Motorraces te Zandvoort Her to em Caspar Zondag 18 Augustus VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Lezers klimmen in de pen Leemte in het feest- program Diploma schildersbedrijf Geschil vermoedelijk ten einde Kerkconcerten in de feestweek In den val Gemeentekweekerij NEDERLAND-LUXEMBURG Bezoekers van het Openluchtspel Zwijntjesjager in arrest Nieuwe bonkaarten Haarlem-derby H.P.C.-U.Z.S.C. 2-1 Groenteveiling Zondagsdienst 88 Zilveren jubileum Uitreiking bonkaarten VELSEN Zondagsdienst artsen BOLLENSTREEK De Bloembollenbeurs Examens Vastere markt WAT BIEDT DE RADIO ZATERDAG? Het programma voor de feest- week is eenige dagen geleden ge publiceerd. We hebben geconsta teerd, zoo schrijft een lezer ons, dat de Haarlemmers zich op alle gebied kunnen vermaken en zeer schoone dingen kunnen aanschou wen. Het zal velen, die niettegen staande dit toch op vacantie zijn gegaan, zeer spijten, dat ze deze alleszins aantrekkelijke feestweek niet meemaken. Maar toch is er één ding, dat ons in het program ma is opgevallen en dat het geheel in een zeer ongunstig daglicht plaatst. Al wat onze stad is geworden, de wonderbare redding uit vele ram pen, waarvan we de laatste ons nog zeer goed herinneren, de mo gelijkheid dat we feest kunnen vieren, dat alles hebben we toch op de allereerste plaats aan Hem te danken, Die ons het mogelijk maakte dit groote feest nog mee te maken: aan God. En waar is Hij in het programma te vinden? Niets, dat ook maar eenigszins wijst op een kleine dankoefening voor wat we van Hem mochten ontvangen. Heeft het feestcomité hierin ook niet een grove fout ge maakt? Ter verkrijging van het Vakdi- plcma voor het Huisschildersbedrijf worden in vier plaatsen van Ne derland, nJ. in Groningen, Utrecht, Tilburg en Haarlem examens ge houden van 29 Juli t.m. 3 Augustus. In de teekenschool Kamperstraat 37 te Haarlem zijn deze week 73 deelnemers met groot enthousiasme aan het werk om dit begeerde di ploma te verwerven. Veel vaardig heid, goede smaak en vakkennis worden vereischt, teneinde de vele werkstukken in behoorlijken staat te kunnen afleveren. Een tentoonstelling dezer werk stukken wordt gehouden Maandag 5 Augustus van 10 tot 15 uur in het schoolgebouw Kamperstraat 37. Het destijds geruchtmakende ge- dervakgroep groothandel en jhr. schil tusschen de grossiers en klein handelaren in groente en fruit, dat tot heden toe nog niet werd opge lost, zal thans vermoedelijk ten einde zijn, daar de- arbitragecom missie, die bestond uit de heeren J. Mol, voorzitter van den détailhan- del, R. Mol, voorzitter van de on dervakgroep groothandel en jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel, uit spraak heeft gedaan ten voordeele van de détaillisten. De kleinhande laren zullen dus op de oude voor waarden blijven koopen twee maal per week de van de grossiers gekochte goederen betalen en de lasten van de fust zullen geza menlijk gedeeld worden. Voor de kerkconcerten tijdens de feestweek zijn niet minder dan 2500 plaatskaarten beschikbaar ge steld, doch niet iedere bezoeker zal van een zitplaats gebruik kunnen maken. Daarom wordt eenieder, die in het bezit ls van een vouw stoeltje, verzocht dit mede te ne men. Gisteren ontving de Haarlemsche politie een seintje, dat in de Ple- arenstraat reeds eenigen tijd eiken gvond een man met een motorfiets tegen hetzelfde uur in een bepaal de woning kwam. De motor was echter iederen dag van een ander type. De politie deed in dit perceel