Geen sprake van een motie PRIJSRAADSEL Spoorwegstaking kostte 42 miilioen Actieve cultuurpolitiek wordt doelmatiger gevoerd m m rto fr. Verwey ontslagen Free Foresters-NCB onbeslist iï is IN if ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1946 PAGINA 7 TWEEDE KAMER „Twoseaters" Bureau voor de sport Voorlöcpige overwinning 69 Groot winstsaldo over 1944 Liturgische weekkalender SCHAAKPROBLEEM 5.. i 1 i i - iffc (Van onzen parlementairen redacteur) De met groote spanning verbeide Interpellatie-Joekes, aangaande de geruchtmakende reorganisatie aan het Departement van O., K. en W. de tribunes puilden uit van be langstellenden is op een sisser uitgeloopen, hetgeen beteekent een zeer duidelijke, zij het voorloopige overwinning van minister Gielen. Het was te verwachten, aangezien de zaak in wezen bij lange na niet, zoo schrikkelijk erg was, als men haar van sommige zijden voorstelde. De minister heeft, reeds spoedig na- zijn portefeuille-aanvaarding, een reorganisatie doorgevoerd, die echter op zich zelf niet zooveel stof zou hebben dóen opwaaien, indien zij niet op een eenigszins abrupte en niet bijzonder elegante wijze haai beslag had gekregen. En ook dan nog zou de deining vermoedelijk niet zoo hoog zijn opgeloopen, indien de regeering op een verstandiger wijze de apparatuur zou hebben gebruikt, welke haar ten dienste staat, maar daarover straks. De kern van de zaak is een reor ganisatie van het Departement en dus feitelijk een interne aangelegen heid, welker nut en doeltreffendheid zich grootendeels aan de beoordee ling door buitenstaanders onttrekt. Al met al waarlijk geen reden om zeer groote politieke sensaties van deze intèrpellatie tg verwachten. De heer Joekes heeft dan ook wel eens sterkere redevoeringen uitge sproken dan deze, waaruit tien vra gen aan den minister resulteerden. Tien vragen, welke hij omkleedde met uitingen van verontrusting en ontevredenheid, de verontrusting naar aanleiding van den politieken koers, dien de minister wenscht in te slaan, de ontevredenheid ter zake van de manier, waarop hij directeu ren-generaal, adviseurs en dergelijken gewichtigen lieden hun ontslag heeft gegeven. In de bovengeschetste situa tie is de oorzaak te vinden voor het feit, dat de redevoering gebaseerd op kritiek niet sterk gelaarsd en ge spoord-kon zijn. De reorganisatie, die de kern van de zaak uitmaakt, is een aangelegen heid, welke den minister op directe wijze, het kabinet zelfs maar in ver wijderd en de Kamer in geen enkel verband regardeert. En als wij dus zeggen, dat. de heer Joekes ontevre den was over de gevolgde methode en ongerust, dat de minister de ac tieve cultuurpolitiek zou willen prijsgeven, dan is daarmee de teneur van deze rede weergegeven, welis waar zonder vermelding van veel concrete punten, die er dan ook echter niet waren. Bezien' wij nu wat minister Gielen te zeggen had. Het was concreet ge noeg en het was zoo duidelijk, dat het soms pijnlijk was. Dit naar ver schillende zijden, ook naar die van den minister zelf, want hij gaf ruiter lijk toe, dat hij te voorbarig had ge sproken van ontslag en terugneming tegenover functionarissen, wien hij geen ontslag te verleenen heeft, aan gezien zij bij K. B. zijn benoemd, zoo als hij persoonlijk ook geen Organen kan opheffen, die met medewerking van het geheele (vorige) kabinet en bevestigd bij K.B. in het leven zijn geroepen, maar hij liet er, al is er dus nog altijd niemand ontslagen, geen twijfel over bestaan, dat hij zal be vorderen, dat ontslagen worden ver leend en de opheffingen tot stand komen. Waarom doet de minister dit? Omdat, kort en vrij weergegeven, de minister al deze instellingen overbodig vindt, noodeloos duur en inefficient. Het kabinet moet be zuinigen, maar de minister heeft een zaakrijker motief dan de bèzui- niging. Al deze directeuren-generaal, die er tusschen geschoven zijn, staan hem in den weg, wanneer hij con tact wil met de hoofden der af dee lingen, die de