Bloembollensurplus geraamd op 10 millioen gulden Uitreiking nieuwe bonkaarten Een katafalk bij het feest Kath. jeugdbewegingen en de feestviering De tribunes voor het openluchtspel R.K. Arbeidersbeweging Hildebrand-herdenking Nieuwe speeltuin te Bloemendaal Schoenenbonnen in den kring Velsen Ongerustheid in telerskringen Distributienieuws Verdeelde markt DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1946 PAGINA 2 STADSNIEUWS Zomerconcert. H.O.V, Herwonnen Levenskracht Op heeterdaad betrapt Jongste dochter zal een gedenksteen onthullen Bonkaarten te Haarlem en Heemstede Aanrijding te Aerdenhout SUIKERVOORZIENING 03 Schoenenbonnen Tijdelijke sluiting loket Binnenweg 160 16 Augustus op Uw bon weer 100 gram Individueele rit van „De Kampioen" WAT BIEDT DE RADIO VRIJDAG? De commissie voor Pers en Pro paganda voor Haarlems Eeuwfees ten verzoekt ons plaatsing voor het volgende In uw blad van gisteren komt onder het hoofd: „Een onsterfelijke blamage" een stukje voor, waarin de schrijver „historische schoon heden" misvormd ziet, zelfs op ont stellende wijze, door een afzichte lijke tribune en een nog afzichte lijker kraaiennest. Hij vertelt, dat de bevolking vroeger voor de spelen der rederijkers „spontaan naar die schoonheden stroomde en dat de tribune nog tweemaal zoo groot (hij is blijkbaar een grappenmaker en schrijft: „zoo uitvoerig") zou zijn geworden als er geen materiaal- tekort was. Dit is echter een ver gissing, de uiterste omvang is be reikt. En dan volgt de „leuke vondst" voor het plaatsen waarvan het stukje kennelijk geschreven is: „De feestvreugde lijdt er onherroepelijk onder, indien midden in de feest zaal een katafalk staat opgebaard." Deze vergelijking is onjuist. Ten eerste is de tribune niet- voor over ledenen bestemd en ten tweede is er van een „herdenking" van Haarlems beleg geen sprake. Ware het wel zoo, de schrijver zou op zijn katafalk gelegenheid krijgen tot meetreuren. Maar er wordt niets .herdacht," er wordt feest gevierd. Het publiek niet „geselecteerd," zooals in strijd met de aankondi gingen wordt opgemerkt zal op de tribune een openlucht-spel vol fleur en kleur kunnen aanschou wen. In den avond vormt het stad huis in het licht van sterke lampen een prachtigen achtergrond. Zoo mooi, dat de „historische schoon heden" zich voor menigeen in haar werkelijke waarde zullen openbaren. Geen mooier plaats voor dit histo rische spel ware te kiezen dan de Markt vóór Haarlems oude raad huis. Voor de omwonenden brengt dit deel der feestviering gedurende enkele weken bezwaren mee, maar zij brengen dit offer gaarne. Liever dan in de begrafenisstemming van uw schrijver aan een katafalk het overlijden van een grappenmaker te betreuren. De Districtsleiding van de Kath. Jeugdbewegingen schrijft ons In den feestgids voor de viering van het 700-jarig -bestaan van de stad Haarlem wordt te kennen ge geven. dat ook de katholieke pad vinders en padvindsters zullen deelnemen aan de daarin gepu bliceerde activiteiten. Dit nu zal niet het geval zijn. De betreffende instantie heeft noch de districtsleiding van de Gidsen, noch die van de Verken ners bij 't ontwerpen van de plan nen genoodigd. Beide organisaties, die ook niet in de sub-commi&sie- Padvinders zijn vertegenwoordigd, zullen dientengevolge haar, vla den feestgids gevorderde, medewerking aan de uitvoering van de buiten haar om beraamde plannen ont houden. De levendige en geestige Sinfo- nia in Bes-gr. terts van Johann Christian Bach, met haar zangerig middendeel, vormde de inleiding van dit, als geheel, uitstekend ge slaagde concert. Dit