Consequenties der massale invrijheidstelling Eén millioen landgenooten slecht gehuisvest NA PARUS Sjahrir „kabinets"- formateur Ons land is meer dan tien jaar ten achter geraakt De nieuwe spelling Deur van de kampen naar de gemeenschap moet open staan WOENSDAG 17 JULI 1946 PAGINA 3 Bmtenlandsch overzicht „De Nederlanders winnen" Loffelijk getuigenis van Australisch blad De perszuivering Ernstig protest van den Ned. Journalistenkring Met de „Johan de Witt" zijn 300 mariniers onder commando van den kapitein der mariniers PJ. Seyffert naar Indië vertrokken. Het afscheid hij het vertrek uit Amsterdam. GEEN STAKING IN DE MEELINDUSTRIE Stand van zaken op 10 Juli VINCENT CLEERDIN t Marie-Louise op de vlucht in Zwitserland. Uit de film „Marie- Louise" van Leopold Lindtherg „Marie-Louise" Aandoenlijk Zwitser sch filmwerk We zijn mis geweest DAMPROBLEEM Nu de vier ministers weer goed en wel in hun hoofdsteden zijn aangekomen en een te rugblik op de besprekingen van Parijs mogelijk is, dringt zich de vraag op of de tweede zitting dezer conferentie vruchtbaarder geweest is dan de eerste. Naar onze meening: Ja. Tijdens de eerste zitting heeft men zich bepaald tot het behandelen van het vredesverdrag met Italië, en men is er in blijven steken. De twee de zitting heeft deze kwestie gere geld, heeft zelfs overeenstemming gebracht inzake een moeilijk en schier onoplosbaar vraagstuk als dat van Triest. De ministers zijn nog verder gekomen. Zij hebben het ge waagd, de Duitsche problemen ter tafel te brengen. Weliswaar zonder afdoend antwoord op de vraag hoe de toekomstige status van het Reich zou zijn. Maar toch hebben ten minste eenige standpunten, reeds lang practisch duidelijk, hun diplo matieke uitdrukking gekregen. De verdienste van de Parijsche con ferentie ligt evenwel niet op de eer ste plaats in den aard van de rege lingen, die men getroffen heeft, maar in de omstandigheid dat men rege lingen heeft kunnen treffen. Vóór, de tweede zitting was de wereld zwaar geladen van angstige spanning, of de Big Four één ploeg zouden bliJveD dan wel voorgoed de onderlinge con tacten zouden laten verslappen, resp. verbreken. Het pessimisme, dat aan deze spanning ten grondslag lag en dat nog tijdens de conferentie be vestigd werd door bijv. de moeilijk heden rond de Italiaansche herstel betalingen en Triest, is niet beaamd door den uitslag. Rusland heeft den voet niet zoo schrap gehouden als men eerst voor mogelijk hield. Het heeft zijn aspiraties naar een Mid- dellandsche Zee-positie, belichaamd in aanspraken op deelgenootschap in het bestuur over Tripolitanië, toe kenning van Triest aan Joego-Sla- vië en vrije vaart door de Darda nelles niet doorgedreven. Het heeft ook niet vastgehouden aan zijn eisch dat alle vredesverdragen door de groote mogendheden moeten worden geregeld voordat de vredesconferen tie der 21 naties deze verdragep de finitief zou opstellen. Iedere tegemoetkomendheid van de Russen, grootendeels te danken aan het ferme en doelbewuste optreden der Angelsaksische machten, heeft de situatie gered, de breuk waarvoor men vreesde voorkomen. Als inlei ding tot de bijeenkomst der 21 is dan ook de Parijsche conferentie der 4 niet zonder gunstige voortee kenen. Onder den titel „De Nederlanders Winnen" schrijft het blad de „Bris bane Courier Mail" in zjjn hoofdar tikel: „Wij wenschen den Neder landers veel succes. Zij hebben de communistische leiders van de Australische havenarbeiders ver slagen, die gedurende tien maan den schepen, onmisbaar voor een bevriende natie, die met dit land handel drijft, hebben vastgehouden. Alle Australiërs, een aantal revolu- tionnairen en hun misleide volge lingen, de havenarbeiders uitge zonderd, zullen het geduld en de vindingrijkheid der Nederlanders bewonderen. Zonder zelfs maar den strjjd aan te binden heeft de Australische re geering zich tegenover de commu nistische dictators van de haven gewonnen gegeven. De manier, waarop de Nederlanders ten slotte de blokkade doorbroken hebben, geeft den Australiërs de gelegenheid, de communisten uit te lachen, maar dat neemt nog niet r® schande weg, die de regeering Chivley op Australië geladen heeft. Wij hopen, dat ondanks ambtelijke stompzinnigheid de vriendschappelij ke betrekkingen, die Australië te voren met Nederland en Nederl.