Verkeerde geest van „De Patriot" Voor een welvarenden middenstand Waar zullen de Beverwijkers zwemmen Onthulling gedenksteen Vaumont Het circuit te Zandvoort Een probleemdat om oplossing vraagt Caspar „St. Martinus" Gedrukte markt DONDERDAG 25 JULI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING .Watertrappers kampioen Een oplichter Geen fijne verkiezingsactie HPC-RZC Burgerlijke Stand BEVERWIJK Congres te Haarlem DR. DUTERL00 NAAR BOEKEL Postagentschap opgeheven VELSEN Vrouwenbond heeft nieuw bestuur Concours te Spaarndam WAT BIEDT DE RADIO VRIJDAG? ..De Patriot", onafhankelijk dag blad voor Haarlem en omstreken, dat uit een illegaal blaadje, het welk veel gelezen werd in onze stad, ontstaan is, heeft thans in een hoofdartikel naar aanleiding van de Troonrede eenige opmer kingen geplaatst, die het bewijs le veren, dat het niet in onze katho lieke gezinnen thuis hoort, omdat de geest volkomen onaanvaardbaar Is. Br wordt gevraagd, hoe diep het Roomsch-Roode badpak mag wor den uitgesneden in verband met de passage over de openbare zede lijkheid. En de schrijver vervolgt Dit lijkt ons een der brandende vraagstukken van dezen tijd en 't zal ons niet verbazen weldra te vernemen, dat juist de besprekin gen Qver dit onderwerp de groote vertraging in de samenstelling van het kabinet hebben veroorzaakt. Ten aanzien van de maatregelen tegen lichtvaardige echtscheidin gen wordt opgemerkt, dat deze spoedig kunnen leiden tot een in grijpen van overheidswege in het leven van privé-personen op een wijze, die onduldbaar moet worden geacht. Niemand zal de Katholieke Kerk willen beletten, zoo gaat het artikel voort, zeer strenge huwe lijkswetten vast te stellen voor haar volgelingen, maar deze voor schriften, voortspruitend uit ge loofsovertuiging mogen nooit aan anderen worden opgedrongen. De schrijver gewaagt daarna van het schijnheilig mom der zedelijkheid, doelende op de onverbreekbaarheid van het huwelijk, ook als dit licht vaardig gesloten is. Met dit alles slaat „De Patriot" den verkeerden toon aan. Of heefr het blad nooit gehoord van na tuurwetten waarvan de handha ving voor iedereen geboden is en niet alleen voor katholieken. Vanmiddag om 3 uur was het precies twee jaren geleden, dat de heer M. Vaumont zijn leven gaf voor het vaderland. Een aantal K.P ,'ers onder leiding van den heer Vaumont begaf zich 25 Juli 1944 naar het politiebureau in Heemste de, om een vijftal onderduikers, die de S. D. gegrepen en in het politiebureau ingesloten had, te bevrijden. Met eenige moeite slaag den de K.P.'ets er in de jongens uit de cellen te verlossen en hen te laten ontvluchten. Twee Heem- steedsche politiemannen zetten di rect een achtervolging in met het gevolg, "dat de heer Vaumont en één onderduiker ter hoogte van de Mozartkade werden gegrepen. De heer Vaumont werd ontwa pend en moest met de handen in de hoogte voor de politie naar het bureau terugloopen. Op de Jacob van Campenstraat aangekomen, gaf Vaumont den agent een klap en nam de vlucht. De agent trok zijn revolver en schoot deze op den K.P.