Overeenstemming over het federatieve plan? TEXTIELGOEDEREN c Overwinning zijn voorloopig nog schaarsch Vandaag is het Sint Margariet Prof. Kramers Tot hoofd en hart Geschilpunt over juiste betrekkingen tusschen federatie en Ned. regeering Nijpend tekort aan personeel 69ste JAARGANG No. 23600 ZATERDAG 20 JULI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Adj. regeeringscoftim. voor Gr. Oost én Borneo Dr. W. Hoven benoemd DE MALINO-CONFERENTIE Op het station te Krefeld in Duitschland worden de passa- gierstreinen van en naar Neder land en België door Britsche militaire politie en Duitsche politie veelvuldig gecontroleerd, daar er zich dikwijls zwarte handelaren met hun waar in bevinden. Bagage wordt onder zocht Het eerste der 21 Duitsche sche pen, welke als onderdeel van de Duitsche schadevergoeding aan Nederland zijn toegewezen, het S..S. Spreeis in ons land aan gekomen. Het schipdat aan de Nord Deutscher hloyd behoorde, In 1931 gebouwd werd en 2367 ton meet, blijft voorloopig eigendom van de Ned. regeering RADIO-KOOTWIJK WEER IN DEN AETHER Dr. P. Idenimrg naar Indië (Van onzen parlementairen redacteur) Dr. P. J. A. Idenburg, tot voor kort directeur van het kabinet van den Gouverneur-Generaal in Ned--Indië, zal a.s. Dinsdag naar Batavia vertrekken. Aan genomen mag worden, dat deze reis, die slechts van zeer korten duur zal zijn, besprekin gen met den Luitenant-Gouver neur-Generaal ten doel heeft in verband met de te creëeren Commissie-Generaal. De overval op de Weteringschans Doodstraf tegen verrader Boogaard geëischt Een-derde buiten de gewone distributie voorzitter van de atoom-sub-commissie Vacantie houden beteekent niets doen, alle werk aan den kant gooien. Helaas ver staan velen onder het woord ..vacantie": alles is geoor loofd, alles mag; weg met al wat drukt of bindt; over boord met de regels van fat soen en moraal. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT in 25 Juli 1941. 's Morgens lo uur. Een aantal Duitschers in gezelschap van commissaris Woudenberg „be zetten" het gebouw van het R. K. Werkliedenverbond op de Ouden oord ih Utrecht. Een wacht werd bi| den ingang geplaatst, niemand mocht er meer in of uit; de telefoon werd bediend door een der nieuwe heeren. Het dagelijksch bestuur van het R. K. Werkliedenverbond, be staande uit De Bruijn, Schutte, Kuiper en Veldman, werd in de be stuurskamer geroepen, waar de Duitscher Hellwig een brief van Seyss-Inquart voorlas, waarbij Wou denberg tot commissaris van het Verbond werd benoemd. Aan het be stuur als zoodanig werd iedere ver dere werkzaamheid ontzegd, doch de bestuursleden zelf moesten hun werkzaamheden overeenkomstig de aanwijzingen van Woudenberg voort zetten. Hellwig sprak verder als volgt: „Het is u bekend, hoe wij denken over den vorm der vakbeweging. Een jaar lang hebben wij geprobeerd tot een eenheidsorganisatie te komen maar het is ons niet gelukt. Gij waart niet bereid vrijwillig aan de tot standkoming der eenheidsorga nisatie mee te werken; daarom is thans dit besluit genomen door den Rijkscommissaris. Dit beteekent geen liquidatie van het Verbond en het is evenmin een samensmelting met het N.V.V. waartegen gil bezwaar hebt. De vakcentralen komen slechts onder een eenhoofdige leiding. Wat er met de bestuurders van het Werk liedenverbond zal geschieden, is aan de Dienststelle overgelaten. Deze heeft besloten, dat de heeren De Bruijn en Veldman direct met ver lof zullen gaan." De Bruijn haalde na deze speech een papier uit zijn zak en las daar op tot groote verwondering van Hellwig de volgende verklaring voor: „Wij kunnen, na het aanhooren van liet voorgelezen stuk, kort zijn. Wij volstaan om namens de leiders der Kath. Arbeidersbeweging, de bij na tweehonderdduizend leden, een groot deel van het Nederlandsche volk te protesteeren tegen de o.i. door geen enkel Nederlandsch be lang gevorderde beslissing." fechutte sprak mede namens Kui per de volgende woorden: „Door het feit, dat alle bestuursmacht bij ons Verbond door de benoeming van den heer Woudenberg tot commissaris in diens hand is overgegaan en dat tengevolge daarvan heel het gods dienstig, cultureel en sociaal werk in handen van een N.S.B.