Het vraagstuk van den wapenstilstand Sjahrir zal zich tot generaal Mansergh wenden Hertog Willem Caspar 15de bedevaart naar Dokkum Rapport over Bikini VRIJDAG 12 JULI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Haarlemsche zakenjubilea Industrie-flat te IJmuiden Gemeentezaken van Bloemendaal Weer een neomist Bijster en v. Vliet winnen Klompen en rijwiel banden te Velsen IN HET KORT Burgerlijke Stand BEVERWIJK Groentenveiling te Beverwijk Alkmaarsche Brandweer was sterk VELSEN Anjer-collecte Prov. Staten Verkiezing Eerste Kamer en Ged. Staten Onder leiding van Kard. de Jong DE NIEUWE SPELLING .Reeds in September invoering op scholen NED.-IND1Ë GEEN PERSONENVERVOER OP VRACHTWAGENS Nieuwe beveiliging van oorlogsschepen noodig De uitkeering aan onderwijzers Ongeanimeerd WAT BIEDT DE RADIO ZATERDAG? 71. Middelerwijl had de hertog een aardlgen voorsprong. Het was bar donker in de gang en de teekenaar die liep wat hU loopen kon om den hertog in te halen, teekende er op los, zonder te zien of het wel klopte. Hij slaagde er in hem tot op vijf meter te naderen. Achter hem holde de schrijvende schrijver, zwaar gehinderd door den schildwacht die hem opzij probeerde te komen. Net als de schildwacht dacht: het lukt, sprintte de schrijver en zat weer een heel ein<f voor. Hupsolini, die in gezelschap van Vinkolini en Toseanini mee snelde, deed verwoede pogingen om onder te duiken. Het zat hem echter niet glad, want zij hielden hem ondanks de duisternis goed in het oog. Een klein aantal glimwormen verspreidde althans eenig licht. De drie lijfwachters, die waren blijven steken, wroetten net zoo lang tot er een beetje beweging in hen kwam. Maar ze zouden er nooit uit gekomen zijn, wanneer niet de Vesuvius een handje geholpen had. De Vesuvius begon te rommelen, spuwde wat meer vuur en gaf een klein aardbevinkje ten beste. Rangzei het gat waarin de ltjfwachters ge klemd zaten, het werd plotseling tweemaal zoo groot en met een ver zameling aardkluiten vielen zij rustig naar beneden, waar ze het oogen. bliltkeiyk op een loopen zetten. Geen sterveling heeft ooit als die lijf- wachters geloopen. Ze liepen iedereen voorbij, haalden ook den hertog in en verdwenen uit het duistere gezicht. Directie van Vroom Dreesmann te Haarlem ontving gistermiddag van een breede schare zakenrelaties en vrienden gelukwenschen. Aan den bloemenschat scheen geen einde te komen. In het Gemeente Concert gebouw kwam het personeel les avonds bijeen. Het gezelschap van Daan Hooykaas wist met een op hoog peil staand programma de aanwezigen te amuseeren, terwijl Koos Vermeulen om het geheel een muzikaal lijstje aanbracht. Ter gelegenheid van het 100-ja- rig bestaan van de firma H. J. Klu- tenburg én Zn. hebben de leden van de Gedempte Oude Grachtvereeni- ging Donderdag spontaan de vlag uitgestoken. In de zaak zelf, die in een waren bloementuin herschapen was, heerschte den geheelen dag een overstelpende drukte. Vele bezoe kers kwamen den heer P. H. Lou- man, den eigenaar van de zaak, ge lukwenschen. Zoowel uit kerkelijke als wereldlijke kringen werd be langstelling betoond voor dit jubi leum. In IJmuiden bestaat het voorne men een industrie-flat te bouwen, waarin aan bedrijven ruimten wor den verhuurd voor industrieele doeleinden in oppervlakten van ong. pl m. 120 tot 1000 m2. Het complex zal gebouwd wor den in oud-IJmuiden, in