Ringsteken te Santpoort De eeuwfeesten a r Vermakelijke dorpsgebeurtenis in genoeglijke sfeer De nieuwe huisvesting van het gemeentebestuur WOENSDAG 31 JULI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Het verdere programma Lezers klimmen in de pen Een onsterfelijke blamage Afhalen nieuwe bon kaarten Concert van de H.O.V. in Bloemendaalsche Bosch DE VEROVERING VAN DAMIATE Orgelbespeling Spaarnestad-Harmonie De raad nieuwe Uitspraken rechtbank MUZIEKCONCOURS TE SPAARNDAM Kortebaandraverij Santpoort Er is wel ■1ËË Bloemenveiling Beverwijk Successen van D.E.M. BEVERWIJK Licht verdeelde markt WAT BIEDT DE RADIO DONDERDAG? Ter aanvulling van het feest programma van de volgende week kunnen wij nog mededeelen, dat overeenkomstig de regeling van het comité, bij de voorbereiding der feesten vastgesteld, ook eenige voorstellingen van „De Vrijheid vlagt" zullen worden gegeven te gen verminderde prijzen. De gene rale repetitie cp 5 Augustus (aan vang 10 uur) zal toegankelijk zijn voor het publiek tegen een entrée- prijs van 50 cent. De voorstelling op Vrijdagavond 9 Augustus is toegankelijk voor f 1.50 tot f 3. per plaats en op Zondagavond 11 Augustus voor f 1.per plaats. Kaarten voor deze voorstellingen zijn te verkrijgen aan het Con certbureau Alphenaar. Zaterdag avond 10 Augustus wordt een voorstelling gegeven, door het ge meentebestuur aangeboden aan het personeel der gemeente. Zaterdag 3 Augustus zal om 3 uur het II-l R. I., onder com mando van kapitein Homan en met medewerking van de Prins Bernhard-kapel op de Dreef voor het gemeentebestuur defileeren. Na afloop defileert de troep voor de oud-strijders in Bethesda Sarepta aan de Hazepaterslaan. De troep zal van Bloemendaal naar de Dreef de volgende route nemen: Kleverlaan, Kleverparkweg, Osta- dcstraat, Schotersingel, Kinder- huisvest, Wilhelminastraat, Van Esdenstraat, Lorentzplein, Wagen weg, Westerhoutpark, Wilhelmina- laan, Fcnteinlaan, Dreef. De Volksdans-demonstratie op Zondagavond 4 Augustus om 7.30 op de Groote Markt zal voor 25 cent op de tribune zijn te volgen. Zaterdag 3 Augustus om 2.30 zal de kermis op het Phoenix-tsr- rein officieel worden geopend door wethouder D. J. A. Geluk. Dat het 700-jarig bestaan van Haarlem nu werkelijk op til is, kan iedereen lezen in de kranten en zren aan de bouwsels in de straten. Wat echter de grootste verwonde ring baart, is, dat het wonder- schoone hart van Haarlem, waar omheen een rijkdom van histori sche schoonheden is gegroepeerd als in geen andere plaats van Ne derland, op een ontstellende wijze wordt misvormd door een afzichte lijke tribune en een nog afzichtelij ker „kraaiennest." Op de Haar- lemsche Groote Markt waar de be volking eens spontaan heenstroom- de. om de rederijkersspelen te kun nen gadeslaan, is thans een gewel dig gevaarte verrezen (het ding zou nog tweemaal zoo uitvoerig geweest zijn, indien materiaaltekort dat niet belette) waarop een geselecteerd publiek zich enkele uren mag ver meien met een herdenking van Haarlems beleg. En voor die enkele uren wordt niet alleen de aanblik op geniale geestes-producten onzer voorouders verduisterd, de aestheti- ca geweld aangedaan en het normale verkeer gedesorganiseerd, maar ook wordt het