werk van den „Londenschen" of „Milaanschen" Bach, zooals men Joh. Christian wel noemt, is van een Mozarteske fijnheid, en doet steeds bijzonder warm aan. De jeugdige hoboïst, die er een fraaie partij in vertolkte, mocht terecht van dirigent Hart- velt hiervoor een bijzondere hulde in ontvangst nemen. De violiste Renate Zwaardema ker deed zich, in het groote en moeilijke werk van Joh. Brahms, opnieuw kennen als een musicienne van formaat. Haar vertolking van het concert van den grooten Wee- ner was van een warmte en een technische volmaaktheid, welke be wondering afdwongen. Men bracht de kunstenaresse langdurig en staande hulde voor haar waarlijk superieure prestatie, waarvoor zij op haar beurt reageerde met een spontane, ragfijn voorgedragen toe gift. Hoe verdienstelijk overigens na de pauze de 4de Symphonie van Schubert, bijgenaamd de „tra gische," ook tot klank werd ge bracht, het kon ons de herinnering aan Renate Zwaardemaker's prach tige spel en gerijpte voordracht niet doen vergeten. Nogmaals, daarvoor hulde! Zij hoort, als violiste, op het ooncertpodium! J. Scheepens De toegangen tot de tribunes voor het openluchtspel zijn uit sluitend aan de Groote Houtstraat voor de kaarten gemerkt R en Z en aan de Smedestraat voor de kaarten L en N. Alle andere toe gangen tot de Groote Markt zijn afgesloten. Auto's kunnen parkee ren op de Nassauiaan en op de Ged. Oude Gracht. De besturen der kringen kwamen onder voorzitterschap van den heer A. Aengenent bijeen in het gebouw St. Bavo om het winterprogramma onder de loupe te nemen. Allereerst zullen in overleg met geestelijke adviseurs der kringen Credo Pug- no-clubs opgericht worden. Voor den drie-jarigen cursus tot oplei ding tot bestuurder begint belang stelling te komen. De bedoeling is dat deze in September zal begin nen. Voor dezen cursus kan men zich alsnog opgeven bij het secre tariaat Marsstraat 64. Voor de tsbudiedagjen die 17 Augustus in Voorhout worden gehouden, is de deelname gesloten, daar het aan tal cursisten, dat de afdeeling Haarlem mag sturen, overschre den is. Binnen enkele weken is een sche ma te verwachten van de leiding der Kath. Arbeidersbeweging en na bestudeering daarvan zal elke kring een programma, ontvangen. Ook zal een actie voor niet-ge- organiseerden en verkeerd-georga- niseerden alle aandacht van de kringen moeten hebben; hiervoor is reeds voldoende propaganda materiaal aanwezig. Hierna ontspon zich een uitvoe rige discussie over het Wit-Gele Kruis, daar voor vele arbeiders gezinnen de hulp onvoldoende en in vele gevallen niet te betalen is. Arbeidersgezinnen, die met deze moeilijkheden te kampen hebben, kunnen zich Zaterdagmiddag tus- schen 5 en 6 uur bij het advies bureau in het gebouw St. Bavo vervoegen. Bijzondere, aandacht werd nog gevraagd voor de aanstaande bede vaart naar Heiloo. Spoorkaartjes en regeling der bedevaart zijn Za terdag alleen nog maar te verkrij gen bij den heer B. Reijnders, Zo- mervaart 134. De voorzitter van Herwonnen Levenskracht gaf nog een uiteen zetting van de schitterende dona teurs-actie die de subcomité's van de kringen hebben verricht en vroeg aller medewerking voor den a.s. speldjesdag. Herwonnen Levenskracht hield een vergadering. In zijn openings woord wees de voorzitter, de heer B. Reijnders, er op, dat in enkele maanden 1000 dona teurs zijn geboekt. Voor den. te houden speldjesdag zal groote pro paganda worden gemaakt. Dit zal parochieel geschieden. De politie van Bloemendaal heeft twee Haarlemsche jongens van 18 en 19 jaar oud gisteren op heeterdaad betrapt bij het stelen van