de on middellijke nabijheid van het eindstation, het goederenemplace ment, den vischafslag, den ge- projecteerden loswal voor zeesche pen en den aanlegsteiger voor bin nenschepen. Met den bouw kan omstreeks het einde van dit jaar worden be gonnen. De raad der gemeente Bloemen daal komt Donderdag 18 Juli om 2.15 uur bijeen. Voorgesteld wordt een lokaal van de R-K. school te Aerdenhout wederom in te richten als consultatiebureau voor zuige lingen, waarvan de leiding in han den is van het Wit-Gele Kruis. Het lokaal, dat daarvoor vroeger ook gebruikt werd, is in den oorlog in onbruikbaren toestand geraakt. Het herstel zal f 500 kosten. De post ondersteuning aan be- hoeftigen in geld moet met f 16.000 verhoogd worden. Er is f 6.000 meer noodig wegens wijziging van de steunnormen., B. en W. vragen een crediet van f 42.000 voor de verplaatsing van een tolgaarderswoning met garage en bergplaats te Aerdenhout. In dertijd werden de kosten van deze verplaatsing op f 15.000 geschat. Daar verschillende groote eenge zinswoningen tot meergezinswo ningen moesten worden verbouwd en de voorschriften dit niet toela ten, stellen B. en W. voor daarin een wijziging aan te brengen. De wijziging is geldig tot 1 Jan. 1950. Zondag a.s. hoopt pater O. J. Puts S.C.J. uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. G. Cobben S.C.J. in de kapel „Sancta Maria'' te Hees-Nijmegen de H. Priesterwij ding te ontvangen. Zondag 21 Juli 9.15 uur zal hij in de parochiekerk van den H. Joseph aan de Jans straat zijn plechtige eerste H. Mis opdragen. Van 23 uur is er in het gebcuw der St. Elisabethver- eeniging gelegenheid den neomist te complimenteeren. Tijdens de gisteravond in het Olympisch Stadion gehouden sprintwedstrijden voor amateurs heeft Bijster wederom beslag ge legd op de eerste plaats, vóór den Belg Pauwels. Hijzelendoorn werd derde, Bontekoe vierde. Van Vliet nam revanche voor de voor enkele weken geleden nederlaag tegen Scherens, die zelfs Derksen nog moest laten passeeren. Gérardin werd vierde. Een klassementswed strijd voor amateurs over 10 K.M. werd gewonnen door Kleefstra. Ook het nummer achter groote motoren leverde een Nederlandsche zege op. Van der Voort werd na melijk eerste met 10 meter voor sprong op Bessan. 3. Chaillot, 4. Do Best, 5. Pronk, 6. Bakker, 7. Klink. Tot en met 14»Juli kunnen zij, die na 28 Pebr. j.l. geen bon voor klompen hebben ontvangen, aan vragen indienen voor klompen. Dit geldt alleen voor de arbeiders, ge noemd in de reeds eerder bekend gemaakte beroepenlijst. Voor be drijven met 10 of meer arbeiders kan een collectieve aanvraag door den werkgever worden ingezonden. v Gedurende de maand Juli wor den slechts een beperkt aantal bon nen voor rijwielbanden uitgereikt aan personen, behoorende tot de eerste vier voorrangsgroepen. De groote groep zelfstandigen e.d. ko men derhalve niet in aanmerking. Ook zijn deze maand geen bonnen voor transportbanden beschikbaar. Bij beschikking van den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is dr. J. Tellingen te Aerdenhout toegelaten als pri vaat-docent in de afdeeling der algemeene wetenschappen aan de technische hoogeschool te Delft om onderwijs te geven in de Spaan- sche en Portugeesche taal. Zaterdagavond, zal in hotel „De Leeuwerik" Franken's Personeels- vereeniging een feestavond geven. De tooneelafdeeling zal de bekende