-man leeg. Op de plaats, waar dit gebeurde, heeft burgemeester yan Doom Donderdagmiddag bij een eenvoudige herdenking een ge denksteen onthuld. Het reliëf, dat 65 c.M. hoog en 40 c.M. breed is, stelt de beeltenis voor van den heer Vaumont De plechtigheid werd besloten met een dankwoord van den heer Minnema, een vriend en verzets- collega van den gevallene. Het dameszcvental van de Wa tertrappers heeft door een 20 overwinning op Z.A.R. het kam pioenschap der derde klasse be haald én zal nu deelnemen aan de promotie-competitie. Alle wed strijden werden gewonnen; het doelgemiddelde is 252. In Haarlem en omgeving pro beert een schraal gepostuurd per soon met een Amsterdamsch ac cent gekleed in een lichte regenjas huis aan huis advertenties te wer ven voor 't feestprogramma van de jkomende festiviteiten in Haarlem. Elke advertentie kost f 7, en moet direct betaald worden. Het adres dat onderaan de kwitanties ver meld staat, is zooals gebleken valsch. Alleen het programma, dat een dezer dagen door het comité voor het 700-jarig bestaan van Haarlem wordt uitgegeven, is het eenige juiste. Volgens een verslag in „Het Pa rool" zou de heer Disselkoen (P. v. d. A.) in een propagandaverga- dering van de P. v. d. A. te Heem stede gezegd hebben, dat er vóór 1931 niets was gedaan aan arbei derswoningbouw en krctopruiming in deze plaats. .De heer Disselkoen heeft in den raad verklaard, dat hij dit niet beweerd heeft. Hij kon dit ook niet beweren, want voor Disselkoen en de S.D.A.P. aan bod waren, had den dr. Droog en zijn mannen reeds meer dan goed gezorgd voor den arbeiderswoningbouw. Uit het „Res Novaplein" blijkt o.m., welke geest dezen vruchtbaren arbeid stuwde. En nu is in een verkiezingscou rantje van de P. v. d. A. te Heem stede de als onjuist gebrandmerkte passage over den arbeidrswoning- bouw breed opgenomen. Een der gelijke politieke propaganda is al lerminst fijn. Men houdt met dergelijke publi caties de menschen er toch niet van af, op nummer 1 van lijst 2 te stemmen. Het is er in Heemstede spannend aan toe gegaan. De vrij talrijke toeschouwers hebben kunnen ge nieten van 'n opwindenden kamp. waarbij Braam en zijn mannen 'n verdiende overwinning behaalden. Het was overigens een benauwd geval, want nadat de Geest met een „hattrick" zijn club een voor sprong had verschaft en met 3—1 werd gedraaid, zette R.Z.C. 'n fel offensief in, waarbij Regter tegen- scoorde. Wel werd het door Kloots en Prager 53, maar in de laatste minuten trokken Hoving c.s. ge vaarlijk naar voren. De H.P.C.-ver- dediging was er even „uit", pra ger waagde zich te ver naar voren en v. Driel en Regter namen hun kans waar. (54) Er werd na het laatste doelpunt niet meer uitge- zwcmmen, daar de speeltijd ver streken was. Geboren: P. J. Polmanvan den z; A. van GelderSieuwert- sen d; J. M. VerdamVooges d; G. J. VerdelKinket z; E. van Eelandervan den Brink z; J. KlinkenbergNiezen d; H. J. van 't HoffFaber z; M. J. C. Bessem Nies z; G. C. FennisBrouwèr z; G. BijnsdorpSchuijt d; M. P. GottmerPeeters d. Overleden: L. J. Smitvan Veld- huijsen, 76 j., de Clercqstraat; J. van Bruggen, 73 j.. Kamperlaan; A. Plokker, 50 j., Zaanenlaan 72; J. C. de Graaffvan Baaien, 81 j., 'Zaanenstraat. Ondertrouwd: P. M. Hartman en P. M. Mesman; P. H. T. Gordijn en N. C. Fris; G. F. A. Born en L. Braam; A. van Waart en A. E. v. d. Mark; A. A. Sieraad en K, M. Baars; N. Verdoes en L. J. Ger ritsen; A. M. Lutterman en D. J. Hoenderdos; J. Dekker en C. H. de Boer; J. Prins en A. Antonisse; G. Damsteek en N. Kooijmans; G. H. Hendrikx en J. L. Hurkmans; A. A. M. Welting en E. H. J. Zwarts; E. C. H. Harmelink en D. C. Memel; H. J. Snel en G. Kors; H. J. Haarsma en C. M. van Kleef; D. J. van Harten en B. G. Berend- sen. Gehuwd: S. Hamstra en L. van der Plas; L. van der Meer en C. Roest; J. Klapmuts en J. M. van Latum; J. P. van der Kamp en J. M. Koster; A. A. M. v. Hamersveld en L. T. G. Claeren; B. Silvis en J. A. van Zutphen; A. C. Jansen en J. Dams; J. van den Brink en C. Baert; T. A. Mul en