Korte-baandraverijen in aardbeienstad de NA DE VERKIEZINGEN De Gaulle pleit voor veiligheid Hem spa Vrachtwagen ramt tram Boerderij afgebrand Paarden en ietsjongens door de Beverwijksche Breestraat Geen ernstige persoonlijke ongelukken MAANDAG 29 JULI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Opening R.K. Speeltuin „Mariagaerde" Ziekentriduum in eere hersteld De Camera Obscura Avond-Mulo voor R. K. „St. Augustinus" Vierde zomer-concert GEDETINEERDE KREEG SCHOT IN DEN RUG EEN SCHOONE STAD Concert te Bloemendaal VELSEN Schoolexamens Ontbinding van Radio- Philharmonisch orkest? BEVERWIJK Broeder Out naar de Missie Oprichting Kappers vakschool Mulo-examens K.V.Pv en Communisten Principieele vastberaden heid noodig Handen uit de mouwen Communistep en P. v0 d. A. Benoeming in het Bisdom Haarlem WAT BIEDT DE RADIO DINSDAG? Onder groote belangstelling is Zaterdagmiddag de speeltuin „Ma riagaerde" aan de Westergracht ge opend. Daarbij waren o.a. tegen woordig het bestuur van de R.K. vereeniging „Voor het Gezin" te Haarlem, pastoor F. Filbry, archi tect van Vels^n, de heer W. v. Liemt Jr., directeur van Volksher stel, de heer Van Ophuyzen, secre taris van het Verbond van Haarlem- sche speeltuinen, de heer Van Eer denburg, hoofd van de Jongens school „St. Bavo" en de aannemers gebr. De Paus en Van Hei-waarden. De heer F. Ottolini schetste als voorzitter van de speeltuinvereeni- ging de moeilijkheden, die overwon nen moesten worden. Speciaal dankte hij den schenker van het hout en het gemeentebestuur. Oud wethouder W. van Liemt Sr. hul digde de commissieleden, waarna nog spraken plebaan F. Filbry en de heer Van Ophuyzen, die een hechte samenwerking met de neu trale speeltuinvereenigingen aan bood. Er was muziek en er werd getracteerd, toen de kinderen de speelwerktuigen bestormd hadden. Van 1012 September wordt in de parochiekerk te Bloemendaal het gebruikelijke jaarlijksche zie kentriduum gehouden. Rector L. J. H. Wolf, secretaris van het Zie- kenapostolaat zal het openen; de zeereerw. heer Van Hoeck, pastoor van de Walburgisparochie te Ant werpen en Nationaal proost van het ziekenapostolaat te Vlaande ren, houdt de predicatie. Het eigen lijke triduum wordt geleid door pastoor L. Beune. Patiënten uit Haarlem moeten opgegeven worden bij mej. B. Beune, bureau van Maatschappelijke zorg \oor zieken Mariastichting te Haarlem en wel Maandag, Woensdag en Vrijdag van 3 tot 5 uur; patiënten uit de opigeving van Haarlem bij mevr. A. C. van Kranendonk, Bloemen- daalscheweg 72, Bloemendaal op Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s- van 2.30 tot 4.30 uur. De pa tiënten ontvangen een invulformu. lier. Deze moeten worden toegezon den aan de R.K. Pastorie te Bloe mendaal. Zaterdag 27 Juli geschiedde de opening van de tentoonstelling van uitgaven van en illustraties voor de Camera Obscura van Hilde- brand. Uit de korte openingsrede, die dr. P. H. Schroder uitsprak, kon men duidelijk zijn liefde waar. nemen voor Beets en de Camera Obscura. En om in den Hildebrand- stijl te blijven, bood de heer Leffe- laar de genoodigden, onder wie ook aanwezig waren burgemeester M. A. Reinalda en eenige wethouders van Haarlem, een pijp aan. Eenige dames in de romantische kleedij uit de dagen van Hildebrand of freerden thee Van de Avond-Mulo voor R. K. Ouderen te Haarlem slaagden dit jaar voor het Mulo-diploma B: mej. A. Brok en de heeren: A. Braakhuis, A. Houtkamp. T. v. Kessel, L. Kla ren, G. Meiman; .voor diploma A de dames; A. v. Hoften, H. v Leeuwen, A. v. d. Meer, A. v. Ravensberg, C v. Warmerdam en de heeren: K. Agricola, J. Fenger, A. Hoes, H. v. Meeuwen. A. v. d. Meyden, T. Rede- ker en J. Vooges. Woensdag 31 Juli 8 uur is in de Gemeentelijke Concertzaal te Haar