F v! Trygve Lie bezoekt ons land 7 kinderen uit één gezin gedood Nenni op ministerie van Buitenl. Zaken Gezagstroepen worden nog niet opgeheven Militairen en C.P.N. Tien jaar geëischt tegen weth. van Rotterdam RADIO MOORS ZATERDAG 27 JULI 1946 PAGINA 7 Strijd om de ,n" beslist Eenheid tusschen Nederland en Vlaanderen bereikt Vrije spelling Overheidsbemoeiing Buigings-n vrijblijvend PRIJSAANDUIDING blijft gehandhaafd Liturgische weekkalender Tweemaal per week lucht post naar Curacao WAT BIEDT DE RADIO ZONDAG? Programma Maandag \Spe.UÜng.-1946 Een van de vraagstukken, die op het oogenblik alle belang stelling voor zich opeischen, is wel de op handen zijnde spelling- vernieuwing. Aanleiding tot deze nieuwe spellingregeling, die een verbeterde en vereenvoudigde uit gave zal zijn van de spelling-Mar - chant, is een streven, van Vlaam- sche zijde ondernomen, om een eenheid te bereiken tusschen Vlaanderen en Nederland ook wat betreft de spelling van de Neder landsche taal in beide landen. De Prins-Regent van België heeft in April j.l. in zijn land deze nieuw ontworpen spelling reeds afgekon digd. Binnenkort is een doorvoering van regeeringswege ook.in ons land te verwachten. Men vraagt zich wel eens af, waaraan wij de steeds weer óp- nieuw doorgevoerde spellingveran deringen te danken hebben. Het is een voortdurend weer pogen de schrijftaal een zoo getrouw moge lijke weergave te laten zijn van de spreektaal. Wanneer werd de eer ste poging daartoe ondernomen? In de oudste tijden bestond er geen enkele regeling aangaande de spelling van onze taal. Ieder streefde slechts naar het eene voor hem noodzakelijke: hoe geef ik hetgeen ik hoor zoo getrouw mo gelijk op papier weer met behulp van letterteekens. Deze lettertee- kens (ons huidige alphabet) waren overgenomen uit 't Latijn en bijge volg niet ingesteld op 'n juiste weer gave van de klankwaarde van onze woorden. Ieder schreef dus de letterteekens die hij als het best de klankwaarde van het woord dek kend achtte. Het gevolg was, dat éénzelfde woord door meerdere menschen heel verschillend werd gespeld. Vandaar de uiteenloopen- de schrijfwijzen in onze oudste ge schriften. Naarmate echter de ge schriften van bepaalde dichters en prozaschrijvers in die oudste tijden meer bekendheid kregen, namen anderen hun woordspelling over en ontstond een overlevering, vol gens welke men tenslotte gewoon was te schrijven. Doch de aldus verkregen spelling der woorden bleef een zeer onvolmaakte weer gave van het gesproken woord. Dit onbevredigende zoeken naar een de uitspraak nauwkeurig weggevende spelling duurde voort tot men zich in de achttiende eeuw in de taal kundige geschiedenis ging verdie pen. Men ging zich toen afvragen: hoe schreef men dit woord in den oertijd, hoe is dit woord ontstaan, welk woord in andere aanverwante talen stemt hiermeè overeen? Uit de aldus vergaarde gegevens be paalde men dan de schrijfwijze van het Nederlandsche woord. Behalve deze verdieping in de geschiedenis van onze taal ken merkte een sterke neiging naar reglementeering dien tijd van de Bataafsche Republiek. Men wilde alles aan regels en wetten onder werpen, pok de spelling van het Nederlandsch. Iets, wat nog niet ge beurd was, vond toen plaats: de regeering ging zich er mee bemoei en en droeg den heer Siegenbeek op een spellingsysteem op te bouwen, dat voortaan verplichtend zou zijn voor alle staatsbedrijven. De heer Weiland kreeg de taak, met het door Siegenbeek opgestel de spellingsysteem als grondslag, een Nederlandsche spraakkunst samen te stellen. Voordien was de spelling van de moedertaal aan het particulier ini tiatief overgelaten. Thans