Boog van Zaltbommelsche spoorbrug geplaatst Algemeen spoorwegabonnement weer ingesteld Haarlems groentemarkt AAN DEN ZELFKANT Tot hoofd en hart Ongeveer tweemaal zoo duur als vóór den oorlog Meer ruimte eerste eisch l hal? Het weer Spoorwegverbinding Noord-Zuid een stap dichter bij verwerkelijking 69ste JAARGANG No. 23593 o VRIJDAG 12 JULI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc De „Jacob van Heems- kerck" naar ons land Er is vaak heel wat noodig om beweging in sommige menschen te krijgen. Zij ko men soms pas naar hun naaste kijken, als deze op sterven ligt of reeds dood iSy De tweede faze van de vernielingwerken aan de oude Duitsche snelboothaven te IJmuiden is gisteren een feit geworden. Pre cies op den vastgestelden tijd explodeerde de lading, die ditmaal uit 500 kg. trotyl bestond. Het opblazen geschiedde evenals de vorige maal geheel volgens de plannen van de Nederlandsche militaire instanties. Er werden vier pilaren en drie muren ver nietigd. Schade aan particuliere woningen en gebouwen werd niet aangericht. Het ligt in de bedoeling de achterzijde van den bunker ineens te laten springen overdekte Zoover het oog maar reiken kan, ziet men langs de loshaven aan den koudenhorn, kisten, en nog eens kisten met groenten en fruit, tn bonte mengeling broederlijk naast, op en door elkaar, wachtend op hun koopers. Deze ,JKoudenhom- Wal" van kisten, door schuiten uit ons groenten- en fruitreser- vaat het Westland aangevoerd, vormt een stille doch duidelijke aanklacht tegen de bekrompen behuizing, waarmede zich de steeds in omvang toenemende groentemarkt tevreden moet stellen. snoode annexatie-neigingen van collega's te vrijwaren. Aan den overkant van den Kou denhorn ligt aan de HoutmaTtot de „Fusten-Centrale" waar men de leege kisten moet inleveren. Da aanvoer immers bedraagt, buiten den aanvoer per as, toch nog 100.000 colli. Hl een onafzienbare rij staan de groentehandelaren, van de Catharijnebrug tot aan de Houtmarkt toe, hun beurt af te wachten. Het laat zioh gemakkelijk aanzien, dat het verkeer daardoor veel hinder ondervindt. Weinig zindelijk De verkeersbrug Oorlogsschade aan roerende goederen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Als de bevolking van onze ste den en vooral de kinderen na de Jarenlange systematische uithongering door de bezet ters op het oogenblik lets noodig hebben, om hun gezondheid weer op peil te brengen, dan is het wel het zoo vitamine-rijke fruit, dat thans ln overvloed aanwezig Is. Hoewel de étalages vol liggen met de aanlokkelijkste zonne-producten en er vrijwel geen straat is of er staat wel een venter met een kar vol van het heerlijkste fruit, dat men vroeger alleen in de meest luxueuze zaken kon vinden, durven wij toch te beweren, dat zij, die het 't hardst noodig hebben, het minst kans hebben er lets van te krijgen. Iedereen weet waarom. De prijzen zijn voor de meeste gezinnen niet te betalen. Is het wonder, dat wij vrij wel dagelijks brieven ontvangen van lezers met de vraag: waarom grijpt de Overheid niet in? En het ant woord? Dezer dagen hield een ambtenaar van het departement van Land bouw en Voedselvoorziening voor de radio een causerie over de dure prij zen. Aan wien de schuld? De hooge prijzen zijn volgens dezen regee- ringsambtenaar voornamelijk aan het publiek zelf te wyten, dat maar niet zoo hard op de primeurs had moeten toeloopen en beter had kun nen afwachten tot de prijzen gezakt zijn. Een merkwaardige redeneering. Wij gelooven, dat vele leveranciers het fruit liever op de mestvaalt zouden werpen, dan er voor een paar dubbeltjes het publiek van te laten profiteeren. Dat is met de groenten al meermalen gebeurd en zoo zou het waarschijnlijk ook met het fruit gaan. De strijd om de ha rinkjes. die nu plotseling wél voor 8 en 10 cent per stuk verkocht kun nen worden, na een drastisch in grijpen der regeering, heeft ons veel geleerd. Wij weten wel, dat als er een on derzoek naar de oorzaken van de dure fruitprijzen Ingesteld wordt, we weer ln den bekenden vlcleuzen cirkel zullen belanden: handel, grossiers, tuinders, telers