Vredesconferentie' '-voorstel voorbarig geacht Onrust in kamp „Duinrust te Overveen OP SOESTDIJK IS EEN PONY GEBOREN Nog geen enkele aanwijzing in deze richting ontvangen Russische spionnage in Amerik. zone? Vrouwelijke politieke delinquenten tegen overplaatsing MIHAILOWITSJ geëxecuteerd Geen interventie Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23597 WOENSDAG 17 JULI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week NED.-INDIË Twee Sovjet-officieren in arrest genomen yy Het weer. Nieuwe kameraadje fopte de Prinsesjes '-«''>'- Heftig protest NACHT-MASKERADE TE UTRECHT Prinselijk Paar woont openluchtspel bij KNILM-vluchten Batavia- Los Angeles? O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Noch de Indonesische, noch de Nederlandsche officieele krin gen te Batavia hebben tot dus ver ©enige aanwijalng gekregen, dat de Britsche regeering een vredesconferentie" onder voor ztttenschap van Lord' Killearn heelt voorgesteld. De Nederland sche kringen zijn van meening, dat het voorstel tot een derge lijke bijeenkomst eenigszins voorbarig zou zijn, zoolang de tegenvoorstellen van Sjahrir nog door de Nederlandsche regee ring in Den Haag worden bestu deerd en er nog geen antwoord op ontvangen Is. Anderzijds wordt erkend, dat een dergelijke bijeenkomst wellicht vruchten zóu kunnen afwerpen. Sjahrir is in feite dezelfde mes- Brigade-Generaal Edwin Si- hert, chef van den veiligheids dienst van de Amerikaansche troepen in Duitschland, is on verwacht en met spoed naar Lon den vertrokken. Hij heeft een zaak onderhanden betreffende de drie Sovjet-Russische officie ren, van wie beweerd wordt, dat zij spionnen zijn en die door de Amerikanen „ergens in Europa" worden vastgehouden. Volgens inlichtingen uit zekere hoogge plaatste bron zouden zij te Lon den in arrest gehouden worden. In sommige kringen acht men het mogelijk dat de Sovjet-Russen twee Amerikaansche officieren, namelijk kapitein Harold Cobin en luitenant George Wyatt, vasthouden. Van deze twee officieren heeft men sedert 16 dagen niets meer gehoord. Bij zijn aankomst te Londen zin speelde generaal Sibert er op, dat het mogelijk was, dat de Russen in V'iiheicj zouden worden gesteld, wan neer ue Sovjet-autoriteiten de beide Amerikaansche officieren die twee Weken geleden in den Russischen sector van Berlijn verdwenen, zouden vrijlaten. Generaal-Majoor Keating. com mandant van de Amerikaansche troe pen in Berlijn, heeft verklaard, dat hij verbaas^ was over de herhaalde bezoeken van Sovjet-Russische spionnen in de Amerikaansche zone, daar hij de Russen steeds had uitge- noodigd alles officieel te komen be zichtigen. ning toegedaan. Hij heeft verklaard: ..Indien het antwoord der Neder landsche regeering van dien aard zou zijn dat een bijeenkomst van In donesiërs, Nederlanders en Engel- schen noodig wordt en indien Van Mook en ik het er over eens zou den zijn, dat cje aanwezigheid van de Fngelschen tijdens 011213 besprekin gen wenschelijk is, dan kan eer» der gelijke bijeenkomst inderdaad haar nut hebben, doch tot dusver is dit het eerste; wat ik er van gehoord heb." De rede van dr. Van Mook te Ma- lino heeft een gunstigen indruk ge maakt op de afgevaardigden, die het meeste belang stelden in de defi nitie van de bevoegdheden en de plichten van het zoo juist aange kondigde algemeene regeeringscom- missariaat voor Borneo en de Groote Oost, dat in de komende dagen het onderwerp van bespreking zal zijn. De Indonesische republikeinen, die te Malino aanwezig waren, heb ben verklaard, dat 2üj alleen bezwaar maken tegen het