NIEUWE BONNEN Haarlem won, maar 'n walk-over was het bij lange niet OOSTÉNRIJK Engelsche koning zal M.W. ontvangen De verkiezingen in Polen KAMER KENNELIJK VOLDAAN DONDERDAG 11 JULI 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht NOODUITKEERING VOOR ONDERWIJZERS De nood der mobilisatie- slachtoffers De ramp van de „Meerkerk" Onderzoek naar de schuldvraag ROOZEN SPEELT ZONDAG NIET MEE Minister vergeet zich Vertaling van de Matthaus-passion 200.000 gulden voor Nat. Reclasseering Gelukkig doelpunt Koningin naar Engeland G.A.C. exit Indische persoonlijkheden bij Koningin Een spelmoment uit den wed strijd HaarlemLimburgia Kansen gestegen (Vervolg van pagina 1) Van Geelkerken, tweede van links, eens plaatsvervanger van Mussert, werd door onzen fotograaf „gesnapt" in de Utrechtsche straten, toen hij onder sterke bewaking naar een ander kamp werd overgebracht De order uitgevaardigd door den opperbevelhebber der Russi sche troepen in Oostenrijk, Koerasof, waarbij al het voor malig Duitsche bezit door de Sov jet-Unie verbeurd verklaard werd, tvas gedateerd op 27 Juni. Hoewel de order Zondag J.l. pas bekend ge maakt werd, is deze datum van be lang, omdat zij hierdoor gegeven werd aan den vooravond van de in- tergeallieerde beslissing welke de grenzen tusschen de vier bezettings zones voor het verkeer openstelde, en aldus aan Oostenrijk de gelegen heid verschafte zijn economisch le ven op orde te brengen. Door de Russische order worden deze beslissingen practisch gean nuleerd. De draagwijdte van dit be vel zal men des te beter begrijpen. Indien men weet, dat het grootste gedeelte van de Oostenrijksche fa brieken zich in de Russische zone hevindt. Insiders meenen de schat ting te mogen maken, dat Rusland reeds de hand gelegd heeft op 75% van de landelijke industrie. Een andere moeilijkheid, die voor het land zelf van actueel belang is, vormt de uitwijzing, ingevolge bovengenoemde order, van 54.000 Duitschers. Hun vertrek zal den Oostenrijkers niet zoo zwaar vallen, doch het tijdstip is wel zeer slecht gekozen daar hiermede door gebrek aan arbeidskracht de oogst in gevaar gebracht wordt. Rusland ziet in deze bevelen niets anders dan de uitvoering van de be sluiten van Potsdam betreffende de herstelbetalingen. In zooverre schept de order van generaal Koerasof geen nieuwe situatie; de discussie over de herstelbetalingen in Oostenrijk dateert reeds van dien tijd af. Niet tegenstaande Oostenrijk herhaaldelijk naar voren gebracht heeft dat deze herstelbetalingen slechts kunnen slaan op het Duitsche bezit van vóór Maart 1938, huldigt Rusland de op vatting, dat het tijdstip van de Duitsche capitulatie den maatstaf vormt; een voor Oostenrijk zeer na- deelige opvatting, daar hieronder alle Oostenrijksche industrieën val len, die door Duitschland gean nexeerd zijn. Engelann en Amerika hebben Woensdag hun houding tegenover het Russische fait accompli offi cieel bekend gemaakt en zich aan den kant van Oostenrijk geschaard. De kwestie zal in Parijs "wel uit gebreid besproken worden. In ieder geval is Rusland den geallieerden een slag voor. Het zal niet gemakkelijk afstand doen van het eenmaal ver worvene of ten koste van een con cessie van Amerikaansche of Brit- sche zijde. Het, ziet er naar uit, dat het tót op den laatsten dag van de confe rentie te Parijs een spel blijft waar in men niet hoog genoeg kan spelen Een woordvoerder van het Poolsche ministerie van Buitenlandsche Za ken heeft gisteren bekend gemaakt, dat de regeering het verzoek van den boerenleider, Mikolajczyk, om in drie districten van Polen nieuwe verkie zingen uit te schrijven, heeft afge wezen. Volgens dén woordvoerder werden de protesten van <jen boeren leider niet door feitelijk en concreet materiaal gestaafd en is bevonden, dat sommige der beweerde onregel matigheden niet op waarheid berus ten De woordvoerder gaf de volgende semi-officieele