Slotzitting der Groote Vier Bij Haarlemsche Meesters op bezoek De nieuwe Senaat Tot hoofd en hart Tijdbom onder een café-tafeltje Kath. Gedeputeerden bedanken BevinWij zullen elkaar op de vredesconferentie terugzien* Feesttentoonstelling in het Frans-Halsmuseum 69ste JAARGANG No. 23594 ZATERDAG 13 JULI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Britsche koningspaar naar ons land Raadsverkiezing te Nijmegen uitgesteld? Nieuwe aardappelhonnen mmm OOK NEDERLAND STRAKS AANWEZIG? E HAARLEMSCHE COURANT Geruischloos, zonder ook maar eenige deining onder 't groo- te publiek te veroorzaken, is gisteren de Eerste Kamer tot stand gekomen, waardoor onze Staten- Generaal weer compleet zijn. Ver wonderlijk is dit niet, want in te genstelling tot de Tweede Kamer, die direct door het volk wordt ge kozen. geschiedt de samenstelling der Eerste Kamer trapsgewijs, om dat zij door de leden der Prov- Staten wordt gekozen. Het is dus logisch, dat dit deel onzer volks vertegenwoordiging vrijwel steeds een getrouwe afschaduwing is van den uitslag der Prov. Staten-ver- kiezingen, al is het mogelijk, dat door onderlinge ruiling van stem men een enkele kleine verrassing uit de bus komt. Vergeleken met de oude Kamer heeft de Katholie ke Volkspartij een zetel gewonnen, de Chr. Historische Unie een ver loren. Wat de meest extremistische groep betreft, is er eigenlijk ook niet zoo heel veel veranderd in den nieuwen Senaat: vier communis ten hebben de plaatsen ingenomen van de vier NSB.'ers, die in onze oude, gekozen, Eerste Kamer het onrustige element vormden. Hodie mihi, eras tibi: ieder op zijn beurt. Verder loopen de verhoudingen tusschen de partijen parallel: K. V. P. en P. v- d. A. hebben in de Tweede Kamer 61 zetels, terwijl zij in de Eerste Kamer over 31 ze tels beschikken. Het kabinet steunt dus in beide Kamers op een naar verhouding bijna zelfde meerder heid. Het geeft een rustig gevoel, dat nu eindelijk een geheel nieuw ge kozen Staten-Generaal. een volks vertegenwoordiging dus, die weer geeft, wat thans in ons volk leeft en daarnaar zal hebben te hande len, is tot stand gekomen. Wan neer wij de namen van de nieuw- gekozenen voor de Eerste Kamer nagaan, dan verheugen wij ons, hieronder vele deskundigen op het uitgebreide terrein van ons staatkundig leven aan te treffen Het aristocratisch karakter moge er de laatste decennia voor een groot deel aan zijn ontnomen, in aristocratie van geest treedt zij duidelijk op den voorgrond. Kroon en volk zullen hiervan, juist in deze voor ons land allermoeilijk ste periode, waarin zelfs,- de een heid van het Rijk gevaar loopt, hopenlijk vele vruchten plukken. Hoewel in vroeger jaren in ons land meermalen is gepoogd de Eerste Kamer te laten ver dwijnen hoe hebben in Frankrijk de communisten onlangs nog niet geageerd om haar daar voorgoed uit te schakelen uit het politieke leven, tevergeefs overigens is vooral haar taak in zulke woelige tijden, als wij thans beleven, van onschatbare waarde. Immers haar historisch gegroeide taak is nog steeds, naast die van toetsing der wetsvoorstellen aan het landsbe lang, vooral te waken voor moge lijk overijlde besluiten in de Twee de Kamer. De passieve rol, die ze over het algemeen vervult, kan dus op bepaalde momenten een zeer actieve worden, in de politieke ge schiedenis van ons land is dit meermalen gebeurd en het zou ons niet verwonderen als dit ook in de komende periode het geval zou zijn. Dinsdag 33 Juli as. zullen de Staten-Generaal plechtig worden geopend en zullen zij hun taak be ginnen. in het staatsbestel beklee- den zij de voorname plaats van pleitbezorgers van de rechten en vrijheden des volks. Na een jaren lange bezetting zijn wij ons de waarde van die rechten en vrijhe den meer dan ooit bewust gewor den. Mogen regeering en volksver tegenwoordiging c- een juist ge bruik van maken tot heil van ons dierbaar vaderland. Prins Bernhard heeft gisteren de tentoonstelling „Herrijzend Twente" te Almelo geopend. Het doet er niet toe hoe de menschen ons vinden, wan neer de ziel recht staat te- genover God. Wmm De „Westerdam", het vlaggeschip van de Holland Amerika Lijn is op zijn eerste reis van Rotterdam te New York aangekomen. Het gepavoiseerde schip in de New Yorksche haven Opnieuw loopen er hardnek kige geruchten, die overigens door mededeelingen, welke ons uit doorgaans zeer goed geïnfor meerde bron bereikten, worden bevestigd, dat het Engelsche Koningspaar eerlang een bezoek zal brengen aan ons land. De hoege gasten zouden in Amster dam Hun verblijf betrekken. Dezer dagen hebben onbekenden een handkoffertje, waarin een tijd bom zat, onder een tafeltje in een bekend hotel te Valkenburg gezet. Nadat de heeren hun consumptie gebruikt hadden, vertrokken zij. Even later volgde een geweldige exploisie, die vrij veel schade aan richtte. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Dit is de derde bomaanslag op hetzelfde pand, dat het eigendom is van een N.S.B.-er, die thans weer in zijn rechten is hersteld. Tijdens een vergadering- van de afd Nijmegen van de K.V.P. is de hoon uitgesproken, dat de gemeen teraadsverkiezingen te Nijmegen In geen geval 28 Juli zullen worden gehouden. De Partij van den Arbeid heeft reeds den wensch uitgespro ken. dat de verkiezingen worden uitgesteld en wel tot September. Aan prof. mr. C. P. M. Ronime, te Overveen, is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de inter departementale commissie van over leg voor de loon- en prijspolitiek. Naar wij vernemen, hebben de in de gisteren gehouden vergadering' van de Prov. Staten van Noord-Hol land gekozenen twee Katholieke ge- deputeeren hun benoeming wederom en thans definitief niet aanvaard. Het gevolg daarvan ls dat de Prov. Noord-Holland tn de zittingsperiode van vier jaar een rood college van gedeputeeren zal nebben. De twee opengevallen zetels' zullen verdeeld moeten worden tusschen den P. v. d. Arbeid en Communisten, van wel ke partijen er resp. drie en een lid reeds zitting hebben. Door toe doen van de P. v. d. A. Is een Gedepu teerde uit de Christelijke partijen afgestemd om een communist op het kussen te helpen. Gedurende de week van 14—20 Juli is op bon 386 aardappelen 3 kg. aardappelen en op bon 886 aardappelen 1 kg. aardappelen verkrijgbaar. Detailopname van het schilderij „Het kleeden der weezen in het Heilige Geesthuis te Haarlem", een werk van Jan de Bray, eigendom van het Frans Hals museum De zitting van den raad van mi nisters van bultenlandsrhe zaken te Parijs is Vrijdagavond besloten met Bevin's woorden: „Wij zullen elkaar op de vredesconferentie weerzien." De ministers gingen uiteen zonder tot overeenstemming over Duitsch- land en Oostenrijk te zijn gekomen. Zij besloten de ontwerpen der vijf Europeesche vredesverdragen aan de vredesconferentie over te dragen. Tijdens de ochtendvergadering herhaalde Bevin zijn waarschuwing over de noodzaak van economische samenwerking in Duitschland. Molotof bestreed dit verzoek en sprak een veto uit tegen een poging om tot overeenstemming te komen over een centraal bestuursapparaat in Duitschland. Hoewel men na de ochtendverga dering van meening was, dat de ministers bijna tot overeenstemming gekomen waren over een verdrag met Oostenrijk, werden hiertoe geen voorbereidingen getroffen. Bevin verklaarde, dat de Britsche regeering een nauwgezette en snelle studie zal maken van het aanbod van Byrnes (Ver. Staten) om de Amerikaansche bezettingszone eco nomisch met andere zones te ver smelten. In kringen van de Britsche delegatie kwam dit aanbod als een verrassing. Er was voordien niet over gesproken. De ministers hechtten Vrijdag hun uiteindelijke goedkeuring aan den ontwerptekst voor clausules in het Italiaansche vredesverdrag ten aan zien van de vroegere Italiaansche bezittingen in 'frika, waarover bin nen een jaar na het sluiten van dit verdrag door de groote vier zal