I Plechtige slotzitting der G.A.C. ZENUWENOORLOG IN PALESTINA NIEUWE BONNEN Eerste Kamer Adres van DE INDIVIDUEEL op de Vierdaagsche behandelt het Antwoord ZEE-POSITIES TK Gromyko verwerpt plan-Baruch Er zal een rapport verschijnen Nederl. delegatie ter vredesconferentie Witboek over Palestina Stortvloed van geruchten EEUWFEESTVIERING DER VINCENTIANEN Snellere verbinding Amsterdam-Utrecht Jongen ernstig gewond bij landmijn-ontploffing DONDERDAG 25 JULI 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht De atoomenergie Mr. Van Kleffens president Veiligheidsraad 111111!! EERSTE KAMER Halfuur dienst tusschen Hilversum en Domstad Dr. Völckers VERJONGDE TRADITIE Tour de France Recordpoging Nel v. Vliet DE RAMP OP STAATSMIJN „WILHELMINA" De toestand in Falestina is er niet rustiger op geworden, sinds op 1 Mei van dit jaar Pet rapport-van de Engelsch- Amerikaansche commissie is ver schenen. Joden en Arabieren hebben zich opgewonden over het voorstel der commissie, 100.000 Europeesche Joden te doen immigreeren, en hun actie is een bron van agitatie in verschillende deelen van de wereld, vooral in Palestina zelf, waar nog pas énkele dagen geleden een bom aanslag op een Britsch hooldkwartier gepleegd werd. Nauw verholen kiezen immers de Engelschen partij tegen de Joden, terwijl de Amerikanen, bij monde van Truman, zich uitstekend konden schikken naar het denkbeeld, dat zoo'n groot aantal Joden het land zou binnenkomen. Officieel staat hierover evenwel nog niets vast, want het rapport is rapport gebleven. En er is een Amerikaansche delegatie in Londen gearriveerd om met' de En gelschen het rapport te onder zoeken. Formeel bemoeien de Vereenigde Staten zich met de Palestijnsche af faire, omdat zij daartoe zijn uitge- noodigd door hun Britsclién bond genoot, die <je lasten van het man daat over het roerige land te zwaar vindt en nu probeert er den Ameri kanen een deel van op de schouders te schuiven. De bedoeling der poli tici in Washington gaat echter on getwijfeld verder dan steun aan een bevriende mogendheid. Zob goed als ieder ander weten zij, dat om de Middellandsche Zee een groot deel van het economische en politieke leven der Oude Wereld draait. In deze wateren een positie verove ren beteekent rechtstreekschen in vloed uitoefenen op de gansche we- reld-buiten-Amerika. Ofschoon de Vereenigde Staten op duizenden mijlen afstand liggen van de Middellandsche Zee, is hun plaats er niet gering. Deelgenoot in het U.N.O.-mandaat over Triest en Tri polis, assistent van het Britsche Im perium inzake Palestina, hebben zij na den oorlog hier een gezag ver worven, dat het Russische ver te boven gaat. Vooral omdat zij niet, zooals de Sovjet-Urfie, militair van de zee zijn afgesneden. Sinds den oorlog is er een Amerikaansche vloot in deze wateren. De kruiser Mis souri voer kort geleden naar Istam- boel, als symbool van de macht der Stars and Stripes. En het is 2 Maart geweest, dat een gezaghebbend jour nalist als Walter Lippmann in de New-York Herald Tribune zich uit sprak voor de reorganisatie van de Amerikaansche oorlogsvloot in de Middellandsche Zee. Men is zich in Washington bewust van het economisch belang der oude zee en is blijkbaar op weg, ook de strategische mogelijkheden te ontdekken, die zij kan bieden tegen een machtigen concurrent Jiaar de wereldheerschappij. De Engelsche po gingen, Amerika in de kwestie-Pa- lestina te betrekken, toonen wel, dat men in Londen niet afkeerig is van de aanwezigheid van een bond genoot op een terrein waar eerst de Britten alleen meester waren. In de besloten zitting van de subcommissie inzake de atoom energie van de V.V. verwierp Gro myko met nadruk de Amerikaan sche voorstellen om een gezagheo- bende instantie in het leven te loepen voor de ontwikkeling der atoomenergie en het recht van veto af te schaffen voor atoomaangelegen heden. Gromyko voerde aan, dat het plan- Baruch de eensgezindheid van de permanente leden van den Veilig heidsraad in gevaar zou brengen, afbreuk zou- doen aan de verant woordelijkheid van den Veiligheids raad als centraal uitvoerend