Naar „Vereenigde Staten van Indonesië'? Seyss-Inquart een willig werktuig der nazi's Opening van Noord-Boulevard in Noordwijk „Staten zullen bestaan uit „autonome" gebieden President van Bolivia vermoord Vele kinderen gewond bij trambotsing Nijmegens opbouw Kath. Arbeiderspartij in Polen practisch verboden Opheffing der politieke partijen was goed recht" van bezetter SPAAK FORMATEUR V.S. leenen aan Ned.-lndië 100.000.000 Het weer Curacao tweede centrum van Ned. luchtvaart Twintig jaar voor prof. Schrieke Troostelooze woestenij herschapen in een moderne avenue Staten-Generaal gesloten Mengelberg niet naar Nederland Tot hoofd en hart Vnemen' J 69ste JAARGANG No. 23601 MAANDAG 22 JULI 1946 Bureaux Sraedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Dr. Beel heeft de zitting van de Kamers der Staten-Generaal officieel gesloten. Minister Beel leest de sluitingsrede voor Christ. Volkspartij blijft in oppositie GREISER OPGEHANGEN Geen gratieverzoek van het Vaticaan Nieuwe regeering gevormd? PRINS BERNHARD naar Schotland Millioenen-plan LIMBURGSCHE DAG bij den K.R.O Valt u een goede gedachte in. deel deze dan mede aan ieder, met toien gij in aan raking komt. Goede gedach ten, in practijk gebracht, voorden goede daden. Ook wij willen van uw gedachten voor dit rubriekje gaarne kennis O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tijdens de Zondag te Malino gehouden bijeenkomst heeft dr. Van Mook voorgesteld, Indië voortaan „De Vereenigde Staten van Indonesië" te noemen. De samenstellende deeler. sullen dan worden aangeduid als „Staten*', die weer zullen bestaan uit „autonome gebieden". Van Mook legde er den nadruk op, dat de meerderheid zich eens had ver klaard met de verdeeling van het geheel in vier Staten, t.w. Java, Sumatra, Borneo en. de Groote Oost, waarvan de laatste twee op de conferentie zijn vertegenwoordigd. De kleine Soenda-eilanden, die nog afzonderlijk overleg met Van Mook hebben gepleegd, hebben er in toegestemd hun voorstel, dat ieder hunner een afzonderlijke staat zou worden, te laten vallen en „autonome gebieden" van den „Staat der Groote Oost" te wor den. Met dit land zijn zij thans economisch en ook anderszins ver bonden. Op de conferentie werd verder besloten een laatste gemeenschap pelijke conferentie voor Borneo en de Groote Oost bijeen te roepen om voor die gebieden een constitutie te maken. Zij zou zich tevens bezig houden met verdere verbeteringen in het kiesstelsel van de afgevaar digden, die hoofdzakelijk gericht zijn op eenvormigheid van verkie zing in alle gebiedsdeelen. Deze verbeteringen dienen zoo spoedig mogelijk te worden voorbereid. De vertegenwoordiger van B'ali, Soekawatl. verklaarde, dat er in praktijk weinig verschil zal be staan tusschen een Indonesië dat met Nederland door een bondgenootschap is verbonden, zodals voorgesteld door de min derheid, en 'een Zelfstandig In donesië binnen het Koninkrijk der Nederlanden, zooals de meer derheid voorstaat. Soekawatl zeide de voorkeur te geven aan het laatste, omdat een bondgenootschap de mogelijkheid voor buitenlandsche inmenging biedt. Hij wees er op, dat ook t.a.v. de federatieve structuur van Indo nesië overeenstemming bestaat, ter wijl hil als derde punt van over eenstemming noemde den wensch, dat het verlangen naar zelfbestuur spoedig zou worden bevredigd. In dit. verband verwees hij naar een motie, die naar aanleiding van een vroeger gedaan voorstel was aan genomen. Van Mook wees er met nadruk op, dat voor Java