werd zij van overheidswege voorgeschreven. Een geheel nieuw element dus bij de bepaling van de schrijfwijze van het Nederlandsch. Sedert is de overheid er zich steeds mee blijven bemoeien. Tegen het einde van de regee- ring van Koning Willem II wilden de geleerden van Vlaanderen en Nederland meer taalkundige toe nadering. Men wilde een hechten taalkundigen band tusschen Noord en Zuid. Een woordenboek, rege lend de schrijfwijze van het Neder landsch in beide landen, zou uitge geven worden als een uiterlijk tee- ken van deze toenadering tusschen Noord en Zuid. De uitgave van dit standaardwerk bracht echter met zich mee, dat men eerst tot een overeenkomst moest komen om trent de en dit woordenboek te be zigen Spelling. Het compromis, dat gevonden werd, wat de spelling-De Vries en Te Winkel, die in 1863 in België bij K. B. werd doorgevoerd. Wonderlijk genoeg handhaafde on ze regeering de spelling-Siegenbeek nog twintig jaar alvorens over te gaan naar de spelling-De Vries en Te Winkel. Door het conservatisme van de regeering was op alle rijksinstellin gen hier te lande dus de spelling- Siegenbeek verplichtend, terwijl men in het particuliere leven en op ,de scholen hoe langer hoe meer overging tot de spelling-De Vries en Te Winkel. Daarenboven was een groep menschen het ook niet eens met deze laatste spelling, die men te moeilijk oordeelde Voor de gewone burgerij. Er heerschte hier dus een verwarde toestand, die be staan bleef, tot in 18S1 Kollewijn zijn artikel „Onze lastige spelling" in het daglicht zond. Hierin werd de spelling onder de aandacht van het groote publiek gebracht. Er volgde een strijd tus schen de aan taalkundige geschie denis doende geleerden eenerzijds en hen die volgens het gezond ver stand te werk gingen anderzijds, welke door de laatste groep werd gewonnen. Als resultaat van dezen spel lingstrijd werd van hoogerhand in 1S34 de spelling-Marchant afge kondigd, die een teruggrijpen naar de oudste tijden beteekende. Men legde zijn oor weer te luisteren en trachtte het schriftbeeld een zoo getrouw mogelijke weergave te doen zijn van het gesproken woord. De spelling-Marchant bracht echter een nieuw strijdpunt met zich mee. Minister Marchant verving het taalkundig geslacht der zelf standige naamwoorden tengevolge waarvan „de vloer" mannelijk en „de regeering" vrouwelijk was, door het door de natuur opgelegde sexe- onderscheid. Zooals prof. van Gin- neken het uitdrukte, zouden dus voortaan alleen „kennelijk man nelijke zelfstandigheden" de bui- gings-n bij het lidwoord erlangen. Doch ook deze theorie kon op den duur niet bevredigen. Men is er dan ook bij de spellingregeling- 1946 toe overgegaan dit element vrijblijvend te stellen. Deze spelling is voortgevloeid uit een streven naar politieke toena dering tüsschen Vlaanderen en Ne derland. Naast de in de Bataaf sche Republiek opgekomen over heidsbemoeiing is dit dus weer iets geheel nieuws. Het is de eerste maal, dat om politieke redenen de spelling zal worden veranderd. Deze verande ring zal zijn een verbetering, een vereenvoudiging van de spelling- Marchant. Voortaan is het geoor loofd de naamvalsuitgang-n bij lid woorden, voornaamwoorden, bij voeglijke naamwoorden of daarmee gelijkstaande woorden, behalvé in staande uitdrukkingen als „In den beginne" enz. weg te laten Men is dus vrij om te schrijven* aan den weledelen of aan de wel edele heer. Voor het overige blijft de spellingvereenvoudiging-Mar - chant van kracht. Er is dus tenslotte een eenheid tusschen België en Nederland tot stand gekomen, die niet alleen op letterkundig terrein haar vruchten zal afwerpen, maar ook op ander gebied zal