Attlee vergevingsgezind Van hospitaalschip tot mailstoomer Byrnes vermaant: „Maakt geen jacht op de volmaaktheid" DE NED. KATHOLIEKE SPORTBOND Prov. Staten van Noord-Holland TURKSCHE MANIEREN De „Oranje" vaart vandaag weer uit naar Indië Enkele commissies benoemd WOENSDAG 31 JULI 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht PARIJSCHE CONFERENTIE Reizen naar Duitschland niet mogelijk Uiteenzetting van den dioc. sportadviseur Kampeeren alleen onder toezicht R.K. Korfbal voor dames Hospitaalschip af Sportsnippers Prijs van bokking en versche haring Petroleum voor kook- doeleinden Examens T enniskampioenschappen Tweede dag Onder de landen die nog op weg zijn naar een democrati- schen regeeringsvorm, tellen wij Turkije. Sinds Kemal Pasja Ataturk werd het semi dicta toriaal geregeerd, daardoor opstaand uit een toestand die In sociaal en economisch opzicht verre ten achter was bij het Westen. Het is geen won der dat, na een oorlog die de demo cratische beginselen tot inzet had, ook hier het verlangen naar grooter zeggenschap van het volk gegroeid is. Op 10 Mei van dit jaar kondigde President Xsmet Inonoe dan ook in grijpende wijzigingen in de binnen- landsche politieke structuur aan, waarvan de belangrijkste deze wa ren dat, met behoud van zekere restricties, partijen zouden zijn toe gestaan, en dat er algemeene, di recte, geheime verkiezingen zouden worden gehouden. Sinds een jaar of zeven voelt Turkije zich onmiddellijk bedreigd, eerst door Duitschland dat zich ahn de grenzen nestelde, thans door Bus- land, dat den waterweg door Bospo rus en Dardanellen en de Turksche Oostgrenzen onder zijn invloed wil brengen en daartoe o.m. het onde mocratisch karakter der binnenland- sche verhoudingen critiseert. De weigering der Sovjets, het vriend schapsverdrag met Turkije te verlen gen (Maart 1945) was van deze wrij ving zoowel een sprekend bewijs als een verontrustende toespitsing. De regeering voelt zich genoodzaakt, een leger van *1.000.000 man onder de wapenen te houden, hetgeen haar plaatst voor een uitgave van 95.000.000 p. st. per jaar, dat is de helft van het nationale inkomen. Uiteraard kan dit een groeiende op positie verwekken, temeer nu het Turksche afzetgebied (Midden Euro pa, Duitschland) vrijwel gesloten is. Om nu aan deze oppositie den wind uit de zeilen te nemen door uit eigen beweging toe te staan wat zij dwin gend zou kunnen eischen. en om zijn maatregelen tot die van het geheele volk te maken door ze aan de volks vertegenwoordiging ter goedkeuring voor te leggen, zijn de verkiezingen Ingesteld. Van een zuivere democratie is echter nog geen sprake. Bepalingen in de grondwet verbieden het be staan van een Communistische Partij en hebben ook de Social islfen van de liist doen verdwijnen.- Overgebleven zijn slechts de Renublikeinsche Volkspartij en de Democratische Partij. Beide ontloopen elkaar niet veel wat hun beginselen betreft, zij verschillen slechts inzake hun op vattingen over handel en nijverheid. De Republikeinen willen deze onder staatstoezicht laten, de Democraten zijn voorstanders van vrije onderne ming. De verkiezingen hebben een over weldigende meerderheid opgeleverd voor de Republikeinen die sinds 1923 aan het roer staan en die partijgan gers van Inonoe zijn. Zij behaalden 396 zetels tegen de Democraten 62 en hebben het dus nog volkomen al' leen voor het zeggen. De stap voor uit naar de democratie heeft dus Bos geen ingrijpend» psactirehe af wijking van de alleenheerschappij gebracht. Het resultaat is