-er is ge legd. is het voor een Katholiek in geweten niet mogelijk daaraan mede te werken." Even later namen De Bruijn en Veldman afscheid van het personeel, dat dieo onder den indruk was, en gingen heen. September 1941. Twee maanden later. Van de 180.000 leden der Kath. vakbonden waren er nog cir ca 7000 of 4 pCt. over: de diocesane bonden waren practisch leegge stroomd. Heel de actie van de Duit schers, heel de overschrijving van Kath. arbeiders naar het N.V.V. was één groote mislukking geworden. En waarom? Pater Stokman komt in zijn boek tot deze juiste con clusie': „Dat het R.K. Werkliedenverbond op het critiehe moment, - in Juli 1941 zich niet door de Duitschers heeft laten misleiden, ls te danken aan het feit, dat het werk van de- katholieke arbeidersbeweging op princicisele doelstellingen gericht en op prtncipieele grondslagen gebouwd was. De benoeming van Woudenberg tot gevolmachtigd commissaris van het R.K. Werkliedenverbond tastte het vrije vereenWngsrecht wezenlijk aan en maakte het onmogelijk het werk voort te zetten, dat slechts in het licht van. en gedragen dóór de katholieke levensbeschouwing ver richt kan worden." Wij hebben boven dit artikel den titel „Overwinning" ge plaatst, hoewel het toch de opheffing en liquidatie van het R.K. Werkliedenverbond behan delt. Deze schijnbare nederlaag be- te--ker.de echter voor onze katholieke arbeidersbeweging daarom een over winning, omdat er een triomf in lag van het verzet, een triomf voor de moedige en karaktervolle houding èn van de leiders onzer vakorgani saties èn van de leden, die geen oogenblik aarzelden hun bestuurders te volgen. Er was hier een samen werking tusschen Episcopaat, ver antwoordelijke leiders en trouwe en volgaarne leden, die een hecht bas tion vormden, waartegen iedere aan val der bezetters en hun landver- raderlijke aanhangers dood liep. Het zeer interessante boek van Mag. Dr, Stokman legt hiervan op vrywel iedere bladzijde getuigenis af. Wij hebben slechts enkele mar kante 'passages In een drietal artike len kunnen behandelen. Veel moesten wij onbesproken laten, zooals on danks alle tegenwerking de activi teit van het R.K. Werkliedenverbond ook na de opheffing; het prachtige en zegenrijke werk van het fonds voor de bijzondere nooden van het Episcopaat en de voorbereiding van den econ. soc. wederopbouw na den oorlog. Dit alles wordt uitvoerig in het boek van Pater Stokman behan deld. Wij hopen dat vele katholieken dit documentaire werk zullen aan schaffen. Het zal onzen arbeiders goed deen. omdat het ook hun strijd en hun overwinning is, die hierin wordt beschreven. Met dit materiaal gewapend, behoeven zij niet zwijgend ter zijde te blijven staan tegenover hen, die, hoewel zij vaak tijdens de bezetting een heel wat minder karaktervolle en prin- cipieele houding hebben aangeno- De Indischa Voorlichtingsdienst maakt bekend, dat met ingang van 15 Juli dr. W. Hoven tot adjunct- regeeringscommissaris voor de Groote Oost en Borneo ls benoemd. Dr. Hoven, wiens standplaats Ba- iavia blijft, zal ook verder belast blijven met de functie van waarne mend directeur van binnenlandsch bestuur. Voor Indische verlofgangers en ge- pensionneerden is thans een duur- tetoeslag vastgesteld. De West-I'HlIsclie delegatie heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Prinselijk Paar op het paleis Soest- dijk. Dr, Van Mook heeft de vorming van een Indonesische commissie van vijf personen aangekondigd, die de conclusies van de laatste vier dagen der besprekingen te Malino zal op stellen en ter goedkeuring aan de plenaire zitting zal voorleggen. Hij gaf daarbij aan, dat een volledig program voor een constitueerende vergadering binnen drie maanden tegemoet kan worden gezien. De besprekingen te Malino hebben, volgens U. P.. een al- gemeene overeenstemming over het federatieve plan voor In- dië aan het licht gebracht, maar de juiste betrekkingen tusschen de federatie en de Nederland sche Regeering, zoowel als de duur van de interim-periode v-oor de volledige onafhankelijk heid. vormen nog steeds een geschilpunt. De meeste gedelegeerden spraken hun vrees uit voor een overheer- sching door het dichtbevolkte Java en vroegen om waarborgen voor plaatselijke autonomie. De conferentie nadert thans het stadium der „ronde tafel", waarbij concrete maatregelen zullen worden besproken om de in de plenaire zit tingen gedane voorstellen ten uit voer te leggen. De R. V. D. maakt bekend, dat de volgende personen tijdelijk als adviseurs voor algeméene zaken ter beschikking van den Lt.