centrumpunt der feest viering moedwillig onderbroken, jazelfs uitgeschakeldde feestvreug de lijdt er immers onherroepelijk onder indien midden in de feest zaal een catafalk staat opgebaard. En dat zooiets gebeurt in een periode waarin juist alles gedaan zou moeten worden om de koste lijkste schatten van Haarlem eens extra te etaleeren of te doen uit komen, geeft werkelijk te denken en is, zacht gezegd: in-treurig. Een argument dat een dergelijke handelwijze rechtvaardigt is onbe staanbaar. Morgen, Donderdag, zijn aan de beurt voor hef afhalen der nieuwe bonkaarten te Haarlem B vanaf Bol t/m Bram. Te Heemstede: C en D t/m Do. Gisterenavond heeft de H. O. V onder leiding van Kees Hartvelt den nieuwen dirigent van het or kest, een concert gegeven in de mu ziektent in het Bloemendaalsche Bosch. Door de slechts weersge steldheid er stond een harde wind kwamen de ten gehoore gebrach te stukken feitelijk niet tot hun recht, terwijl ook het publiek zich door het gure weer had laten weer- hcuden. Geopend werd met de Ouverture „Cyrano de Bergerac" van Joh. Wa genaar verder stonden op het pro gramma „Valse Triste" van J. Sibe lius .melodiën uit de Opera's „Tos- ca" en „Faust" en L'Arlessienne Suite no. 1 van G. Bizet waarna be sloten werd met de „Piet Hein Rhapsodie" van P. van Anrooy en een pittigen marsch. De groote tapisserie „de verove ring van Damiate", zal ter gelegen heid van de feesten wederom den wand van de oude raadzaal sieren. Reeds voor den oorlog gaf het ge meentebestuur opdracht tot restau ratie. Het werk, dat veel tegen spoed ondervond, is nu zoo goed als voltooid. Het doek moet nog na gezien worden op kleine gebreken, waarom het na de feesten nog eenige weken in het atelier in het Frans Halsmuseum zal verblijven De definitieve 'plaatsing zal in de tweede helft van September ge schieden. Het programma van de orgelbe speling in de Groote of St. Bavo- kerk te Haarlem vermeldt voor Donderdag 1 Augustus: 1. Variaties op een thema van Baillard van Handel-Karg-Elert; 2. Koraal- improvisaties van S. Karg-Elert; 3. Improvisation van S- Karg-Elert; 4. Prière van C. Franck; 5. Twee Andantino's van Franck-Vierne; 6. Pièce héroique van C. Franck. Op het gehouden nationaal mu ziekconcours te Spaarndam 'be haalde de Harmonie van de druk kerij „De Spaarnestad" een twee den prijs in de afd. concertwed strijd. Daar voor het eerst aan een concours werd deelgenomen, is dit zeker een bevredigend resultaat te noemen. Maandag 26 Augustus Zal de noodraad de geloofsbrieven van de nieuwe leden van den Haarlem- schen gemeenteraad onderzoeken, waarna 2 September de tijdelijke raad aftreedt. De nieuwe gemeen teraad komt 3 September bijeen; op deze zitting zullen de wethou ders gekozen worden. F. Mdirecteur eener handels- vereeniging, die zich verantwoor den moest voor het stoken van al cohol en het in huis hebben van distilleertoestellen zonder vergun ning, hoorde een gevangenisstraf tegen zich eischen van 6 maanden, tevens werd hem een geldboete op gelegd van twee maal f 264. Geboren: G. GeleijnsRijkers d; M. AltaBrands z; J- M. de Vries —Tollenaar d; M. Jansen—Helling man z; E. M. Feije—Rood d; A. ter Horstvan der Wal d; M. A van der GraftSchuurman d; G. PennartsWien z; J. P. Jansen Nass z; G. van HeuvenBoeree d; M. T- Koper—Struck z. Overleden: P. C- J. Brosi. 