voorloooig slechts dat Inonoe een bevestiging van zijn positie heeft ontvangen. (Van onzen eigen correspondent) Ook de tweede openbare zitting der conferentie van Parijs heeft een rirapeloos verloop gehad. Het viel op dat Molotof afwezig was. In vol maakte rust hebben de delegaties geluisterd naar wat in dit stadium der algemeene verklaringen Byrnes, Attlee en de Chineesche minster van Buitenlandsche Zaken Wang- Tsji-Chi te zeggen hadden. De aan dacht was het grootst voor de woor den van Byrnes en Attlee, maar de Chinees kreeg het meeste applaus. Vermoedelijk houden vooral twee vragen de 17 geïnviteerde naties bezig. De eerste, hoe zwaar eventueele aan bevelingen aan de Groote Vier zullen wegen, ten tweede of er kans bestaat te bereiken, dat de aanbevelingen der conferentie op de weegschaal wor den genomen, wanneer zij met abso lute meerderheid van stemmen zijn aangenomen, in plaats van door de tweederde meerderheid waarvoor de raad der vier ministers, op aandrin gen van de Russische collega's, zich heeft uitgesproken;1 Byrnes heeft gewezen op het nut dat er voor ieder groot beraadsla gend lichaam in is gelegen, de maat regelen waarover het geroepen is z'ch uit te spreken, netjes kant en klaar voorgelegd te krijgen in een ontwerp, dat is opgesteld met de bedoeling tegemoet te komen aan de inzichten van hen, op wier steun, het in wezen aankomt. Niettemin hoopte hij, dat de gedelegeerden zich geheel vrij zul len voelen om de inzichten der staten, die zij vertegenwoordigen, te uiten. Maar direct daarop kwam de vermaning, dat „de naar vrede snakkende wereld het ons niet zal vergeven, indien wij door jacht te maken op de volmaaktheid, zou den falen in het bereiken van den vrede." De V.S. zullen opkomen voor de overeenkomsten, welke zij in den raad der vier ministers hebben aan gegaan, maar indien de conferentie met een twee derde meerderheid der vertegenwoordigde regeeringen een tegenstrijdig advies zou geven, da.i zullen de V.S. hun invloed aanwen den om die aanbeveling aangenomen te doen krijgen door den raad. De Naar aanleiding van geruchten als zou het reizen naar Duitschland voor particuliere doeleinden weer mogelijk zijn, vestigt de British Mi litary Mission er de aandacht op, dat er geen mogelijkheid bestaat om voor particuliere doeleinden een vi sum voor Duitschland te verkrijgen De Commissie voor Katholiek Voetbal te Amsterdam heeft gister avond in Huize De Liefdé een bij eenkomst belegd, waarin tie dioce saan sportadviseur, rector Th. v. d. Lngt een uiteenzetting gaf over de noodzakelijkheid van het bestaan eener nationale R.K. sportorgani satie. Door ziekte van den voorzit ter Henri Putter, stond deze hit- eenkomst onder leiding van dén heer F. van Veen. Rector Van der Lugt betoogde dat de onlangs opgerichte Nederlandsche Katholieke Sportbond een drieledig doel heeft: 1. Het geven van princi- pieele en ideëele leiding en behar tiging van de katholieke belangen; 2 Waar noodig het geven van sport-technische leiding; 3. Verte genwoordiging van de R.K. sportbe- weging in het neutrale verband. Rector Van der Lugt- wees er voorts op dat juist bij de fusie besprekingen van de laatste weken gebleken is, hce dringend het on derling contact noodig is. Pit kan alleen bereikt worden door een lan delijke organisatie. De N.K.S. zal geen groot apparaat worden naast liet bestaande, maar een organi satie, waarin het bestaande zijn plaats krijgt. Wat de kwestie van de contributie betreft, deelde spr. mede, dat het de bedoeling- is voor