Personeelsuitgaven van het Rijk enorm toegenomen r. De Free Foresters in Haarlem Kamer beraadslaagt verder over den vermogensaanwas Nieuw record van Nel van Vliet EERSTE STRUIKELBLOK De oorlogsslachtoffers in de getroffen gebieden 50.000 man worden de eerstkomende jaren ontslagen Rantsoeneering is gezond J Fraaie score van N.C.B.-elftal Adres aan ministerraad VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht WAPENDEPOTS VERRADEN Voormalig marechaussee in de beklaagdenbank i Een gigantische transatlantische luchtkruiserde „Brabazon",-is thans in aanbouw bij de Bristol Aeroplane Comp. Deze nieuwe luchtreus, die een kruissnelheid van 350 mijl per uur zal kunnen bereiken, heeft een lengte van ruim 50 meter, een vleugelwijdte van bijna 70 meter en zal van slaapplaatsen voor 80 passagiers worden voorzien Nederland heeft President Tru man een schilderij van Mesdag geschonken als 'dank voor de hulp, die Amerika aan ons land. verleend heeft. Het moment der overhandiginglinks H. Cremer, president van het Nederlandsch Instituut in Amerikarechts President Truman en Jhr. O- Reuchlin, lid van de Nederland sche ambassade te Washington a£: De vraag of een matige rantsoeneering de volksge zondheid gunstig beïnvloedt schijnt in Zweden bevesti gend te moeten worden be- antiooord. Een professor van de uni versiteit van Upsala beweert nJ. dat het Zweedsche volk nooit gezonder is geweest dan tijdens de oorlogsjaren. Het aantal sterfgevallen daalde van gemiddeld 12 per 1000 zielen in 1930 tot 9.9 in 1942, toen de rantsoenen het laagst waren. Ziekten als bloeduitstortingen en ader verkalking, veroorzaakt door veranderingen in de bloed vaten, vertoonden tijdens de perioden van schaarschte ge durende den oorlog een plot selinge daling. De verscherpte rantsoe neering, die in 1942 begon, leidde tot een dieet, dat zeer goed was voor lijders aan ^ziekten van de bloedvaten Personeel en uitgaven Inzake Rijksdienst Lich. Opvoeding en Sport W er eldrecord houdster uitermate verrast BRANDWEER TEGEN.... BRANDWEER Het gaat er te Parijs reeds spoe dig hevig aan toe. Men is nog wel in het stadium der officieele woorden, doch deze onthullen al één ding met groote duidelijkheid: dat de kleine mogend heden wenschen te vechten voor hun rechten. De Australische gedelegeer de dr. Evatt en de Nederlandsche minister Van Boetzelaer van Ooster hout hebben daaraan geen twijfel laten bestaan. In hun felle redevoe ringen hebben zij zich opgeworpen als kampioenen van de kleine naties en den eisch gesteld dat een besluit der conferentie voor» aangenomen zal gelden wanneer de helft plus één (11) 3er gedelegeerden het heeft aangenomen. Het voorstel der Big Four was een meerderheid van twee derden (14) als voorwaarde der gel digheid te nemen. Hoe grooter im mers het aantal voorstemmers moet zijn. des te grooter dé noodzaak dat de Big Four daarbij beh-ooren. Molotof wees er in dit verband op dat tijdens de conferentie van San Francisco de twee-derden-meer- derheid vereischt was. Een zwak ar gument, als men bedenkt dat uit het daar opgestelde handvest de of ficieele hei'!/non ie der grooten is voortgevloeid, waartegen If.-att en Van Boetzelaer zich juist keerden. De Russen zijn de meest enthou siaste voorstanders van het twee derden-stelsel. Hun streven, dat wij reeds eerder hebben besproken, het aantal definitieve gezaghebbers over de wereld zooveel mogelijk te beper ken, laat geen opkomen der kleinen toe. Joego-Slavië heeft getoond, ook in dit geval de trouwe satelliet van Stalin te zijn, en Polen zal wel even eens aan den kant der Sovjets staan. Frankrijk, met moeite opgeklommen tot den rang van groote mogend heid, heeft geen reden om de aan dien rang verbonden voordeelen 1e verwerpen en is dus