slotcyï'ers van het re ferendum: 7.844.522 voor en 3.686.029 tegen het een-kamer-stelsel. Voor landhervorming en nationalisatie 8.896.105 en tegen 2.634.466. Voor de grenswijzigingen 10.534.697 en tegen 995.854. De woordvoerder zeide, dat deze cijfers slechts weinig kunnen verschillen met de officieeie cijfers, die Vrijdag gepubliceerd zullen wor den. Van Polen's 13.160.451 stemge rechtigden brachten 11.757.986 hun stem uit. Het percentage der ongel dige stemmen bedroeg 2,8 procent. Het onderwijzend personeel zal, naar het „Vrije Volk" verneemt, nog vóór de vacanties een nooduitkee- l'ing mogen verwachten, die voor on- gehuwden zou varieeren van f 180 tot f 450. Doordat zij aan de salaris herziening gekoppeld is draagt zij feitelijk het karakter van een ver hooging met terugwerkende kracht tot 1 Januari J.l. De regeling zou nog slechts de handteekening van den minister behoeven. In Café de Pool vergaderde Maan dagavond de Nederlandsche Vereeni- ging van Mobilisatie-invaliden en hun nabestaanden met het doel een uitweg te vinden uit den nood waar in de Mobilisatieslachtoffers 1914 1918 zich bevinden. Door de geringe toelagen: voor een gezin bestaande uit vijf personen f 1100 per jaar, voor een weduwe f 500 per jaar, zijn velen niet in staaf zich bij de huidige duurte te hand haven. Van vele leden kreeg de ver- eeniging bericht dat zij gedwongen waren meubilair of levensmiddelen bonnen te verkoopen. Vrijdag a.s. gaat een deputatie naar Den Haag om in een audiëntie een en ander aan de regeering voor te leggen. Joe Louis zal zijn titel wereldkam pioen boksen zwaargewicht op 18 September te New York voor den 23sten keer verdedigen tegen Tami Mauriello. Vaa 1 tot 8 September a.s. wordt ïpr, R°nde van Catalonië (Spanje) deriaS^,11' wij vernemen, dat een Ne- wedstrortChe ploeS aan deze etappe- o n»o HJ e.n zal deelnemen. Deze Janssen r3"*" ult Lambrichs, Seyen, der Voorde.°OSSen' Pauwels en Van De raad voor de Scheepvaart heeft Woensdag de zaak van de „Meer kerk", die op 16 Juni j.l. bij West- kapelle op een mijn is geloopen, on derzocht. De kapitein, C. J. H. Wijker, ver klaarde, dat hij bfj het binnenvaren van de gevaarlijke zone op de brug was gekomen en het commando had overgenomen. Het schip is volgens deze verklarin gen niet buiten het vrije vaarwater geweest, dat ter plaatse een breedte van 1 mijl heeft en is voortdurend in de lijn van de Westkappelsche lichten blijven liggen. De moeilijk heden zijn ontstaan, omdat men moest wachten op de loodsboot, die eerst drie andere schepen binnen moest brengen, terwijl de opkomen de vloed het schip van zijn koers dreigde te drijven. De kapitein heeft daarop willen ankeren bij een boei, maar is daarvan teruggekomen, daar hij in de lichtenlijn kon blijven lig gen. Juist toen de loodsboot de „Meerkerk" ging naderen en nog pl.m. 1 y2 mijl verwijderd was, ge schiedde de ontploffing. De tweede stuurman legde vooral den nadruk op het feit, dat ook door den stuurmansleerling werd onder streept, dat de kapitein rustig en kalm zijn bevelen gaf. Men bracht verschillende malen naar voren, dat het schip precies op koers lag en dat geen waarschuwingssein van de loodsboot was ontvangen. Een officier van den mijnenveeg- dienst verklaarde, dat de vrije geul nooit meer geveegd hoeft te worden en dat men om bij de „Meerkerk" te komen, negen mij nen heeft moeten opvissclien. In deze verklaringen vond de in specteur van de Scheepvaart te Rotterdam, de heer Korstanje, aan leiding om, nadat het getuigenver- (Van onzen specialen verslaggever) HAARLEM, 10 Juli. In een meer spannenden dan fraaien wedstrijd is Haarlem er in geslaagd Lim- burgia met 2I te kloppen, maar de meest verstokte Haarlem-sup porter zal moeten toegeven, dat de overwinning ditmaal niet terecht kwam bij de ploeg, welke er, krach tens het spelverloop, het meeste recht op had. De Limburgsche kampioenen hebben