orgaan van de Vereenigde Naties en de be paling van het Handvest, waarbij de naties worden beschermd tegen in terventie in aangelegenheden van binnenlandscbe jurisdictie, zou on dermijnen. De Veiligheidsraad heeft Woensdag vergaderd onder voorzitterschap van Van Kleffens, die voor de eerste maal in deze functie optrad. De bijeen komst duurde niet langer dan twin tig minuten. Er werden slechts twee punten van procedure behandeld, die tot geen enkel debat aanleiding gaven. MÉMat m 1 De Groote Adviescommissie der Illegaliteit is Woensdagavond te Amsterdam in plechtige slotzitting bijeengekomen. Z.K.HPrins Bernhard. was hierbij tegenwoordig. V.l.n.r.: minister W. Drees, J. Meyermin.-pres. dr. L. J. M. Beel, dr. J. J. Brutel de la Riviere, voorzitter, Z. K. H. Prins Bernhard en oud-minister-president prof. W- Schermerhorn Op grond van de overweging, dat zij zou dienen op te houden te be staan op het oogenblik, waarop een gekozen volksvertegenwoordiging haar taak zou beginnen,' heeft de Groote Advies Commissie der Ille galiteit, in een plechtige slotzitting in het Amstel-hotel te Amsterdam baar werkzaamheid beëindigd. Aan wezig waren o.m. Prins Bernhard, minister-president dr. L. J. M. Beel en minister W. Drees. De voorzitter van de G. A. C., dr. J. J. Brutel de la Riviere, hield een rede. Na allereerst hulde te hebben gebracht aan de nagedachtenis van prof. P. Scholten, prof. J. Oranje, pater Bleys en mr. F. Nieuwenhuls, gaf spr. een uitvoerig overzicht van de organisatie der illegaliteit tij dens en na de bezetting en over de werkzaamheden van de com missie. De leiding van het verzet, de zuivering, de berechting en het rechtsherstel bracht de voor zitter verder te sprake, terwijl hij daarbij ook In herinnering bracht de teleurstellingen, wel ke werden ondervonden toen Naar verluidt zal de Nederland - sche delegatie, die Nederland op de Vredesconferentie te Parijs zal ver tegenwoordigen, o.m. uit de volgende persoonlijkheden bestaan: de mi nister van Buitenlandsche Zaken, mr. W. C. G. H. baron van Boetze- laer van Oosterhout, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer, ambassadeur te Parijs, mr. E. Star Busmann, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Parijs, prof. mr. dr. J. P. A. Fran cois, raadadviseur aan het minis terie van Buitenlandsche Zaken, mr. A. F. H. van Troostenburg de Bruyn, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister, hoofd van de afd. Economische Zaken van het ministerie van Buitenlandsche Za ken, kolonel A. G. J. M. J. van der Kroon, militair attaché te Parijs, mr. E. A. Llefrlnck, hoofd van de afd. buitenlandsch betalingsverkeer van het ministerie van Financiën, als mede mr. M. C. M. Voorbeytel, persattaché, verbonden aan de Ne- derlandsche ambassade te Parijs De leden der Tweede Kamer, die deel zullen uitmaken van <je Neder- landsche dèlegatie voor de Vredes- confrentle te Parijs, zijn de heeren mr. dr. L. G. N. Kortenhorst en E Kupers. Woensdag heeft de Engelsche re geering een witboek uitgegeven met betrekking tot de voorgeschie - denls van de onlangs plaats gehad hebbende arrestatie van 2.500 leden van de Joodsche gemeente in Pa lestina. Naar blijkt wordt het voor naamste materiaal gevormd door on derschepte telegrammen. In Joodsche kringen staat men sceptisch tegenover dit Witboek der Britsche regeering aangaande ille gale Joodsche organisaties in Pales tina. Men meent, dat de bewijzen, welke worden aangevoerd voor de veronderstelde samenwerking tus- schen het Joodsche bureau en de Haganah, den toets der critiek niet doorstaan. Volgens het ontwerp-vre(lesverdrag met Finland zal dit land de provin cie Petsamo aan Rusland afstaan. schietpartij tusschen schildwachten in aan elkaar grenzende regeeringsposten ten noorden van Haifa, bracht een alarmtoestand teweeg in geheel Palestina en was de oorzaak, dat een politiebeambte in Jeruza- j lem omriep, dat de oorlog in Palestina was uitgebroken. De schildwachten van het Arabi sche legioen zouden, volgens een woordvoerder van de politie, ge vuurd hebben op geluiden, die zij in