algemeen karakter van Van Mook's openingsrede, daar hij hierin onvoorwaardelijk tut uit drukking heeft gebracht, dat de be sprekingen zullen geschieden, uit gaande van het beginsel van een federatie binnen het Rijk. Overigens vonden zij den toon van de rede „zeer aangenaam". De eere-promotie van Z.K.H. Prins Bernhard in de Domkerk te Utrecht. De promotor, prol. dr. H. M. H. A. van der Valk, omhangt den jongen eere-doctor de cappa In het bewarlngskamp voor vrouwelijke politieke delinquen ten „Duinrust" te Overveen heerscht groot© onrust. Via ver schillende strubbelingen met commandanten en adjunct-com mandanten is het gisteren tot een uitbarsting gekomen. De op gesloten vrouwen hebben in het kamp amok .gemaakt, de bewa king bedreigd en in wanhoop getracht uit het raam te sprin gen. Juist psychologisch optre den heeft een en ander echter voorkomen. Over deze kwestie deelt een In sider ons mede, dat dit oproer in verband staat met de voorgenomen overplaatsing van alle vrouwen naar liet kamp „Duin en Bosch" te Bak- kum. Het is een publiek geheim, aldus schrijft hij, dat de P.R.A. en de Officier-Fiscaal te Haarlem in den lande bekend staan om hun ter gend langzame berechting en vrij lating. Overal in het land heeft men al een veelvoud van de dos siers verwerkt van hetgeen er in Haarlem gepresteerd is. Wij wijzen in verhand met dez» opmerkingen op de verkla ringen van den president van het Haarlemsche Tribunaal, toen dit zijn werkzaamheden begon. Intusschen begrijpen wij niet, dat de eene Kamer in „tast bare" lichte gevallen denzelfden dag- uitspraak kan doen en dat een andere Kamer in een gelijk waardig geval de uitspraak 14 dagen uitstelt. tot Donderdag- Verwachting avond; Bewolkt weer niet plaatselijk regen. Meest zwakke wind, over wegend tusscüen Zuid-West en Zuid-Oost. Weinig verandering van temperatuur. Z011 onder 20,5:1, maan 23.12 8.53, zon op 4.41. T Tet 's stoeiend warm op weide achter het paleis Soestdijh, maar Peggy, de pony van prinses Beatrix, heeft voor zich en haar jong een schaduwrijk plekje uitgekozen, waar ze ongestoord haar nu acht da gen oud jong kan zoogen. Trix. Ireen en Pietie(zoo als Margriet in den omgang wordt genoemd) zijn een honderd meter verder in den uitgestrekten tuin ijve rig bezig boschbessen te zoe ken. Beatrix houdt de gla zen pot, waarin de bessen verzameld worden, onder haar hoede. ,Als je in dien pot roept klinkt dat zoo mooi" zegt ze en meteen houdt ze haar mond er vlak boven en roept ,Ik houd van die echo". Samen mat den chef der rijstal- len van den Prins, den heer M. J. Duiser, wandelen wij naar de wei de, waar aich Peggy en haar jong ste aanwinst niets vermoedend op houden, Trix en Ireen in fleurige gebloemde jurkjes loopen voorop, achter ons Pietie aan de hand van een zuster. Zoo gaat het ln optocht naar de twee in den hoek van de weide. Br zullen een paar foto's gemaakt worden van de prinsesjes en de ponny's, maar dat blijkt niet zoo eenvoudig te zijn, want Peggy ruikt lont en draaft met haar jong juist naar de tegenovergestelde zij de van de wel. 7^ -v.» t a'H A „Nu voorzichtig" zegt Trix „want ae zijn zoo opgewonden". Eindelijk komen de dieren tot rust en krijgt de fotograaf gelegenheid zijn plaatjes te maken. Maar de ponny's werken niet mee; het jong loopt juist op het kritieke oogen- blik onder de moeder door. „Zoo gaat het niet, zegt Ireen, want zoo kun je het niet zien". Maar het komt allee gioed en de plaatjes worden gemaakt. Ze zijn nu allen tevreden. De Prinsesjes, omdat de paardjes er toch opstaan, de foto graaf, die zijn plaatjes