metselsteenen. Naar wij vernemen zal Vrijdag 9 Augustus in 't kader van de zeven de eeuwfeestviering in 't geboorte huis van den grooten Haarlemmer Nicolaas Beets een gedenksteen worden onthuld. Mevr. Ada Went-Beets, de jong ste dochter en het eenige nog in le ven zijnde kind van den schrijver van de Camera, is bereid gevonden de plechtigheid te verrichten. Nicolaas Beets was tweemaal ge huwd, beide malen met een jonk vrouw van Foreest. De twee zus ters schonken hem vijftien kin deren. Mevr. Went-Beets is thans 75 jaar en woont te Amsterdam; zy verheugt zich nog in een uit stekende gezondheid. Haar gelijke nis met den beroemden vader is frappant. Hedenmorgen is te Bloemendaal onder groote belangstelling ge opend de speeltuin Bispinckoord. In korten tijd is op het prachtige terrein een up-to-date speeltuin verrezen voor de kinderen der pa rochie. Ruim 250 kinderen zullen daar gedurende de maand Augus tus kiunnen schommelen, wippen, korfballen enz. Pastoor L. Beune zegende het terrein in en dankte het kerkbestuur en speciaal de ex ploitatiecommissie voor het prach tig verrichte werk. De heer Wilms Floet vertelde een en ander over de geschiedenis van Bispinck en daarna werden de wetten voorge lezen. Morgen, Vrijdag, zijn aan de beurt voor het afhalen van de nieuwe bonkaarten té Haarlem restant B; te Heemstede: van Dr t.m. FI. Gistermiddag omstreeks twee uiur geschiedde op het kruispunt van de Vondellaan te Aerdenhout een ernstige aanrijding. Een uit de Vondellaan komende mil.'aire wagen reed een dokter uit Over- veen, die met zijn motor uit den Schulpweg in de richting van den Westerlaan kwam-, aan. Hierdoor kwam de dokter zoodanig te val len, dat hij direct naar het Dia- conessenhuis moest worden over gebracht. Een der inzittenden van den militairen auto viel met het hoofd door de ruit en werd naar de Ripperdakazeme overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. Van 5 tot en met 9 Aug. zullen schoennenbonnen worden uitgereikt aan houders van tweede distributie- stamkaarten eindigende met het cijfer no. 8, voor zoover zij sinds 1 Januari 1945 geen bon voor be- Een regelmatige en zelfs verbeter de suikervoorziening is thans ge waarborgd, daar het verbruik voor de maanden November en December geheel uit eigen bietenoogst gedekt kan worden. Ook gaan de versche pingen uit Cuba, regelmatig door. Voorts is er nog een tegoed van 54.000 ton ruwe suiker van Enge land. Het rantsoen voor alle cate gorieën kan op 500 gram worden gebracht en de toewijzing aan en kele categorieën van de verwerken de industrie verhoogd. In de kringen van de bloem bollentelers heerscht, naar men ons vanbevoegde zijde meldt, ongerustheid over het overschot aan bloembollen, dat de oogst 1946 zal opleveren. Dat men met een surplus te kampen zou krij gen, werd doo|r de deskundigen reeds verwacht, omdat de afzet van bloembollen (hans veel meer moeilijkheden oplevert dan in normale tijden. Hoe groot het overschot van den oogst 1946 zal zijn, is niet met zekerheid te zeggen, omdat er nog een aantal onbekende factoren in het spel is, namelijk de opbrengst van den oogst en de grootte van den export naar die landen, waar heen de uitvoer niet gebonden is aan een contingent. Het surplus zal dus geschat moeten worden. Voor vroege tulpen zal dit on geveer 1.000 ton, voor late tulpen ruim 3.000 ton en voor narcissen ongeveer 4.500 ton bedragen. Daar de oogst dit jaar echter uit zonderlijk groot is, bestaat de mo gelijkheid, dat het overschot nog grooter zal zijn. De waarde van dit geraamd surplus, omgerekend tegen den minimumprijs, zal on geveer 10 millioen gulden bedra gen. De belangrijkste afnemer van voor den oorlog, n.l. Engeland met een import van 28.000.000 kg. in 1938, staat nu nog maar een in voer toe van 6.000.000 kg. Ook eén oplossing ln den vorm van een compensatie geeft geen resultaat. Een uitweg van eenige beteeke- nis voor het surplus zou zeer moei lijk zijn te vinden. Men zou zich dienen te beraden, in hoeverre de teelt moet worden aangepast aan de mogelijkheden van afzet. 