een inval en vond daar drie mo torfietsen, waarvan de nummer borden waren afgevijld. Het t ijlsel had men «fchter op den grond la ten liggen. Den geheelen dag heeft men in het huis post gevat en op het gebruikelijke uur, waar op de man met een nieuwen mo tor naar de woning kwam, werd hij geknipt. Even later werd ook de compagnon van den dief gepakt. G. C. v. d. V. en C. B., beiden Haarlemmers, hebben bekend. Gedurende de feestweek zal de gemeentekweekerij weer voor het publiek te bezichtigen zijn en wel van 311 Augustus van 1012, van 1417 en van 18.30—2030 uur. Er zijn ook in dit jaargetijde veel mooie gewassen te bewonderen- Zoo bloeien in de kassen o a. Allamanda (een klimplant met botergele bloe men) Laceandra met gentiaanblau. we bloemen, schoenpoetsplanten met roode en oranje bloemen, de Duitsche pijpenplant, Fuchsia's, Francoa (bruidszweep met witte bloemen), dubbelbloemige knolbe gonia's, miniatuur geraniums en niet te vergeten 't Indische bloem- riet, hetwelk met overweldigende kleurenpracht bloeit in diverse tin. ten en met fraai geteékende bloe men. De bananenboomen vertoo- nen flinke vruchten, de rijst begint te bloeien en zoo zijn er binnen en buiten de kassen vele planten, die, temidden van meer gewone gewas sen, bijzondere aandacht vragen. De- Luxemburgsche turners en officials voor den gymnastiekwed- strijd tegen Nederland op Zondag zulien Vrijdagavond officieel op het stadhuis worden ontvangen. Verder is er Zaterdagavond een begroeting vanwege het veteranen- korps K.N.G.V. Vier van de acht Luxemburg sche turners maakten deel uit van de ploeg voor den vorigen wed strijd (in 1939). De Nederlandsche ploeg is op één uitzondering na geheel vernieuwd. In Kugeler en Romersa bezitten de Luxemburgers buitengewoon goede turners. Ove rigens loopen hun krachten vrij sterk uiteen, in tegenstelling met de Nederlanders. Op groote borden worden de be haalde cijfers telkens bekend ge maakt, zoodat de stand elk oogen- blik is te volgen. Harmonie Crescendo zal met haar muziek den wedstrijd opluisteren. De toegang tot de Groote Markt is van de Groote Houtstraat en de Barteljorisstraat af, waar nog een beperkt aantal toegangsbewij zen beschikbaar zal zijn. Op Zaterdag 3 Augustus, vooraf gaande aan dezen wedstrijd, zullen de veteranen van het K.N.G.V. te Haarlem een reünie houden in café-restaurant Brinkman. De bezoekers van het openlucht spel worden erop gewezen, dat z(i uiterlijk des avonds 8.30 uur aan wezig moeten zijn in verband met de afzetting der straten. Tot ccn der dagelijks terugkce- ïende diefstallen behoort de tradi- tioneele fietsendiefstal. De zwijnt jesjagers worden thans echter steeds brutaler. Gisterenmiddag' liep J. P. B'. uit Haarlem in de Wilhelmina- straat en zag bij een woning van een dokter de deur op een kier staan. B. keek eerst achter de deur, doch toen hij niets van zijn gading zag staan, ging hij iets verder, Door het raam van de gangdeur be merkte hij in den achtertuin een rijwiel met een regenjas. Even daarna verliet hij het huis met me deneming' van fiets en regenjas; den- z-lfden dag echter werd hij nog gearresteerd. Morgen, Zaterdag, zijn aan de beurt voor het afhalen van de nieuwe bonkaarten te Haarlem C t.m. Co. en te Heemstede van Fo t.m. Ger. Dinsdagmorgen om half elf ar riveert het gezelschap zwemsters, zwemmers en dames-athleten uit Derby in Haarlem, om te blijven tot 13 Augustus. Op 17 en 19 Aug gaan Haarlemsche sportbeoefena ren naar Derby. Dit