moe ten worden beslist. In den loop van den dag besprak de raad de toewijzingen van Ita liaansche oorlogsschepen aan Grie kenland en Joego-Slavië. De minis ters kwamen overeen, dat Joego slavië 5.000 ton aan schepen van deze vloot, waarvan tenminste 3000 ton oorlogsschepen, zal ontvangen. Griekenland zal een middelzwaren kruiser krijgen. Voorts bracht Bevin de kwestie van'de Donau-scheepvaart ter spra ke, alsmede acht andere economische kwesties van ondergeschikt belang. Bevin verklaarde met nadruk, dat zijn regeering geen vredesverdragen zal teekenen, voordat deze vraag stukken zijn opgelost. Bidaiilt verklaarde, dat hij bij de volgende bijeenkomst van den raad van ministers, waarin de DuJtsclic kwestie wordt behandeld, zal vragen om toelating tot de besprekingen van landen als Nederland, België, Luxemburg en Joego-Slavië, die di rect bij het Dultsehe vredesverdrag betrokken zullen zijn, doeh Molotof onthield zleh van commentaar. Zooals u en ik onzen verjaar dag vieren en onze familie een gezelligen dag aanbieden, waar gegeten en gedronken wordt, zooals dat alléén maar op feest dagen gebeurt, zoo viert onze gemeenschap van Haarlemsche burgers dezen zomer een feest, zij het niet vanwege een verja ring, maar om een vereeuwing, en overeenkomstig daarmee niet één dag, maar een heele week. Eigenlijk zou het een heel jaar moeten zijn, en dit zou zeker het geval geweest zijn, wanneer we weer in een gouden eeuw leefden. Wij weten allen, dat dit niet het geval is, maar daarom zullen we die week feesten, dat de stukken er af vliegen. Haarlem is 7 geworden, en wij, daarbij vergeleken vlinders, die maar één zomer in den kostelijken tuin rondfladderen, vinden dat al een heelen leeftijd. Het stadsbestuur presenteert ons een reeks van feesten, waaraan, wat de voorbereiding betreft, reeds maanden lang gewerkt wordt. We zijn verrast, nu al uitgenoodigd te worden om kenniste komen ma ken met onze stadsfamilie uit den tijd, dat Haarlem nog maar 7 was. Op zoo'n verjaardag ontmoet je al lerlei familie en kennissen, die je anders nooit ziet, en omdat dit wel gezellig is, hebben wij spontaan deze uitnoodiging aanvaard en zijn we bij elkaar gekomen in het Frans Halsmuseum, waar" wij een prettige sensatie beleefden. In de hal hoorden we al het ge roezemoes van veel vroolijke men schen; af en toe klonk hier een stem hoog boven uit en dan werd er daverend gelachen. Wij gingen de zaal binnen en daar vonden wij jonge kerels en gezellige dikke tan tes, en ook wel wat blozende knap pe meisjes. Vlak bij de deur zat een klein kereltje zoo maar op een vat, dat wij tegenwoordig kennen in wit emaille met een blauw randje en één gelijk gekleurd oor. Dat was wel even vreeind voor ons, evenals him kleeding, die zij droe gen, zooals dat in hun eeuw ge bruikelijk was. De mannen rookten uit lange steenen pijpen met heel kleine kopjes, en wie niet rookte, had zijn pijp tusschen het lint van zijn hoed gestoken; dat ze hun hoed zoo maar op hielden, vonden we al niet eens onbeleefd meer. Wij merkten, dat zij ons ook van kop tot teen bekeken. Wij vonden, dat zij er toch wel erg mooi en smaakvol uit zagen, maar of zjj van ons hetzelfde dach ten, durf ik niet zeker te zeggen. Hoe het zij, het ijs was spoedig gebroken en we hebben ons koste lijk geamuseerd met de familie Hals, Brouwer, Ruysdael en de heele familie Stein: en met nog vele anderen, van wie wij nog nooit hadden gehoord. Zelden heb ik zulke charmante en gulle menschen ontmoet de 3 eeuwen „beschaving" bleken al thans onzerzijds niets uit te ma ken. Ik hoop, dat zij ons niet min der charmant gevonden zullen hebben. Ziet, waarde lezer, als u in deze stemming ïvndwandelt, in het Frans Halsmuseum, waar een speciale feesttentoonstelling wordt gehouden van de meesterwerken van onze groote stadgenooten en tijdgenooten van Frans Hals, dan zult u van het groote feest, dat over enkele weken gaat begin nen, des te meer kunnen genie