's WERELDS GROOTSTE SLUIS HEROPEND Groote legerdemonstratie in de Domstad Vliegtuigen voor de vloot IJmuiden in feeststemming Jacht op menschen- materiaal Tot hooW °n hart Het weer. Hartelijke ontvangst m.s. „Oranje Oefening beoogde het forceeren van eèn overgang over Krommen Rijn Plebaan F. Filbry 23 JuliPrinsjesdag 69ste JAARGANG No. 23599 VRIJDAG 19 JULI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Een huis, waarin niet wordt gelachen of geravot door kin- deren, is een dood huis De groote sluis, de Noordersluis te IJmuiden, is weer in dienst gesteld. Het eerste schip, dat geschut werd ivas het m.s. „Oranje", dat na zes jaar voor de geallieerden als hospitaalschip te hebben dienst gedaan, thans zijn thuishaven weer ko?i bereiken. De Oranjevaart de sluis binnen KONINGIN REIKT HET VERZETSKRUIS UIT JHR. LOUDON NAAR NEDERLAND Ned. regeering bestelt groot aantal j jet eertijds kleine duindorp IJmuiden, dat zich in den loop r~t van zijn bestaan, zelfs tot in de oorlogsjaren, zij het dan ongewild en voor een minder goed doel, op zoo snelle wijze tot een belangrijke en vooraanstaande havenplaats ontwikkelde, ivaarvan de naam internationaal geworden is in de scheepvaart wereld, herstelt zich langzaam, zeer langzaam van de ernstige verwondingen, die haar gedurende de jaren van bezetting heeft opgeloopen. IJmuiden immers, dat deel uitmaakt van de gemeente Velsen waar de slagader van het industrieele leven van Nederland klopt, heeft procentsgewijze het meest geleden van den voorbijen oor log. Het is puin en nog eens puin, wat men er ziet, en leege, alleen met gras begroeide plekken, duiden de plaats aan, waar eens woningen hebben gestaanMaar gisteren heeft IJmuiden zich opgemaakt. Zijn trots, 's werelds grootste sluis werd weer in gebruik gesteld! Het welkom Pantserwagens trekken over een pas geslagen pontonbrug over den Krommen Rijn (Vervolg op pag. 2) Benoemd tot Proost van het Kathedraal Kapittel Levensmiddelen op weg naar ons land O '■'v hoeveel NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ii Als een roode draad loopt door heel den bezettingstijd de jachL der Duitschers naar menschen- materiaal. Onbeschrijfelijk is het leed, dat zij hierdoor in honderd duizenden gezinnen hebben veroor zaakt, een leed, waarvan de schrij nende gevolgen nog over vele jaren gevoeld zullen worden. Hoeveel va ders. hoeveel jonge mannen werden losgerukt uit de gezinnen, om ge dwongen te worden in het land van den vijand zelf te werken. Wat een angst is er piet doorstaan, tranen hebben er niet gevloeid, welk een strijd om het naakte bestaan is er door duizenden niet gevoerd om aan den Duitschen greep te ontko men. Is het wonder, dat velen, die God niet kennen, hard en sceptisch tegenover het leven zijn komen *e staan en slechts hun heil zoeken in dat andere uiterste, het communis me, dat toch weer in zoovele op zichten parallel loopt met het door hen verfoeide nat.-socialisme? Wor den er achter het „ijzeren gordijn" in Oost-Europa thans niet duizen den gezinnen voor altijd uit elkaar gerukt, getuigen de vele deportaties en de gedwongen verplaatsing van heele bevolkingsgroepen, waarbij ook hierin de Sovjet-leerling den Duit schen meester blijkt te overtreffen? Van het begin der bezetting af hebben de Duitschers onze mannen als hün prooi beschouwd. Aanvanke lijk met fluweelen handschoenen, later met ijzeren vuist, maakten zij jacht. Het begon met „vrijwilligers" en het eindigde met 't bijeendrijven van onze mannen als vee in stra ten en op pleinen. Dit was de ware beteekenis van Seyss-Inquart's zoete gefluit met „lotsverbondenheid". Al heel spoedig bleek, dat de Duit schers het princiep der vrijwillig heid, waarmede zij aanvankelijk