lem het vierde Zomerconoert, ge geven door de Haarlemsche Orkest Vereeniging, onder leiding van Kees Hartvelt. De soliste Renate Zwaardema ker, die het vioolconcert in D gr. terts Op. 77 van Joh. Brahms zal voordragen. Vóór de pauze zal nog uitgevoerd worden de Sinfonia in Bes gr. terts van Joh. Chr. Bach, terwijl tot be sluit het orkest ten gehoore zal brengen Schubert's Vierde Sym- phonie in c kl. terts. Het programma van de orgel bespeling in de groote- of St. Ba- vokerk, Dinsdag 30 Juli van 8— 9 uur. door George Robert, luidt Ricercar, Orl. Lassus; Courante met variaties, Peter Cornet; Air, J. B. Loeillet; Preludium en fuga C gr. t., J. S. Bach; Koraalvoor spelen, J. S. Bach en Passacaglia en dubbelfuga C kl. t., J. S. Bach. Naar aanleiding van het bericht, waarin melding gemaakt werd van een gedetineerde, die in het kamp „Duinrust1' te Overveen een schot in den rug kreeg van een schild wacht, deelt de commandant Ge- zagstroepen ons 't volgende mede De consignes betreffende gedeti neerden, die de prikkeldraadver sperringen aanraken, zijn niet mis te verstaan en komen uiteraard hierop neer, dat de schildwacht, die een overtreding constateert, zonder voorafgaande waarschuwing gebruik mag maken van zijn vuur wapenen. De betrokken gedeti neerde heeft nu tot drie keer ge tracht de prikkeldraadversperring te vernielen. Als de schildwacht keek verwijderde hij zioh, maa.r kwam telkens weer terug. Tenslot te maakte de schildwacht gebruik van zijn vuurwapenen, met het be kende gevolg. Hedenmorgen was de toestand van het slacntoffer re delijk wel- Met erkentelijkheid beeft het ge meentebestuur kennis genomen van het aanbod van verschillende poli tieke partijen om na den verkiezings dag de aangebrachte affiches te doen verwijderen. In verband met den wensch Van het gemeentebestuur om de vele bij de opening van de feest- week, ter gelegenheid van het 700- jarig bestaan van Haarlem als Stad, te verwachten gasten in een „schoo- ne" stad te ontvangen, is pe voor dit schoonmaken beschikbare tijd zeer gering. Hoewel ook de dienst der gemeente-reiniging alles zal doen, wat naast de normale werk zaamheden van dezen dienst moge lijk is, laat het zich aanzien, dat het zonder de medewerking van de bur gerij niet mogelijk zal zijn de stad vóór 4 Augustus „schoon" te krijgen. Daarom roept het gemeentebestuur de medewerking in van de burgerij, om, zooveel mogelijk, de aan haar woningen bevestigde affiches zelf te verwijderen, waarbij indien noo- dig de medewerking van den dienst der gemeente-reiniging kan worden ingeroepen. Het concert in het Bloemendaal- sche Bosch, dat da H. O. V. Dins dag 16 Juli zou geven, doch dat door ongunstig weer geen doorgang kon vinden, zal zijn Dinsdag 30 Juli 8 uur. Vrijdagavond heeft in een groote boerderij aan de Ringvaart bij Vijfhuizen een uitslaande brand gewoed. De boerderij, die door den bliksem werd getroffen, brandde bijna geheel af. De brandweer van Haarlem en Hoofddorp verhinder de verdere uitbreiding van het vuur. Van de R.K. Vereeniging voor In dustrie- en Huishoudonderwijs „St. Arma" zijn geslaagd voor Lingerie A: J. Winnubst, H. Rujtendaal, K. Hoogzaat, C. Oudendijk, A. v. d. Peet, A. Rutte, A. Koot en E. Schuijt Generaal De Gaulle heeft Zondag te Bar-le-Duc een rede gehouden. De Gaulle sprak zich uit ten gun ste van het Amerikaansche voorstel tot controle op de atoomenergie. Hij pleitte krachtig voor een Engelsch- Fransch bondgenootschap en ver klaarde zich voor „veiligheidsgren- zen" langs Rijn en Oder van het al dus verkleinde Duitschland. Vóór het bezoek van De Gaulle aan Bar-le-Duc zijn twee Nederlan ders uit Bloemendaal, die per motor vap Zwitserland kwamen, onder een van de ter eere van den generaal op gestelde eerebogen in