Het kousenprobleem Voorloopig geen verbetering De besprekingen met West-lndië De Pers over de Troonrede Tweede dag van de Vierdaagsche Slag in de Javazee Pater De Lange benoemd tot Apostolisch Prefect Sit-downstaking bij Wilton-Fyenoord Groote productiviteit van onze wolindustrie Maritieme week Ingekrompen Nederland-Luxemburg Tour de France WOENSDAG 24 JULI 1946 PAGINA 3 Laatste speurtocht naar overlevenden Nylon-garens gevraagd Feest te IJmuiden H.AJI.K.-WERK WORDT Goede voornemens Lintworm Na woorden dadendrang Een lang leven noodig Geen strakke lijn Voorbehoud gerecht vaardigd Geen bezielende foon Reactionnair karakter Laatste dag Kaagweek Kampioenschappen Noord-Holland H.P.C.—R.Z.C. DAMPROBLEEM Vraag aan tien vrouwen, welke artikelen haar grootste belang stelling trekken; negen zullen zeker 'zij het in verschillende rangorde de kous noemen. Een bezoek aan de grootste van de drie fabrieken hier te lande waar dameskousen worden ver vaardigd, heeft ons de overtui ging geschonken, dat voorloopig nog geen verandering in het kousentekort zal komen. Het ziet er niet naar uit dat onze dames haar geslonken en tot in den treure gestopten kousenvoorraad spoedig zullen kunnen aanvul len. Velerlei oorzaken zijn daarvoor aan te wijzen. Be onderhavige fa briek heeft zes weken midden in de gevechtslinie gestaan, een deel van de gebouwen werd verwoest en in de overige bleef geen ruit heel, zoodat regen en wind vrij spel had den. Meer dan één Jaar zijn circa duizend menschen, o- w. honderd vaste monteurs wier gereedschap volkomen was weggeroofd bezig geweest, om alles op te knappen, waarbij de meeste machines volko men 'gedemonteerd, roestvrij ge. maakt en vervolgens weer in el kaar gezet moesten worden. Zoo doende kon eerst in Januari j.l. de productie op geringe schaal worden hervat; sindsdien is zij gestaag op gevoerd. Wat de grondstoffen betreft, d® Nederlandsche kunstzijde-industrie levert voldoende garens, maar de katoenen versterkingsgarens een Importproduct ontbreken zoodat het nog niet mogelijk is kousen met versterkten hiel en teenen te vervaardigen. Het bestellen van dringend benoodigde machines In een officieel communiqué over de besprekingen met de West- Indische delegatie deelt de R. V. D. mede, dat de besprekingen zich be paalden tot die voorloopige voorzie ningen, waarvan verwezenlijking binnen het bestaande grondwette lijke verband mogelijk is. In de uitwerking hiervan zal voorts reke ning gehouden kunnen worden met sociologische en andere verschillen, die de gebiedsdeelen Suriname en Curacao kenmerken. Alle onderwer pen, welke de rijksstructuur raken, bleven voorbehouden voor bespre kingen op de a.s. Rijksconferentie. Aan de hand van de bij de pe tities beboorende memoranda werd een agenda gevolgd, in hoofdzaak bestaande uit de volgende punten; 1. Decentralisatie van bestuur en wetgeving (voor wat Curasao be. treft inzonderheid de autonomie der eilanden). 2. De samenstelling van de volksvertegenwoordiging. 3. Kies recht. 4. Samenstelling en werk wijze van bestuur (verantwoordelijk bestuur). 5. Staatsrechtelijke posi tie van den gouverneur. 6. Wetge ving en begrooting. 7. Voorziening ingeval van meeningsverschil tUs- schen bestuur en Staten omtrent Wetgeving en begrooting. 8. Be voegdheden van het bestuur in ab normale omstandigheden. 