Scherp requisitoir van Britschen aanklager Schulte-Peters het duel zonder weerga Rijmwedstrijd Nation. Hulpzegel Vierdaagsche-t bloemen ippelaars met begroet EENTONIGE HISTORIE? Beklaagden zullen als gewone moordenaars terecht staan" v. d. Voort favoriet bij de stayers IÜÊÏtü H. M 1 4; m ZATERDAG 27 JULI 1946 PAGINA 4 PROCES-N EU REN BERG Reacties der beklaagden HET SYMBOOL VAN EEN GROOT VOLK Het paleis op den Dam Rusland bij de F.I.F.A. Prior Kruisheeren Tot prior van het klooster van de Kruisheeren te Uden is gekozen pater M. Vergeer. 300 stakingen hebben dit jaar in Bombay plaats gehad en meer dere stakingen zijn in voorbereiding. Thans heeft het personeel van de posterijen en telegrafie het werk neergelegd. Stakende postbeambten trekken door een der straten. Politieagenten, die paraplu's dragenzorgen voor het handhaven der orde In totaal slechts 218 uitvallers Radio bij O., K. en W. Buitenlandsch overzicht Skymasters landen voortaan bij Rome Oplossing 13 Juli u s w s u SCHAAKPROBLEEM >3 i 4 A 4 11 Zooals wij in een deel van onze vorige oplaag reeds hebben ver meld. heeft de Britsche aankla ger. Sir Hartley Shawcross, voor de 22 beklaagden te Neurenberg de doodstraf geëischt. De Britsche aanklager. Sir Hartley, hield een fel requisitoir, waarin hij betoogde, dat de beschuldigden ver. oordeeld behoorden te worden voor misdaden begaan tegen den vrede. „Laat het onomwonden gezegd zijn, dat deze beklaagden eveneens als gewone moordenaars terecht staan. Deze beschuldiging op zichzelf is reeds voldoende om de zwaarste straf op te leggen. Deze misdaad en die tegen den vréde kunnen de straf waartoe deze menschen veroor deeld behooren te worden, niet ver- hoogen." Daarna zei hij Maar er staat hier meer op het spel, dan het lot van deze menschen. Het is een funda menteel onderdeel van dit proces om vast te stellen, dat de interna tionale wetten van kracht zijn... teneinde te constateeren, dat een oorlog misdadig is en om af te reke nen met hen, die in hun functie of positie hieraan medehielpen of hier toe ophitsten." Hij beschuldigde de beklaagden van de misdaad van den oorlog op zichzelf „een totale en totalitaire oorlog, gevoerd ondanks plechtige belofte en met behulp van verdrags breuk. Als men dezen menschen het lot toegedeeld had, dat zij millioenen anderen deelachtig hebben doen worden, n.l. als men hen zonder meer geëxecuteerd had. dan zouden zij werkelijk geen reden tot klagen hebben gehad. Dit Hof is echter in gesteld, om over hun schuldmaat te oordeeien, niet slechts op grond van moreele of ethische overwegingen, doch krachtens de wet." Sir Hartley wijdde toen eenige woorden aan het nazi-slagwoord „Lebensraum", deze leugen, alsof het bestaan van het Duitsche volk afhing van territoriale uitbreiding onder het Nazi-systeem. „Ieder denkend mensch moet ge weten hebben, dat deze gedachte tot oorlog leiden moest. Het voorwendsel van de „Lebensraum" was even leu genachtig als dat van de herziening van het verdrag van Versailles, hoe wel dat minder duivelsch was dan de leuze van het anti-semietisme en de ras-zuiverheid". De stekelige opmerkingen van rechter Jackson troffen, toen de prosecutie met het slotrequisitoir be gon, doel bij de 22 beschuldigden in de beklaagdenbank. Voor de eerste maal sedert ver scheidene maanden was er schier geen enkele plaats in de rechtszaal onbezet. Hitler's plaatsvervanger, Hess, die weer last van maagkram pen had. was afwezig. Toen Jackson enkele cijfers noem de over den groei van het Duitsche leger, marine en luchtmacht, begon nen Göring en Rader fel te discus sieeren. De militaire politie maakte hieraan een einde. Von Papen schudde treurig met zijn hoofd, toen rechter Jackson hem als een dergenen beschreef, die Hit- Ier had doen gelooven in de „beslui teloosheid en den angst van de de mocratische