaar een uitvoering van het Requiem van G'. Verdi geven op 12 Juli in de Groote Kerk. Als solisten zullen medewerken: Corry Bijster, Roos Boelsma, Han le Fèvre en Herman Hülsmann. D begeleiding is in handen Van de Haarlemsche Orkestvereniging. De burgemeester van Haarlem wijst er met nadruk op. dat de tweede bespuiting van het aard appelgewas in Haarlem dient te geschieden in het tijdvak van he den af tot en met 27 Juli. De be spuiting is verplicht en moet ge schieden op de bekende wijze. Tegen degenen, die nalatig zijn gebleven het gewas te bespuiten, zal proces-verbaal worden opge maakt, terwijl de kosten der be spuiting door bemiddeling der ge meente op hen zullen worden ver haald. De Haarlemsche rechtbank heeft Dinsdag 9 Juli de volgende faillis sementen uitgesproken: Th. Botte lier, transporteur, wonende te Haarlem, Adriaan Loosjesstraat 53; curator mr. K. A. P. J. Pliester te Haarlem en H. Vleesch Dubois, koopman, wonende te Koog aan de Zaan. Breestraat 29; curator mr. D. Aten te Zaandam. Rechter-commissaris in beide fail lissementen is mr. J. H. P. E. Mijns- sen te Haarlem. Het Instituut voor Zangkunst Spraak- en Slemverbetering-, direc teur Lucien Louman, zal Maandag 15 Juli as., des avonds lfalf acht, in de tuinzaal van het Gem. Con certgebouw te Haarlem, een leer lingenuitvoering 'geven. Het be kende Radio-Trito Knibbeler zal dien avond zijn medewerking ver leenen en tevens de obligaatpar tijen vervullen. Het programma Vermeldt werken van; Andriessen, Beethoven, Bach, Caldara, de Fal- la Hiindel, Lehar, Mendelssohn, Mozart, Mul. Het 50-jarig bestaan van de firma Vroom en Dreesmann te Haarlem en Beverwijk is vanmorgen bEgonneu met een plechtige H. Mis in de pa terskerk, waarna het voltallige per soneel zich in de zaak aan de Groote Houtstraat verzamelde voor een ge meenschappelijke lunch. Tijdens de lunch bood de beer Kuijt de di rectie van het filiaal te 'Enschede een bronzen gedenkplaat aan, die vergezeld ging van een felicitatie brief. Hierna sprak de heer Kuijt, in de kwaliteit van bedrijfsleider der zaak aap de Korte Veerstraat, de directie en het personeel toe. De heer A. C. M. van Kimmenade schetste In korte trekken de ge schiedenis van het bedrijf van zijn oprichting door de heeren G. B. Ro- senmöller en W. C. Vehmeyer, van wie de laatste als bouwende koop man .de eigenlijke stuwkracht van het bedrijf .genoemd kan worden. Spr. huldigde ook de huidige di rectie, de heeren B. en M. vehmeyer, die vooral tijdens de bezettingsja ren aan vele moeilijkheden het hoofd hebben geboden. De personeelschef, de heer Hofmeyer, bood de directie de geschilderde cartons aan, waarop het gedenkraam, dat niet op tijd gereed is gekomen, was afgebeeld. Het raam, dat ln drie zuilen ver deeld is, is bedoeld als huldeblijk aan oprichters, bouwers en directie. De tweede directeur, de heer M. Vehmeyer, huldigde hierna degenen die dit jaar hun 12%- of 25-jarig jubileum zullen vieren. Het spreekt 'vanzelf dat ook het personeel in verschillende toonaarden naar vo ren kwam. Tenslotte sprak de heer B. Vehmeyer eenige woorden van dank voor de blijken van medeleven, die het personeel bij deze gelegen heid heeft betoond. Het R- K. Mannen- en Knapen koor „Haerlems Cantorye" geeft onder leiding van zijn dirigent André Kaart Zaterdag a.s. een uit voering van geestelijke en