enz. Het bekende gezelschap. Maar waar niet over gesproken wordt, dat zijn zij, die meehelpen den oogst binnen te halen. Twintig gulden dagloon is Immers niets bijzonders. In sommige streken van ons land, aldus lazen wij dezer dagen, kijken de fabrieksdirecteuren lederen mor gen bezorgd uit of hun personeel wel komt opdagen en de hoofdon derwijzer. die op z'n school met de absentielijst rondgaat, heeft druk werkwant er worden Immers „sprookjesloonen" betaald. Soms trek ken heele gezinnen het veld in en verdienen niet minder dan 70 tot 80 gulden per dag. Hetgeen per week vier tot vijf honderd gulden betee- kent. Het is duidelijk op wien deze prij - zen tenslotte verhaald zullen worden. En de kleine man ln de stad, de ouders van groote gezinnen, zij mo gen toekijken. Toch bestaan er offi- cieele maximumloonenen de overheid ziet toe. De kleine man in de stad, de eenvoudige arbeider, die hard werkt om ons land weer op de been te helpen, die er niet aan denkt zijn werk in deu steek te la ten, om van het eene grof betaalde baantje ln het andere te schuiven, hij doet zijn plicht en betaalt zijn belasting tot den laatsten penning. Er is echter een groep, die altijd aan den zelfkant der maatschappij leeft. Onder de Duitschers hielpen zij mee by de O. T. aan het bouwen van bunkers aan onze kust; toen de Canadeezen kwamen zwermden zij rondom de overwinnaars als bijen om den honing; aan den greep van Lieftinck wisten velen te ontkomen, vallen er bij de boeren honderden guldens te verdienen, zij ontbreken niet op het appèl, om als deze job voorbij ls, weer op de hoeken van onze drukke straten te verschijnen met; sigaretten meneer? En zou de overheid het hun eens lastig maken, dan kan men er op rekenen, dat men sommigen van hen onder de hard ste schreeuwers zal aantreffen by de politiek uiterst llnks-georiënteerden, om het onrecht dat hun wordt aangedaan. Als zij kans zien, zullen zij nog profiteeren van de door de regeering in uitzicht gestelde con- sumenten-credieten en waarschijn lijk zullen ze ook wel tot de eerste lingen behooren. aan wie het ver leende voorschot weer zal worden kwijtgescholden. Zoo leven er velen aan den zelf kant. Het wordt hoog tijd deze on- grilpbaren eens te grijpen. Hoe dan ook. Hr. Ms. flpttieljeleider „Jacob van Heemskerck" zal 22 Juli van Batavia naar Nederland vertrekken. Het schip, dat onder commando staat van kapitein ter zee F. J. van de Poll, zal vermoedelijk 29 Augustus in het va derland terugkeeren. 'f>'- v, mmiËËÊÊÉiÉÉÈ*^^^ De algemeene abonnementskaarten der Ned. Spoorwegen zullen binnen kort weer verkrijgbaar zyn. Waar schijnlijk in de tweede helft van Augustus zal riien weer aan alle sta tionsloketten en by de erkende relsbureaux een algemeen abonne ment kunnen nemen. De pryzen, die voor den oorlog voor de abonnementen golden, wa ren zelfs in de oogen van de ge bruikers veel te laag en zij waren dat zeker uit exploitatie-oogpunt. Volgens gegevens, ontleend aan de internationale spoorwegstatistiek had een voor-oorlogsch abonnement 3e kl. f44.per maand moeten kosten. Sedert 1939 zyn de relaigerstarieven met gemiddeld 50 procent verhoogd. Deze verhöoging wordt thans ook op de algemeene abonnementen toege past, die dus voor de 3e kl. f 82.50 voor de eerste maand en f 66.— voor Iedere onmiddellijk aansluitende maand zullen kosten. Voor de 2e kl bedragen deze prijzen resp. f 118.75 en f 95.Eerste kl. abonnementen worden voorloopig niet ingevoerd. In een lang gevoelde behoefte wordt hier doorzien. Van talrijke zijden uit het bedrijfsleven wordt sedert lang aandrang uitgeoefend op de N. S. om de algemeene abon nementen weer ln te voeren. Uit een enquête, die onder vroe gere abonnementskaarthouders is in gesteld, is n.l. gebleken, dat er za- kenmenschen zijn, die voor f 250 a 300 per maand verreizen, zoodat we derinvoering van het algemeene abonnement voor deze personen een besparing van honderden proeenten op hun reiskosten beteckent. Ge middeld bed raagt, deze besparing 40 procent. Ook voor de tegenwoordige tra- jfetkaarthouders beteekent de invoe ring* van het algemeen