Ned. gezag hersteld op Borneo, Bankaen Billiton Amerika leent 10 milliard aan Engeland Britsche troepen nog op Java, Sumatra en Riouw-archipel Noord-boulevard te Noordwijk gereedgekomen Reizen voor haiven prijs nieuwe meubelprijzen Groot-Brittannië zal imperiale voorkeur moeten opgeven en vrijhandel bevorderen Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23595 o MAANDAG 15 JULI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week GROOTE OOST WEER NEDERLANDSCH Ned. Spoorwegen voeren vastrechtkaarten in Oude schoenenbonnen t/m 27 Juli geldig SS-ers worden in Britsche zone vrijgelaten Java en Sumatra Wedcropbouwdienst heeft prachtig werk verricht Het weer Groote Markt gedeeltelijk gesloten ZUSTER A. KOOPMAN VERONGELUKT Van schuldeischer tot schuldenaar VIJF PAKHUIZEN VOL TEXTIELWAREN Reddingsbrigade weer in functie Rake klappen van den tuchtrechter Middensluis te IJmuiden zwaar beschadigd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Groote Oost, Borneo, Banka en Billiton staan niet meer onder commando van de S.E.A.C. De Nederlandsche autoriteiten zijn verantwoordelijk voor handhaving; van rust en orde in deze gebieden, aldus het hoofdkwartier van de geallieerde strijdkrachten in Ned.- ïndië. De Britsche en Britsch-Indische troepen worden terugge trokken uit die deelen van Ned.-Indië, „waar zij hun militaire taak hebben volvoerd, derhalve het geheele grondgebied, met uitzondering van Java, Sumatra en den Riouw-Archipel." Dr. Van Mook heeft Zondagochtend de bestuursgebieden te Makassar officieel overgenomen. Tijdens de overname te Makassar heeft dr. Van Mook een rede gehou den, waarin hij o.m. aeide: ,,De ge allieerden hebben de verantwoorde lijkheid voor het grootste deel van Borneo, Banka en Billiton aan de Nederlandsch-lndische regeering' over gedragen. ik aanvaard dit gaarne, doch slechts ten einde de iterant- woordelijkheid tezamen met u te dragen en om van de reconstructie Iets te maken, dat het werk en het bezit van ons allen zal zijn. Als eerste maatrege» wordt vandaag de staat van beleg voor het geheele gebied, waar het bur- gvrlfik bestuur weer wordt inge steld, opgeheven, zoo noodig zal de staat van beleg In heel enkele gebieden voortduren ~YBali en enkele deelen van Borneo). Dit Is slechts een gevolg' van de nog steeds bestaande bedreiging met gewelf en die staat zal slechts gehandhaafd biyven zoolang zulk een bedreiging nog niet is uitge schakeld of onschadelijk gemaakt door een krachtig verzet van liet betrokken gebied. In aansluiting op het bericht waarbij de wederinvoering van het algemeen spoorwegabonne ment werd gemeld, deelt de pers dienst van de Ned. Spoorwegen mede, dat eerlang ook de invoe ring van een z.g. vastrechtkaart kan worden verwacht. Er zijn tal van zakenmenschen die veel reizen, doch niet voldoende om er de kosten van een algemeen spoorwegabonnement uit te halen. Teneinde ook deze reizigers tegemoet te komen, zullen zoo spoedig moge lijk na de invoering van de algemee- ne abonnementskaarten vastrecht- kaarten worden ingevoerd, die f 35. per maand voor de -tweede klasse en f 24.per maand voor de derde klasse zullen kosten. De houders van deze kaarten zul len het recht hebben op vertoon daarvan te reizen tegen het halve enkele-reis-tarief in de betrokken klas. Evenals voor de algemeene abonnementskaarten is ook voor de vastrechtkaarten een pasfoto ver- eischt. Sehcenenbonnen van het oude model (dit zijn de bonnen uitgereikt Vóór 1 juii 194.Q) blijven tot en met J7 Juli a.s. geldig. Deze bonnen moe ten dus vóór 28 Juli a,s. worden be steed, aangezien na 27' Juli de oude schoenenbonnen waardeloos zijn. Ruiling van deze bonnen tegen bon nen van het nieuwe model is niet mogelijk. De aap gerepatrieerden uit Nd.