Spanje ontsprong den dans Parijsche conferentie deze week ten einde? Haarlemsche Sportweek voor 100 procent geslaagd Molotov wil graag naar huis 1.600.000 ZWERVENDEN r Goering's plan om Gibraltar te veroveren trok Hitler in Slot van het feest VRIJDAG 12 JULI 1946 PAGINA 3 Buitenlandsck overzicht Van vele zijden uit de wereld waren pelgrims te Rome saam- gestroomd op den dag der canonisatie van de eerste Amerikaan sche heilige, Moeder Cabrini. In een toespraak, die de Paus hield, prees Hij het wonderbaarlijke apostolaat van de H. Cabrini on der christenen en materialisten. De foto toont den Paus, .die, gezeten op zijn draagbaren troon, van het Vaticaan naar den St. Pieter gedragen wordt ENORME ARTILLERIE- CONCENTRATIE Nieuwe politiek van Stalin? Doodstraf geëischt tegen twee „Grünen" De slotavond C. Lamoree bij zijn poging om 3.80 M. te springen nummers veel aan belangrijkheid inboetten. De uitslagen van deze nummers luidden: Engelsche gasten vertrokken T.Y.B.B.D.T.S, Trogipen deden niet voor Nijssens onder Waterpolocompetitie De politieke belangstelling van den lezer wordt in deze na- oorlogsche periode dermate overweldigd door allerlei zit tingen en raadsverslagen, dat hij problemen, die anders zijn volle aandacht zouden vragen, bijna on gemerkt aan zich voorbij laat gaan. Zulk een probleem is ongetwij feld het vluchtelingenvraagstuk. Een kort berichtje in de krant, dat 800.000 Duitschers uit Polen zijn uitgewezen, brengt dit probleem weer in het daglicht. Het is van een omvang en ingewikkeldheid, die de moeilijkheden, waarmede b.v. het Nansen-comité na den eersten we reldoorlog te kampen had, verre achter zich laat. Men heeft hier te doen met getallen, die men zich niet meer kan voorstellen. Men schat het aantal vluchtelingen in de Weste lijke zone van Duitschland en Italië op 1.600.000. In de Amerikaansche zone waren de vorige maand 520.000 vluch telingen, de duizenden en tiendui zenden Schwaben uit Hongarije. Su- deten-Duitschers en uit Polen uit gewekenen niet meegerekend. In de Britsche zone ligt het aan tal tusschen de 350- tot 400.000. Bij al deze getallen is de uitgestelde verbanning van 54.000 Duitschers uit de Russische zone maar een klei ne minderheid. Nog dagelijks stroomen er dui zenden en tienduizenden per schip of goederentreinen de kampen bin nen. En elke aanwas maakt het pro bleem ingewikkelder. De criminali teit onder deze ontwortelden, onder wie zich vele verdachte elementen bevinden, stijgt onrustbarend. Hoe deze menschen, die hoofdzakelijk bestaan uit vrouwen en kinderen en ouden van dagen, die geen pro ductieven arbeid verrichten, te voe den? Hoe ze te kleeden en te huis- Vesten? De organisatie voor „Displaced persons" houdt zich met deze vraag stukken bezig. Zij is ontstaan uit een andere organisatie, die in 1938 op initiatief van president Roose velt werd opgericht om de emigra tieproblemen onder de oogen te zien. Zij moest echter gereorganiseerd worden in 1943. In den Economischen en Socialen raad van de U-N.O. zijn breedsprakige discussies gevoerd over de vraag of deze organisatie diende te worden opgenomen in de U.N.O. of dat zij ais zelfstandige organisatie zou blij ven bestaan. Dit laatste standpunt heeft het tenslotte gewonnen. Een fout in de beslissing van den Economischen en Socialen raad is echter dat hoewel hij aandrong op een zoo spoedig mogelijke oprich ting van de nieuwe organisatie, de I.R.O., die zich uitsluitend met het vluchtelingenvraagstuk zal bezig houden, hij het tijdstip voor op richting stelde: „Zoo spoedig moge lijk. doch niet later dan 