abonnement in veel gevallen een voordeel. Een trajectkaarthouder Bcrtterdam Amsterdam, die nu f 100.90 2e kl.) of f71.50 (3e kl.) per maand betaalt, kan dus voortaan beter de goedkoopere algemeene abonne mentskaart nemen; hij betaalt dan minder en mag het geheele land be- i elzen. De boog van de Zaltbommelsche spoorbrug, die heden versleept en op zijn plaats gebracht werd. N auwelijks heeft de markt meester in den prillen och tend de bel geluid, nauwe lijks is het ijle geluid over het marktplein verstomd, of de koop lieden, 500 tot 600 in getal, duwen en wringen zioh, gelijk bijen in een korf, met kisten en al tusschen de stands en banen zich moeizaam een weg tusschen de op elkaar ge stapelde kisten. Een ongeveer 1 meter breed middenpad, zucht en steunt onder dit geweld en doet meer denken aan een weg, met in panidk ver- keerende vluchtelingen. Aan de andere zijde van het ver hoogde gedeelte aan den openbaren weg Koudenhorn, welke is ingericht voor verkoop van groenten en fruit door grossiers, staan als een mozaïek allerlei transportmiddelen, auto's, bakfietsen, peepers en handwa gens opgesteld. Aan weerszijden van den „verkeersader" wordt eiken dag een verwoede strijd geleverd, niet zoozeer om de goederen te kunnen koopen, maar veeleer om de beperkte ruimte, welke de han delaar toegewezen krijgt, tegen (Van onze speciale verslaggeefster) Zwaar trekken de twee met water gevulde zandbakken tegen den sterken Waalstroom op en gaan voor anker ln de Noorde lijke doorvaartopenlng van de oude Zaltbommelsche spoorbrug. De pom pen slaan aan, zuigen het water uit en het ongeloofehjke gebeurt werke lijk: langzaam nemen de nu sty- gende schepen de zware overspan ning op hun Jukken en de kolos sale boog komt los, verheft zich zoetjes, nauwelijks merkbaar eerst, maar allengs hooger en hooger, van zijn pijlers. De zandbakken zet ten zich weer in beweging en glijden over de eeuwig stroomende Waal naar den Zuidelijken doorgang, waar het gevaarte zoo aanstonds op die andere gemetselde pijlers zal wor den gelegd. Nóg steken die, leeg en log, wachtend op hun last, uit het water omhoog. Maar reeds werken de pompen weer. De schepen zakken, centimeter na centimeter, door den ballast van het instroomende water. En dan dan ligt daar de boog op zijn plaats. Heel eenvoudig, alsof het maar een handomdraai kostte hem daar te brengen. En wéér ls de spoorwegverbinding tusschen Noord en Zuid een stap dichter by haar verwerkelijking gekomen In 1945, een dag of wat maar voor de bevrydlng van het Westen, is de lading van de spoorbrug bij Zalt- bommel bij toeval getroffen door een verdwaalde bom en na een he vige explosie stortte een van onze mooiste brugwerken ln de diepte. Niet meer dan een derde van de overspanning bleef gespaard slechts één boog zou, na grondig herstel, later weer dienst kunnen doen. En het ls deze boog, die aan vankelijk de Noordelijke geul over brugde, een staal- en ijzerconstructie van 125 meter lang en 1100 ton zwaar, die vandaag ls „opgelicht" en op ingenieuze wijze naar zijn nieuwe plaats gebracht. Twee met water gevulde schepen, die, toen men ze onder den boog bracht, wer den leeggepompt, kwamen omhoog en tilden den kolos op, om er daar. op mee weg te varen, en hem een eind verder weer neer te laten. On derling verbonden, werden ze tus schen de kribben vastgehouden door kabels aan sterke lieren. Eenmaal in den middenstroom gekomen, zwaai den zij, zonder verdere hulp, als een pierpont, naar de plaats van be stemming. Op de vrij gekomen plaats zullen nu weldra twee zoogenaamde aan- bruggen, door een hulppijler ge- De resten van groenten kunnen in een speciaal daarvoor liggende schuit worden geworpen. Indien die schuit om de een of andere oorzaak er -niet ligt, wat ook wel eens voor komt, raakt men het toch wel kwijt. De straat aldaar ligt dan ibezaaid met afval van diverse ■groentensoorten, fruit en papier en biedt een troostekxraen aanblik, een storend beeld, een schrille tegen stelling met onze zoo spreekwoor delijk geworden HoUandsche zinde lijkheid. Bij dit feit, dat overigens genoeg voor zich