volken". Hoewel de rede van Jackson ver moedelijk veel van haar bitteren humor verloor door de vertaling in Een schepping van den vermaar den bouwmeester Jacob v. Campen. Het is in het jaar 1655 dat het im posante bouwwerk in gebruik wordt genomen: het wordt het stadhuis van de oude Amstelstad. Niet min der dan 13-659 heipalen werden gebruikt voor de fundeering; de rijke intérieurs geven een beeld van den geest der gouden eeuw. Zoo staat daar breed en krachtig het grijze paleis als symbool van den ondernemingsgeest en wilskracht van een groot volk. i En nog steeds is die geest onge broken, nog immer, leeft die drang naar daden in ons volk. We moeten nu weer vooruit, vooruit naar een beteren tijd. Veel ontbreekt ons nog; maar een heel belangrijk ding is toch al bereikt: goede voeding is geen probleem meer voor onze flinke Nederlandsche huisvrouwen. Daarvoor staat De Gruyter op de bres: een bedrijf met vertrouwde vakmenschen, met eigen winkels die een lust zijn voor het oog en met gezonde voedingsmiddelen die een streeling zijn voor de tong. Dat is De Gruyter. Het symbool Van kwali teit! En betere waar en tien procent korting. Ja, we gaan weer vooruit. (Adv.). hét Duitsch, schenen de meeste be schuldigden zijn opmerkingen over Göring's geroofde kunstschatten te savoureeren. Göring zelf schudde met zijn hoofd niet zoozeer als een man, die ont kende, doch meer als iemand, die verbaasd is, dat dit van eenig belang zou kunnen zijn. ■Vrijdag, tijdens de pauze, heeft Goering tot zijn verdediger gezegd, cat Jackson's rede volgens hem be wenen had, dat de bewijsvoering overbodig geweest was. Goering was zeer verontwaardigd, toen hij zich van meineed hoorde betichten. Hij sprong op. rukte bril en koptelefoon van het hoofd en weigerde verder ts luisteren. Fritsche zeide, dat de rede van Jackson niets was dan „fan fare". De rede van den Britschen aanklager wordt heden voortgezet. Het Fifa-congres te Luxemburg heeft met algemeene stemmen de toetreding van den Russisch en bond aanvaard. Zooals wij giste ren meldden, hadden de Russen den wensch te kennen gegeven in de internationale federatie te wor den opgenomen. Het bestuur van de F.I.F.A. zal voortaan als volgt worden samen gesteld: een president, vijf vice- presidenten (van wie twee benoemd door het congres, een door Zuid- Amerika, een door de Britsche bonden en een door de Ü.S.S.R) en voorts vijf leden. Het tournooi om den wereldbe ker voetbal, dat een van de eerste punten op de agenda was, zal in 1949 voor de eerst© maal worden georganiseerd en wel door Brazilië. Zwitserland zal zich het daaropvol gend jaar met de organisatie be lasten. De beker zal den naam van den president, Jules Rimet, dragen. De aanwijzing van controle op de scheidsrechters en grensrechters voor internationale ontmoetingen gaf aanleiding tot uitgebreide dis^ cussie. Het congres gaf tenslotte zijn goedkeuring aan een voorstel om den scheidsrechtier en de grens rechters, die een internationalen wedstrijd leiden, alle drie uit het zelfde land te kiezen. De scheids rechter dient daarvoor evenwel te voren van den nationalen bond toestemming t© hebben verkregen. In het Olympisch Stadion worden morgen de finales verreden van de Nederlandsche wielerkampioenschap pen. Van Vliet aal het weer eens moeten opnemen tegen Derksen, Bijster tegen Hijzelendoorn en in de achtervolging zal het waarschijnlijk tusschen Schulte en Peters gaan. Deze laatste finale Is zonder twijfel de meest interessante, want hoewel we de kwaliteiten van Derksen niet onderschatten, meenen we toch dat hij tegen Van Vliet in zijn huldigen vorm niet opgewassen is en Hij zelendoorn zal nog iets bij moeten leeren, wanneer hij het met succes wil opnemen tegen Bijster. Maar nu de finale achtervolging, die op het oogenblik in het middel punt der belangstelling