72 J., Westergr.; J. W. PrinsWarmer dam, 40 j-, Alexanderstr.J. Goed hart. 76 j„ Maerten van Heems- kerkstr.; M. G. BootKesting, 74 j.. Florapark; H. W- Berkhout— Boonzajer, 73 j-, Zonnelaan. Gehuwd; J. Heij en H. Flame- ling; L. J. J. F. Peters en J. K. Wulff. Te Spaarndam is 'n groot muziek concours gehouden. De uitslagen zijn: MarschwedstrijdTamboer corps ..Jubel" Weesp (niet beoord.) Harmonie „Spaarnestad" Haarlem 2c prijs; muziekkapel „Zandvoort" 2e prijs 91 punten; ,,Euphonia". Overveen, le prijs 106 punten; mu- ziekvereeniging Excelsior" Haarlem le prijs 105 punten; fanfarecorps ,.Jubel", Weesp le prijs, 103 punten. Con certwedstrijd„Spaarnestad" - Haarlem 4e afd. Harmonie: 2e prijs 357 punten; muziekkapel Zand voort 2e afd. Harmonie le prijs 384 punten; „Euphonia", Overveen 2e afd. Harmonie 2e prijs 373 punten; .Excelsior", Haarlem, le afd. Har monie le prijs 389 punten; „Cres cendo", Hillegom, (uitmuntendheid) Harmonie 2e prijs 358 punten; „Ju bel", Weesp fanfare le prijs 385 punten; „St. Caecilia", Velsen (N.) Eere afdeeling fanfare le prijs 408 punten. Morgen, Donderdag zal de korte- baan-harddraverij gehouden wor den aan den Hagelingerweg te Santpoort. De uitgeloofde prijzen bedragen 800, 400, 200 en 100 gul den. Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van juridische en personeelszaken der gemeente Bloemendaal zal ge durende de maand August .'.s geen spreekuur houden. I. E. V. heeft in de interregionale ethletiekwedstrijden te Leiden drie eerste prijzen behaald. Joop Smits promoveerde boven dien in het nummer 3000 M. hard- loopen naar de B. Klasse. 86. „Help," riep de schrijver, .,ik val er af!" Niemand gaf zich volkomen rekenschap van het gevaar, alleen de teekenaar besefte onmiddellijk, dat hier diende te worden ingegrepen. Het speet hem van één kant wel, want hij was juist aan een schets bezig van het woedende wilde water. Hij wilde die nog even afmaken en daarom riep hij tot den schrijver, dat hij het nog even houden moest. Maar de schrijver hield het niet. Natuurlijk had hij het touw wel los kunnen laten, maar dan zou de hertog verloren zijn en zoo ver ging zijn onbaatzuchtigheid, dat hij nog liever mee de golven in ging dan Willem Caspar zoo maar in den steek te laten. De droppelen zweets parel den op zijn gezicht Tien angstige seconden gingen voorbij. En juist zou de schrijver overboord slaan, toen de teekenaar klaar was met teekenen. Nu hij niet meer in zijn werk op ging, ging hij in den schrijver op. Hij uitte een schorren kreet, snelde toe en greep het puntje van het touw. En terwijl de schrijver al buitenboord hing en het zoute water in de ooren kreeg, begon de teekenaar met alle macht te trekken en haalde langzaam op. Maar aan het touw hing de hertog die op weg was naar Vinkolini en Toscanini. Als niet de schildwacht den teekenaar te hulp was gekomen, wel, ik geloof, dat heel Leiden in last zou zijn geweest. Nu liep alles- wonder boven won der nog goed af. Allen schaarden zich achter schrijver, teekenaar en schildwacht in her. gelid. De hertog bereikte de Italiaansche grootmees ters. Zij klemden zich vast aan het touw. Zij