Schermden, hadden losgelaten. Groo- ten groepen Nederlandsche arbeiders werd eenvoudig gelast in Duitsch- land te gaan werken. Maar vlot ging het niet en goede vaklui, waaraan de Duitschers groote behoefte had den, kregen zij niet. Om alles beter ln de hand te hebben voerden zij een reorganisatie in van de gemeente lijke en districts-arbeidsbeurzen. Er kwam een Rijksarbeidsbureau met aan het hoofd een directeur-gene raal, bovendien 37 gewestelijke ar- beidsbureaux met 148 bijkantoren. In „Herstel" van 3 Jan. '41 protes teerde De Bruijn scherp tegen de in stelling van de arbeidsbureaux en de invoering van arbeidsboekjes, zon der dat de vakcentrales daarover ge hoord waren of bij de uitvoering er van ook maar iets hadden in te bren gen. Trch streefden de Duitschers er naar, vanzelfsprekend uit tac tische overwegingen, dat de vakarbeiders aich vrijwillig zouden melden. Daarom moesten de leiders der werkgevers en de werk nemers-vakbonden „bewerkt" wor den. zu moesten hun leden aan sporen ln de Dultsche fabrieken te gaan werken. Pater stokman geeft in zijn boek: de Kath. Arbeidersbeweging in oor logstijd een merkwaardig gesprek weer, dat op het departement ge voerd werd tusschen eenige Duit schers en een drietal bestuurders der metaalbewerkersbonden, waaraan wii t-nkele passages ontleenen. Het be trof hier een actie der Duitschers om 3300 goedgeschoolde metaalbe werkers van Wilton-Fyenoord en de Botterdamsche Droogdok Mij. los te krjjgen voor Hamburg', Bremen en Lübeek. De Duitscher Strathmann tot den heer Van den Brink, bestuurder van den Kath. Metaalbewerkersbond Wat is uw standpunt, mijnheer Van den Brink? Van den Brink: Ik zou niet weten welke argumenten ik zou moeten aanvoeren, om mijn leden te bewe gen hun vader of moeder, hun vrouw en kinderen of hun meisje te ver laten en te gaan werken ln Ham burg, of Bremen, door den Führer de eerste vuurlinie genoemd. Strathmann: En ik dan! Ik ben al twee jaren van mijn vrouw en kin deren af. Van den Brink: Met dit onder scheid: U doet het voor uw vader land, maar het vaderland van onze leden is bezet. De Duitscher Haas: U begrijpt niet waarom het gaat! Het is uw plicht uw leden loyaal te adviseeren naar Duitschland te gaan Van den Brink: Onze plicht? Een groot- aantal van mijn leden werkt in Nederland feitelijk al voor de Dultsche weermacht. Zijn we daar mee niet vèr over de streep van de loyaliteit gegaan? Haas: begrijpt nog niet waar om het gaat! Van den Brink: D hebt zoo juist gezegd, dat ik vrij ben een stand punt te bepalen. vertegenwoordigt voor mij het voorbijgaand bezettings- gezag. dat ik als katholiek moet er kennen in zooverre het niet in strijd komt met mijn geweten en mijn eer. In vrijheid kan ik mijn leden dus niet aanraden jmar Duitschland te gaan. U kunt op grond van gezags- overwegineen mij verplichten tot een advies, doch dan ï*al ik ook dit eau de leden mededeelen. Gistermiddag bi-acht H.M. de Koningin een bezoek aan het Blindeninstituut te Bussum waar zij het verzetskruis uit reikte aan den 20-jarigen C. Tieman, die daadwerkelijk deel heeft genomen aan het verzet en daarbij het gezichtsvermo gen heeft verloren. De directeur van het Blindenin stituut, dr. A. H. J. Belzer, ont ving de Koningin, waarna H.M. persoonlijk Tieman het kruis op de borst spelde in tegenwoordigheid van den vader van den dapperen jongeman en twee zijner 'blinde vrienden. Vervolgens onderhield H.M. zich genui-men tijd met Tie man en de twee blinde jongens. De eenvoudige plechtigheid maakte diepen indruk op de aan wezigen. Na een half uur verliet H.M. het Blindeninstituut. De Nederlandsche gezant te Wash ington, jhr. Loudon, Is op weg naar Nederland. Volgens U. P. heeft hij pertinent de geruchten ontkend, dat