BIKINI-LAGUNE Indonesiërs staken op Java evacuatie de l: Hel van stoom en vlammen Slagschip „Arkansas"gezonken Noodweer in Brabant CIJFER 8 Uitvinder van den „atoomauto" veroordeeld Onze uitslagendienst Tot hoofd en hart J 69ste JAARGANG No. 23604 DONDERDAG 25 JULI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Vijfde atoombom ontploft Waterkolom van 2500 meter Britsch hoofdkwartier gelast onderzoek Telefoonnet gestoord voor nieuwe schoenen Luchtlijn Amsterdam Glasgow De vrijlating der geïnterneerden Nieuwe plannen voorgelegd Geïnterneerde nat.-soc. uit West-Indië Het weer. Helpt het Roode Kruis Landelijke collecte K.V.P. Heemstede De Haarlemsche feesten Trein-, tram- en bus verbindingen „R.K. Volkstooneel" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Admiraal Blandy, die belast is met ne leidlil"' van de atoonibomproeven by Bikini, beeft, medegedeeld, dat de atoombom onder water precies op den vaat gestelden tijd tot ontpiof- ling is gebracht. Onmiddellijk na de ontploffing was over de Amerlkaansche radio een ontvettend lawaai te hooiren, aar dertig seconden aanhield. De hoogte van de waterkolom, welke bij de Ontploffing opspoot, schat men op anderhalven K.M., de wolk van gas en stoom op on geveer 2.7 k.M. De waterkolom was aan de basis meer dan een halve K M. breed en aan den top belangrijk breeder. Het effect van de ontploffing bleef strikt benerkt tot de onmiddellijke om geving. De fantastische kracht en hitie Van de vijfde atoombom, maakte van de Bikini-lagune een heksenketel Van vlammen, rook en stoom. Tien minuten na de ontzaglijke Ontploffing was de lagune volkomen gehuld in 'n ondoordringbare dichte wolk. Voordat het gordijn van rook en stoom over de vloot hing, kon de speciale verslaggever van A. P. de silhouette van een slagschip waarne men, die er uit zag als de „Nevada". De l)om bracht het slagschip „Arkansas" van 26.100 ton, een transportschip en een sloep tot zinken en beschadigde het vlieg- tulgmoederschlp „Saratoga" en liet slagschip „New York". Volgens latere berichten be vindt de „Saratoga" zich ln langzaam zinkenden toestand en zal verloren gaan indien het niet naar ondieper water versleept kan worden. ,,Er is geen reden om aan het effect van de bom te twijfelen" merkte' Admiraal Blandy op. Hij deelde verder mee, dat op de kust van een eiland nabij Bikini een vloedgolf van twee a drie meter hoogte was waargenomen niet op Bikini zelf. Schepen zullen niet zoo spoedig het strandmeer van Bikini kunnen binnenvaren als na de eerste atoom- bomproef. Blandy's vaartuig' bevond zich bij het opmaken van dit rap port op ongeveer 3 K M. afstand van de Lagune. Daar uitgebreide voorzorgsmaat regelen waren genomen, zijn geen menschenlevens te betreuren. Op het water drijft een groote olievlek, kennelijk van de gezonken „Arkan sas'' afkomstig'. Vaartuigen, welke radiografisch bestuurd worden. zei admiraal Biandy verder, hebben al verken ningstochten tusschen de schepen, die als doelwit dienden, volbracht en brengen monsters water mee te rug. Tenslotte verklaarde Blandy nog, dat men het verloop der ge beurtenissen met aandacht blijft gadeslaan en met behulp van radio apparatuur het oogenblik zal vast stellen, dat men zich zonder gevaar op het strandmeer kan begeven. Sir John Anderson, die tijdens den oorlog een leidende rol heeft ge speeld bij de ontwikkeling van de atoombom heeft verklaard, dat door de chemische en biologische weten schap reeds erger wapens dan de atoombom zijn uitgevonden. De Indonesische republikei nen hebben vanochtend elke evacuatie uit het binnenland „tot nadere aankondiging" ge staakt. In verband hiermede heeft een Britsche officieele woordvoerder ver klaard, dat het vliegtuig van gis teren niet naar Soerakarta is ge vlogen, omdat het hoofdkwartier van de republikeinen bericht had gekregen, dat het vervoer van eva- cué's naar het vliegveld van Soe rakarta wegens transportmoeilijk heden niet kon geschieden. Donderdag, in den vroegen och tend, toen het R.A.F.