Ontwerp Vermogensaanwas vindt instemming NIEUWE BONNEN DE KOOL NOCH DE GEIT Uitreiking van werk schoenen Staatsschuld bedraagt niet 20 doch 27 milliard Nederlandsche druiven in de Londensche winkels HET BOTERHUIS Geldigheidsduur eibon verlengd DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1946 PAGINA! Bagage van de Nieuw Amsterdam Tuchtrechtspraak voor de voedselvoorziening Speciaal poststempel Examens Tenniskampioenschappen Derde dag DAMPROBLEEM Prima kaas Eerste soort boter Fijne vleeschwaren E.V.C.N.V.V. Buitenlandsch overzicht TWEEDE KAMER _.et krampachtig zoeken naar een T_J oplossing van de Palestij nsche I I kwestie schijnt in een beslissend - stadium gekomen te zijn door de publicatie van de voorstellen der Britsch-Amerikaansche commissie ad hoc in de beide Huizen van het En- gelsche Parlement. Vier partijen ziju hierbij onmiddellijk geïnteresseerd: Groot-Brittannië, de V. S., de Joden over de geheele wereld en de Arabie ren. Aan Engeland, den mandataris over het Heilige Band, valt de ver entwoordelijkheid toe, maar. het heeft daarbij te rekenen met de drie andere betrokkenende V.S. moeten den nood zakelijken steun verleenen bij het doorvoeren van welken maatregel ook, daar vooruit kan worden aangenomen, dat geen oplossing zoowel 'Joden als Arabieren bevredigen zal. Toch heeft de commissie dit laatste geprobeerd. Zij heeft de kool en de geit willen sparen: de Joden krijgen hun staat, maar kleiner en minder zelfstandig dan zij wenschen; terwijl de Auabieren in de voorgestelde ver deeling een garantie kunnen zien, dat de Zionistische penetratie niet geheel Palestina tot een Joodschen staat zal maken, maar toch een stuk van het land moeten opgeven. Deze regeling is voor geen van beiden een vervulling van de verlangens. Voor de Joden is zij echter minder ongunstig dan voor hét Arabische bevolkingsdeel. Zij gaat immers uit van een bestaanden toestand: het door hen gekoloniseerde en tot bloei gebrachte gebied wordt hun definitief toegewezen. Zelfs wordt het zoo gewraakte aantal van 100.000 Joodsche immigranten toegestaan. De Arabieren' daarentegen hebben van het begin af gestreden tegen de stichting van een Zionistlschen staat, onver schillig in welken vorm of omvang, op fcüaf grond,' en met kracht hebben ze zich gekeerd tegen een immigratie, die altn hun overwicht in Palestina een einde dreigde te maken. Tusschen deze twee vuren bevindt zich Engeland, dat door het opkomen der Arabische Liga aangewezen is op vriendschap dier Liga in het belang van zijn positie in het Midden-Oosten. Het zoekt de hulp der V. S., die echter aan den Joodschen kant staan. Juist het verschil in sympathie maakt de samenwerking op dit punt tusschen de twee Angelsaksische mogendheden zoo moeilijk en dubieus. En dit zal wel de reden zijn dat de commissie geen radicale voorstellen heeft gedaan, maar het geschipper der laatste maan den liever voortzet. Met het gevolg, dat Amerika, Zion en Arabië al evenmin tevreden zijn als Engeland zelf. De plaatselijke distributiedien- eten zullen binnenkort een begin maken met de uitreiking van de bonnen voor werkschoenen, waar voor van 17 tot en met 29 Juni j.l. aanvragen zijn ingediend. De diensten zuilen belanghebbenden een berichtkaart zenden, wanneer Bij den hun toegewezen bon kun nen afhalen.' Eten gedeelte van de ie Maart 1946 te Singapore aangehouden bagage van gerepa trieerden van de Nw. Amster dam ls in Amsterdam aangekomen. Op verzoek van de Nibeg is deze bagage verzegeld. Al diegenen, die van dit schip bagage missen, wor den verzocht onder duidelijke ver melding van naam en adres en in houdsopgave hiervan mededeeling te doen aan het secretariaat van de Nibeg, Koningslaan 19, Amsterdam (Zuid) vóór 10 Aug. e.k. Ambtenaren voor de tuchtrecht spraak voor de voedselvoorziening hebben in Juni 4809 processen-ver baal ontvangen, opgemaakt tegen ondernemers wegens overtredingen op het gebied van de voedselvoor ziening. De tuchtrechters voor de voedsel voorziening hielden 135 zittingen, waarin 2259 uitspraken werden ge daan en waarbij in totaal voor 1 195.495 aan boeten werd opgelegd. 