Wederopbouw van Marine en Landmacht m 1 K De aanslag op het Britsche hoofdkwartier Linksche regeering in België? is vergiftigd Sterke steun aan de jeugdbeweging en erkenning rechten der ouders Passende vrijheid voor Reactie in Londen KING KONG" DINSDAG 23 JULI 1946 PAGINA 3 DE TROONREDE kapitaalverkeer Samenwerking m«t België Wijziging dienstplicht Vernieuwing onderwijs Herstel van den landbouw Bouwen Publiekrechtelijke organen 200 Nederlandsche kinderen brengen hun vacantie door in Engeland. Drie meisjes helpen in de keuken bij mrsEchevarrie in Wimbledon *SË Om de geleerden te laten weten, wat er in de wateren rond het eiland Bikini plaats vindt bij de verdere atoomproeven onder water, vindt thans een zeer om vangrijke telling van de ver schillende soorten en het aantal visschen plaats. Een visch wordt na de registratie „overboord gezet". Sociale voorzieningen Coördinatie gezond heidszorg Vrij geldverkeer Gevaarlijk spion Inkrimping overheids apparaat v (Vervolg van pag. 1) Onzerzijds wordt een spoedige tot. standkoming; van definitieve vredes regelingen gewenscht, teneinde de wereld de gelegenheid te bieden, door vreedzamen arbeid tot herstel te ge raken. Het besef, wederkeerlg bestaande bl| de Nederlandsche zoowel als bij de Belgische regeering, dat ten aanzien van een aantal Interna tionale vraagstukken haar respec tievelijke belangen gestadig meer samenloopen, draagt er toe bi) de nauwe samenwerking met onze Zuiderburen te versterken. Do Ontwikkeling van onze betrek kingen met de mogendheden, waar mede de vriendschappelijke relaties niet zijn verbrbken geweest, blijft aanleiding geven tot voldoening. Nederland stelt aich voor aanspra ken te doen gelden op grensverbe- terlng van beperkten omvang langs zijn Oostgrenzen. Mede als een bijdrage tot de ves tiging van een sterke internationale rechtsorde zal worden voortgegaan met den wederopbouw zoowel van onze Marine als van onze Land macht. In beide deelen onzer strijd macht zal byzondere aandacht wor den geschonken aan de tucht, het moreel, de geestelijke verzorging en de sociale bemoeiingen ten dienste van het personeel en zjjn gezinnen. Voorstellen tot wijziging van de Dienstplichtwet en van de Bevorde- ringswetten voor het beroeps- en reeerve-personeel onzer Landmacht zullen u worden aangeboden. Zoo wel aan onze Landmacht als aan onze Marine, in het bijzonder aan dat ge deelte, hetwelk tijdens den oorlog reeds Jaren uit het vaderland afwezig was, worden hooge elschen gesteld. Met erkentelijkheid maak ik gewag van de groote plichtsbetrachting en offervaardigheid dezer mannen. In ernstig onderzoek zal worden genomen de vraag op welke wijze ontduiking Van het bepaalde in artikel 263 van het Burgerlijk Wetboek kan worden tegengegaan. Maatregelen ter voorkoming van lichtvaardige echtscheidingen zul len worden voorbereid. Maatrege len zullen worden voorbereid ten behoeve van een meer doeltreffende bestrijding van de openbare onze delijkheid. Ten aanzien van het onderwijs zal gestreefd worden naar het wegnemen van belemmeringen, die de vernieu wing van het onderwijs in den weg staan en naar het aanvullen van de op dit gebied bestaande tekorten. Ontwerpen van wet, vastleggende het kader, waarbinnen zich de vernieu wing van het onderwijs zal kunnen voltrekken, zullen in overweging Worden genomen. Voorstellen tot verbetering van de financieele ver houding ten aanzien van het Bijzon der Hooger Onderwijs zullen u op korten termijn bereiken. De regeering zal sterken steun ver- leenen aan de jeugdbeweging, met Inachtneming van zelfstandigheid der levensrichting en erkenning van de rechten der ouders. Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de bestrijding van de verwildering der Jeugd. Het ligt in het voornemen om, den Radioraad gehoord, een wette lijke basis te ontwerpen voor een nationaal omroepbestel op publiek rechtelijke leest, waarbij de verschil lende levensbeschouwingen, in orga nisch verband opgenomen, voor het uitdragen van eigen beginselen be schikking zullen verkrijgen over zendtijd. Ten aanzien van de stoffelijke wel vaart staat voorop het streven naar opvoering van de nationale produc tie. Het herstel en de uitbouw van den handel en de nijverheid -in al hun geledingen zal met kracht wor den bevorderd. Met het oog hierop zal aan de totstandkoming van een wettelijke regeling voor een advisee- rend planbureau met spoed worden voortgewerkt. In het bijzonder op de industrieele ontwikkeling van ons land, als belangrijk middel om de moeilijkheden, uit de Wijzigingen in de economische wereldstructuur voortvloeiend, te boven te komen, zal de aandacht der regeering zijn gevestigd. De regeering is voornemens ter bevordering van de ontwikke ling van een gezond middenstands- bedrijf voortgang te maken met de bestaande vormen van het verleenen van credlet, alsmede den midden stand, waar noodig, tegen onrede lijke concurrentie van. de zijde van het grootbedrijf te beschermen. Ter bevordering van den drin gend noodzakelijken export, zoowel van industrieele als van agrarische producten, zullen de economische betrekkingen met andere mogendhe den worden voortgezet en uitgebreid. Een doeltreffende voorlichting dien aangaande zal, zooveel mogelijk te zamen met het bedrijfsleven, wor den bevorderd. By de ten aanzien van den land bouw te nemen maatregelen zal er naar worden gestreefd aan het eco nomisch verantwoorde kleine-boe ren- en tuindersbedrijf een zooda nig inkomstenpeil te waarborgen, dat voor het gezin een behoorlijk bestaan verzekerd is. Met inachtneming van een rede lijke belooning voor diegenen, die in land- en tuinbouw werkzaam zyn, zal de aandacht bij voortduring gericht moeten biyven op verlaging van den kostprijs van onze land en tuinbouwproducten. Daarnaast is bevordering van. de kwaliteitsver betering een eerste vereischte. Het land- en tuinbouwonderwljs zal moeten worden uitgebreid, terwyi het landbouwkundig onder zoek zich tot nieuwe gebieden zal dienen uit te strekken. Bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de opleiding van landarbeiders. Het herstel van het geschonden landbouwbedrijf zal met kracht warden voortgezet. Eerlang zal een ontwerp van wet, ln het bijzonder het herstel van Walcheren rege lende, b(| de staten-Generaal wor. den ingediend. Ruilverkavelingen en herontg-ln- ningen zullen een meer rationeel grondgebruik mogelijk moeten ma ken, terwyi voorbereidingen zullen worden getroffen voor verdere land. aanwinning en nieuwe inpolderingen. By deze maatregelen zal aan de aan kleeding van het landschap bijzon dere aandacht worden geschonken. Regelen van wet ten aanzien van verkoop en doelmatige verpachting van gronden zullen worden voor bereid. Op het gebied van de visschary zal het inslaan van nieuwe wegen krachtig worden bevorderd, terwyi aan het visscherijonderzoek byzon dere aandacht zal worden gegeven Ten behoeve van de binnenvlsschertj wordt een wetteiyke regeling voor bereid, waarbij met de belangen van alle daarbij betrokkenen rekening zal worden' gehouden. Met kracht zal ook de wederop bouw worden voortgezet, met name ook van gebouwen van geestelyke en cultureels beteekenis, welker groote waarde niet uit bet oqg- zal worden verloren, en van bedrijfsge bouwen. Het bouwen van nieuwe woningen zal, zoodra de aanvoer van materialen dit mogelijk maakt, ten sterkste worden bevorderd. Enkele wijzigingen in de Woningwet zijn in verband hiermede voorbereid. Een financieele regeling voor den bouw van woningen door particulieren is vrywel gereed. De bemoeiingen tot herstel van het spoorwegverkeer en ons zwaar- gehavende autopark zullen worden voortgezet. Voorts zal de productie van banden worden bevorderd. Aan de verkeerswetgeving en de bevordering van de veiligheid van het verkeer wordt byzondere aan dacht, besteed. Een regeling van het goederenver voer langs den weg wordt voorbereid. Alle krachten worden er op gericht, opdat de plaats, welke aan ons land in het