^EIIAMI De komende feesten Hertog em Caspar Ook zieken kunnen stemmen Sjahrir's nieuwe „kabinet" De oude zomertijd WOENSDAG 24 JULI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Huisvesting bij particulieren v De versieringen Engeische kinderen naar Heemstede Spreekuur Huwelijks bureau Herwonnen Levenskracht Nederland helpt Indië Zomerconcert H.O.V. Loterij van Volksherstel Examens Burgerlijke Stand EXPLOSIE TE IJMUIDEN GING NIET DOOR BLOEMENVEILING BEVERWIJK Benoemingen ter gemeente secretarie Tuinconcert van de „Eendracht" *n Verstandige huisvrouw lp vraagt de ideale stukken huishoudzeep VELSEN „De Hanze" Jubileum G. Schouten Licht verdeelde markt WAT BIEDT DE RADIO DONDERDAG? Teneinde de mogelijkheid te scheppen, dat bezoekers van buiten de stad, gedurende de feestelijk heden in verband met het 700-ja rig bestaan van Haarlem als stad, behalve in de hotels ook elders on derdak kunnen vinden, c.q. bij par ticulieren, worden zij, die bereid zijn logies met of zonder pension te verstrekken tegen een redelijke vergoeding, verzocht zich zoo spoe dig mogelijk te wenden tot het bureau der stichting „Haarlems Bloei", Stationsplein 1, Haarlem. Deze opgave dient vergezeld te gaan van een opgave van het be schikbare aantal kamers of bedden met vermelding van den prijs met en zonder pension. De plannen, die verschillende straatvereenigingen hebben, ge maakt voor de versieringen tijdens de feestweek. worden nu met spoed uitgevoerd. De Anegang-vereeni- ging, die vroeger ook bekend stond om haar origineele initiatieven, komt ook ditmaal met iets bijzon ders. Het bestuur heeft den kun stenaar Herman Moerkerk dertig historische Haarlemsche figuren en personen uit de Camera-Obscura laten ontwerpen. Deze ontwerpen worden thans door Haarlemsche kunstenaars tot een ho.ogte van 2)/, meter op een statuut uitgevoerd. De figuren zullen langs de trottoirs geplaatst worden met het gezicht naar den rijweg. Deze beelden galerij, die een zeer bijzonder ca chet aan de Anegang zal geven, bestaat o.a. uit busten van Jan Steen, Laurens Coster, pieter Sta stok, Jan van Scorel, etc. Ook de Groote Houtstraat-vereeniging maakt zich op om goed voor den dag te komen. Daar zullen o.a. de burgemeesters, die de stad in 700 jaar gekend heeft, op cartons wor den uitgebeeld. Binnen het kader van de World Friendship Association uitzen ding 1946 maakt het ontvangst comité van Heemstede waar En geische kinderen van 2 tot 16 Au gustus as. zullen verblijven be kend dat er wegens het uitvallen van adressen door vacantie nog ge legenheid bestaat zich bij het onderstaande adres op te geven voor het gastvrij opnemen van één Engelsch kind (leeftijd 1418) of één leid (st) er. Het programma vermeldt o.a. de volgende punten: een boottocht naar Marken en Volepdam (5 Aug.)een rondvaart door Amster dam's grachten (7 Aug.); het ga deslaan van de allegorisch-histo- rische optocht op 9 Aug.; een rondtocht door Haarlem met een bezoek o a. aan de Oude Bavo, aan Droste's fabrieken en tenslotte 14 Aug. in Groenendaal de slotavond, waar het programma door Engei- schen en Nederlanders verzorgd zal worden. Secr.