STAD EN STREEK OP DE KORREL Onze speeltuinen Dames Veeger nemen afscheid Gemeenteraad van Heemstede DINSDAG 23 JULI 1946 STAD EN OMGEVING Verlies voor de R.K. Huishoudschool DURE FRUIT- EN GROENTE- PRIJZEN Autovervoer naar de stembus INLICHTINGENBUREAU K.V.P. Burgerlijke Stand Begroeting 1946 overgenomen Uit Heemstede's verleden BEVERWIJK STEMT VINK! PAGINA 2 Diploma Huishoudschool Succes voor „Excelsior" VELSEN Kranige redding Concert in Rijkenspark Gedrukte markt (oud i^oest en een bloemetjeshoedje WAT BIEDT DE RADIO WOENSDAG? De dames Veeger, die 24 jaar lang haar beste krachten hebben gegeven aan de R. K. Industrie- en huishoudschool te Haarlem, zullen per 1 September het on derwijs verlaten. Donderdag zaJ het officieele afscheid van de school geschieden, maar reeds eerder recipieerden zij voor alle relaties van buiten de school. Uit de zorg waarmede de loka len voor de receptie in orde waren gemaakt moge blijken dat de da mes veeger haar leerlinge» in de verschillende opleidingen de wüte kunst wisten bij te brengen, om op te treden als gezellige huisvrouw pn zeer verdienstelijke gastvrouwe. Uit de lange periode van bijna 25 jaar waren foto's verzameld, die gangen en lokaalwanden sierden. Vele oud-leerkrachten en oud-leer lingen konden hierdoor haar her inneringen nog eens met plelzier ophalen. Onder de zeer talrijke aanwezi gen ontmoetten we den heer A. J. van Emmerik, secretaris van het bestuur der stichting. Wegens ver hindering van verscheidene be stuursleden zal een aparte bijeen komst belegd worden. Namens het vroegere schoolbestuur sprak me vrouw J. Weustinkvan Vlijmen, oud-secretaresse, de dames op zeer sympathieke wijze toe. Zij memo reerde de vele moeilijkheden die zij ontmoetten en overwonnen en wees op de enorme uitbreidingen sedert 1928 toen de school van den Kleinen Houtweg naar de Volders gracht verhuisde. ALs oud-leerkracht aan de school sprak de heer H. G. de Boer uit Noordwijk. Hij achtte he't zich een eer, dat juist een mannelijke leer kracht op een zoo specifiek vrou welijke school het woord mocht voeren. De toewijding voor het on derwijs en de liefde voor de leer lingen waren spr. bij het N. O.- onderwijs altijd weer opgevallen. Mevr. SeheltemaConradi ver tegenwoordigde het gemeentebe stuur; verder waren aanwezig mej. J. van der Kuij, directrice van de nieuwe Haarlemsche huishoud school, mevr. J. SchutteStruycb namens het bestuur van de Pro- testantsch Christelijke Nijver heidsschool, mevr. M. C. van Oerle —Nipper, oud-directrice van de vakschool in Leiden en bovendien tot groote vreugde van allen mevr. Jo BosVincent. Zang, muziek aan den vleugel 'Ali Michielse, muziekleerares aan de school en balletnummertjes van een groepje leerlingen onder leiding van mevr. van de Ree gaven den middag een bijzonder cachet. Later op den middag verscheen nog mej. M. M. A. MiChels, inspec- trice N. O., tevens eerste directrice en grondlegster van de school. Het afscheid der leerlingen be gint Donderdag met- een H. Mis, die 8.15 uur in de Paterskerk op de Nieuwe Groenmarkt wordt op gedragen. Ook oud-leerlingen en bekenden worden daarbij uitgenoo- digd. Het gerucht dat binnenkort zal worden overgegaan tot invoering van distributie van groenten en fruit berust geenszins op waarheid. Wel tracht men in verband met de hooge prijzen regelingen te treffen in de voorziening van 'groente. De Alg. R. K. Propagandaclub te Haarlem zal ook op den ver kiezingsdag met medewerking van de autohouders een dienst organi- seeren voor het vervoer van zieken en gebrekkigen naar de stembus. Aanvragen worden gaarne zoo spoedig mogelijk ontvangen aan onderstaande adressen: J. Felix, Amsterdamstr. 55; J. Ronde, Heda- str. 16; J. Bruning, le Emmastr.5; A. J. Lips, Burg Sandbergstr 32; H. Serné, Ripperdastr. 18; J. Dalk, Gen. Bothastr. 