botsing geko men met een vrachtauto. Geneeskun dige hulp was vrijwel onmiddellijk aanwezig. De gevolgen van het on geval bleken na onderzoek minder ernstig te zijn, dan aanvankelijk het geval scheen. Naar ons ter oore komt. bestaan er plannen het Radio Philharmo- nisch Orkest van Van Raalte te ontbinden, daar ons land zich de weelde van verscheidene groote or kesten (Concertgebouworkest, Re sidentieorkest e.d.) niet kan veroor loven. De leden zullen waarschijn lijk bij andere orkesten worden on dergebracht. Zaterdag 3 Augustus zal onze oud-stadgenoot, de Eerw. Broeder H. Out, M.S.C., naar de Missie van Nieuw-Guinea vertrekken. De plaatselijke afdeeling van St. Cosmas, den bond van kappers bedienden, heeft het voornemen te Beverwijk aver te gaan tot het oprichten van een kappersvak school. Voor het Mulo-examen A slaag den de volgende leerlingen van de R. K. Meisjes-Ulo aan den Galgen- weg; M. Beentjes, Th. Brinkman, Tr. Bijman. J. Gaarthuis, A. Ha mers, A. Komen, M. Kuys, Th. v. d. Meer, C. v. d. Werf en D. Vanden- bosch te Beverwijk. Th. Glorie en A. v. Westen te Castricum. C. Groen en J. Huybers te IJmuiden- Oost. Gisteren Santpoort boschbrand is de brandweer te uitgerukt voor een achter het Velserend. Daar kwam Petrönius aan zoo bleek als een doek. „Wat is er," vroeg de schildwacht „wat heb Je ,Zeg maar niets," zei Petrönius, „ik heb zoo'n raar gevoel van binnen, ik ga dood geloof ik". „Hang dan wat over de railing," zei de schildwacht, „dat is goed voor een mensch. Want je hebt last van de zeeziekte als ik het bij het rechte eind heb." „Je hebt het bij het rechte eind,' sprak Petrönius, „ik zal meteen doen wat Je zegt H?i hoog zich over de railing en ging hangen. Maar juist kwam er- een groote golf aan. De golf had zoo'n plezier in zichzelf dat hij van geen wijken wist. ,n een oogwenk zat hij boven op dek, nam Petrönius en pas sant mee en rolde verder. De laker verdween plonzend in b-et kolkende water. „Aider de hens aan de edkken," brulde de schildwacht. ,,DT is een man overboord." Dadelijk rende ieder het dk op. „Waar is ae drenkeling riep de hertog, gereed in het water te sprin gen, De schildwacht, zei niets, maar wees naar Petrönius, die er nog net in slaagde het hoofd poven het zee-oppervlak uit te steken. Zonder dralen trok d hertog zijn jasje uit. Maar nu ontplooiden ook Toscanini en Vin- tiolini een ijver, die je niet achter hen had gezocht. Zij wierpen zich hals over kop In de golven en spannen alle redderskrachten in. En warempel, ze zouden geslaagd zon als riet een rukwind van achter de horizon was komen opzetten 'Do rukwind rukten de golven uit elkaar, wipte de red ders over het schin naar den anderen kant en kraakte de mast of zij een rietje was Toen nikte zij verder op, maar ondertusschen lagen Toscanini en Vintolini heelemaal ui't den koers en viel er niet te zeggen wat of er nu van petrönius tercch: moest komen. Eenmaal in het jaar verliezen de Beverwijkers hun gewone nuchter heid, ze trekken allen op een ge wonen door-de-weekschen-dag hun Zondagsche kleeren aan, sluiten hun onvolprezen Breestraat voor ieder verkeer af en vormen het middelpunt van heel Kennemerland en omgeving. Het zal dit jaar Donderdag 8 Augustus zijn; op dien dag wordt de grootste en belangrijkste korte- baandraverij van Nederland gehou den over de hoofdstraat van de aardbeienstad, de Breestraat van Beverwijk. De actieve Beverwijksche Hard draverij-vereeniging „Prins Bern- hard" onder aanvoering van Ab Blom, is met man en machit de zaak aan het voorbereiden. Zondagavond is op de kruising RozengrachtNassaukade te Amster dam een ernstig ongeluk gebeurd, nat echter beter is afgeloopen dan verwacht had kunnen worden. Om ongeveer kwart over tien kwam een militaire zes