Nederlandsche kinderen juichten H.M. toe De eischen aan de gepubliceerd Munitie-ontploffing te Bergen As-partners Diner in Buckingham Palace Rekeningen gepresenteerd Vijf dooden, één zwaargewonde PASSENDE EMBLEMEN VOOR DE MILITAIRE UNIFORMEN Tot hoofd en hart Het weer Ook extra vleesch en groente Jac. Groen voorzitter der Kath. Statenfractie voor versnaperingen Op den bloembon alleen zelfrijzend bakmeel Een ei voor de jeugd Op baret-gesp en schouderbedekkingen 69ste JAARGANG No. 23609 WOENSDAG 31 JULI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week DE KONINGIN TE LONDEN WEER DUBBEL TABAKSRANTSOEN Over ruim twee weken: BON VOOR CACAO EXTRA-BON NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vijftig' Nederlandsche school kinderen, die juist in Londen vertoefden, hebben Dinsdag avond op Buckingham Palace H.M. de Koningin bij haar aankomst aldaar uitbundig be groet. Een kapel van de „Bri gade of Guards" speelde het Wilhelmus. Nadat H. M. door Koning George, Koningin Eli sabeth en Prinses Margaret be groet was, inspecteerde zij teza men met Koning George de eerewacht, d|e voor den hoofd ingang van het paleis stond op gesteld. Voor den aanvang van het diner in Buckingham Palace verleende H. M. aan den Engelschen Ko ning. zooals reeds gemeld, het Grootkruis van de Militaire Wil lemsorde. Koning George is sinds do instelling van de Orde in 1815 de 48ste drager van deze hoogste Nederlandsche onderscheiding. De orde strekt tot belooning van uit stekende daden van moed, beleid en trouw. Verwachting tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk op klaringen. Enkele regenbuien, ge durende flen nacht vooral langs de Noordzee- en IJselmeerkusten, overdag ook in het binnenland. Meest matige, buiige wind, aan vankelijk Westelijk, later krim pend naar Zuid-West of Zuid. Koel. Zon onder 20.33. Maan 9.38 82.39. Zon op 5 Morgen zal een bon worden be kend gemaakt voor 224 gram meat and vegetables voor personen in de leeftijdsgroepen boven vier jaar. De blikjes varieeren van 113 tot 9!>8 gram. De grootte en soorten dei- blikjes hangen af van de bij de slagers aanwezige voorraden. Voor blikken met een gewicht van lLb 14 ozs of 2 Lbs (850 of 908 gram) moeten vier bonnen worden ingeleverd. Voor zoover blikken van 6 Lbs en zwaarder voorradig zijn, kunnen deze worden verkocht op basis van 224 gram vleesch en groenten per bon. Bon 10 der lederkaart is aangewe zen voor het doen repareeren van schoenen met leder zolenmateriaal. Bon 10 blijft geldig en kan in com binatie met reeds aangewezen bon nen en nog aan te wijzen bonnen worden gebruikt. Tijdens het diner reeds droeg de Koning het Grootkruis van de Mi litaire Willemsorde, terwijl Konin gin Wilhelmina het breede blauwe lint van de Orde van den Kouse band droeg. Aan het diner zaten voorts aan Koningin Mary, de her togin van Kent, de gravin van Ath- lone, Prinses Mary, Prinses Alice, Herbert Morrison en echtgenoote, Winston Churchill en zijn gemalin, mevrouw Attlee en lord en lady Louis Mountbatten. Op zeer gracieuze wijze werd Ko ningin Wilhelmi na gisteren op het vliegveld Croy don, nabij Lon den, begroet door den Graaf van Athlone. Tijdens haar verblijf in Engeland zal H.M. de gast zijn van den Koning en Koningin op Buc kingham Palace. Donderdag zal Koningin Wilhel mina 36 rijpaar den schenken aan Koning George De teksten van de vredesverdragen, zooals de vier ministers van Buiten- landsche Zaken deze hebben ontwor pen en welke betrekking hebben op de vijf As-partners Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland, zijn gisteren aan de vredes-conferentie voorgelegd. De conferentie zal haar meening daarover moeten uitspreken, even- tueeld wijzigingen kunnen advisee- ren en een beslissing moeten nemen ten aanzien van de clausules waar over de vier ministers het niet eens geworden zijn. De militaire macht van elk der betrokken landen wordt tot een mi nimum beperkt, zoodat het voeren van een offensieven oorlog practisch on mogelijk wordt gemaakt. Van de over wonnenen wordt geëischt zekere ga ranties te leveren, welke de doeltref fendheid van een democratisch staats bestel in hun landen zullen moeten verzekeren. ITALIë: De grenzen van Italië zullen die van Januari 1938 zijn, behoudens enkele wijzigingen. Italië krijgt van Frankrijk techni sche garanties, wegens den afstand van de hydro-elect'rische energie van het Meer van Mont Cenis aan Frankrijk. Italië