-penningmeester J. Michon, Herman Heyermanslaan 3, Heemstede. De hoogeerw. heer Officiaal van Trigt heeft het spreekuur van secr. A. Agterhof voor het Katholiek Bureau voor huwelijksvoorlichting- tijdelijk overgenomen, daar de se cretaris een ernstige operatie in de Mariastichting heeft ondergaan. De Officiaal verzoekt ons mede te deelen, dat de spreekuren van Dinsdag 30 Juli, 6 Aug. en 13 Aug. worden verplaatst naar de Woens dagen 31 Juli, 7 en 14 Aug. op de zelfde uren. Morgenavond 8 uur houdt het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht een comité-vergade ring in gebouw St. Bavo, Smede- straat, ter bespreking van den a.s. speldjesdag. Alle vrouwelijke gerepatrieerden boven 14 jaar, die tusschen 16 Maart en 30 Juni, en alle manne lijke boven 14 jaar, die tusschen 16 Maart en 16 April uit Indië in Nederland zijn aangekomen, kunnen zich, mits in Heemstede woonach tig, voor inlichtingen betreffende een aanvullendkleedingpakket wenden tot het secretariaat van het plaatselijk comité, Heemsteed- sche Dreef 59. Identiteitsbewijzen dienen te worden meegebracht. Kees Hartvelt dirigeerde zoowel de Oberon-Ouverture van C. M von Weber, als de Italiaansche Symphonie van Mendelssohn ge heel uit het hoofd, en hij bleek beide partituren volkomen te be- heerschen. Het orkest blijkt telkens meer en beter ingesteld op Hart- velt's meest breede dirigeerwijze en het samenspel, waaraan in de eerste concerten nogal een en an der haperde, was op deze uitvoe ring werkelijk uitstekend en van groote eenheid. Slechts in de zware hout-partij liet men 'n paar maal een leelijken steek vallen, en volg de men het tempo rubato niet handig genoeg. Overigens alle lof zoowel voor den leider als voor het ensemble voor deze uitstekende prestatie, waarvoor het publiek hen dan ook met langdurig en hartelijk applaus beloonde. De solist van dezen avond, Winia Farberow, die het populaire Viool concert in D-groot van Tschai- kowsky vertolkte, liet zich hierin kennen als een temperamentvol speler met een uitstekende tech niek eij een warm muzikale opvat ting, al was zijn toon niet bijzonder groot. De vrij talrijke aan wezigen juichten den violist warm toe en deze liet terecht het orkest en zijn leider deelen in de hem ge brachte ovationeele hulde. J. Scheepens. Natuurlijk heeft men zich wel eens afgevraagd: „Waar haalt Volksherstel Haarlem toch het geld vandaan?" Immers, sinds de bevrij ding werkt Volksherstel in onze stad. In geldswaarde geschiedden uitkeeringen aan door den oorlog gedupeerden tot een bedrag van plm. f 325.000,Opgericht werden het Rusthuis „Zomerzorg", waar permanent een veertigtal vrouwe lijke oorlogsslachtoffers wordt ver pleegd, het Vacantiehuis voor Moe ders te Bloemendaal, waar dezen zomer ook weer 400 Haarlemsche moeders een volle week gratis va cantie genieten, een drietal Sociale Colonnes, gesinsverzorgsters, die dagelijks gaan werken in die gezin nen, waar dit op medische of so ciale indicatie noodzakelijk is. Thans heeft Volksherstel een loterij georganiseerd om uit de ba ten hiervan dit sociale werk te kunnen voortzetten. De loten a f 1,per stuk zullen den inwo ners van Haarlem en omstreken huis aan huis worden aangeboden. HAARLEM. Geslaagd voor han denarbeid de dames: A. Bol, Amersfoort; M. G- v. Dorresteyn, Amersfoort; E. C. Groot, Amers foort; A. A. Heeman, Amsterdam; J. M- Kleyn, Amsterdam; H. F. v. Kralingen, Amsterdam; T. Slaman, Amersfoort; W. M. B. Mekenkamp. Amersfoort; G- Neefjes, Aalsmeer; T. A. M. v. Straelen, Amersfoort; H. M. T- Kleine Staarman, Amers foort; P A. Visser, Amsterdam. HAARLEM. Hoofdacte-examens A en B: C- H. Schellinga, Haar lemmermeer; H. Zusenius, Amster dam; W. de Koek, Oudesluis; S. W. E. Baartman, Haarlem; A. ten Kate, Amsterdam; B: C. C. de Hertogh, Leiden; H. Ploeger, Am sterdam. Geboren: W. .M C. van de Wer kenZuurendonk, z; M. Kruijer Versteeg, d; M. v. Damme-Schraal, d; J. c. van WeezenbeekSchou ten, d; M. P. Warlé—Born, d; H. J. C. Goossens—Kok, z; F. van Roon Gleijsteen, z; P. - C. Repelius— Schultheiss, z; K. H. de Vriesvan Rijn, d; S. C. HoncoopDekker, z; A. M. MicaVetter, d; H. W. Rot