luchtverkeer op grond van geschiedenis, ligging en praestatie- mogeiykheden toekomt, binnen 7.00 kort mogelijken tijd weer wordt in genomen. De reeds getroffen maatregelen tot herstel van de door den oorlog deerlijk getroffen koopvaardijvloot zullen met kracht worden voortge zet. Een wettelijke regeling voor de pen- sionneering van zeelieden is in voor bereiding. Zooveel doenlijk zal mede ter versterking van de saamhoorigheids- gedachte en het verantwoordelijk heidsgevoel der bedrijfsgenooten worden gestreefd naar een verschui ving der overheidsbemoeiing naar pubiiekrechtelyke bedryfsorganen. i» Be regeering zal met spoed de voorbereiding voortzetten van <>en wetsvoorstel op de publlekreclite- HJke bedrytsorganlsatle, waarby aan gerechtvaardigde verlangens van het bedrijfsleven alle aandacht zal worden geschonken. Als top-orgaan van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zal de Instelling van een soeiaal-eco- nomlschen raad worden voorbereid. Regelingen zullen moeten worden getroffen, opdat alle bedrijfsgenoo ten èn in de bedryfstakken, via de pubiiekrechtelyke bedrijfsorgani saties, én in de afzonderlijke onder nemingen in het overleg niet enkel over sociale, maar ook over econo mische vraagstukken worden betrok ken. Voor zoover echter de pubiiekrech telyke bedryfsorganisatie geen ge noegzame waarborgen biedt voor ge zonde sociaal-economische verhou dingen in eenig bedryf of voor een juiste behartiging van het consu mentenbelang, zal socialisatie wor den overwogen van de nog niet in' gemeenschapsbezit zijnde openbare nutsbedryven, alsmede van die be- dryven, van monopolistisch karak ter, waarvan na onderzoek socialisa tie om redenen van algemeen belang geboden en doelmatig blijkt. De socialisatie van het mijnwezen zal worden bevorderd, zoodra een op korten termyn in te stellen com- Onmiddellijk na den bomaanslag in heit „Koning David"-hotel werd voor geheel Jeruzalem een uit gaansverbod afgekondigd. Soldaten namen gelling op de daken, in het bijzonder in de Joodsche wijken, alle verkeer werd tot stilstand ge bracht en verscheidene honderden voorbijgangers werden voor een verhoor vastgehouden. In gezaghebbende Joodsche krin gen heerscht een „zeer pessimisti sche „stemming", maar zij gelooven, dat deze aanslag een nieuwe pe riode van ongeregeldheden kan in luiden. Het aantal dooden bü den aanslag op het hotel bedraagt tot dusverre zestig. Er zijn twee Joodsche jongens en een Joodsch meisje gearresteerd, die er van verdacht worden bij den aanslag betrokken te zijn. In de geheele stad zijn personen gearresteerd. De meest geaoohte man op het oogenblik is Moshe Sneh, lid van den uitvoerenden raad van het Jewish Agency. Deze Joodsche leider schijnt echter on dergedoken te zijn. Het Britsche kabinet heeft den toestand in Palestina, die plotse ling door den aanslag op het alge meen Britsch hoofdkwartier te Je ruzalem is verergerd, besproiken. Aan de zitting namen, behalve de leden van het kabinet, oo(k maar schalk Montgomery,- Alan Cun ningham, hooge commissaris voor Palestina, en andere hooge officie ren deel. Men verneemt, dat het kabinet besloten heeft voor het reces een verklaring in het Lager huis af te leggen. Deze verklaring zou voornamelijk de openbare orde in Palestina behandelen. Ook zal een witboek worden uitgegeven, waarin de omstandigheden, die tot de recente arrestaties leidden, bekend gemaakt zullen worden. missie van onderzoek heeft beves tigd, dat het algemeen belang j zoo danig ingrijpen- vergt. Een wettelijke basis zal worden voorbereid voor èen byzonder toezicht op het kartel- en concernwezen. Groote zorg zal worden besteed aan een rechtvaardige verdeeling van de stoffeiyke welvaart. Scherp toe zicht op de prijzen zal er voor wa ken, dat iedere verhooging def pro ductie zooveel mogelijk ten goede komt aan een vermindering der nog steeds bestaande spanning tusschen loonen en prijzen. Ter verlichting van de moeilykheden van hen, wier behoeften het grootst