DROOMBEELD van een architect LOF VAN HAARLEM Muuhwehkf Tentoonstellingen in de feestweek Haarlem zeven eeuwen DE GROOTE MARKT IN STIJL Feestgids uitverkocht V. Programma der feestelijkheden ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1946 PAGINA 3 Haarlem vlagt Feesf in de luisterrijk versierde stad /k ben gek op vuurwerk! Als jongen -paste ik een week lang buitengewoon goed op, om op dien avond, wanneer de duisternis ver broken zou worden, door sterren, gekleurde fonteinen en uit elkaar spattende lichtkogels, mee te mogen met mijn ouderen broer, die dat heelemaal niet leuk vond, omdat hij een aardig meisje eveneens wilde laten genie ten van het sprookjesachtige lichtfestijn. Vuurwerk is kla tergoud en het geeft een zelfde resultaat als een zeep bel in de zon, zóó ben je ver rast over de speling der kleu renen zóó spat de bel uiteen. Elk vuurwerk is een experi ment. Een natte pijl sist wat en geeft geen waar voor haar geld. Een prachtig slotstuk met bijvoorbeeld den burge meester als middelpunt mis lukt als zijn neus niet wil ontbranden. Vuurwerkmakers moeten dus slapelooze nach ten hebben. En daar staat op 't programma van de feeste lijkheden: groot vuurwerk op Zondag 11 Augustus om 10.30 uur aan het Spaarne. Ik ga er vast en zeker heen, want de nummers verraden pyro- technische verlichting (nie mand weet wat dit beteekent, maar het zal heel erg mooi zijn), pyrografisch draai pont, vlindervuurbanen, Chi- neesche boomen met casca den en waaiers van Chrysan themum, contra-batterijen, goudpluimen enz. Dit moet een vuunverk worden, zoo als we nog nooit hebben meegemaakt. Het programma besluit met deze woorden: Einde met zwaar bombarde ment! Kijk, daar hebben we nu bezwaar tegen. Hoe krijgt men het in z'n hoofd op dit vredesfeest een zwaar bombardement te ontkete nen. Wij houden ons liever bij programmapunt zeven tien: de Niagara-waterval of stijgende bloemenmand en harten van gekleurd dia- mantvuur. Met zoo'n onge kend vuurwerk kan niemand bedrogen uitkomen, te meer daar ook Haarlems wapen spreuk „Vicit vim virtus" met de jaartallen 12451945 ont branden zal. Op de tentoonstelling, welke vanwege den dienst van openbare werken In de „Feestweek" geor ganiseerd wordt vormt de ma quette vatf de Groote Markt een zeer bijzondere inzending. „Het droombeeld van een architect" staat er in den feestgids geschre ven; maar dan ook een heel ge zond droombeeld en geenszins een hersenschim, want het visioen laat de markt zien, zooals ze had kunnen zün, met herstel van den ouden luister. Hoewel de inzen ding dus alle realiteit mist, fean het toch een opwekking zijn om een dergelijke restauratie door aller samenwerking mogelijk te maken. De architect zal, evenals w«, de groote verkeersdrukte op den hoek Groote MarktKoningstraat en hoek Groote Markt—Jansstraat ga degeslagen hebben. De tram, die haar levenden inhoud op den veel te smallen vluchtheuvel neerzet, om zich daarna knarsend en piepend door een enge bocht de nauwe Ko ningstraat in te draaien. De slagers en kruideniers, die op hun stalen rossen halsbrekende toeren ver richten om zich tusschen voorbij schietende auto's en argelooze wan delaars heen te kunnen wringen. Deze laatsten hebben wel terdege op hun tellen te passen, willen zij niet het slachtoffer worden van het snelverkeer en het is snelverkeer in de ware beteekenis van het woord; maar de Koningstraat en de Jans straat steunen en zuchten onder dit drukke verkeer, dat ze niet kunnen De oude Sint Baaf, in het cen trum der bloemenstaddie de Groote Markt beheerscht verwerken. Willen zij aan de eischen van het moderne verkeer voldoen, dat dient er verbetering aangebracht te worden. De rooilijn zal terugge legd moeten worden en van dit