gezelschap, dat 110 personen telt, bestaat uit voet ballers, cricketers, dames-athle ten, boksers, zwemsters en zwem mers. In Derby zullen vermoedelijk twee voetbalwedstrijden worden ge speeld. De volgende spelers zullen den tour meemaken: doel: Kraak (Stormv.) en Kluit (Haarlem); achter: Kammeyer (HFC) en Bar- tels (RCH); midden: Van Gooi (Haarlem), De Vos (RCH), Schij- venaar (EDO),. Karpes (EDO) en Goedhart (Stormv.); voor: Ter voort (DEM)Biesbrouck (RCH) Hanse (RCH), Smit (Haarlem) eri Groeneveld (Haarlem). De tour staat onder leiding van den gedele geerde van het gemeentebestuur, den wethouder D. J. A. Geluk. Na feilen strijd heeft HPC de bezoekers uit het Sticht met den „odd goal'' verslagen. Daar De Geest verstek had laten gaan, lag Kooiman bij de thuisclub midvoor en deze veteraan gaf direct al blijk van. zijn aanwezigheid door kort na den uitworp HPC de leiding te geven (1—0). Dank zij het stugge spel der achterspelers, kwam het voor de rust niet meer tot doelpunten. Spoedig kwam in de tweede helft de gelijkmaker, toen Flotman den uitstekend keepen- den Vrugt onhoudbaar passeerde (1—1). De verdedigingen waren in een dusdanigen vorm, dat aan beide zijden de aanvallers geen kans kregen tot scoren. Het winnende doelpunt was bij zonder fraai. Frager, snel opzwem- mend, plaatste naar Kooiman, die met een flitsenden doorslag den bal ineens achter Boogers joeg (2—1). De stand luidt thans: IJ 9 8 0 1 44—16 16 ZIAN 10 8 0 2 46—33 16 SVH 8 5 0 3 27—16 10 HPC 11 5 O 5 30—33 10 UZSC 11 4 1 6 19—21 9 RZC2 10 2 0 8 20—39 4 HZ&PC 9 117 1842 3 In de afgeloopen week vertoonde de groentemarkt van Beverwijk een zelfde beeld als de voorgaande week. Sla alleen zag zich door het 'koelere weer in prijs naar beneden gaan en varieerde nu van 26 cent per krop. Waspeen komt nog in groote hoeveelheden en gaat groo- tendeels naar Duitschland, evenals andijvie, spercieboonen komen in ruimere partijen, de prijzen zijn goed. Voor de restanten doperwten blijven de prijzen onveranderd aan den hoogen kant. Tuinboonen be ginnen af te nemen in aanvoer, de prijzen blijven laag. Tomaten be perken zich nog tot enfcele partij tjes. Komkommers komen ruimer. De Zondagsdienst huisartsen te Santpoort neemt dr. Meindert de Groot, Weinald Daniellaan 14, tel. 8410, waar. Het was 5 Augustus 1939, dat voor het eerst en tevens voor het laatst op het mooie circuit van Zandvoort wegwedstrijden voor motoren en automobielen werden gehouden. Thans gaan de weg wedstrijden herleven in den vorm van Nationale uurraces te Zand voort, Zondag 18 Augustus e.k.. De gebruikelijke klassen, n.l. 125cc, 250cc, 350cc en 500cc, junio ren zoowel als senioren, zullen aan den start verschijnen. De organisa tie ligt in handen van de Kon. Ned Motorwielrijdersvereeniging (K.N. M.V.). Velen zullen zich de groote internationale ontmoetingen te As sen herinneren, die telken jare tienduizenden naar Drente deden komen. Deze Hollandsche TT-races waren ver buiten onze landsgren zen beroemd.. De thans op handen zijnde wed strijden te Zandvoort zijn de eer ste sinds 7 jaar en vormen te zelf- der tijd de eerste na-oorlogsche wegwedstrijden in ons land. Tot voor kort deden de Nederlandsche renners mee aan Belgische wed strijden en éénmaal zelfs aan de „Grand Prix de Suisse" te Genève Het circuit is ongewijzigd gebleven en is 2300 M. lang; eenige repara ties moesten worden uitgevoerd aan het wegdek, dat zich thans in uit stekende conditie bevindt. Ongetwijfeld zullen weer duizen den zich Zondag 18 Augustus naar Zandvoort begeven en daar op nieuw kunnen genieten van de „Hoogeschool der motorrijderij". 