Joodsche ondergrondsche verantwoordelijk van het Koninkrijk Groote spanning in Palestina „DE VRIJHEID VLAGT Nederlandsch protest te Washington Salarisverhooging voor onderwijzers Hedenavond Bikini II De raadsverkiezingen te Heemstede SPAAK GESLAAGD? Het weer. Afgevaardigden ter vredesconferentie Op een repetitie van: Verschil van meening over den daar der overgangsperiode 9 A ugastus Zondag Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23603 WOENSDAG 24 JULI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week De bomaanslag in Jeruzalem Tegen begunstiging van Duitsche havens Van Acker niet in het nieuwe kabinet DOORGEDRAAIDE GROENTE NAAR DUITSGHLAND Voorts levering aan bezettingstroepen Nationalisatie Javasche Bank? Nadere regeling MALINO- CONFERENTIE Samenwerking binnen kader NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Britsche eerste-mlnlster, Cle ment Attlee, heeft in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de „af schuwelijke misdaad welke gisteren tc Jeruzalem is bedreven". Van deze „onverstandige daad van terroris me" ziJu 93 onschuldige menschon het slachtoffer geworden. Volgens de laatst bekend geworden t'ijfeis aldus zeide Attlee, zijn 41 menschen gedood, worden er nog 52 vermist en werden er 53 gewond. Attlee verklaarde, dat alle be schikbare inlichtingen er op. wezen, dat Joodsche terroristen den aan slag hadden uitgevoerd. De Britscne regeering zou zich echter niet door gewelddaden laten afbrengen ven -het zoeken naar een rechtvaardige uiteindelijke oplossing van de Pa- lestfjnsche kwestie. In een in het Hebreeuwscli getikte boodschap neemt de Joodsche on dergrondsche organisatie Irgun Zvai I.eumi de verantwoordelijkheid voor den aanval op het hotel „Koning David" op zich. Volgens de boodschap dragen de Britten echter zelf de schuld voor liet verlies aan menschenievens, om dat zij geen aandacht hebben ge schonken aan de waarschuwingen. Het uiterst linksche Hebreeuwsche dagblad ..Mishmar" dringt er bij de Palestijnsche joden op aan, een actie te Ondernemen tot uitroeiing van de terroristen-benden. Naar A.N.P.-Aneta te New-York verneemt hebben de Nederlandsche en Belgische regeer^pgen, met kraclx- tigen steun der Fransche regeering, hij het Amerikaansche departement van Buitenlandache Zaken gepro testeerd tegen het begunstigen van Duitsche havens in plaats van Ne derlandsche en Belgische bij de ver scheping van leveringen voor de Amerikaansche bezettingstroepen in Duitschland. De nota verzoekt in dezen bij de bezettende mogendheden te intervenieeren. A.N.P.-Aneta meent te weten, dat de kwestie op het oogenblik in be handeling is bij den Amerikaanschen Raad voor Economische Aangelegen heden in Duitschland, welke er wel willend tegenover staat. Volgens het persbureau Ass. Press staat de samenstelling van het kabinet-Spaak vrijwel vast. Alleen de toewijzing ,van de por tefeuille van Justitie schijnt nog niet zeker te zijn. Hiervoor werden genoemd Octave Diereks en Leo Mundeleer. Het is zeker, dat Spaak naast mi nister-president ook minister van Buitenlandsche Zaken zal zijn en dat van Acker en Deveze geen deel zullen uitmaken van het nieuwe kabinet. De Smaele zou minister van eco nomische zaken en wederopbouw worden. De overige ministers zouden aanblijven. Aan de groote moeilijkheden bij den afzet van onze groenten, waardoor eenige maanden geleden nog belang rijke hoeveelheden moesten worden vernietigd, is een einde gekomen. Sinds 24 Mei worden regelmatig par tijen doorgedraaide groenten aan de Engelsche autoriteiten in Duitsch land geleverd, die dit voedsel ter be schikking stellen van de burgerbe volking in. Rijnland en Westfalen. Daarnaast is met de Britsche en Amerikaansche bezettingsoutoriteiten in Duitschland een regeling getrof- fen voor de levering van groenten en fruit uit Nederland voor de be zettingstroepen in de Engelsche en Amerikaansche zones. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, zullen de sultan van Pon- tianak, de sultan van Ternate en Noor Astkin, de vertegenwoordiger van Zuid-Borneo, een motie indie nen strekkende tot nationalisatie van de circulatiebank (Javasche Bank)v Dinsdagmiddag waren alle Ara bische winkels gesloten en het ver keer werd stopgezet als protest te gen den aanslag. In politiekringen zei men, dat de spanning die de ergste ge noemd wordt, die Palestina ooit, heeft gekend, nog verscherpt ls door een anoniem telefoontje, dat op het hoofdkwartier ls bin nengekomen, waarin de politie gewaarschuwd werd, dat „het ge bouw in gevaar was". m tusschen zijn in de oude stad wapenen gevonden en is het uit gaansverbod tot deze wijk uitgebreid om een systematisch onderzoek mo gelijk te maken. De bevolking van de oude stad bestaat voornamelijk .Ut Arabieren en is daardoor een goede schuilplaats voor Joodsche extremis ten. Exchange Telegraph weet nog nader te berichten dat in de ou ie stad 27 personen gearresteerd zijn, waaronder een gewonde. De mannen werden gearresteerd nabij een school waarin het met kogels doorzeefde lijk van een Jood werd gevonden. Ofschoon de meesten van de ple gers van den aanslag Arabische klee ding' droegen, wijst alles er op, dat zij Joden waren. De eerste aanwij zing in dit opzicht was de mfe- dedeeling van een man te Tel Aviv, dat „gewapende joden hem hadden aangehouden en zfijn taxi hadden gestolen" en het bericht van een Jood te Jeruzalem, dat gewapende joden hem zyfn vrachtwagen afhan dig hadden gemaakt, ne politie heeft beide voertuigen ontdekt en onder zoekt ze op vingerafdrukken en andere mogelijke sporen ter iden tificatie van de plegers van den aan slag. Verwachting tot Donderdag avond; Toenemende bewolking mei olaatselljke onweersbuien, die afkoeling brengen. Meest matige wind tusschen Zuid-Oost en Zuid-West. Zon onder 20.43 maan 1.20— 18.20, zon- op 4.50. Van 1 Juli 1946 af wordt aan den onderwijzer, die van 1 Januari- 1932 tot en met 31 December 1947 voor het eerst voor vast is of wordt aan gesteld, dan wel in genoemd tijdvak is ontslagen ten gevolge van de op heffing van zijn betrekking en na dien in dit tijdvak in vasten dienst is of wordt aangesteld, drie/vierde gedeelte van den tijd, welke is ver streken sedert het hereiken van den 21-jarlgen leeftijd of, indien hij toen niet in het bezit was van de akte als onderwijzer, van den datum af, waarop die akte is behaald, voor periodieke salarisverhooging toege kend, voor zoover die tijd -niet reeds uit anderen hoofde voor de verhoo ging geldig is. Naar wij vernemen kan de be noeming van twee vooraanstaande leden der Tweede Kamer als lid van de Nederlandsche delegatie, die Nederland op de vredesconfe rentie te Parijs zal vertegenwoor digen, spoedig tegemoet worden gezien. De vijfde DC4 der K.L.M., welke de registratieteekens PhTBE draagt, zal Woensdag 7 Augustus op' Schiphol den naam „Edam 3" ontvangen. Interview met Ans Swart TT7anneer we denken aan prins Willem van Oranje. Marnix 1/1/ van St. Aldegonde, den hertog van Alva en andere groot heden die in onze vaderlandsche geschiedenis zoo'n groote rol hebben gespeeld, dan rijzen ons visioenen voor den geest van krijgshaftige lieden, gekleed in prachtigen wapenrok en met witte veer eng etooide hoeden op, maar om Ripperda in een colbertpak, de krijgers in zomercostuums, golfbroeken en met onschuldig uitziende houten lansen te zien rondstappen, doet een beetje eigenaardig aan. Dit zijn geen schimmen uit het verleden, dit zijn schaduwen, die aan groote gebeurtenissen voorafgaan; het is een repetitie van het historisch spel ,,De vrijheid vlagt" ge schreven door dr. P. H. Schroder. Maandagmiddag 22 Juli is in Jeruzalem een