en Sumatra zetels dienden te worden gereserveerd Mocht immers Inmiddels In prin cipe met Java en Sumatra overeen stemming worden bereikt, dan zou den vertegenwoordigers van die ge bieden aan de komende „constl- tueerende vergadering" kunnen deelnemen. Van Mook zelde tenslotte, dat een overgangsperiode van 5 of 10 Jaar eerder te kort dan te lang was, maar dat de directp maximum krachtsinspanning voor wederop- houw en reorganisatie het voor naamste is. De Katholieke Arbeiderspartij in Polen heeft haar politieke activiteit voor onbepaalden tijd „opgeschort", nadat haar voor zitter. Karol Poplel, had mede gedeeld, dat de regeering haar vrijheid van handelen, voorzien in de overeenkomsten van Pots dam en Jalta, had geweigerd. Zeven leden van de Partij, die zit ting hadden in het parlement, heb ben hun zetels ter beschikking ge steld als protest tegen het verbieden van het partijcongres, dat Zaterdag aou plaas vinden. De 59-jarige Popiel deelde mede, dat de prijs, welken de premier van de Katholieke Arbeiderspartij eisebte voor het voortzetten van haar acti viteit, was, dat zij zich voor de ko mende verkiezing zou aansluiten bij het voorgestelde eenheidsbloc, dat onder de auspiciën van communis ten en socialisten staat. Door het besluit van de arbeiders partijen krijgen de partijen van het regeeringsblok althans tijdelijk vrij spel, ais men afziet van'de Pool- sche Boerenpartij van Mikolojcayk, welke bij stukken en brokken schijnt te worden ontbonden. De veiligheids politie arresteerde namelijk leden, van wie wordt beweerd, dat zij anti democratisch, fascistisch of verwant met terroristische benden zijn (A.P De Nederlandsche schepen de „Both", „Bontekoe" en „Van Out- hoorn", die uit de haven van Bris bane zijn ontsnapt, hebben zonder haperingen kolen ingenomen van Moretonbaai.Ctllp "Stagen" ln de fn In het tweede deel van zijn plei dooi voor Seyss-Inquart las dr. Steinbauer Maandag een brief voor van een Duitschen rechter, die een van Seyss' medewerkers in Neder land geweest is, die hem nog meer een „slachtoffer" dan een willig werktuig der nazi's noemde. Steinbauer betoogde, dat Seyss bij zijn bestuur van het standpunt was uitgegaan, dat het Haagsche land oorlogsreglement door ontwikkeling van den totalen oorlog onbruikbaar was geworden en dat deze ontwikke ling moest toelaten, dat potentieel van bezette landen tot aan door de menschelijkhetd gestelde grenzen mocht worden ingeschakeld. Voorts had de ontwikkeling van het ondergrondsche verzet geleid tot de strengste preventieve maatregelen. Seyss had het tot zijn plicht gere kend. de aanwijzingen van de opper ste leiding van het Duitsche rijk hierin te volgen. Opheffing der politieke partijen was volgens spr. het „goed recht" van den bezetter geweest, daar de partijen zich tegen hem keerden. Daar stelde hij tegenover, dat Seyss de vorming van eens N.S.B.-regee- rlng consequent zou hebben afge wezen. Ten aanzien van de te werk stel ling in het buitenland beweerde pi. dat Seyss in dezen steeds matigend was opgetreden tegenover SauckeI's eischen. Een argument voor wegvoe ren van materialen zocht spr. weer in de eischen van den totalen oor log. Op de vaststelling der bezet- tingskosten zou Seyss geenerlei in vloed gehad hebben. Nadat het gerecht voor de zoo- veelste maal de machtsursurpatie van Himmler's politie had vernomen, besprak Steinbauer Seyss' houding in de Jodenvervolging.' Hij maakte daarbij de wel wat overbodig lijken- Nu Van Aclcer geweigerd heeft