-vliegtuig op het vliegveld van Kemajoran ge reed stond voor zijn tocht naar Soerakarta, bereikte een tweede be richt het Britsche hoofdkwartier, n.l. dat de evacuatie „tot nader order" was opgeschort. Voor deze opschorting werden geen redenen opgegeven. Het Britsche hoofdkwar tier heeft een onmiddellijk onder zoek gelast. Gisteren heeft de kolonel van de Ned.-Indische luchtmacht D. Asjes, tijdens een Interview voor de radio, een voorstel om de Ned.-Indische en de Nederland- sche luchtmacht samen te voe gen en onder één opperbevel te brengen, uiteengezet. Dit voor stel is aan den opperbevelhebber van de Nederl.-Indische strljd- In den afgeloopen nacht woedde van half twee tot twee uur een noodweer boven Eindhoven van haast ongekende lievigheid. Er woedde een orkaanachtige wind. en de bliksem was niet van de lucht. Hagelsteenen vernielden vele ruiten; in vele huizen werd schade aan het meubilair aan gericht. Het bovengrondsche telefoonnet in Oost-Brabant werd gestoord, zoodat er van Eindhoven uit met verschil lende plaatsen, o.a. Den Bosch, geen verbinding te krijgen was. Op een radiografischen oproep van de brand weer van Eindhoven meldden Venlo, Bergen-op-Zoom, Breda, Den Bosch en Tilburg eveneens nachtelijk noodweer, zonder ernstige ongeval len. krachten voorgelegd. De slotbe- sprekingen worden 1 Augustus in Nederland gehouden. De nieuwe rijksleger-luchtmacht zal, wat operaties betreft, voorloopig onder den bevelhebber van het Ned.- Indische leger ressorteeren en t.a.v. administratie onder den chef-rijks- leger-luchtmacht. Drie stafofficie ren van den chef-rijksleger-lucht- macht zullen de luchtvaart, admi nistratieve en technische aangelegen heden verzorgen. De afzonderlijke af- deeling „operaties" zal ten deele on der den chef van den generalen staf en gedeeltelijk onder den chef-rijks- leger-luchtmacht ressorteeren. Kolonel Asjes zelde, dat de grond slag van dit systeem ontleend was aan de methoden, die de R-A.F. en de luchtmacht van de V.S. gebrui ken. Een van de eerste maatregelen van het dept. van Onderwijs te Soerabaja was het openstellen der lagere scholen voor zoover de omstandigheden dit toelieten. Bovenstaande foto toont een reken les in de 4de klasse van een lagere school, welke gevestigd is in een huis aan de Sumatrastraat te Soerabaja Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in den loop van Augustus voor een schoenenbon in aanmerking komen zij, wier stam kaartnummer eindigt op het cijfer 8, voor zoover zij sedert Janu ari 1945 nog geen bon voor gewone of beroepsschoenen hebben ont vangen. De plaatselijke distributiedien sten zullen na 1 Augustus bekend maken, op welke dagen onder over legging van stamkaart met bijtoe- hoorend inlegvel men de bonnen kan afhalen. Maandag 29 Juli 14.30 uur zal het eerste toestel van den nieuwen K.L.M-dienst AmsterdamGlasgow v.v., uit Glasgow komend, op Schip hol landen. De bemanning van dit vliegtuig zal Schotsche nationale producten als geschenk voor den wnd. burge meester van Amsterdam meebrengen. Het dagelijksch bestuur van de Stichting Toezicht Politieke Delin quenten deelt hét volgende mede; Onder de bestaande verhoudingen kau van een invrijheidstelling van 40.000 politieke delinquenten vóór I October a.s. geen sprake zijn. I)e Stichting heest aan den minister van Justitie plannen voorgelegd, bij aanvaarding waarvan het aantal ge detineerde politieke delinquenten op korten termijn op verantwoorde wijze teruggebracht kan worden tot dat van ae waarlijk zware gevallen. De