het donker hoorden, en hun ko gels hadden daarbij gefloten over de i 5°ofden van de wacht in het dicht- bijgelegen kamp van de Royal Air Force. De Britsche schildwachten hadden het vuur onmiddellijk be antwoord, totdat zij vernamen, dat er een vergissing in het ,,spel" was. Het nieuws van den slag deed een stortvloed van geruchten ontstaan, die door de politieradio's door het geheele land verspreid werden. Een aanwijzing voor de spanning, die er in Palestina heerscht, was de snelheid, waarmede door het geheele land het leger en de politie werd ge alarmeerd. Sherman-tanks zullen gebruikt worden om de-resten van het Hotel David op te ruimen zoo gauw de ingenieurs de verzekering ontvangen zullen hebben, dat geen levende per sonen meer onder het puin liggen. Zes getroffenen zijn tot nu toe levend uit het puin te voorschijn gehaald. De laatste cijfers luiden nu: 49 dooden, 40 gewonden en 65 vermis ten. meermalen bleek, dat niet alles de vormen kreeg welke men zich had voorgesteld en de re geering weinig of geen aandacht schonk aan de adviezen welke de G. A. C. haar gaf. De Groote Advies Commissie zal een rapport uitbrengen over haar activiteit. Dr. L. J. M. Beel zeide met vreugde te constateeren. dat in de wijze, waarop de voorzitter de te leurstellingen en grieven had geuit, toch de erkenning lag, dat ten slotte de verantwoordelijkheid bij de regeering ligt die ook de om standigheden in aanmerking mort nemen welke niet bij allen bekend zijn. De minister zegde toe, ernstig kennis te zullen nemen van het te verschijnen rapport en zooveel in zijn vermogen ligt met de daarin vervatte wenschen rekening te zul len houden. (Van onzen Haagschen redacteur) Een teekening van Frédérlc Oza- nam, een Fransch Katholiek, die de grondlegger was van de wereldorga nisatie der St. Vincentlus vereem- gingen, sierde gistermiddag het podium van de Haagsche Dieren tuinzaal op welks koepel de Pause lijke wimpel naar den zomerschen hemel wees. Meer dan 1000 Vincen- tianen uit alle deelen van het land waren daar tezamen. Het eeuwfeest van de Nederlandsche Vereeniging werd hier ingezet met een studie bijeenkomst. De president van den Hoofdraad, mr. H. G. J. Moshuis, heeft op deze vergadering den pre sident van den Algemeenen Raad te Parijs, prof. J. Zeille verwel komd, evenals vertegenwoordigers uit Engeland, Ierland en België. Mr. Moshuis besprak" verder de persoonlijke beoefening van werken van naastenliefde. Dr. A. A. Olierook, lid van den Hoofdraad, stelde het doel van de honderdjarige vereeniging nog eens In het licht: zelfheiliging en heili ging der gemeenschap. Over de werkwijze sprak mr. F. Meylink, pre sident van den Bijzonderen Raad te Nijmegen. Bij loting is uitgemaakt, dat in 1949 zullen aftreden die leden der Eerste Kamer, die gekozen zijn voor de groepen I en 3, in 1952 zullen af treden die van de groepen 2 en 4. Begin Augustus zullen weer eenige 'baanvakken electrlsdh worden ge reden. Dit zal zeker liet geval zijn met HilversumUtrecht, waar eèn halfuursdienst wordt ingevoerd. Daar men vreest, dat dan Iedereen van Utrecht over Hilversum naar Amster dam zal reizen, zullen tusschen Utrecht en Amsterdam over Kreuke len een aantal stoomsneltreinen worden ingelegd. Het is nog niet ze ker, dat tusschen Amsterdam en Zaandam electrische treinen zul len kunnen gaan rijden; de eleetrifi- catie Is daar wel voltooid, doch het Is de vraag, of er voldoende mate rieel voorhanden Is. Overigens gaat men gestadig verder met het uitvoeren van de electrifi- catie-plannen. Men is momenteel draden aan het trekken tusschen Utrecht en Rotterdam—Den Haag Er komt behoorlijk wat materiaal binnen en dit onderdeel van de elec- trificatie zal dan ook wel bijtijds klaarkomen. Het ligt in de bedoe ling deze trajecten in Januari elec- trisch te rijden. Men vraagt zich intusschen af of er voldoend electrisch materieel zal zijn om deze trajecten te kunnen bedienen. Wij laten hier een over zicht volgen Van wat er thans voor handen is en van wat er nog ver wacht kan worden. Van het niet stroomlijn electrisch materieel zijn thans