zich opnieuw te belasten met de vorming van een kabinet, lieeft de regent, prins Karei, Paul Hen ri Spaak verzocht onderhande lingen te voeren met de politieke leiders. Zaterdagavond verklaar de Spaak aan A.P., dat lijj Hier mede niet vóór hedenmorgen zou beginnen. Arthur Greiser, de vroegere Gouw leider van Westpolen, is in tegen woordigheid van 15-000 toeschouwers opgehangen. Een gezaghebbende bron ln Vati caanstad ontkende, volgens A. P., Zaterdagavond de berichten uit War schau dat z. H. Paus Pius XII be middeld zou hebben bij pogingen om de terechtstelling van Arthur Greiser te voorkomen. Volgens deze bron be stond er „geen manier", waarop het Vaticaan zou kunnen bemiddelen. De Ver. staten hebben aan Ned.- lndië een crediet toegekend van 100.000.000 voor den aankoop van Amerikaansche surplusgoederen van leger en vloot. Ned.-lndië heeft reeds 75.000 000 van de leening verbruikt bij den aankoop van surplusgoederen van leger en vloot voor burgerlijk ge bruik. Wapens en munitie zijn hier bij niet Inbegrepen. de opmerking, dat de Nederlanders de Jodenster niet als een vernederend teeken beschouwden. Na Seyss eigen getuigenis nog eens te hebben sa mengevat zeide Steinbauer. dat de kardinale vraag in de aanklacht te gen dezen beschuldigde is, of hij het lot van de ontvoerde Joden gekend heeft en het niet heeft verhinderd. Ook tegenover zijn verdediger bleek Seyss „op overtuigende wijze" be toogd te hebbene van de vernieti gingskampen niets geweten te heb ben. De wijze, waarop Himmler zijn politiek geheim hield, was volgens Steinbauer een voldoende bewijs om te gelooven, dat Seyss inderdaad on wetend is gebleven. Himmler was zoo ver gegaan, dat hij van Seyss 400 mark eischte voor lederen weggevoer den Joodschen Nederlander, als bij drage in de vestigingskosten ln Po len. Dit behoorde tot de camoufla ge, zelde pi. Steinbauer heeft voorts de hongercatastrophe in Nederland voorgesteld als een door de sta king ontstallen noodtoestand, die den aangeklaagde niet als een misdaad mocht worden aangere kend. Over Nederlands verzet zeide pl. „Hier in dit proces hebben wij ge leerd, dat van alle bezettende lan den Nederland den hardnekkigsten en taaisten politieken en een steeds effectiever daadwerkelijken tegen stand heeft geboden en dat dit volk door alle jaren heen nooit de hoop opgaf, dat de dag der vrijheid weer eenmaal komen zou". Steinbauer's bespreking van Seyss in Oostenrijk was een dramatisch opgestelde schildering van het lot, dat Oostenrijk getroffen heeft. Steinbauer erkende in zijn plei dooi eerst, dat op het Duitsche volk de collectieve smaad rust van mis daden van de vreeselijkste soort. Hij erkende, dat dingen zijn onthuld, die zoo gruwelijk zijn, dat normale hersens niet aan de mogelijkheid van een dergelijk verval gelooven willen. Verwachting tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkte lucht met plaatselijk lichte regen 11 motregen, voornamelijk in den nacht en vroegen ochtend. Eenige stijging van temperatuur. Matige Zuid-Westelijke wind. Zon onder 20.46. 