district, diocees, landelijken bond en sport- centrale één financleele bijdrage te vragen en deze zou waarschijnlijk niet zoo hoog zijn. Er wordt fen inleggeld geheven voor de eerste on kosten, waarna de vertegenwoordi gers 'van de verschillende takken van sport zélf over de jaarlijksche financleele bijdrage zullen te bes os sen hebben. Spr. gaf alle eer aan de Commissie voor Katholiek Voetbal te Amsterdam voor de behartiging van de belangen der katholieke clubs, maar ook hier was geen lan delijk contact en juist dit contact is dringend noodig om verwatering tegen te gaan. Over de noodzakelijk heid van een scheiding- der neu trale en katholieke juniorencompe titie, zeide rector Van der Lugt nog, dat er in het eigen R.K. junioren verband veel ls bereikt, wat anderen niet bereikt hebben en dit is reden genoeg om dit verband ln stand te houden. Er werd over de behandelde pun ten nog uitvoerig gediscussieerd, waarbij tot uiting kwam, dat de ge volgde procedure bij de tot stand koming- van den N.K.S. de algemeene teleurstelling heeft gewekt. Anderen hadden liever een commissie gezien dan een kostbaar apparaat als deze grootsch opgezette organisatie. De aanwezigen uitten den wensch een vergadering te beleggen, waarin men zich over den vorm van de overkoepelingsorganisatie en alles wat daarmee verband houdt kan uitspraken aleer verdere beslissingen worden genomen. V.S. gelooven dat diegenen den vrede moeten maken, die in den oorlog streden. Even veel of even weinig belovend heeft voor velen Attlee's verklaring geklonken. Attlee herinnerde er aan, dat aan de conferentie niet slechts die punten worden voorgelegd, waar over de raad van ministers tot over eenstemming is geraakt, maar ook de resteerende punten, waarover die overeenstemming tusschen de Groote Vier niet was bereikt. De meer realistische inslag van Byrne's verklaring, waarin vooral de verzekering opviel, dat de V.S. in geen geval zullen tci'ugkeeren tot de politiek van isolationisme, stak af tegen de rede van Attlee door een toon van hoog gestemd idealisme. Attlee was vervuld van vergevensge zindheid Jegens de „vijf dwalende leden, welke wij thans in de Euro- peesche familie gaan terugbrengen". „Wij moeten als onze taak voor oogen houdenhet wegnemen uit de harten van het eenvoudige volk in alle landen van den dreigenden angst voer een nieuwen oorlog". Het vlaggeschip van de Maatschap pij „Nederland", het m.s. „Oranje", dat voor het eerst na ongeveer 7 jaren de thuishaven, Amsterdam, bereikte, vaart vandaag weer uit De legercommandant luit.-gen. Spoor is uit Indië in Nederland aangekomen tot het voeren van besprekingen met de Nederland- sche regeering. Luit.-gen. Spoor begeeft zich naar een der conferenties naar Indië om evacué's naar Holland te brengen. De „Cranje" heeft, gelijk bekend, tijdens de oorlogsjaren en eenigen tijd daarna als hospitaalschip dienst gedaan en als zoodanig heeft zij be langrijke diensten bewezen aan de Geallieerden. Natuurlijk moest hier voor de passagiersaccommodatie, zijoals die te voren was, aangepast worden aan de vele eischen, die het massavervoer van zieken en gewon den stelt. En wel, daarvoor moest de „Cranje" haar ijdelhïld op zij zetten. Te Sydney, in Australië, had de verbouwing plaats. Schotten tus schen de hutten werden weggebro ken en hierdoor ontstonden groo'e ziekenzalen. Ook de deksalons 2de klasse, de kinderkamers en de kin- derdekken werden voor de zieken ingericht. In de middenveranda en elders werden medische afdeelingen gecreëerd, die inderdaad