Ontploffingsramp in den IJ-polder DE FEESTEN INGEZET Vredesconferentie te Parijs heden geopend Vier kruithuizen geëxplodeerd Broeiing waarschijnlijk de oorzaak Het weer Achter wallen en poorten Het begin van krachtsinspanningen voor het opbouwen van den vrede De feestgids is er! Tot hoofd en hart J 69ste JAARGANG No. 23607 o MAANDAG 29 JULI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week' Nieuwe ontploffingen Telegrammen voor Indië goedkooper Bij ontvluchtingspoging doodgeschoten Nieuwe trajectkaarten CONGRES KATHOLIEKE JONGEREN Nieuwe dienstregeling bij de Spoorwegen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Met een aantal daverende ontploffingen, die tientallen kilometers In de omgeving hoorbaar waren, sprongen Zondagmiddag om kwart over vijf vier kruithuizen, gelegen aan den Noorderweg in den IJpolder bij Amsterdam, in de lucht. Enorme rookpaddenstoelen stegen op, om liggende woningen werden totaal vernield, boerderijen in de omgeving vlogen in brand of liepen zware schade op. De 500 K.G. zware sta (deur van een boerderij op anderhalven kilometer afstand werd uit de hengels gelicht, in Zaandam sprongen winkelruiten. Naar ooggetuigen ons mededeelden, Stegen korten tijd voor de eerste ex plosie rookwolken op uit een der magazijnen, waarin. Duitsche munitie is opgeslagen, die na sorteering door N.S.B.-geïnterneerden, naar zee wordt vervoerd waar Duitsche krijgsgevan genen voor de vernietiging zorg dra gen. De gezagstroepen, die de maga zijnen bewaken, waarschuwden nog enkele omwonenden. Bij de eerste ex plosie werden zij een viertal meters door de lucht geslingerd, terwijl een ware hel losbrak ln de brandende magazijnen. Binnen enkele minuten volgden nieuwe explosies. De militai ren dekten zich in een sloot, de om wonenden verborgen zich achter hooi bergen of stallen. Series landmijnen en granaten ontploften en maakten het den brandweer en politie onmoge lijk de plaats van de ramp te naderen. Over het aantal slachtoffers deden aanvankelijk de wildste ge ruchten de ronde. Officieel meldde de politie den dood van den 12- jarigen zoon van den landarbeider van Vlieren, die door een scherf in een' sloot werd getroffen. Een aantal gewonden werd ln het Wilhelminagasthuis verbonden. Omstreeks zeven uur deden opnieuw eenige zware explosies Amsterdam schudden. Drommen nieuwsgierigen trokken uit om het angstwekkend schouwspel van verre gade te slaan. Tegen acht uur werd de omgeving tot op drie kilometers van den brand haard. waaruit onafgebroken explosies weerklonken, ontruimd, daar het ge vaar dreigde, dat ook een tweetal gróote loodsen, die op 1500 meter af stand gelegen, tot de nok gevuld wa ren met landmijnen en Panzerfauste, Verwachting tot Dinsdag avond; Zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaringen. Enkele regenbuien. Overdag geleidelijk aanwakke rende en naar Z.W. of Zuid krim_ pende wind. Weinig verandering in temperatuur. Zou ouder 20.36, maan 7.01 22.05, zon op 4.57. De tarieven voor telegrammen naar Ned.-Indië zullen met ingang van 1 Augustus met 50 pet. worden verlaagd. Tegelijkertijd zal de- dienst der z.g. nationale telegrammen in dit verkeer worden opgeheven. Voorlobpig zijn alléén regeerings- telegrammen, uitgestelde en pers telegrammen toegelaten. Tijdens het onweer boven Bra bant hebben ln het kamp Vught twee geïnterneerden getracht te ont snappen. Maar nog voordat zij de buitenste afsluiting bereikt hadden, vuurde de wachtpost. Beiden werden geraakt. Een hunner, Bastlaansen, kreeg een schotwond in het achter hoofd; hij was op slag dood. De an