15.33. Zon op 4.47. Maan 0.22 De radio van de universiteit van La Paz heeft Zondag' be kend gemaakt, dat de president van Bolivia Giialberto Villarroel, tijdens de revolutie door het vólk is gedood. In de uitzending werd beweerd, dat er een nieuwe regeering Is ge vormd, bestaande uit den deken van het Hoog© Hof van het district La Paz, een vertegenwoordiger van de universiteit en een van den boud van leeraren, en drie andere verte genwoordigers. Prins Bernhard is Zondag in zijn eigen Dakota uit Den Haag op het vliegveld Renfrew bij Glasgow geland, om een inspectietocht te beginnen langs de Nederlandsche troepen, die in Schotland worden opgeleid. Curagao belooft het tweede cen trum van de Nederlandsche lucht vaart te worden. Naar de directeur der K.L.M., de heer A. Plesman aan A. P. mededeelde, is het zijn plan daar een dependance te stichten. De plannen tot vestiging van de Ca ribische afdeeling van de K.L.M. en de uitbreiding van haar luchtlijnen houden o.a. in het bouwen van wo ningen voor de employées, die hier bij betrokken zullen zijn. Met de zen huizenbouw is een - bedrag van f 2.000.000 gemoeid. Op het oogen- blik is reeds 500 man personeel op Curasao werkzaam. De Bijzondere Raad van Cassatie, arrest wijzend in de zaak tegen prof. mr. J. J. Schrieke, die tijdens de bezetting het ambt van secretaris generaal van Justitie heeft hekleed, en die door het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhage werd veroor deeld tot de doodstraf wegens het opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp verleenen, heeft requi- rant hedenmorgen veroordeeld tot twintig Jaren gevangenisstraf. Ter gelegenheid van de tweede herdenking van den strijd om Am- hem zullen leden en oud-leden van de eerste Britsche Luchtlan dingsdivisie, die daar in 1944 heb ben gevochten, vergezeld van de naaste bloedverwanten van hen die er het leven hebben gelaten, in September een bezoek aan Arnhem brengen. tt Met de opening van den Noord- Boulevard Zaterdag j.l., tot voor kort nog een woestenij, heeft Noordwijk, parel onder de bad plaatsen aan de kust van de Noordzee, weer een schrede ge daan ln de richting van een nog grootere en mooiere toekomst. De boulevard was bij die gelegen heid feestelijk versierd met vroolljk in de warme oranjezon wapperende vlaggetjes en wimpels. Ook de be lendende villa's en restaurants met hun terrassen hadden zich in feest gewaad gestoken. De plaatselijke dienst van den wederopbouw heeft het bestaan in luttele maanden tijds (begonnen werd ln Februari 1946) den boule vard te herscheppen in een „avenue" welke een totale breedte heeft van 21 meter. Dit herinnert ons er aan, dat voor enkele maanden zulkt totaal onmogelijk geacht werd, temeer daar het alom bekende gebrek aan personeel en materiaal schier niet te overwinnen moeilijkheden vormden; het lied van den arbeid heeft evenwel schoon ge- klonkn en de behaalde resultaten stemden daar volkomen mee in. Na den heer Wenckebach, voorzit ter van de V V.V. Noordwijk, vertolk te de loco-burgemeester, mr. C. Punt, den dank namens geheel Noordwijk. De Commissaris der Koningin van Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, hield hierna een toespraak, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat we derom een deel van de wederopbouw werkzaamheden in Nederland met succes is bekroond. Men denkt ln Nederland soms wel eens, aldus spr., dat het met den wederopbouw en het herstel niet zóó vlot gaat, maar bu nader inzien zal men toch moeten toegeven, dat er sinds de bevrijding zeer veel tot stand is gekomen. Dit is ook de mcening van vele buitenlandsche bezoe kers. Mevrouw Kesper knipte vervol gens het lint door. Een luid applaus steeg op en onder de schetterende fanfare-tonen van de harmoniecorp sen „Echo der duinen". Excelsior en Crescend-o, wandelden de autoritei ten en genoodigden den boulevard op. De burgerij van Noordwijk en de badgasten sloten den stoet, broeder