9. Eenige speciale onderwerpen. Het Australische oorlogsschip „Mac- quarrie" heeft Tandjong Priok verla ten, ten einde een laatsten speurtocht te ondernemen naar eventueele over levenden van het Australische oorlogs schip „Perth", dat tijdens den slag in de Javazee in 1942 tot zinken werd gebracht. Het gerucht wil namelijk, dat een klein aantal leden van de bemanning zich nog in levende lijve op „Prinsen eiland" en „Dwars in den weg" twee eilandjes in Straat Soenda, zou be vinden. Ofschoon men in officieele kringen niet de minste hoop koestert, heeft de „Macquarrie" deze reis ondernomen terwille van familieleden van diegenen, omtrent wier lot men na het zinken van de „Perth" niets meer heeft ver nomen. Nederlandsche waarnemers zullen de reis meemaken. Z. H. de Paus heeft benoemd tot Apostolisch Prefect van Teffé (Bra zilië) pater J de Lange, van de Con gregatie van den H. Geest, missio naris in Angola (West-Afrika). Mgr. de Lange werd geboren 5 Maart 1906 te St. Nicolaasga (Fr.). 25 Juli 1933 te Gemert priester gewijd, vertrok "U ta 1934 naar Angola, waar hij sindsdien onafgebroken werkzaam is geweest. Arbeiders van de werf Wilton- Fyenoord te Rotterdam zijn giste ren in een sit-downstaking ge gaan. De directie heeft n.l. een va- cantietoeslag van één week salaris toegezegd, doch gisterenmorgen werd bekend dat het College van Rijksbemiddelaars hieraan geen goedkeuring hecht. De arbeiders zijn niet van het terrein gegaan, vanmorgen zijn zij ook weer op tijd naar de werf gekomen, zonder dat evenwel het werk hervat werd. in Amerika is uiterst bezwaarlijk, daar men geld vooraf of zekerheid stelling eischt. Een tweede struikelblok is de per- soneelvoorziening. Op het, oogenblik zoo vertelde ons de directie komen wij 250 meisj'es tekort en wat wij ook hebben geprobeerd, ze zijn niet te krijgen. Bovendien duurt het twee Jaar aleer een nieuwe kracht voldoende is opgeleid. Voor de mannelijke arbeiders, die de uiterst 'ingewikkelde breimachines bedienen, neemt de opleiding zelfs vijf Jaar in beslag. Er is in ons land altijd een aan zienlijke invoer van dameskousen, vooral uit Duitschlanq en Tsjecho- Siowakije, geweest. Zoolang deze import wegens gebrek aan devie zen niet op eenigszins beduidende schaal kan worden hervat, zal er hier gebrek blijven, want de Nederlandsche Industrie kan op haar huidige capaciteit en die zal binnen afzienbaren tyd wel niet veel groeien nauwelijks voor elke vrouw enkele paren kou sen per Jaar maken, gesteld dat het aantal gegadigden drie mil- lioen bedraagt. Met een geringen import welke er reeds is zal dit echter kunnen worden bereikt. Laat de regeermg zoo meenden onze zegslieden voor dameskousen een soortgelijke regeling treffen als voor schoenen. Dat zou voor velen, die nu nergens aan kunnen komen, ten minste eenige verbetering betee- kenen en allerlei bevoorrechting uit sluiten. Het wooru nylon heeft langzamer hand voor vele vrouwenooren een magischen klank gekregen. De be treffende fabrikant bepleitte dan ook het verschaffen van nylon-garens aan de Nederlandsche kousenindus trie. Wanneer de eigen industrie deze garens niet kan fabriceeren, zou het dan geen aanbeveling verdienen zop luidde de vraag te trachten deze te importeeren, vooral daar ze een aanzienlijk sterker product met circa tienvoudigen levensduur van kunstzijde opleveren? Juist daardoor zou men met de be trekkelijk beperkte binnenlandsche capaciteit er toch in kunnen slagen, een groot gedeelte van de behoeften te dekken en wellicht zou zelfs ex port