zijn, zal een verbetering van den kinderbijslag worden voorgesteld. Een verplichte wachtgeldregeling en werkloosheids verzekering zullen worden voorbereid. Terwyi voortgewerkt wordt aan een algemeene herziening der sociale ver zekering als onderdeel van 't streven naar grooter bestaanszekerheid, zal spoedig een voorloopige voorziening ten gunste van ouden van dagen aan u worden voorgelegd. Een wetsont werp zal worden ingediend tot her ziening van de bepalingen, rakende de beëindiging van arbeidsovereen komsten, zulks met de bedoeling personen, die reeds geruimen tijd bij denzelfden werkgever in loon dienst zyn, meerdere bestaanszeker heid te verschaffen. Op korten ter mijn zal een commissoriaal onder zoek worden ingesteld naar de moge lijkheid om de Armenwet in dien zin te verruimen, dat zy een bree- dere basis biedt voor de maatschap pelijke voorziening en hulpverlee ning. De verbetering der geestelyke en lichamelijke volksgezondheid zal met kracht worden bevorderd. In samen werking met de deskundigen en de organisaties, op dat gebied werk zaam, wordt een op wetteiyke basis steunende coördinatie der gezond heidszorg voorbereid. Groote zorg boezemt mij de toe stand van 's lands financiën in. By voortduring staan deze nog onder den invloed van de oorlogsramp en den nasleep van dien. De voorzie ningen op burgerlijk en militair ge bied, welke hierdoor noodzakelijk zijn geworden, leggen een schier ondraaglijken last op de volkshuis houdingen der betrokken gebieds- deelen. Zonder krachtige hulp van bulten is de taak, die het rij k ver vullen kan, aan zeer enge grenzen gebonden. Met dankbaarhed mag ik gewa gen van de financieele hulp, die tot dusver door het buitenland wordt verleend. Mede in het be- lang van een voortzetting daar van mag niets worden nagelaten, wat de van ouds erkende credlet- waardigheid van Nederland zal kunnen versterken. Eerste voor waarde daartoe is een eendrach tige voortzetting van de herstel- politiek. Ook bij het betrachten der uiter ste soberheid zullen aan de ovei- heidsfinanciën zware eischen blijven gesteld om chaotische toestanden te kunnen voorkomen, in staat te zijn de overzeesche gebiedsdeelen hulp te bieden, het herstel te be vorderen zoowel op materieel ais op cultureel gebied en verbete ring te kunnen brengen in het lot van die bevolkingsgroepen, welke ln zorglijke omstandigheden verkeeren Handhaving van het monetaire evenwicht bij een internationaal ver antwoord niveau van loonen en pry- zen, zal by voortduring de aandacht vragen. Met inachtneming van den eisch van rechtsherstel en onder waar borging van de belangen van den fiscus zal het geld- en kapitaalver keer zoo spoedig mogelijk een pas sende vrijheid herkrijgen. Het uit oefenen van toezicht op de lnvestee- ringen zal voorshands echter onver mijdelijk zijn om een zoo doeltref fend mogeiyk gebruik van het ka pitaal te verzekeren. Hierbij zullen met name de Nederlandsche bank, waarvan de eigendom van particu liere in publieke handen dient over te gaan, en de herstelbank een be- langryke rol hebben te vervullen. De vermindering van den "druk der binnenlandsche staatsschuld zal de bijzondere aandacht vereischen. waartoe naast de reeds aanhangige vermogensaanwasbelasting een hef fing ineens van de vermogens zal worden voorgesteld. Ook een con versie van de binnenlandsche staats- leenringr zal aan dit doei worden dienstbaar gemaakt. De regeling van de bijdragen ln de materieele oorlogsschade en van Spaak heeft gistermiddag de journalisten op de hoogte gebracht van de gesprekken die hfj had ge voerd in verband met de eventu- eele vorming van een nieuwe link sche regeering. „Indien de liberalen bevestigend antwoorden", zeide hij. „ben ik voornemens Dinsdag twee liberale, twee communistische en twee so cialistische ministers bijeen te roe pen. Als de zaken in orde willen komen, moet de regeering niet al leen onmiddellijk worden gevormd, maar moet zij ook voor Zondag een vertrouv/ensmotie van de wet