1 Januari 1947". Zulk een termijn is niet be moedigend voor degenen, die in kam pen wachten op den daadwerkelijken steun van deze organisatie. Intusschen tracht men er van te maken wat er van te maken is. Een klein aantal van de vluchtelingen mag blijven in het land dat hen nu herbergt. Men zal hun echter op het hart drukken, zoodra het mogelijk is naar hun land terug te keeren. An deren krijgen de keus naar hun fami lie en vrienden terug te keeren in het land dat hen vroeger huisvest te. Weer anderen zullen zich neer zetten in nieuwe gemeenten in nog onbevolkte streken van de wereld. Uit geheime Duitsche docu menten, die door de geallieer den onderzocht zijn, blijkt, dat, Hermann Goering Gibraltar heeft willen neutraliseeren en uitein delijk innemen met behulp van het awaarste artilleriebeleg dat ooit voor een fort is gesla gen, waarbij hij gebruik wilde maken van het zwaarste kanon dat ooit vervaardigd is. In den winter 1940'4i waren de kanonnen aan de Spaansche grens samengetrokken en Goering stond op het punt door Spanje te jagen en het beleg vdor Gibraltar te slaan de eerste stap in het plan tot een gigantische tangbeweging om Suez toen Hitler met fatale intuïtie in plaats daarvan den aan val op Rusland koos. Goering had De raad van ministers van Biiitenlandsche Zaken der Groote Vier te Parijs heeft besloten, zoo spoedig mogelijk na liet sluiten van de algemeene vergadering der Vereen igde Naties in Septem ber, op een nader te bepalen plaats en tijd, een speciale con ferentie over het Duitsche vraag stuk te beleggen. Dit op voorstel van Molotov. Tijdens de bijeenkomst van giste ren zeide Byrnes, dat hij voorstander was van het oprichten van centrale administratieve bureaux voor Duitschland. Hij wilde het Saargebied buiten de bevoegdheden van deze bureaux laten vallen. Dit gebied zou onder Fransche jurisdictie blijven, totdat de uiteindelijke westelijke grenzen van Duitschland zouden zijn vastgesteld. Een voorstel van Bevln, die de eco nomische barrières tusschen de Duit sche bezettingszones wenscht op te heffen, waardoor uitwisseling van surplusgoederen tusschen de zones mogelijk zou worden, werd door Mo lotov botweg afgewezen. yerl3£uld met zijn wensch tot oprichten van centrale .bureaux in Duitschland zeide Byrnes, dat hij begon met het voorstel aan ieder der vier bezettende mogendheden om het door hen bestuurde gebied in Duitschland als economisch geheel aan te sluiten bij de Amerikaansche zone. Het voorstel van Byrnes om een speciale commissie van afgevaardig den ter bestudeering van het Duit sche vraagstuk in het leven te roe- Sr ?ord door Molotov afgewezen. tov weigerde eveneens in te de bepaling, dat de vooigestelde commissie van onder zoek naar ontwapening en demobi lisatie in alle bezettingszones van Duitschland gerechtigd zou zijn ook industrieele inrichtingen en fabrie ken te inspecteeren. De raad van ministers van Buiten- landsche Zaken besloot vandaag twee bijeenkomsten te houden. Molotov scheen graag naar liuls te willen om de zaken met het Kremlin te bespreken, gezien zijn voorstel om vandaag de zitting te verdagen. Het ziet er evenwel naar uit, dat er Za terdag nog een vergadering zal moe ten worden gehouden, doch in elk geval brengt deze week wel het eind van de zittingsperiode. Het Fransche kabinet heeft gisteren eenstemmig besloten de reeds lang bestaande politiek van oppositie tegen eiken vorm van centraal bestuur voor Duitschland alsmede het pro gram voor afscheiding van Roer gebied. Saaigebied en Rijnland te handhaven. Premier Bidault lichtte het ka binet in