88. De zaagvisch verweerde zich wat hij kon. Het was een gespartel van jewelste, het water deinde en golfde, nog erger dan bij den storm die nu zoo zoetjesaan aftrok. Maar wat de visch ook probeerde hij kon uit den greep van den hertog niet meer ontkomen. Die greep het dier bij den kop en prikte hem precies met zwaard en al in den scheepswand. Een van de lijfwachters, die juist in het ruim vertoefde en van de ellende een heerlijk uiltje aan het knappen was. kreeg de punt gaandeweg in zijn rug. ,,Wat is dat toch?" vroeg hij zich af, maar hy <3acht. dat hij droomde. „Don ders. dat doet pijn", riep hij vervolgens, toen de punt al meer en meer begon te prikken. En eindelijk uitte hij "een luiden kreet van pyn op het oogenblik, dat hij gevoelig werd geraakt. Hij struikelde over touwen en ladders voor hij eindelijk aan dek kon komen verkondigen, dat er beneden gekke dingen aan het gebeuren waren. Dadelijk holden de andere lijf wachters mee'om dat zaakje eens te onderzoeken. Ze'begonnen aan de zaag van den visch te rukken, het dier zelf rukte mee en plotse ling schoot het weer los en druppelde het zeewater door de opening naar binnen. De hertog schrok niet weinig toen de visch daar opeens weer in blakenden welstand uit zijn benarde positie bevrijd bleek. Hij was net van plan zich naar bovei) te laten hijschen, hing al met één been over de ree ling, maar kreeg toen zoo'n prik, dat hij hals over kop naar beneden tui melde. Helaas viel hij boven op Vinkolini. die proestend en snuivend onder water verdween. Toscanini zag .wat er aan de hand was en kwam onvervaard te hulp. Zoo gingen zij met zijn drieën aan den slag om den woedenden zaagvisch voor eens en voor altijd een kopje kleiner te maken. 3 Augustus is het 25 jaar geleden, dat de heer A. Tam in dienst trad van de gemeente Haarlem. Na ge durende eenige jaren werkzaam te zijn geweest aan de Gem. Arbeids beurs, werd hij overgeplaatst naar de gemeentesecretarie, alwaar hij thans werkzaam is aan de afd. Be volking en Verkiezingen. De uitslagen van de gisteren te Santpoort gehouden draverijen zijn: Eerste prijs f 800 Gonny D; tweede prijs f 400 Edelman; derde prijs f 200 Guy Hanover; vierde prijs f 100 Èduard Anvil; vijfde prijs f 50 Buziau K.W. De raad van Castricum Op de ten raadhuize te Castri cum gehouden zitting van het hoofdstembureau zijn de volgende candidaten gekozen verklaard als leden van den gemeenteraad: K. V. P.: K. Veldt Pz., Jac. v. d. Meij, P'. de Vries, J. W. Kaandorp, E. de Graaf, H. Twisk, A. H. J. Beijers- bergenvan Henegouwen, Th. Ber- lee. P. v. d. A.: C. Meijer, mevr. G. Jacobs—Wentink, W. Buimer. C. P. N.: J. Bedeke; C. H. U.: J Bas- tiaan. Te Castricum zal de uitreiking bonkaarten geschieden: Voor zelf- verzorgers Maandag 5 Aug. letters A—E, 6 Aug. F, L; 7 Aug. M—S; 8 Aug. TZ;' voor niet-zelfverzor- gers: 24 Aug. AC, 26 Aug. DG, 27 Aug. H—M, 28 Aug. N—S, 29 Aug. TZ. De loketten zijn geopend van 91230 en van 14—16 uur; des Zaterdags alleen van 912 uur. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot- Maandagmorgen 8 uur, hebben dienst de artsen: dr. P. Brouwer en dr. J. Mac-Daniël. Door de oorlogshandelingen om en bij de IJsselbruggen te Zutphen, waarbij de .ruim 400 meter lange spoor- en verkeersbruggen beide grondig vernield werdenstuit men bij de werkzaamheden nog wel eens op explosievenDoor de marine wordt de bodem van de rivier afge-> zocht om eventueele bommen on schadelijk te maken. Deze moderne duikers zijn zelf uitgerust met een zuurstofapparaat en begeven zich geheel los van het vaartuigonder water. Door middel van een boei controleert men boven watèr, waar de manschappen zich bevinden. De Hillegomsche Bloembollen- beurs vertoonde eenige tendenz tot grooteren kooplust in verband met het naderende pak- en export seizoen. Er waren ongeveer 400 be zoekers, die veel belangstelling toonden voor de inzendingen gla diolen, waarbij vooral de Rose Cé- sanne van. de firma M. v. Waveren en Zonen te Hillegom en Norman- dië van de firma Bijvoet en Co. te Overveen in het bijzonder de aan dacht trokken. Hoofdacte Haarlem. Gesl. volle dig examen: de heer W. G. Vellin. ga, Badhoevedorp en mej. A. M. Wuisman, Haarlem. Gedeelte A: mej. W. A. Schreijers, Haarlem. Gedeelte B: mej. A- G. Hijlkema, Hillegom. Geslaagd voor het examen handen arbeid de heeren J. H. Triebeis en L. N. Weber te Zandvoort. Amsterdam, 1 Aug. '46. Nadat de omzet in aandeelen Maandag tot f 708.000.was opge- ioopen (inclusief f 105.000.Kon. Olie) was de affaire deae week ge leidelijk weer teruggaande en werd gisteren slechts voor f 453.000.ver handeld. Ook vandaag was het niet veel beter gesteld. De stemming was aanvankelijk goed prijshoudend. Op de Obligatiemarkt konden eveneens dp vorige prijzen goed ge handhaafd blijven. Pandbrieven slo ten algemeen iets beter. Tegen het slot kwam de markt onder invloed van eenige vraag in verschillende afdeelingen op hooger niveau. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuwsber. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuwsber. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Gramofoonmuziek. 10.15 Zang recital. 10.45 Lezing. 11.00 „Zon nebloem" 11.45 Familiöber. uit Indië 12.03 Pianorecital. 12.30 Concert. 13.00 Ned. Strijdkr. 13.30 Lunchconcert. 13.45 „De Tooneel- kijker" door Mr. Jan Derks. 14.00 Gram. 14.15 Engelsche les. 14.45 Gram 15.00 Kinderland. 16.00 Le zing 16.15 Gram. 16.30 Causerie. 17.00 Kiosk. 17.15 Kunstenaars. 17 45 Gram. 18.00 Muziek. 18.15 Weekoverz. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuwsber. 19.15 Progr.- overz. 19.20 Muziek. 19.45 Depar- tem. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.08 Lichtbaken. 20.30 Orgel. 20.40 Pa Pinkelman. 21.15 Sport door J. Cottaar. 21.30 „Jubilate Deo". 22.00 Nieuwsber. 22.15 Kath. nieuws. 22.20 Avondgebed. 22.40 Gram. 22.45 Lezing. 23.00 Ensem ble „Ormenda". 23.30 Gram. HILVERSUM n, 415 M. 7.00 Nieuwsber. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuwsber. 8.15 Progr.-overz. 8 20 Gram. 9.30 Wa- terst. 9.50 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Voordr. 10.35 Koen van der Molen, alt-viool. 11.00 Continu- bedr. 12.00 Ellen Macgillavry, fluit 12.30 Kalender. 12.35 Eddy Walis. 13.00 Nieuwsber. 13.15 Cocktails. 13.45 Zpltan Szekely. viool. 14.15 Sport. 14.30 Radio Philharm. Ork. 15.15 Lezing. 15.30 vacantie-liedjes. 16.15 Es peranto. 16.30 Gram. 17.00 Om de twintig. 1780 Film. 18.00 Nieuwsber. 18.15 Kwartet Jan Corduwener. 18.45 Lezing. 19.00 Trio Van de Pas. 19.30 Bijbel. 20.00 Nieuws. 20.05 En nuOké. 21.30 Binnenl. overz. 21.45 Ram blers. 22.15 Brieven. 23.00 Nieuws ber. 23.15 Jan Vogel. 23.40 Gram. Directeur; J. J. W Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur; W. Severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2