Nederlandsch voorstel verworpen Rond het wetsontwerp der nieuwe spelling Tegemoetkoming van Molotof NIEUWE SALARISREGELING VOOR ONDERWIJZERS VERWACHT OPLICHTER VAN GROOT FORMAAT v Beleg van Tel-Aviv geëindigd Tot hoofd en hart J Bonnen inleveren voor fruit Prins Bernhard komt 69ste JAARGANG No. 23611 VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week' VREDESCONFERENTIE HUYSMANS' KABINET ZATERDAG GEREED? De Parijsche conferentie. De Belgische gedelegeerde Paul Spaak, die met 13 tegen 7 stemmen werd gekozen tot voorzitter der commissie voor het reglement, wordt door den Amerikaanschen gedelegeerde, James Byrnes (links), gélukgewenscht In vasie-voor schot en bijzondere uitkeering Het weer Wat ge maar half kent, be haagt nimmer geheel. De vreugde begeleidt de vol maakte handeling, bloeit uit haar op als een bloem uit volgroeiden stengel Pseudo-illegale werker eindelijk door de mand gevallen Vier schepen uit Brisbane vertrokken ZAKEN SLUITEN Haarlem treft voorbereidingen ter viering van het 700-jarig be staan der stad. Onder „toezicht" van Laurens Jansz. Koster wor den groote tribunes gebouwd Export van haring NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De commissie, welke tot taak heeft het reglement van de vredesconfe rentie op te stellen, heeft Donderdag een voorstel van den Nederlandsclien gedelegeerde, Van Boetzelaer, ver worpen. Het voorstel behelsde het verzoek aan alle 21 naties, ongeacht of z 11 al of niet ln oorlog waren ge weest met de vroegere As-satellieten, een stem ln de commissie te geven. „Wil 7.(|ii er tegen, aldus Van Boet zelaer. dat de groote mogendheden hun wil aan de kleinere landen op leggen. De overwinnaars moeten hun politiek van Intimidatie laten varen." Onze Parijsche correspondent tele foneerde hét volgende verslag over de zitting; De delegaties b'evinden zich op het moment in het donkere woud der procedure. Dit stadium Is echter van het hoogste belang. In de zitting van de Commissie werd het Nederlandsche voorstel met B stemmen vóór en 11 tegen en 1 onthouding verworpen. Wat is namelijk de zaak? De door de Groote Vier opgestelde procedure bepaalt, dat de af zonderlijke commissies, welke zich bezig zullen houden met de bestudeering van de politieke, territoriale en economische clau sules voor ieder der vijf ex-vijan- deli|ke mogendheden, samenge steld zullen worden uit verte genwoordigers van de staten, die ln den raad der ministers zitting hebben of met de vijandelijke staten in oorlog zijn geweest. Voor Nederland beteekent zulks, dat het slechts vertegenwoordigd zal zijn in de commissie voor Italië. De argumenteering van onzen mi nister, dat het werk in de commis sies als de hoeksteen is te beschouwen van den geheelen conferentie-arbeid en dat hij niet goed inzag hoe 'n bui ten het commissiewerk gehouden de legatie dan wel de mede-verantwoor ding voor het eindresultaat op zich zou kunnen nemen, was zeer zeker een sterk argument. Vooral de En- gelsche delegatie bracht tegenargu menten naar voren, o.a. dat over alle conclusies van de commissies ten slotte in een voltallige zitting der conferentie beslist wordt. De Nederlandsche .delegatie is niet temin niet geheel met leege han den bl(|ven staan. Een voorstel van Molotof, waarmede deze meende aan Tijdens een persconferentie heeft Camille Huysmans verklaard, dat hij de opdracht om een regeering te vormen terstond heeft aange nomen. Vrijdag, of op zijn laatst Zater dag, hoopt de formateur met zijn kabinet gereed te zijn. Hij heeft den voorzitter van de Kamer medege deeld, dat het kabinet zich Dinsdag aan de Kamer zal voorstellen. 