over het debat dat de ministers van Buitenlandsche Zaken inzake Duitschlands toe komst hielden, tijdens hetwelk Molotov een Russisch plan voor een enkelen Duitschen staat, on der een centraal bestuur in Ber lijn, indiende. Het schijnt, dat Stalin een van de belangrijkste beslissingen voor Euro pa genomen heeft, door de uiteen zetting van de nieuwe Russische po litiek betreffende Duitschland. Hij had de keus tusschen Duitschland en Frankrijk en hij koos Duitschland. De verklaring, welke Molotov Woensdagavond heeft afgelegd, maakt een einde aan het dilemma waarin de Russen zich bevonden sedert het einde van den oorlog. Door zich te verzetten tegen de verdeeling van Duitschland en door zich te kanten tegen de gedachte om van Duitschland een agrarisch land te maken, heeft Moldtov, naar Hitier reeds gerapporteerd dat de strijdmacht aan de Spaansche grens was samengetrokken. Deze strijd macht bestond uit aeshonderd ka nonnen, „eenige" speciale 80 centi meter spoorwegkanonnen, „vele" stukken 60 centimeter geschut en de vooruitgeschoven elementen van een infanteriestrijdmacht van 15 divisies, waarbij twee divisies para chute-troepen. Het 80 centimeter kanon was blijk baar 's werelds grootste. Het zou een granaat afvuren die bijna een me ter in diameter was eh even groot als een normale man. De granaat röu tweemaal zoo groot zijn als de Duitsche lange afstand granaten voor over het Kanaal. Goering was er zeker van, dat deze geschutscon- centratie Gibraltar zou hebben ver nietigd, zonder dat daarbij infante* rie behoefde te worden gebruikt. Nadat Goering's plan door Hitler was Ingetrokken, werd het geschut naar het Russische front verplaatst en werden de kolossale kanonnen gebruikt om Sebastopol in plaats van Gibraltar op de knieën te bren gen. Van de zijde van Spanje verwacht te Goering blijkbaar geen moeilijk heden. Den 19den September 1940 vertelde Von Ribbentrop aan graaf' Ciano te Rome. dat ..de Spanjaar den zelf Gibraltar wilden veroveren, doch om een mislukking te vermij den zou Duitschland speciale troe pen aan Spanje verschaffen die wa ren toegerust met speciale wapens en een paar esquadrilles vliegtuigen". De aanval op Gibraltar, vertelde Von Ribbentrop, zou vergezeld gaan lan de Spaansche oorlogsverklaring Von Ribbentrop was van plan na zijn terugkeer m Berlijn hiertoe een geheim protocol met den Spaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Serrano Suner, te teekenen. Tusschen dat tijdstip en den 13den Mei 1941, toen Von Ribbentrob Mus solini in Rome ontmoette, gingen de dingen mis. Hitier verving het plan door den Russischen aanval Goering haalde verbitterd zijn Gi braltar strijdmacht terug en Ribben trop verontschuldigde de zaak te genover den Duce met te zeggen, dat Franco ongelukkigerwijze de As^ geheel in den steek had gelaten. De procureur-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam heeft heden in de zitting te Utrecht de doodstraf geëischt tegen H. Hame link uit Maartensdijk en A. Richel uit Lopik. In April 1944 hebben verdachten dienst genomen bij de politie te Schalkhaar en zijn in September 1944 overgegaan naar de Grune Po lizei. In de omgeving van Zeist heb ben zij meer dan 100 onderduikers gearresteerd bij straatcontróle. Deze zijn allen naar Duitschland op trans port gesteld en minstens 6 daarvan zijn in gruwelkampen overleden. Ook hebben zij op ontvluchte arrestanten geschoten. men gelooft, een poging gedaan rien politieker* steun te verkrijgen van de communisten in Duitschland. De Russen kunnen dit standpunt nu innemen, omdat zij van Duitschland