2070 delinquenten betaalden aan schikkingen f 96.133. (Van onzen parlementairen redacteur) Aan het begin van de vergadering van de Tweede Kamer Woensdag middag heeft de heer Joekes verlof gevraagd een interpellatie te houden over de reorganisatie van het, minis terie van O., K. en W., alsmede het verleenen van ontslag aan een aantal hoofdambtenaren en andere ambtenaren van dit departement. In de vergadering van Donderdag zal nader over dit verzoek beslist wor den. Vervolgens aanvaardde de Kamer een aantal wetsontwerpen, o.a. de wijzi ging van de Bevorderingswet voor de Zeemacht 1902 en van de Pensioenwet voor de Zeemacht, het wetsontwerp Afwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van den wettelijken tijd, het wetsonwerp Ongevallenver zekering van In Nederland wonende werklieden, die In Duischland in de grensstreek werkzaam zijn en hef wetsontwerp Wijziging der Ziektewet. Vervolgens heeft de Kamer zich des middags en des avonds onledig ge houden met de uiterst ingewikkelde materie van het wetsontwerp Vermo- gensaanwasbelasting, een kwestie van zóó technlschen aard, dat zij, eenige algemeene aspecten bulten beschou wing gelaten, nauwelijks geschikt is om door een politiek lichaam als de Tweede Kamer behandeld te worden. Het was dan ook een echte dag voor de belastingspecialisten. Op dezen eersten dag is men verder niet gekomen dan de algemeene be schouwingen, die de minister van Fi nanciën beantwoord heeft. De verga dering van Donderdagmiddag is vrij wel geheel gewijd aan de behandeling der artikelen, welke uit den aard dei- zaak nog meer technlsch-gespeclall- seerd belooft te worden. Het wetsontwerp heeft, zooals ook reeds uit de omvangrijke schriftelijke voorbereiding geble ken is, over het algemeen veel instemming gevonden, al heeft de schriftelijke behandeling dan ook aanleiding gegeven tot vrij veel en niet onbelangrijke wijzigingen, waarvan de voornaamste wel is, dat het ministerie eenigszins on gaarne bereid is gebleken het door hem voorgestelde proportioneele tarief voor de heffing op de op oorbare wijze verkregen vermo gensaanwas van natuurlijke per sonen te veranderen in een pro gressief tarief, varieerend van 50 tot 70 pet. Ondanks deze en andere wijzigin gen bleven de meeste sprekers toch verschillende bezwaren in het wets ontwerp zien, doch niemand stelt zich ook voor. dat deze alle te on dervangen zullen zijn. Daarvoor zijn de moeilijkheden van een dergelijke belastingheffing te groot. Vandaar dan ook, dat minister Lleftinck hieruit een gemakkelijk afgument kon smeden tegen een vrij algemeen geopperd bezwaar, namelijk dat de wet zoovele practlsche vraagstukken ter oplossing wil overlaten aan de uitvoeringsbeschikkingen van den minister. Juist als er vele onbillijk heden te vreezen zijn, is het ge vaarlijk in de wet een maximum aan definitieve bepalingen te géven. Vrijwel unaniem waren de be zwaren tegen de redactie van art. 27, waarin de op onoorbare dan wel op ongerechtvaardigde wijze verkregen vermogensaanwas omschreven wordt. Men zag daarin een bron van groote onbillijkheden, en men bleef die zien, ook nadat er bij de schriftelijke ge- dachtenwisseling al heel wat over te doen is geweest. Thans deelde de minister mede dat hij voor dit artikel wel een re dactie meent gevonden te hebben, die aan de bezwaren tegemoet kan komen, zooals hij bij de behandeling van het artikel nader zal onthullen. De strekking daarvan zal zijn vast te stellen, dat als onoorbare vermo gensaanwas niet zal beschouwd wor den die vermeerdering van vermogen, verkregen door het leveren van goe deren of het verrichten van dien sten aan of door middel van orga nisaties, dienende ter voorziening ln de behoeften van de Nederlandsche bevolking. Ook op enkele andere punten was de minister conciliant, zooals