teveelLimbach, z; E. Bencharski- Erdtsieck, z; A. C. JansenBoel houwer. d; A. Hunikv. d. Berg, z. Overleden: B. H. Roozen, 23 jr., Kamperlaan; A. J., 15 d., z. van J. J. Nuijens, Gasthuisvest; F. C. J. Olivier—Koch, 78 j.. Florapark; L. M. Vermeulen, 80 j., Kamperlaan; I., 2 m., d. van R. van der Voort, Sterreboschstraat; G. Bosma, 52 j., Maerten van Heemskerkstraat. Ondertrouwd: H. C. Seijsener en E. T. van der Kamp; S. C. Laurens en M. A. J. Wehnes. Gehuwd: J. Brijs en G. van Zo meren. Van Maandag 29 Juli t/m Zon dag 4 Augustus wordt voor de leden van de vereeniging „Haerlem" een tentoonstelling gehouden van Haar lemsche Stadsgezichten. De expo-» sitie, die geopend is van 2 tot 5 uur. omvat teekeningen van Tave- nier, La Farge, De Beyer, van Loo, Spilman, Van Noorde, v. d. Vinne en anderen. De derde phase van de ver nielingswerkzaamheden aan de snelboothaven te IJmuiden is gisteravond niet doorgegaan, daar militaire autoriteiten in den voormiddag den O.B.D. te IJmuiden hadden medegedeeld, dat de lading, bestaande uit 800 kg. trotyl, dien dag niet mocht detoneeren. Onder voorbehoud heeft men den datum thans bepaald op Donder dag 25 Juli des avonds 6 uur. De opdracht, welke van Engeische zijde werd gegeven, om den bunker in drie perioden te vernietigen, is, zooals thans blijkt, onuitvoerbaar. Ook wanneer de derde explosie de verwachte uitwerking heeft, zal slechts de helft van den bunker zijn opgeblazen. De handel op de bloemenveiling te Beverwijk heeft in de afgeloopen week een zeer onregelmatig verloop gehad. Het waren hoofdzakelijk de gladiolen -ae den grooten aanvoer vormden. In verschillende soorten en kwaliteiten werden grootere partijen aangevoerd o.a.; Sneeuw - prinses, Dr. Dentz, Gold Dutsch, Ros. van Lima, Acelorentia e.a. De prijzen liepen sterk uiteen, maar varieerden toch van 23-81 cent per bos. De aanvoer van Alstroemeria's begint af te nemen; 18 tot 53 cent werd er voor betaald. Liatris komt er iets riumer, lelies wachten op aanvoer van buiten, dahlia's bren gen van 4095 cent per bos op- Dan zijn er de zomerbloemen, die in een bonte kleurschakeering de veiling een fleurig aanzien geven o.a. Godetia, margrieten, Heliapse, goudsbloemen, ridderspoor, anjers e.a. Ook hier loopen de prijzen sterk uiteen. Potplanten zijn er weer iets meer, doch het zijn hoofdzakelijk begonia's. B. en W. hebben benoemd tot chef afdeeling bevolking, burger lijke stand, verkiezingen en mili taire zaken, den heer C. Schaiui- kes, thans directeur van den Dis- tributiedienst als opvolger van den heer P. C. A. Beekelaar tot chef der afdeeling Algemeene Zaken den heer J. Blok, commies 2e klas se bij den dienst van openbare werken alhier, als opvolger van mr. J. Kale tot commies le klas se bij den dienst van Openbare Werken mr. A. M. Van Hoof, com mies 2e klasse ter secretarie (va cature J. Blok voornoemd)mr. Van Hoof voornoemd werd tevens benoemd tot directeur van het ge meentelijk woningbedrijf (vacatu re mr. Kale). Tot lsten plaatsver - vangenden gemeente-secretaris werd aangewezen de heer W. C. Huisman, chef van de afd. finan ciën en onderwijszaken en tot 2den plaatsvervangende secretaris mr. L. W. M. Spaan, chef der afdee ling Sociale Zaken. Het bestuur van de K. V. P. wijst erop, dat zieken, ouden van dagen en anderen, die niet op eigen ge legenheid naar de stembureaux kunnen gaan voor de gemeente raadsverkiezing van Vrijdag a.s., zich kunnen opgeven aan het kan toor van de fa. Schram, Breestraat 25, of bij de bestuursleden. Er wordt dan gezorgd, dat U per auto wordt afgehaald. Rivaliteit onder de koorzangers Het moet gezegd worden: er be stond gisteravond groote rivaliteit