ten, omdat u zich dan een bur ger weet, niet van het Haarlem, in het telefoonboek onder K 2500, maar een burger van 7 eeuwen, voor wien het woord „Haarlem" een sfeer beteekent, die begint in 1245. De eeuw van Frans Hals, de-gou den eeuw is vóór noch nó dien tijd geëvenaard, en daarom is het goed dat wij, als wij prettige en mooie dingen gaan herinneren, speciaal deze eeuw onze aandacht schenken. Als dit hoogtepunt in Haarlems cultureele geschiedenis slechts mo gelijk is geweest, doordat Haarlem een aantrekkend en uitstralend, geestelijk zoowel als maatschappe lijk centrum vormde, dan moeten de inwoners van nu toch minstens waardeering en belangstelling op brengen voor de uitingen van deze roemrijke periode, welke voor ons, met ons technisch raffinement voor ons gevoel, nog in de verste vérta niet te bereiken is. Ontzag is hier een nog niet te sterk woord. Haar lem neemt, door dezen bloeitijd, de plaats in van gelijke der groote cultuurcentra in het buitenland, waarop de mensch van nu trotsch is, deze bezocht te hebben. Als men, hieruit de logische conclusie trek kend, begint met eigen kunstbezit te leeren kennen, moet men dan door de zalen met deze in Haarlem en uit stadgenooten geboren, we reldvermaarde, onsterfelijke mees terwerken rondbeenen met een hooge borst en zelfvoldanen blik: „Dit zijn wij!?" Of zullen wij be schaamd- en slechts schuchter op- blikkend langs de levende getui genissen sluipen met een gesmoord, verlegen gelispeld: „Dat ware» wij. K-'"l Ongeacht of uw trots, welke zeker gerechtvaardigd is, en/of uw bewustzijn van den overweldigen den geestelijken rijkdom van die, wereldgeneraties oververzadigende 17e-eeuwsche Haarlemsche burgers tegenover de geestelijke armoede van onzen tijd de overhand heeft, laat het toch even tot u doordrin gen, dat voortzetting van deze tra ditie nog niet onmogelijk gewor den is. Ook nu, wie zal dit thans reeds bepalen, kan een tijdperk aange broken zijn, dat licht uitslingerfc tot over verre eeuwen. Maar van het klimaat, waarin de kunste- naars-van-nu daartoe moeten le ven, dient één der noodzakelijke factoren gevormd, te worden door hun publiek, en dit is: belangstel ling, ongeacht of deze critisch zij of waardeerend; maar in elk geval: medeleven. Ook de groote namen uit de gouden eeuw zijn gewone men schen geweest. En zij hadden ook hun fouten en onhebbelijkheden, zooals de schilder die bij u om den hoek woont met zijn grooten hoed op. Blijheid, vroolijkheid, ontroering, vervoering: het zijn de gevoelens" van alle tijden, de klassieke ge voelens,' die deze menschen- onder-menschen hebben vastge legd met een streek van hun pen seel. Och kom, waarde lezer, ga naar de zalen als een waarlijk ontvan kelijk mensch. en laat u niet uit lachen door Jan Steen, maar lach met hem mee in zijn vroolijk huis houden. Baat ons in het gezelschap van Ruysdael en Berckheide door ons aller Haarlem wandelen. We ontmoeten Frans Hals met een kist verf onder den arm. Hij neemt ons mee naar de regentes sen, die hij gaat portretteeren. Bij Adriaan Brouwer zuigen we een pijp toeback en lachen na over de grapjes, die Frans ons juist ver telde over de St. Joris Doelen. En als Saenredam zich bij ons heeft gevoegd, en ons de kerken heeft getoond, zooals wij ze nog niet kenden, dan hebben we nog menig schoon gezicht op ons ver trouwde Haarlem. Op een van de meest romantische plekjes ontmoe ten we Van Ostade met zijn vriend Wouwerman en met dat heele ge zelschap trekken we naar Heda, eten daar een knappende kadet met pikante oude kaas of rosbief wat wilt u? en maken zijn vrouw complimenten over haar prachtig helder linnen, haar tin en kristal en haar kookkunst. En bij het afscheid geeft ons Jan de Bray een foto mee, die we u hier toonen en zegt Jan Steen met een ondeugend lachje: „Zet uw open, dan hoort ge: zoo de oude zongen, piepen de jongen. En kom nog 'ns terug." L. T.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1