-In- dië heeft onderhouden, te zijner tijd weer zullen worden hersteld. Het bestuur van den Nederland- schen Journalistenkring heeft zich in een uitvoerig schrijven tot den minister van Binnenlandsche Zaken gewend, met betrekking tot den tragen gang der persziuiveriug, waarover in den kring der journa listen bij den voortducr ervan ern stige ontevredenheid heerscht. De commissie van de perszuivering' heeft weliswaar verscheidene zaken be handeld, doch nog zeer veel an dere zaken wachten op afdoening. Zoö is aan het bestuur van den Ned Journalistenkring ter oore gekomen, dat voor de drie Noordelijke provin cies alle nog hangende aanvragen tot verleening van een certificaat van geen bezwaar aan een voorloopig onderzoek zijn onderworpen, het welk is afgesloten, zonder dat de commissie overgaat tot het bepalen van een datum voor de openbare behandeling. In andere gevallen, waarin het voorloopige onderzoek eveneens reeds lang geëindigd was, werd de openbare zitting voor lan gen tijd verschoven. Het bestuur van den NJ.K. wijst er in zijn woord van ernstig pro test op, dat deze onbevredigende pro cesgang in volstrekten strijd is met de elschen van rechtszekerheid, welke m een rechtsstaat als de on»e gesteld mogen worden. Aan den minister wordt met den "eesten aandrang verzocht de ge- on grieven tot onderwerp van een der*r2,?en termUn in te stellen on- len t 1x5 maken en alle maatrege- nemen, welke tot een zoo nerav,ïil°B1I1Jke voltooiing van de perszuivering zullen leiden. „Honderdduizenden Neder- landsche gezinnen zoeken op het oogenblik een eigen woning. Zonder eenige overdrijving kan het aantal slecht gehuisveste landgenooten worden gesteld op meer dan één millioen," aldus dr. ir. Z. van der Meer, direc teur-generaal voor de Volks huisvesting, gisteravond voor de radio. Er waren ook vóór 1940 in ons land woningtoestanden, welke on houdbaar waren, zoo vervolgde spr. Ook toen woonden menschen in huizen, die eigenlijk tot de catego rie der krotten gerekend moesten worden; er waren ook toen wonin gen, welke weliswaar nog niet zoo slecht waren maar toch wel over bevolkt Vóór den oorlog werden in Ne derland ieder jaar ter opvanging van den bevolkingsaanwas en ter vervanging van woningen, die het einde van hun levensduur hadden bereikt, ongeveer 40.000 woningen gebouwd. In de zes oorlogsjaren 19401945 in totaal nog geen vierde deel van het aantal, dat op grond van deze factoren gebouwd had moeten worden Daarnaast werden door oorlogshandelingen en uit ver meende defensieve overwegingen van de bezetting vele tienduizen den woningen vernield, gesloopt of zwaar beschadigd. Zóó is er in Nederland thans een woningachterstand. die catastro- pbaal genoemd móet worden. Vast staat, dat het voortdurend gemis aan een behoorlijke woning fnuiken^ is voor onze geestelijke- cn voor onze lichamelijke activiteit, voor een gezonde ontwikkeling van onze volkskracht. De regeering heeft hiervoor volledig begrip. Zij neemt maat regelen om de bestaande, onmo gelijk houdbare toestanden zoo spoedig mogelijk uit Óen weg te ruimen. Maar aan den anderen kant mag toch ook niet verge ten worden, (jat niet in enkele jaren deze enorme achterstand van vele jaren kan worden in- Van officieele zijde vernemen wij betreffende de nieuwe spelling het volgende: De officieele schrijfwijze van de Nederlandsche taal is die vol gens De Vries en Te Winkel, met in achtneming van eenige