voorhanden' 63 motorrijtui gen (tegen 128 vóór den oor log) en 60 aanhangwagens (te gen 126).. Bovendien zijn nog 2 motorrijtuigen als aanhangwagen in dienst. Vermist worden nog 31 mo torrijtuigen en 24 aanhangwa gens. Men hoopt nog 39 motorrijtui gen en 44 aanhangwagens te kunnen repareeren. Met het stroomlljnmate- rieel staat het er intusschen veel slechter voor. Daar zijn thans voor handen 17 tweewagenstellen (tegen 48 vóór den oorlog), 8 driewagenstel- len (tegen 20), 7 vierwagenstellen (tegen 36), 7 vijfwagenstellen (tegen 25). Vermist zijn nog 14 tweewagen-, 9 driewagen-, 22 vierwagen- en 10 vijfwagenstellen. Er zijn nog 41 be schadigde stellen, waarvan men er 20 hoopt te repareeren, Zooals men ziet, dit overzicht is niet rooskleu rig. Over nieuw electrisch materieel ls nog geen beslissing genomen. Men werkt thans plannen uit voor nieuwe treinen, die in principe dezelfde zul len zijn, doch zwaarder en veel sneller. BONKAARTEN KB 608: Reserve B 87 1 ei BONKAARTEN LA, LB, LC 608: A 71 melk 2 liter melk B 71, C 71 melk 3% liter melk 394 aardappelen 3 K.G. aardappelen BONKAARTEN LD, LE 608: D 71, E 71 melk 6 liter melk 894 aardappelen 1 K.G. aardappelen Tabakskaarten T 40 2 rantsoenen tabaksartikelen Dinsdag stapte de 13-jarige Arie van Duin over een lage draadver sperring tegenover pension „Duin- lust" aan dien Oude Zeeweg te Noordwijk. Vlak langs den weg lag een draad, waaraan zich een vreemd voorwerp bevond. De jongen raapte den draad op en bracht daardoor een landmijn tot ontploffing. Zijn rechterhand werd afgeslagen en vermoedelijk zal hij ook zijn rech teroog moeten missen. Overdekt met brandwonden, vooral in zijn gezicht en met ernstige vleesch- wonden aan zijn beenen, werd hij naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Voor het leven van den knaap wordt gevreesd. Dr. Völckers, Duitsch gevolmach tigde voor Rotterdam, die aan Ne derland was uitgeleverd, zal niet te- echt staan en ongemoeid naar zijn vaderland kunnen tert-gkeeren. Uit het magazijn van de firma Lakmaker en Co., gelegen aan de Noorderhoofdstraat te Krommenie, hebben dieven, gebruik makend van een zijlboot van de firma Reijne, 70 rijwiel-buitenbanden ontvreemd. (Van onzen parlementairen redacteur) De Eerste Kamer kwam Woens dagmiddag bijeen voor enkele zaken, die meer voeten in de aarde bleken te hebben dan oppervlakkig kon schijnen. Zij behandelde het wets ontwerp tot goedkeuring van de hernieuwde aanvaarding van de ver plichte rechtspraak overeenkomstig art. 36, lid 2 van het Statuut van het Internationaal Gerechtshof in de afdeelingen en in het openhaar en zij deed dit In recordtijd zonder eenigerlei discussie. Voorts lootte zij voor het bepalen van den tijd van aftreding der leden. De eerste helft (Van onzen sportredacteur) NIJMEGEN, '25 Juli. Voor den bui tenstaander zijn de groepen en ver- eenigingen, die aan de Vierdaagsche deelnemen, de kern van het Nij- meegsche wandelsportgebeuren. D4t is niet Juist, maar men heeft nu eenmaal altijd oog voor het mili taire, geüniformd of niet, en wan neer de troepen en vereenigingen In gesloten gelederen, met slaande trom en wapperende vlaggen aan- marcheeren, komen applaus en „bravo" eigenlijk vanzelf. Maar niet alleen deze menschen- in-groepsverband hebben de Vier daagsche helpen groot maken en zelfs niet eens zij op de eerste plaats. Wanneer wij respect hebben voor een keurige slagorde bij den terugkeer van den dagelijkschen tocht, mogen we zéker den Indivi dueel onze waardeering niet onthou den. Hij wordt immers niet meege nomen in het tempo van de colon ne. Hij wandelt op zijn eigen houtje, stok in de hand, pijp in den mond. Hij loopt met een vriend of met een anderen eenzame, dien hij toevallig onderweg heeft opgedaan. Zij praten wat met elkaar en stappen eèn eind je op, totdat hun wegen weer schei den. Doch niet élle individueelen kun nen staat maken op onze sportieve waardeering. Er zijn er ook, die van hun dagelijkschen tocht een wed strijd maken. Dat zijn degenen, die er trotsch op snoeven, dat zij het eerst binnenkwamen, of dat ze, zoo als