ten aanzien van de pensloenresten, waar van hij de grens wilde verhoogen en de famllievennootschappen, waaraan hij verder tegemoet wil komen. Doch hij bleef onverzettelijk ten Nederlandsche vindingrijkheid. De drie Nederlandsche schepen, „De Both", de „Van Outshoorn" en de „Bontekoe" in volle zee, nadat zij de maandenlange blokkade der havenarbeiders te Bris bane doorbroken en de haven verlaten hadden anzien van den aandrang om oor logsslachtoffers speciaal te ontzien. De weinige oorlogsslachtoffers, die ondanks de geleden verliezen toch nog een zoodanige vermogensaanwas hebben geboekt dat zij onder deze belasting vallen, kunnen waarlijk geen billijke reden laten gelden ont zien te worden. Voorts zag de mi nister voor het voeren van een so ciale gezinspolitiek in dit wetsont werp geen aanleiding. In de vrij uitvoerige beschouwing die hij aan de bespreking van bet wetsontwerp vooraf liet gaan, deel de de minister nog enkele wetens waardigheden mede. Het wetsontwerp op de vermogensheffing ineens is toegezonden aan de Commissie van Advies in belastingzaken en we mo gen erop rekenen, dat we er in Augustus nader van zullen hooren. De bezuinigingen op de be grooting 1947, die op het punt staat naar den Raad van State gezonden te worden, hebben tot een zoodanige verlaging van de uitgaven geleid, dat men een heel eind nader tot een sluiten de begrooting gekomen is. En tot doodelijke ontsteltenis van den verwoed zuinigen heer De Wilde, deelde de minister mede, dat de laatste berekeningen heb ben aangetoond, dat de staats schuld niet 20 milliard bedraagt, zooals men aanvankelijk eenigs zins grof heeft geraamd, doch 27 milliard.. Hij kon er, heel laconiek overi gens, aan toe voegen, dat de staatsschuld in de komende jaren, zoolang de begrooting niet sluit, en er allerlei zware investeeringen ten behoeve van het herstel ge daan moeten worden, nog wel wat verder zal stijgen. De processie der boetelingen te Fumes. In het Vlaamsche plaatsje Fumes werd ten aanschouwe van een groote menigte geloovigen de beroemde processie der boetelingen gehouden Met ingang' van heden wordt in Engeland de invoer van versche druiven uit Nederland weer toe gestaan. De opheffing van het in voerverbod viel samen met de opening van den nachtpoist- en vraoh (dienst op Londen van de K.L.M. Ondernemende exporteurs hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt, hun eerste zendin gen druiven met den nachtdienst der K.L.M. te verzenden. In den afgeloopen nacht, om streeks 12 uur, arriveerde de eerste zending op Oroydon, zoodat dit door de Bngelschen zoo gewaar deerde product uit Holland reeds vanmorgen bij de opening der win kels te koop was. Na de munitieontploffing in den IJpolder te Amsterdam. Van de boerderijen, die in de nabijheid van de opslagplaats der muni tie gelegen waren, bleef niet veel meer dan een ruïne over Naar wij vernemen zal tijdens het wereldschaaktournooi te Groningen ooör de Posterijen, die een hulp kantoor inrichten ln de tournooizaal. voor de afstempeling van poststuk ken een speciaal poststempel ge bruikt worden. HAARLEM. Hoofdacte. Geslaagd voor volledig examen: H. J. A. Breet, Amsterdam; J. Droog, Amsterdam, en T. A. Everhardus, Amsterdam. Gedeelte A; p. Gans, Oostzaan, en D. L. M. Gerlach, Gelselaar. Gedeelte B: T. P. M. Kuit, Amster dam; P. Langhout, Beverwijk; C. Klein, Den Helder; L. D. v. d. Berg, Santpoort, en G. H. Kreyebroek, Haarlem. In de vierde ronde van het heeren enkelspel hebben de winnaars van de eerste ronden de vrijgestelde spe lers ontmoet, doch slechts een van deze acht ontmoetingen is voor die winnaars een succes geweest. Mr. Taminiau sloeg n.l. Reidt met 75, 63. Hot merkwaardige was dat in de overige zeven partijen de vrijgestelde spelers hun plaats niet alleen rechtvaardigden door overwin ningen, doch zelfs geen enkele set verloren. De uitslagen waren: Rinkel—Stas 63, 64. Tesch- macherKlinkspoor 61, 61. Krijt Bosschaart 63, 60. Wilton Karsten 6—4, 62. v. d. KrukB'ou- man 60, 64; v. Meegerende Rooy van Zuidewijn 61, 63; BornMulder 61, 63. Damesenkelspel: mevr. Dlemer-Kool verloor van mevr. vleugels-Schutter met 63, 64 en mevr. Scholten- Klein van mevr. Jonquiere met 63, 57, 61; mej. Couquerque ver sloeg mej> Eggersman 61, 61; mevr. v. d. Krukmej. Grosveld na 34 in de derde set met 61, 3—6, 64; mej. Hermsenmevr. Lubbers 108, 97; mevr. Blaissemevr. No. P. v Aken te Breda. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen van de geheele maand Juli Ingezonden worden tot half Augus tus aan het adres; B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. - Rectificatie. In probleem No. 1246 van de. Juni-serie is een fout geslopen, die eerst heden werd ont dekt. Hier volgt nogmaals de stand van het vraagstuk in cijfers: Zw. 9 St. op 5, 9, 12, 19, 22, 25, 26 28. 36. Wit 10 St. op: 33, 34, 37—42,' 45, 50. Wit speelt en wint. Oplossingen van dit probleem kunnen gelijk met die van de Juli-serie Ingezonden wor den, waarna dan de uitslagen van Juni en Juli' tegelijk bekend gemaakt zullen worden. Oplossing. No. 1251A van C. v. d. Sommen te Eindhoven. Wit speelt 31—27, 22. Zl7x30 gedw. 42, 32, z28, 38, 19, 33 en wint. Zeer fraai van stand en ontleding met verrassend slagwerk. No. 1252 van C. Nierop te Amster dam. Wit: 42—38, 23, 45—40, 34, 43—39, 42, 43, 22, 13, 3, 8 en wint. Stand iets -minder mooi; ontleding en vooral eindstand buitengewoon Veien zullen hierin de winst overzien hebben. Koch 64, 6—1; mevr. v. d. Wal— mej. v. Vliet 6—0. 6—3; mej. Knot tenbeltmej. Harto.o' 64, 75. In de dubbelspelen zijn nog geen be langrijke partyen gespeeld. BONKAARTEN KA, KB, KC 608» 463 t/m 467 brood 800 gr. brood 468 brood 400 gr. brood 471 boter enz. 125 gT. boter 472 boter enz. 250 gr. margarine 481 boter enz. 100 gr. vet 482 suiker 500 gr. suiker 483 algem. 100 gr. zelfr. bakmeel 484 alg. 200 gr. kaas 485 alg. 250 gr. jam, stroop, ena. B 89 reserve 1600 gr. brood C 89 reserve 800 gr, brood B 90 reserve 100 gr. kaas B 91 reserve 2 kg. aardappelen C 90 reserve 1 ei BONKAARTEN LA, LB, LC 60S» 405 vleesch 100 gr. vieesch 406 vleesch 400 gr. vleesch 407 vleesch 8 oz. meat and vegetabl. B 73, C 73 melk 3% liter melk A 73 melk 2 liter melk 401 aardappelen 3 kg. aardappelen BONKAARTEN KD, KE 608: 963, 964 broed 800 gr. brood 971 boter enz. 250 gr. boter 972 boter enz. 125 gr. margarine 982 suiker 500 gr. suiker 984 algem. 100 gr. kaas 100 gr. zelfr. bakmeel 985 algem. 250 gr. jam, stroop, enz. B 89 reserve 800 gr. brood E 89 reserve 500 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuit BONKAARTEN LD, LE 608: 905, 906 vleesch 100 gr. vleesch D 73, E 73 melk 6 liter melk 901 aardapfjelen 1 kg. aardappelen Tabakskaarten enz.: T41 2 rants, tabaksartikelen en 2 rants, sigaren van minder dan 18 ct. p. st. of een pakje kerftabak van 40 gr. merk „Pax". V 41, V 42 100 gr. chocolade en/of suikerwerk X41 2 rants, tabaksartikelen. X 42 100 gr. chocolade en/of suiker werk De bonnen voor melk zijn geldig t/m 10 Augustus. Voor de week van 11 t/m 17 Aug. zullen voor tabak, melk en aard appelen nog bonnen worden aan gewezen. Op de suikerbonnen 482 en 932 zal voornamelijk geraffineerde sui ker verkrijgbaar zijn. In enkele ge vallen zal men echter met ruwe suiker genoegen mcjeten nemen. Deze week is wederom 100 gr. vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veer tien dagen ontvangt. Bovendien is op bon 407 vleesch 8 oz. (ca. 224 gram) meat and vegetables ver krijgbaar. (v.h. Fa. Sacré) OW ADRES voor DE OUDSTE EN BEKENDSTE ZAAK VAN HAARLEM Groote Houtstraat 33 Tel. 21626 Amsterdamstraat 18. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen B 87 reserve voor één ei geldig blijven t/m 10 Augustus a s. Het E.V.C.-congres in Amsterdam heeft met 75.000 tegen 37.000 stemmen besloten de besprekingen over de fusie tusschen E.V.C. en N.V.V. voort te zetten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3