verschillen, waarvan de voornaamste zijn: 1. De e wordt in open lettergre pen niet verdubbeld. De ee blijft echter aan het eind van een woord en in samenstellingen met en aflei dingen van woorden op ee. 2. De o wordt ln open lettergrê- pen niet verdubbeld. De oo blijft in goochelen, goochem, loochenen en samenstellingen en afleidingen daar- an. 3. sch wordt alleen geschreven waar de ch gesproken wordt; sch blijft in het achtervoegsel isch. 4. De uitgangen e en en van het lidwoord een, van geen en van de bijv. bezittelijke voornaamwoorden, alsmede de naamvalsuitgang van lidwoorden, voornaamwoorden, bijv. naamwoorden of daarmede gelijk staande woorden mogen, behalve in staande uitdrukkingen, worden weg gelaten. In de overgangsbepalingen is vast gesteld, dat deze regels niet gelden voor de aardrijkskundige namen tot dat voor deze namen een officieele spelling is vastgesteld. De schrijfwijze der bastaardwoorden zal nog nader worden geregeld. Onder leiding van één der Rijks bemiddelaars is een bespreking ge houden, waaraan werkgevers en vertegenwoordigers der samenwer kende organisaties van werknemers in de jneel-industrle hebben deel genomen. Inzake een voor de geheele meellndustrie komende regeling van loonen en arbeidsvoorwaarden, welke in een collectieve arbeidsovereen komst zal worden vastgelegd, werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Verwacht wordt, dat voor de gerezen moeilijkheden een oplossing zal worden gevonden, die ons land zal behoeden voor arbeidsconflicten Jn de meellndustrie. gehaald. Men moet de feiten eerlijk onder het oog zien; voor men in Nederland is terugge keerd t°t woontoestanden, zocals die in 1940 bestonden, zullen zeker lo jaren verstreken zijn. Vrij nauwkeurige berekeningen hebben uitgewezen, dat van 1946 tot 1956 in totaal meer dan 700.000 wo ningen moeten worden gebouwd. Dat is gemiddeld 70.000 woningen per jaar. In de eerste paar jaren zal dat gemiddelde nog niet worden bereikt, zoodat er rekening mede moet ge houden worden, dat er jaren zullen komen, waarin meer dan 70.000 wo ningen zullen moeten gebouwd. Nederland moet dus meer bouwen, dan het ooit gedaan heeft. Maar er is minder materiaal en er zijn ook minder geschoolde arbeiders dan vroeger. Dit den stand van zaken op 10 Juli 1946 blijkt, dat over geheel Neder land genomen reeds meer dan zes duizend woningen in aanbouw zijn of wel gegund. Daar dit aantal juist in dezen tijd maandelijks met 1000 a 1500 toeneemt is er, naar spr.'s meening, geen reden te twijfelen aan de uitvoering van het voor dit jaar ontworpen plan. Daarnaast worden groote vorderingen gemaakt met het herstel der licht en zwaar bescha digde woningen, bij gereedkoming waarvan weer de zoo dringend nood zakelijke woonruimte aan de be staande kan worden toegevoegd. Naar zeer globale schatting zijn op het oogenblik 4000 zwaar beschadigde woningen definitief hersteld. Voor den woningbouw in de naaste toekomst, zeker bij het sterk gestegen kostenpeil van thans, zal financieele hulp van overheidswege niet kunnen worden ontbeerd. (Van onzen specialen verslaggever) u willen wij eens een kamp bezoeken, waar onze komst niet is aan gekondigd", zeiden wij op den derden dag van den tocht langs de bewakingskampen t n ons land, welke enkele journalis ten maakten onder auspiciën van het Directoraat-Generaal voor de Bijzondere Rechtspleging en wij decreteerden kamp Beuge len op Staphorster goudgebied. Het was er niet anders dan in Vught en Westerbork en in andere gemeenschappen achter prikkel draad, die wij hadden bezocht. Het kamp was kleiner, dat was ln wezen het éénige verschil. Evenals in de andere, waar 3000 in plaats van 300 gedetineerden leefden, had den de kleine zorgen van allen dag, die om het eten, het maandelijkscne bezoek, het weer en nog eens om het eten wanstaltige afmetingen aangenomen en de groote? waren er