aan de meest moderne eischen voldeden Ook „Oranje's" uiterlijk schoon werd geschonden. Zoo wit als een ge schrokken schimmel werd ze geverfd met een groenen band op de bui tenhuid, en waar maar eenigszins een plaatsje gevonden kon worden groote roode kruisen. In precies drie maanden was het schip gereed en op 30 Juni 1941 begon de „Oranje" haar earriére als het eerste Neder- landsche militaire hospitaalschip. Het personeel, dat bestond uit een Nederlandschen, een Australischen en een Nieuw-Zeelandschen staf, tel de 162 man, terwijl het scheepsper- soneel 327 koppen bedroeg. Het to taal aantal opvarenden was 489. Het hospitaal was aanvankelijk ingericht voor 650 patiënten, wat uitgebreid kon worden tot 750. De „Oranje" maakte als hospi taalschip 41 reizen. Het schip legde hierbij 400.000 mijlen (bijna 16 maal de aarde rond) afen vervoerde 32461 patiënten. Tot zoover de cijfers. In de gistermiddag voortgezette vergadering van de Provinciale Sta ten van Noord Holland kwam aan de orde de benoeming van leden van "den raad van toezicht op de provinciale Bedrijven. De heer Koejemans (C.P.N.) vroeg, waarom op de lijst van aanbevelingen geen bestuurders van vakvereenigin- gen voorkwamen. De voorzitter ant woordde, dat deskundigen uit groote bedrijven buiten de provincie en vakmenschen van naam in dez? commissie zitting moeten hebben. Gekozen werden: E. P. Clijnk, A Sietsma, H. Brand, mr. A. Brvch. P. B'laauboer, mr. A. de Roos, allen lid van de Prov. Staten; verder dr. J A. van Steijn. directeur van het Staatsboschbebieer, jhr. J. P. V. van Doorn, burgemeester van Heenretede. ir C. Noome, directeur van de A N 1 E.M., prof. dr. P. Hennipman, hoog leeraar te Amsterdam, en ir. P. M van Doormaal, directeur Kon. Zwa- velzuurfabriek. Tot leden van bestuur voor de Provinciale Ziekenhuizen werden gekozen: B. S. Polak, te Amsterdam, mevr. N. Korff-Zernike, te Amster dam, mej. dr. M. Hillen, te Amster dam, dr. Th. C. Gribling te Blari- cum, A. W. Michels en C. A. Er- brink, te Haarlem. Voor de voorzitter de vergadering sloot, wenschte de heer Baas (AR.) nog eens terug te komen op de ver klaring van den heer Bouwman. Men mag daaruit niet den indruk meenemen, dat de protestantsch- christelijke groepen geen zetel in het college van Ged. staten willen heb ben, zij meenden echjer, dat dit met ten koste van de K.V.P. mocht gaan. die recht had op twee aetels Mr. de Roos voegde er aan toe, dat hij van het begin der onder handelingen af. niet den indruk heeft gehad, van wat de K.V.P thans zegt te hebben gewild. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen zijn overheids maatregelen in voorbereiding om aan het kampeeren paal en perk te stellen. Alleen op bepaalde plaatsen in ons land, waar toezicht aanwezig ls, zal kampeeren geoorloofd blij ven. Men hoopt op deze wijze aan de veelvuldig voorkomende excessen" een einde te kunnen maken. Te Grave werd dezer dagen opge richt de R. K. Nederlandsche Bond van Dames Korfbalvereenigingen. Het ligt in de bedoeling een compe titie te vormen. De „Oranje" het vlaggeschip van de maatschappij „Nederland" Het m.s. „Oranje" vertrekt van daag naar Nederlandsch Indië om evacué's te halen. Deze reis draagt echter niet het karakter van een ziekentransport, zoodat thans de tot dpsverre door den medischen staf in genomen ruimten voor passagiersver voer zijn vrijgekomen, en ook de in dertijd extra bijgebouwde medische dienstvertrekken met hun installa ties zijn weer afgebroken. Gepaard met dé metamorphose van het schip gaat