29; J. Bonfrèr, Marsstr. 64; Th. Mattaar, Rampl. 19; J. Loerakker, Zaanenstr. 18; E. van Emmerik, Welgelegenstr-23; J. Hartog, Spaarndammerdijk 18b. In den gisterenavond te Sant poort gespeelden wedstrijd verloor de Santhaes met 32 van het rijksbureau van Hout uit Amster dam. Vrijdag, op den dag der Gemeen teraadsverkiezingen, zullen in Haar lem aan de volgende adressen In- lichtingenbureaux van de Kath. Volkspartij zijn gevestigd: Jansstr. 49 (hoofdbureau) tel. 10307; Zoete- str. 12; Jeugdgebouw Teilerplein; Parochiehuis Westergracht; Zaa nenstr. 18 (tel. 13383); Spaarne 91 (tel. 11551)Rijksstraatweg 365 (tel. 23500)Domi, Zandvoorterpad; Bibliotheek naast de kerk, Klever parkweg en De Burcht, Tugela- Straat 3. Op deze bureaux worden alle ge- wenschte inlichtingen verstrekt, kunnen aanvragen tot hulpverlee ning worden ingediend en kan als nog voor zieken, en gebrekkigen autovervoer naar de stembus wor den aangevraagd. Men weet, dat de speeltuinen, die de R. K- Vereeniging voor het Gezin te Haarlem bezat, door den oorlog zoo goed als volkomen ver nield zijn. Na zeer veel moeite en talrijke teleurstellingen is thans Zaterdag 27 Juli 3 uur het oogen- blik aangebroken, dat de eerste der drie speeltuinen, n.l. die aan de Westergracht, officieel geopend kan worden en voor de kinderen vrijgegeven. Ongeveer 300 kinderen zullen zich op dit terrein in de vacanties in de schaduw van de kathedraal „St. Bavo" kunnen vermeien. Bij de opening zullen verschillende autoriteiten aanwe zig zijn. Berichtten wij reeds, dat Sant poort zijn R. K. speeltuin heeft gekregen, thans vernemen wij, dat ook in Bloemendaal het vacantie- speeltuinwerk ter hand is genomen. Op het terrein van de Bispinck- stichting wordt thans hard ge werkt, om voor een 300-tal kinde ren een zoo goed mogelijk geoutil leerd terrein gereed te maken. De opening zal Donderdag 1 Augustus geschieden. HAARLEM. Geboren: T- Luk- kienWinter z; E. Faasde Mooij d; J. B. M. Roelofs—Witjes d; J. JaarsmaPen z; B. J. Lutgendorff Fris d; J. J. VeldenKoning z; J. NolSmit z; C. C. H- Bruins SlotRutgers z; A- J. Bakker Ouwen d; T. de HaanJansen z; A. R. C. RuijsFlapper d; H. J. van WaardeElferink d; J. Kok Oorver z; M. M. Kaagman-Möring z; J. C. KemperHoogduin z; T. Selhorst—de Boorder z; W- de Bruinvan der Valk d; T. A. van Oort—Krabbendam z; C. W. Delf- gaauw—Niesten z; A. Montauban— Haider z; E. DonkersStorm z. Overleden: C. M. J. van 't Hof— Verdel, 58 j., Gen. Cronjéstraat; IJ. Duman, 84 j., Jansstraat; C. M- C.. 1 m., d. van C- J. Vinken, Kam perlaan; A. P. J. de Nijs, 56 j., Groote Houtstraat; W. F. de Groot, 61 j., 2e Hoogerwoerddwarsstraat; M- CrombeenBos, 61 j., Ruycha- verstraat. Ondertrouwd: A. Slagtveld en H. J. Telman; L. G. Hilgersom en M. M. Koster; P. Wildschut en T. W. D. Stoppa. De raad van Heemstede heeft gisteren de begrooting 1946 behan deld. De heer Disselkoen (P. v. d. A.) huldigde den gemeente-secretaris, den heer N. Vos, en den chef van de afd, financiën, den heer J. Schelling, die zich tijdens de be zetting voorbeeldig gedroegen. Spr. oefende critiek uit op de tarieven politiek van de gemeente en zou gaarne zien, dat het nieuwe college van B, en W. de tarieven van gas, stroom én water herzag. De heer v. d. Erf (K.V.P.) weerlegde een opmerking van den heer Disselkoen buiten den raad gedaan, waarin hij ver klaard had, dat voor de komst van de S.D.A.P. in den Heem- steedschen raad niets was ge daan aan de volkshuisvestng. Hij is zelf voorzitter van een wo- ningbouwvereeniging, die reeds 25 jaar bestaat. Nadat ook verschillende andere sprekers de ambténaren gehuldigd hadden, verklaarde de burgemeester dat bij de benoemingen en promo ties van ambtenaren alleen wordt gelet op jjver en bekwaamheid. Wethouder van Unen achtte de tarieven der bedrijven