-Gouver neur-Generaal gesteld zijn: kolonel Abdoelkadlr Widjojoatmodjo en men, thans als d e groote verzets lieden paradeeren. Wij katholieken zijn soms wat al te bescheiden, waar van anderen maar al te graag mis bruik maken. Dat hiervoor niet de minste re den is bewijst wel dit belangwek kende boek van Pater Stokman. Wij zijn er hem dankbaar voor. Mag. Dr. S. Stokman. De Kath. Arbeidersbeweging in oorlogstijd. Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht. Thio Thiam Tjong. Als buitenge woon adviseurs zijn aangesteld mr. K. J. Enthoven, gepehsionneerd hoofd van den Ned.-Indischen cl- vielen dienst en later directeur van het departement van Justitie, en jhr. mr. C. H. V. de Villeneuve, voorzit ter van den Ned.-Indischen Onder- nemersraad. Het was een aangrijpend oogen blik voor de technici van radio Kootwijk, toen, enkele dagen gele den, voor het eerst sinds vele jaren het radiotelefonisch contact met de Oost weer door den aether tot stand kwam. Deze week zijn de proef uitzendingen begonnen en roen hoopt binnenkort de lijn als voorheen voor particuliere ge sprekken met Indië en Zuid-Amerika te kunnen openen. Tegen J. Boogaard, die debet was aan de mislukking van den twee den overval op de Weteringschans in Juli 1944, omdat hij de onder- grondsche plannen had verraden, heeft de advocaat-fiscaal voor het Byz. Gerechtshof te Amsterdam do doodstraf geëischt. Boogaard vertelde, dat hij weife lend tegenover het plan van de ou- dergTondsche had gestaan en daar om raad had gevraagd aan recher cheur Kuiper, een berucht S.D.-man. Toen was de zaak bij de hoogere S D.-lnstantles geraakt en B. was niet anders adn een speelbal meer veweest. Hij speelde overigens zijn spel uitstekend en de Illegalen lie pen in de val. Hij was bang geweest voor den S. D. en had, toen het er op aan kwam, den overgang van S. S naar ondergrondsche niet aangedurfd. Het gebrek aan textir Igoederen zal voorloopig nog wel blijven be staan. Zooals men weet geschiedt de fabricage van textiel in drie etap pes: het spinnen, het weven en het verwerken. Het spreekt vanzelf, dat voor een goeden gang van zaken allereerst noodlg ls, dat de spin-in- dustrie, die garens maakt, voldoende produceert, om de weef-industrie en vervolgens de zg. finishing industrie van de noodige grondstoffen te voorzien. Vóór den oorlog werd van deze garens circa 20 ingevoerd en 80o/„ hier te lande vervaardigd. Van de spinmachines is ongeveer een tiende verwoest. Nieuwe machines moeten uit Engeland of Zwitser land komen, waar zelfs nog orders uit de jaren 1939 en 1940 op uit voering wachten. Wanneer men echter weet, dat de spincapaciteit, welke regelmatig doch langzaam stijgende is, thans pas op 60 pro cent van de vooroorlogsche staat, is het duidelijk, dat dit niet aan een gebrek aan machines is te wij ten. Wat is dan wel de oorzaak? Dit was tot voor kort voornamelijk een gebrek aan kolen. Juist dit kwartaal ls echter 18 procent meer kolen toegewezen, waar door men thans over 54 van de hoeveelheid energie ln 1939 beschikt. Bovendien hebben de spinnerijen twee hulpbrandstof - fen erbij gekregen, olie en bruin kolen. Daardoor ls het kolen- vraagstuk op de tweede plaats gekomen en is de voornaamste moeilijkheid op het oogenblik de personeelsvoorziening. Reeds zijn met de vakorganisa ties besprekingen geopend om tot wederinvoering van het twee-ploe- genstelsel te komen Slaagt men er inderdaad ln met dubbele bezet ting van thans te gaan werken waarvoor zoowel de grondstoffen als de brandstoffen geen beletsel be hoeven te vormen dan mag eeu aanzienlijke stijging van onze tex tiel productie worden verwacht. Allerlei industrieele en technische doeleinden men denke bijv. aan voering van schoenen en canvas voor fietsbanden eischen een flinke portie van onze textiel pro ductie, in tegenstelling met vroe ger, toen juist voor deze doeleinden het meeste werd geïmporteerd. Ook Het is vandaag voor lieden, die hun vacantie nog in het verschiet hebben. een critieke dag. Wanneer zij ten minste vertrouwen hebben ln de ervarin gen van hun verre voorvaderen c\ie had den uitgevonden, dat regen op Sint Margariet zes weken nattigheid, zonneschijn op