staat. Schulte is op dit nummer altijd heer en meester geweest en het vorig' jaar nog klopte hij zijn eenigen rivaal Peters met overtuiging. Maar nu is de situatie anders. SchulteIs een tijdje uit vorm geweest en heeft zich maar heel langzaam hersteld, ter wijl Peters juist in bijzonder goede conditie verkeert. Voor Schulte zit er echter een bijzondere prikkel aan dezen wedstrijd vast. De Bosschenaar heeft bij al zijn prachtige Overwin ningen nog nimmer een wereldkam pioenschap kunnen behalen, omdat in de jaren, dat hij op dit nummer, geen tegenstand kende, het interna tionale kampioenschap niet verreden werd. Nu is het zijn eerste kans en misschien ook zijn laatste, omdat men mag aannemen dat Peters, die zich nog steeds verder ontwikkelt, het volgend jaar een nóg ernstiger concurrent zal zijn. Daarom zal Schulte nu zijn slag moeten slaan en dat kan hij alleen wanneer hij eerst Nederland'sch kampioen wordt, omdat slechts één renner naar Zu rich zal worden afgevaardigd. Eerlijk gezegd zien wil op dit moment lie ver den geroutineerden Schulte dan den renner-in-opkomst te Zürich NIJMEGEN, 26 Juli. Heden was het een ware triomftocht van de Vierdaagsche. welke bg zonnig weer op schitterende wgze is geëindigd en ook de groote belangstelling had van de liooge autoriteiten. Bg de prijsuitreiking waren o.m. aanwezig de minis ter van Onderwijs, mr. Gielen, generaal Kruis en de Commis saris der Koningin in de provin cie Gelderland, mr. Quarles van Cfford, verder de Curacaosche delegatie en verscheidene auto riteiten van het leger, de post en de spoorwegen. Ook sportief is de Vierdaagsche uitstekend ge slaagd. In weerwil van de onge oefendheid van vele jongere deel nemers is er maar vijf procent uitgevallen, in totaal 218 op de 4011; 3791 deelnemers hebben de finish gehaald. De laatste tocht was lang niet ge makkelijk. daar deze ging onder een felle zon en in vrijwel tropische hitte door het lage; land van de Maas. met Grave, Cuyk en Gennep als draai punten. De binnentocht in Nijmegen, welke reeds tegen één uur begon, was werkelijk een triomfantelijke Het was een bloemendag. Geen enkele der duizenden deelnemers werd vergeten door de duizenden ja. tienduizenden toeschouwers, die kilo meters lang den weg twee en drie rijen dik vulden. Er was veel mu ziek. zelfs het muziekkorps van de Nederlandsche Spoorwegen uit Utrecht kwam de spoormannen af halen. zes muziekkorpsen deden de feesttonen daveren langs den weg en door de straten. Het was werkelijk iets imposants, zoodat de Vierdaag- sehe ook sportief en propagandis. tisch uitstekend geslaagd is. Totaal 70 deelnemers hebben meer dan tienmaal de Vierdaagsche ge- loopen. waaronder de heeren v. d. Kaay uit Elden bij Arnhem en Dinlt- huyzen uit Den Haag voor de 22ste maal; 19 militaire groepen behaal den den korpsprijs30 groepen van overheidspersoneel en politie uit alle oorden van het land, van Amster dam tot Friesland en Zeeland toe kregen een groepsprijs; minstens 45 burgergroepen i kwamen eveneens hiervoor in aanmerking. Njjmegen tvas in feeststemming. Door de straten dansten en spron gen de duizenden menschen; het on- geschonden gedeelte van Nijmegen in de binnenstad was geïllumineerd. Duizenden woonden het Vierdaag- sche-bal in „De Vereeniging" bij. In Hotel Normandië noodigde het N.B. V.L.O.