klucht van Godfried Bomans „De Huistyran" opvoeren en voorts zul len eenige bakkers-vocalisten ten tooneele verschijnen. Voor het notarieel staatsexamen le gedeelte slaagde de heer M. C. A. A. van Oppen te Heemstede. HAARLEM. Geboren: R. van Es—Mandernach, d; E- Tros Zoon, d; C. J. Hanemaaijer—Drok, z; H. MexsenaarStormink, z; W. Bouwer—Bouwer, d; G. Smitter Maat, d; W. van der Meulen Stange, z; J. WesseliusBoogaard, d; J. ZwamaKaterberg, z; P. Klumper—van den Hoven, z; A. H. van EijkHoek, d; M. H. T. Wie denhof—Wilke, z; C. C. van Ber- kel—Me-tzelaar, d; E. KokZwart, z; J. P. TulenJansen, d; K. Fen- nemaDirksma, z. Overleden: G. J. Beckelaar, 79 j., Schoters. G. M. A. RoestCo- majta, 75 j., Coornhertstr. C. van Dijk—Koeleman, 71 j., Jansw. J. J. M. Kramervan den Brand, 59 j., Eschdoornstr. B. Houtman, 56 j., Hazepatersl. M. C. C. Teu- nissen—van Wijk, 75 j., Kamperl. Ondertrouwd: J. A. G. Hensi en C. A. Felix; J. F. Snoeks en G. van Meerten; J. C. Verbree en J. Terwal; T. C. Arnold en C. Daim; A. J. Pols en H. P. Boerendans; J. Groen en S. Brander; C. F. Oezeman en P. de Jong; A. H. Bouman en C. M. v. Lieshout; B. Silvis en J. A. van Zutphen; J. W. Terol en J. M. Rijnders; A. D. A. J. de Vos en L. Costers; L. v. d. Meer en C. Roest; T. Timmers en J. Meijer; J. Klapmuts en J. M. van Latum. Getrouwd: J. G. v. d. Veldt en M. C. Kathmann; B. Viveen en M. Visser; H. F. v. d. Ham en J. M. D. Tops; J. J. C. de Heer en A. M. Louwerens; T. Hoonhout en G. v. d. Laan; J. v. Deursé'n en L. v. d. Manakker; J. Vuijst en A. J. Eerhart;VA. de Jager en W. H. Boerstra; W. S. P. v. d. Geest en K. Jonkhof; E. v. d. Berg en C. Bottelier; A. Wernars en A. C. v. d. Plas; H. C. R. Gibson en E. E. Bekooij; J. van Coevorden en E. W. Tonks; J. v. d. Velde en M. A. Havenaar; A. B. P. J. Zeg- waart en C. H. Piek; G. Kort en C. M. de Winter; G. J. v. Heij- ningen en J. M. Gootjes; W. le Febre en A. van Es; W. van Duijn en J. Kuilder; L. van Bakel en A. Ströher; J. G. M. Lips en C. A. W. Koster; W. H. v. Leeuwen en H. S. Gokke; A. Krab en A. C. Kooien; F. Schuit en N. J. de Waard. Het aardbeienseizoen is ten ein de, waardoor de speciale veilingen zijn geëindigd. De prijzen varieer den de laatste dagen van f 2.80— f 6.80 per slof. Met de groenten gaat het weer vlotter. Er is meer vraag, de aan voer is ook geleidelijker en bloem kool is nu weer goed te verkoopen. Sla komt nog in groote partijen aan en bracht 3 tot 9 cent per krop op. Bospeen varieerde van 1323 cent per bos; waspeen blijft meestal op den minimum-prijs van 18 cent per kg. staan. De mini mum-prijs van de tuinboonen is 11 cent per kg. Erwten, doppers, raspers, blauwschokkers en peulen brengen van 45—90 cent per kg. op. Komkommers en postelein zijn schaarsch evenals andijvie. Er komen steeds meer roode, zwarte en klapbessen; de prijzen zijn goed. Frambozen brengen 45 tot 90 cent per doosje op. Slaagde de Beverwijksche brand weer er in de Helmonders met een flinke nederlaag naar huis te stu ren, de Alkmaarders konden beter met het bruine monster overweg en zoo gebeurde het, dat de Wijkers met hand en tand moesten vech ten om den stand op 11 te hou den, hetgeen gelukte. De collecte ten bate van het Prins Bernhard-Fonds heeft opge bracht een bedrag van 1.526.70. De Prov. Staten van Noord-Holland kwamen hedenmorgen bijeen ter be noeming van leden van de Eerste