-indië uitgereikte schoenenbon- nen „een rantsoen artikel K" blij ven geldig. In de komende weken zullen in de RDtsche zone van Duitschland vele uuizenden leden van de SS en SA, a'.sook andere Duitsche gevangenen, de „automatische" interneering worden vrijgelaten. Zij, die verdacht worden van oorlogsmisdaden, worden niet uit de interneeringskampen ont slagen. Met ingang van Maandag 22 Juli treedt de nieuwe prijzenbeschikking meubelen 1946 in werking: In deze beschikking is er naar gestreefd de pnjzen van meubelen vast te leg gen, zoodat een betere contrölemo- gelijkheid voor den consument aan wezig is. Zoo zjjn dan de meubelen, voornamelijk huis- en slaapkamer ameublementen, ingedeeld in vier klassen. Reeds wordt veel goed werk gedaan voor het herstel van het leven dei- gemeenschap. De conferentie te Ma- lino zal een eerste stap naar een wijder perspectief beteekeraen. Uit de groote lijn, van wat wij hier zullen bereiken, aal blijken, dat het kolo niale tijdperk werkelijk tot het ver leden behoort en dat het nog' steeds bestaande wantrouwen jegens de be doeling van de Nederlanders om In donesië te helpen bij de evolutie van een vrij gemeenebëst ongegrond is Het is vanzelfsprekend, dat de on derhandelingen over belangrijke ge- biedsdeelen, zooals Java en Sumatra, voor het geheele land van het groot ste belang aijn. Van 't eerste begin af heeft vastgestaan, dat ieder deel van Indonesië de gelegenheid zcu krijgen, zijn meening te uiten over de plaats, die het in het geheel zou wil len innemen en over de vobrwaar- den, waaróp het die plaats zou wil len bezetten. Hef zou een ieder, die met de feiten bekend is, duidelijk moeten zijn, dat handhaving van den politieken samenhang van Indonesië voor dit land en zijn bewoners van het grdótste belang is, wil het zijn plaats als een krachtige en econo misch sterke natie kunnen innemen. Er zijn grenzen, door overschrijding waarvan deze eenheid zielve in ge vaar wordt gebracht of zelfs een dwangbuis zou kunnen worden. Ik ben er van overtuigd, dat, indien de hertstochten bekoelen en de rede zich doet g'elden, de mogelijkheden voor een overeenkomst duidelijk zichtbaar zullen worden, waardoor een blijvende structuur, die nie mand aal dwingen tegen zijn over tuiging te handelen, van zelf te voor schijn zal komen". Indonesische republikeinen hebben aan generaal Mansergh een formeel protest overhandigd in verband met het herstel van het Nederlandsche gezag over die g'ebieden, waaruit de Brit sche en Britsch-Indische troepen zullen worden teruggetrokken. Reuter meldt, dat, indien de hui dige voortgang kan worden gehand haafd, de taak der Britten op Java waarschijnlijk binnen twee maanden haar voltooiing zal hebben bereikt. Een overzicht van de gereedgekomen spoorbrug te Dordrecht, welke heden officieel in gebruik is genomen Eindelijk is het dan zoo ver. De herstelwerkzaamheden aan den deerlijk gehavenden Noord-Boule vard te Noordwijk aan Zee, waar aan maandenlang hard is ge werkt, zijn afgeloopen. Naast het gemeentebestuur, dat zijn volle medewerking heeft gegeven en dait al zijn invloed bij den dienst voor den wederopbouw heeft aangewend, komt het plaatselijk bureau van dezen dienst alle lof toe voor de snelle en actieve wijze waarop het dit moeilijke onderdeel van het wederopbouwplan ten uitvoer heeft gebracht. De opening van dezen boulevard Zaterdag 20 Juli draagt een offi cieel karakter en een feestelijk tintje. Uit het da^elijksch bestuur van V. V. V. en eenige leden van de Succes-H. P. Club is een co mité gevormd, dat met de leiding van het geheel zal zijn belast. De minister voor den Wederopbouw, ir. Ringers, zal de opening ver richten; deze officieels plechtigheid zal des middags half vier geschie den. Na afloop zullen de genoodig- den bijeenkomen in Restaurant „De Landbouw" en het „Huis ter Duin". Onder de vele genoodigden, die toegezegd hebben bij de opening aanwezig te zijn, behoort o.a. de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, alsmede vertegenwoordigers van de Alg. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer, Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met wind uit Westelijke richtingen. Plaat selijk nog regenbuien, hier en daar met onweer Zelfde tempe ratuur. Zon onder 20.51 maan 22.31 6.23. zon op 4.38. de Stichting Zuid-Holland van V. V. V., de K. N. A. C. en de A. N. W. B. Deze opening valt samen met den eersten dag van de internatio nale tenniswedstrijden op de Ca- sinobanen, zoodat Noordwijk de komende week in de volle belang stelling zal staan. In verband met den bouw van de tribune voor de festiviteiten ter gelegenheid van het 700-jarig be staan van Haarlem als stad zal de Groote Markt van morgenochtend 7 uur af tot na de feestweek ge deeltelijk afgesloten worden. Het verkeer van de Barteljorisstraat naar de Koningsstraat en van de Groote Houtstraat