E. J. F. Tijssen; J. C. Verbree en J. Ter- wal; K. tan Harten en W. G. de Jong; M. van der Aa en P. H. Martin; A. J. Pols en H. J. Boe rendans; H. J. Timmer en A. H. M. Schumacher; Tl N. U. Half en M. E. S. Bartelcte; B. Benning en E. Harder; J. A. Peterson en A. P. Breeuwer; C. W. A. Trimbos en A. M. van Eijk; G. L. Kropman en A. v. d. Velden; J. P. Bogerd en A. C. Los. De burgemeester van Zandvoort heeft de goede gedachte gehad om na overleg met de KNAC en de KNMV een expert uit te noodigen, zijn oordeel eens te geven over het nieuwe circuit, dat in de vooruit strevende badplaats wordt aange legd. Zoo verscheen dan ook de vorige week de heer Sammy Davis, van 1914 tot 1933 een beroemd cou reur en thans reeds jaren de niet minder beroemde sportredacteur van het groote Engelsche autoblad „The Autocar". Het was een genot de opmerkingen van dezen bekwa men expert aan te hooren, waar door de aanwezigen in enkele uren meer wijsheid opstaken dan men anders in een menschenleeftijd zou kunnen leeren. Het oordeel van mr. Davis over het circuit was zeer gunstig en het staat wel vast dat dit, na aanbren ging van de voorgestelde wijzigin gen, een van de mooiste racebanen van de wereld zal warden. Er mag dan een arbeider als eer ste staan op de Beverwijksche lijst van de K. V. P., ook de belangen van den middenstand zijn bij lijst 3 veilig. Daarvan getuigt wel de klinkende naam van W. Vessies, voorzitter van de R.K. Midden- standsvereeniging. Een jonge man nog, maar een die de belangen en de nooden van den middenstand door en door kent, die theoretisch en praotisch uitstekend geschoold is, die aanpakt met energie en met enthousiasme, die zijn mannetje staat, een vurig redenaar, één, waarvan de oude politieke rotten zeggen: die brengt het verder. Beverwijkers, Wijk aan Zeeërs brengt deze figuur in den Gemeen teraad door uw stem uit te bren gen op no. 1 van lijst 3, H. B. Vink, op de lijst van de Katholieke Volks partij. Gisteren heeft de Haarlemsche politie twee Duitsche vrouwen, die in verband met den nijpenden voedseltoestand in Duitschland naar de 700-jarige stad Haarlem waren gekomen, weer over de grens teruggebracht. De zon brandt boven midden-Ken- nemerland en maakt de bewegingen traag van de velen, die hun da- gelijksche werkzaamheden vervul len op de tuinen, in de bedrijven en achter de bureaux. Niets liever zou men doen, dan na de dagtaak te duiken in het koele water en te rug te vinden de spirit en werk kracht voor den volgenden dag. Doch waar dit te doen? De tocht naar zee is te vermoeiend, vraagt te veel tijd en inspanning, wekt te veel de herinnering aan vacantle- genoegens en stemt dan niet prettig. Beverwijk, een groote centrum plaats, voelt wel heel sterk het groote gemis van een eigen zwem bad. Officiee e instanties lieten er hun aandacht over gaan, gaven suggestie in een bepaalde richting. Tot nu toe evenwel zonder resul taat. Er was een Beverwijksnh zwem bad op „Adrichem", doch dat is tijdens de oorlogsjaren ver waar-, loosd. Ongestoord konden de wa terplanten er gfoeien en ze maak ten er een poel van, moerassig en niet meer te gebruiken. Dit zwem bad ligt echter op de terreinen, waar het sportpark van D. E. M. verrijst, even voorbij de Sintelbaan achter het tennisveld. En D. E. M. heeft er de oogen reeds op gericht, nam in het .sportpark-plan ook de zwembaden op. Jammer, dat er be lemmerende factoren zijn, die deze voor Beverwijk zoo noodzakelijke plannen nog steeds niet ten uitvoer deden komen. Zwemclubs beraden zich nu wat te doen. Intusschen draait de zomer ver der. De zon brandt, stof waait op van de wegen En de Beverwijkers moeten verre tochten maken om onder te kunnen duiken in het ver- frisschende water. Er is dan ook één groot verlan gen: de plannen van D. E. M. moe ten zoo spoedig mogelijk ten uitvoer worden gebracht. 