mogelijk zijn. Onze Nederland sche kousehindustrie is zeker in staat, als zij over de grondstoffen be schikt, een' kous te vervaardigen, welke het beste buitenlandsche pro duct evenaart, zoo niet overtreft. De productiviteit in de Nederland sche wolindustrie is over het algemeen ten opzichte van het jaar 1938 bevre digend te noemen. Verwacht wordt, dat deze in dit jaar tot 133 pet. zal stij gen. Niettegenstaande deze gunstige cij- fers zal het nog vele jaren duren, al vorens het Nederlandsche volk weder om eenigszins behoorlijk van kleeding en dekking zal zijn voorzien. Met de beschikbare outillage zou het b.v. 12 jaren duren alvorens men in Neder land wederom behoorlijk .onder de wol" zou kunnen kruipen, m.a.w. vol doende van wollen dekens zal zijn voorzien. In de omgeving van Markelo is thans de rogge-oogst in vollen gang. Door gebrek aan werkkrachten gaan vele boeren er toe overom de grasmachine te laten inrichten voor het maaien van koren Vandaag is de maritieme week, die van 24 t.m. 31 Juli ter gelegen heid van de openstelling der Noor- dersluis en het 70-jarige bestaan van het Noordzeekanaal in IJmui den gehouden wordt, begonnen. In verband hiermede heeft de Marine voor belangstellenden de mogelijk heid opengesteld een twintigtal in de haven gemeerde mijnenvegers te bezichtigen en wel .Zaterdag 27, Zondag 28 Juli van 10 tot 12 uur en van 3 tot 5 uur, alsmede Maan dag 29 Juli van 4 tot 7 uur. Toe gangskaarten hiervoor zijn tot en met Zaterdag verkrijgbaar aan de propagandatent van Comité „Onze Marine" op het terrein van de „Stormvogels". Iedere 200ste be zoeker tot een maximum van twintig zal in de gelegenheid gesteld worden Maandag 29 Juli een tocht met een mijnenveger mede te maken. Rondom de pro pagandatent van „Onze Marine" op het Stormvogelsterrein is ook een Lunapark verrezen. Een deel van de opbrengst van deze kermis zal ten goede komen aan de Ma rine, terwijl deze de gelden weer zal gebruiken voor een maritieme tentoonstelling. Het Lunapark biedt vermakelijkheden ten overvloede. Tusschen de zuur- en zuurstokken- kramen, zweef- en draaimolens, staat een circus, dat hoewel klein, toch binneft zijn tentzeil o.a. een prachtige paardendressuur laat zien. Vanzelfsprekend 'ontbreken de „scooter"-baan, het spookhuis, het vlooientheater, de cakewalks e.d., ook niet. De meeste belangstelling gaat echter uit naar den zgn. motor- steilwand. In deze houten kooi, die een middellijn heeft van 9 meter en 7 meter hoog is, rijden de 28- jarige Top Stolte en de 23-jarige Miss Norma hand in hand met een vaart van 40 K.M. per uur tegen den wand op. Ongeveer 30 maal per dag rijden beiden 40 ronden met motoren van 150 K.G., die op den wand een druk uitoefenen van 1500 K.G. „Ongelukken komen van zelfsprekend wel eens voor," zoo verklaarde Top Stolte, „doch In de 10 jaar dat wij deze sensatio- neele toeren doen, heb ik pas twee maal beide armen en éénmaal drie ribben gebroken; wij voelen ons op een rijdenden motor in de kooi even veilig als op den beganen grond". Ook op de kermis, die tijdens de feestweek in Haarlem wordt ge houden, zullen deze „motorvirtu ozen" verschijnen, zoodat niet al leen de IJmuidenaren, doch ook de Haarlemmers dit sensatie-program te zien krijgen. Het Lunapark in IJmuiden zal geopend zijn eiken dag van des middags Z uur tot des avonds 12 urn. Tijdens de maritieme week zullen huis aan huis brochures ver spreid worden, om aan de werk zaamheden van de Marine meer bekendheid te geven. (Van onzen Haagschen redacteur) Geleidelijk zal het H.A.R.K.