ook in feite vóór de twee derden. Om de houding van Engeland en Amerika te begrijpen, doet men goed, zich te herinneren dat Byrnes het hardst heeft aangedrongen op het houden van de Vredesconferentie. Hoe grooter haar bevoegdheden wa ren, des te liever was dit hem. Het zijn ook de Angelsaksische staten die de meeste sympathie hebben voor de afschaffing van het veto recht. En de Amerikaan Baruch stel de een plan ter regeling van het atoombezit op, dat een Atcromraad naast den Veiligheidsraad creëert, en van geen veto-recht wil weten. Het ziet er, met andere woorden, eenigszins naar uit, dab. men in Washington (en Londen) bezig is wat terug te komen van het enthou siasme voor hegemonie der grooten En dat kan Evatt en Van Boetze laer te pas komen. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft te Utrecht de zaak behandeld tegen den voormaligen marechaussee M. J. Gennger, be schuldigd een 4-tal wapendepots der ondergrondsche na zijn arrestatie aan den S.D. te hebben verraden. Verdachte gaf het ten laste gelegde in groote lijnen toe. Werkzaam bij de B.S. was hij bij een overval met nog 5 collega's ge pakt en aan het praten gegaan. Hij was met den dood bedreigd en had in een aanval van grooten angst alles verteld wat hij als wapenmeester van de depots afwist. Met de Landwach- ters en Duitschers is hij vervolgens in Duitsche uniform gestoken de hem bekende depots langs gegaan en heeft aanwijzingen gegeven. Hem is de vrijheid beloofd op voorwaarde, dat hij daarna nog meer zou komen ver tellen. De ontvluchting werd op knappe wijze geënsceneerd, waarbij de Duitschers eenige schoten op den pseudo-vluchteling afvuurden. Mr. M. L. Drabbe, de proc.-fïseaal, betwijfelde in zijn requisitoir de zui vere Nederlandsche gevoelens, die verdachte bij zijn illegaal werk be zielden. Daarvoor heeft hij tijdens zijn verhoor bij den S.D. te weinig geestkracht getoond. Een verrader zag hij echter niet in hem. Eerder een zielig geval. Inplaats van in een eervolle functie bij de B.S., is hij in de beklaagdenbank terecht geko men. Hij eischte een gevangenisstraf van een jaar, met aftrek van voor arrest. (Van onzen parlementairen redacteur) De Tweede Kamer heeft de handeling van de interpella Joekes aan het adres van den mi nister van O., K. en W. reeds op heden, Vrijdagmiddag, bepaald. Na dit vastgesteld te hebben nam dé Kamer kennis van een vierde nota van wijzigingen, waarmede minister Lieftinck haar onverwacht verblijd had. Zij moest er eerst even over na denken en begaf zich te dien einde in de afdeelingen. De nota bevatte reeds verschillende tegemoetkomin gen aan wenschen en verlangens, die de Kamer had geuit, ten gevolge waarvan eenige amendementen over bodig waren geworden. Niet over bodig was een amendement van den heer Teulings, om aan art. 22 een zevende lid toe te voegen, waarvan de strekking was, de waarde van een bedrijf of een gedeelte van een be drijf, dat buiten Nederland wordt uitgeoefend, op verzoek van den be lastingplichtige bij de berekening van het eindvermogen te stellen op 110 pet. van de waarde, die daar- De minister van Financiën heeft in een afzonderlijke nota betreffende den toestand van 's rijks financiën de over zichten van de personeelsuitgaven en van de sterkte van het rijkspersoneel ter kennis van de Kamer gebracht. Aan dit stuk is het volgende ont leend: Verschillende factoren dragen er toe bij, dat de gegevens der nota met voorbehoud moeten worden beschouwd. Naar schatting zijn in de opgave 1939 eventueele doublures uit te schakelen. Verder is ter hand genomen de ar- beidsinventarisatie en analyse, welke de bedoeling heeft vast. te stellen, welke eischen, zoowel kwalitatief als kwantitatief, aan de uitoefening der verschillende functies