Kamer en van een vijftal leden van Ged. staten. Voor de Eerste Kamer verkiezing werden uitgebracht op lfjst l (communisten) 17 stemmen, op lijst 2 (P. v. d. A.) 24, op lijst 3 (A.R.) 10, op lijst 4 (K.V.P.) 16, op lijst 5 (P v. d. V.) 5 en op lijst 6 (C.H.) 4, totaal 76 stemmen. Bij deze verkiezing valt op. dat de K.V.P., die 19 leden in de Prov. Staten telt, slechts 16 stemmen opbracht, 3 wer den uitgebracht ten gunste van de A.R. Het schijnt hier om stemtechniek té gaan. Tot leden van Ged. Staten werden gekozen mej'. mr. A. E. Ribbius Pel- letier met 73 stemmen, 2 op mr. A. Bruch, een blanco; de heeren A B. J. Prakken (P. v. fl. A.) met dezelfde stemverhouding: mr. dr. J. Witteman met 59 stemmen en 17 blanco; de heer L. J. Bouwman met 59 stem men en 18 blanco (beiden K.V.P.) en B de Vries (P. v. d. A.) met 41 stemmen; 35 werden uitgebracht op mr. A. Bruch (A.R.). De heer Harmsen (C.P.N.) aan vaardde zijn zetel reeds in qe vorige zitting. De drie gekozen leden van de P. v. d. A deden- thans insgelijks. De beide katholieken wenschten hun benoeming in beraap te houden. Men weet, dat de K.V.P. de benoe ming van mr. Bruch voorstond, die nu zijn plaats heeft moeten ruimen voor een communist. De vergadering werd daarna ver. daagd tot 30 Juli. De gekozenen in de Eerste Kamer door Zuid-Holland zijn: A. R.: prof. mr. A. Anema, Haarlem; J Schipper. Utrecht; C.H.U.: dl'. J. de Zwaan, Leiden; P. v. d. Arb.: J. v. d. Kieft, Bussum. J. L. Hoogland, St. Anna Parochie, J. in 't Veld, Zaan dam, N. A. Donkersloot, Amsterdam; P. v. d. Vrijheid: prof. mr. A. N. Mo lenaar, Wassenaar; Kath. Volkspartij: J. A. J. Barge, Leiden; H. F. M. van Voorst tot Voorst, 's-Gravenhage, H. A. M. T. Kolfschoten, 's-Gravenhage; C.P.Nederland: A. J. Koejemans, Am sterdam. Voor Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg zijn gekozen: Kath. Volkspartij: C. H. J. A. Jans sen de Limpens. Wijlre; B. M. Ber ger, Venlo; F. C. M. Wijffels, B'rus- sum; A. C. de Bruijn, Maartensdijk; J. C. A. M. van de Mortel, Tilburg; F. A. Kerstens, Wassenaar; H. J. J. van Velthoven, Den Bosch; A. M. C. Steinkühler. Eindhoven; G. W. M. Huysmans, Den Haag. A.-R.; Jhr. mr K. A. M. van Asch van Wijck, Doorn. C.H.U.: J. Reyers, Kamerik. P. v. d. Arbeid: E. Brongersma, Heemstede; J. J. Kramer, Brunssum. Een woordvoerder der Indone sische „regeering" verstrekte United Press vandaag een com mentaar op het communiqué van den Haagschen Regeerings- voorlichtingsdienst, waarin ge zegd werd dat „een wapenstil stand op Java een zaak is voor de competentie van den gealli eerden opperbevelhebber". Deze woordvoerder zeide, dat generaal Mansergh tevoren het denkbeeld van een wapenstilstand in alge- meenen ain had goedgekeurd, doch dat blijkbaar tevoren over eenstemming over de voorwaar den moest worden bereikt tus- schen de Nederlanders en de In donesiërs. Van Mook's brief aan Sjahrir liet geen andere conclu sie toe, dan dat er geen wapen stilstand aal zijn, tenzij de Ge allieerde opperbevelhebber zulks gelastte. Sjahrir deelde aan United Press mede, dat Van Mook zich niet slechts verzet heeft tegen de voor waarde dat geen Nederlandsche troepen meer naar Java gebracht zouden worden, maar ook bezwaar maakte tegen een handhaving van den status quo. Hij verklaarde na melijk, aldus Sjahrir, „dat bepaalde militaire operaties toch uitgevoerd moeten