heeft en de paardjes zelf omdat ze nu hun rust weer krijgen. Best echter de vraag hoe het diertje te noemen. Daar over is al het een en ander te doen geweest. Berst hadden de meisjes uitgemaakt dat het Betsy zou zijn, toen Sally, maar op den duur von den ze dit toch geen gelukkige keus. Het moet echter op „ie" ein digen, zegt Trix, want Peggy is ook op „ie". Dan komt de oplos sing. We noemen het „Foppie". Het is plotseling gekomen. Het heeft ons gefopt. Natuurlijk moet de Prinses het nog goedvinden. „We zullen het vragen", zegt Ireen, en weg is ze al. Spoedig echter is ze ook weer terug. Ze hijgt nog van het harde loopen. „Het mag", zegt ze en haar gezicht glundert van ge noegen. „Foppie" zal de nieuwe ponny dus heeten en in deze we tenschap nemen we afscheid, de Prinsesjes met het tweetal veel plezier toewensohend. De vrouwen op „Duinrust", gaat onze zegsman voort, onder wie vele moeders van gdzinnen en meisjes van 22 of 23 jaar, die dus bij het uitbreken van den oorlog klnderpn waren van 16 of 17, zijn radeloos. Lr zijn by deze vrouwen honderden, die den maatstaf van dei gevelde vonnissen op liaar zelf hebben toe gepast en daaruit geconcludeerd hebben, dat z(| reeds lang vry had den moeten zijn. De vorige minister van Justitie beeft 10 Mei reeds verklaard, dat gedetineerde moeders met kinderen beneden 17 jaar voorrang bÜ de be rechting zouden moeten hebben. In Haarlem is daarvan niet veel merk baar. De vrouwen mogen van haar kinderen slechts twee gedurende een kwartier per maand aien. Het aantal huwelijken, dat onherstelbaar vernield wordt en is, is legio; het aantal echtscheidingen neemt schrikbarend" toe. Toen deze vrouwen vernamen, dat zij naar Bakkuin zouden worden overgebracht enkele dagen na de belofte van den minister-president omtrent een massale vrijlating vóór 1 October ging er een heftig pro test op. Wij voelen, dat zij door de verwijdering van de plaats harer berechting haar vrijlating weer in een verder verschiet moeten achten. Schrijver vraagt zich af, welke man van het D G.B'.R. verantwoordelijk is voor dezen psychologischen blunder Het is bijna onmogelijk, dat de mi nister van Justitie hier iets van weet. Sinds maanden is een com missie van onderzoek bezig met de gedragingen van enkele personeels leden van „Duinrust". Van resulta ten heeft men tot nog toe-niet ge hoord. Men heeft veelal verkeerde menschen gekozen en men vraagt zich af, of capabele personen er voor passen. Een zeer groote mate van verant woordelijkheid draagt de P.R.A. te Haarlem. Dit door zijn omvang te groote lichaam is niet meer te han- teeren. Insider vraagt aich af, of deze heeren aich wel bedenken, dat zij leven op kosten van de ge meenschap en dat iedere overbodig uitgegeven gulden diefstal van de gemeenschap is. De nieuwe minister van Justitie dient speciaal aan deze zaak zijn aandacht te schenken. Dat het rusthuis „Duinrust" lie ver vandaag dan morgen vrij komt, om eindelijk aan zijn doel ouden van dagen een goed onderdak te geven opnieuw te beantwoorden, is 01121e innige wensch. Maar op deze wijze wachten zelfs de gegadigden voor een kamer liever nog korten tyd. Ter vermijding van misverstand wordt er nogmaals op gewezen, dat vacantlegangers verplicht zijn in pen sions hun bonnen voor levensmidde len af te geven. Pensions ontvangen namelijk geen toeslagen voor levens middelen, zoodat zij geheel aangewe zen zijn op de bonnen van hun gas ten. Generaal Draja Mihailowitsj ia hedenmorgen geëxecuteerd. De te rechtstelling vond niet in het open baar plaats en werd voltrokken door militairen. Reeds