Peters heeft Schulte onttroond Van Schendel leidde met 16 minuten voorsprong Nederl. honkbalteam verliest van Amerikaansche marine Andere titels voor Van Vliet, Bijster en Van der Voort Zeven nieuwe kano-records Bijster verraste Van Vliet Kampioenschappen te Amsterdam Débacle dreigde Oud-internationaals van de R.K.F. MAANDAG 29 JULI 1946 PAGINA 3 NAAR ZWITSERLAND Motorraces NEDERLAND ACHTSTE IN DEN „KLEINEN TOUR" Excelsior en Vitesse promoveeren Albert van Schendel Rood en Wit wint opnieuw Opvallende prestatie van jong athleet District II vóór de (usiebepalingen (Van onzen sportredacteur) AMSTERDAM, 28 Juli Schulte is geen kampioen achtervolging meer. De door eenieder met zooveel spanning en door hemzelf mej eenige vrees tegemoet geziene finale op dit nummer tegen Peters, is in een ruime overwinning voor den Haarlemmer geëindigd. En nu doet zich het geval voor, dat Schulte, die op dit nummer jaren lang de lakens uitdeelde, in het eerste de beste jaar dat hij den titel noo- dig had, om naar het wereldkampioenschap te kunnen dingen, deze felbegeerde poging niet mag wagen. De verdere uitslagen leverden geen verrassingen op. Van Vliet werd sprintkampioen der professionals en Bijster bij de amateurs, waarna Van Vliet in drie 'ritten het algemeen sprintkampioenschap van Ne derland behaalde. In den stayerswedr.trijd onttroonde Van der Voort Pronk en werd met zóó duidelijk verschil winnaar, dat het laatste deel van den kamp geheel zonder spanning was. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllillillllllll De volgende renners zullen naar de wereldkampioenschappen in Zurich worden afgevaardigd: Sprint beroepsrijders: Derksen en Van Vliet. Sprint amateurs: Bijster, Hijze- lendoorn en Boniekoe. Achtervolging: Peters. Stayerswedstrijd: Van der Voort. Wegwedstrijd amateurs: Vier renners van de hierna te noemen acht: Kleefstra, Verhoeven, Van Beek, Harmans, De Booij, Van Os, Voorting en P. Peters. W egwedstrijd beroepsrijders Middelkamp, Schulte, Schellinger- houdt, Vooren, Lambrichs, Steen bakkers, Jansen (Elslo) en Van de Voorde (vier van deze acht). De selectie voor de beide laatste categorieën geschiedt op de weg- kampioenscliappen te Valkenburg oip 18 Augustus. Gerard Peters Perksen heeft ln de sprintfinale tegen Van Vliet niet veel kans ge had. Den eersten rit won Van Vliet van kop af en de tweede uit tweede positie, maar wel sóó uitgekookt, dat de strijd lang voor de eindstreep be slist was. Hetzelfde lot als Derksen onderging Hijzelendoorn, die zich in den eersten rit goed verdedigde en het Bijster toen inderdaad even moeilijk maakte. Maar toen de Haar lemmer hem in een prachtige eind spurt tóch no» royaal geklopt had, gaf hij het op. In den tweeden rit kwam hij er niet meer aan te nas. In het algemeen kampioenschap won Van Vliet zijn eersten rit tegen Bijster, maar in den tweede wilde hij het Al te mooi doen en onder grooten bijval van de toeschouwers, toonde Bijster zich zijn nieuwen ti tel waardig door dét niet op ziich te laten zitten. Hij won met enkele centimeters verschil ondanks een vertwijfelde eindsprint van Van Vliet, in de beslissende race even wel, toen Van Vliet uiteraard beter ou zijn tellen paste, won de Woer denaar overtuigend. De vjjf kilometer achtervolging was enerveerend. Na de eerste van de tien