„NOG HARDER TOESLAAN" Bolsjewieken in eigen huis De verkiezingen van 1946 WEINIG VERRASSING VOOR DE HAARLEMMERS Russisch parool in Hongarije Kardinaal Mindzenty eischt een objectief onderzoek Tot hoofd en hart RUSSISCH PROTEST TE WEENEN 69ste JAARGANG No. 23606 ZATERDAG 27 JULI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Bij onze verkiezingskrant VREDESCONFERENTIE BEGINT MAANDAG Vele menschen beseffen pas i hoeveel kracht zij hebben I geput uit elkanders nabij- I heid, als het leven of de dood hen gaat scheiden. j 16 Juni 1946 werd op het erf van de Engelsche kerk te Batavia een gedenkteeken ter nagedachtenis van de in den strijd op Ne- derlandsch-Indisch grondgebied gesneuvelde Britten onthuld. Een Hollandsche marinier legt na de onthulling een krans bij het gedenkteeken Nu beginnen moeilijkheden pas Het weer Anti-katholieke actie der Russen STORM VAK PROTEST IN ROEDAPEST Onteigeningsactie in auoz aqasissny Tegen nationalisatie van Duitschbezit Heemstede en Bloemendaal DISPENSATIE IN ONTHOUDINGSWET NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Nieuwe tendenzen van beteeke- nis zijn bij deze gemeente raadsverkiezingen nauwelijks aan den dag getreden, be halve deze twee: dat de afbrok keling van de Partij van den Arbeid tot staan schijnt te zijn gekomen, en dat de Communisten niet meer over vrijwel de geheele linie met sprongen omhoog zijn gegaan, doch integen deel ln gebieden van belang als ae mijnstreek, Den Bosch en Tilburg ten daar niet alleen) met een diepen duik onder hun vorig stemmentotaal door moeten. Een val van 1000 stemmen op een totaal van 2700, en zelfs een reduc Ue van 300 op een cijfer van ruim 1300, dat zijn flinke duike lingen. Het zou ons niet verbazen, Indien deze in het Katholieke Zui den blijkbaar terugkeerende bezin ning een gevolg was van de tenslotte met welslagen bekroonde kabinets formatie door den heer Beel. Maar hoezeer dan op tal van plaatsen achteruitgegaan hetgeen mede moet worden toegeschreven aan de slechte opkomst, die vermoe delijk, behalve aan het heete weer, ook aan verkiezingenbeuheid moet worden toegeschreven de Commu nisten, behalve dat zij in sommige plaatsen ook nog wel winst boekeii, hebben zich nu definitief genesteld over het geheele land. Er zijn weinig plaatsen van eenige beteekenis, waar niet een, twee, drie of meer en veel meer communisten hun ui trede doen in den gemeenteraad. Dit feit. ixeze bolsjewistische nes teling in alle deelen des lands als vlooien in een pels kon me- nigen niet-communistischen kiezer en menige niet-communistische kie- zeres, die het er echter uit baloorig- heid maar eens met de communis tische lijst op gewaagd hebben, ach teraf wel eens niet, zoo aangenaam viijn. Bij de verkiezingen voor de Kamers en de Staten was de roode aanwas voor het overgroote deel dei- kiezers weinie meer dan een cijfer. Den Haag is ver weg, de^Provinciaie Staten vergaderen maar tweemaal per Jaar en van Gedeputeerden hoort de gewone burger het heele jaar niet. Maar met de gemeenteraden is het anders. Dat is het eigen huis. En met deze gemeenteraadsverkie zingen is het in Nederland een feit geworden, dat bolsjewieken in het eigen huig der gemeentenaren hun plaats Innemen aan de vergadertafel der vroede vaderen, om mee te be slissen over de belangen der burge rij. De menschen hebben als het ware roode inkwartiering gekregen. Zal dit bezinning brengen en be rouw? Wjj hopen het van harte. Ons Katholiek kiezerskorps heeft zich gehandhaafd als tweemaal