ordelijke terugkeer van een zoo groot aantal personen, in een korte spanne tijds, is onder de huidige omstandigheden volstrekt uitgeslo ten, tenzij tot zeer vergaande tege moetkomingen op sociaal gebied zonder eenlg uitstel en in zeer snel tempo wordt overgegaan. De laatste dertien op Curacao ge ïnterneerde Nederlandsche nationaal- socialisten zijn met de „Boissevain" uit Willemstad vertrokken. Het schip had te Paramaribo reeds 135 natio- naal-socialisten aan boord genomen. Slechts dertig Duitsche geïnterneer den blijven achter in het internee- ringskamp op Bonaire. De commandant van de Nederland sche troepen op Morotai heeft mel ding gemaakt van een hevigen asch- regen. Deze is een gevolg van de toegenomen activiteit van den vul kaan Doekoma op het eiland Hal- maheira. Toen enkele maan- weegkracht. Deze ver- doch werkte met vlieg den geleden be- brandingsmotor betee- tuigbenzine uit een kend werd dat kenae een revolutie op verborgen reservoir. John William Wilson dit gebied. Toen Wilson met te Londen een auto De minister van zÜn idee voor den had uitgevonden die Brandstof en Energie atoomauto voor den op atoomenergie dreef, ziin raa(wvers wa- dag kwam, was hij waren er maar weini- y achter. ren echter gen die daaraan geloof dochtig. hechtten. De proeven met de atoombom ver- Wilson kreeg een keerden nog in een te Oratorium,. een ma- vroeg stadium dan dat Auto werkte op vliegtuig-benzine een dergelijke snelle ontwikkeling vertrou wen kon wekken. En de twijfelaars zijn Vrijdag in het ge- reeds driemaal veroor deeld. In 1917 kreeg hij te Portsmouth zes maanden gevangenis straf wegens valsche voorspiegelingen. In 1932 kreeg hij te Southend zes maan den omdat hij een crediet had opgeno men zonder te waar lijk gesteld. John Wil- chine en alle mogelijke schuwen dat hij fail- liam Wilson hoorde faciliteiten van een liet was verklaard. Vrijdag, aldus een ver- fabrieksdirecteur om in Portsmouth kreeg slag van de Daily He- zijn onderzoekingen hij in 1934 weer zes raid, 2'1 maanden ge- voort te zetten. Hij maanden wegens val- vangenisstraf tegen kreeg zelfs radium uit sche voorspiegelingen, zich uitspreken, daar het ziekenhuis van Gedurende den oorlog hij onder valsche voor- Middlesex en men nam kreeg hij een baan als spiegelingen 250 pond teekenaars in dienst ontvanger bij een had gekregpn van een om zijn teekeningen mijnonderneming in mineraalwater-fabri- te ontcijferen. Nadat Wales, doch werd we- cant, welke hij noodjg hij door allerlei uit- gens het veroorzaken bad voor zijn uitvin- vluchten het onder- van schade in dit be ding, den „atoom- zoek acht weken had drijf in 1941 veroor- auto". weten te rekken be- deeld. Totdat hij het Deze auto werd vol- kende de kleine twee- idee van den atoom- gens Wilson gedreven en-zeventigjarige man, auto heeft opgevat door een apparaat dat dat zijn motor niet schijnt hij werkzaam uranium en „zwaar werd voortbewogen geweest te zijn als water" omzette in be- door atoomenergie, schoorsteenveger. Verwachting tot Vrydagavond; Bn den nacht plaatselijk mist banken, morgen tijdelfjik zonnig met sterke stijging van tempe ratuur en later op den dag weer kans op onweer. Verander lijke wind. Zon onder 20.42 19.32. zon op 4.51. maan 2.05 Vrijdagavond, dien dag der gemeenteraadsverkiezingen, zul len wij aan onze bureaux in de Smedestraat, aan het gebouw van de Spaamestad op de Nas- sauiaan en aan het gebouw van den R. K. Landarbeidersband in de Zaanenstraat, wederom de binnenkomende verkiezingsuit slagen publiceeren. Voor de Heemstedenaren wordt de uitslagendienst ver zorgd aan ons agentschap, Bin nenweg 31, en de Zand voor ters kunnen het verloop volgen bij de drukkerij Van Deursen, in de Haltestraat. De hulpverleening van het Ned. Roode Kruis tijdens en