82. En alsof de natuur een handje wilde helpendaar stak een gezellig briesje opde beide schepen zaten vlak op elkaar, in een ommezien kwam je van het een op het ander en in een handomdraai kon je iedereen te lijf, die je tegenkwam. En dat gebeurde toen. Er werd weer stevig aange pakt. Met den moed der wanhoop verweerden de bandieten zich, maar zij moesten het onderspit delven. Zij werden één voor één in zee gegooid. Het ging er vroolijk aan toe en het leek wel de kermis op Koninginnedag. Omdat verandering van spijs doet eten en je moeilijk met twee schepen kon doen wat je met één veel vlugger doet, bleven ze toen allemaal maar op het vaartuig, waarin de baron nog altijd zat opgesloten en lieten het andere varen. Het dreef op den wind naar Elba, waar Napoleon juist bezig was te ontsnappen. Dat schip kon hij toen best gebruiken en in f ezelschap van Hupsolini heeft de keizer zich toen ingescheept om naar en slag van Waterloo te gaan. We zouden dat niet weten als de schrijver het niet allemaal opgeschreven had. Onopgemerkt. Toen ging de hertog op zoek naar den baron. En hij vond hem in het ruim met de ratten die al even overstuur waren als hijzelf. Ontroerd drukt# hertog Willem Caspar baron Paulus de Potter de hand. „Het is niet om het een of ander," sprak de baron, „maar ik had den moed al laten zakken. Ik zag het einde nabij, wanneer jij, o hertog, niet verschenen was, werkelijk, ik had het niet lang meer gemaakt. Ik zou gesneuveld zijn. Als een held. Maar erg plezierig had ik het niet gevonden." „Troost je, baron," zei de hertog. „We zetten nu koers naar Nederland. Er is een tijd van komen en er is een tijd van gaan. De tijd van gaan is nu gekomen, de tijd van komen is gegaan. Wend den steven. De Straat van Gibraltar en het Nauw van Calais. Op naar het vaderland 1" De R. K. Bond van Kleermakers, patroons „St. Martinus" organi seert 'n driedaagsch landelijk con gres, dat 7, 8 en 9 Augustus in Haarlem gehouden zal worden. Uit het geheele land worden de kleermakerspatroons met hun da mes Woensdagmiddag om 1 uur in Café-Restaurant Brinkmann op de Groote Markt verwacht. Na de lunch zullen de congressisten ten Stadhuize worden ontvangen. Om 2 30 uur begint het congres, dat uitsluitend gewijd is aan vakbelan gen. Terwijl de heeren vergaderen kunnen de dames de bezienswaar digheden van Haarlem en omge ving bezoeken. Na het gezamenlijk diner om 6 uur, zullen allen het Openluchtspel op de Groote Markt bijwonen. Donderdag 8 Augustus wordt de dag begonnen met een H. Mis in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat. Om 10 uur wordt de vergadering- voortgezet. Intusschen gaan de da mes weer op excursie. Na de lunch om 1 uur zullen de heeren van 2 tot 5-30 uur vergaderen. Des avonds maken de deelnemers een uitstapje naar Zantvoort. Vrijdag 9 Augus tus neemt men deel aan de festivi. teiten ter gelegenheid van het 700- jarig bestaan van Haarlem als stad. Om 9 uur des morgens wordt een H. Mis in de St. Bavo Kathe draal bijgewoond, waarna het bouwwerk onder deskundige leiding bezichtigd kan worden. Een feest avond zal tenslotte dit congres 1946 beëindigen. Onder de Beverwijksche genees- heeren heeft de zeer bekwame arts dr. Th. J. J. Duterloo altijd een aparte plaats ingenomen. Bijna vijf tien jaar heeft