te voren, althans in het uitbrengen van zijn stemmen op Katholieke Candida- ten, overeenkomstig „het parool van Utrecht". Weer echter, en sterker dan te voren, heeft de splijtzwam zich doen gelden. Verdeeling der Katholieke stemmen over twee en zelfs over drie lijsten in één ge meente iR nauwelijks meer een uit zondering te noemen. Nogmaals spre ken wij hierover onze bezorgdheid uit. Het verschijnsel wijst op zwak heid van organisatie, op onvoldoend bezielende, althans onvoldoend over tuigende leiding. Aan dit ontbin dingsverschijnsel kan de generale staf van ons electoraal leger moeilijk aan dacht en zorg genoeg besteden. An ders kunnen er bij de voor ons veel moeilijker wordende! verkiezingen over weinige Jaren leelijke stukken komen. /n verband met de gisteren ge houden gemeenteraadsverkie zingen verschijnt ons blad heden als ochtendblad en wel met 8 pagina's. Vanavond even-, wel zal de krant NIET uitkomen. De vier pagina's, die daardoor vrij kwamen, besteedden wij om in dit nummer een zoo gedetailleerd mogelijke berichtgeving omtrent de jongste stembusresultaten te kunnen geven. Maandagmiddag zal te Parijs ln het Palais du Luxembourg de Vre desconferentie, waarbij 21 naties zullen zijn vertegenwoordigd, ge opend worden. Het Fransche mi nisterie van Bultenlandsche Zaken heeft reeds bekend gemaakt dat de conferentie zal worden geopend met een rede van den Franschen minis- ter-president Georges Bidault. De plaatsvervangers der ministers van Bultenlandsche Zaken zullen Maandagmorgen bijeenkomen om de laatste hand te leggen aan de stuk ken die ter tafel zullen komen De totaaluitslag van de groote gemeenten in vergelijking met de Tweede Kamer en de Prov. Staten luidt: Party v. d. Arbeid T. P. Ge.meenteraden 737.437 K.V.P. - 647.S05 A.R. 255.501 C.H.U. 167.886 Party v. d. Vryheid 147.108 Communisten 393.293 Resten 41.682 Totaal 2.390.772 Partij v. 'd. Arbeid K.V.P. A.R. C.H.U. Partij v. d. Vrij he jd Communisten Re3ten Tweede Kamer 839.793 665.289 289.340 143.393 177.786 392.325 61.313 Totaal 2.569.239 Prov, Staten Partij v. d. Arbeid K.V.P. A.R. C.H.U. Partij v. d. Vrüheid Communisten Resten Totaal 763.449 668.144 279.985 182.420 164.623 417.377 43.864 2.519.862 100.— perc. 32.69 25.89 11.26 5.58 6.92 15.27 2.39 100.— perc. 30.30 26.51 11.11 7.24 6.53 16.56 1.75 100.— Bij deze verkiezingen werden gecombineerde lijsten van A.R. en C.H. naar verhouding van vorige verkiezingen gesplitst, terwyi in het Zuiden gesplitste lustén van dg K.V.P. gecombineerd werden. In Haarlem is er stabiel ge stemd. Na de verkiezingen van de Tweede Kamer op 17 Mei j.l. be rekenden wij de samenstelling van den gemeenteraad, indien daarvoor gestemd ware. De uit slag van gisteren is precies het zelfde, 15 P. v. d. Arb.; 12 K.V.P.; 3 A.-R.2 P. v. d. V.; 6 C.P.N.; 1 Chr. Hist. Unie. De Staatkundig Ger. Partij en die zich Gemeente belangen noemende hebben ieder slechts 200 stemmen opgeleverd, zoodat men ze niet eenls als ver loren beschouwen mag. Dergelijke experimenten behoeft men in on ze stad niet meer uit te halen. Werden er voor de Tweede Ka mer 82.879 stemmen uitgebracht, voor de Provinciale Staten 81.965, thans waren het er slechts 77.002. Men ziet dus, dat de vacantietijd ook in Haarlem zijn invloed heeft doen gelden, want het aantal gel dige stemmen daalde met bijna 5000. Wanneer men dit laatste ge- tai gaat vergelijken met het aantal minder uitgebrachte stemmen op de K.V.P.dan ziet men een verschil van 600 stemmen en voor de