wereld lijke muziek uit de 16e en 17e eeuw in de Begijnhofkapel. Debegeleiding is in handen van een strijkers-ensemble uit 't Haar. lems Symphonie-orkest. Als solisten wérken mede de da mes Tiny Jaspers, sopraan, Bep Missetvan den Andel, alt, Ger trude Maclaine, cembalo en de hee ren Frans Damen, tenor, Marcel Dirickx, bariton en Henk van Eeuwijk, orgel. Het programma vermeldt; Suite in C van Samuel Scheidt, Psalm 137 van Johann Rosenmüller, Ka narievogel cantate van G'eorg Phi- lipp Telemann en de Kantate ,,Gott hat Jesum erweckt" van Christian Ritter. Ter gelegenheid van de sport week, wélke in Haarlem in ver hand met het 700-jarig hestaan der stad wordt gehouden, vond een internationale cricketwed strijd plaats. T. Foulkes van Derby aan het wicket. Wicket- keeper is H. Peschar Zondagmiddag 15.40 uur zal de K.R.O. het Magnificat van Bach uitzenden, dat door het koor „Ka tholiek Haarlem" onder leiding van Albert de Klerk en met begeleiding van de H.O.V. zal worden uitgevoerd. Het programma van de orgelbe speling in de Groote of St. Bavo- kerk Donderdag 11 Juli 15—16 uur, door George Robert, luidt.: Prelu dium en Fuga G. Böhm; Toccata G. Muffat; Eerste Sonate F. Men delssohn Bartholdy; Andante B maj„ C. Franck; Improvisiation C. Saint-Saëns en Grand Choeur Alia Haendel A. Guilmant. Gisteren is bij de politie te Haar lem aangifte gedaan van diefstal van balen suiker. Bij onderzoek bleken er reeds twee verkocht te zijn, terwijl de overige balen, evenals de op brengst van de twee genoemde balen, konden worden' achterhaald. De die ven zijn in verzekerde bewaring ge steld. Naar het AiN.P. van bevoegde zijde verneemt, is het bericht, als zou het in de bedoeling van den minister van Justitie liggen de in diening van een wetsontwerp te be vorderen inzake de erkenning van het kerk,lijk huwelijk, op zijn minst als voorbarig te beschouwen. 70. Allemaal rendén ze nu naar de hut, behalve de lijfwachters, die terstond dekking zochten en de schrijver en teekenaar, voor wie niets anders dan het papier bestond. Ze teekenden ijverig den rennenden hertog en de schrijver maakte opnieuw een ontroerend onderschrift. Maar de hertog rende zoo hard, dat hij al in de hut was voor hij op papier stond. Woedend ging de teekenaar hem na. In de hut heerschte een angstwek kende stilte, van Petronius was geen spoor meer te bekennen: het leek wel of hij door de aarde verzwolgen was. „Wel allemachtig," riep de hertog, „wat moet dat beteekenen?" Maar niemand gaf antwoord. Tot de schildwacht, die altijd in de voorste gelederen te vinden was, met één oog opslag een onderaardsche gang ontdekte. „Dan die gang in," beval de hertog, „wie er niet in durft wordt op deze plaats zelf uit het lood geslagen." Hij sprong oogenblikkelijk naar beneden en de schildwacht wilde hem na. Maar daar kwam de teekenaar aan. „Uit den weg,'' brulde hij, „ik moet nog m\jn rennende teekening af maken." Hij gaf den schildwacht een zetje, struikelde en viel bals over kop naar beneden. De schrijver wilde hetzelfde kunststuk uithalen, maar opnieuw versperde de schildwacht iedereen den weg. Toen duikelden ze samen de gang in. Wanhopig sprongen de anderen hen na. Toen kwamen de lijfwachters. Ze waren zoo bang om achter te blijven, dat ze allemaal tegelijk naar beneden wilden. Alle drie sprongen ze, maar ze vielen