ronden was het verschil mi niem, maar in de tweede zette Pe ters zóó'n hoog tempo in, dat Schul te ongeveer tien meter achterop raakte. Tot de zesde ronde bleef dit zoo, toen antwoordde Schulte met een wanhopigen tegenaanval die scheen te zullen slagen. Hij kwam gelijk en wist zelfs heel even een kleinen voorsprong te nemen. Maar toen was het met liem gedaan. Wel wist hij in de achtste en negende ronde zijn achterstand tot 5 meter te beperken, maar in (]e laatste gaf hij het op en vrijwel leeggcreden, kwam hij met ruim twintig' meter achterstand door de finish. Peters maakte den fraaien tijd van 6.28 3/5. In de halve finatcs hadden Schulte en Peters respectie velijk van Middelkamp en Elvers ge wonnen. De laatste bemachtigde tenslotte den derden prijs. Bij de profs werd die behaald door Rem kes vóór Kropman en bij de ama teurs door Bontekoe vóór Duyns. De wedstrijd achter groote moto ren begon met een onmiddellijk in gezet offensief van den kampioen .van 1945 Jan Pronk. Het scheen een vruchtbaar begin, want na tien ron den waren er al vier mededingers gelapt en lag de Heiloër schijnbaar veilig achter zijn grooten rivaal Van der Voort. Toen die zich eindelijk cok begon te roeren, ging Pronk aanvankelijk goed mee, maar uit eindelijk bleek het tempo hem toch te hoog en Bakte hij af. Bakker, die eveneens goed gestart was, ging hem het eerst voorbij en kort daarop zat Van der Voort óók achter hem. En Van der Voort bleef daar niet zitten. Gezamenlijk met Bakker nam hij eefst ééln, later twee ronden. De strijd werd daarmee beperkt tot Van der Voort en Bakker. Die twee be- heerschten het veld volkomen met Op den achtergrond Remkes, die ver dienstelijk op één ronde volgde, maar geen rol in de beslissing heeft kunnen spelen. Die beslissing viel 26 K.M. vóór het einde tot Van der Voort ook Bakker lapte. Hij bleef rkvstig voor den Zaankanter zitten wachtenop de dingen die overigens niet kwamen en won zoo op overtuigende wijze. De uitslag was: 1. Van der Voort 100 KM. in 1 uur 25 min. 58 sec.; g. Bakker cp 1 ronde; 3. Remkes op 2 ronden; 4. Pronk op 4 ronden De renbaan Duindigt, waar anders geruischlooze 1 p.k.'s hun courses uitvechten, was Zondagmiddag, de tweede maal dit seizoen, weer het opwindende tooneel voor de sintel- baan-motorraces. Dat de motorsport populair is blijkt wel uit het feit, dat men om de duizenden toeschou wers te kunnen bergen extra plaat sen had moeten aanbrengen. P. van Aartsen nam wel fraai revanche op Hartman. Zoowel bij de 350 cc. als de 500 cc. klasse kon hij de overwin ning behalen. Het nummer 500 cc. verloor veel aan spanning, doordat in de tweede manche de favorieten -Bosman en Hartman machinepech kregen, wat zooveel strafpunten ople verde, dat hun kans vrijwel verke ken was. Van Aartsen kon hier vrij gemakkelijk winnen. J. Bosveld won op sublieme wijze de 500 cc. langen afstand. Zijn bochtenwerk staat op een behoorlijk peil Op adembene mende wijze scheurt hij zich als het ware met zijn Jap door de bocht. Bij de „oude rotten" was A. P. van Ha- mersveld de man. Beide manches won hij overtuigend. Van Aartsen boekte zijn derde overwinning op den langen afstand 350 cc., waar Hartman door pech moest uitvallen. De laatste étappe van den Tour de Prance, welke voerde van Dyon naar Parijs, een afstand van ongeveer 