normaal. Een voorstel van den heer Ka merbeek (K.V.P.) om het salaris van de wethouders op ƒ1800 te stellen werd aangenomen met 1 stem tegen en drie blanco. Een scherpe aanval van den heer Reijnders (P. v. d. A.) op de mo torpolitie werd met verontwaardi ging van de hand gewezen. Op een desbetreffende vraag antwoordde de voorzitter, dat van een geval van de ziekte van Weill niets bekend is en dat tegen ratten zal worden opgetreden. Bij de rondvraag bracht mr. Bakhuzen van den Brink den blunder van den heer Disselkoen ten aanzien van het 600-jarig be staan van Heemstede naar voren. De voorzitter zeide, dat het toe passen van de doodstraf binnen de grachen geen aanleiding is tot een feestelijke herdenking. Het in cident heeft B. en W. echter op de gedachte gebracht, een historische tentoonstelling te houden. Algemeen werd aangedrongen op meer rijwielbanden voor Heem stede. De begrooting werd goedgekeurd. De noodraad zal waarschijnlijk 23 Augustus bijeenkomen. Het bestuur van de vereeniging Verspronckweg heeft in een schrij ven aan B. en W. van Haarlem en aan de Rijksverkeersinspectie ver zocht het traject van de N. Z. H.- autobussen niet te wijzigen. Het archief van de Heerlijkheid Heemstede heeft de heer Beels van Heemstede in het begin van deze eeuw aan de gemeente Heem stede geschonken. Daarop heeft de heer P. N. van Doorninck, oud-burgemeester van Bennebroek, in 1911 een uitgebrei- den inventaris samengesteld, waar in als eerste akte is vermeld 7 Sep tember 1346 de schenking aan Ridder Gerrit van Heemstede, ter belooning van bewezen diensten, binnen zijn huis te Heemstede alle die hooge rechten, die vervallen mogen en verschenen in allen za ken binnen der uiterste graften. die zijn huys van Heemstede voors. toebehoorende is. Ofschoon dit feit niet als het 600-jarig bestaan van de Heerlijk heid Heemstede kan worden aan gemerkt, Is het voor de geschiede nis van Heemstede toch wei dg moeite waard, dit als uitgangspunt aan te grijpen om bij de ingezete nen de belangstelling voor de ge schiedenis van Heemstede op te wekken. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur, omstreeks 7 Sep tember a.s. gedurende een week 'n tentoonstelling te organiseeren, als het mogelijk is in het R.K. Vereni gingsgebouw aan den Heerenweg en dan enkele avonden in die week sprekers uit te noodigen, die aldaar over Heemstede's verleden een en ander komen vertellen, zooveel mogelijk toegelicht met lichtbeel den. Het gemeentebestuur zal het zeer op prijs stellen, indien inge zetenen in bruikleen zouden willen verstrekken, wat voor deze ten toonstelling voor bezichtiging van belang kan zijn- In Beverwijk leeft nog een ster ke, krachtige groep van arbeiders, die hun verstand gebruiken, die niet meeschreeuwen in het koor om hoogere Iconen bij lagere prij zen, die nog andere middelen ken nen dan staken en die onder aan voering staan van een figuur-, die daad-werkelijk bewezen heeft arbei der te zijn in hart en nieren, die bewezen heeft te denken als een arbeider, te voelen als een arbei der, die daarbij prachtige gaven heeft, die hem de juiste man op de juiste plaats doen zijn. Waar hij in de Fabrieksunie de leiding had, bij Van Gelder Zonen, heeft de E.V.C. niet meer dan een veertig volgelingen. Er is nooit ge staakt, maar er zijn voor alle ar beiders van alle groepen goede resultaten bereikt in overleg met een directie, die de plaats van den arbeider in het bedrijf erkent. Deze man, deze arbeider, deze sterke figuur, die leiding geeft, staat als eerste op de lijst van de Katholieke Volkspartij te Bever wijk. Alle Beverwijksche arbeiders stemmen daarom dan ook 26 Juli no. 1 van lijst 3, H. B. Vink. Het huishoudonderwijs staat ge lukkig in de belangstelling van al len, aldus mr. H. J. J. Scholtens, bij de diploma-uitreiking van de