andere groote partijen, de P. v. d. Arb. een verschil van bijna 1300 en bij de Communisten een verschil van 1100. Hulde aan onze katholieke kiezers, die mede daardoor het percentage, dat bij de Statenver kiezingen alreeds verhoogd was van 27.96 tot 28.54, nu wisten te bren gen op 29.60 pCt. Het percentage van de Partij van den Arbeid steeg van 35.62 tot 36.24 en dat van de Communisten daalde van 16 47 tot' 16-10. Men begint in onze'stad met het opnemen van de stemmen opzienbarende routine te krij gen. Gisteravond kwam de Verwachting tot Zaterdag avond: Plaatselijk nog een enkele bui, wisselende bewolking, minder warm dan gisteren, meest matige wind tusschen West en Zuid. Zon ander 20.39. Maan 4.17 21.11. Zondag zon 4.5420.37. Maan 5.3821.41. Maandag zon op 4.56. Op de door de Amerikanen gemaakte bezwaren tegen de eenzijdige actie van de Sovjet- Unie bij haar eisch inzake het nemen van maatregelen tegen de padvinders en godsdienstige organisaties in Hongarije heb ben de Russen gereageerd door den betreffendcn autoriteiten opdracht te geven „nog harder toe te slaan". Intusschen zijn in totaal ongeveer vierhonderd katholieke jeugdorganisaties ontbonden. Dit heeft te Boedapest een storm van protest ontketend, waarop de voorloopige toezeg ging werd verkregen, dat een ongenoemd aantal katholieke vereenigingen weer zou worden toegelaten. Namens de Hongaarsche Bis schoppen heeft Zijne Eminentie Kardinaal Mindzenty gerechtigheid en een objectief onderzoek van de antecedenten der organisaties ge- eischt. In het parlement hebben vele vertegenwoordigers van de par- kosi gewend, die er na langdurige besprekingen in toestemde, den communistischen minister van Binnenlandsche Zaken, Lazzlo Rayk te adviseeren, sommige ver eenigingen weer toe te laten. Dit zou echter niet beteekenen, dat Rayk hieraan zijn goedkeuring zal geven. Volgens een zegsman, aldus deelt Ass. Press mede, zou het bevel, nog harder toe te slaan, in naam afkomstig zijn van generaal Sviri- dov. In werkelijkheid echter zou de order zijn opgesteld in het bureau van den Russischen gezant, tij der kleine boeren den premier, Ference N'agy, verzocht, den katho lieken organisaties te hulp te ko men. Nagy heeft zich daarop tot den communistischen leider en plaats vervangend premier, Matyas Ra- De onteigening van voormalige Nazi-industrieën in de Russische zone van Duitschland, waarmede de Russen in Neder-Saksen reeds begonnen zijn, heeft zich thans uitgebreid over Brandenburg en Thüringen. In Saksen werd deze actie aan een piebiscict onderwor pen. Het resultaat hiervan was dat 77,7 procent voor nationalisatie stemde, doch in Thüringen en Bran denburg zal geen plebisciet gehou den worden. Het Oostenryksche parlement heeft Vrydag: met algemeene stemmen de nationalisatie der sleutel-industrieën goedgekeurd. Hieronder bevinden zich eenige fabrieken die het Russische mili taire bestuur voor de Sovjet-l'nie heeft opgeëischt. De Sovjet-Russische autoritei ten hebben aan de Oostenrijksche regeei-ing twee nota's aangeboden, waarin een heftig protest wordt uitgesproken tegen de nationali satieplannen van de regeering, in zooverre deze betrekking heb ben op de thans door de Sovjet overgenomen vroegere Duitsche bezittingen in het Oostelijk deel van Oostenrijk. Strenge straffen worden in het vooruitzicht gestéld, indien deze eigendommen worden aangetast. De beide nota's zijn heden in het par lement door den Oostenrijkschen bondskanselier Figl voorgelezen. De eerste nota is