DE VRIJHEID VLAGT in het holst van den nacht Lastige kwesties op agenda der Vredes-conferentie De voorlaatste repetitie van het openluchtspel Polen krijgt zijn zin niet Feestende stad Tot hoofd en hart Mgr. P. Brügemann t OP DEN BODEM DER HUYSMANS VORMT LINKSCH KABINET 69ste JAARGANG No. 23612 ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weeft Geestige momenten Amsterdam-Zandvoort Bij de overgave van Haarlem aan de Spanjaarden reikt Ripperda zijn zwaard aan Kenau Hasselaer, daar hij zich ondanks de protesten van de burgerij en soldaten ongewapend moet overgeven aan de overwinnaars Practisch voorstel Zonder leden der Chr. Volkspartij Doodelijk ongeluk VOH FALKENHORST TER DOOD VEROORDEELD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Direct, nadat de torenklok van de Oude St. Baaf het midder nachtelijk uur had aangekondigd en de laatste der twaalf slagen hoven de in diepe rust gezonken stad was wegge storven, schalde vanaf het door schijnwerpers verlichte stadhuis een bazuin, als teeken, dat de Haarlemsche burgerij zich naar 'het forum moest begeven, om te luisteren naar hetgeen Rip- perda hen omtrent de situatie van de door de Spanjaarden belegerde stad zou mededeelen. De voorlaatste repetitie van het openluchtspel ,,De Vrij heid Vlagt" was begonnen, De dilettanten en figuranten, die eenige uren te voren nog op kan toor, in den winkel of elders hun werkzaamheden verrichtten, hadden in een zeer kort tijdsbestek een me tamorphose ondergaan, die hen tot burgers en soldaten van het jaar 1572 had gemaakt. De glinsterende helmen, harnassen en pieken der schutters, de kleurige tunieken, de bonte mantels en mutsen der bur gerij, de wisselende stralen der rode, witte en blauwe spotlights, die de spelers bij al hun bewegin gen volgden, het hel-verlichte stad huis met haar prachtige gevels en kantelen, de scherp tegen den ster renhemel afstekende toren van het Stadhuis, maakten dit historische stuk tot een fasclneerend schouw spel. De sfeer van de zestiende eeuw was bereikt. Bü een repetitie komen echter ook geestige momenten voor, b.v. wanneer één der requisieten op het laatste oogenblik op onver klaarbare wijze verdwenen is en op het juiste moment toch weer te voorschijn komt. Dergelijke moeilijkheden kwamen ook bij deze nachtelijke repetitie voor. Doordat de postduif, die een bericht van de buiten de wallen staande ontzettingstroepen naar de belegerde stad moest overbrengen, niet aanwezig was, ontspon zich een komische dialoog. „Zeg, Louis," aldus Ripperda tot den regisseur, „waar is de duif nu?" „Ja, Loukie, dat vinkje kon ik niet eerder krij gen dan Maandagavond, zoodat we het nu maar zonder dat beestje moeten doen." Direct daarna viel men vanuit de twintigste eeuw weer terug naar de zestiende, toen de zwarte vlag in den toren van het stadhuis uitgestoken moest worden als tee ken van den nijpenden honger en als voorbode van de komende over gave van de stad aan de Spanjaar den. Het hoogtepunt werd bereikt, In de nieuwe dienstregeling van 5 Augustus is bij eenige treinen tusschen Amsterdam en Haarlem aangegeven dat zij alleen loopen op Zaterdagen en Zon- en feest dagen. Behalve om 8.05 uur en 21.05 uur uit Amsterdam en 7.35 uur en 22.55 uur uit Haarlem loo pen ze echter met ingang van 5 Augustus dagelijks. Bovendien zul len enkele treinen, waarvan is aan gegeven, dat zij alleen rijden tusschen Haarlem en Zadvoort, met ingang van 5 Augustus doorrijden naar Amsterdam, resp. vertrekken van Amsterdam, n.l. om 12 20, 18.50, 19.50 en 21.50 uur. Velen zijn slecht gemutst van den morgen tot den avond', vinden hun vrouw scheef van oordeel, bekrompen van op vatting; ergeren zich aan het gedrag van hun kinderen- Als zij echter hun eigen ge moed wat zachter stemden, zou het familieleven mis schien dadelijk een wellui- ydend accoord laten hooreny toen de overgave een feit gewor den was en Ripperda aan de Span jaarden moest worden uitgeleverd. Ondanks de protesten van burgers en soldaten geeft Riperda zich over, doch niet alvorens de zwarte vlag verwisseld te hebben voor de vrijheidsvlag, de Nederlandsche driekleur. Ook de landgenooten in Indië zullen enkele momenten uit dit openluchtspel via de radio kunnen beluisteren, daar binnenkort een reportage over dit spel zal worden uitgezonden over den zender P.C.J. Vrijdagavond om half 8 is in Huize „St. Bavo" te Heem stede nog vrij plotseling over leden Mgr. P. L. Brügemann, oud-archivaris en visitator der noodlijdende kerken van het bisdom Haarlem. Ruim een maand geleden kreeg Mgr. een hartaanval, welke zoo ernstig was, dat hij moest worden bedenid. Na korten tijd echter ver beterde zijn toestand dermate, dat van levensgeaar geen sparke meer was. 18 Augustus 1934 ontving Mgr. Brügemann zijn benoeming tot archivaris van het bisdom. In Juni 1939 heeft het Z. H. den Paus be haagd hem tot buitengewoon Ka merheer te benoemen. 