een uitsteken den indruk achtergelaten en zou den minstens een gelijk spel heb ben verdiend. Het Haarlem-elftal maakte een tamelijk vermoeiden indruk, vooral in de eerste helft. De eerste tee kenen van voetbalmoeheid in deze zware competitie? In elk geval •speelden de Roodbroeken ver be neden hun kunnen en speciaal het plaatsen liet alles te wenschen over. Zelfs spelers als Van Hall en misschien in mindere mate Smit, deelden in de malaise en in de voorhoede wilde het ditmaal ook al niet best vlotten. Het spel der bezoekers stak daar gunstig bij af Een prachtig spelende middenlinie, waarin zoowel Groen als Van Lübeek en Theunissen over meer dan gewone capaciteiten bleken te be schikken, was inderdaad de rugge- graat van het elftal en had achter zich een puik werkende verdedi ging met den keeper Jacobs als uitblinker. Slechts het aanvalsspel kon ons minder bekoren. Het Lim burgsche vijftal begon weliswaar hoopvol en in het eerste halfuur noteerden zij enkele uitstekende schoten van Cox en Spanjer, hoor naar de toedracht voor ge sloten was verklaard, den raad te verzoeken een onderzoek in te stellen naar de schuldvraag van den kapitein van de „Meerkerk", die blijkbaar toch in verboden gebied is terechtgekomen. Minister Mansholt heeft dezer da gen een redacteur van de „Nieuwe Langedijker Courant" een draai om zijn ooren gegeven, daar laatstge noemde een stuk in zijn krant had geschreven, waarin 's ministers naam ten onrechte in verband was ge bracht. De redacteur heeft daarop tegen minister Mansholt wegens mis handeling een aanklacht ingediend bij de Justitie te Alkmaar. In opdracht van de regeering is de dichter Jan Engelman begonnen aan de vertaling van den Duitschen tekst van Bach's Matthaus-passion. Hij zal deze vertaling in November van dit jaar beëindigd hebben. Eer» commissie bestaande uit Adriaan van der Horst, prof. dr. G. van der Leeuw en dr. K. Heeroma (Miius Jacobse) is opgedragen deze verta ling aan een onderzoek te onder werpen in verband met de vele pro blemen van musicologischen, thco- logischer» en taalkundigen aard, wel ke aich bij een zoo zuiver mogelijke weergave van den tekst voordoen. Hoewel de opbrengst van de col lecte voor de Nationale Reclassee ring op Zaterdag j.l. nog niet de finitief vaststaat, mag men thans reeds aannemen dat deze om streeks f 200.000.zal bedragen. De globale resultaten voor Am sterdam, Den Haag en Rotterdam worden geschat resp. op f 25.000, f 22.000 en f 10.000. waarbij slechts de lat redding kon brengen, maar diverse goede kan sen, tegen de met weinig overtui ging spelende roodblauwe defensie, werden onbenut gelaten en toen suc ces na een groot overwicht uitbleef, wilden de Limburgsche aanvallers het dikwijls te mooi doen, waar door het tempo van hun aanvallen sterk gedrukt werd. Daardoor kre- ge.. v. d. Hulst c.s. steeds gelegen heid het dreigende gevaar te kee- ren, al ging dit niet zonder geluk gepaard. De opstelling van de Haarlem- ploeg onderging al spoedig eenige verandering, omdat de stopperspil Van Daelen zich toch nog niet ge heel fit voelde. Toen De Winter zijn plaats innam en Hartman de rechtsbuitenplaats bezette, ging het achter wel iets beter, maar de voorhoede bleef ditmaal toch hét zwakke punt. Tot overmaat van ramp verknoeide Roozen na een uitstekend aangegeven bal van Doeree een dot van een kans, zoo- dat met blanco stand werd ge draaid. Zonder tot groote daden te ko men, was het Haarlem-elftal na de pauze wel wat beter op dreef. Het gelukkige begin van de tweede speelhelft was daaraan waarschijn lijk niet vreemd, want na een kort offensief schoot Smit hard op het Limburgia-doel, waarbij de uitste kende rechtsback Van Huyzen het leder van richting deed veranderen en onhoudbaar voor Jacobs vloog de bal in de touwen (10). Haar lem speelde hierna met wat meer zelfvertrouwen, maar kon toch niet verhinderen, dat de Limburgers het spel