tons vrachtwagen met groote snelheid de Nassaukade afrij den. Eerst op het laatste oogenblik zag de bestuurder van den wagen Als algemeenen indruk geeft de „Maasbode" (R K.) dezen, dat de Katholieke Volkspartij zich practisch overal ten volle heeft gehandhaafd en met een flinke zetelwinst uit de stembus is gekomen. De Partij van den Arbeid heeft hier en daar veeren gelaten, doch wist ook soms winst te maken; over het geheel is zij echter eer verzwakt dan versterkt. Het stemmental der communisten is iets gedaald en voor de andere par tijen heeft de tendenz der vorige verkiezingen zich voortgezet. Als algemeene regel, zoo conclu deert het blad, wijze men principieel elke samenwerking met de commu nisten, de volgelingen, door dik en dun, van Moskou af, op godsdien stige en zedelijke vaderlandslievende en democratische gronden. Of er op een heel enkele plaats wegens heel bijzondere omstandig heden van persoonlijken en plaat selijken aaru op practische gronden aanleiding kan bestaan van dezen algemeenen beginsel-stelregel af te wijken om redenen van algemeen be lang. b.v. om grooter kwaad te voor komen, zou men aan de beoordeeling van locale autoritei-ten kunnen over laten, liefst in contact met en na 'ngewonnen advies van de leiding der Kath. Volkspartij. Het anti-rev. orgaan „Trouw" wijst er op. dat da invloed van het Chris tendom in de groote steden ver dwijnend-klein geworden is. En her- stelmogelijkheid is daar, naar deir mensch gesproken, niet. Meer dan ooit is thans principieele vastbera denheid noodig. Over de P. v. d. A. zegt het blad: De Partij van den Arbeid werkte den groei van het communisme in de hand en tegen de eischen der communisten heeft zij reeds nu geen afdoenden weerstand. Ondanks de wederzijdsche antipathie. Het „Alg. Handelsblad" (P. v. d. V constateert aan het einde van de dit jaar gehouden drie verkiezingen: Ons volk heeft nu over de geheele linie zijn nieuwe vertegenwoordi gende (en in de gemeenten dus ook besturende) organen. De politieke verkiezingsstrijd is nu ten einde. He; gaat er nu om practisch bestuurs beleid te verwezenlijken, en de be ginselen eri theorieën zullen nu in daden moeten worden omgezet. Daarbij zal de werkelijkheid de gren zen tusschen het wenschelijke en het mogelijke bepalen. De handen moeten nu uit de mouwen, het oog omhoog naar ieders overtuiging, maar de voeten op den grond. „De Waarheid" (Comm.) meent, dat de communistische successen de kracht van de communistische idee bewijzen en overtuigend de diepe wor tels toonen, die deze in 't volk ge schoten heeft. „Dit alles legt ver plichtingen op", merkt het blad op, dat verder betoogt, dat er naar ge streefd moet worden, de wezenlijke punten van het (communistisch) gemeenteprogram tot uitvoering te brengen, waarvoor het blad aller eerst samenwerking wil zoeken met de P. v. d. A. den tramtrein van de Noord-Zuid Hollandsche Tramweg Mij., die uit de richting Haarlem komende de kruising RozengrachtNassaukade passeerde. De autobestuurder remde vit Mie macht, doch slaagde er niet in den zwaren wagen tijdig tot vol- ledigen stilstand te brengen. Met een geweldigen klap greep de vrachtauto den voorsten wagen van de tram precies in het midden. Deze helde over, balanceerde nog een oogen blik. doch sloeg toen definitief tegen de straat. Op den ontzettend harden klap en het gekerm der inzittenden kwamen voorbSjgangers, omwonen den en het personeel van de eenige meters verder gelegen brandweer kazerne aansnellen. Zij begonnen on middellijk met het reddingswerk en slaagden erin alle passagiers uit hun benarde positie te verwijderen. Een twaalftal personen liep glas- en schaafwonden aan gezicht, been en en handen op, doch ernstige per soonlijke ongelukken deden zich wonder