dere vluchteling, die nog niet is ge- indentificeerd, had een zware hoofd wonde bekomen en ls in het zieken huis opgenomen. Met Ingang van 1 Augustus nul len de Ned. Spoorwegen voor het geheele land nle-uwe trajectkaarten invoeren. Een cellophaan huls zal aan houders van trajectkaarten gra tis beschikbaar worden gesteld. Tra jectkaarten voor 12 maanden wor den niet meer afgegeven en de z.g. automatische verlenging van maand- kaarten ls vervallen. Dr. A. L. wurfbain, de Nederland- sche consul-generaal te Kaapstad, is bij het beklimmen van den Tafel berg verongelukt. De gemeenteraadsverkiezingen te Nijmegen zullen zeer waarschijnlijk 3 September gehouden worden. door rondvliegende ammunitie zou worden getroffen. Een half uur later daverde opnieuw een zware explosie. Een zwarte rookzuil steeg pijlsnel om hoog, terwijl een regen van scherven en lichtspoormunitie op de omgeving neerdaalde. Het gerommel van nieuwe ontploffingen was tot diep ln den nacht ln Amsterdam hoorbaar. Militairen, die met de situatie op de hoogte waren, beweerden, dat de voorzorgsmaatregelen in de magazijnen onvoldoende waren. Nog onlangs moest de brandweer uitrukken toen een op het dak liggend fosforprojectiel door de hitte vlam vatte. Als oorzaak van de ramp wordt algemeen aangenomen, dat door broeiing onder het ijzeren dak van de oude betonnen bergplaatsen, licht ontvlambare munitie tot ontploffing is gebracht. Ook schijnt moedwil van de zijde der geïnterneerden uit de kampen van Halfweg en Haarlem, die hier dagelijks werken en onder wie zich vele voormalige S.S.'s bevinden, niet uitgesloten. Omstreeks middernacht was het nog steeds onmogelijk de brandende overblijfselen van dë magazijnen te naderen, daar de omgeving bezaaid lag met weggeslingerde munitie. Zaterdagavond ging de première van „Achter wallen en poor ten" in den Haarlamschen Stadsschouwburg, welke uitvoering in het kader van het 7-jarig eeuivjeest van Haarlem viel Een historisch tooneelspel, dat bovendien een gelegenheidskarak ter draagt, moet wel heel bijzon dere kwaliteiten bezitten, wil het bij de opvoering een meer dan lokaal succes boeken. Min of meer vooringenomen togen wij dan ook Zaterdagavond naar de galavoorstelling van Jan van Dam's „Achter wallen en poor- 7' Met enorme knal len is de muni tieopslagplaats in den IJpolder bij Halfweg in de lucht gevlogen- Tot ver in den l omtrek kwamen de granaten neer. Verschillendg boerderijen en schuren zijn in brand geraakt; zij brandden ge heel uit. De brandweer kon hierbij niets uit richten ff (Van onzen correspondent) Hedenmiddag om 4 uur opende de Fransche minister van Buitenland- sche Zaken de vredesconferentie, die de historie zal Ingaan onder den officieelen naam „Conferentie van Parijs". Zij had, overeenkomstig de vorig jaar December te Moskou gehouden conferentie, uiterlijk 1 Mei 1946 bij een geroepen m-oeten worden. Het uitstel ls te wijten geweest aan de moeite welke de Groote Vier hebben gehad om het eens te worden over de ontwerp-vredesverdragen met de satellietstaten van het Derde Rijk: Italië, Hongarije, Bulgarije en Fin land. Men is gereserveerd over de kansen van het slagen van een, vrede metxDuitschland. Dit is een van de redenen, waarom aan de conferentie van Parijs een zeer beperkte betee- kenis wordt toegekend: zij zal na melijk in geen geval de essentieele voorwaarden scheppen voor den te rugkeer van betrouwbare vredesver- houdingen. Bovendien zijn haar be raadslagingen slechts van advisee- renden aard. Zij mag wijzigingen voorstellen in de door de Groote Vier ontworpen verdragteksten; in