tusschen de koorzangers van O. L. Vrouw van Goeden Raad en St. Agatha. Gelukkig evenwel, dat dit niet de muzikale prestaties betrof, doch heel eenvoudig een pittigen voetbalwedstrijd. Hierbij kwamen de mannen van St. Agatha met meerendeels veteranen uit, terwijl die van den Goeden Raad een keu ze hadden gemaakt uit de sopranen. Niettemin was de ruststand met 31 voor St. Agatha. Daarna is gebleken, dat de ouderdom met gebreken komt. De jongelui hebben met 4—3 gewonnen. In het park „Concordia" te Vel- sen-Noord geeft de „Eendracht" Zaterdagavond het eerste tuincon cert. De „Vereenigde Zangers" ver- leenen medewerking. 81. Een tijd lang zong Vinkolini en het koor zong mge. Maar toen kreeg de hertog er genoeg van. „We moeten aanpakken, mannen," zei hij, „ik zit hier in de Middeliandsche Zee en ik begin zoo zoetjesaan naar huis te verlangen. Ik heb genoeg geavonturierd. Zoo in begin Augustus moeten we in het dierbare vaderland terug zijn." „Dat zal niet meevallen," zei de teekenaar, „we hebben den baron nog niet." „We zullen hem hebben," zei de hertog, „ik wil het." „Dan is er niets aan te doen," zei de schild wacht, die nog altijd voor eersten stuurman speelde, „alle hens aan dek de zeilen bol en vooruit, daar gaan we." Ieder zette zich in postuur alsof ze zoo dadelijk het andere schip enteren zouden. Maar daarop was geen schijn van kans. De achterstand was veel te groot. Tot er iets gebeurde, dat het verloop der gebeurtenissen aanmerkelijk verhaastte. De walvisch, die, zooals gezegd, vlak bij het schip van den baron zwom, kreeg van al die warmte genoeg. Het beest wilde weer terug naar de Noordpool en het dacht met weemoed aan de ijsbergen, waartegen het anders zoo rustig had kunnen leunen. De levertraan deed ook al geen goed aan zijn gestel. Daarom nam het een duik en verzamelde alle kracht. Net kwam het onder de kiel, het Lees op, zette af en tilde de boot ais een veertje in de lucht. Duizenden meters verder kwam het vaartuig weer op het zeevlak terecht en toen de baron zijn oogen opende kon hij ze bijna niet gelooven. Op nog geen honderd meter voer de hertog met zijn mannen en met de minuut kwam die dichterbij. De enterhaken werden al uitgestoken. Een geschreeuw van jewelste klonk op. De bevrijding van baron Paulus de Potter ging beginnen. Onder voorzitterschap van den heer W. Groenewoud vergaderde de afdeeling IJmuiden in het Patro naatsgebouw. Het voorstel om in Velsen 'n afdeeling te stichten werd bij acclamatie aangenomen. Over winkelsluiting en vrijen middag werd in ruime mate van gedachten gewisseld. Uitvoerig werd nog eens betoogd de noodzaak van een prin- cipieele vak- en standsorganisatie; doch naar samenwerking met plaat selijke neutrale organisaties moet worden gestreefd. Ook de eere-voorzitter, de heer Stevens, bleek nog zeer actief en sprak met veel enthousiasme over de genomen besluiten en spoorde de aanwezigen aan te allen tijde voor hun principieele organisatie op de bres te staan en aldus „de Hanze" tot groote bloei te bren gen. De heer G. Schouten, eerste boek houder bij de Ned. Kon. Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, werd ter. gelegenheid van zijn 25-jarig dienstverband gehul digd in de cantine van Walserij- Oost. Nadat de voorzitter der di rectie, ir. A. H. Ingen Housz, den jubilaris en zijn vrouw had geluk- gewenscht, waarbij de gebruikelijke enveloppe werd overhandigd, hield de heer G. H. Surink, algemeen procuratiehouder, de jubileumrede en vereerde den heer Schouten met het gedenkbord en het Vereerend Getuigschrift der Hoogovens. Donderdag 25 Juli 7.30 uur houdt de vereeniging „Haerlem" een algemeene vergadering