het afscheid van zuster van der Roest, sedert 1941 directrice van het hospitaal aan boord. De „Oranje", die een typisch beeld geeft van Nederlands bloeitijd, met haar danszalen, kinderkamers, bioscoop en zwembad, kiest vandaag weer open zee. In nauwelijks 10 da gen tijd werd dit hospitaalschip omgetooverd in een luxueus zee kasteel. „De „Oranje", de sluizen van IJ- muiden en Amsterdam zijn één", zoo zeide mr. D. A. Delprat, directeur der Mij. „Nederland", tijdens een be zoek, dat (je Amsterdamsche en bui tenlandsche pers aan het trotsche schip bracht. Zij zal er toe kunnen bijdragen, dat de Amsterdamsche haven weer in haar oude glorie kan worden hersteld." De „Groote Prijs van de Schelde" is gewonnen door den »elg Ockers in 4 uur 31 min., op 25 sec. gevolgd door zijn landgenooten Sterkx, Van Over loop en René Janssens. Middelkamp en Braspennincx kwamen resp. als 11e en 27e aan. De maximumprijs van gerookte bokking voor den consument is vastgesteld op maximaal 10 cent per stuk. De prijs van versche haring is op maximaal 57 per kg gesteld. Ver wacht wordt evenwel, dat de aan voer van versche haring zoodanig zal toenemen, dat spoedig de maximumprijs -niet meer zal wor den gehaald. De maximumprijs voor gemari neerde haring bedraagt 10 cent en die voor rolmops, bestaande uit een geheelen haring, 11 cent per. stuk. Wie in het bezit is van een petro- leumkaart voor kookdoeleinden en verlichting kan gedurende de maand Augustus 1946 op bon 45 tot en met 48 van de kaart UA 510. op bon 45 en 47 van de kaart UB 510, op bon 72 van de kaar, UC 510 en op bon 127 van de kaart UD vier liter pe troleum koopen. HAARLEM. Hoofdacte-examen. Volledig examen: T. Andringa, Warmenhuizen; C. v. Heerikhui- zen, Heemstede. Gedeelte A: M. Groenendijk, Noordwijk. Gedeelte B: M. P. W. Burmanje, Amsterdam; A. M. v. Maanen, Grosthuïzen; A. A. M. v. Leeu wen, Hem-Venhuizen. HAARLEM. Handenarbeid. Geëxa mineerd 13 vrouwelijke candidate n. Geslaagd: C. A. Duinker, Amsterdam: I. L. Ebbeler, A'dam; M. A. Hellema, A'dam; C. E. C- Koster, A'dam; M P. G. Kuijpers. Volendam: J. G. A. Kwanten. A'dam; M. Licht, A'dam: A. van Loosbroek, Halfweg; M. Op dien, Hilversum; E. M. Slotboom. Haarlem: A. H. Sijtsma, Amsterdam; A. M. Verkruisen, Amsterdam. HAARLEM. Hoofdacte. Volledig examen. J. J. Hoving, Amsterdam; 1 Iterson. Leiden; F. M. Jansen, Purmerend. Gedeelte A: M. W. M. v. d. Horst, Zoutelande. Gedeelte B: W. H. Oudshoorn, Amsterdam; G. Pama, Nieuwer-Amstel; N. de Metz, Amsterdam. Ook op den tweeden dag van o nationale tenniskampioenschap): c u deden zich geen verrassingen voi - Knottenbelt, ex-internationaal. s na eenige zware jaren terug uit In dië. Hij bleef ver beneden zijn vroe- geren vorm en verloor van Veltenaai- De jonge Rotterdammer Dehnert kr het niet bolwerken tegen den meer ervaren Wiegers. Hij bad matrb point, doch verloor met. 79 in tic 3e set. Vier spelers plaatsten zich reeds bij de groep der acht vrijge stelde spelers, n.l. Stas, Karslen, Bouman en jhr. de Rooy van Zuide wijn. De belangrijkste uitslagen v m het heeren-enkelspel waren: twee: ronde VeltenaarKnottenbelt 64 64. mr. Tamineauv. d. Est 64 46 62, WiegersDehnert 6—4 46 97. mr. FablusCaesar 7- 5 4—6 8—6. Derde ronde: Stasir. Tonjes 6—0 68 63, KarstenLagaay 64 62. Boumanmr. Fabius 61, 62, jhr. de Rooy van Zuidewijn Oudshoom 64 75. Uit het dames-enkelspel vermelden wij de overwinning in de tweede ronde van mej. Grosveld op mej. Van Alphen 36 9—7 9—7. X

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3