deze geneesheer te Beverwijk gewerkt in het belang van de zieken. Met ingang van 1 Augustus legt de dokter zijn praktijk neer, om in het Brabantsche plaatsje Boekei een nieuwen werkkring te vinden als geneesheer aan de psychiatri sche inrichting „Huize Padua". De Beverwijkers zien hem on gaarne vertrekken. De ziekenfonds-praktijk van dr. Duterloo wordt overgenomen door de doktoren C. Versélewel de Witt Hamer, L. J. Vreeling en R. W. Fierstra. Met ingang van 1 Augustus zal het postagentschap aan de Popu lierenlaan worden opgeheven. Het agentschap is niet langer rendabel. Het is te betreuren, dat tot dezen maatregel moest worden overge gaan, omdat straks ongetwijfeld velen het gemis zullen voelen. Een zich snel uitbreidende stad als Be verwijk, kan nu eenmaal moeilijk volstaan met één enkel postkan toor. Voor de missie van pater v, d. Poel werd te Castricum een schaal- collecte gehouden, welke f 1500,— [heeft opgebracht. Gisteravond heeft mevr. Duin, na 20 jaren presidente van den R.K.Vrouwenbond te Velsen-Noord te zijn geweest, afscheid genomen en het nieuwe bestuur van de af- deeling aan de leden voorgesteld. Dit bestaat uit de dames: mevr. Loogman, presidente; mevr. Duine- veld, 1ste secretaresse; mevr. de Rooy, 2de secr.; mevr. Schuurman, lste penningmeesteresse; mevr. Schouten, 2de penningm. en mevr. Wubbenhorst. Zondag 28 Juli, Zaterdag 3 Au gustus en op de Zondagen 4 en 11 Augustus 1946 zal te Spaarndam een concours worden gehouden voor harmonie- en fanfarecorpsen uit geschreven door het Spaarndamsch fafarecorps „Kunstkring" ter ge legenheid van haar 25-jarig be staan. De jubileerende vereeniging zal 27 Juli met een concert het mu ziekfestijn openen. Te Castricum zullen Zondag 28 Juli onder auspiciën van de K.N. A.U. op het Vitesseterrein regionale athletiek-wedstrijden gehouden worden. AMSTERDAM, 24 Juli 1946. De beurs toonde vandaag bij ope ning nog zeer weinig verandering. Op de Obligatiemarkt waren van Staatsfondsen de 4 leeningen een fractie beter. Gemeenteleeningen bleven prijshoudend. De markt sloot gedrukt. HILVERSUM I 301'M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Gram. 9.50 Reportage. 10.10 Zang recital. 10.45 Voordr. 11.00 Gram. 11.30 Lezing. 11.45 Krijgsgev. 12.03 Alt recital. 12.30 Voordr. 12.45 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Prog.-overz. 13.45 Vraaggesprek. 14.00 Gram. 14.30 Voordr. 15.00 Vrouw. 16.00 Gram. 16.30 Chopin. 17.00 Achtste Uur. 17.15 Cello-reci tal. 18.00 Muziek. 18.15 Lezing. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws. 1915 Departem. 19.45 Puzzlerubr. 20.00 Nieuws. 20.10 K.N.M.I. 20.13 Gram. 20.30 Gemeen teraadsverk. 20.35 Gram. 20.50 Gemeenteraadsverk. 21.00 Op de brug. 21.15 Flitsen. 21.40 Reportage. 22.00 Nieuws. 22.15 Avondgebed. 22.40 Klaas van Beeck. 23.00 Nieuws. 23.15 Gemeenteraads verk. HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.20 Progr.- overz. 8 25 Gram. 8.50 Huisvrouw. 9.00 Gram. 9.30 Waterst. 9.50 Gram. 10.00 Morgenw 10.20 Regenboog. 10.45 Pianorecital. 11.15 Vrouw. 11.30 Zangrecital. 12.00 Gram. 12.30 Sport. 12 35 Bandi Balogh. 13.00 Nieuws. 13.15 Pierre Palla, orgel. 14.00 Kookkunst. 14.30 Gram. 15.20 Hoorspel. 15.45 Repor tage. 16.00 Eddy Walls. 16.30 Va- cantle. 17.00 Orgel. 17.30 Ramblers. 18 00 Nieuws. 18.15 Corduwener. 18.35 Gram. 19.15 Departem. 19 30 Lezing. 20.00 Nieuws 20.05 Ned. kamerkoor. 20.30 Lezing 21.00 Op de brug. 21.15 Gemeenteradsverk. 22.40 Avondw. 23.00 Nieuws. 2315 Gemeenteraadsverk. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2