klein geworden. Tal van gedeti neerden hebben geleerd bij den dag te leven. Anderen hebben in dit jaar van gevangenschap een bezon kenheid van oordeel gekregen en een rust, die doen vermoeden, dat zij wijzer gaan dan zij kwamen. En natuurlijk zijn er fanatici gebleven, zoo van het slag dat ons zei: „Ik was politie-presldent, ik had maat regelen door te voeren die mij niet bemind zullen hebben gemaakt, maar zij waren noodig en dus te recht." Doch over hen spreken wij hier niet. De verraders, de recht- streeksche misdadigers, vormen een minderheid voor welke geldt, dat de behandeling die zij ondervinden zelfs voor een democratie welke zich respecteert te zachtzinnig kan hee- ten. In Vught leven 5123 mannen, daarvan zijn 273 geïnterneerd, dus Na zijn terugkeer te Batavia heeft Sjahrir medegedeeld, dat hij op nieuw opdracht heeft ontvangen een „kabinet" te formeeren. De namen van de leden van dit „kabinet" zul len wellicht binnen twee dagen worden bekend gemaakt. Te zjjnen huize in Vught is gis teravond plotseling overleden de heer Vincent Cleerdln, griffier der Staten van Noordbrabant en bekend letterkundige. De heer Cleerdin had nog normaal tot 6 uur gewerkt op de Provinciale Griffie. Na het souper zeide hij zich onwel te voelen en eenige oogenblikken later overleed hij. Voor Leopold Lindtberg zijn befaam de film „De laatste kans" maakte, bad hij reeds „Marie-Louise" op zijn naam staan. Men kan zelfs zeggen, dat hij er zijn naam mee gemaakt heeft. De film verdient den lof, die zij reeds maandenlang geniet. We hebben hier te doen met een van die oprechte, eenvoudige, ontroerende films, die men geen kwaad hart kan toedragen, ten eerste, omdat zij een sympathiek on derwerp behandelen en voorts, omdat zij dit onderwerp in een aanneme- lijken vorm vertellen. Lindtberg' laat zijn handeling spe len in het eerste en tweede oorlogs jaar, als Frankrijk onder den voet geloopen en geheel bezet wordt. Een Fransch meisje uit Rouaan is in Zwit serland ondergebracht bij een fabri kant, die zich met zijn twee dochters en de dienstmaagd zoo sterk aan het kind hechten, dat zij haar dreigen te verwennen. Langzaam aan weet het kind zich aan te passen aan haar humane omgeving, die zoo weldadig afsteekt bij de hel, waar zij uit gered werd. Het slot is, dat zij weer naar haar moeder terugkeert, die niemand meer op de wereld heeft dan deze kleine meid. De film, die in een rustig tempo, maar met veel gevoel voor het mensche- lijk détail verteld wordt, raakt alle kleine en groote moeilijkheden aan, die een proces als dat van Marie- Louise begeleiden en uit de veelheid van kleine accenten bloeit een vertel ling op, die men met aandacht en meegevoel gadeslaat. Er is in „Marie-Louise" geen scha duw van propaganda te bespeuren en er valt geen enkel hard woord, doch uit de naastenliefde, die hier door de Zwitsers in allen eenvoud wordt be toond, spreekt, in weerwil van alles, een aanklacht tegen hen, die Europa in de ellende hebben gedompeld en ons werelddeel in zijn kinderen deden lijden. De groote verdienste van deze hartelijke film is, dat zij den humaan denkenden mensch verheft boven den oorlogminnenden barbaar en dat zij de liefde stelt boven den haat. Ieder een moet deze film gaan zien. In de hoofdstad is er volop gelegenheid in twee bioscopen: Corso en Royal, waar de film Vrijdag a.s. gaat loopen. Dbg. veroordeeld; de anderen wachten. Zij maken borstels en melkkannen, gebruiksvoorwerpen uit aluminium van neergeschoten vliegtuigen; zij drukken er de kampkrant; zij schil len er de aardappelen; vegen de paden en ontvangen les van profes soren en leeraren uit eigen kring. En de eene dag is zooals de vorige was en de volgende zal zijn. Denk niet dat er geen arbeids vreugde zijn kan ln de kampen en geen levenslust. De boomen zijn even groen binnen als buiten het prikkel draad en velen, wier handen