„Het Palingoproer" Ernstige vechtpartij te Tubbergen Vierdaagsche-sfeer in Nijmegen DINSDAG 23 JULI 1946 PAGINA 6 ZONDAG DEN 2SSTEN JULI 1886 Oranje-gezinde Jordaan door „socialen" misleid ER VIELEN DRIE EN TWINTIG DOODEN Eén doode en twee zwaar gewonden Protesten bij Kaagweek DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN ARDEID DIESELTREIN RIJDT 175 K.M. Stoomtractie wordt geheel uitgeschakeld Friesche Elfstedenweek Karei Doorman vertrekt 8 Augustus Vlaggenparade op Den Wedren Het vertrek Te Amerongen (s Maandagmorgen een extra tram met schoolkinderen uit Utrecht in volle vaart in botsing ge-\ komen met 'n tram uit Bhenen. Een groote ravage is aangericht, twee rijtuigen zijn vrijwel gehee\ verwoest. Voorloavig zijn er 9 zwaar gewonden, waaronder de wa genbestuurders, die naar het zieken- huis te Zeist zijn vervoerd, en 'n 40-> tol licht gewonden. Onder de schoolkin- deren zijn geen ernstige gevallen. Een ernstige vechtpartij heeft de gemoederen in het anders zoo rusti ge Tubbergen nabij Almelo ln beroe ring gebracht. Reeds enkele Jaren bestond er een veete tusschen de landbouwers F. en S. over het eigen domsrecht van een stuk grond. Ka dastraal was uitgewezen, dat dit be hoorde aan F., doch de landbouwer S. had het Jarenlang ln gebruik. Reeds gerulmen tijd is er over ge procedeerd, zonder dat men tot een schikking kwam. Toen de gebrs. F. Zaterdag middag het bewuste stuk grond wilden afrasteren, kwam S. na derbij, die dit wilde verhinde ren. Een vechtparty ontstond, waarbij twee zoons van S. te hulp snelden. Jarenlang opge kropte nyd kwam nu tot uit barsting. Verwoed werd er ge vochten met spaden, knuppels en grepen. Een zoon van S. raakte bewuste loos, een der gebrs. S. kreeg een zware hoofdwonder hy bloedde uit verschillende andere wonden. Medi sche hulp was direct aanwezig. De ze achtte onmiddellijke opneming in het ziekenhuis van den landbouwer S. en zijn zoon, alsmede van een gebr. F. noodig. De zoon van S. was er erg aan toe. In den loop van den avond is hy in het zieken huis te Almelo overleden. De toe stand van de andere zwaargewon den is redeiyk wel. (Van onzen correspondent) LEIDEN, 22 Juli. Door een kleine Hollandsche overwinning in de twee de race steeg de spanning in den wedstrijd Holland-Friesland voor Re genbogen. De open race der Regen bogen was voor de Friezen, die voor Bergsma de eerste en tweede plaats bezetten. Bij de B.M.'s zorgde Roem Jr. voor zyn derde zege in succes sie. Hetzelfde presteerde Daan Kag- chelland bij de Olympiajollen. Tal van scheepjes werden bij de ver- groote B.M.'s uitgesloten, omdat zij bij melding niet aan de gestelde voorwaarden bleken te voldoen. In de Valkenklasse regende het even eens protesten, hetgeen tot gevolg had, dat de winnaar van Zondag, de Fries zuiderlaan, werd gedisqualifi- ceerd. vallen, maar het zette niet door en de ongeveer 4200 wandelaars konden met een gerust hart den eersten dag tegemoet zien. Daar gingen zij dan op weg, jon gens en meisjes, mannen en vrouwen uit alle deelen van ons land. De mili tairen stram in den pas, maar minder goed vertegenwoordigd dan de politie en jer ln de minderheid bij de bur gers* wier aantal sinds de Vierdaagsche van 1939, ongeveer verdubbeld was. Zij gingen met vlaggen en prf.ctischer spandoeken, met trommels en flui ten en op de geanimeerde cadans van pittige mondorgelmuziek. Sommigen met het gouden kruis op de borst als veteranen, die met het gerucht van den strijd vertrouwd zijn; anderen, die voor het eerst acte de présensce gaven en graag bereid zijn zich te laten pakken door de sfeer, die vol gens Insiders niemand meer loslaat. Op dezen eersten dag ging voor den grooten afstand de marsch langs Over- asselt, den Plasmolen, Groesbeek en het schilderachtige Berg en Dal. Langs het traject waarschuwden de borden nog tegen het mijnengevaar in de aangrenzende bosschen, maar op de gebaande wegen marcheerden fier en vrij de kordate groepen en heel den dag klonk uit de kolonnen de zang en muziek, door den wind voort gedragen over de akkers en reikend tot aan de boschranden, die dit landschap beheerschen en het bedierf ook de stemming niet, wanneer eens een enkel druppeltje regen herinnerde aan hoe het had kunnen zijn. De wande laars teekenen voor dit weertje, en Nijmegen, dat ln alles met hen mee leeft, wenscht het niet anders. Het heeft zyn Vierdaagsche weer terug en dat i» voor de oude stad een myipaal in de geschiedenis van haar gestadlgen wederopbouw. In verband met de benoeming van dr. ir. A. H. W. Hacke tot lid van de Tweede Kamer is een vacature ontstaan als directeur-generaal van den Arbeid. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling tot direc teur-generaal te benoemen ir. Z. Th. Fetter directeur van Sociale Zaken bij de N. V. Philips Gloei lampenfabrieken te Eindhoven. De eerste dleselelectrische vyf- wagentrein van de N.S. heeft thans weer gereden. De trein werd samengesteld uit het voor ste gedeelte van een eersten, liet achterste gedeelte van een twee den en den motor van een derden trein. Deze trein Is nog steeds Iets bijzonders, want hy ls de langste van de wereld en ook de verdere Inrichting Is up to date. Wy maakten er gisteren een proef rit van Utrecht naar Zwolle mede, waarby een. snelheidsproef werd ge. nomen. Men Het den trein op volla snelheid voortdenderen en deskum digen maakten uit, dat de maximum snelheid op dezen middag boven da 175 km. heeft gelegen. Overigens geen sensatie, want wy hadden niets byzonders bemerkt. De trein lag net zoo rustig alsof er slechts 100 km, werd gereden. Volgende week komt er weer een vijfwagentrein gereed en men hoopt er in het geheel vijf te kunnen repa- reeren of liever opnieuw samen te stellen. Van de driewagenstellen zyn er thans 15 weer in bedrijf en ook van dit type zullen er nog eenige volgen. Voorlooptg blijft dit materieel ln dienst op het midden- net en wanneer dat het volgend jaar geëlectriflceei'd is, wordt het inge zet op de lynen over langen afstand. Het ligt ln de bedoeling der NB. op die trajecten, waar geen electrift- catie komt, dleselelectrische tractie in te voeren. Men behoeft er zich dus niet over te beklagen wanneer men niet aan een electrische lijn woont, want ook dit materieel gaat 150 km. ryden. t Stoomtractie zal over eenige jaren bij de N.S. geheel uitgeschakeld zyn, want zcll's voor goederenvervoer en voor rangeeren gaat men electrisch of dleselelectrlsch materieel gebrui ken, Voor de Friesche Elfstedenweek, die inmiddels is begonnen, bestaat enorme belangstelling. Niet minder dan 600 booten verschenen aan den start. De Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, die met den bur. gemeester van Leeuwarden, mr. A. A. M. v. d. Meulen, op de directie boot had plaats genomen om een deel van den tocht mee te maken, sprak vooraf enkele woorden tot de deelnemers. Nadat door allen het Wilhelmus was gezongen en de oude „Aldenou" zich had laten hooren, gaf de Commissaris met de Friesche vlag het sein tot ver trek. Voorop gingen de directieboot en de dienstvaartuigen van den Rijks- en Provincialen Waterstaat, de Waterpolitie en de overige mo torbooten en daarachter de lange rij van zeilbooten van de diverse klassen. De stakingsgolf, (lie over Britsch- Indië gaat, heeft zich tlians ook aan Ca'cutta medegedeeld, waar gisteren veertienduizend post- en telegraaf- employé's het werk hebben neerge legd. Het conflict begon te midder nacht, toen de beambten een sym pathiestaking begonnen voor het la gere personeel. Het Brltsehe kabinet heeft beslo ten de aanvaarding van het Amerl- kaansclie voorstel tot een nauwer economisch samengaan van de bezet tingszones in Duitschland uit te stellen tot het Russische standpunt bekend is. politieman in veiligheid bracht. Verborgen onder een van de vele baaien rokken, die de struisehe Jordaansche, naar de mode van haar tijd, over elkaar droeg, ontging de inspecteur de wraak van de oproerlingen. Inmiddels was het hek van den dam. De opstand breidde zich als een olievlek uit over heel het stads deel en den volgenden dag moest militaire hulp worden ingeroepen. De vestingartillerie trok, met hoorn blazers voorop, de Jordaan binnen, het paardenvolk volgde. Voor de barricades werden formeels slagen geleverd. Langs den Voorburgwal kwamen handwagens vol gewonden, op weg naar het gasthuis. Toen eindelijk het oproer was bedwongen telde de doodenlijst drie-en-twintig namen Hr. Ms. vllegdekschip „Karei Door man" zal 8 Augustus uit Nederland vertrekken en 10 Augustus te Ports mouth aankomen, teneinde daar voorraden ln te nemen. Tegen eind Augustus zal het schip naar Clyde varen, waar het vliegtuigen aan boord zal nemen. Het vertrek naar Ned.