kunnen leiden tot toe nadering tusschen beide landen. - gg, In de duinen te Ccxude nabij de Fransche grens werd in 1939 door een Belgischen hoteleigenaar een hotel in den vorm van een schip gebouwd. Het hotel, dat tijdens de Duitsche bezetting offi cieren tot verblijfplaats diende, is thans geheel opgeknapt en weer voor toeristen opengesteld. Het schiphotel, „Normandië" geheeten, heeft een groote eetzaal en 25 slaapkamers. Het „boven-dek" is een groot en comfortabel terras weet, waar zij gestorven zijn. De drie broers moes ten in Silezië in de zinkmijnen werken en werden daar op afschu welijke wijze mishan deld. Voor hun mede arbeiders waren aij een voorbeeld van helden moed en opoffering. Na maanden van lijden werden zij gedwongen hun eigen kuil te ma ken, waarin zij na het doodelijke schot neer vielen. De jongste broer Kans van het gezin Löb was niet in het klooster, doch vluchtte in Augustus 1942 in een garage te Tilburg, waar hij na twee dagen gegrepen werd. Hij werd overgebracht naar slavenkampen, later naar Polen en Silezië. In den winter van 1944 werd hij weer naar het Westen gedreven; tij dens het transport be vroren zijn voeten. Van ellende bezweek hij 20 Februari 1945 in het vreeselijke Buchenwald. Dat was het voor de wereld roemlooae einde van 7 kinderen uit het gezin Löb. Voor God waren het martelaren, die zeker de Eerekroon zullen ontvangen heb ben. Een der meest tragische en tevens held haftige feiten uit de bezettingsja ren vormt ongetwij feld de marteldood van 7 kinderen uit het Katholiek-Jood- sche gezin Löb te Bergen op Zoom, on der wie 3 broers uit 't Tilburgsche Trap pistenklooster en 3 zusters uit het Trap- pistinnenklooster te Berkel. In den nacht van 1 op 2 Augustus 1942 stond de politie voor het Trap pistenklooster „Konings hoeve" te Tilburg. De drie broers moesten mee. De jongste, pater Nivar- dus, werd gegrepen, na dat hij op aanraden van pater abt voor het laatst in het klooster de H. Mis had opgedragen. Zijn laatste woorden waren „Wij gaan den kruisweg op naar het martelaar schap". Zijn broer, pa ter Ignatius, had te vo ren geweigerd onder te duiken, daar de Duit- schers gedreigd hadden tien paters dood te schie ten als de broers niet kwamen. Hij groette de paters met de woorden: „Tot weerziens in den hemel". Broeder Linus, de derde broer, had voor 't laatst nog de H. Mis gediend bij zijn broer, pater Ignatius. Ook hij werd gegrepen, samen met zijn heerbroers. In het Trappistinnen- klooster Koningsoord te Berkel werden twee der zusters uit het gezin Löb, zuster Hedwigis en zuster M. Theresia, mee genomen, terwijl het convent de nachtgetij den zong. De derde Wreede terreur van den bezetter zuster, mère Veronica, was doodziek en kon voorloopig in het kloos ter blijven. Steeds be dreigd door den bezet ter, moest zij later van klooster naar klooster worden getransporteerd en stierf totaal uitgeput 1 Augustus 1944. Van de twee weggevoerde zusters, die over Wes- terbork naar Amers foort werden gedreven en 17 Augustus naar Duitschland werden ge transporteerd, heeft men nadien nooit meer Iets gehoord. Niemand De 109 jaar oude molen te Bonnerveen (gem. Gieten), die in een dusdanigen toestand van verval verkeertdat aan rêstau- ratie niet meer te denken valt, zal onder sloopers handen vallen Na het economisch herstel toe laat, dat geleidelijk meer artike len vrij van bon en vrij van prijs regeling komen, wordt er van overheidszijde op gewezen, dat de plicht tot prijsaanduiding onder alle omstandigheden blijft bestaan. Dit beteekent, dat alie goederen moeten worden geprijsd. Deze maatregel, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, wordt