lijk gearmd en gekleed ln fleurige zomercostum.es. Te Amerongen kwam hedenmor gen een extra-tram met schoolkin deren uit Utrecht in volle vaart in botsing met de tram uit Rhenen. Er is een enorme ravage aangericht. Twee rijtuigen zijn vrijwel geheel vernield. Voorloopig zijn er een 9-tal zwaargewonden, onder wie de wagenbestuurders, welke naar het ziekenhuis te Zeist zijn overge bracht. Verder een 40-tal lichtge wonden. Onder de schoolkinderen zijn geen ernstige gewonden. (Van onzen parementairen redacteur) Zaterdagmiddag heeft dr. L. Beel de buitengewone zitting van de Sta ten Generaal ln de vereenigde verga dering der Kamers met het gebruike lijke ceremonieel gesloten. Voor da allerlaatste maal zag men Baron da Vos van Steenwijk het voorzitters- gestoelte beklimmen, voor de aller laatste maal klonk de harde klop van zijn hamer. Dr. Beel sprak slechts weinige vol zinnen uit, genoeg evenwel om de Kamers nog eens te herinneren aan het feit, hoezeer hij de welwillende houding, welke de volksvertegen woordiging tegenover het kabinet aanneemt, op prijs stelt. Immers, hij gewaagde van de voldoening, waar mede hij terug ziet op de vruchtba re gedachtenwisseling, welke onlangs in de Tweede Kamer over de regee- ringsverklaring gehouden is. Voorts gaf hij uiting aan zijn verheugenis hij de gedachte, dat wij thans staan aan den vooravond van het volledig herstel van de normale democrati sche verhoudingen. Daarmede ver klaarde de minister van Binnenland- sche Zaken, in naam van H. M. de Koningin, de buitengewone zitting gesloten. Voor de uitvoering van een op- bouwplan voor Nijmegen en om geving. heeft men naar schatting een tijdperk van tien tot vijftien Jaar noodig. De totale schade bedraagt f 33.000.000. 28,4 pCt. van de woningen is geheel ver woest, 2.7 pCt. Is zwaar en 1.10 pCt. licht beschadigd. In 1946 zal men voor ongeveer f 3.360-000 kunnen bouwen. Voor de komende Jaren rest dan nog f. 29.640.000. Wanneer de stad ln 10 jaar wordt opgebouwd is dit dus f 2.730.000 per Jaar. In vijftien jaar tijds zullen in Nijmegen 11.048 wo ningen moeten worden gebouwd. Dit beteekent gedurende 15 jaar 738 woningen per jaar, waarbij reke ning is gehouden met de toename der behoefte. Limburg was Jl. Zondag nauw ver bonden met het vaderland. De K R O. had namelijk zijn geheel dagprogram ma gewijd aan het zonnige Zuiden van het bronsgroen eikenhout. In de St. Servaas te Maastricht werd de Hoogmis uitgezonden: vader Bis schop sprak een bemoedigend woord, de Commissaris der Koningin deed er het zijne bij, het carillon van de O. L. Vrouwekerk speelde en de mu zikaliteit uit het Limburgsche vier de hoogtij. In den avond waren de Limbur gers in werkelijkheid bij den K.R O.» toen honderden van hen in de groo te studiozaal te Hilversum een bij zonder ontspanningsprogramma mee maakten. De uitvoerenden waren allen Limburgers, die in zang en gedicht, dialectisch vooral, de klein kunst van hun gewest vertolkten. Prof. dr. J. B. Kors, O. P., de voor zitter van den K.R.O., maakte der Limburgschen avond mee. Naar de advocaat van Prof. Dr. Willem Mengelberg mededeelt, zijn de berichten, die de laatste weken in verschillende couranten over Willem Mengelberg verschenen, on juist. Mengelberg heeft geen verlof gevraagd om Nederland te mogen bezoeken. Mengelberg die reeds meer dan 15 Jaar in Zwitserland metter woon ls gevestigd, ls tot nu toe niet van plan geweest naar Nederland te komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1