moeten worden gesteld. Parallel hiermede loopt de opstel ling van organisatieschema's en de bepaling der functies en indeeling van personeel. Deze gegevens zeker 5000 personen te weinig opgeno- moeten er o.a. toe dienen, den ver men. De minister heeft daarom aan het Organisatiebureau van zijn minis terie de volgende opdracht verstrekt: le. Zoo spoedig mogelijk zoo betrouw baar mogelijke periodieke personeels gegevens te doen verzamelen, in sa menwerking met het Centraal Bureau voor de Statistiek; 2e. De salarisadmi nistratie zoodanig in te richten, dat hieruit in de toekomst deze gegevens vlot, betrouwbaar, op kÖrten termijn en in aansluiting op de boekhouding zouden kunnen worden verkregen. De regeering is er zich van bewust, dat een reorganisatie van het admi nistratieve apparaat wel noodig, doch niet voldoende is om het aantal ambte - «naren te verminderen. Dit is absoluut noodzakelijk en wel: le. Om büdge- taire redenen. Iedere maatregel om op verantwoorde wijze tot vermindering der rijksuitgaven te geraken dient te worden aangegrepen. Het totaal bedrag aan salarissen bedraagt ongeveer 375 millioen; dus een belangrijken post; 2e. Om algemeene economische rede nen gezien het tekort aan arbeids krachten in het land is het zeer be langrijk, dat een zoo groot mogelijk aantal personen aan productie en we deropbouw deelneemt. De staat heeft tot nu toe beslag gelegd op een groot aantal krachten en het is dus dringend noodig, dat dit aantal verminderd en het afgevloeide personeel weer ifa de productie wordt ingeschakeld. In verband hiermede heeft het mi nisterie van Financiën in de eerste plaats ter tiand genomen de beschrij ving van het geheele bestuursappa raat. Deze beschrijving moet er toe dienen de doelmatigheid der orga nisaties te beoordeelen en tevens om (Van onzen specialen verslaggever) De Free Foresters in ons land be- teekent een tweedaagsch cricket festijn ln den Haarlemmerhout. «Een oude traditie is ln eere hersteld en onze Nederlandsche cricketers kun nen weer de noodige ervaring op doen, want in den regel komen de Engelschen met een sterke ploeg, waarvan onze vertegenwoordigers nog wel het een en ander kunnen leeren. Op den eersten dag heeft 't NCB- elftal aan de wickets laten zien, dat het een zeer behoorlijk figuur zal slaan tegen dit Engelsche elftal. Na een vrij ongelukkig begin bleek, dat ons batting-team van behoorlijke kwaliteit is, al moeten we hieraan toevoegen, dat de aanval der Free Foresters niet al te sterk was. Het begon al minder gunstig, omdat aan voerder Van Baasbank reeds in de eerste over voor nul gevangen werd, maar in Sillevis, Leeftinck en Visser bezat het NCB-elftal eenige batsmen die maar weinig ontzag hadden voor de Engelsche bowlery. Vooral Visser stond uitstekend te spelen en eerst op zijn totaal van 50 moest hij we gens een te gewaagde run het veld ruimen en stierf den run-out-dood. Met de 4T van Sillevis en 45 van Leeftinck steeg het Nederlandsche totaal aanzienlijk. Van Tienhoven, die als achtste man was ingekomen, bleef zelfs met 38 not out, nadat de Engelschman Barber als laatste bow ler de belde wickets van Klink en Rekkers voor nul Incasseerde. Met inbegrip van 24 extra's bereikte het NCB-elftal 231 runs, waarvan Alders (19) en Klink (11) mede ln dubbele cijfers kwamen. De bowlingcijfers der Free Fores ters luidden: Newman 057, Wilson 351, Neathercost 113, Villers 013, Brins 362, Hawkins 011, Barber 20. Eerst om vijf uur trokken de Free Foresters naar de wickets. Hawkins en Boddington openden op het bowlen van Klink en Visser. Het begin was van Engelsche zijde zeer voorzichtig. Toen beide Engelschen echter ingespeeld raakten, kwamen de runs in een sneller tempo. Haw kins stond uitstekend te batten