-werk in de komende maanden gaan in krimpen. De ergste nood is, dank zij de krachtige hulp van het bui tenland, voor het grootste gedeelte verholpen. Nadat eenige weken ge leden het hoofdmagazijn te Roosen daal is opgeheven, is thans ook het groote magazijn te Amsterdam over gedragen aan het landelijk magazijn te Rotterdam. D» H.A.R.K. liqui deert dus niet, doch neemt maatre gelen, dat de organisatie niet top zwaar wordt. Met de tot nu toe ge schonken 12.500.000 stuks goederen heeft het buitenland een zwaren last van onze schouders afgenomen. „De Maasbode" (R.K.) merkt op, dat men bij het lezen van de Troon rede respect krijgt voor den omvang der goede voornemens van deze re geering. Wanneer al deze plannen voortgang vinden, zoo zegt het ka tholieke orgaan, zal de regeering ons land en ons volk een goed stuk dich ter hebben gebracht bij de idealen van christelijke verdieping en sociale gerechtigheid. Den aanhef in de Troonrede, dat thans eerst recht alle krach ten gericht kunnen worden op het leggen van een deugdelijken grond slag voor een geleidelijken weder opbouw van onze geestelijke en stof felijke welvaart, vindt hét blad bij zonder belangwekkend. De strijd voor het al of niet terugkeeren tot de oude groepeeringen is thans voor bij, zoo besluit het blad, maar de koninklijke woorden bevatten een aansporing om in de laren, die thans komen gaan, niet langer aandacht en energie te besteden aan de dingen die verdeelen, doch den vollen na druk te leggen op het doel dat allen vereent: voor de breede lagen van ons volk den weg tot welvaart ba nen. „De Volkskrant" (R.K.) bespreekt eenige paragraphen van de Troon rede, welke rede zij „een lintworm" noemt. Het blad vindt de rede een „sterk stuk", omdat het de proble men concreet aanpakt en omdat deze concrete aanpakking ondernomen wordt op den grondslag van chris telijke beginselen en gericht ls op een reëeler beleving van het chris tendom in de alledag-practijk van het leven. „Trouw" (anti-rev.) constateert, dat Indië terecht voorop staat. „Op vallend is het optimisme. Ten aan zien van de buitengewesten begrijpe lijk en geargumenteerd. Ten aan zien van Java en Sumatra bemin nelijk, doch ongeargumenteerd." „Het zal zaak zijn," zoo besluit het bla<3 zijn beschouwing over dit deel der Troonrede, „de feitelijke ontwik keling af te wachten en den heer Van Mook die te Malino lange rede voeringen houdt in de eaten te hou den." Het orgaan gaat een aantal para grafen in de Troonrede na en be sluit aldus: „Na den woordenstroom goede woorden en vage woorden, ook wel woorden, waarbij wij vraagteekens plaatsen kome nu de dadendrang. Het Kabinet heeft a fair chance. Het is door allen op wie het een be roep deed, welwillend tegemoet ge treden." Ook het „Alg. Handelsblad" (P. v. d. V.) merkt allereerst op, dat Indië en de buitenlandsche politiek voorop staan. De plaats van Nederland wordt daarmede bepaald In het ruimere ver band van het rijk (op welks eenheid een veel krachtiger accent valt dan wij van de vorige regeering gewend waren), en ln de internationale we reld. Het blad gaat vervolgens uit voerig een aantal punten, in de Troonrede aangegeven, na en zegt, dat het 't meest getroffen is door het fermer geluid over Indië. Trouwens, zoo besluit het orgaan, door de heele Troonrede valt een