onderteekend door ko lonel-generaal Kurasof, den Sovjet- Russischen bevelhebber in Oosten rijk, de tweede door den politiekeu vertegenwoordiger der Sovjet-Unie in Oosténryk. uitslag van het stembureau Burgwal reeds om 17.37 uur binnen en de laatste van Spaarnwouderstraat 25 om 19.45 uur, zoodat wij reeds vóór acht uur en dus vóór het uitbreken van het onweer, het resultaat en de zetelverdeeling op onze borden konden publiceeren. Er is door Katholiek Haarlem, goed gestemd, voor een groot deel zijn we daarvoor ook dankbaarheid verschuldigd aan de propagandis ten, die hun heil niet hebben ge zocht in tamtam en lawaai, maar in een doeltreffend huisbezoek. Al mogen we om het resultaat juichen, we moeten ons niet verhelen, dat er groote moeilijkheden voor de Katholieken op til zijn. De samen stelling van den Raad is vergeleken met die van 1939 radicaal gewij zigd. De Partij van den Arbeid' en de Communisten hebben samen 21 van de 39 zetels, en dus de meerderheid. Daaruit volgt, dat het nog lang niet zeker is, dat de Katholieken een wethouderszetel zullen bezetten. Bij de verkiezing van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben we reeds on dervonden, dat zij liever met uiterst links dan met rechts samenwerken. En daar de P. v. d. A. thans drie van de vier wethouderszetels bezet en die o zoo gaarne wenscht te behouden, is het lang niet denk beeldig, dat zij den vierden aan de Communisten zal overlaten, omdat dit de gemakkelijkste weg is. Dan zou de K.V.F. in de oppositie komen met de andere groepen, een oppositie, die achttien leden zou tellen. Het is nog niet zoover, maar niemand kan ons euvel duiden, dat wij gezien de ervaringen in da Staten zeer huiverig zijn geworden. In Heemstede heeft 10 pCt. van de kiezers verstek laten gaan, da K.V.P. heeft slechts 6 pCt. daar van op haar rekening. Men boekte in deze gemeenté een teruggang van de Communisten van 626 op 510 en een vooiluitgiang vafti de C.H.U. van 746 op 986. Onze partij heeft de verwachte 7 zetels verkre gen en is daardoor verreweg de grootste partij in den raad. De P. v. d. A. en de P. v. d. V. hebben ieder 4 zetels, de" Communisten deen met één vertegenwoordiger hun intrede, evenals in Bloemen daal. In deze gemeente zijn 1000 stemmen minder uitgebracht op een totaal, dat thans 8317 be draagt. De Katholieken hebben 227 stemmen minder uitgebracht, d» P. v. d. A. ruim 400 en de P. v. d. V. méér, precies 100. De Communisten liepen terug van 496 tot 425. Het is in deze gemeente -niet geloopen, zooals men gehoopt had, daar da K.V.P. haar vier zetels heeft be houden, terwijl een vijfde berekend was. De andere Christelijke par tijen hadden vier zetels en moeten het nu met drie zetels deen. Da winst boekt de Partij van de Vrij heid, die thans in Bloemendaal da grootste partij vormt met vijf zo tels. De Partij van den Arbeid heeft hetzelfde aantal zetels be houden als ze in den noo draad had. Indien straks de drie wethou derszetels daar verdeeld moeten worden, kan men nog eigenaardige combinaties zien optreden, waarbij de K.V.P. een sleutelpositie in neemt. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem verleende bij schrijven van 22 Juli j.l. goedgunstig dis pensatie in de Onthoudingswet aan allen, inwoners en vreem delingen, die zich Vrijdag 9 Augustus binnen de grenzen van de stad Haarlem bevin den, opdat deze dag met alle gepaste feestvreugde kan wor den gevierd. Deken J. C. W. v. d. WIEL.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1