groote verwoesting aangericht Achttien jongelieden plaatsten met geweld hun boni- men in de kelders van het hotel Koning David, waar het Britsche Hoofdkwartier gevestigd was. lVz minuut daarna volgde een hevige explosie waarvan de gevolgen op de foto te zien zijn Het is heusch geen locaal chau vinisme, te beweren dat dit in de feestweek op te voeren openlucht spel van een bijzonder gehalte is. Met voortvarendheid wordt gerepe teerd, de rollen zitten er goed in, het geheel zit goed om eens een geijkte term te gebruiken in de grondverf. Als een veldheer geeft de regisseur Louis Saalborn zijn instructies, telkens het spel onderbrekend, om te verbeteren waar verbeterd moet worden, niets ontgaat zijn blik en de terechtwij zingen zijn niet vaak van humor ontbloot. Onder de medewerkers merken we op mevr. Swart, die in uit spe cifiek Haarlemsch historisch gebeu ren de vrouwelijke hoofdrol als Kenau te vertolken krijgt, met als tegenspeler den bekenden Paul Huf als Ripperda. Tusschen de ver schillende tafereelen door kon me vrouw Swart ons eenige zeer inte ressante gegevens verstrekken. Het is opmerkelijk, aldus ver klaarde zij, dat ef onder de figu ranten zulke aardige krachten zit ten, die met ijver en toewijding hun rol zoo echt spelen en intens bele ven, hetgeen het geheel naturiijk zeer ten goede komt. Het is ver heugend te constateeren, dat een ieder trouw de repetities bezoekt, wel een bewijs dat men zijn taak be grijpt.. Ik vind het fijn, dat ik on der Louis Saalborn mag spelen, hij is zeer aftief en iedere rol speelt hij voor, waardoor zijn veelzijdigheid nog meer tot uitdrukking komt. En hebt U nooit overwogen tot het beroepstooneel over te gaan? Neen, nu vraagt U mij toch werkelijk te veel, maar dat neb ik toch echt niet, tenslotte heb ik mijn werk op de R.K. industrie- en huis houdschool. Gelukkig beschikken de meeste medewerkers over 'n helder en ver dragend stemgeluid, zoodat men er van heeft afgezien een geluidsver sterker in te schakelen. Het is prac- tisch onmogelijk het geheel gespro ken woord te versterken, een ge deelte zou dus wèl versterkt wor den, terwijl het andere gedeelte dus „natuurlijk"' zou worden uitge sproken. Men zal bewerkstelligen dat de belangrijke scènes vlak voor het publiek zullen worden afge speeld', zoodat niet gevreesd behoeft te worden dat het gesprokene niet De Malino-conferentie heeft Dinsdag de volgende zes resoluties aangenomen: 1. De conferentie is er van over tuigd, dat nauwkeurig omschreven sa menwerking binnen het kader van het Koninkrijk noodzakelijk is, teneinde de Vereenigde Staten van Indonesië in staat te stellen op constitutioneel, eco nomisch, sociaal en cultureel terrein voor een zoodanige organisatie te zor gen en over die vitale apparaten te beschikken als voor het scheppen van de mogelijkheid voor het land om een onafhankelijke beslissing, in volledige vrijheid, ten Aanzien van het laten voortduren van de betrekkingen tus schen Nederland en Indonesië te ne men, wordt vereischt. 2. Terwijl een deel van de con ferentie den duur van de over gangsperiode op 5 jaar heeft ge steld en een ander deel het moge lijk achtte dat deze limiet tot een maximum van tien jaar verlengd zou moeten worden, waren andere afgevaardigden van oordeel, dat de duur van de overgangsperiode door de Rijksconferentie bepaald dient te worden. 3. De conferentie brengt den wensch tot uitdrukking, dat de onder linge betrekkingen tusschen Neder land en de Vereenigde Staten van In donesië op de Rijksconferentie, welke binnenkort bijeengeroepen zal worden, in een statuut zullen worden neergelegd en dat dit statuut dan gedurende de overgangsperiode van kracht zal zijn. Er zal in moeten worden vastgelegd, dat Nederland en Indonesië elk een eigen grondwet zullen hebben. 