juist voor de in prijs vrijgelaten goederen, zóoals b.v. groenten, van het grootste belang geacht. Hij verlevendigt de concurrentie en geeft aan den kooper de gelegen heid zoo goedkoop mogelijk in te koopen. Daarom zal er van nu af aan tegen handelaren, die niet aan hun prijsaanduidingsplicht voldoen, strenger dan voorheen worden opgetreden; waarschuwin gen worden niet meer gegeven, zcodat bij gebleken overtreding on middellijk proces-verbaal wordt opgemaakt. Vrijdag heeft de minister van Bui- tenlandsche Zaken, baron Van Boet- zelaer van Oosterhout, den Italiaan - schen minister zonder portefeuille, Pletro Nenni, die op het oogenblik een bezoek brengt aan verschillende Europeesche hoofdsteden, ontvangen. Nenni heeft den minister het Itall- aansche standpunt uiteengezet in zake het toekomstige vredesverdrag. In den namiddag bracht 'dr. Beel Nenni een bezoek. (Van onzen Baagschen redacteur) Het Korps Gezagstroepen zal niet, zooals aanvankelijk gezegd., per 8 Augustus worden opgeheven. De Gezagstroepen blijven, althans gedeeltelijk, vooralsnog voortbe staan, in verband met de nog tal rijke objecten van bewaking etc. (Van onzen Haagschen redacteur) „De Waarheid" bericht, dat com munisten uit den militairen dienst verwijderd zouden worden en dat met name in „De Schaapskooi", de kazerne te Rockanje bij Brielle (Z.- H.) een kapitein aan een tiental sol daten zou hebben gevraagd„Zijn jullie lid van de communistische par ty. dan kunnen jullie verdwijnen", hetgeen geschied zou zijn. Wij vernemen van officieele zyde, dat dit bericht op niets berust. Er worden geen soldaten naar huis ge stuurd. omdat zij lid zijn van de C.P.N. Een kapitein zou dat boven dien niet kunnen uitmaken. Er is tenslotte niet eens een kapitein in genoemde kazerne. ZONDAG 28 Juli: 7e Zondag na Pinksteren. 2 H.H. Nazarius en Gez. 3 A cunctls. Credo. Praef. H. Drie vuldigheid. Breda. 2 oct. Kerkwij ding. 3 H.H. Nazarius en Gez. Roermond. 2 H.H. Nazarius en Gez. 3 oct. H. Christoffel. MAANDAG: H. Martha. 2 H.H. Felix en Gez. 3 A cunctls. Roermond. 2 H. Chris toffel. 3 H.H. Felix en Gez. Credo. DINSDAG: H.H. Abdon en Sennen. 2 A cunctis. 3 naar keuze. Roermond. Oct. v. H. Christoffel. 2 H.H. Abdon enz. 3 H. Maagd. Credo. WOENS DAG: H. Ignatius. (Roerm. 2 H. Christoffel. Credo). DONDERDAG: St. Petrus' Banden. 2 H. Paulus. 3 H.H. Machabeeën. Credo. Praef. v. d. Apostelen. Roerm. Octaafd. v. S. Christoffel. 2 Petrus' Banden. 3 H. Paulus. 4 H.H. Machabeeën. Credo. Praef. v. d. H. Apost. Laatste Evang. v. S. Petrus' Banden. VRIJDAG: H. Alphonsus. 2 H. Stephanus I (uit nieuwe Pausmis). Credo. Praef. 'v. d. Apost. Of wegens den lsten Vrijdag der maand: Mis V. h. H. Hart. Credo. Praef. v. h. H. Hart. ZATERDAG: Vinding van den H. Stephanus. 2 A cunctls. 3 naar keuze. ZONDAG 4 Aug.: 8e Zondag na Pinkst. 2 H. Dominicus. Credo. Praef. v. d. H. Drievuldigheid. Vrijdagmiddag arriveerde op Schip hol met het lijnvliegtuig van de K.L.M. uit Stockholm de secr.-gener. der organisatie der Vereenigde Vol ken. Trygve Lie. Zondagmiddag a.s. zal hij naar Parijs doorvliegen. Vol gens zijn zeggen zal zijn bezoek aan Nederland in geen enkel opzicht een officieel karakter dragen. Trygve Lie weigerde iedere verdere ver klaring te geven. Dr. H. Roos, wethouder te Rot terdam in bezettingstijd, heeft voor de Rotterdamsche Kamer van het Haagsch Bijzonder Gerechtshof terechtgestaan De voornaamste fei ten, welke hem ten laste werden gelegd, zijn zijn propagandistische geschriften, waarin de jeugd wend aangespoord werk voor de Wehx- macht te verrichten en zijn advie zen, welke schorsing van eenige goedwillende