in het Vereenigingsgebouw De Hoofd wacht aan de Groote Markt. Zaterdag 27 Juli zal op het Ter- rasvogelsterrein te Santpoort een geitenfok-jubileum tentoonstelling gehouden worden. Maandag, den eersten avond van de feestweek, speelt een winkeliers elftal een wedstrijd tegen een ve teranen, Jftal 'van Blauw Wit op het terrein aan den Terrasweg te Santpoort, aanvang 7 uur. „Merdeka" publiceert een nlet-offl- cleele lijst van de leden van het nieuwe „kabinet". Deze lijst luidt: Sjahrir, buiten- landsche zaken; dr. Soekiman. bin- nenlandsche zaken; Mohamad Natsir, voorlichting; mr. Amir Sjarifoedin, defensie; ir. Soerachman, financiën; Darmasetiawan, volksgezondheid; mevr. mr. Maria Ulfan 'Santoso, sociale za ken; ir. Darmawan Mangoenkoesoemo, welvaart; mr. Soesanto, justitie; KI Hadjar Dewantoro, onderwijs; Hadji Rasjidi, eeredienst (godsdienstzaken); mr. Sartono, algemeene zaken; Poetoe- hena, openbare werken; Wikana, mi nister zonder portefeuille. Aneta teekent hierbij aan, dat dit onofficieele „kabinet" een drietal nieuwe namen bevat, n.l. Soekiman, Soesanto en Sartono. In het verslag van de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot in voering van een wettelijken tijd wordt er vrij algemeen voldoening over uitgesproken, dat de oude zo mertijd niet terugkeert. Men ziet hierin een verbetering voor het plat teland, omdat» in het verleden in vele landelijke gemeenten de oude tijd werd gehandhaafd en daardoor het verschil met den officieelen tijd tot allerlei moeilijkheden aanleiding gaf. Gevraagd wordt of er geen in- dustrieele belangen zijn, die terug keer tot de oude regeling wenschelijk zouden maken. Opgemerkt wordt nog, dat het aanbeveling zou verdienen deze materie internationaal te rege len, zoodat ook in andere West- Europeesche landen des winters en des zomers dezelfde tijd zou gelden. Te Castricum heeft de collecte ten bats van het reclasseerings- werk f 224-85 opgebracht. Amsterdam, 23 Juli 1946. De opening was vandaag tamelijk prijshoudend. Kon. Olie werd aan vankelijk op 430 geadviseerd ex dtv., doch kon spoedig, tot 435 a 440 op- loopen. Staatsfondsen waren in doornee weer beter van toon. De noteeringen op de aandeelen- markt waren per slot weinig ver anderd. HILVERSUM I. 301 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Gram. 9.15 Morgend. 9.45 Gram. 10.00 H. Mis. 12.30 Lunchconcert 13.00 Nieuws. 13.45 Voordracht. 14.00 Stafmuziek. 14.40 Causerie. 15.00 Concert. 16.00 Bijbellez 16.45 Zangduetten. 17.15 Orgel. 17.30 H.A.R.K. 17.55 Mandolinata 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Gram. 19.25 Lezing. 19.45 R.V.D. 20.00 Nieuws. 20.05 >K.N. M.I. 20.08 Radio Philharm Ork. 20.50 Lezing. 22.00 Nieuws. 22.15 Na het nieuws22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Gram. HILVERSUM II, 415 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Morgenw. 9.30 Waterst. 9.50 Gram. 10.30 Vrouw. 10.35 Agathe Rengers, zang. 11.00 Nuttig en noodig. 11.10 Kamermuziek. 12.00 Viool. 12.35 Skymasters. 13.00 Nieuws. 13.15 Romancers. 14.00 Voordracht. 14.20 Aeolian Sextet 15.00 VoordT 15.20 „Confetti". 16J5 Gram. 17.00 Kaleidoscoop 17.30 „Les Gars de Paris". 17.50 Rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.45 Sport. 19 00 „Toe giften", 19.15 Voordr. 19 30 Plano duo. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram 20.15 Dolf v. d. Linden. 20.45 Hoorspel. 21.15 Gram. 21.45 Le zing. 22 00 Kurhaus. 23,00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.45 Gram. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Waarn.^Hoofdredacteur: W. Severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2