worden", zonder echter den aard dezer operaties te specificeeren. Dit stelt Van Mooks"Verdere verkla ring dat hij „in principe met een wapenstilstand instemt" in een vreemd licht, aldus Sjahrir. „De Ne derlanders zijn het altijd in prin cipe eens met alles wat wij voor stellen, doch verwerpen het dan in de practijk". Sjahrir zal thans Van Mook's sug gestie volgen en de zaak direct aan generaal Mansergh voorleggen. Hij is echter niet optimistisch. Sjahrir vermoedt namelijk, dat de Geallieer- Woensdagmiddag is, onder leiding van Z. Em. Kardinaal de Jong, de vijftiende nationale bedevaart, de eerste na den oorlog, naar Dokkum getrokken, waar de H. Bonifacius en Gezellen den marteldood stierven. Drieduizend pelgrims uit alle deelen van het land hebben er aan deel genomen. De Kardinaal droeg op het Martelveld een pontllicale Hoogmis op. Bij het einde van de middag- plechtigheden gaf hij den geloovigen den zegen, waarop hij uitbundig werd gehuldigd. Tijdens de Hoogmis hield pastoor F. P. M. Mets uit Lemmer de feest- predicatie. Deken Th. Holtman uit Leeuwarden celebreerde 's middags een plechtig Lof, waarna de Sacra mentsprocessie door het park trok. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling- van den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, om, indien het wetsont werp betreffende de nieuiwe spel ling dér Nederlandsche taal, dat thans bij de Tweede Kamer is, tijdig tot wet kan worden verhe ven, deze spelling reeds met in gang van de nieuwe cursussen in September a.s. te doen invoeren op de openbare scholen en de ge subsidieerde bijzondere 'scholen, benevens op alle rijksinstellingen. de bevelhebber zich op het stand punt zal stellen dat eerst overeen stemming tusschen de beide par tijen moet worden bereikt. 'U. P. meldt voorts nog: Generaal Mansergh heeft 26 Juni aan Sjahrir de ontvangst van een copie van diens brief aan Van Mook bevestigd en geschreven,.Ik stem volkomen in met de wenscbelijkheid van een stopzetting der gevechten op Java en ik wacht de verdere bijzonderhe den die u vermeldt af." Het ministerie van Verkeer waar schuwt: Het is gebleken dat in steeds toenemende mate gebruik wordt gemaakt van vrachtwagens voor het vervoer van personen, zon der dat hiervoor toestemming is verleend door den Rijksinspecteur van het Verkeer. Het publiek kan niet genoeg tegen het gebruikmaken van een dergelijk vervoer worden ge waarschuwd. Niet alleen stelt het zich bloot aan onaangename con sequenties, voortvloeiende uit de te gen de vervoerders of eigenaars van vrachtwagens genomen maatregelen, maar tevens loopt het hierbij groo te risico's wat gevaren betreft. De Rijksinspecteur van het Ver keer verleent alléén toestemming voor het vervoer van personen met vrachtwagens die speciaal voor dit vervoer gekeurd zijn, waarbij o.a. eischen ten aanzien van veiligheids maatregelen gesteld worden. Tegelij kertijd is de vervoerder verplicht de te vervoeren personen tegen ongeval len te verzekeren. Op dit ongeoor loofde vervoer zal in de naaste toe komst een scherpe controle worden uitgeoefend. De commissie der stafchefs voor de berekeningen der atoomproevea heeft aan president Truman een voorloopig rapport uitgebracht, waarin wordt opgemerkt, dat ce Bikini-bom meer schepen heeft be schadigd dan ooit tevoren door een enkele explosie zijn beschadigd en dat de proef verder ondubbelzinnig