eerder' was uit Belgrado bericht, dat het door Mihailo witsj en zijn vrouw ingediende gratie-verzoek was afgewezen. Hiermede was de laatste poging van den generaal 0111 aan liet exeeutie-peletoa te ontsnappen mislukt. Het vonnis tegen generaal Mihai lowitsj heeft in Amerika en Enge land vele protesten uitgelokt. De ge allieerde militairen, die in den oor log door de Tsjetniks van den ge neraal werden gered, hebben een beroep op President Truman gedaan om ten gunste van Mihailowitsj te intervenieeren. Een woordvoerder van het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft echter verklaard, dat de V. S. niet tusschenbeide zouden komen ter verijdeling van de executie van Mi hailowitsj Generaal Mihailowitsj zeide gister avond tot zijn bewakers: „Mijn erg ste vijftien minuten zullen de oogen- blikken vlak voor de executie zijn." Volgens menschen, die in de omge ving van den generaal vertoeven, is deze zenuwachtig. Hij rookt 400 siga retten per dag. In een poging den generaal van de executie te redden, heeft ex-koning Peter telegrammen gericht tot Tru man, koning George van Engeland, en premier Bidault. waarin hij om „dringende interventie" vraagt. In zijn telegrammen zegt ex-koning Pe ter, dat „Mihailowitsj trouw aan ge allieerde zijde heeft gevochten en hij uit partijwraak door politieke tegen standers veroordeeld is." Jh het Engelsche Lagerhuis heeft Eden aan Bevin gevraagd of de Brit sche regeering. welke gedurende twee jaar Mihailowitsj heeft gesteund, thans een verzoek tot de Joego-Sla- vische regeering wil richten om zijn verdiensten in aanmerking te ne men. Bevin verklaarde, dat een ge tuigenverklaring, onderteekend door vijf Engelsche officieren, naar Bel grado is opgezonden. Hij was van oordeel dat de Britsche regeering niet het recht had verder te inter venieeren in een proces, dat volgens de wetten van een souvereinen staat werd gevoerd. Engeland zal daarom van verdere interventie afzien. Na de eere promotie van Prins Bernhard in de Domkerk te Utrecht heeft het Prinselijk Paar gister avond in het Jaarbeursgebouw aan gezeten aan het lustrumdiner van den Academlschen Senaat. Toen dit tegen elf uur geëindigd was begaf men zich naar het Wilhelminapark ter bijwoning van het openluchtspel „Quo Vadis." In de stad brandde de feestverlichting en er was een ge weldige menigte op de been. Wat men 's morgens niet had kunnen denken: het werd een gloriedag va a het oude Sticht. Toen het open luchtspel beëindigd was. geleek de geheele binnenstad één deinende menschenzee. De politie had de grootste moeite een pad vrij te ma ken voor de maskerade en wat de maskerade betreft, het was dan wel geen stoet als andere jaren, maar het was zóó frisch en fleurig, zoo kleurrijk en charmant, dat men er graag andere meer uxueuse feesten voor wilde vergeten. Het was reeds licht, toen het rumoer nog voort duurde en groepjes dóór Utrecht trokken. Naar wij vernemen, naderen de onderhandelingen tusschen de Amerikaansche en de Ned.-Indische regeeringen in verband met het uitvoeren van vrachtvluchten bui ten het vaste schema door de KX. I.L.M. tusschen Batavia en Los Angeles, via Biak, Kwajalein en Honolulu, haar voltooiing. Het telefoonverkeer tusschen Neder land en de U.S.S.R. Is met ingang van 15 Juli op beperkte schaal her opend. Zien en aanschouwen is niet hetzelfde- Zien is iets, wat alleen met de oogen te maken heeft, aanschouwen doet men 'met het hart, het roert ons innerlijk. Dan pas leeren wij waarachtig zien, als wjj aanschouwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1