87. Toen ging met recht de voorspelling van het oude zigeunervrouwtja in vervulling, want het was al water Wat de klok sloeg en de gevaren, die Willem Caspar in het zilte nat boven het hoofd hingen, waren legio- Hij zag den zwaardvisch niet en Vinkolini noch Toscanini hadden erg in h<rt drommelsche heest. Maar schrijver en teekenaar zagen hem wel. „Wat is dat", vroeg de schrijver, „kan dat geen zwaardvisch zijn?" „Het is t°™ niet waar", zei de teekenaar. „Ik heb er al veel over geschreven", ze' "e schrijver, „ofschoon ik het beest in levenden lijve nooit gezien heb. Maar als het klopt met mijn fantasie is dit een zwaardvisch, kijk zelf maar. D® teekenaar keek over den schouder van den schrijver en schrok verschrik kelijk. „Halen, halen", schreeuwde hij. Met verdubhelden ijver gingen len aan het trekken. Ze trokken zoo hard dat ze hoe langer hoe meer aen- terover helden. En op een gegeven oogenblik sloegen ze Sn ;een rijtje tegen den grond. De zwaardvisch begon inmiddels aan het touw te zagen. Toen voelden de hertog en zijn makkers, dat er iets niet in orde was. En toen ook k»egen ze den zwaardvisch in de gaten, die bijwijlen zijn neus b0)®1! de golven uitstak en hen aankeek met kleine groene vettige oogjes. ,a' hij ze wel eens mores wilde leeren. „Dat ziet er niet florissant uit". ae? de hertog, „dat zal wel op een vechtpartij uitdraaien". Hij naderde het beest en zwom eindelijk vlakbij. De groene oogjes begonnen te glimmen van plezier. En het touw raakte.al aardig door. „Nu of nooit!" riep hertog, „ik zet alles op alles. Zing een lied Vinkolini. Roep den burger moed in, jullie daar op het dek. Willem Caspar gaat strijd leveren met .ean zwaardvisch." „Zie je. dat ik het bij het rechte eind heb", riep de schrij ver enthousiast, „het is een zwaardvisch Hij begon te zingen van P1?" zier. Toen begonnen ze allemaal te zingen. Vinkolini overstemde het S°'- vende zeewater. En de hertog, dapper gelijk altjjd, plonsde boven op het gevaarlijke beest. roeps- of gewone schoenen ont vingen. De uitreiking zal geschieden aan de bewonoers van IJmuiden, Vel sen-(Dorp) en Driehuis, ten kan tore van den dienst aan den P. J. Troelstraweg5 Aug. A t.m. G; 6 Aug. H t.m. Q: 7 Aug. R. t.m. Z. Aan de bewoners van Santpoort in een lokaal van het Badhuis aan de Wüstelaan: 8 Aug. A t.m. Z. Aan de bewoners van Velsen-Noord in het Gntspanningslokaal van de Java-Deurenfabriek: 9 Aug A t.m. .Z De loketten zijn geopend van 9 12.30 en van 2—4 uur. Van 5 t/m 29 Augustus a.s zullen nieuwe levensmiddelenkaarten wor den uitgereikt. De uitreiking ge schiedt aan de bewoners van IJmuiden, Velsen (Dorp) en Driehuis in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg op: Maandag 5 Aug. A t/m BI; Dinsdag 6 Aug. Bm t/m C; Woensdag 7 Aug. D t/m P; Donderdag 8 Aug. G t/m Hi; Vrij dag 9 Aug. Hj t/m J; Zaterdag' 10 Aug. K; Maandag 12 Aug. L t/m M; Dinsdag 13 Aug. N t/m O; Woensdag 14 Aug. P t/m R; Don derdag 15 A.ug. S t/m St; Vrijdag 16 Aug. Sw t/m W; Zaterdag 17 Aug. V; Maandag 19 Aug. W t/m Z. Aan de bewoners van Santpoort in een lokaal van het Badhuis aan de Wüstelaan Dinsdag 