positieve visie waar te nemen. Wij waardeeren dat, zelfs op punten waar wij andere op vattingen huldigen. Hier ligt een plan, dat ernstige overweging ten volle waard lijkt. Wij zullen bi] de nadere concretiseering ervan nog veel hebben op te merken en te critisee- ren. Maar het Plan is belangwek kend, en het verdient in grooten stijl te worden behandeld. De regeeririg zal echter een lang leven noodig hebben om het te verwezenlijken. De „N. Rott. C." (P. v. d. V.) meent, dat men iets gunstigs mag zien in de paragraaf over Indië en vindt het dieptepunt gelegen in de justitieele passages. „Een grillige curve. Geen strakke lijn. Dit is de indruk, welken de Troonrede van het Kabinet-Beel geeft. Het kon ook nauwelijks an ders bij een Kabinet, welks homoge niteit biet overduidelijk is. Men kan nu nog hoop hebben op de daden. Laat ons die afwachten." „Het Vrije Volk" (P. v. d. A.) zegt, dat het voornamelijk in de sociale, economische en financieels paragra fen is dat het blad vertrouwde woor den in het oor klinken en het jaren lang gekoesterde wenschen tot een begin van vervulling ziet komen. Ook dit blad wijdt lange heschou-i wlngen aan een aantal paragrafen in de Troonrede. Het concludeert ten slotte, dat op menig gebied goed werk op stapel staat, maar dat op sommige punten voorloopig eenig voorbehoud nog wel gerechtvaar digd is. „Klaarblijkelijk heeft de regeering niet meer op stapel willen zetten dan zij werkelijk ln de eerstvolgende periode denkt te kunnen afwerken. Thans komt het er op aan, hoe deze voornemens zullen worden uitgevoerd en ln welk tempo." „Het Parool" (P. v. d. A.) is van oordeel, dat de Troonrede te kort en te ver schiet. Te kort, waar zij wel iswaar telkens een brok van een situatieschets bevat, maar zulk een schets niet biedt. Te ver, waar zij zich verdiept in zulke kleine zaken, dat het behandelen er van in een koninklijke rede wonderlijk aandoet. Het blad vindt de. mededeelingen over Indië, de socialisatie en be drijfsorganisatie teleurstellend. Het blad besluit: De Troonrede-1946 bevat veel, waar op zal moeten worden terug gekomen. Helaas bevat zij niet dien bezielenden toon, die grootheid van stijl, die men in een Regeeringsver- klaring even ongaarne als in een Troonrede mist. Van zulk een rede moet gelden: non multa sed mul- tum, niet een veelheid van woor den, maar een belangrijkheid van inhoud. Onderschatten wij echter vooral niet de enorme moeilijkheden, waarvoor het kabinet staat en geven wij het dus een voorzichtig crediet. Dé concrete daden zullen ons om trent zijn koers pas inlichten. Evenals de bladen van andere rich tingen wijst ook de communistische „De Waarheid" op de ongewone leng te van de Troonrede. Het blad be spreekt voornamelijk de paragrafen over de bedrijfsordening en Indië en is over geen van beide tevreden. „Deze twee punten," zoo wordt in het artikel geconstateerd, „kenmer ken het reactionnaire karakter van de Troonrede. De rest is franje; ten deele de prijs, dien de K.V.P. betaalt voor den steun van de P. v. d. A ten deele de bevrediging, die zij haar eigen kiezers moet schenken." De kunstturnwedstrijd Nederland Luxemburg, die' 4 Augustus ter gelegenheid van Haarlems 700-jarig bestaan, op de Groote Markt zal worden gehouden, is de eerste in» ternationale landenwedstrijd op gymnastiekgbied in Nederland na de bevrijding. Overigens kwam Luxemburg reeds verschillende m«s- len tegen ons land