en eenige prachtige vieren verhoogden zijn score aanmerkelijk. Klink bleef bij de Nederlanders het beste bowlen en eindelijk had hij, toen er 81 runs geslagen waren, succes en moest Boddington voor een uitstekende 29 vertrekken. Spoe dig hierna werd gesloten. Hawkins bleef met 49 not out. Crutchly met 0 mag hem morgen gezelschap hou den. Met een totaal dus van 81 van het openlngspaar zijn de Free Fo resters ln elk geval uitstekend ge start. schlllenden ministeries de grond slagen te verschaffen om op doel matige wijze tot personeelsinkrim ping "te kunnen komen. Ei- zijn een aantal organen en diensten, die voor een geheele of gedeeltelijke liquidatie in aan merking komen. Deze diensten zyn gesticht, om de gevolgen der oorlogsomstandigheden te li quideeren. Naarmate deze af wikkeling vordert kunnen deze diensten ook zelf geliquideerd worden. In totaal hebben deze diensten een bezetting van ongeveer 50.000 personen. Het staat dus vast, dat deze 50.000 personen in den loop van eenige jaren uit het be stuursapparaat zullen zijn ver dwenen. Hier volgt een vergelijkend over zicht van de personeelssterkte en uitgaven der verschillende departe menten: Hooge colleges van Staat en Ka binet deT Koningin: sterkte perso neel Jan. 1940 242; 1 Jan. van dit jaar 343; personeelsuitgaven resp f 659.000 en f 1.268.000. Alg. Oorlog voering van het Koninkrijk: 1940: personeel 14; 1946: 324; 'uitgaven resp. f48.000 en f2.658.000. Buiten- landsche Zaken: personeel 1940: 224; 1946: 346; uitgaven resp. f 1.021.000 en f2.029.000. Justitie; personeel 1940; 5.188; 1946: 32.017; uitgaven resp. f 11.613.000 en f82.940.000 Binnenlandsche Zaken: personeel 1940: 733; 1946: 5.678; uitgaven resp f2.046.000 en f 10.717.000. Bij di: hoofdstuk is ondergebracht de tij delijke overbruggingstoelage voor het geheele rijkspersoneel ten bedrage van f 30.000.000. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: personeel 1940: 4.160; 1946: 5.113; uitgaven resp.; f 11.170.000 en f 18.706.000. Finan ciën: personeel 1940: 13.520; 1946: 19 969; uitgaven resp. f28.947.000 en f 67.134.000. Oo<7og en Marine: per soneel Defensie 1940: 4.245; 1946: Oorlog-: 5.153 en Marine: 3.956. Uit gaven Defensie 1939: f9.110.000; Corlotr 1946: f 10.039.000 en Marine f 10.252.000. Openbare Werken en Wederopbouw; personeel Waterstaat 1940: 5.151; Openbare Werken en Wederopbouw: 1946; 10.022; Verkeer en Energie; 3.C44; uitgaven Waterstaat: f540.000. Openbare Werken en Wederopbouw; f 23.776.000, Verkeer en Energie f 7.988.000. Handel en Nijverheid: personeel Economische Zaken 1940: 5.424; Handel en Nijverheid 1946: 12.669; Scheepvaart 322; uitgaven Economi sche Zaken 1940: f7.279.000. Handel en Nijverheid: f33.860.000, Scheep vaart f871.000. Landbouw: personeel 1946; 7.951; uitgaven 1946; f22.756.000. Sociale Zaken; personeel 1940: 1.272, 1946: 5.702; uitgaven resp. f2.802.000 en f 12.401.000. Overzeesche Gebiedsdeelen: perso neel Koloniën 1940: 253: Overzeesche Gebiedsdeelen 1946: 203; uitgaven resp.: f656.000 en f639.000. Het luchtrecht voor luchtpostcor respondentie naar Suriname, Argen tinië, Bolivia, Brazilië, Chili, Colum bia, Paraguay, St. Kitts (Kleine An tillen), Uruguay en Venezuela is verlaagd tot 85 cents per 5 gram. aan bij de berekening van het bc- ginvermogen is toegekend. Minister Lieftinck was er geenszins verrukt van, maar de Kamer aanvaardde het met 45 tegen 30 stemmen. Overigens was het belangrijkste punt in deze vierde wijzigingsnota een verzwak king van de onaangename kwalifi caties „onoorbare" en „ongerecht vaardigde" vermogensaanwas in art. 27, waarmede o.a. vooral bona fide land- en tuinbouwers gebaat zullen zijn. De heer Donker it. v. d. A.) was er weinig mee ingenomen en beriep zich op