naar de Jans straat kan op gewone wijze door gaan. Het verkeer van de Zijl straat naar de Jansstraat v. v. zal stilgelegd worden. De Smedestraat zal gedurende dezen tijd voor het verkeer in beide richtingen worden opengesteld. Gisteren is in Bloemendaal de -wijkverpleegster van het Witte Kruis, zuster A. Koopman, die in deze gemenete een geziene figuur was, tengevolge van een ongeval om het leven gekomen. Bij het ver laten van de autobus, die vlak bij haar woning stopte, viel zuster Koopman met haar hoofd tegen den trottoirband, waardoor zij ernstige verwondingen opliep. Ijlings werd zij overgebracht naar de Mariastichting, doch en kele oogenblikken daarna is zij aan de verwondingen overleden. Na ruim dertig jaren te hebben bestaan, heeft de Nederlandsche Werkloösheidsraad onlangs besloten aich zelf op te heffen. Aan de goedkeuring van de Amerikaansche leening aan En geland ls een debat van vier avonden vooraf gegaan. Vooral Zaterdagavond heeft de oppositie Zich geweerd om door middel van alle mogelijke argumenten en amendementen de leening on mogelijk dan wel onaanvaard baai- voor Groot-Brittannië te maken. Nadat echter alle ingediende amendementen onder de tafel gestemd waren, werd het lee- ningsvoorstel van 10 milliard gul den aan Engeland met een meer derheid van 64 stemmen aan genomen, 219 afgevaardigden stemden voor en 155 tegen. De Amerikaansche leening aan Engeland is geen alleenstaand feit, maar maakt deel uit van een over eenkomst, waarbij Engeland zijn heele handelsysteém op de Ameri kaansche lijnen zal reorganiseèren. met dien verstande, dat het de „im periale voorkeur" zal moeten op geven en den vrijen handel zal be vorderen. De Engelsche financieele structuur zal zich hebben te onder werpen aan de financieele politiek der Vereenigde Naties en daardoor verplichtingen aangaan ten overspan van het Internationaal Monetair Fonds, de Internationale Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling, en de Internationale Handelsorganisatie. Engeland heeft vele redenen om afstand te doen van zijn internatio nale'financieele en commercieele on afhankelijkheid. Dit land -moet on geveer twee-derde van zijn voedsel en het grootste gedeelte van zijn grond stoffen, behalve steenkool, importee ren. Daar de Engelsche industrie af gewerkte producten exporteert, is het aangewezen op den aanvoer van al deze grondstoffen, waarop dus niets bezuinigd kan worden. De Engelsche import wordt goed gemaakt door den «xport. de verschepingen en door de Engelsche buitenlandsche kapitaals- investeeringen. Op het oogenblik bereikt de En gelsche export slechts een derde van het voor-oorlogsche peil. De helft van de handelsvloot werd door den oorlog uitgeschakeld. Engeland, dat eerst schuldeischer was, is nu schuldenaar geworden. De 4 billioen gulden, die het aan andere landen verschuldigd was in 1938. zijn nu aangegroeid tot 26 billioen gulden. Het Engelsch inkomen van de buitenlandsche beleggingen is tot minder dan de helft sinds het uitbreken van den oorlog gedaald. Onze correspondent in Londen meldt ons nader: De stemming in Engeland is aller minst jubilant, reeds 7 maanden ge leden verzetten zich velen tegen de gedachte van mogelijke financieels hoorigheid van Engeland tea op zichte van de V. s., en de stroomen van bitterheid, beleedigingen, scheld woorden en domme kritiek van Ame rikaansche tegenstanders van de lee ning hebben het crediet niet aan trekkelijk gemaakt. Voorts bestaat bij velen een zekere angst, dat het aan vaarden van Bretton Woods practisch een terugkeer beteekent naar den gouden standaard met alle nare mo gelijkheden daaraan verbonden. Ten slotte is de waarde van het crediet reeds met ongeveer 16% gedaald, tengevolge van de stijging van het prijspeil in de V. S. Belangrijker dan het louter Engel sche aspect van deze gebeurtenis is evenwel het internationale aspect. Ondanks veel inwendig verzet heeft Amerika door het verleenen van dit crediet zijn houding bepaald: inter nationale politiek. In tegenstelling met het extreme isolationisme na den oorlog 191418 toont Amerika nu, dat het eindelijk zijn internatio nale vêfantwoordelijkhéid als leiden- dende mogendheid beseft. De Ameri kaansche welvaart was in het ver leden de oorzaak van een zelfgenoeg zaam provincialisme, dat, gepaard