weer wisten te verplaatsen. H. M. de Koningin zal, zooals reeds gemeld, 30 en 31 Juli een bezoek brengen aan den Koning en Koningin van Engeland, ten einde den Koning persoonlijk versier selen te overhandigen van het grootkruis der Militaire Willems orde, waartoe de Koningin Z. M. heeft benoemd. H. M., die in Buckingham Palace de gast van den Koning en de Koningin zal zijn, zal bij die ge legenheid tevens een geschenk van de Nederlandsche regeering aan bieden, bestaande uit in Nederland gefokte paarden, welke deels voor zijn particulier gebruik, deels voor het gardéregiment der Horse Guards bestemd zijn. De Groote Advies-Commissie der Illegaliteit komt Woensdag 24 Juli a.s. in slotzitting bijeen in het Am- stelhotel te Amsterdam. Daar 23 Juli a.s. de nieuwgekozen Staten-Gene- raal voor het eerst in plenaire zitting bijeen komt, acht de G.A.C. haar taak vanaf oat moment beëindigd. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin gedurende de laatste we ken eenige persoonlijkheden, die uit Indië naar Nederland zijn terugge keerd, of die tijdelijk hier te lande vertoeven, in gehoor ontvangen. Men noemde ons in dit verband ds. J. Verkuyl, prof. dr. L. G. M. Baas Becking', prof. mr. baron F. M. van Asbeck, alsmede mr. Mas Sla- met. Toen na een klein halfuur een prachtige, door de halfliniè opge zette aanval besloten werd met een schuiver van Cox in den uitersten hoek, was" Kluit geslagen en ste gen de kansen der bezoekers (1—1). Haarlem gaf echter nu geen krimp meer en in den span nenden strijd om de zege gelukte het Roozen uit een voorzet van Smit den winnenden goal voorbij Jacobs te koppen (2—1). In den resteerenden tijd was de strijd uitermate spannend, maar bleef volkomen fair. Daarom was het jammer, dat een al te onbesuisd ingrijpen van den Iamburgia-back Van Huyzen tot gevolg had, dat Roozen zoowel als deze back groggy" gingen. Van Huyzen moest met eert bloedende hoofdwonde, Roozen bewusteloos het veld worden afgedragen, maar achteraf bleek het gwal toch niet zoo erg te zijn als werd veronder steld. Naar wij nader vernemen is Roo- zen's toestand van dien aard, dat hij Zondag a.s. bij Limburgia niet van de partij zal kunnen zijn, even min als zijn .•echterbuurman Ko ning. Er bestaat echter goede hoop, dat de middenvoor althans volgende week Woensdag tegen Heerenveen zijn plaats weer in neemt. Met Koning is dat waar schijnlijk niet het geval. Door deze overwinning zijn Haarlem's kansen weer beduidend gestegen. Ajax versloeg N. E. C. met 41 en Heerenveen won met 3—2 van N. A. C„ zoodat N. E. C. zoowel als de Bredanaars nu wel als uitgeschakeld kunnen be schouwd worden. De stand is: Haarlem 7 5 I 1 11 16—16 Ajax 7 4 0 3 8 20—12 Heerenveen 7 4 0 3 8 19—21 NAC 7 3 0 4 6 1012 NEC 7 2 1 4 5 18—20 Limburgif 7 2 0 5 4 14—16 BONKAARTEN KA, KB, KC 608 5 B 82 reserve 1 ei BONKAARTEN LA, LB, LC 608t A 68 melk 2 liter melk B 68, C 68 melk 314 liter melk BONKAARTEN LD, LE 608: D 68, E 68 melk 6 liter melk Tabakskaar ten: T 38 2 rants, tabaksartikelen plus 2 rants, sigaren van 18 cent of minder of een pakje tabak van 40 gr. Het aardappelrantsoen zal nog nader worden bekend gemaakt. In de eerste helft van Augus tus zal weer een bon voor koffie aangewezen worden. Of onder deze voldoende voorberei ding ook valt een voldoende voorlich ting van Nederland, Indië en re heele wereld, vermeldde dr. Beel niet afzonderlijk, maar men mag het ho pen, aangezien hij bij de bespreking van de buitenlandsche paragraaf aan prof. Romme de erkenning deed, dat behalve de ernstige overweging van verruiming van den diplomatiekcn dienst ook de voorlichting van hei buitenland alle aandacht zal hebben. Over West-Indië verklaarde de mi nister-president. dat de besprekingen met de delegaties een aangenaam en vruchtbaar verloop hebben gehad, waarover wellicht binnenkort nadere mededeelingen gedaan zullen kunnen worden. Dit lijkt ons