zelf spreekt, bomt nog de omstandigheid, dat dit afval een dorado is voor muggen en vliegen» vooral des zomers. De bewoners kunnen hier, naast het onfrissche stadsbeeld zoo vlak bij de deur, te vens nog genieten van de mono tone herkenningsmelodie der mug gen, met zoo nu en dan een venij nig prikje op den koop toe als dank voor het aangenaam verpoozen in het groentenafval. Geheel weggedrukt, het daglicht schuwend, groot twee meter in het vierkant, bouwvallig en verveloos, merken we het „marktkan-boortje" op, het domein van den markt meester, belast met de handha ving van het marktverkeer en in ning der marbtgelden. Een writ smakeloos bord, aan dit .gebouwtje" vastgespijkerd, met een verbod volgens art. 178IB, is het eerste wat ons opvalt. En daardoor worden we geconfronteerd met het zoo urgente probleem van het te kort, of beter gezegd de totale af wezigheid van sanitaire gelegenhe den. In de reeds gesignaleerde misstanden dient men zulks in het algemeen belang zoo spoedig mogelijk verandering te brengen, Men weet, dat reeds lang het plan bestaat om de groentemarkt te verplaatsen naar den Waarder - polder. Hier zou dan een groote overdekte ljal komen, maar helaas heeft de oorlog de plannen, welke toch al dikwijls moesten worden uitgesteld, nog meer naar de toe komst verschoven. En toch is het vraagstuk urgent! De nieuwe groentemarkt krijgt de beschikking over meer ruimte, waardoor de capaciteit niet onbe langrijk kan worden opgevoerd, aan- en afvoer buiten de stad om kan geschieden, hetgeen be langrijk is voor het verkeer. Bankgebouw, fustencentrale en een ruime gelegenheid voor het storten van afval, alles op één terrein gecentraliseerd, vereen voudigen de werkzaamheden ten zeerste. Verwachting tot Zaterdag avond,; Vry zonnig, warm zomerweer. Meest zwakke wind uit Zuide lijke richtingen. Kans op plaat selijke onweders. Algemeene voor. uitzichten; Toenemende onweers kansen. Zon om der 20.57, maan 20.45 3.19, zon op 4.35. steund worden aangebracht. Zulk een hulppijler kan alleen in de Noordelijke doorvaartopenlng wor den geplaatst, want de Zuidelijke opening moet vrijblijven voor het scheepvaartverkeer. Be samenstelling van de nieuwe brug wordt inmiddels drieërlei; bo- van de Noordelijke doorvaartopenlng een aanbrug en een Hamilton- brug, boven de middelste geul een nog te bouwen vakwerkbrug. terwijl de Zuidelijke doorvaartopenlng wordt overspannen met den ge spaarden, nu juist geplaatsten boog. Nog rijzen er enkele breede, logge pijlers als reuzen uit de Waal op, maar weldra zullen zij den zwaren last van de Zaltbommelsche spoor brug torsen en het treinverkeer tusschen Noor,) en Zuid zal weer voor een goed deel hersteld zijn, dank zij het knappe werk van onze over de heele wereld befaamde wa terbouwkundigen. Ook de verkeersbrug van Zaltbom- mel kwam niet ongedeerd uit den stryd te voorschijn. Deze was ech ter. in tegenstelling tot de spoor, brug. waarvan de munitieladingen met elkaar ln verbinding, stonden, separatief geladen. Een naar ver houding minder hevige explosie, eveneens veroorzaakt door een gra naat, spleet het wegdek over een lengte van 18o meter, met het ge volg, dat het naar beneden zakte tot een diepte van vier-en-een-halven meter onder normaal peil. Hydrauli sche vijzels, met een gewicht van ln totaal 24O0 ton, lichten de ver nielde brug lederen dag een tot au~ derhalven centimeter omhoog en, naar Jhefc zich laat aanzien ls de tijd niet ver meer, dat, als vanouds, de auto's over de Waal snorren. Ryksbijdragen, wegens oorlogs schade aan roerende goederen, welke tot een bedrijf behooren of het uit oefenen van een beroep dienen, zul len, f400 te boven gaande, betaal baar worden gesteld bil de „Herstel- bank", voor zoover zij rechtstreeks aan den rechthebbende worden uit betaald op vrije rekening of in be taalmiddelen. Over de bij haar ge storte bedragen zal de Herstelbank een rente van 2.1673; 's jaars uitkee- ren. Deze regeling beoogt een doel matige besteding van de desbetref fende bijdragen ln het herstelproces te waarborgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1