gebeurt, het traject met een ge middelde van 8 kilometer hebben afgelegd. Hun dient aan het ver stand te worden gebracht, dat dit geen wandelen ls, maar snelwandelen en dat dit alles niets met den geest van de Vierdaagsche te maken heeft De geest van de Vierdaagsche dat is de wandelaar, die niet alleen zijn taak volbrengt, maar er ook zijn genoegen van heeft; genoegen, dat men volop kan beleven ln deze hier en daar wel geschonden, maar toch altijd nog zoo ongelooflijk rijke natuur. De geest van de Vierdaag sche dat is een spontane huldiging onderweg, zooals op den eersten dag in Groesbeek geschiedde, waar twee deelnemers, die den tocht voor den 22sten keer maakten, met een mandje met boschbessen be dacht werden. De geest van de Vier daagsche die heerschte Woensdag avond in De Bonte Os, toen er de dragers van het gouden kruis een vriendschappelijke bijeenkomst had den. Maar die geest is niet hetzelf de als het ijdel en uiterlijk vertoon. Vandaar dat wij de aandacht van den lezer vragen voor den Indivi dueel, die zonder trommels en mu ziek rustig zijn gang gaat. Woensdag verschenen 64 deelne mers niet aan den start, zoodat er in totaal na den eersten dag 72 zijn uitgevallen. Na den tweeden dag was dit aantal nog met 36 vermeerderd, waaronder één dame. Door de tweede étappe van den Tour de France met grooten voor sprong te winnen leidt de Fransch- man Vietto ln het algemeen klasse ment met ruim zes en een halve mi nuut verschil op den Italiaan Baito. Tijdens den tweekamp ZianRob ben op 1 Augustus in Pesie's Bad op het landgoed „Sorghvliet" in Den Haag zal Nel v. Vliet een aanval doen op het wereldrecord 100 m schoolslag, dat sinds 9 Mei 1943 met 1 m. 19.8 sec. staat op naam van Gisela Grass. moet namelijk over drie jaar en de tweede over 6 jaar aftreden. Ook dat ging snel. Daarna moest er ge stemd worden over de benoeming van leden van allerlei commissies, hetgeen eindeloos duurde. Tenslotte ging zij in de afdeelingen om te be raadslagen over het Adres van Ant woord op de Troonrede, want er kómt een Adres van Antwoord, on geacht den lust, dien voorzitter en seniorenconvent voelen om het Adres af te schaffen. Er werd niettemin veel meer dan een uur over vergaderd en toen de zitting weer openbaar werd, hoorde men niets, want er werd zonder meer besloten, den tekst van het Adres vast te stel len zooals deze op de tafels van de senatoren lag. Intusschen hoorde men mompelen, dat e£n der senatoren in het bijzon der aan het werk ls geweest °m °ok vorm en inhoud van het eerbiedwaar dig adres te vernieuwen. Het stuk zou nu zeer kort worden en niet zoozeer meer zijn te beschouwen als een politiek stuk, dan wel als een uiting van hoffelijkheid, uiterst keu rig van' woordkeus, aangezien er te genwoordig litteratoren in den se naat zitten. Dat het stuk kort wordt en geen uiting meer zal willen zijn van alls gevoelens, die het aanhooren van de Troonrede bij de senatoren heeft wakker gemaakt, is nogal begrijpe lijk. Want sedert al die communisten in de Eerste Kamer zitten, zijn de gevoelens, waarmede de zeer vroeden de Troonrede ontvangen, geenszins meer onvermengd. In ieder geval: de traditie is gered, verjongd en ver nieuwd. Onder leiding van den Inspecteur- generaal voor het Staatstoezicht op de Meijnen, ir. F. C. M. Wijffels, is men onmiddellijk na de ramp op de staatsmijn „Wilhelmina" begonnen een diepgaand onderzoek in te stel len naar de vermoedelijke oorzaak van dit ongeluk. Het onderzoek is op dit oogenblik nog niet voltooid. Wel zijn de ver- hooren grootendeels afgenomen, maar het wetenschappelijk onder zoek is nog aan den gang. Ook be staat het plan, om het ongeluk el ders te reconstrv.eeren om op die wijze gegevens te verzamelen waar door de oorzaak zou kunnen wor den vastgesteld. Men zal trachten uit de ervariug bij deze ramp zooveel mogelijk pro fijt te trekken ter beveiliging van de arbeiders in de ondergrondsche werken. UITGEEST. Geboren: E. van TwuijverBrasser d; IJ. Twisk Bakker d; J. P. FrantzenThomas z; W. Groen—Commandeur z.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3