354 K.M., werd gewonnen door den Ita- l'aan Leoni in den tijd van 10 lur 37 min. 10 sec. Onze landgenoot Lambrichs bezette de vijfde plaats met een tijd van 10 uur 39 min. )9 sec. De Franschman Lazarides, die als zesde eindigde werd in het algemeen klassement eerste en daar mede winnaar van den tour. Van Schendel heeft z.ieli in de vierde étappe van de Ronde van 1'rankrijk, tusschen Alx les Bains en Dyon over een afstand van 294 K.M. schitterend geweerd. Bij het beklimmen van den Ooi de Leschaux wist Van Schendel te Ont snappen. Op de pashoog'te had hij een voorsprong van 1 min. 30 sec. en toen hij Annecy voorbijkwam was het verschil reeds 2 min. 25 sec. Weer waren er eenige uitvallers, zoo als Lucas, wiens fiets brak, Baratin en Camellini. Te Bellegarde was Van Schenders voorsprong tot meer dan tien minuten gegroeid en bij het afdalen van den Col de la Fa'ucille was het verschil 12 min. 50 sec. Het peleton deed ocen poging onzen landgenoot t© achterhalen en bij Morez noteerde men een tijdsverschil van 16 min. 30 sec. Twintig K.M. voor Col€ ontsnapte de Italiaan Le oni uit de groep, in gezelschap van De B'ourlon en De Mollinaris. De laatste kon het tempo niet volhou den en zoo bleven alleen Leoni en De Bourlon over om het zware werk te doen. Albert van Schendel in te halen. Twaalf K.M. voor Dyon slaag den zij er ln, zoodat de sprint op de baan te Dyon moest beslissen. Leoni won met anderhalve lengte voorsprong op Van Schendel. De tijd bedroeg 9 uur 17 min. 34 sec. Lam brichs legden beslag op de dertien de plaats. Albert van Schendel werd in deze laatste etappe tezamen met 13 an dere renners als no. 22 geklasseerd. In het landenklassement neemt Ne derland de 8ste plaats in. Het algemeen klassement luidt; 1. Lazarides 44 uur 3T min. 42 sec 2. Vietto; 3. Robic; 4. Teiseire; 5. Rol; 6. Baito; 7. Brambilla; 8. Ma- rabelli. Lambrichs neemt in het algemeen klassement de 22ste plaats in. In het landenklassement werd Frank rijk eerste met een tijd van 135 uur 3 min. 3 sec. Italië eindigde op de tweede plaats met 136 uur 27 min. 2G sec. De Nederlandsche en Belgi sch. ploegen werden als 8 en 9 ge klasseerd. PROMOTIE TWEEDE KLASSE 't Gooi—T.O.G2—0 ExcelsiorV.U.C32 RigtersbleekP.E.C11 LaborVitesse 13 GoesR.B.C11 In de promotie-competitie zijn Zon dag drie beslissingen gevallen. 't Gooi heeft zich in het Westen gehandhaafd door een 20-zege op TOG, maar in het andere district is de eerste klasser gedegradeerd. Excelsior, dat VUC met 32 versloeg, komt nu weer terug in de hoogste af deeling. De standen zijn; 4 2 115 7—4 4 2 0 2 4 86 4 1 1 2 3 5—10 4 3 1 0 7 11—2 4 2 0 2 4 9—8 4 0 13 1 3—11 't Gooi TOG AFC Excelsior VUC Unitas In het Oosten is de beslissing vrij onverwacht ten gunste van Vitesse gevallen. Rigtersbleek verspeelde thuis een punt tegen PEC en verloor bovendien het protest van Labor, dat als gewonnen in de officieele standen van den K.N.V.B. genoteerd stond. Vitesse, dat met 31 bij Labor won, gaat nu nog vrij onverwacht naar de eerste klasse. In het Zuiden is de eerste beslis singswedstrijd tusschen Goes en RBC in een gelijk spel geëindigd. Dat zou wel eens iets voor Helmondia kunnen zijn! Distr. I: Promotie vierde kl.: Alw. Forw.Zaanlandia 11; ETODTS 1—6. Tijdens de nationale kortebaan- kanokampioenschappen, die op de Eoschbaan te Amsterdam zijn ge houden, zijn niet minder dan seven tecords gesneuveld. Daarbij moet echter in aanmerking worden geno men, dat de roeiers den vrij sterken wind op de rechte boschbaan in den rug hadden. De nieuwe records zijn: K 1 heeren, 1000 M.W. v. d. Kroft. 