4. De conferentie geeft, als haar meening te kennen dat ook aan het einde van de overgangsperiode een permanente en vrijwillige sa menwerking tusschen Nederland en Indonesië wenschelijk is. 5. Een aantal afgevaardigden drukt als zijn vaste overtuiging uit, dat aan het einde van de pe riode van voorbereiding Indonesië als een volledig en gelijkwaardig deelgenoot tezamen met Nederland in het kader van het Koninkrijk zal blijven terwijl een aantal an dere afgevaardigden de voortzetting van de samenwerking het best ge waarborgd zie,t door een bilateraal verdrag. 6. Een aantal conferentie-leden weiischt met, nadruk te stipuleeren, dat hun bereidheid om binnen het kader van de Vereenigde Starten van Indonesië te blijven, wat hen betreft, geheel afhangt van de handhaving van het Rijksverband. Volgens een correspondent van den Amerikaanschen omroep heeft vice- admiraal William Blandy, bevelheb ber van de met de atoombomproe- ven belaste Amerikaansche strijd krachten, heden medegedeeld, dat de tweede atoombomproef, zooals vastgesteld, Woensdagavond om 10 35 (Ned. tijd) genomen zal worden. Vol gens de radio heeft admiraal Blan dy deze beslissing genomen na over leg met weerkundigen te volgen zou zijn. Voor de verlich ting is ook gezorgd. Drie lichtmas ten vormen de algemeene verlich ting en de z.g. „spot-iights" zorgen voor een verlichting van de plaat selijke scènes naar de drie straten Barteljorisstraat, Koningsstraat en Zijlstraat. „TJ neemt mij niet kwalijk, maar ik moet opkomen", met deze woorden verdween zij, om zich bij de geschiedenisschimmen te voegen als Kenau Hasselaar. Men schrijft ons van het bestuur der K.V.P. te Heemstede: De verkiezingen voor den ge meenteraad van Heemstede dragen ditmaal een eenigszins eigenaardig karakter, omdat niet alleen de candidaten der K V.P. katholiek zijn, maar ook de lijsttrekker van de Partij van den Arbeid. Deze laatste is waarlijk niet de eerste de beste, want hij is bovendien lid van de Prov. Staten van Noord- Holland en lid van de Eerste Ka mer. Men verzekerde, dat het plaatselijk bestuur van de P. v. d. A- dezen persoon niet als lijsttrek ker heeft gekozen, om daarmede de katholieken van Heemstede te verschalken. Een droeve ervaring neemt echter iedere bekoorlijkheid van een katholiek lijsttrekker voor een socialistisch karretje weg. Wij katholieken beschouwen het com munisme als een gevaar voor het Christendom, een gevaar voor Kerk en Staat. Daar, waar communisten de pas kan- worden afgesneden, wordt dit gedaan. Zelfs de lande lijke voorzitter van de P. v. d. A. wees ieder samengaan met de communisten af. Maarin de Prov. Staten van Noord-Holland werkte de geheele fractie van de P. v. d. A. mee, om een communist als Ge deputeerde op de kussens te krijgen. Het zij goed, vast te stel len, dat ook de twee katholieken, die voor deze partij zitting heb ben, daaraan meegewerkt het»« ben en dat een van hen de par tijtrekker is van de P. v. d. A- te Heemstede. T>e gemeente Haarlem heeft be sloten alle gemeentelijke bureaux op 9 Augustus gesloten te houden. De Middenstands-centrale zal haar leden adviseeren hun bedrij ven 9 Augustus te sluiten, terwijl de Kamer van Koophandel zich te dien einde tot het grootbedrijf heeft gericht. Het uitvoerend comité voor de herdenking van het 700-jarig be staan van Haarlem als stad zal het ten zeerste op prijs stellen, in dien bedrijven en werkgevers, niet behoorende tot een der bovenge noemde catagorieën, hun personeel 9 Augustus, het hoogtepunt van de feesten wegéns den dan te hou den historisch-allegorischen op tocht, vrij af zou willen geven. Indien gij in uw dagelijks leven u aanstellerig gedraagt-, de gewone dinaen anders doet dan gebruikelijk, dan bereikt ge hetzelfde effect als wam- neer ge uw jas binnenste buiten zoudt dragen. j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1