hebben, wat zij zich wenschten, in het Oosten Oostpruisen voor zichzelf en Silezië voor Polen, waardoor dit land schadeloos gesteld wordt voor het grondgebied dat het aan de Sov jet-Unie verloor. (AP.) De sportweek is achter den rug. Met trots kunnen de organisatoren op deze traditioneele gebeurtenis in de Spaarnestad terugzien, omdat we in alle opzichten van een ge slaagd sportfestijn mogen spreken. Vrijwel alle takken van sport zijn aan bod geweest. De turners geno ten een belangstelling als nooit te voren, niet slechts ,de groote uit voering van Zondag j.l. op het EDO- terrein door het KNGV, ook de demonstraties op de openbare plei nen mochten zich in een groote belangstelling verheugen. Handbal, korfbal, athletiek, roeien en zeilen trokken de sport liefhebbers naar de diverse kamp plaatsen. Bovendien had de Sport week 1946 ditmaal al een zeer bij zondere attractie in den vorm van het eerste sportcontact met de En- gelsche stad Derby. De burgervader van Derby was met zijn jongens het Kanaal overgetrokken en het eer ste internationale contact op sport gebied tusschen de steden Haarlerp en Derby is gelegd. Bovendien ble ken de Derbianen inderdaad goede sportlui te zijn, want tijdens den zoo geslaagden Krachtsportavond in het Concertgebouw hebben de Engelsche boksers een uitnemende demonstratie van hun kracht gege ven door onze Haarlemsche verte genwoordigers met 4 tegen 2 ge wonnen partijen te kloppen. De cricketwedstrijd tusschen een sterk Haarlemsch elftal en een elftal uit Derby was een prachtige propa ganda voor de zomersport bij uit nemendheid. De Engelschen waren vol lof over de kracht van de Haarlemsche cricketers, die dan ook een zeer eervolle nederlaag leden. Onze Haarlemsche zwemmers bon den den strijd aan tegen Zweden en Denen, een prachtig geslaagd zwemfestijn in Stoop's Bad en de wielrenners bleven niet achter, want de ronde van Haarlem- Noord trok overgroote belangstel ling en gaf uitstekende sport te zien. En onze voetballers? Wel, daarover behoeven we niet lang te praten. Ons kranige kampioens- elftal Haarlem" verbeterde zijn kansen op den lands-titel in de Sportweek aanmerkelijk en zorgde er in niet geringe mate voor dat aller blikken thans op de Spaarne stad zijn gericht. De revanche-wedstrijd tusschen de cricket-elftallen van Derby en Haarlem, welke gisteren op het Rood en Wit-terrein gehouden werd, bracht den Britten wederom een overwinning. Ditmaal een die aan duidelijkheid niets te wen- schen overliet. Het Haairlemsche Elftal, dat niet van dezelfde sterkte was als Dinsdag j.l. zat voor een totaal van 138 runs aan den kant. Hiervan scoorde A. Harmsen een solide 68, terwijl Hans Winter met 17 eveneens in dubbele cijfers kwam. Bowlingcijfers: Bromfield 6—43, Antill 1—19, Turner 1—22, Carter 16, Harper 12. Voor het verlies van slechts drie wickets passeerden de Engelschen het Haarlemsche totaal en sloten o,j 140. Hiervan nam Akers er 57 voor zijn rekening, Carter 44 en Simpson 19. Bowlingcijfers: Bijleveld 031, De Zeeuw 243 en Hans Winter 1—25. op het EDO-terrein mag eveneens bijzonder geslaagd heeten. Een aar dig athletiekprogramma werd hier bij verwerkt, waarbij tot onze spijt enkele prominenten op athletiek- gebied niet verschenen; o.a. had den Slijkhuis en De Ruyter verstek laten gaan, zoodat de verschillende 100 M.: 1. A. Schaap, Haarlem, 11.2 sec-; 2. Claessens APGS, 11.4; 3, Adelaar, Suomi, 11.8. 400 M.: 1. Dekker, Haarlem, 53.9; 2. J. Welp, DEM, 55.1; 3. Wernik, Haarlem, 55.3. 800 M.: 1. Wolsink, Herman dad, 2.00.4; 2. Van Gog, Haarlem, 200.5; 3. De Roode, Suomi, 2.05. 