38, 29 en 30 Augustus zal te Nij megen een congres worden gehouden gewijd aan te toekomst der Neder landsche beschaving. den wensch der Nederlanders tege moet te komen, werd met algemeene stemmen aanvaard. De Engelsehe af gevaardigde merkte naar aanleiding hiervan op, dat de Nederlandsche delegatie deze tegemoetkoming niet moet zien als een toegestopte gift. maar als de erkenning van haar goed recht. Dit recht, behelst, volgens Mo- lotof's voorstel, dat leden der con ferentie, die geen lid zijn van een of andere commissie, door die commis sie toch gehoord zullen worden, tel kens wanneer zij meenén, dat c%i voor hen gewichtig punt aan de orde is. Bij de openbare stemming over het Nederlandsche amendement stem den China. Australië, Canada, Zuid- Afrika, België. Griekenland, Ethiopië. Brazilië met Nederland, maar de V.S. onthielden zich. Binnen enkele dagen kan de afkondiging worden tegemoet gezien van het Koninklijk Be sluit, waarbij ls bepaald, dat het z.g. invasievoorschot thans ook kan worden verstrekt aan de on derwijzers bij het Lager Onder wijs, wier bezoldiging steunt op hét bezoldigingsbesluit B.R. 1934, Nadere bijzonderheden omtrent degenen, die daarvoor ln aan merking komen en aangaande de uitbetaling van dit voorschot zullen aan de gemeente- en schoolbesturen worden verstrekt. Gelijktijdig kan worden verwacht, liet KonfnkHlk Besluit, waarbij, in afwachting van de nieuwe salatis- regelihg, aan de onderwijzers bij liet Lager Onderwijs een bijzondere uit keering wordt toegekend. In het Lort komt deze regeling hierop neer, dat aan de op 1 Juli 1946 in vasten dienst zijnde onderwijzers bij het lager onderwijs boven hun wettelijke bezoldiging een bijzondere uitkee ring wordt toegekend, bedraglende voor de gehuwden en de ongehuw de 11, eenlge-kostwinners, die op 1 Juni 194(1 tenminste de drie daar aan voorafgaande maanden in vasten of tijdelijken dienst waren, f450, en voor de ongeljmvden, niet eenlge- kostwinners, 1180. Voorzoover laatst- Verwachting tot Zaterdagavond: Ilier en daar nog eenigP regen later brekende bewolking. Ma tige, naai de kust tijdelijk vrl krachtige wind tusschen West en Zuid-West. In het binnenland iets hoogere temperatuur Zon onder 20.30 maan 12.03— 23.09, zo„ On 5 03. Aan het voorloopig verslag be treffende het wetsontwerp „Voor schriften met betrekking tot de schrijfwijze van de Nederlandsche Taal" is het volgende ontleend: Eenerzüds juicht men het toe, dat de regeering door een wette lijke regeling wil trachten eenheid te scheppen in den chaos op het gebied van de spelling en verheugt men zich over de overeenstemming bereikt met de Belgen, terwijl men de hoop uitspreekt, dat de nieuwe spelling nog met ingang van 1 September 1946 zou zijn door te voeren, anderzijds betoogt men ech ter, dat nu in Beligië de voorstellen der commissie reeds bekrachtigd zijn, Nederland in zekeren zin voor een fait accompli wordt gesteld. Men meent, dat het ontwerp In grijpt in de taal zelf en oppert voorts bezwaren tegen het facul tatief stellen van de naamvals-n, wat men als een verarming van de Nederlandsche taal ziet. Bovendien is hetgeen de commis sie ten aanzien van de naam vals-n en het gebruik van de voor naamwoorden ,,hij'' en „zij" bij zelfstandige naamwoorden voor stelt, niet geheel duidelijk. Voorts heeft men er bezwaar te gen, dat aan de regeering, in casu aan den minister van O., K. en W., de groote bevoegdheid zal worden toegekend bij eenvoudigen algëmee- nen maatregel van bestuur, dus zonder medewerking van de volks vertegenwoordiging, de officieele spelling vast te stellen, welke dan door alle ambtelijke organen en door het gëheele onderwijs, voor zoover openbaar of gesubsidieerd, zal moeten worden gevolgd. genoemde onderwijzers op 1 Juni 1946 niet inwoonden pij i,et gezin, waartoe zjj behooren, bedraagt de uitkeering f 300. De op 1 Juni 1946 in tijdelijk dienstverband zijnde onderwijzers hebben mede aanspraak op de bij zondere uitkeering, in de gevallen, waarin de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschapper» ver klaart, dat zjj op grond