het uiterste geval mogen de Groote Vier deze echter naast zich neerleg gen, wanneer zij later een aanvang maken met het opstellen van de de finitieve teksten. Het wordt waar schijnlijk geacht, dat door deze of gene delegatie der 21 Vereenigde Naties of der vijf ex-vijandelijke mo gendheden een poging zal worden ondernomen om de oneenigheid der Groote Vier weer te openen. Wat dergelijke pogingen zullen vermogen zal men moeten afwachten. Een eenigszins vlot verloop van de conferentie der V.N., waaraan een 3000-tal gedelegeer den en experts onder het oog van 2000 journalisten deelneemt, zal er veel toe bijdragen den on- gelukkigen indruk van het ein- delooze gemarchandeer van de voorbereiding te verzachten. Zoo als „L'Aube", het orgaan van Bidault opmerkt: „In hun een voud begrijpen de volkeren, dat, Indien de vrede op zich laat wachten, dit beteekent, dat de regeeringen niet van den oorlog hebben afgezien. Minister Byrnes heeft voor zijn vertrek naar Parijs verklaard, dat de V.S. vastbesloten zijn, dat de confe rentie in Parijs „het begin en niet het einde van de krachtsinspannin gen voor het opbouwen van den Vre de moet zijn." ten", dat Haarlemsche amateurs zouden spelen. Kort gezegd: de tooneellitteratuur is met dit oeuvre verrijkt, wanneer het be ruchte blauwe potlood gehanteerd wordt. De climax van elk bedrijf de inhoud is reeds gepubliceerd was verrassend, het tweede stond op zeer hoog peil en wist een aantrekkelijke en aanneme lijke dramatische spanning op te roepen, het eerst» en derde ver veelden soms door te veel woor den en te weinig handeling, welk euvel echter kan worden opge heven. Men moet dergelijke op- oeringen zien met een intens be grip van de innerlijke bedoeling, in dit geval de verheerlijking van den heldenstrijd in het Haarlem van 1572, ter viering van het stadsfeest en ter leering voor de toekomst. Zoo bekeken is er een prestatie geleverd, waarmede we voor den dag kunnen komen. De regie van Wim Paauw was te formeel, leed o. i. aan een tekort aan fantasie, waardoor de sfeer herhaaldelijk bedreigd werd. Men kon echter waarnemen, dat er met e ist en liefde gewerkt was en er kennelijk naar gestreefd was het show-karakter, dat wij straks in het openluchtspel zullen vinden, zoo veel mogelijk te verdringen, een op. vatting, die zeker niet tot een mis lukking geleid heeft, maar waar over men van meening kan ver schillen. En nu de spelers. De beste van allen was Francisca Busquet, die van Brechtje, de dienstbode, een gave creatie maakte en het tweede bedrijf droeg. Dat was spel van klasse! De heer G. A. Koppen had de moeilijke taak Ripperda tot leven te brengen; zijn zware rol, die hij zonder hapering vertolkte, waardeerden we naar mate we meer met hem vertrouwd raakten, Mr- M- C. Wijt maakte van den Spaansch-gezinden burgemeester Talesius 'n aartvaderlijke figuur, streng volgehouden, goed van ex pressie. Mevrouw Swart zagen we dan in haar eerste.Kenau, helaas te weinig en daardoor te opper vlakkig. In „De vrijheid vlagt" krijgt ze waarschijnlijk een betere kans. Jo Stam, de dochter van den bur gemeester vermocht te boeien en acteerde uitstekend. G. Hurkmans had Ripperda ook kunnen spelen, maar voelde zich nu als adjudant teveel. L. van den Broek, zoon van den burgemeester, maar dienende onder Oranje, kon ons het meest bekoren in zijn slot-optreden. N. Drost imponeerde in de scène, waarin hij verslag uitbrengt over zijn reis naar Delft. Ad. Spruyt en J. van Eeden vulden het geheel aan. De première werd bijgewoond door een breede schaar van auto riteiten en ingeleid