na de be zetting en bij de repatrieering van onze landgenooten uit Indië heeft de financiën van het Roode Kruis uitgeput. In verband hiermede zal 17 Aug. een landelijke collecte ge houden worden onder het motto: voor een kwartje een gulden terug. Voor 25 cent kan men bij de collec tanten een echten chocolade-gulden ontvangen, waarbij gratis een koop- acte in den vorm van een speldje wordt verstrekt, zoodat men den chocolade-gulden niet behoeft te bewaren om aan te toonen, dat men reeds heeft bijgedragen. Collectanten kunnen zich aanmel den bij den administrateur van het N.R.K. afd. Haarlem, Paviljoens laan 3. Een ledenwervingsactie wordt 15, 16 en 17 Aug. op touw gezet en wel onder 't motto: hoeveel nieuwe leden komen er in Aug. uit de bus? Het ligt in de' bedoeling het leden tal, dat thans 600.000 bedraagt, te brengen op 1 millioen door een wedstrijd uit te schrijven, waaraan fraaie prijzen zijn verbonden, o.a. reizen naar Zwitserland, Denemar ken, Zweden. Engeland en België. Elke reis zal één week duren. Woensdagavond hield de Kath. Volkspartij, afd. Heemstede, een ver gadering in het R.K. Vereenigings- gebouw waar als spreker optrad het lid van de Tweede Kamer, de heer Th. Hooy uit Haarlem, met het on derwerp: „De Katholieken en de ge meenteraad". Uitvoerig bewees hij de absolute noodzakelijkheid van deelname door de Katholieken aan de gemeentepolitiek en wees op verschillende desiderata. De N.Z.H. heeft- er voor gezorgd, dat de bezoekers aan de tooneel- voorstellingen en aan het Open luchtspel in staat zijn nog met tram of bus na afloop huiswaarts kunnen gaan. 27, 28. 29 en 30 Juli a.s. loopt er: een extra tram naar Zandvoort vanaf de Tempeliers straat om 23.54; een extra tram na afloop van de voorstelling van af het Houtplein naar Heemstede; bussen vanaf den Schouwburg naar Bloemendaal en Overveen. Van 3 tot 11 Augustus loopt er: iedera avond een tram om 23.50 van Hout plein naar Leiden; de laatste tram naar Zandvoort om 23.54. Op lijn 1 loopt omstreeks middernacht een extra tram naar Heemstede. Verder loopen de bussen A en B vanaf het Station tot 23.50. De Ned. Spoorwegen zullen voor voldoende vervoergelegenheid zor gen gedurende de feestelijkheden. Bij druk vervoer zal extra worden gereden tusschen Haarlem en Am sterdam. In de richting Amsterdam vertrekken de laatste treinen om 23.55 en 0.25, in de richting Leiden om 23.23. Deze trein loopt door tot Rotterdam. De naderende voltooiing van de voorbereiding der feestelijkheden heeft het Uitvoerend Comité aange toond, dat de kosten onvermijdelijk de raming zullen overschrijden. De gemeente Haarlem heeft een flinke bijdrage voor de feestelijkheden be schikbaar gesteld. Het Uitvoerend Comité ziet zich echter genood zaakt voor een zoo goed mogelijke uitvoering van de grootsche plan nen een beroep te doen op den burgerzin van de Haarlemmers. Bijdragen worden gaarne inge wacht op het giro-nummer van den penningmeester van het Uitvoerend Comité voor de herdenking van het 700-jarig bestaan van Haarlem als Stad, no. 510051 of op de reke ning van het Uitvoerend Comité bij de Twentsche Bank. Hier ter stede is opgericht het „R. K. Volkstooneel", waarvan de artistieke leiding berust bij den heer Frans van Emmerik. Tot dit beroepstooneelgezelschap behooren Willy Kreeft, Willy Groenendal, Lijn Zoetens, Dick van den Bos. Het streven van dit gezelschap is, het specifiek Katholieke tooneel onder het volk te brengen. Tegen half October zal worden opgevoerd het stuk „De klokkengieter" van Antoon Coolen. De radiotelefonisclie verbinding tusschen Indië en Nederland zal vol gende week officieel worden her opend. Hij loopt het meest gevaar, die zich het meest in veilig- Jieid acht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1