moet aan Joego-Slavlë de stad Zara, het eiland Pelagosa en aan Griekenland de Dodekanesos afstaan. Naar wjj vernemen zal voor de volgende distributieperiode van 4 t.m. 17 Aug. weer een extra rantsoen worden aangewezen van 10 sigaren of 40 gram tabak. Nauwelijks is de schrik over de hevige ontploffingen bij Amstérdam eenigszins gezakt, of opnieuw wordt de aandacht getrokken door een on geluk met munitie, ditmaal echter met veel ernstiger gevolgen. Dinsdagmiddag is in het voor het publieK verboden duingebied, eenige kilometers ten Noorden van Bergen aan Zee, een bunker met munitie de lucht Ingevlogen. In dezen bunker waren vijf personen bezig met het bergen van de her en der door de duinen verspreid liggende munitie. Zij werden allen op slag ge dood. Het waren twee employé's van de God meet den omvang onzer gebeden niet. Hij weegt ze. Niet de hoeveelheid, maar het gehalte is van beteekenis. Gij luistert zelf toch ook liever naar een korte, goed door dachte rede, dan naar ver- waterd gewauwel. Kijksmarinewerf te Den Helder, da heeren B. Engeldorp Gastelaar en J. Groen, alsmede een drietal gedetineer den uit het interneerlngskamp te Schoorl, die zich vrijwillig voor 't ver richten van deze werkzaamheden be schikbaar hadden gesteld. Een andere gedetineerde werd zwaar gewond naar het St. Ellsabeth-zlekenhuis te Alk maar overgebracht, terwijl nog twee ge detineerden licht gekwetst werden en, na verbonden te zijn, naar hun kamp konden terugkeeren. In den bunker lag een aanzien lijke hoeveelheid 2 e.M.-granaten opgeslagen. In de nabijheid lagen in diverse andere bunkers teza men nog ongeveer 20 ton munitie, terwijl even tevoren een wagen met 3 ton explosieve stoffen naar Koe dijk was vertrokken, cm daar vla het Noordhollandsch Kanaal naar Den Helder gebracht te worden, waar, men het gevaarlijke goedje 4 K.M. uit de kust in zee deponeert De brandweer was direct ter plaatse, maar kon uiteraard niet veel meer uitrichten. Over de oorzaak van het ongeluk tast men in het duister. Het stoffelijk overschot van do slachtoffers is naar het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar overgebracht. Itallaansche burgers, die op 10 Juni 1940 op gebied svoonden, die door Italië aan een ander land is afgestaan, worden volwaardige burgers van dat land, mits zij het Itallaansche burger schap niet prefereeren. Italië ziet af van zt|n rechten op territoriale bezittingen In Lybië, Eritrea en Italiaansoh Somaliland. De uiteindelijke bestemming van deze gebieden zal binnen een jaar na liet tot -stand komen van liet verdrag door de Groote vier worden bepaald. Het is Italië verboden versterkin gen te hebben aan de Fransche en Joego-Slavische grenzen en op de eilanden Pantellaria, Pianosa en Lampedusa. De aanleg van verster kingen op; Sicilië en Sardinië wordt tot het uiterste beperkt. De onafhankelijkheid van het vrije gebied van Triëst zal dooi den Veiligheidsraad verzekerd worden. Na overleg' met Joego slavië en Italië zal de Raad een gouverneur benoemen. Italië mag 2 slagschepen en 4 krui sers hebben en geen kanonnen, wel ke verder dan 30 km. dragen en torpedo's, welke bemand kunnen worden. ROEMENIE De grenzen van Roemenië zullen die van 1 Januari 1941 zijn, behalve de grens met Hongarije, welke gelijk zal zijn aan die van 1 Januari 1938. Roemenië mag 120.000 man troe pen hebben, voorts luchtafweer en een luchtvloot, alsmede een vloot in overeenstemming hiermede. Het oe- zit van bommenwerpers is niet toe gestaan. Negentig dagen na het in werking treden van het verdrag zullen vreem de strijdkrachten Roemenië hebben verlaten, maar de Sovjet-Unie mag haar verbindingen met het roode le ger in Oostenrijk onderhouden vJa Roemeensch gebied. Roemenië moet herstelbetalingen alleen aan de Sovjet-Unie doen. Er wordt rekening gehouden met 't feit, dat Roemenië Duitschland den oor log verklaard heeft, zoodat het land niet meer dan 300.000.000 dollar be hoeft te vergoeden. Roemenië zal ln den vorm van producten betalen, BULGARIJE; De Bulgaarsche grenzen zullen die van 1 Januari 1941 zijn. Een leger macht van 55.000 man en een lucht vloot zonder bommenwerpers wordt toegestaan. Herstelbetalingen moeten gedaan worden aan Joego-Slavlë en Griekenland. HONGARIJE: De grenzen worden gevormd door die van 1 Januari 1938. Het leger mag 66.000 man bedragen Hongarije zal herstelbetalingen moeten ver richten tot 300.000.000 dollar, waar van een-derde