-Indië is bepaald op 1 Septem ber. Het palingtrekken in de Linden- gracht te Amsterdam, vóór de Zaterdagsche brug, op Zondag 25 Juli 1886, dat zestig jaar ge leden aanleiding werd tot het befaamde Amsterdamsche „Pa ling-oproer" Hij vond een willig oor en te vreden trok hü zijn korte billentik- kertje met de koperen knoopen recht, sloeg met twee vingers aan zijn blinkenden helm en ging, want zijn dienst was afgeloopen. Was hij niet de eenvoudige diender geweest, diè hy was, wellicht had hij zich afgevraagd waarom men dit oude, schier vergeten- spel weer had op gehaald. Mogelijk had hij dan ook de waarschuwing van den Bokkebek over „de rooien", die „heibel" wil den, beter begrepen en misschien zou hij verband hebben gezocht tus schen de palingtrekkende Jorda- ners en de vlak in de buurt in het „Volkspark" bij de Nassaukade ver gaderende „socialen". En, wie weet, hadden dan tóch nog de bloedige gebeurtenissen die in de annalen van de Amsterdamsche geschiedenis te boek staan als „Het Palingop roer", een anderen loop genomen.... Nog dienzelfden dbg, het was Zondag den 25sten Juli 1886, dus precies zestig jaar geleden, nau welijks een kwartier nadat het ietwat onverkwikkelijk schouwspel gestaakt was, kwamen de poppen eerst goed aan het dansen. De vol gelingen van Domela Nieuwenhuis, onder wie zich naar alle waar schijnlijkheid een stuk of wat rad draaiers bevonden, die heel de ver tooning op touw hadden gezet, om eens te laten zien, dat het vrije volk zich niet liet „kisten", trok ken, toen de vergadering in het „Volkspark" ten einde was, als bij afspraak, in massa naar de Lin- dengracht. Op de Zaterdagsche brug plantten zij de roode vlag en onder de leus „Recht voor al len; de titel van de krant van den toenmaligen „Soclaaldemocra- tischen Bond" kregen zij de palingtrekkers, die niet tot de bes te elementen van de Jordaan be hoorden, ertoe opnieuw te begin nen. Toen na eenigen tijd inspec teur Ebas van het bureau Noor- dermarkt met zijn mannetjes ten tooneele verscheen en wat minder goebollig optrad dan die eene een zame diender, „namen" die van de Lindengracht dat niet. De oranje-gezinde Jordaan, die van de socialisten eigenlijk niets moest hebben, had sinds menschenheu- genis een broertje dood aan alles wat „smeris" was en in het blinde weg, zonder er nog bij te denken wie het vuurtje hadden aange stookt, koos men partij tegen de gehate gehelmde brigade. Toen rechercheur Van Doome- waard en een paar agenaen het palingtouw aan beide zijden van de gracht doorsneden, was dat 't sein voor den algemeenen aanval. Een regen van bloempotten en dakpan- (Van onzen sportredacteur) Nymegen, 23 Juli. De Nijmeegsche Vierdaagsche is na een onderbreking van zes jaar weer ln eere hersteld; vol ledig en met krachtigen steun van de geheele Nijmeegsche bevolking, die de deuren van haar vaak nog niet herstelde woningen met een gastvrij gebaar wagenwijd heeft opengezet. Hoeden af voor zooveel sportieve bereid willigheid en ondernemingslust en voor den moed om dit weer te begin nen, terwijl er elgeniyk nog zooveel gedaan moet worden, aleer de oude Keizerstad weer ln haar vroegere sfeer en luister zal zijn hersteld. Maar de zaak ls, dat Nijmegen zijn Vierdaagsche niet missen kan. Niet uit oogpunt van reclame of financieel ge win, maar eenvoudig omdat dit wan delsport-evenement in het stadsleven zyn vaste en onvervreemdbare plaats heeft gekregen. En ook de wandelsportbeoefenaren hebben den weg naar Nijmegen gemak- keiyk teruggevonden. Zes jaar hebben zy deze grootsche reünie moeten over slaan, maar nu zyn ze dan weer terug uit Friesland en Limburg, de Hollan ders en Zeeuwen zijn er en zelfs kleine groepen Franschen, Belgen en Denen, die de Vierdaagsche ook weer een In ternationaal cachet geven. Heel den Maandagmiddag hebben er Nymegenaren voor het zwaar vermink te station gestaan, waar met verschil lende treinen de deelnemers arriveer den en