Gemeentelijke Huishoud- en In dustrieschool. De meisjes gaan nu het volle leven In. Moge dat niet zijn slechts uitgerust met techni sche kennis, doch ook in den goe den geest, noodig voor het opbou wen van goede gezinnen, bases van de nieuwe maatschappij. Na deze woorden heeft de bur gemeester de diploma's uitgereikt. Een getuigschrift van de 4de klas ontvingen: Annie van Baarsen, Tini Davidson, Tini van Dijk, Ger. da Jongejans, Dina Reygwart, Roelie van Weelderen, Gé van Beelen, Corrie Dekker, Guurtje Huisman, Sieuwtje van Osch, Mlen Stil, Geertje van Zutphen. Het getuigschrift van de 2de klas ontvingen: Lena Albers, Dora Heynen, Martha Ketting, Letta Koch, Cor Warmenhoven, Riek Bujig, Nel Kuylman, Jajinie VfJJi, Rika Bol, Tini Broers, Rie Foeke- ma, Jeanne Kleibergen, Rie Lute, Annie Nieuwkoop, Liesje Rooth, Geesje Timmermans, Dina van Dijk, Rie Jansen, Sjaan Klinken berg, Jerie Waterkamp, Stannie Konz, Dineke Davidson, Bep Luntz, Jo Bierman, Ditje v. d. Boogaard, Tini Dekker, Jopie Jurg, Jansje v- Leeuwen, Cor Marcus, Maartje de Reus, Adri van Strien, Bep van Warmenhoven. Het Beverwijksche dubbelmannen- kwartet „Excelsior" onder leiding van Ben Nuijen heeft op het Na tionaal concours te Enschede een goed resultaat bereikt. Het kwam ui. in de tweede af deeling en be haalde met 292 punten den 2en prijs. Excelsior werd vierde. De voorzitter van de jury, de lieer Biet Tiggers, noemde het Beverwijksche dubbelmannenkwartet een zeer mu zikaal ensemble. Een opvarende van een Zweed- schen vischkotter, liggende in de visschershaven raakte bij het aan boord gaan te water. De in de na bijheid vertoevende wachtman A. de Graaf, sprong onmiddellijk den drenkeling na en het. gelukte hem den Zweed te redden. Hedenavond 8 uur geeft de mu ziekvereniging „Wilhelmina" een openluchtconcert in het Burge meester Rijkenspark. Ingaande 16 Juli is benoemd tot inspecteur van Gemeentepolitie de heer G. J. Timmermans, die ook voorheen bij de politie alhier in functie was. Amsterdam 22 Juli 1046. De beurs opende vandaag niet ge animeerd. De aandeelenmarkt sloot gedrukt. Kon. Olie verwisselde, na aanvanke lijk op 435 a 440 te zijn geadvi seerd, op 441 van eigenaar, hetgeen 7i4% heneden Vrijdag was. Directeur: J. J. W. Boerrlgter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severln. Vol verwachting klopt ons hart ten opzich te van de komende feestelijkheden. Op de Groote Markt is eerst een hoog uitgevallen schavot geplaatst en daarna is dit historische centrum in een Waterloo-plein herscha pen. Men heeft zelden zooveel roest bijeen gezien, maar van de» anderen kant heeft men hier ook nog nooit zoo intens ken nis kunnen maken meit ijzeren tribunebouw. De omwonenden zijn over dat In den weg staande ge raamte niet bijster tevre den, te meer, daar het bijna een maand de pas sage stremt. Toen er een groote hoeveelheid nieu we planken aangevoerd werd, waren er omstaan- ders, die akelige opmer kingen plaatsten als: voor de reparatie van mijn vloertje kan ik geen deel tje krijgen en dan moet je hier eens zien. Ter ge ruststelling zij opgemerkt, dat er des nachts een wacht bij deze kostbare lading staat en dat het hout slechts geleend is, zoodat het na de festivi teiten weer voor den we deropbouw gebruikt zal worden. Er is trouwens meer gemopperd. Ook over de textielverstrek- king. Een moeder van een groot gezin stelt voor, om op de niet geldig ver klaarde bonnen van de levensmiddelen textiel aan te wijzen, opdat ieder met zijn bon op eenvoudige manier tegen matige prij zen textiel kan koopen een winkel naar een over hemd te vragen. En luis ter, wat we daar hoorden. Een elegante dame kocht een elegant hoedje, een bloementoefje met twee allersnoezigste lintjes, die, u weet wel, op de schouders afhangen. Het kleinood kostte 90 en waar hij dat