het K. B. 193. Hij had overigens met eenige amende menten op zijn eigen manier ge tracht, de kwalificatie „onoorbaar" te elimineeren. Prof. ftomme achtte het beroep van mr. Donker onge grond en de voorgestelde wijziging bevredigend. Mr. Donker was nu daarentegen van oordeel, dat na deze onheilspellende verzachting van art. 27 de handhaving van het woord „onoorbaar" broodnoodig was geworden. Dientengevolge trok hij zijn amendementen in. Dit gedaan zijnde nam de Kamer art. 27 z.hst. aan. Hierna brak de Kamer de be handeling tot de volgende vergade ring af. Voordien had de heer IJs- selmuiden een klein succes geboekt met een pleidooi ten bate van de bedrijven en oorlogsslachtoffers in de getroffen gebieden. Hij vroeg voornamelijk dat deze pas zuilen moeten betalen, nadat de oorlogs schade-regeling haar beslag heeft gekregen. Minister Lieftinck, of schoon van oordeel blijvende dat men de oorlogsslachtoffers in deze materie niet kan bevoordeelen, wilde gaarne met de belangen van de ge troffen gebieden zooveel mogelijk rekening houden. Daarom zegde hij toe. dat de aanslagbiljetten voor de oorlogsslachtoffers niet uitgereikt zullen worden, dan- nadat de oor logsschade inderdaad geregeld zal zijn. ln verband met (le plotselinge opheffing van den Rijksdienst voor de Lichamelijke Opvoeding en de Sport deed de Vereeniging van Leeraren in de Lichamlijké Opvoe ding in Nederland den minister raad een adres toekomen, waarin op de dringende noodzakelijkheid van een afzonderlijken dienst voor de lichamelijke opvoeding wordt gewezen. Het geldt hier, aldus het adres, een primair belang van opvoeding en volksgezondheid. Het adres wijst verder op den schromelijken achterstand, welke op het gebied van de lichamelijke op voeding ln Nederland heerscht, ten gevolge van de uiterste soberheid en beperking, welke de opeenvolgende regeeringen zich ten aanzien van dit onderwijsdeel steeds weer oplegden. Er wordt met klem op aangedron gen den afzonderlijken dienst te handhaven, teneinde de mogelijkheid tot arbeid niet uit te wisscheri. Tijdens den Donderdagavond te 's-Gravenhage gehouden tweekamp ZianDe Robben heeft Nel van Vliet haar enkele dagen geleden te Aalst gevestigde wereldrecord op de honderd meter schoolslag met 0.4 sec. verbeterd en dit gebracht op 1 min. 19 sec. De recordhoudster was iets te laat weg, zoodat haar clubgenoote Wil Ha- verlag bij het eerste keerpunt een zeer geringen voorsprong had. Zij zette evenwel onmiddellijk een snel tempo in, dat zij tot het einde toe wist vol te houden om tenslotte tot de ont dekking te komen,'dat zij het wereld record opnieuw met 0.4 sec. bad ver beterd. Vermelding verdient nog, dat Nel v. Vliet zelf uitermate verrast was door haar prestatie, aangezien zij, boe- wel officieel aangekondigd, niet het plan had een serieuzen aanval op haar pas gevestigd record te doen. De Rob hen wonnen den tweekamp met gering verschil. De heerenpolowedstrijd was met 53 voor de Zian. Zaterdag 17 Augustus zal. het Vreeburg te Utrecht getuige zijn van een fanatieken strijd van brandweer lieden tegen.... brandweerlieden. Op dien datum zal n.l. de eindstrijd gehouden worden van de onderlinge competitie tusschen de diverse brandweercorpsen in ons land, die elkaar op vreedzame wijze naar de kroon steken teneinde een zilveren beker, een zilveren legpenning en de negen zilveren medailles te verove ren, die minister-president dr. Beel uitgeloofd heeft voor de brandweer- groep, welke de beste resultaten bij haar training heeft weten te berei ken. Voor inlichtingen inzake emigra tie naar Frankrijk kan men zich schriftelijk wenden tot de stichting „Landverhuizing Nederland", Kor- tenaerkade 10, -s-Gravenhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3