het bij uitstek geschikte punt voor de delegaties om met een jojeux gebaar oorlof te nemen Het kan nu nog met eere geschieden. Tenslotte heeft dr. Beel gezegd, dat de regeering niet alleen vredelievend, maar ook ordelievend is, hetgeen ove rigens niet als een oorlogsverklaring aan de Indonesische volkeren mag worden opgevat. Een belangrijk punt was verder de kwestie van de politieke delinquenten. Kort en goed verzekerde dr. Beel, dat vóór 1 October bun aantal zal zijn teruggebracht van de 74-000, die het thans telt, tot ongeveer 25.000 en alle groote bezwaren, die dit stellig met zich mede zal brengen, zullen het kabinet niet weerhouden dit voor nemen uit te voeren. Het tot dusver gevolgde systeem heeft tot onhoudbare toestanden ge leid. De lichte gevallen zijn genoeg zaam gestraft; thans is het oogenbiik daar, aan de barmhartigheid het voile pond te geven. Zoo noodig zal de regeering niet schromen de werkzaamheden van de Bijzondere Gerechtshoven tijdelijk te onderbreken Voor het overwinnen van de groote moeilijkheden, die ont staan uit een oogpunt van huisves ting en bij het overwinnen van den weerzin, die deze menschen by hun terugkeer in de maatschappij in hun omgeving zullen ondervinden, zal een beroep worden gedaan op de Iferkga- nootschappen en de vakorganisaties. De vryiating zal geschieden volgens het stelsel van de voorwaardelijke bui- tenvervolgingstelling, zoodat men te allen» tijde vrijgelatenen, als dit noo dig blijkt, opnieuw kan aanpakken, hun eventueel het kiesrecht ontn.-.- men, een zekere arbeidsplicht opleg, gen of hen in hun vermogen aang .ij- pen. De vordering van prof. Romme cm zich nader uit te spreken over de be doeling van de regeeringsmededeeling omtrent het voornemen om den toe gang tot de stoffelijke goederen voor iedereen open te stellen, beantwoordde dr. Beel ietwat voorzichtiger door er op te wijzen, dat het verschaffen van bestaanszekerheid reeds een eerste schrede is op den anti-kapitaiistischen weg en het mogelijk maken, dat ieder een zich een zekere mate van bezit kan verwerven als voorwaarde voor oe ontplooiing van de menschelijke per soonlijkheid, een tweede schrede moet geacht worden. Verder vernamen wij, dat de afdoe ning van het radiovraagstuk wacht oo het inkomen van het advies van den Radioraad, waarna de Kamer voor stellen zullen bereiken. Maar dr. Beel kon den heer Schouten reeds wel de verzekering geven, dat het niet de bedoeling der regeering is in afwach ting van de definitieve regeling terug te keeren tot den toestand van 10 Mei 1940. Ten aanzien van het financieele be heer geldt het parool: voortzetting van de thans gevolgde monetaire poli tiek, gevoegd bij belangrüke bud- getaire bezuinigingen, doch men moet er wel bij bedenken, dat het herstel alsook Indië groote sommen blijven eischen. Ten aanzien van de bedrij (sordening liet dr. Beel zich niet uit. Hij vroeg de Kamer even te wachten op de uitvoering van het regeeringsprogram ook op dit punt. Ten aanzien van het netelige probleem van den Hoogen Raad zoekt het kabinet naarstig naar den steen der wijzen. Zoodra het deze gevonden heeft, zal het „Eureka" roe pen, zoodat ieder het kan hooren. Het ministerie van Marine zal wel dege- ïyk een eigen bewindsman krijgen. En als wij tenslotte nog een alge meen bezwaar tegen dit debat mog»n uiten, dan zou het dit zijn, dat het zich geheel heeft afgespeeld in een optimistisch rooskleurige stemming en dat men er nauwelijks een woo.-d, laat staan een volle onthulling, van den doodelijken ernst van den toe stand van dit land in gehoord heeft. Het klonk bijna zoo gezapig als in de goede jaren voor den oorlog, en dit nu; deze afwezigheid van werkelijke voor lichting over de diepere situatie is een slecht begin van een periode, waarin ook deze regeering haar voornemen beleidt om het land voorlichting te geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3