-Driemanschap van Wagenin- gen-Bijleveld en Avenarius het Ac tiecomité, het gemeentebestuur en verschillende militaire autoriteiten en medewerkers aan de Vierdaag sche tot een gemeenschappelüken maaltüd, waar hartelijke woorden gesproken werden over liet sportge beuren. dat zeer veel bijdroeg tot de geestelijke en lichamelijke opvoeding van het volk en dat een hechten band legt tusschen Nijmegen en de N.B,V.L.O, Men koestert de optimistische ver wachting, dat het volgend jaar on der gunstiger economische omstan digheden minstens 6.000 deelnemers te verwachten zijn en Nijmegen ver klaarde zich bereid ook aan die dui zenden onderdak en een goed tehuis te verzekeren. „Wat ook gebeure, de Vierdaagsche blijft het sporteve nement in Nederland en zal steeds de saamhoorigheid tusschen alle Nederlandsche sportlieden op de beste wijze bevorderen," aldus de heer Van Wageningen. de tegen woordige leider van de Vierdaagsche. aan den start verschijnen, maar de blonde reus zal dan toch aan de gestelde voorwaarden moeten vol doen. Wij gelooven, dat hij daar nog steeds de macht voor heeft, maar dan zal hij op de eerste plaats moe ten heenstappen over zijn angst voor de langgerekte formule v'an deze over drie weken verdeelde wed strijden. En vervolgens moet er in zijn rijden weer de oude overtuiging zijn, het onvernietigbaar zelfvertrou wen dat hem op déze kampioen schappen nog prestaties kan doen leveren als in zijn beste jaren. De stayerswedstrijd over 100 K.M. aal voornamelijk een duel worden tusschen Pronk en Van der Voort. De laatst© is door zijn goeden vorm van het oogenblik absoluut favo riet, maar dat was hij ook het vorig' Jaar. En toen won Pronk! Het Staatsblad van Vrijdag bevat te een Kon. Besluit van 2 Juli 1946, houdende aanvulling van de taak van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met be trekking tot den radio-omroep. Vol gens dit besluit behoort, te rekenen van 24 Juni 1945. mede tot de taak van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de zorg voor de belangen van den Neder- landschen binnenlandschen radio- omroep, den radio-omroep bestemd voor de Overzeesche Gebiedsdeelen des Rijks en den wereld-omroep, be houdens voor zoover betreft den aanleg en de exploitatie van de hier toe benoodigde zendinrichtingen. Het heeft zin, de Oostenrijksche deportaties, d© zuivering van Joego-Slavlë en de bereid- héid der Hongaarsche regee ring, om maatregelen te treffen tegen de katholieke geestelijkheid en om 1000 organisaties op te heffen, terug te voeren tot één complex van oor zaken: de Russen weten zich mees ter van het terrein en verwijderen of verlammen hun tegenstanders. Voorzoover de vier ministers te Pa rijs gesproken hebben over de Bal- kan-Donau-landen (zij hebben er slechts weinig over gesproken) ging het in de richting eener aanvaarding van het feit, dat de Sovjet-Unie daar de domineerende mogendheid Is. De vredesconferentie zal daaraan niet veel kunnen veranderen. Nu in het ruwe wel de Russische positie in Zuid-Oost-Europa vast staat. dient gedaan te worden wat noodig is voor ieder bewind dat vreemd, dictatoriaal en slechts bij 'n minderheid der bevolking popu lair is: de tegenstanders moeten ge ëlimineerd worden In eén mate die door de omstandigheden van binnen- en buitenlandschen politieken aard wordt toegelaten. Wij herinneren ons nog wel hoe de voorlieden van zulk een bewind een bezet volk trachten klein te krijgen. Uiteraard komt daarbij de Kerk het eerst aan de beurt. Krachtens haar roeping ls zij de felste tegen stander van het marxistische com munisme. Zij ls de bewaarster van de aan het roode negativisme tegen gestelde Idee en vangt de eerste sla gen op van een idee, die met een politiek apparaat vereenzelvigd is Met wel bijzondere verwondering en niet zonder trots verneemt men, dat onder de verboden vereenigingen ook die van de Padvinders valt. Deye zijn namelijk fascistisch. Vermoede lijk door fascistisch' karakter is de Padvinderij dan ook indertijd door fascisten en nazi's opgeheven en door andere, andersoortige organisaties vervangen: in Italië verrees de Ba- 1111a, in Duitschland en Oostenrijk hield men het bij de Hitierjugend en in Nederland onder bezetting moest de Fadvindersbeweging wijken voor den Jeugdstorm. Wij meeneri ons een artikel uit Volk en Vaderland van 1937 te herinneren, waarin