4 min. 19.4 sec. K 2 heerèn, 1000 M Jb. Kraaier, H. Stroo, 3 min. 59 2 sec. Ris heeren, 1000 M.; W. v. d Kroft, 4 min. 46.4 sec. R 2 s heeren 1000 M.: A. J. BosseTj. Kuperus, 4 min. 13.2 sec. R 4 s heeren: 1000 M.Geuzenploeg 3 min. 42.2 sec K 1 dames: 600 M. A. de Waal- Malefijt 2 min. 52.8 sec. Ri 1 s da mes, 300 M.U. Stroo, 1 min. 26 4 sec. De Amerikaansche Marineman nen hebben kans gezien het Neder landsche Honkbalteam met 11—9 te kloppen in een strijd, welke eerst in de 9e innings een spannend ka rakter kreeg. Toen pas kregen de Nederlanders eenigen kijk op het werpen van O'Conner, die welis waar zeer hard gooide, maar niet de minste variatie in zijn werpen bracht. De Amerikanen waren aan slag superieur aan de Nederlanders, die ver onder de maat bleven. In de eerste Innings gaf Almeide, die zich in het verdere verloop ontpopte' als een zeer goed slagman, al direct een honkslagi en kwam thuis op een honkslag van Hedgebeth. Uit 5 slagbeurten gaf hij 4 honkslagen en in de 6e innings sloeg hij een feil- looze homerun, die 4 punten ople verde. Tot aan de derde innings kon Wilders zich behoorlijk handhaven Wel werden er eenige honkbalsla gen gegeven, maar met behulp van zijn veld kon hij het scoren beletten. Doch toen gaf Maham een home run, Burgis kwam door een fout van schijvenaar op de honken en Dubien kreeg 4 wijd. Wel gingen Blean en Seeley uit, doch O'Conner sloeg den bal ver het middenveld in en Burgis passeerde de thuis plaat. Een prachtige aangooi van De 'Bruin belette Dubien hetzelfde te doen. Dit was even honkbal op 7fn best. De Marinemannen bleven er inmiddels lusttgi op los slaan en loerden den stand op tot 110 in de 7e innings. Hierna gingen zij met invallers het veld verzwakken en 1,ierdoor kregen de Nederlanders ve- legenheid eenige punten te scoren, waarna het hoogtepunt in de 9e in nings kwam. Door een drietal honk slagen en een viertal veldfouten scoorden onze vertegenwoordigers 8 runs en werd het eindresultaat nog dragelijk, 119. De resultaten der werpers waren: Nederland 5x3 slag, 4x4 wijd en 16 honkslagen tegen. Amerika '9x3 slag, 4x4 wijd en 7 honkslagen tegen. De inningscijfers waren: Nederland: 000000216: 9 Amerika: 100224200: 11 De verdere uitslagen waren; Overg. kl. A; BI. WH2—RCH 66; HCK Spartaan 317. Overg. kl. B: Ajax 2 ABC 9—11; Zeeburgia—OVVO 5— 18; Hilversum—DOS 16—9; EDO 2— IC Haarlem 819. Na afloop van de op de Boschbaan te Amsterdam gehouden nationale kortebaan kano-kampioenehappen, is de Nederlandsche kanoploeg sa mengesteld, die op 15 Augustus a.s. in Dinant tegen de nationale Bel gische ploeg' zal uitkomen. De Ne derlandsche kleuren zullen worden verdedigd door Jb. KraaierW. v. d. Kroft (K 1); Jb. Kraaier—H. Stroo, A. J. BosseTj. Kuperus (K 2); Jb. Kraaier—H. Stroo, C. KochL. Swartsonburg (K 4); U. StrooA. de Waal Malefijt (K 1 dames); U. Stroo A. de Waal-Malefijt, L. v. d. Anker -DoedensU. Veenis (K 2 dames); A. de Waal-Malefijt—W. v. d. Kroft, U. StrooL. Swartsenburg (K 2 ge mengd). Rood en Wit begint eindelijk in vorm