de noodzaak heeft bewezen om nieu we ontwerpen voor marine-eenheden te maken teneinde schade aan den bovenbouw en de verliezen aan per soneel te beperken. Inzake de uit werking op den romp heeft de eer- te proef nog weinig geleerd, bij de volgende atoomproeven denkt men daar meer over gewaar te worden. De commissie is tot de conclusie ge komen dat de Ver. Staten slechts door verder onderzoek op grooten schaal de huidige positie van weten schappelijk leider zal kunnen hand haven en zij zegt, dat dit in het belang van de nationale veiligheid dient te geschieden. De commissie vèrklaart, dat volgens de huidige gegevens de bom een intensiteit had die de beste der drie voorafgaande atoomhommen benaderde. De explo sie vond plaats op 500 a 700 me ter ten Westen van de „Nevada" en naar schatting op de bepaalde hoogte. De vefrliezen aan personeel op de schepen, die binnen een halve mijl van het centrum van het doel lagen, zouden hoog zijn geweest. Van de zijde van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vernemen wij, dat een ontwerp alge meene maatregel van bestuur betref fende een uitkeering aan onderwijzers het ministerie heeft verlaten, maar o.m. nog den Baad van State moet passeeren. Deze uitkeering praejudi- cieert in geen enkel opzicht op de voorgenomen herziening van de on derwijzerssalarissen. Het is niet juist, aldus het ministerie, dat prof. Van der Leeuw een regeling heeft achter gelaten, die minister Gielen slechts zou hebben te teekenen. Amsterdam, II Juli 1946. De stemming ter beurze was van daag bij opening tamelijk prijshou dend, met in enkele afdeelingèn een iets zwakkeren ondertoon. De markt sloot overwegend la ger. Directeur: J. J. W. Boerrlgter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severln. HILVERSUM II, 415 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7 30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr - overz. 8 20 Gram. 9.00 Gram. 9.30 Waterst. 9.50 Piano. 10.00 Mor- genw. 10.20 Mary Orbaa.n, sopr. 10.38 continubedr. 12.00 Gram. 12.35 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.15 Sport. 14.30 Radio Fhilh. ork. 15.15 Boekbespr. 16.10 Lez. 16.30 Gram. 17.00 Reportage. 17.30 Ramblers. 18.00 Nieuws. 18.15 Benedict Silberman. 18.45 Lezing. 19.00 Gram. 19.30 Bijbel. 20.00 Nieuws. 20.05 Vaudeville orkest. 20.40 Mannenkoor. 21.00 Binnenl. overz. 21.15 „Frikkei- draad". 22.00 B.B.C.-conc. 22.30 Zang en orgel. 22.50 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM I, 301 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengeb. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Gram. 9.45 Reportage. 10.„5 Guillaume Dufay. 10.15 Gram. 10.45 Voordr. 11.00-„Zonnebloem". 11.45 Familieber. 12.05 Cello. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nederl. Strijdkr. 14.00 Gram. 14.15 Eng. les. 15.00 Kinderland. 16.00 Blaas- ensemble. 16.30 Causerie. 17.00 Kiosk. 17.15 Dwars er door heen. 17.45 Lezing. 18.00 Gram. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Nederl Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Re portage. 19.25 Kunstenaars. 19.45 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N. MI. 20.08 Lichtbaken. 20.30 Bloe men van Hawaii. 21.40 Pa Pin kelman. 22.00 Nieuws. 22.15 Avondgebed. 22.35 Ballroom Mt>- lodians. 22.45 Lezing. 23.15 Gram.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2