reëel uitgangspunt, van deze basis uit zal men de lijnen kunnen optrekken en de vormen kunnen bepalen waar door de Groote Markt een anderen aanblik zal verkrijgen; herstel in tiaar vorigen luister en glorie, een aanspraak waar Haarlem krach tens zijn schoonheid recht op heeft. Door haar ruimtewerking, d.wu. de verhoudingen en afmetingen van huizen en straten enz. is de Groote Markt, ondanks haar tegenwoordig -onaesthetisch voorkomen, het mooi ste plein in Nederland en alleen daarom is ze waard als monument geëerd en gerestaureerd te worden. Wij zien reeds in het verre verschiet de Groote Markt als een architec tonisch geheel met een huizen- en gebouwenentourage in stijl. Doch ongetwijfeld zal er nog heel wat water door het Spaarne moeten stroomen, eer het zoo "er is. Frans Halsmuseum: Tentoonstel ling van werken van Haarlemsche meesters uit den tijd van Frans Hals en van teefceningen, welke tij dens de oorlogsjaren door den dienst van Openbare Werken zijn voorbereid. Teyler Museum. Spaarne 16: ten toonstelling van werken van Haar lemsche schilders uit de 17e eeuw. Geopend van 11 tot 4 uur, Zondag 4 Augustus des middags van 1 tot 4 uur. Op Maandag is het museum gesloten. Kunsthandel Leffelaar. Groote Markt 14: „Camera Coscura" in woord en beeld .Deze expositie ■blijft tot 17- Augustus geopend, da- gelijksch van 10 tot 5 uur. Des Zondags gesloten. Gemeente Kweektuin, aan de Kleverlaan: Gelegenheid tot het bezichtigen van inheemsche en exotische bloemen en planten. De tuin is dagelijfcscli geopend van 10 tot 12 uur, van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. De officieele Feestgids is uitver kocht. Om aan de vele aanvragen nog te kunnen voldoen, heeft de Commissie voor Propaganda beslo ten een programma uit te geven, dat van vandaag af verkrijgbaar is tegen den prijs van 35 cent. Reeds hedenmorgen vroeg woei van het stadhuis, de oude St. Bavo en andere openbare gebouwen de driekleur. Het feest was begonnen! In de straten werd de laatste hand gelegd aan de versieringen, de win keliers staken elkander naar de kroon met het passend inrichten van hun étalages en overal werd nog koortsachtig gewerkt om „het schoone feest in een schoone stad" te vieren. De stad Haarlem gaat van vandaag af haar zeven honderdjarig be staan herdenken. Een gansche feestweek is geprojecteerd en heel de stad heeft zich ge tooid met de orna menten, die haar die 'kleurrijke benaming verleendenstad der bloemen, bloemenstad. De vlaggen worden er bij uitgestoken, omdat een feest, waarbij men zichzelf zoo in de bloe men zet, ook met vlag en wimpel gevierd moet worden. En feestvieren is 'n bezigheid, die den Haarlemmers zeker ligt. waar men in Haarlem ook gaat kijken, overal wordt er een bloemrijke taal gesproken. Drie bruggen torsen een overspanning, welke men, zoolang het ver siersel er nog niet prijkte, voor de opge heven spanten eener ophaalbrug aou hou den. in een lange win kelstraat hangen huis aan huls kleine roode lantaarns. De wande laar, die door de gepa- voiseerde straten gaat met da véle fleurige étalages, ontmoet tel kens op zijn weg alle verzinsels, die een zwie rige vroolijkheid kan bedenken. Jammer, dat alleen de Groote Markt, het hart van Haarlem, waar de gothische Sint Bavo oprijst met in haar schaduw de Vleeschhal kleine kanteeltjes met rood witte vensterluiken jammer, dat die Groote markt moest ontluis terd worden door de stellages van een tri bune, voor het open luchtspel gebouwd. Dat spel wordt opgevoerd vóór het stadhuis, drie avonden achtereen, van Dinsdag af. En dan vermeldt het program ma nog een historische optocht, die Vrijdag gehouden wordt, wan neer de weergoden een welgevallig oog laten rusten op deze onder neming, die even