zoo nu en dan was er een applausje wanneer een fleurige troep, in volle wapenrusting al, haar entree maakte. Middelpunt van het drukke vertier was als gewoonlijk weer het Concert gebouw „De Vereeniging", waar het organisatie-comité zetelde en er zijn prachtig werk op vlotte en voorko mende wyze deed. Maar het feest begon pas recht, toen 's avonds om half acht de vlaggeparade op de Wed ren werd gehouden. Eerst daar ont plooiden zich de banieren en for meerden kleurige groepen met zorg hun gelederen; militairen, politie mannen en burgervereenigingen in frisschen tooi. De goede oude be kenden van de Nljmegenaren kregen er een hartelijken welkomstgroet en burgemeester Hustinx sprak er zyn vreugde over uit, dat zijn stedelin gen dit weer hadden kunnen prestee ven en dat alle pogingen om Nymegen zijn Vierdaagsche te ontrukken, Jam- meriyk gefaald hadden. Daarna trok ken de deelnemers nog eens door de stad en ook de Nljmegenaren slenter den in grooten getale door de straten vol vlaggen en licht en verheugden zich over de sfeer, die zij herkenden en die al begon te komen voordat het startsein van de Vierdaagsche had ge klonken. Nymegen was vanochtend vroeg wakker en al lang voor het uur vau vertrek, meldden zich de deelnemers by Concertgebouw „De Vereeniging". Toen om half zes de eerste wandelaars startten, begon een licht regentje te ■jtx e Bokkebek, koning van de Jordaan, autonoom heer- Jscher in de Willemstraat, sloeg er voor de glimmende tapkast in ,,'t Witte Paard" aan de Prinsengracht eentje om en proefde kauwend even, eer hij slikte. „D'r broeit wat, foader," zei hij toen. „De rooien willen heibel!" De goedmoe dige diender met de martiaal omhoog stekende puntsnorren zuchtte, wierp een laatsten, langen blik op het nikkelen blad met de lokkende pikketanusjes en sjokte zonder haast het kroegje uit. Amsterdamsche klabakken immers hebben, naar goed, oud gebruik, nooit haast. Omdat de boosdoeners en deugnieten óók een eerlijke kans moeten hebben, zoo zegt men. Maar dat is zeker booze kwaadsprekerij. Het is ge voeglijk aan te nemen, dat ze alleen maar bij zichzelf denken, dat het lijntje niet breekt voor wie langzaam doet. Over de ln het zonnetje blik kerende Lindengracht, om trent de Eerste Lindendwars- straat, was een touw gespannen en aan beide zijden aan de schilder achtig scheefgezakte, groezelige, maar toch Zondags schoone hui zen vastgemaakt. Aan het touw, midden boven het water, hing een glibberig gladde, van verdriet en pijn zich kronkelende paling. Wrak kige roeibootjes voeren er onder door en voorop stonden mannen, die den paling probeerden te grijpen en los te trekken. Langs den wallekant dromden, in hun beste spullen, de manskerels en de vrouwen met haar glanzend gesteven jakken, tot ginder aan de over de gore gracht buikende Zaterdagsche brug toe, vanwaar het zicht op het spektakel volkomen was. En als een van de trekkers wankelde en met een gro tesken duik ln het troebele water verdween, laaide de vreugde op. De diender kwam, zag en bezon zich. Hij kende de wet, die het voor de palingen zoo wreed bedrijf ver bood, en hij kende de Jordaan. Met wyze gematigdheid sprak hij de verzamelde menigte toe: „Geen flauwsies, jonges, of d'r komt tram melant van, wat ik je brom. Verboje is verboje!" nen kwam naar omlaag. De straten werden opgebroken en van achter de in minder dan geen tijd opgewor pen barricades suisden de steenen. De mannen zwaaiden met ploerten- dooders, de vrouwen trokken de haarspelden uit haar hooge kap sels. Toch waren er ook, die het hoofd koel hielden en begrepen, dat de Jordaners, huns ondanks, voor een karretje gespannen wer den, dat gemend werd door lieden, die hier niet thuis hoorden. In het heetst van het gevecht storm den Leendert en Jacobus Mens, de zonen van den Bokkebek, de Zaterdagsche brug op en haalden de roode vlag neer, een daad, waarvoor zij later werden be noemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. En toen het woedende, door niets meer te stuiten gepeupel den in- specteirr van politie Bosz „in de majem" zou gooien, was het de later zoo populair geworden CKrisje van der Woude, die den

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 6