31 Maart 1945 ging hij met emiraat. De procedure2!itting van de vredes conferentie te parijs begon Vrijdag met -en nieuw verschil van mee ning, toen Polen zitting eischte in de commissie voor Hongarije. Molotof steunde dit verzoek, hoe wel hij Donderdag' tegen een Neder- landsch voorstel had geageerd, dat Juist het opnemen van de kleine mogendheden in de diverse commis sie, beoogde. Maar de poging van Polen om een uitzondering te krij gen op de door haar zelf gesteunde procedure-regeling', mislukte door de oppositie van Byrnes, Evatt en Van Boetzelaer. Ter verfraaiing van de 700- jarig stad Haarlem zijn op ver- brug gen met groen en bloemen schillende punten in de stad de versierd. Vooral des avonds, wanneer zij tevens zijn verlicht, zijn het ware eerepoorten De Engelsche duik boot „Tudor" heeft de vlootbasis Portland aian de Zuidoostkust van Engeland verla ten om de merkwaar digste opdracht, die zij ooit heeft gekregen, uit te voeren. De duikboot is van boven tot onder vol geladen met techni sche, meest onver vangbare instrumen ten tot een gezamen lijke waarde van dui zenden ponden ster ling. De bemanning is aangevuld met drie geleerden, twee van de Cambridge Universi teit en één uit Neder land, namelijk dr. W. Nieuwenkamp, die op de „Tudor" in den At- lantischen Oceaan diepzee-onderzoekin gen zullen leiden naar de samenstelling van de aarde. Deze onder zoekingen zullen op versch'Uende hoogten, te bf .innen met 45 m., orden ingesteld. De geleerden zullen het onderzoek uitstrekken Onderzoekingen in Engelsche duikboot over een driehoek in den Atlantischen Oce aan, waarvan de basis zich van een punt uit de kust van Spanje tot een punt uit de kust van Ierland uit strekt. Voordat de on derzoekingen kunnen beginnen, is het nood zakelijk zoo diep te duiken, dat de toe stand aan het water oppervlak geep invloed meer uitoefent op den romp van de onder zeeboot. ,,Er is nog weinig bekend van de zen specialen tak der geophysica", aldus deelde een der deelne mers mede, „en de uitslagen van deze proefnemingen zullen van groote waarde zijn". De „Tudor" wordt over vijf of zes weken terug verwacht. De onderzoekingen zijn een voortzetting van de proefnemingen met de „Marvel", een in den oorlog verloren gegane onderzeeboot, waarmee gewerkt werd, voordat men de onderzoekingen in 1938 ten tijde van de Mü- chen-crisis moest stop zetten. Eer» tweede steen des aanstoots was de kwestie van het voorzitter schap. Nieuw Zeeland nam het vroegere Nederlandsche voorstel over en wenschte Bidault als permanent voorzitter. De vergadering kan niet tot een beslissing komen en nam met vreugde Spaak's voorstel aan cm de zitting tot Zaterdag te ver dagen. In de voltallige zitting kwam de Canadeesche premier, Mackenzie King, met het practische voorstel, dat de Groote Vier gedurefade de zitting der vredesconferenie bijeen aouden komen. Volgens hem zou ait de kans op meeningsverschillen tusschen de Groote Vier verkleinen. Toen zijn rede ten einde was, ontving M. King de langdurigste ovatie, die tot nog toe op de con ferentie is voorgekomen. Zijn krach tig beroep op het geweten van de wereld, maakte zichtbaar indruk op de afgevaardigden. De leider van de Abessijnsche de legatie deelde de afgevaardigden mede, dat Abessinië verwacht van Italië herstelbetalingen te ontvan gen voor de door Mussolini's legers veroorzaakte schade. Hij eischte, dat de Italiaansche Oost-Afrikaansche koloniën aan Abessinië zouden wor den toegewezen. Den geheelen dag was de ver gaderzaal slechts voor ongeveer een derde deel bezet, terwijl tegen het einde het gehoor steeds kleiner werd. Molotof en Byrnes waren een groot deel van den dag niet aanwezig en de plaat sen van de Amerikaansche da- legatie waren practisch onbezet. Ook de Britsche afgevaardigde verwijderde zich reeds voor het einde van de zitting. Burgemeester Camille Huysmans van Antwerpen is er in geslaagd binnen 48 uur een ministerie samen te stellen. De ministeries zijn als volgt ver deeld: voorzitter van den minister raad: Huysmans (soc.). Buitenl. za ken: Spaak- (soc.). Economische za ken: Libaert (lib.). Wederuitrvsting