ver keerd stonden, hebben in het jaar dat nu achter hen ligt, een vak ge leerd. Zij worden daarbij gestimu leerd door de kampleiding, die- niet alleen orde en tucht handhaaft en zoo goed mogelijk er voor zorgt dat ontsnapping uit de dikwijls geïm proviseerde kampen wordt voorko men, doch daarnaast werkgelegen heid schept ten bate evenzeer van de politieke delinquenten als van s Rijks kas en initiatieven neemt, welke om opvoedkundge redenen belangrijk kunnen zijn. In Wezep is zelfs een complete ziekenhuis-inrichting met een sanatorium voor TBC-lijders waaraan gedetineerde medici zijn verbonden en gedetineerde vér plegers. Men heeft zich met even groot enthousiasme op andere taken geworpen. In het Friesehe Jeugdkamp Henrik staan gedeti neerde onderwijzers voor de klas, bestaande uit SS-ers van nu ten hoogste 19 Jaar. Zij waren 15 of 16 jaar toen zij in vreemden krijgsdienst traden. „Wij zijn mis geweest, meneer, dat zien wij nu wel in, maar wij zijn nog Jong," zeiden zij. En men kan aan nun eerlijkheid twijfelen of niet, doch zeker moet men vaststellen, dat zij nu eerlijk hun best doen om iets te maken van hun leven, dat zoo lichtvaardig in de waagschaal is ge legd door anaeren, die beter konden weten, dan deze Jongens, kinderen, toen zij SS-ers werden. Er zijn zelfs baby's in de kampen. Toen wij in Wezep waren, stonden enkele tientallen wiegen in de zon. De moeders kenden slechts één angst dat haar kind hun zal wor den afgenomen als het één jaar wordt, zooals het wettelijk voor schrift luidt. Die in het vrouwen kamp Avegoor, waar meer dan in een der mannenkampen, welke wij zagen, na-ijver bleek tegen een on derling wantrouwen en kwaadspre kerij, hadden nog een anderen angst. Een typisch vrouwelijke. De angst voor muizen. „Wij slapen met 500 op een zaal, meneer, en iederen avond trippelen zij over onze kribben." On begonnen werk om deze vrouwen, die den zin voor de verhoudingen buiten het kamp verloren hebben, er van te overtuigen, dat er in de om geving een muizenplaag heerscht en dat haar zusters in vrijheid met een zelfde narigheid te kampen hebben. Dit Zijn zoo de consequenties der massale inbewaringstelling, zooals ons volk die gewild heeft. Het staat nu voor de consequentie der massale invrijheidsstelllng. De gedetineerden hebben ln de meeste gevallen geen huls en geen goed. Waar moeten zij heen? Men overweegt meer door gangshuizen te openen, meer kampen geschikt te maken voor gezinsbewo- ning en het prikkeldraad er om heen weg te nemen. En juist gisteren vernamen wij, dat een dringend beroep zal worden gedaan op de ministers van Sociale Zaken (Arbeidsbureaus)Binnen- landsche Zaken (Armenzorg) en Handel en Nijverheid, evenals op de Stichting van den Arbeid, om in overleg met justitie ten nauwste samen te werken met de Stichting Politieke Delinquenten, welke de vrij- gekomenen onder toezicht zal hou den. Maar dan nóg staan zij buiten de maatschappij, waarin zij juist moe ten terugkeeren, willen zij niet in afzondering een maatschappelijk kankergezwel gaan culttveeren. In het eerste geval letterlijk en feitelijk bij overheidszorg alleen. Deze zaak is er dan ook een van het geheele volk. Een deur kan open zijn en dicht, het is waarachtig niet in het belang der N.S.B.-ers alleen, dat wij er voor moeten zorgen, dat de deur van de kampen naar de Nederlandsche ge meenschap ook werkelijk open staat. No. 1255 van T. Lindeman te Apel doorn. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen worden ingezonden tot half Augustus aan het adres: B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossing No. 1250. Auteur P. J. Eype te Haarlem. Wit speelt 21, Z27 gedw. 32, z21. 28, zl7, 33—29, z42. 15 en wint. Een prachtige winstfor- ceeringl De inleidingszet is hier wel zeer verrassend. Een compliment aan den auteur 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3