te komen. Het gemis van eigen terrein bleek toch wel van invloed op de prestaties, maar niet zoodra was het terrein aan de Spanjaards laan weer voor cricket in gebruik genomen, of de Rood en Witters kregen de gelegenheid tot trainen, waarvan de resultaten thans merk baar worden. De wedstrijd tegen HBS werd gisteren op het terrein der BMHC te Bloemendaal gespeeld, om dat HBS niet over een eigen veld be schikt. De Hagenaars brachten het, dank zij een min of meer gelukkige, maar zeer nuttige 65 not out van Herklots tot 109 runs. Hij was hier mee tevens de eenige Hagenaar die in dubbele cijfers kwam. Bowlingcijfers R. en W.: Hagenaar 0—18. Bijleveld 4—48, Hans Winter 5—29. Hein Win ter 1—0. Rood en Wit was aan bat weer aar dig op dreef en scoorde 168 runs, waarvan Jaap en André v. Baasbank resp. met 36 en 33 het leeuwenaan deel hadden. Van Buren met 10, W. Kramer 10, De la Mar 16, F. Hage naar 12, Hein Winter 13 en De Nijs 13 kwamen in dubbele cijfers. Voor HBS bowlde V. d. Vegt 654, Wunder 148, Van Katwijk 1—21, Kuneman 0—13, Koek 2—14. Rood en Wit won dus met 59 runs Tijdens het Fifacongres wera Jules Rimet tot president herkozen. Karei Lotsy werd opnieuw tot bestuurslid benoemd. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat Russische athleten zullen deelnemen aan de Europeesche athle- tiekkampioenschappen te Oslo. Cricket. Eerste kl.; VVVVOC, WV wint met 4 runs (7 wickets in handen)HermesACC 20076 runs; Quick (N.)—Excelsior 64—225 runs. De voetbalwedstrijd HBC—Oud Internationaals RKF, waarmee het voetbalseizoen op 18 Augustus a.s. in Haarlem wordt geopend, komt ln het middelpunt der belangstelling te staan. Van verschillende kanten bereik ten ons berichten dienaangaande en verzoeken om inlichtingen. Wij hebben ons daarom in verbinding gesteld met de organisatoren van deze sport gebeurtenis en via dr. Alsemgeest en dr. Haanappel verkregen wij de in lichtingen die we hier in korte trek ken zullen weergeven. In 1944 kwam het tusschen de ge broeders Alsemgeest en dr. Haanap pel tot een plan om een reünie van oud-internationaals der voormalig© RKF te organiseeren door het spelen van een wedstrijd. Als tegenpartij werd de laatste RKF-kampioen, HBC uit Heemstede uitgenoodigd en de organisatoren slaagden er in een sterk elftal op de been te brengen dat op 20 Augustus 1944 inderdaad een wedstrijd speelde tegen HBC en met 72 won. Deze wedstrijd is ten slotte de grondslag geweest waarop uiteindelijk, met toestemming van den NVB, een blijvende organisatio werd geboren, de ORKI (Oud RK. Internationaals) waarvan dr. Alsem geest het voorzitterschap bekleedt en dr. F. Haanappel secr.-penning meester is. De oud-internationaals mogen één wedstrijd per Jaar spelen tegendenzelfdentegenstander. HBC, in den geest dus zooals we dat kennen van HFC-Oud Internationaals. Diver se RK. oud-internationaals zijn toe getreden tot de nieuwe organisatie, de ORKI, van wie we o.a. noemen: C. Pot (HMS), Van Deun en H. Pik (VDZ), M. Coolen (RKTVV). Habets (Wilskracht, Geleen), Fr. Claessens en M. Thisse (Sittardsche Boys), W. Seykens en J. van Laarhoven (Geel Bruin-Mulo), R. van Lingen (Excel sior '20), C. Alsemgeest (Achilles '12), A. Gigengack (Geel-Wit), Martin (HBC), Strieder, v. d. Sande en Haanappel (Leonidas), W. Alsemgeest (DHL), v. d. Linden (Zw. Vooruit), v. d. Hoogen (WIJ). Op 18 Augustus a.s. speelt een elf tal, samengesteld uit bovengenoemde spelers, <jen wedstrijd tegen HBC op het fraaie Heemsteedsche Sportpark. In café Groenendaal komen de oud- internationaals des morgens reeds bijeen en na een koffietafel volgt dan de wedstrijd, waarna het gezelschap zich met de HBC-ploeg aan een ge- meenschappelijken maaltijd in „Groe nendaal" vereenigt. Volledigheids halve vermelden we nog het adres van voorzitter en secr.