boven wonder niet voor. Allen konden na verbonden te zijn. naar huis terugkeeren. Op het oogenblik dat de bestuur der van den vrachtauto pogingen in het werk stelde den wagen tot stil stand te brengen, bevonden zieh op voor- en achterbaicon van de tram verscheidene personen. Eenigen van hen zagen liet gevaar aankomen en sprongen van (je tram nog voor de anto tegen de tram botste. Van de «ogenblikken, die de tram balan ceerde, hebben z(j gebruik gemaakt naar den kant te kruipen. Dit is hun geluk geweest, want anders waren zij ongetwijfeld -door het val lende gevaarte verpletterd. De tramwagen werd van het on derstel afgelicht en smakte tegen den grond. De vrachtwagen werd nauwelijks beschadigd. Slechts een ruit en een afgerukt spatbord was de schade die door den auto werd opgeloopen. Ook de bestuurder van den militairen vrachtwagen liep geen letsel op. Een tragische bijzonderheid is, dat zich onder de lichtgewonden een meisje en een jongen bevon den, die 's ochtends tezamen met een derden jongeman in zee ge zwommen hadden. De derde jongeman keerde nie-t terug. Hij was bij het baden verdronken. De draverijen zullen prima par tijen te zien geven. Dutch Hanover is onder de renpaarden en pikeur Geersen komt met enkele beste renners. De race tusschen AJlouez en Abdullah Scott belooft daaren boven uiterst spannend te worden. En dan is er buiten de paarden een nieuwe attractie. In de pauze komen de Beverwijksche fietsjon- gens aan bod. De schrik van het snelverkeer: de slagersjongen zal op z\jn transportfiets met vasten last drager en mand laten zien wat hij kan uitrichten tegen den kruide niersbediende. Heel het leger van Beverwijksche winkelbedienden kan zich voor deze mees opgeven bij boekhandel D. Burger, Breestraat 86. „Prins Bemhard" heeft prijzen beschikbaar gesteld van 40, 20, 10 en 5. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot leeeraar aan het Seminarie Hageveld te Heem stede den weleerw. heer C. P. van Dam, die kapelaan was te Kwaden- damme. HILVERSUM I, 30l M.: 7.00 Nieuws, 7.15 O'chtendgymn., 7.30 Morgengeb., 7.45 Gram., 3.00 Nieuws, 8.15 Progr.-overz., 8.20 Gram., 9.45 Lichtbaken, 10.10 Gram., 10.45 Voordracht, 11.00 Hartvelt-kwartet, 11.30 Lezing, 11.45 Familie-ber., 12.03 Zang- recital, 12.30 Lunchconcert, 13.00 Nieuws, 13.15 Peigr.-overz., 13.45 Vraaggesprek, 14.00 Gram., 14.30 Voordr., 15.00 Vrouw, 16.00 Zon- nebloem, 16.30 Voordr., 17.30 Gram., 17.45 Rijk over zee, 18.Co Muziek, 18.30 Nederlandsche Strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.15 Muziek, 19.30 Jongeren, 19.45 De- partem., 20.05 K.N.M.I., 19.45 Departem., 20.00 Nieuws, 20.05 K.N.M.I., 20.08 Lezing, 20.15 Con cert, 21.00 Filmkwartier door A. van Domburg, 21.15 Radio Phil- harm. Ork., 22.00 Nieuws, 2215 Kath. Nieuws, 22.20 Avondgeb., 22.35 Luisterspel, 23.30 Gram. HILVERSUM II, 413 M.: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn„ 7.30 Gram. 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 9 15 Morgenw., 9.30 Waterst., 9 5o Gram., 10.35 Pianorecital, 1100 Voordracht, U.15 Lyra-trio, 1145 Gram., 12.30 Platteland, 12.40 André de Raaff, 13.00 Nieuws, 13.15 Ensemble Bandi Balogh. 14.00 Naald en schaar, 14 20 Kwintetspelers, 15.00 Vrouwen. 15.15 Gram., 15.30 Oratorium, 16.30 Kindertijd, 16.45 Gram 17.00 Gerard Groot, bas; 17 30 „Les Gars de Paris", 18.00 Nieuws, 18.15 Skymasters, 18.40 Césnr Franck, 19.15 Volkstooneel, 19 30 Gram., 20.00 Nieuws, 20.05 Dolf V. d- Linden. 20.35 Vertelling. 20.05 Klokken en klokjes, 21.15 Gram., 22.15 Bjultenl. overz 22.30 scheveningen, 23.00 Nieuws. 23.15 Piet van Dijk, 23.45 Gram Directeur: J. J. W. Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur; W. Severin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2