kommandeerden: „halen! En daar werden zij aan de baren ontworsteld en met horten en stooten naar het moederschip teruggebracht. Tot er plotseling een zwaardvisch aan het zeeoppervlak verscheen Maizena fabrikaat Duryea, maar gemakkelijk te kiijgen is ze nog niet. De vraag is zoo groot, maar wij doen ons uiterste best De traditioneele, jaarlijks ihe feestweek in Santpoort, zonder dat er één dag gewijd wordt aan het oer-oude, doch daarom niet minder aantrekkelijke volksver maak, het ringsteken, om het even of dit geschiedt op de fiets of in door vurige paardjes voort getrokken feestelijk versierde til bury's, is geen feestweek. Het gehinnik der paarden, het geratel der wielen van de karretjes, waarin met vroolijk lachende ge zichten de adspirant-kampioen ringstekers gezeten zijn, zich van hun waardigheid wel bewust; de luide aanmoedigingskreten van de zich onder het publiek bevindende kennissen en familieleden en de aan deze dorpsgebeurtenis onafscheide lijk verbonden gramofoon-geluids- versterker, ziedaar de genoeglijke sfeer, waarin de Hoofdstraat gis termiddag verkeerde. En zelfs de sinistere mededeeling dat er buiten de deelnemers nog zakkenrol iet s aanwezig waren, kon de feestvreug de en de onbezorgdheid niet ver storen. Er bestond van de zijde van het publiek veel belangstelling en me nige kreet zooals: „Wat jammer" en „als ie het zoo had gedaan, had je hem zeker gehad", bewees we) dat de omstanders met de gladia toren intens meeleefden. Ontdaan van al deze opmer kingen van de bekende aan den wal staande stuurlui, viel het Een opname tijdens de ringsteekwedstrijden te Santpoort toch heusch niet mee, den ring aan de sabel te rijgen en menig ervaren ring-artist moest tot zijn teleurstelling ervaren, dat of zijn berekeningen niet juist waren of dat het geluk hem in den steek had gelaten En och, die gezichten, welke hun blijden glans verloren en een uitdrukking van niet be grijpen aannamen! Wat drom mel, was de sabel niet dunner dan de ring? Wacht maar, straks doen we het anders. Er waren oolijkerds die de paard- jes langzamer of bijna stapvoets lieten loopen, maar zij wisten ook wel dat zulks niet ging. Of lag de schuld bij de viervoeters, die, hoe wel ze nu een gemakkelijken dag hadden, de practische waarde van dit door hun paardenoogen beke ken schouwspel als onnuttig be schouwden. Merkwaardig, maar ook nu her bergt Santpoort weer èen „curio sum." De 96-jarige heer Vader, die voor de jeugd niet onder wilde doen, demonstreerde ook zijn kunnen. Hij keek beslist strijdlustig, precies zoo strijdlustig als Hannibal gekeken heeft toen hij de Alpen overtrok. En de volksgunst was ongetwijfeld op de hand <van den ouden heer, doch jammer genoeg beschikte Vader niet over een timmermans oog De uitslagen luiden: ringsteken op de fiets (dames): 1. N. Anto- niolie, 2. mevr. Klaver, 3. A. Dui- nenveld. Heeren: 1. P. Stegemeyer, 2. J. Arirs. Losse paard: 1. W Schoorl, 2. Kneppers, 3. C. van Dijk. Tilbury (dames): 1. C. van Loon, 2. J. Zwanenburg, 3. mej. Vink. Heeren: I. Kleyst, 2. v. d BeetGevers, 3. B. Sientenie. De bloemenveiling in de afgeloo- pen week kan nie bepaald gunstig genoemd worden; de aanvoer was zeer groot, de prijzen waren uiterst laag. Vooral