hij Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië zou worden. *arher dr. J. v. d. Wrles van Mill- IJill is benoemd tot directeur van het missiehuis te Roosendaal als opvol ger van father Padberg. Father Roes is benoemd tot rector te Haelen 1L.). Verwachting tot Zaterdag avond: Wisselende bewolking met hier en daar nog een enkele verspreide bui. Matige Zuld-VVes_ lelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon onder 30.50, maan 23.45 11.27, zon op 4.43. De Fairev Aviation Company Limited te Londen maakt in ver band met haar contracten voor de levering van „Firefly" M.K. en M.K. 4 vlootverkeiiniiigs-toestel- len aan de Nederlandsche vloot, bekend, dat met dc „Avlolanda" te Papemlrecht een schikking Is getroffen voor de vervaardiging van bepaalde vllegtulgonderdee- len in Nederland. De eerste con tracten hebben tot doel de Neder landsche vliegtuigindustrie weer op de been te helpen na de Dult sche bezetting met den steun van de Fairey Aviation Company. De Fairey Aviation Company tee- kende de eerste contracten voor de levering van „Firefly" M.K. in De cember 1945. In Juni 1946 bleek, dat het succes met de M.K. 1 bij de Nederlandsche vloot van dien aard was, dat het Nederlandsche minis terie van Marine 'n groot aantal MK.. 4 ,.Flrefly"-toestellen bestelde, wel ke thans ln volle productie zijn. Er heerschte den geheelen dag een blijde feeststemming in het dorp en in de haven. Overal wap perde de driekleur, om van vreug de te doen blijken. De inwoners en ook talrijke geëvacueerde IJmui- denaren, die in den omtrek wonen, verzamelden zich des middags aan den wal bij de groote sluis, om getuige te zijn van de opening en de aankomst van de „Oranje", welke als eerste schip geschut zou worden. Reeds van één uur af begaven zich honderden schoolkinderen in lange rijen naar de haven, waar zij gedwongen waren te wachten tot vier uur, toen het statige witte schip bij de Noordersluis arriveerde. Het m.s. „W. F. van der Wijck", waarop zich vele autoriteiten be vonden, onder wie de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, ir. W. J. H. Harmsen, direc teur-generaal van den Rijkswater staat, de wnd. burgemeester van Amsterdam, de heer B. C. Franke, de burgemeester van Velsen, de heer M. M. Kwint en de consuls van vele landen, was het groote Amsterdamsche vlaggeschip, dat met repatrieerenden uit Indië reeds des morgens voor de piet- was aangekomen, tegemoet gevaren. Met sirenestooten en hoera-ge- roep werd het schip met zijn kost bare en dierbare lading verwel komd. Langzaam voer het door naar de sluis, waar de deuren in- (Van onzen Utrechtschen correspondent). De granaten explodeerden met daverend geweld en de machine geweren ratelden, toen gisteren langs den Krommen Rijn bl) Utrecht d« groote aanval werd Ingezet. Alle middelen van den modernen oorlog werden aangewend om den vijainl le verdrijven en tenslotte werd vlak voor den stormaanval een rookgor dijn gelegd, dat alle verrichtingen minuten lang aan den blik onttrok, 'toen doemde de vijand op; met elan en doodsverachting namen de man nen de hindernis, wadend door sloo- len eerst en later dpor den Krom men Rijn, zich steeds plat ter aarde werpend als er een granaat ont plofte. Het leek of de verschrik kingen van den oorlog weer geko men waren, doch gelukkig betrof liet lder slechts ren demonstratie In grooten stijl, die liet nieuwe Neder landsche leger gaf ter gelegenheid van de Utreehtsclie Lustrumfeesten. De oefening beoogde het forceeren Dit was „de zachte drang" zooals hij nog ln 1941 werd toegepast. Het verzet vooral der confessioneele bon den op vrijwel ieder terrein was een doorn m het oog der Duitschers. Daarom moesten zij worden opge ruimd. Er moest