20 Aug. A t/m G; Woensdag 21 Aug. H t/m L; Donderdag 22 Aug. M t/m Q; Vrijdag 23 Aug. R t/m V; Zaterdag 24" Aug. W t/m Z. Aan de bewoners van Velsen- Noord in het Ontspanningslokaal van de Java-Deurenfabriek aan den Wijkerstraatweg op: Maandag 26 Aug. A t/m J; Dinsdag 27 Aug K t/m Q; Woensdag 28 Aug. R t/m Z HEEMSTEDE—BENNEBROEK Houders van T.D.'s eindigende met no. 8 komen in aanmerking voor een schoenenbon, voor zoover zy sinds 1 Januari '45 geen bon voor beroeps- of gewone schoenen ont vingen. De uitreiking geschiedt voor Bennebroek in het gemeentehuis Donderdag 15 Augustus van 9 30 12 uur A t/m Zvoor Heemstede aan het kantoor v. Merlenlaan 2: 12 Aug. 2—4 A, B, C;" 13 Aug. 2-A D, E, F; 14 Aug. 2—4 G, H, X; 15 Aug. 2—4 J, K, L; 16 Aug. 2—4 M, N; 19 Aug. 2—4 O, P, Q, R; 20 Aug. 2—4 S, T, U, V; 21 Aug. 2—4 W, X, IJ, Z. Personen behoorende tot de be kende voorrangsgroepen kunnen rijwielen en rijwielbanden aanvra gen 5 en 6 Augustus. Deze formu lieren moeten 7, 8 en 9 Augustus worden ingeleverd, het kantoor v. Merlenlaan 2 is hiervoor op ge noemde data 's-middags van 24 uur geopend. Het loket Binnenweg 160 zal voor afhalen van formulieren van 517 Augustus gesloten zijn. Gedurende diep tijd moeten alle aanvragen aan het kantoor v. Merlenlaan 2 worden gericht. De Haarlemsche sportvereenl" ging „De Kampioen" hield dagen een individueele rit ®ver km., waaraan een groot aanta renners deelnam. Portegies er* Neeft stonden gedurende den 8e' heelen wedstrijd een halve ron" de aan den kop, totdat P1'"1 met een kracfhitigel spurt beioe inhaalden en als eerste uit strijd kwam. De uitslag is als volgt Duins in 1 uur 29 min. 48 s€C 2. Portegies, 3. Gerritsen, 4. L™"0® 5. de Vos. Amsterdam, 31 joh De beurs opende vandaag prijshoudend, met in enkele afd®®' gen een iets zwakkeren onderton* De obligatlemarkt toonde V® verandering. Staatsfondsen 01 prijshoudend. De markt sloot licht verdeeld- HILVERSUM X, 301 M. ^0 Nieuwsber. 7.15 Ochtendgy"" - 7.30 Gram. 7.45 Woord voor d« dag. 8.00 Nieuwsber. 8.15 Pr°§ overz. 8.20 pram. 10.30 Morge" dienst. 11.00 Gram. 11.15 clarinet. 11.45 Familieber. 12.00 Molto can tabile. 13.00 Nieuwsber. 13- progr.-overz. 13.20 Mandolin» 14.00 Gram. 14.20 Schrijvers. Ij»*" Hoborecital. 15.00 Blaaskwajtev 16.00 Declamatie. 16.30 OrgelbefcR 17.15 Gram. 17.30 Marinierskapea. 18.30 De Ned. Strijdkr. 19uu Nieuwsber. 19.15 Progr.-overz. 19.20 Gram. 19.40 Leeslamp. 2";"" Nieuws. 20.05 Van het K-N-M-j 20.08 Radio Philharm. ork. Op de brug. 21.15 Gram. 2l-3° Oranjegarde". 22.00 NieuwsDe*. 22.15 Vragen. 22.30 Gram. Henriette Bosmans. 23.30 G"a' HILVERSUM II, 415 M- J.00 Nieuwsber. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuwsber. Progr.-overz. 820 Gram. Huisvrouw. 9.00 Gram. 9-30 wa terst. 9.50 Gram. 10.00 Morgen»- 10.20 Regenboog. 10.45 Jo Hekkerr van Eysden, sopraan. Vrouw. 11.30 Eddy Walis 12"u Herman Blazer, cello. 12.30 Sport. 12.35 Pierre Falla, orgel. 1300 Nieuwsber. 13.15 Romancers. 14.00 Kookkunst. 14.20 Aeolian Sextet. 15.00 Voordr. 15.15 Gram. l»-3" Hoorspel. 16.00 Jan Vogel. 16-30 Vacantie. 17.00 Gram. 17-30 H A- R.K. 17.35 „Cantare". 18 00 Nieuwsber. 18.15 Sweetness ana rhythm. 18.35 Gram. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Departem. 19.30 Hoorspel. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.30 Lezing. 21.00 Op de brug. 21.15 Gram. 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Jazz-progr. 22.40 Avondw. 23.00 Nieuwsber. 23.15 Gram. Directeur; J. J. W, Boerrigter. Waam. Hoofdredacteur; W. Severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2