niet. Want ze bleven tot aan hun middel steken. Er was geen wrikken of wegen aan. Een bijzondere promotie geschiedde deze week aan de Leidsche universi teit, toen de heer G. v. d. Mey uit Lisse promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift, getiteld: „De resultante in de theo rie der algebraische bronnen". Deze promotie was daarom zoo merkwaar dig, omdat de heer v. d. Mey blind en doof is en tevens lijdende is aan stoornis der evenwichtsorganen, waardoor hij zich slechts in een wa gentje kan voortbewegen. Geboren op 5 Jan. 1914, werd de thans Jonge doctor op vijfjarigen leeftijd blind. Toch ging hij op 7- jarigén leeftijd naar school, maar voltooide zijri eerste opleiding op de Prins Alexander-school te Huis ter Heide en op het Instituut voor On derwijs aan blinden te Amsterdam. In Marburg a. d. Lahn bezocht hij het gymnasium en van 1936 af stu deerde hij aan de Leidsche universi teit. In 1939 deed hij zijn candidaats, doch na de sluiting dezer universi teit ging hij naar Amsterdam. Daar behaalde hij in 1943 zijn doctoraal cum laude en thans heeft hij zijn werk bekroond gezien door een eer volle promotie onder prof. dr. W. van de Woude. De jonge doctor werd bij zijn pro motie' bijgestaan door zijn echtge- noote, die de hem gestelde vragen In Brailleschrift overbracht. „,Plan West" te Beverwijk heeft gisteren een oude traditie in eere hersteld. De jaarlijksehe boottocht van de kinderen werd voor het eerst weer gehouden. Vroeg in den morgen was het op en rond het parkeerterrein een vroolijke drukte en te ongeveer 7 uur, maakte een stoet van 800 kin deren, met leidsters én leiders zich gereed voor een frissche wandeling naar de steigers van de fa. Goed koop te Velsen. Vandaar werd per fraaie salonboot een tocht gemaakt naar Schoorldam. De bloemenveiling heeft in de afgeloopen week de nadeelen on dervonden van het warme zomer weer. De aanvoer was groot, de handel traag. Wel kwam op het laatst der week hierin een kente ring, maar toch kon men nog niet spreken van een vlugge markt. De gladiolen begitinen nu de overhand te krijgen; het sortiment breidt zich uit. De prijzen blijven wonderwel op peil en varieerden van 40 tot 95 cent per bos. Voor lelies blijft de belangstelling' even redig aan den aanvoer. Voorts worden groote partijen anjers, talma, segetum, gouds bloem, ester-blad, lathyrus en ane monen aangevoerd. Al naar gelang de kwaliteit, worden deze geplaatst. Een enkel partijtje dahlia's brengt goede prijzen op. De gemeentereiniging te Velsen is begonnen op een bijzondere wijze de straten en pleinen van spijkers en alle andere voorwerpen te zui veren. Hiervoor heeft de reini gingsdienst van de Hoogovens een karretje in bruikleen van eenigs- zins vreemde constructie, voorzien van een accu en magneten. Aan den onderkant van het karretje is een houten bak en daar worden alle voorwerpen in opgenomen die zich door de magneet laten aan trekken. Wanneer de enkele ge breken kunnen worden opgeheven, zullen voor 't fietsende en autorij dende publiek betere tijden aan breken. Nadat op 10 Juni 1942 een aantal mannelijke inwoners van Lidice (Tsje- cho-Slowakije) door de Duitschers v/a* geëxecuteerd, werden de overgebleven vrouwen met haar kinderen overge bracht naar de Latijnsche school te Kladno, waar moeders en kinderen werden gescheiden. Een aantal