grootsch van opzet ls als afmetingen. Voorts festijnen van sport, bij zondere concerten, mu zikale rondgangen, ten toonstellingen en ten slotte een groot vuur werk. Een programma, dat de Haarlemmers geen dag onberoerd laat, zooals het de feestcommissies en haar vertakkingen reeds maanden hiervoor geen rust heeft gegund, om dat wat men in een week viert,, waardig moet zijn aan een his torie van zeven eeuwen stadsbestaan. Genera ties zijn in Haarlem gekomen en gegaan, de sporen der geschiedenis zijn te lezien overal waar men het oog open houdt en wie zijn oor te luisteren legt, hoort thans den duidelijken hartslag van den mo dernen tijd. Hartslag welko het zevenhon- derdjarige Haarlem ieder uur welhaast ver. neemt uit het luiden van die even eerbied waardige en geschie denis makende Da- mlaatjes uit den trans van de oude Sint Baaf..,. Gezegend, schoone stad, omkranst van bosch en duinen,, waar zoete kruiden geuren en waar nachtegalen slaan,, gezegend om uw bloemen en uw tuinen en 't oud bedrijf Fan schepen die door 't Spaarne gaan. Al?" vrienden die van verre reeds met handen wuiven hóóg boven hoofden van de andren heen, zie ik bij iedre komst uw toren juichen, hoog boven groenen zoom en roode steen. Nog leeft de hechte kracht binnen uw wal en veste van sterkere geslachten en van een grooter tijd; en dagelijks ontroeren nog de resten van hun geloof, hun trouw en vrome vlijt Te midden van 't jachten en 't sloven, dat woelt in 't hart en luide tegen gevels slaat droomen in witte rust de kloosterlijke hoven waar moede grijsheid vindt een laatste toeverlaat; En waar met 't jeugdig rood van geraniums en rozen en 't laag gewas, waar 't 's morgens zingt en klinkt, gij nog, bedaagde stad. in woorden, wel gekozen, een afscheid biedt den dag, die naar zijn einde zinkt. Gij voert in 't roode veld van uw roemruchte wapen het rechte zwaard van kracht en mannelijken strijd, gericht naar 't kruis ten top, als naar 't vaste baken tusschen de sterrenbaan van Gods oneindigheid. Geloofd, o stad, om die geboren zijn of kwamen en leefden in uw veste en binnen uwe "schans, de groote Hals, Ruysdael en Van Östade en die twee zuivren: Bouts en Geertgen tot Sint Jans. Gezegend, schoone stad, aan rand van bosch en duinen, aan boorden van den kalmen Spaarnestroom, bewaar uw schoon en goed, uw bloemen en uw tuinen, beware u God en houd u vroom! Gedicht Nico van Loenen Verluchting Frans Lammer» ZATERDAG 3 AUGUSTUS. 8 uur nam.-. Stertocht van 14 muziekkorpsen van verschil lende punten in de stad naar de Groote Markt. 9 uur: Taptoe op de Groote Markt door „Harmonie Cres cendo", versterkt met het pad vinders tamboerskorps. Opening van de kermis-ver- makelijkheden op het Phoenix- terrein, Leidscheplein, Teyler- plein en Zaanenlaan. ZONDAG 4 AUGUSTUS. 88.30 uur: Koraalmuziek van den eersten omgang der Groote Kerk door het muziek korps van het Leger des Heils. 11 uur: Kaatswedstrijden, ge organiseerd door de vereeniging „Frisia" op het sportterrein aan den Schalkwijkerweg. 11.30 uur: Cricketwedstrijd HaarlemQuick (Nijmegen), op het terrein aan de Donkerelaan te Bloemendaal. 2 uur nam.: Landen-turn- wedstrijd NederlandLuxem burg op de Groote Markt; kin dervoorstelling Gem. Concertge bouw, Lange Begijnestraat. 7.30 uur: Volksdansdemon- stratie op de Groote Markt o. 1. v. den heer Van de Wateren. 8 uur: Variété-voorstelling Gem. Concertgebouw. MAANDAG 5 AUGUSTUS. 7.30 uur nam.; Volksdans-bal op het Santpoorterplein. 8 uur; Concert in de Groote St. Baaf door de gezamenlijke Haarlemsche Mannenkoren met medewerking van de solisten An nie Hermes, alt en Albert de Klerk, orgel. Variété-voorstelling in het Gem. Concertgebouw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3