wenscht, zooals hij ook zijn boter of suiker in den winkel koopt. We weten het nog beter, hoe eerder al die artikelen van den bon zijn, hoe liever het ons allen is, maar we moeten nu eenmaal roeien met de riemen, die wij hebben en die riemen zijn helaas nog al te kort. Overigens kan men niet zeggen, dat in de rij sitaan een verblijf beteekent tus- schen mopperaars. De beste moppen worden in de rij geboren, waaruit volgt, dat vrouwen een groot gevoel voor humor hebben. Wij hadden een overhemd noodig en dus zochten we een winkel op, waar veel menschen voor stonden, omdat het te gek zou zijn, om zoo maar in daar zij slechts zes tien tjes had „meegekregen", leende haar vriendin de drie andere. Een shawltje, dat tot nu toe haar hoofd bedekte werd opgeborgen. Het hoedje stond werke lijk beeldig. Nu wilde het geval, dat de dames op Westerveld verwacht wer den in verband met een crematie, aldus de vertel ster in de rij. De stem ming op de begraafplaats was droevig en het bloe- menhoedje paste daar geenszins bij. In afspraak met de vriendin werd het shawltje weer omge bonden en het hoedje aan den portier in bewaring gegeven. De rij werd er stil van en vergat op te schuiven. De vertelster ging onbe wogen voort: toen de da mes daarna in de aula verschenen, ontdekte die geshawlde, nadat ze met ontroering eenige spee ches beluisterd had, dat haar bloementoefje mid den op de baar geplaatst was en tusschen eenige kransen en bouquetten lag! De rij zweeg als het graf. Een bakviscih, die ge spannen naar het verhaal luisterde, vroeg even later gehaast: en toen? Toen? Toen werd de baar langzaam achter de gordijnen geduwd in af wachting van da ovem- vlammen. Een juffrouw uit de rij keek met een gezicht van moet-je-mij- hebben, maar de vertel ster bezwoer, dat het ge val historisch was, dat het twee dames uit Kromme nie betrof en dat de echt genoot van het shawltje nog niet weet, dat het hoedje gekocht is en wat er daarna is gebeurd. Lezer, ik kan u slechts een raad geven, ga zoo nu en dan in een rij staan, het komt er niet op aan waar en kom ons daarna den genoten humor ver tellen. Hij Is weldadig te midden van vele zwaar wichtigheden. En tot slot een waarschuwing tot de dames; hoedt u voor een bloemenhoedje met afhan gende lintjes, als u naar een begrafenis gaat. HILVERSUM I, 301 M.: 7.00 rieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gram., 7.45 Woord voor oen dag, 8.00 Nieuws, 8.15 Progr.- overz., 8.20 Gram., 9.15 Zieken bezoek, 9.30 Voordr., 9.50 Gram., 10.30 Morgendienst, 11.00 Viool recital, 11.30 Gram., 11.45 Fa- milieber., 12.00 Koor, 12.30 Or kest, 13.00 Nieuws, 13.15 Progr.- overa., 13.20 Reportage, 14.15 All Round sextet, 15.00 „Ars Nova et Antiqua", 16.00 Praatje, 16.15 Lenteleven, 16.45 Jongens en meisjes, 17.30 Volksherstel, 17.35 Orgel, 18.00 Gram., 18.15 Va- cantietips, 18.30 Ned. Strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.15 Land- en tuinbouw, 19.30 Engelsche les, 20.00 Nieuws, 20.05 K.N.M.I., 20.08 Vacantle, 21.00 Lezing, 22.00 Nieuws, 22.45 Avondoverd., 23.00 Gram. HILVERSUM II. 415 M.: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gram., 8.00 Nieuws, 8.I5 Progr.- overz., 8.20 Gram., 8.50 Huis vrouw, 9.00 Gram., 9.30 Waterst 9.50 Gram., ÏO.OO Morgenw., 10.20 Vrouw, 10.35 Anny Uylins, alt, 11.00 Gram., 11.45 Voordr., 12.00 Orgelspel, 12.30 Kalender, 12.35 C'antare, 13.00 Nieuws, 13.15 Vaudeville orkest, 14.00 Vrouw, 14.15 Strijkkwartet. 15.00 Jeugd. 15.45 Continental Kwintet, 17.15 Jan Vogel, 17.45 Rijk Overzee, 18.00 Nieuws, 18.30 R.V.U., 19.0° Benedict Silberman, 19.15 De- partem., 19.30 Lezing. 2000 Nieuws, 20.05 Causerie, 20.15 Re sidentie-orkest, 22.15 Gram., 22.45 Lezing, 23.00 Nieuws, 23.15 André de Raaff, piano, 23.25 Gram.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2