van deze vrouwen werd doodgeschoten, terwijl anderen op transport werden gesteld naar het con centratiekamp Ravensbrück, waar zij later vermoord werden of stierven. De kinderen ongeveer honderd in getal en in den leeftijd van 0 tot 15 jaar werden in den avond van 12 Juni 1942, in twee autobussen naar Praag vervoerd en vandaar per trein, naar Lodz in Polen, waar zij op Zon dag 15 Juni 1942 aankwamen. In deze stad eindigt het spoor van de kinderen. Waarschijnlijk is echter, dat een gedeelte werd overgebracht; naar het concentratiekamp Gneisenau en de overigen bij particulieren wer den ondergebracht. Gebleken is, dat eenige kinderen aan boord zijn geweest van een schip, dat na ongeveer drie weken in de Zweedsche wateren te hebben gekruist tenslotte in Eckenfürd landde, waarna die kinderen werden overge bracht naar Schénstadt in Denemir- ken. De Commissaris van Rijkspolit'3 le klasse, Hoofd van het Bureau Op sporing Oorlogsmisdrijven, Elands gracht 117 te Amsterdam, verzoekt een ieder, die inlichtingen of aanwijzin gen kan geven, die leiden kunnen tot opsporing van de nog vfermiste kin deren of van de voor dit ernstige oor logsmisdrijf verantwoordelijke perso nen, zich met zijn Bureau in verbin ding te stellen. Amsterdam, 10 Juli 1946. De beurs opende ook vandaag weer meerendeels prijshoudend. Bij verder verloop bleek in enkele afdéelingen een lichte vraag te bestaan, waar door een tamelijk opgewekte stem ming ontstond. De Obligatiemarkt bleef nagenoeg onveranderd. De markt sloot licht verdeeld. De belangrijke waterpolo-wedstrijd HPCZIAN, die reeds eenige malen werd uitgesteld, wordt hedenavond om half negen in Heemstede ge speeld. HILVERSUM I» 301 M. 7.01 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn.. 7.30 Morgengeb., 7.45 Gr., 8.00 Nieuws 8.15 Progr.-overz., 8.20 Giam.. 9.45 Reportage, 10.05 Gram.. 10.45 Voor dracht, ll.oo Viool,' 11.30 Lezing. 11.45 Familieber., 12.05 Piano, 12.30 Man, 12.45 Lunchconc. 13.00 Nieuws, 13.15 Progr.-overz., 14.00 Hartvelt- kwartet, 14.30 Causerie, 15.00 Vrouw. 16.00 Verlaine, 16.30 Kamerkoor 17.00 Ashtste uur, 17.15 Gram. 18.00 Muziek, 18.15 Boekbespreking. 18.30 Ned. Strijdkr., 19.00 Nieuws. 19.15 Progr.-overz., 19.45 Puzzle. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.I., 20 08 Stichtsch Kamerork., 21.00 Op de brug, 21.15 Gram., 21.20 Causerie 21.40 Reportage, S2.00 (R.fl.I.O 1 Nieuws, 22.15 Luisterspel. HILVERSUM; II, 415 M. 7 00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.39 Gram., 8.15 Progr.-overz., 8.20 Gr.. 8.50 De huisvrouw, 9.00 Gram 9.30 Waterst., 9.50 Gram., 10.00 Morgenw., 10.20 Regenboog, 10 45 Vrouw 11.00 Gram., 11.30 Pieter Romijn, fluit, 12.00 Hans Munorii. 12.30 Sport, 12.35 Pianospel, 13 50 Nieuws, 13.15 Bandi Balogh. 14.00 Kookkunst, 14.20 Pierre Palla. 15 20 Horspel, 15.50 Gram., 16.00 Gi'am., 16.30 „Buitenbeentjes", 17.00 Be nedict Silbermau, 17.35 Sweetnet and Rhythm, 18.00 Nieuws. 18 15 Ramblers, 19.00 Pianoduo, 19.15 Handel en Nijverheid, 19.30 Lezing, 20.00 Nieuws, 20.05 Cantate no 185, 20.30 Lezing, 21.00 Op de brug, 21.15 Gram., 22.00 Buitenl. week- overz., 22.15 Cantabile Septet, 22.4C Avondw., 23.00 Nieuws, 23.15 Orgel. 23.35 Gram. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Waarn, Hoofdredacteur: W. Severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2