uit, o.a. in in ternationale turntoumooien en in de Olympische Spelen 1928. Behalve in de eerste ontmoeting te Lyon in 1926, die met groote meerderheid door de Luxemburgers werd gewon nen, was het verschil tusschen de ploegen steeds klein. Van de zeven tot dusver gehouden wedstrijden won Luxemburg er vier, een presta tie, die men van dit kleine land niet zou verwachten. De achtste ontmoeting is dus die in Haarlem. Er wordt geturnd op eên vlak voor het Stadhuis op te stellen plankier, terwijl uiteraard ook voor de toeschouwers van de zen wedstrijd van de ln aanbouw zijnde tribune gebruik zal worden gemaakt. (Van onzen sportredacteur) NIJMEGEN, 24 Juli De tweed# dag van de Vierdaagsche is de moeilijk ste van dit heele wandelsportfeest. Wi# dezen tweeden dag overleeft kan prac- tisch ook zeker zijn van zijn succes op den derden en laatsten dag. Maar de nieuwelingen zullen nu ervaren, dat een vierdaagsche nog wel even iets anders is dan een parade van veel volk en applaus, een fleurige start met toejuichingen en een aankomst met bloemen! Vandaag zijn de tortu ren, als men ze zoo noemen mag, op hun felst en zal het aantal uitval lers, dat den eersten dag niet groot was, belangrijk stijgen. Na het -sluiten van de controle op den eersten dag zijn 23 uitvallers geteld. Het weer wordt steeds beter. Na het wat sombere begin is het gisteren in den loop van den dag uitstekend ge worden; echt wandelweer. Vandaag ia het veel warmer en gaan de jasje» een paar uur vroeger uit dan op den eersten dag, toen de zon zich beschei den op den achtergrond heeft gehou den. Maar nu heeft ook zij een vinger in de pap en dat maakt er de kracht proef niet gemakkelijker op. (Van onzen correspondent). LEIDEN, 23 Juli. Het besluit van de Kaagweek ls werkelijk schitte rend geweest. De Friezen waren ia den laatsten Holland-Frleslandwed- strijd weer op hun best. Zij behaal den 33 pt. tegen Holland slechts 22,1, waardoor het eindresultaat respectievelijk werd 88,1 en 76,2. Do verdere eindstanden zijn45 m2 kl. Benatl II, Vrijbuiterski. H. v. Essen, 12 m2 kl. Dudok v. Heel, 12 m2 kl. B. Woelwater, Valkenkl.: P. v. Bu ren, Drakenkl. L. P. Vollebregt, 16 m2 Eenheidski. A J. Roem Jr., B. Endeavour, 16 m2, Toerkl. Roerdomp, Pampuskl. met bijzeilen W. M. v. Stavoren, zonder bijz. A. Volkers, Regenboogkl. M. Hendriks, Olym,- piajollen kl. A Daan Kagchelland, B. Flossie, 12 Voetsjollenkl. A J. B. Wielinga. B. M. A. de Ruyter, C. Wervelwind. De Italiaan Baito won de eerste étappe van den kleinen Tour de Fran ce. de Franschman Vietto eindigde als tweede. De eerste Nederlander die binnenkwam was Janssens; hij ging als zestiende ln Digne over de eindstreep. Op 24 en 25 Augustus zullen op de Sintelbaan van D E.M. op Adri- chem te Veverwijk de athletiek- kampioenschappen van Noord- Holland worden gehouden. In de zweminrichting Groenen- daal wordt hedenavond half negen de belangrijke waterpolo-wedstrijd HPC—RZC gespeeld. No. 1256 van P. J. Eype te Haarlem. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen worden Ingezonden tot half Augustus aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 86, Heemstede Oplossing No. 1251 van Joh. v. d. Boogaard te Nuland. Wit speelt: 21, 21—27, 18, 30, 2, 4, Z36, 37, z41 of? 431, 37 enz. en wint Een niet zoo bijzonder lastig, doch zeer fraai probleem, waartoe ook de eindstand niet weinig bijdraagt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3