één organisatie komen en deze eenheidsorganisatie was het N.V.V. onder Woudenberg. Hoe de liquidatie van het RK Werkliedenverbond zich voltrok In een volgend artikel. Mag. Dr. 8. Stokman O.F.M.De Kath, Arbeidersbeweging ln oorlogs tijd. Uitgever;) Het Spectrum, Utrecht van een overgang over den Krommen Rijn van Zuid naar Noord. Terwijl het Zuidelijk leger de rivier naderde, hield de artillerie van Noord den cever onder vuur, doch nadat Zuid met mortieren een rookgordijn had gelegd, vielen de stoottroepen aan. Noord trachtte dezen aanval met alle middelen te verhinderen, doch al spoedig gelukte het «enigen in fanteristen de rivier te doorwaden en zich op den Noordelijken oever te nestelen. Noord bleef den oever onder vuur houden, doch steeds meer manschappen doemden uit den nevel op, weldra gevolgd door zwaar dere wapens, die in pontons werden geladen en naar den anderen oever gebracht. Het bruggehoofd breidde zich verder uit en Zuid bracht snel luchtdoel ln stelling om den rivier- overgang te beveiligen. Voorts werd de Zuidelijke oever moeizaam van mijnen gezuiverd, waarna de genie ter plaatse kwam om een brug te slaan. De opvouwbare booten werden te water gelaten met dwarsbalken belegd, de brugstukken voeren naar hun plaats en er werd een brugdek op aangebracht. Inmiddels was het aware pantserafweer-geschut op den Zuidelijken oever verschenen om het doordringen van tanks te verhin deren. Ook mortieren en artillerie werden in stelling gebracht. Toen de brug klaar was kwamen drie secties pantser-auto's naar voren, om de infanterie b;j het verder door- dringings- en zuiveringswerk te hel. pen. Daarna volgden onmiddellijk het gemotoriseerde luchtafweergeschut, pantserafweergeschut, mortieren en artillerie. Daarmede was deze oefe ning. die ongeveer anderhalf uur duurde, ten einde. tussc-hen reeds geopend waren en de groene lichten uitnoodïgend brandden. Een wuiven en juichen van de talrijke menschen aan den kant vormde een spontanen wel komstgroet voor de gerepatrieerde landgenooten, die voor zoover ze daartoe in staat waren zooals men weet zijn er dit keer zeer vele zieken aan boord allen aan de reeling stonden. Gepavoiseerde scheepjes, die om de „Oranje" zwermden, trokken zich bescheiden terug, teen het forsche motorschip de sluis nader de, om het de eer te laten, als eerste door de herstelde schutsluis te varen. Het heeft Z. H. den Paus be haagd den hoogeerw. heer F. B. J. M. Filbry te benoemen tot Proost van het Kathedrale Kapittel van Haarlem. De hoogeerw. heer F. B. J. M. Filbry werd 29 Juni 1883 te Leiden geboren. Na zijn studies aan de seminaria Hageveld en Warmond, ontving hij 15 Augustus 1907 uit handen van wijlen Mgr. A. J. Callier de H. Priesterwijding. Di'ia jaar was hij kapelaan te Waddinx- veen, vijf jaar te Delft en elf jaar te Den Haag. In 1926 werd hij be- noemd tot pastoor te Amsterdam in de Vredesparochie waar hij tien jaar zijn pastoraat uitoefende. In 1936 werd hij benoemd tot plebaan te Haarlem. De plechtigheid, welke men Prinsjes dag pleegt te noemen, zal dit jaar 23 Juli geschieden, op welken dag H.M. de Koningin voornemens is de nieuwe zitting van de Staten-Generaal te openen. De Koningin zal zich daartoe per auto naar de Ridderzaal begeven. Daar het technisch niet mogelijk is gebleken het ceremonieel van vóór den oorlog reeds te doen herleven, zal men dus dit Jaar nog het kleurrijke schouw spel van den gouden koets moeten missen. Zevenhonderdduizend pond bevroren vleesch. honderdduizend pond grape fruit, sinaasappelen en groote hoeveel heden honing, tabak en zaden zijn aan boord van het schip „Westerdam" van de Ver, Staten uit op weg naar Nederland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1