aan Rusland komt. Amerika heeft zich het recht voor behouden het opleggen van dezen last aan het verarmde land te bestrijden. FINLAND: De Flnsche grenzen zullen ge vormd worden door die van I .Ja nuari 1941, afgezien van de pro vincie Petsamo, welke aan de Sov jet-Unie komt. Rusland doet af stand van het paelit-recht van het schiereiland Hangii, maar krijgt het recht om voor 5.000.01)0 Flnsche marken wateren en territorium van het gebied Porkkala (60 km. ten Z.W. van Helsinki) te pachten ter stichting van een marine-basis. De Aalandseilandeu worden gede militariseerd. Finland mag een leger van 34.000 man landmachtpersoneei hebben en vloot- en luchtstrijdkrachten, maar geen bommenwerpers. De herstelbe- talingen aan Rusland zullen slechts ten deele betaald behoeven te wor den. Over een periode van 8 jaar zal het land een bedrag van 300.0C0.000 dollar moeten betalen. De betaling geschiedt ln den vorm van handels artikelen. Tot voorzitter van de katholieke Statenfractie van Noord-Holland is gekozen de heer Jac. Groen, tot se cretaresse mej. dr. M. Hillen en tot vice-voorzitter de heer H. A. Vulink. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van den minister van O., K. en W. een wettelijke regeling van het dansonderwijs te bevorderen, waarbij het geveri van dat onderwijs gebonden wordt aan het bezit van een van overheidswege erkend diplo ma. Aanleiding daartoe Is de sinds de berijding voortschrijdende ont aarding van het gezelschapsdansen, waarvan speciaal op de jeugd een zedenbedervende invloed uitgaat. Tengevolge van moeilijkhe den bij den aanvoer van cacao- boonen zal niet 10 Augustus, maar 17 Augustus een bon voor 50 gram cacao worden aange wezen, die 14 dagen geldig blijft. Dit rantsoen is bestemd voor acht weken. Het is neg niet mo gelijk het rantsoen, dat 16 Juni van 100 tot 50 gram werd ver laagd, weer op 100 gram terug te brengen. Het ligt in de bedoeling 29 Augustus op de versnaperingen- kaart een extra-bon voor 100 gram versnaperingen aan te wijzen. Aangezien de houders van ge combineerde tabaks- en versnape- ringenkaarten reeds geprofiteerd hebben van de destijds beschikbaar gestelde importsigaretten, wordt aan hen geen extra-snoepbon ver strekt. Op den bloembon, die morgen zal worden bekendgemaakt, zal uitsluitend zelfrijzend bajemeel ver krijgbaar zijn. Op deze wijze zullen de voorraden zelfrijzend bakmeel, die door de verlagingen van het bloemrantscen waren ontstaan, kun nen worden geruimd. Morgen zal een bon worden be kend gemaakt, waarop voor per sonen, geboren in 1932 t'm 1941, een ei verkrijgbaar zal zijn. (Van onzen Haagschen redacteur) De uniformoommissie van de Kon. Landmacht, die, zeer mi- litairement overigens, als mode ontwerpster voor ons leger op treedt en voor de eerste maal in de geschiedenis van de Ned. militaire uniform algemeene wijzigingen op groote schaal voorbereidt, heeft voor alle wa pens, korpsen en dienstvakken baret-gespen ontworpen. De eerste, die in gebruik zijn ge nomen, zijn die voor de Stoot troepen en voor het Indische instructie-bataljon. De emblemen, voor de Stoottroe pen de hertshoorn en voor het in structie-bataljon de klewang, zijn aangebracht op een voor alle dienstvakken gelijken gespvorm. Zoo krijgt de cavalerie op dezen vorm het embleem van St. Joris en den Draak, de militare administratie de gestyleerde bloem van de papyru3. De reeds bestaande emblemen, zooals die der grenadiers en jagers blijven gehandhaafd. Zelfs voor den leek moet het door deze, met even- De nieuwe emblemen voor het leger, welke als baret-gespen gebruikt worden. De Hertshoorn voor de stoottroepen en de kle- wan voor 't Indisch instructie- bataillon veel kunstzin als gevoel voor mili taire tradities ontworpen emble men. die door Begeer worden ver, vaardigd, op den duur mogelijk zijn, een cavalerist van een artille rist te onderschelden. Op de schou derbedekkingen worden dezelfde emblemen in eenigszins gewijzig- den vorm aangebracht. De uniformcommissie, waarin een aantal deskundigen, zoowel op het gebied van textiel, als op dat der militaire historie zitting hebben, bereidt voorts nieuwe onderschei dingsteekenen, onder meer een ander model chevron en nieuwe versierselen, voor. Ook ligt het in haar voornemen baretten van ver schillende kleur in te voeren. De cavalerie der Marrechaussee zal bijv, donkerblauwe baretten gaan dra gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1