prof. de Groote (techn.). Financiën: Vauthier (techn.). Begrootingen: Merlot (soc.). Ravitailleering: Lal- mand (comm.). Justitie: Lillar (lib.). Openbaar Onderwijs: Vos (soc.). Landsverdediging: luitenant- kol. de Fraiteur (techn.). Arbeid en Sociale voorzorg: Troclet (soc.). Ko loniën: Godding (lib.). Volksgezond heid: Marteaux (comm.). Landbouw: Lefebvre (lib.). Wederopbouw: Terve (comm.). Binnenl. naken: Euisseret fli'bi). VerkeerswezenRcmgvaux (soc.). Invoer: Kronacker (techn.). Openbare werkenBorremans (comm.). Het kabinet bevat geen leden van de Christelijke Volkspartij. Bij werkzaamheden aan het in aan bouw zijnde gebouw van de Nationale Levensverzekeringsbank aan de Schie- kade te Rotterdam, is de 53-jarige opperman C. D. Zopfl, uit Driebergen, van de vierde étage gevallen. De man was op slag dood. Het was op dien kouden avond, dat de voetbalvereeniging „Haar lem" het kampioenschap van Ne derland had behaald, toen een klein gezelschap elkander vond op een der terrassen aan de Groote Markt in afwachting van den glo- rleuzen stoet van muziek, met kransen omhangen spelers en ru moerige supporters. Het gezelschap bestond uit de voornaamste orga nisatoren van de feestweek, den wethouder, die zich voor deze zaken zoo bijzonder Interesseert, en ons, die bij iedere aandacht trekkende gebeurtenis in de stad aanwezig be- hooren te zijn. Het gesprek ging eens over da vraag, of het enthousiasme van de duizenden Haarlemmers, die nu ook in dichte rijen in onze binnenstad wachtten, geboren werd uit over dreven sportaanbidding of uit een gevoel van medeleven en saamhoo- righeid, omdat onze stad een bij zondere prestatie geleverd had. We concludeerden, dat de waar heid. ook hier wel in het midden zou liggen, maar enkelen van ons vroegen zich toch af, of de belang stelling voor het inhalen van een met lauweren getooid kunstenaar even groot zou zijn. „Zeker, indien het er ook elf tegelijk waren", merkte een van ons lachend op. Toen de stoet voorbij ging en de markt op dezen duisteren avond één menschenzee was en het en thousiasme geen grenzen kende, verlieten wij ons zelf en juichten wij mee, zonder ons te schamen. „Kijk," zei een der onzen, „zoo gaan we nu de feestweek in, met een benijdenswaardig enthou siasme in een echt gezellige fami liesfeer, omdat we nu den verjaar dag van onze hoogbejaarde stad vieren, een kroonjaar bij uitne mendheid. Het frissche oudje heeft talrijke oorlogen doorstaan, de achter-achterkleinkinderen zijn zich zelf gebleven en hebben de reputatie van het Haarlemsche ge slacht hoog gehouden. Ieder maakt zich op het zijne bij te dragen ten einde een waardig geheel te verkrijgen. Toen kwamen de tongen los. Er werd ons toevertrouwd, wat de straatvereenigingen in het centrum zouden doen, hoeveel honderden zich dag aan dag en avond aan avond inspanden, om de spelen en den optocht tot iets heel bijzondere te maken, hoe in alle buurten iedereen vol is van de komende ge beurtenissen. zóó enthousiast wer den wij met deze organisatoren, dat wij een extra glas bier bestelden om te drinken op de feestelinge. Dit alles vertellen wij u, om u nu reeds duidelijk te maken, welk een stuwkracht er is uitgegaan van allen, die de voorbereidingen voor de komende feestelijkheden hebben getroffen. Er is ontzettend veel werk verricht, niet om daarvan fi nancieel beter te worden, maar ge heel belangeloos. De overheid heeft gestimuleerd en den opzet door subsidie uit de ge meentekas ons inziens volkomen verantwoord mogelijk gemaakt. Maar de particulieren, de bur gerij, hebben de handen ineen ge slagen, om een artistiek geheel te verkrijgen, een programma, dat op hoog peil staat, een volksfeest, waartoe wij ook alle belangstellen den buiten onze wallen en poorten hebben uitgenoodigd. Welkom, land genooten, uit alle gewesten, wel kom vreemdeling, speciaal onze En gelsche vrienden! Moge Haarlem zijn taak als gastheer ten volle begrijpen, moge er voor goed een eind gemaakt worden aan het sprookje, dat wij stijve, houten Haarlemmers zijn. Dus feest allen naar hartelust, maar in een stijl, die aan onze re putatie beantwoordt. Generaal van Folkenhorst, do voormalige Duitsche opperbevelheb ber In Noorwegen, Is Vrijdag door een Engelscbi Noorsch militair tri bunaal tot de kogel veroordeeld. Hij is schuldig bevonden aan de execu tie van geallieerde commando's, dio in Noorwegen werden gevangen ge nomen. Von Falkenhorst zal in hoo- ger beroep kunnen gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1