de gladiolen die in groote quanta werden aangevoerd, waren laag in prijs genoteerd. Voor de ge wone handelssoorten gold deze van 6—10 cent per bos. Voor eenige be tere soorten zooals Mr. Mark Bre- morie en Nieuw Europa betaalde men nog tot 53 cent. De eerste Vuurpijlen werden aan gevoerd, er komen meer Cipria's Statieren, Afrikanen en Goudsbloe men, andere soorten daarentegen verdwijnen weer. Op de door de R.K.S.V. „Vitesse" georganiseerde atletiekwedstrijden hebben verschillende D.E.M.-ath- leten goede successen geboekt. D. Kaptein verbeterde opnieuw het clubrecord discuswerpen en bracht dit op 37.68 m. Bij het vèr- springen werd H. van Egmond eer ste met een sprong van 6 m. Bij polsstokhoogspringen behaalden W. Kaptein en A. Lute een over winning. In de D-klasse werd G. v. Egmond tweede met 2.70 m., waardoor hij C-klasser werd. Op het nummer 800 m. werd J. Hul- scher vierde in den tijd van 2 min. 14.1 sec., J. Burger werd vijfde. M. Wester boekte opnieuw een goed resultaat door de 3000 m. C te win nen in 9 min. 47.1 sec., waardoor hij ook op dit nummer thans B- klasser is. N. Tervoort werd vierde in 10 min. 11.7 sec. In de D-kl. werd A. Martens tweede in den tijd van 10 min. 10.3 sec., waardoor hij C-klasser werd. Vrijdag 2 Augustus zal het huis Scheijbeeck als stadhuis ln gebruik worden genomen. Het gebouw aan de Breestraat houdt alsdan op de zetel van het gemeentebestuur te ziin. Amsterdam, 30 Juli 1946. Op de aandeelenmarkt was de stemming aanvankelijk iets zwak ker. Kon. Olie werd op 375 a S80 2-eadviseerd, de claims op f 770.—. Per slot werd de noteering f 760. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn- 7.3C Morgengebed. 7.45 Gram 8.00 Nieuws. 8.20 Gram. 8.50 Hoogmis. 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst 10.45 Gram. 11.00 ..Zonnebloem' 11.45 Familieber. 12.03 Gram. 12.30 Lunchconc. 13.00 Nieuws. 13.45 le zing 14.00 Cinderella. 14.40 Causerie. 15.00 Gram. 15.10 Gram. 16.00 Bijbell. 16.45 Orgel. 17.15 Gram. 17.45 Koor. 18.15 Vacantlettps. 18.30 De Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.45 Regeeringsvoorlichtingsdienst 20.00 Nieuws. 20.05 Het K.N.M I 20.08 Vacantie. 20.50 Lezing. 21.10 Gram. 21.30 Bel Canto. 22.00 Nieuws. 22.15 Na het nieuws. 22.30 Gram. 23.00 Jan Keessen, viool 23.30 Gram. HILVERSUM II - 415 II. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn._ 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 9.15 Morgenw. 9.30 Gram. 10.30 11.00 Voordr. zang. 12 00 Lilly van Sprengen 12.30 Spionnetje. 12.35 Dol! v. d. Linden. 13.00 Nieuws. 13-15 Joyeux Bohémiens. 14.00 Nutig en noo- dig. 14.20 Kamermuz. 15.00 Zie ken en gezonden. 15.20 ..Confetti" 16.15 Camera. 17.00 Kaleidoscoop. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Nieuws 18.15 Renova-septet. 18 45 Sport 19.00 Theo Oloff, viool. 19.15 Het Ned. Roode Kruis. 19.30 Cabaret- progr. 20 00 Nieuws. 20.05 Film 20.15 Promenade-ork 21.J.5 Hoor spel. 21.45 „Les Gars de Paris" 22.15 Causerie. 22.30 „The Sky- masters". 23.00 Nieuws. 23.15 Trio Melodia 8.15 Gram. Water. 9.50 Vrouw. 10.35 Orgel 11.15 Leo Ketelaars, Directeur; J. J. W Boerrigter. Waam, Hoofdredacteur; W. Sererln,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2