leerkrachten ten ge- .volge hadden. De officier-fiscaaj, mr. Donker, achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte 10 jaar gevangenisstraf, met aftrek van pre. ventieve hechtenis en ontzetting uit de beide kiesrechten. Van 29 Juli af zullen voorloopig ook op Maandagen vliegtuigen naar Curagao vertrekken. Ook met deze vluchten kan correspondentie worden meegbgeven tegen het geldende port en luchtrecht. Het vliegtuig, dat tot dusverre op Donderdag van Amsterdam naar Curagao vertrok, zal voortaan des Vrijdags starten. Ds trekkingen der 5de klasse van de 489ste Staatsloterij, welke 29 Juli 1946 zouden beginnen, sullen ter bevordering van den verkoop één week worden uitgesteld. RADIO Vanouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem HILVERSUM I 301 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis. 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 10.00 Gram. 10.15 Kerkdienst. 12.00 Gram. 12.15 „Boeckhuys". 12.30 Lunch concert. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro- gr.-overz. 13.40 Apologie. 14.00 Esmoreit. 15.20 Gram. 16.15 Zie- kenlof. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Gram. 19.15 Bijbel. 19.30 Nieuws. 19.45 Act. 20.00 Reportage. 20.15 Gram. 20.45 Radio-cabaret. 21.15 Gram. 21.30 Kurhaus. 22.00 Nieuws. 22.15 Nieuws. 22.20 Avondgebed. 22.35 Luisterspel. 23.30 Gram. HILVERSUM II 415 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Causerie. 9.20 Orgelspel. 9.4* Le zing. 10.00 Kamerorkest. 10.40 Gedichten. 11.00 Speellieden. 12.00 Gram. 12.30 Padvinders. 12.40 „Seheldemonden13.00 Nieuws. 13.15 Vaudeville-orkest. 13.50 Spoorwegen. 14.00 Gram. 14.05 Boekbespr. 14.30 Kurhaus 16.15 Sport. 17.00 Nachtegaaltje. 17.30 Oom Keesje. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Gesprek. 19.00 Studiod. 20.00 Nieuws. 22.05 Act. 20.15 Kurhaus. 21.15 Hersengymn. 21.45 Romancers. 23.00 Nieuws. 23.15 Skymasters. 23.45 Gram. HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Woord voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.- overz. 8.20 Gram. 9.15 Zickenbez. 9.30 Cornells Kalkman, tenor. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Altviool. 11.15 Schrijvers. 11.45 Familieber. 12.00 Continen tal Quintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Progr.-overz. 13.20 Orgel. 13.40 Gram. 14.00 Moeders. 14.20 Gram. 15.00 Domstad Strljkkw. 15.45 Gram. 16.00 Bijbell. 16.45 Piano- ree. 17.15 All Bound Sextet. 17.45 Rijk over zee. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Progr.-overz. 19.20 Gram 19.30 Sportpraatje. 19.45 Landbouw. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.08 „Zomer 21.00 Zang. 21.10 Orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Na het nieuws. 22.30 Gram. 23.00 Concert. 23.30 Gram.' HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Gram. 9.00 For- ber, alt-viool. 9.30 Waterst. 9.50 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Re genboog. 11.00 Voordr. 11.15 Henk Kroes, bariton. 11.45 Gram. 12.00 Eddy Walis. 12.30 Kalender. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Ballroom Melodians. 14.00 Jólie Huckrlede. clarinet 14.30 Vrouw. 14.45 Gram. 15.15 Kleuters. 15.30 „Don Giovanni". 16.35 Jeugd. 17.00 Vacantie! 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Ramblers. 18.45 Gram. 19.15 Lezing. 19.30 Her man Salomon, viool. 20.00 Nieuws. 20.05 Gesprek. 20.15 Kurhaus. 21.00 G.G. Cabaret. 21.30 Mid- zomernachtdroom. 22.10 Dolf van der Linden. 22.45 Lezing. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Directeur: J J W Boerrigter Waarn, Hoofdredacteur: W. Severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 7