van den duur hunner werkzaamheden gelijk kun nen worden gesteld met de in vas ten dienst verbonden onderwijzers. In gevallen, waarin deze regeling niet naar billijkheid voorziet, kan oenoemde minister bepalen, dat als nog aanspraak op de bijzondere uit keering kan worden gemaakt. Ook onderwijzers op wachtgeld komen voor de- uitkeering of een gedeelte daarvan in aanmerking. Voorschrif ten omtrent de uitbetaling, welke in teirmijnen zal geschieden, worden door den minister van Financiën ge geven, met dien verstande, dat de eerste uitbetaling tenminste een derde gedeelte der uitkeering be draagt en zoo spoedig mogelijk zal geschieden. Zooals bekend, zal in de tweede helft van Augustus een distribu tie voor appelen, peren en pruimen worden ingevoerd. In verband daar mede zijn de bonnen 473 algemeen en 973 algemeen aangewezen als vóór-inleveringsbonnen, die men tot uiterlijk 8 Augustus bij een groenten- en/of fruithandelaar kan inleveren en waarop over enkele weken een nader te bepalen hoe veelheid appelen, peren en/of prui men zal worden verstrekt. Over het geheele land zullen de zelfde rantsoenen gelden. Ook in de behoeften van ziekenhuizen en soortgelijke instellingen zal worden voorzien. Daar de aanvoer van druiven en perziken voor binnen- landsch gebruik, o.a. in verband met den export van druiven naar Engeland, te gering zal zijn om een landelijke distributie mogelijk te maken, zullen deze producten bui ten de regeling blijven. Het dorp Arguropoulion bij Laris- sa werd Donderdag tijdens gevechten tusschen communisten, die het dorp aanvielen, en Grieksche regeerings- troepen, verwoest. De 48-jarige gepensionneerde ta- kelaar van de Rijks-.Marinewerf te Den Helder, R. J. Clee tijdens de be- zetiting als evacué met vrouw en kind woonachtig te Akersloot, be hoorde aanvankelijk tot dat soort lieden, die door de zelfverzekerde en gewichtige wijze, waarop zit over Illegale zaken spraken, onmiddellijk achterdocht wekte bij de werke lijke ondergrondsche strijders. Zooals vele anderen, leed ook Clee aan wat men gewoon was te noemen „splon- nitus". Niettemin slaagde hij er lang zamerhand lil ondanks fantastische verhalen over zi|n relaties ln Rot terdam, die Nederlanders naar En geland hielpen ontvluchten, eenig tertrouwen te wekken. Dit groeide, nadat zijn Rotterdamsclie relatie er inderdaad in slaagde een Alkmaai- stlien arts, dr. Hamburger, naar Frankrijk te krijgen. Van de f 10.000.-, ilie Clee voor deze hulp ter hand werd gesteld, behield hij er zelf f 5000.—. Toen kreeg Clee den smaak te pak ken, zijn fantasie en geldzucht be gonnen aich te roeren. Gedurende de twee laatste Jaren voor de bevrij ding wist hij tal van illegale wer kers met een geperfectionneerd raf finement op te lichten voor een to taal bedrag van f 162.200. HU schiep daartoe een Duitschen generaal, dien hij Cramer noemde en in wien hij steeds beweerde een on- misbaren steun te hebben. Met de bedragen die Clee van zijn slacht offers wist los te krijgen, zeide hij, dat generaal Cramer zijn Duitsche landgenooten omkocht. Zoo nam hij voor f 20.000 op zich prof. Bass Becking en prof. Rutgers, die we gens een poging naar Engeland uit te wijken gearresteerd waren, vrij te krijgen. Hij beloofde den Joodschen oogarts Fisher uit Bilthoven naar Engeland te zullen brengen, waartoe zijn fantasie-generaal dr. Fisher met een onderzeeboot van Portugal naar Engeland zou medenemen. Voorts zou Clee dr. Pompe van het O. ïi. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam uit de gevangenis halen. Toen eenige dagen later bekend werd, dat dr. Pompe gefusilleerd was, deed Clee het voorkomen alsof de arts wel als gefusilleerd was geboekt, doch ln werkelijkheid nog leefde. Voor al deze gevallen en tallooze andere liet hij zich 5000 tot 10.000 gul den betalen, f 500 moest apart wor den betaald voor het transport per ziekenauto. Dikwijls vertelde Clee, dat de ontvluchtingspoging mislukt was en ten einde het vertrouwen niet al te zeer te beschamen, retourneer de hij dan f 500 die immers niet ge brulkt waren. Van de rest van het geld maakte hij goede sier. Na de bevrijding werd Clee, tegen wien verdenking was gerezen, ln Aker sloot gearresteerd. Bijna één jaar lang hebben de rechercheurs Sluyter en Cramer van de P.R.A. te Alkmaar het onderzoek geleid. Doordat Clee langen tijd hardnekkig bleef ontkennen, werd dit zeer be moeilijkt. Tenslotte raakte Clee in zijn eigen net van leugens verstrikt en toen hem gevraagd werd naam en aares te noemen van de weduwe van een zijner beste „illegale vrienden, die gedood was bij een bevrijdingspo ging", over wien hij tevoren daveren de verhalen had opgedlscht, bleef hij het antwoord schuldig. Kort daarna volgde een bekentenis. Het onderzoek duurt nog voort, daar men meent, dat nog lang niet alle slachtoffers van Clee's opllchters- practijken bekend zijn. Na de opheffing van de Austra lische blokkade op Nederlandsche schepen zijn de „Van Outshoom" 25/7, „Both" 27/7, „Bontekoe" 29/7 en de „Stagen" 30/7, allen van de K.P.M., uit Brisbane naar Nee! In- dië vertrokken. Hét „beleg" van Tel-Avlv, dat Woensdag werd ingezet, ls heden middag opgeheven. Er zijn weer nieuwe wapen vondsten gedaan en vele leden van geheim» organisaties zijn gearresteerd. Momenteel bevinden zich tien schepen met tienduizend Joodsche refugié's aan boord op weg naar Pa lestina, hetgeen de Palestijnsclie re geering voor een fait accompli zon der precedent dreigt te stellen. De Palestjjnsche regeering heeft Londen om Instructies verzocht, welke poli tiek ten opzichte van deze grootste groep illegale imniigratleschepen, welke ooit naar Palestina is geko men, zal moeten worden ingenomen. Zevenduizend andere Joodsche refugié's hebben aan boord van sche pen in de haven van Haifa gedreigd in hongerstaking te gaan, tenzij zij zich onmiddellijk aan land mogeu begeven. In de Jaffa road de hoofdstraat van Jeruzalem vorderen de auto riteiten op het oogenblik kantoren, winkels en particuliere huizen voor „het legeren van veiligheidstroepen". De bewoners krijgen geen gelegen heid eerst nieuwe accommodatie la zoeken. In sommige kringen ziet men ln dezen maatregel een represaille te gen de Joden wegens den bomaanslag op het „Koning David '-hotel, waar van het aantal slachtoffers reeds tot 90 ls gestegen. De dag der Haarlemsche feestdagen, Vrijdag 9 Augustus, zal zijn hoogtepunt des middags bereiken, wannee Z. K. H. Prins Bernhard van' zijn belangstel ling tijdens den h'storisch- allegorischen optocht in Haar lem zal blijk geven. Hij zal ongeveer een half uur in de feestende stad vertoeven en wel van 3.304 uur n.m. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland, kan toor Haarlem, verzoekt aan de in- dustrieele bedrijven in de stad Haarlem en naaste omgeving Vrij dag 9 Augustus a.s. hun zaken in verband met den op dien dag te hou den historisch-allegorischen optocht, te sluiten, voor zoover het bedrijfs belang dit toelaat. De aanvoer van haring is thans van dien aard. dat het Bedrijfs- schap voor Visscherijproducten toe stemming heeft gegeven tot export op bescheiden schaal. Mocht de binnenlandsche voorzieriing gevaar loopen, dan wordt deze toestem ming ingetrokken. Van overheidswege wordt be paald, welke haring voor export geschikt is. De dienst der Neder landsche Harlngcontróle houdt hierbij nauwlettend toezicht op kwaliteit en kwantiteit, opdat geen minderwaardig product den goe den naam van den Hollandschen hariijg zou kunnen schaden. De eerste zendingen zijn reeds naar Zweden gezonden. Verder zal ha ring uitgevoerd worden naar Bel gië, Amerika, Finland, Tsjecho- Slowakije, Palestina en Zuid- Afrika.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1