-penningm. der ORKI' voorz. dr. W. Alsemgeest, arts te Kwintsheul; secr.-penningm. dr. P. Haanappel, districts-kinderarts. Delpratsingel 27, Breda. Zondag j.l. werd te Leiden op d© sintelbaan een athletiekdag voor junioren verwerkt, waarbij een aan tal nummers voor D-klassers was ingelascht. De nieuweling W. v. Dorp van de organiseerende vereeniging „Docos" won eerst de 100 m. in 11.4 en later het verspringen met 6.98, nadat sprongen van respectievelijk 7,34 en 7,09 door het even over schrijden van den balk ongeldig ver klaard moesten worden. Daarnaast sprong hij royaal 1,60 hoog en zag van verder springen af toen hij eerste was en zijn vereeniging in de 4 x 100 meter estafette moest vertegenwoor digen. Met belangstelling zien wij de ver dere ontwikkeling van dit talent tegemoet, dat na eenige technische scholing zeker het reeds ruim 18 jaar oude Nederlandsche record versprin gen van H. de Boer, dat op 7.37 m. staat, onder zijn bereik zal hebben. Met deze prestatie heeft v. Dorp zich direct aan de spits van de Ne derlandsche verspringers geplaatst en kan reeds a.s. Zondag bi) de Ne derlandsche kampioenschappen de stelling: „wat goed is komt snel" tot waarheid maken. Op de vergadering van district II heeft men zich met groote meerder heid van stemmen verklaard vóór handhaving van de fusie, inclusief punt 3b, dat vorige week in distr. 1 was verworpen. Er tverd echter de bemerking bi) gemaakt, dat men over vijf jaar nog eens op dit punt wilde terugkomen. De heer Schreuder, voorzitter van den Brabantschen Voetbalbond sprak in een krachtig pleidooi over de vriendschap en goede samenwerking, welke hij van de katholieke autori teiten steeds had mogen ondervinden en adviseerde de vergadering, daar het z.i. een nationaal belang is tot één grooten sterken voetbalbond te komen, de fusie niet te verwerpen alleen om het feit, dat de geestelijk heid het uit paedagogisch standpunt belangrijk vindt, de luniores geschei den te houden. Voorts stemde men tegen de hoofd klasse en vóór de afschaffing van d© promotie-degradatie. De F.I.D.E. (wereldschaakbond) heeft in vergadering te Zurich be sloten, dat de winnaar van het Staunton-tournooi te Groningen het recht zal hebben deel te nemen aan het wereldkampioenschapstournooi te Noordwilk in 1947. De Russen, die aan het' tournooi te Groningen zul len deelnemen. zijn Botwinnik, Smyslov, Boleslavsky, Flohr en Kotov. De Nederlandsche turnploeg voor den wedstrijd tegen Luxemburg be staat uit de heeren: F. Schok, P. Dolstra, L. Groeneveld, W. J. Ver- hoeck, J. de Graaf, G- J C. Linden, M. J. Vos en G. J. Wiethaar. Nel v. Vliet evenaarde ln Gent op den 100 M. schoolslag haar op 12 Juni j.l. te Alkmaar gevestigde Neder landsche record alsmede het wereld record van Gisela Grass.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3