uit gelegd werd hoeveel Westersch-ma- connieke en Russisch-internatlona- listische invloeden er wel in de pad vinderij werkzaam waren. Bezorgd maar ti'otsch ondervindt men nu den aanval van den anderen kant. Mis schien zijn wij er niet zoo ver naast als wij meenen dat stelsels die ihet eene door de Herrenvolk-theorie, het andere door de theorie der wereld revolutie) wereldheerschappij als laatste politiek doel beschouwen, zich niet kunnen vereenigen met, een groepeering die den wereldvrede op het oog heeft. Zuivering van het Zuid-Oosten Is de eerste groote stap nh de defini tieve bezetting. Het lijkt werkelijk alsof de geschiedenis zich herhaald heeft. Wie kan antwoord geven cp de vraag, of zij hiermee voort zal gaan? mach. 6 Vb Zaterdag Rijnmwedstrijd Nat. Hulpzegel Het landelijk bureau van den Na tionalen Hulpregel te Amsterdam schrijft een prijsvraag uit, waarbij voor goede oplossingen prachtige prijaen beschikbaar worden gesteld, o.m. dameskousen, kinderdekentjes, potten met vleesch, sigaren, bonbons, advocaat, chocolade, zakdoeken, enz. enz. De voorwaarden voor deel neming zijn: 1. Schrijf het gedichtje over en vul de ontbrekend^ rijmwoorden in. Elk puntje stelt een letter voor. 2. Inzenden met tenminste een Nationale Hulpzegel van 12'/2 ct. 37(4 ct. toeslagwaarde) aan het Landelijk Bureau Nationale Hlulp- aegel, Heerengracht 478 te Amster dam. Dus niet aan liet bureau van ons blad. 3. Op de adreszijde in den linker bovenhoek den naam van ons blad vermelden. Inzenden vóór 7 Augus tus. Men mag zooveel oplossingen insturen als men verkiest, mits voor zien van het genoemde bedrag aan Nationale Hulpzegels. De naam van de(n) inzender (ster) behalve op de enveloppe, ook s.v.p onder de op lossing vermelden. Wie in ons land de wonde plekken ziet, het leed aanschouwt, den kommer en 't dat d'oorlo.g' bracht met bruut geweld, in stad en dorp, langs weg en hij ontkome niet aan deez' gedacht, „Nog veel meer hulp dient hier Daarom Komaan gij volk van Nederland en helpt Uw landgenooten uit den Gij mensch van 't land en uit de stad van scheldemond tot 't Friesche van Eisden tot Farnsum, van Enschede tot Gij lezers van „De Tijd" helpt mee! Eenvoudig is 't, want daarvoor zorgde U plakt slechts in het vervolg als regel op eiken brief een Nationale -••••■•• of minstens, als U met .vacantie bent, De vliegtuigen van de lijn Amster. damBatavia zullen met ingang van 26 Juli niet meer landen te Napels. In plaats daarvan doen z(j thans het vliegveld Ciampino bij Rome aan. op de kaarten, die U naar familie H O E K S C H O P W I E G E D R K P L I T E R T H A L V E M A A N T E E K E N I N G V O O R G R O N D A G E N T E S E S N E E U W B I D R A A D K L E M Prijswinnaars: mej. J. Kroon, Elis. Wolffstraat 79 II, Amsterdam; G. v. Wijngaarden, Pieter Latensteinstraat 52, Zaandam: H. H. Peeters. Brou wersvaart 130 B, Haarlem: F. M M. A Bal, Rijnstraat 21, Heemsetde; Jan Bosboom, Bilderdijklaan 22, Hil versum en Johan Poort, Edisonstraat 40, Hilversum. LADDERWEDSTRIJD. Oplossing van den tweezet nr 743 van Clas sicus, Venray, eerste publicatie. 1. De4, Tab6; 2 Tb5 mat 1. Ta— anders; 2. Dxc6 mat. 1Tba8, c8, d8. f8, g8; 2. Pa5 mat. 1 Tbe8; 2. dxe8P mat. XTb anders; 2. d8 R. mat. 1P onv. 2. Df5 mat. 1. c5; 2. Pd5. 1 g6; 2. Tf5 mat. 1g5; 2. Te6 mat. Een prachtig onvolledig tempo probleem, waarbij het batterijspel domineert. Classicus bouwt zijn composities met fijnen smaak én uiterste economie op. Hier ziet men een triomf over het materiaal Probleem nr. 746 van F. W. Nanning, Eindhoven. Eerste publicatie. abcdet"h Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken te zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwersstraat 40, Amsterdam-C. Van tweezetten alleen den sleutel- zet inzenden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 4