gevende Kamers krijgen, want de minister van Buitenlandsche Za ken moet naar Parijs kunnen gaan als een man, die de regeering van België vertegenwoordigt. De liberalen hebben er gister middag in toegestemd om aan een linksch kabinet deel te nemen en het wordt waarschijnlijk geacht dat Paul Henrl Spaak er spoedig in zal slagen een kabinet van socialisten, communisten en liberalen te vor men. De bekende spion Chr. A. Lindeman, bijgenaamd „King Kong", die in het begin van den oorlog voor de geal lieerde zaak werkte en tal van per sonen naar Engeland hielp, maar na dat de Duitschers zijn broer hadden gearresteerd, hun zijn diensten aan bood, en o. m. verdacht wordt van het doen mislukken van de operatie bij Arnhem, is in het ziekenhuis van de „Volharding" te Den Haag tenge volge van een vergiftiging overleden. De naam van Lindeman, die ge boortig is uit Rotterdam, in Decem ber 1944 door leden van het hoofd kwartier van Prins Bernhard werd ge arresteerd en den laatsten tijd opge sloten zat in de cellenbarakken te Scheveningen, is onlangs herhaaldelijk genoemd in verband met de ontvluch tingspogingen van den gedetineerde Bartels, bijgenaamd „Pinose Henkie'V of ,.De zingende rot", die dezer dagen wederom uit zijn cel wist te ont snappen. Tusschen Lindeman, die. een paar maal heeft getracht zich van het leven te berooven, en een 23-jarige ver pleegster van de ziekenzaal in de bij zondere strafgevangenis zou zich een 'liefdesverhouding hebben ontwikkeld, dia leidde tot ontslag van laatstge noemde. De verpleegster moet daarop Donderdag J.l. Lindeman een sterke cplossing slaaptabletten te drinken hebben gegeven en daarop zelf dezen drank hebben ingenomen. Belden wer den onwel, doch bij de verpleegster dacht men het eerst aan vergiftiging. Zij werd overgebracht naar het ge meentelijk ziekenhuis, waar zij ter verpleging is opgenomen. Lindeman werd ln ernstigen toestand overge bracht naar het ziekenhuis van de „Volharding" en is daar aan de ge volgen overleden. de aanvullende credietfinaoiciering bij de wet kan op korten termijn worden tegemoet gezien. De voorstellen tot wijziging van art. 192 en van hoofdstuk XIII der Grondwet zullen u ter behandeling; in tweede lezing bereiken. De in stelling eener staatscommissie tot herziening van de grondwet kan spoedig worden tegemoet gezien. Het vraagstuk der administratieve rechtspraak zal door een staatscom missie opnieuw onder de oogen wor den gezien. Met kracht zal worden ge streefd naar Inkrimping van het overheids-apparaat; in het bij zonder zal daarbij aandacht wor den geschonken aan de rijks bureaus. In afwachting van het rapport der onderwerpelijke commissie zullen partieele verbeteringen in de ge- meenteflnanciën worden voorgesteld. Een betere coördinatie tusschen de dragers van het gezag en de politie zal worden bevorderd. Naar een oplossing van de ver schillende problemen, die samen hangen met de vervolging der poli tieke delinquenten, wordt met voort varendheid gestreefd. De zuivering van het overheids personeel, alsmede van de pers. zal nog vóór het einde van dit jaar wor den voltooid, terwijl een snelle af werking van de zuivering van het bedrijfsleven eveneens zal worden nagestreefd. De regeering zal een juistere re peling van de positie der ambtenaren o.m. door herziening van stelsel en normen van het bezoldigingsbesluit bevorderen. Een salarisverbetering voor de on derwijzers is in voorbereiding. Een reorganisatie van het georganiseerd overleg is voorgenomen. Ik ben mij bewust dat de nauw gezette behandeling van al deze voorstellen overvloedig in aan t il, omdat de taak der overheid in dezen tyd zoo diep ingrypt in vele levens terreinen vee-I van uw werkkracht en van uw toewijding sal vergen. Met de bede, dat God u hiertoe wijsheid en kracht moge schenken tot zegen van ons koninkrijk en. deszelfs toekomst, verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Generaal geopend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3