dien dag dertig dagen mooi weer beteekende. Van daag namelijk is het Sint Margariet. Deze Sint Ma-rgariet, voluit de H. Marga- retha van Antiochië, beeft overigens geen enkele schuld aan de slechte luimen van den zomer. Wat er van haar leven bekend is heeft niets met het weer uit staande. Zij is omtrent 300 den marteldood ge storven door toedoen van een Griekschen jonkman, die haar eerst ten huwelijk had gevraagd. Haar weige. ring wekte zijn haat, zoozeer, dat hij de christenvervolging var» keizer Diocletianus aangreep, om aan haar leven een einde te ma ken. Dat vertelt ten. minste de legende. Neen. zij heeft met dien regen eigenlijk niets van doe». Het was alleen maar als men het zoo noemen wil haar ongeluk, dat haar feestdag op 20 Juli viel. Dan regent het name lijk nogal eens en dat Augusus, de vacantie maand bij uitstek, door gaans eigenlijk maar een triestige regen maand is, dat weten Zes weken regenofniely wij allen immers on derhand wel bij erva. ring. Overigens precies de. zelfde ervaring, die onze brave voorouders er toe bracht, St. Mar gariet tot maatstaf van hun weersverwachting te maken. Die ervaring zal wellicht wat minder simpel geweest zijn dan de vorm. waarin zij ons is overgeleverd in klei. ne rijmpjes als: regent het St. Margariet, dan regent het. zes weken of niet. Toen waren de mensche» nog tevreden met tweeregelige rijmp Jes, ook al klopten zij niet heelemaal. Tegen, woordlg maakt men er statistieken van en schrijft er verhandelin gen over en zóó moet men tot een theorie gekomen zijn, dat het weer zijn eigen koppige kuren heeft: soms blijft het een tild lang hard. nekkig mooi, een ander jaar komt er aan de nattigheid geen eind. Nu is het volgens des kundigen best mogelijk, dat er omtrent, 20 juli een critiek punt ligt, waarna het. weer voor loopig niet van den eenmaal ingeslagen weg ls af te brengen. Maar daar zou men dan weer een verhandeling over moeten schrijven, die grooter zou uitvallen rian de krant van van daag toelaat. Een sta tistiek ls er over Sint Margariet al eens ge maakt met, dit resul taat; viel er On of om. trent 20 Juli regen, dan leverden de vol. gende zes weken twee en twintig regendagen op, en dat was drie da gen meer dan wanneer er op of omtrent den critieken dag de zon geschenen had. Erg veel invloed schijnt St. Margariet dus niet te hebben. leger en vloot vragen een aanzien lijk kwantum, terwijl ten slotte de noodzakelijke, zij 't nog geringe uit voer o.m. naar Indië een deel van de productie vergt. Zoodoende is tot dusver voor de gewone textiel distributie slechts ongeveer twee derde van de gefabriceerde hoeveel heid beschikbaar gekomen. „Niet klagen, maar werken", zoo noemde de directeur van het Rijkstextieibureau, die ons mede verschillende gegevens verstrekte, de oplossing van het textielvraag- stuk. Of wij binnen afzienbaren tijd weer over 'n eenigszin draag lijke hoeveelheid „manufactu ren" kunnen beschikken hangt thans voor het grootste deel van het Nederlandsche volk zelf af. Vooral de jonge garde moet leeren aanpakken, want tegenover een vrijwel gelijk gebleven arbeids prestatie van de ouderen, staat een dusdanig tekort van de Jongere arbeiders, dat het gemiddelde peil der arbeidsprestatie tot 70 a 80% van dat in 1939 wordt gedrukt. Wat tenslotte de distributie zelve betreft, er heerscht thans nog een zekere „punten-inflatie". d.w.z., dat het vaak moeilijk is, zich op punten van het gewenschte artikel te voor-> zien. Er wordt echter naar gestreefd,, de hoeveelheid, aan te wijzen punten volkomen af te stemmen op de pro ductie, zoodat er evenwicht tusschen beide bestaat. Er bestaat goede hoop, dat binnenkort dit evenwicht bereikt zal worden. De uit 12 landen bestaande weten schappelijke en technische sub-com missie van de UNO-commissie voor atoomenergie, heeft prof. H. A. Kra mers, van de Universiteit van Leiden, tot voorzitter benoemd. Hendrik Anthony Kramers werd in 1984 te Rotterdam geboren en studeer de wis- en natuurkunde aan de Leid- sche Universiteit. Van 1916 tot 1925 was hij wetenschappelijk werkzaam op het gebied der theoretische na tuurkunde (atoomtheorie) onder lei ding van Niels Bohr aan de Universi teit van Kopenhagen. In 1926 werd hij hooTleeraar te Utrecht en tn 1934 te Leiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1