3000 M. Weening, Suomi, 9.36.2; 2. Hagtingius, Haarlem, 9.42 6 3. Jordens, Haarlem, 9.50.8; Olymp. Estafette 1, APGS 3.51 2, Haarlem I 3.51.2. Polshoog: 1. Lamoree 3.70 m.; 2. Mulder 3.20 m. Een goed geslaagde honkbal demonstratie tusschen twee Haar lemsche negentallen werd door de B-ploeg met 8—2 gewonnen, waar na de vereenigingen van den Ken- nemer Turnkring het door een talrijk publiek omzoomde terrein opmarcheerden. Na dezen opmarsch werd de Sportweek officieel geslo ten door den algemeenen voorzit ter rector C. Spoelder, die in zijn slotwoord allen dankte voor de me dewerking, aan dit sportfestijn verleend. Een speciaal dankwoord richtte dr. Spoelder aan Haarlems burgervader M. A. Reinalda, die met mevrouw Reinalda mede aan wezig was bij het slotfestijn, dat tenslotte zijn climax vond in de uitvoering van de serie vrije oefe ningen „Vrede en Vrijheid" van het KNGV-Vredesfeest te Arnhem. Onze gasten uit Derby hebben Donderdagmiddag in hotel „De Leeuwerik" afscheid genomen van de Haarlemsche sportliefhebbers, waarbij de burgemeester van Der by woorden van dank bracht aan de Haarlemmers voor de buitenge woon hartelijke ontvangst en de groote belangstelling, welke er be stond voor de sportverrichtingen der Engelschen. Hedennacht ver trokken zij via Harwich naar En geland. Over onze grootste Haarlemsche R. K. voetbalvereeniging TYBB, hebben zich donkere wolken sa mengepakt. In de competitie der de klasse K. N. V. B. won D. T. S. alsnog een protest waardoor dit elftal gelijk eindigde met Terras vogels en TYBB op de onderste plaatsen. Een extra halve compe titie is noodig om uit te makeh wie uiteindelijk zijn plaats in de derde klasse moet verdedigen tegen de vierde klas kampioenen. Zondag j.l. werd op het terrein van Alcmaria Victrix te Alkmaar reeds de ontmoeting DTSTerrus- vogels gespeeld welke in een 22 gelijk spel eindigde: Op hetzelfde terrein wordt a.s. Zondagavond gespeeld de wedstrijd TYBEi—DTS. Wanneer TYBB er in mocht sla gen deze ontmoeting te winnen dan is er voor de geel-zwarten geen kou meer aan de lucht. De wedstrijd tusschen het „Tromp-elftal" en de „Nijssens'' is in een gelijk spel (2—2) ge ëindigd. Het moet voor het Haagsche ZIAN een bittere teleurstelling zijn geweest met een 53 nederlaag „Groenendaal" te verlaten. Hun waardevolle kampioenspapieren zijn hierdoor sterk in koers gedaald Wanneer de noodige vechtlust aan wezig is blijken de HPC-ers voor iederen tegenstander moeilijk te overwinnen en ZIAN moest dit nu juist in dezen wedstrijd ondervin den. Het taaie verdedigingsblok Braam-Leijenaar met daar achter Vrugt in ongenaakbaren vorm heeft veel tot de overwinning bijgedragen. HVGB en Haarlem speelden een slechten wedstrijd, waarin vele kan sen verknoeid werden. H.V.G.B. won met 63 (rust 33). Zondagavond 14 Juli zal overste Mulder, hoofd van het Centraal Vrij- willigersbureau, in het radiopro gramma van de Ned. Strijdkrachten spreken over de dienstneming en de positie van oorlogsvrijwilligers en be- roepspersoneel van de marine. Gisterochtend heeft de bevelheb ber der zeestrijdkrachten, luitenant admiraal C. E. E. Helfrich, een drie tal hooge onderscheidingen uitge reikt, welke waren toegekend san officieren der Koninklijke Marine. In een kamp voor verplaatste per sonen hij Hannover zijn na een drijf, jacht door Britsche militaire forma ties 34 beruchte misdadigers gear resteerd; 76 andere verdachten wer den vastgehouden in verband met verduistering van groote hoeveel heden munitie en andere voorwer pen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3