door wethouder Geluk. Met veel bloemen gingen schrijver, regisseur en spelers naar huis. Vanavond en morgenavond vindt in den Stadsschouwburg een herhaling plaats. Men zal van zijn komst geen spijt hebben. v. W. Honderd vier eij zestig bladzijden telt de thans verschenen, keurig uitgevoerde en om zijn inhoud in teressante feestgids „Haarlem 700 jaar stad". Het boekwerk, dat wel geen stadgenoot ais herinnering zal willen missen, opent met een in kleuren gereproduceerd schilderij van Frans Hals, waarna de Com missaris der Koningin o.a. schrijft: ,3aarlem is het waard, dat men er zich voor inspant". De burge meester zet uiteen waarom er reden ls feest te vieren en vervolgt: „De jongeren zullen aanstonds op hun beurt weer de beschaving, met ons eigen geestesmerk, moeten over dragen." Achtereenvolgens hebben dan het woord dr. C. Spoelder, over Haar lem voorheen en thans, G. M. Nieuwenhuis over „De Haarlem mer", Herman Moerkerk over zijn optocht, H. P. Baard over de Haar lemsche Meesters, A. Rauwerda over „Haarlems Bloei", L. Staal over sport, J. A. Dorresteyn over de gemeentelijke kweekerij etc. Wist U, dat we zooveel specifieke Haarlem-liederen hebben? In het programma staan ze, zelfs een met muziek. De Bloembol, de bankbil jetten-drukkerij en wat al niet meer ontbreken niet enwant daar gaat het toch om, een complete gedetailleerde opsomming van de feestelijkheden. Den samenstellers en uitvoerders komt lof toe, omdat zij beseft heb ben, dat dit visitekaartje door land en wereld gaat, en het artistiek en aantrekkelijk gemaakt hebben. De Katholieke Jongeren ln het bisdom Haarlem hebben Zaterdag en Zondag in de hoofdstad een congres gehouden. 550 leden van de Kath. Jonge Middenstanders, de Kath. Jonge Arbeiders en de Kath. Jonge Land- en Tuinbouwers waren daartoe bijeengekomen in het ge bouw van de St. Jozefsgezellen aan de Stadhouderskade. De heer G. de Vos opende dit con gres. Dr. W. Dijsselbloem besprak het program van de Kath. Actie: „Herstel van het recht en de liefde in de samenleving". Zondagmorgen werd het congres voortgezet met een plechtige H. Mis, opgedragen door rector H. Drost. Op de hierna ge houden slotvergadering waren ook mgr. J. P. Huibers en de deken van Amsterdam, mgr. G. v. d. Burg, aanwezig. Rector Drost hield een rede over den opbouw van de drie jongerengroepeeringen. Mgr. Hui bers uitte zijn vreugde over de aanwezigheid van zooveel jongeren en wees op de beteekenis van het leiderschap in de Jongerenorganisa tie en de noodzaak van de Katho lieke Actie. Tenslotte gaf de bis schop allen zijn bisschoppelijken zegen. Met ingang vah 5 Augustus as. treedt een nieuwe dienstre geling in werking, waarvoor de nieuwe vouwbladen reeds Dins dag op de stations verkrijgbaar zijn. Het betreft hier slechts be trekkelijk geringe wijzigingen, waarvan als voornaamste moet worden genoemd de her-electri- ficatie van 't baanvak Utrecht Hilversum. Op dit baanvak rij den tot nu toe dagelijks onge veer 16 treinen in beide richtin gen, welk aantal thans zal kun nen worden opgevoerd lot onge veer 25' treinen in beide rich tingen. De rijtijd, die 28 minu ten bedroeg, zal tot 19 minuten worden teruggebracht. De koop, verkoop en aflevering van motorbenzol, van toluolvrije benzol, van handelsbenzol en van benzeen, wordt met Ingang van 1 Augustus a.s. vrijgegeven. Er zijn er, die als hun vacan- tie is aangebroken, den in druk geven, alsof ze plotse ling van natuur wisselen, als of ze hun gewoonten als een kleed uitschieten, alsof zc veranderen van ziel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1