gaande aan. een ontstellende onwe tendheid, internationaal belang op offerde aan binnenlandsche intriges De debatten over de leening in de Amerikaansche volksvertegenwoordi ging geven een duidelijk inzicht in de zich voltrekkende verandering. Het kortzichtig verleden zong zijn onwelluidenden zwanenzang in de naïveteit, kwaden wil, vaak domheid en onbenulligheid van de isolationis tische Engeiandhaters. Een wijzer heden zond zijn voorstanders van het crediet, di'e vaak blijk gaven van een verrassend helder inzicht in in ternationale verhoudingen en econo mische problemen. Men meene even wel niet. dat alle voorstanders van de leening vrienden van Engeland zijn. De debatten toonen over het alge meen weinig sentiment ten opzichte van den vroegeren bondgenoot. Het crediet is verleend op zakelijke gron den. Amerika helpt zijn besten klant niet uit medelijden, maar in de hoop er zelf wel bü te varen. In samenwerking met ambtena ren van den belastingdienst heeft de Prijzenncontróle te Haarlem een onderzoek ingesteld bij een hande laar in tweedehandsch goederen. Er werden 45 heele en gedeelten van distributiekaarten, alsmede een aantal losse bonnen in beslag ge nomen en die goederen, waarmede de prijsovertredingen waren begaan. De belastingambtenaren hebben al het overige t. w. 5 pakhuizen vol goederen leeggehaald en wegens be lastingschuld in beslag genomen. De beide verdachten zijn aangehouden en voor den Officier van Justitie ge leid. Voorts heeft de Prijzencontröle bij een aantal maatkleedingbedrijven met succes ingegrepen. Een winke lier werd meegenomen naar het bu reau. Na zijn verhoor zijn de amb tenaren opnieuw naar den winkel teruggekeerd, waar zij alles wat aan textiel aanwezig was in beslag na men. Later bleek dat de mede-firmant in den tijd, dat de ambtenaren weg waren op bijna alle coupons; welke of zwart waren gekocht of ten verkoop tegen zwarte prijzen in consignatie lagen, gefingeerde na men had geplaatst. In deze zaalc werden vijf personen aangehouden, die aan beide firmanten coupons zwart hadden verkocht of deze in consignatie hadden gegeven. Een van deze tusschenpersonen had zelfs de op van Volksherstel gekregen punten gekochte lappen stof weer zwart verkocht. Op het strand te Zandvoort wordt weer gewaakt voor de vei ligheid van de baders en zwem mers. Burgemeester Van Alphen heeft Zaterdagmiddag bij het be gin van het tentenkamp Noord den nieuwen pest van de Zand- voortsche reddingsbrigade geopend. De heer Van Alphen was vol lof over den grooten ondernemings geest van de leden der reddings brigade, die thans over een wel zeer goed gefundeerd gebouw be schikt, dat namelijk is opgetrok ken boven een bunker van den Atlanticwal. De commandant van de reddingsbrigade heeft ter ge legenheid van de opening een toe spraak gehouden, waarin hij eenige interessante reddingsgeval- len memoreerde. De Tuchtrechter voor de Prijzen te Haarlem, mr. Abbink Spaink, heeft rake klappen uitgedeeld aan degenen, die meenden dat zij hun prijzen naar eigen goeddunken kon den verhoogen. De begrafenis-ondernemer L. J. Z. kreeg een geldboete van 6500, op dat hij op het niet goedgekeurde tarief van een onderneming nog eens 125 hadgelegd. De ondernemer C. C. te Bloe mendaal hooide zich een boete op leggen van 10.000. Bovendien zal hij gedurende 2 jaar zijn beroep van begrafenis-ondernemer niet mogen uitoefenen. C. C. is inmid dels in hooger beroep gegaan. De firmanten V. H. v. H. en W. J v. H. kregen samen een boete van 14.000. Zij hadden te hooge prijzen berekend voor het was- schen van goederen. De radio-handelaar H. H. F. v. R. kreeg een geldboete van ƒ1000 omdat hij toestellen,- die hij van Philips ontving tegen te hooge prij zen van de hand deed. Bovendien zal hij 2 jaar lang zijn beroep niet mogen uitoefenen. Hedenmorgen heeft het ss- Al bert Cuyp bij het verlaten van de sluizen de middensluis aangevaren en de boven-ebdeur zwaar bescha digd. De oorzaak van de aanvaring is het weigeren van de machine om achteruit te draaien. Uw wil kan door niemand anders gevormd worden dan door uzelf. Hoe minder dus een van uio daden onder vreemden invloed staat, hoe volkomener een daad ont - spruit uit vrije beslissing, des te meer vermag zij tot vor ming van uio wil.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1