materie door en door kennen en practisch het werk doen. Adviseurs en commissies voor kun sten belemmeren, naar zijn oordeel een goeden en djoelmatigen gang van zaken. Hij vond aan het departement tal van kleine afdeelingen onder hooge functionarissen twoseater-afdee- lingen noemde hij ze in zijn rede, waarin hij menig bon-mot liet val len, dat de Kamer van linies tot rechts hartelijk aan het lachen bracht en men krijgt den levendi- gen indruk, dat hij dit allemaal om slachtige gewichtigdoenerij vindt, te meer omdat hij er van vertelt, dat. deze afdeelingen de natuurlijke ten- denz tot uitbreiding in zich dragen. De afdeeling Vorming buiten school verband legde hem een begrooting voor 1947 voor van millioenen, waar omtrent zij niet in staat was, ook maar in de verste verte een bevre digende verklaring te geven, terwijl deze afdeeling bovendien van een vol slagen gemis aan begrip blijk gaf, ter zake van het eminente belang om hl samenwerking met de cultureele orga nen van het land de bestrijding van de verwildering der jeugd ter hand te nemen. Deze situatie gaf den minister de overtuiging, dat hij aan zijn verant woording verplicht was direct ln te grijpen, en dit heeft hem er toe ge bracht de reorganisatie van andere af deelingen, die hij aanvankelijk voor .een wat later tijdstip gedacht had, ook maar meteen te entameeren. Dit wat de voornaamste1 motieven betreft, al zijn er nog wel andere, zooals de discrepantie in de ver houding in de bezetting van de to tale onderwijs-inspectie met 71 man tegenover die van de inspectie voor de Lichamelijke Opvoeding met niet minder dan 68 man. Geeft dit alles nu reden om te gefooven dat de mi nister de actieve cultuurpolitiek wil afbreken en dat hij de noodzakelijk heid van zulk een politiek niet in ziet? Hij verzekert bij herhaling en met klem het tegendeel. Zijn reorganisatie wil er slechts toe 'bijdragen deze politiek doelma tiger te voeren zooals hij ook dui delijk maakt, dat al deze reorgani saties waarllijk niet zoo ingrijpend zijn als sommigen het voorstellen. De vorming buiten schoolverband gaat door. De actieve cultuurpolitiek zal de minister krachtig voeren, doch niet met de 7.00 sterke concentratie op het departement. Hij stelt zich veel voor van het contact met de organisaties op cultureel gebied. Waarom, zoo zeide hij, als men de feunst-afdeeling zoo sterk uitbouwt, dan oók niet de wetenschappelijke afdeeling? Oudheidkunde en na tuurbescherming zijn zeer omvang rijk en van kardinaal belang. Én wat den ijksdienst voor de Lichame lijke Opvoeding betreft, ook daar van beoogt de reorganisatie slechts meer harmonie teweeg te brengen in de begrooting 1947 van dezen dienst. VoOr de verzorging van de sport blijft een apart bureau bestaan. Er Is voorzien in de oprichting van sportleidersscholen. Alle uni versiteiten krijgen hun sportleider en er zijn plannen op de kweek scholen de komende onderwijzers zelf te scholen voor de Lichame lijke Opvoeding. Ten aanzien van de functionaris sen, die ontslag zullen krijgen, is de minister voornemens hen in de af deelingen in te schakelen voorzoover dit nuttig is. Ten aanzien van de plannen om de Stichting Nederland- sche Onderwijsfilm los te laten, gaf de minister toe, dat hil waarschijn lijk iets te voorbarig. is geweest; hij wilde dit punt hog nader Overwegen al blijft hij vooralsnog bij zijn voor nemen. Ziedaar in het kort de uit- eenoetting van den minister weer gegeven en hij besloot haar over duidelijk en concreet door op de vragen van den heer Joekes kortweg ja of neen te antwoorden Zelfs op de vraag' of hij zijn voor nemens niet als voorloopig wilde beschouwen en er nog eens met de Staten-Generaal overleg over wilde plegen, zeide hij rondweg: „Neen. Eir zijn geen credieten voor noodig; overleg met de Staten-Generaal is dus niet vereischt." Hi t was ook uit de repliek van den heer Joekes duidelijk, dat hij verslagen was. Prof. Ronime merkte op, dat de heer joekes beter had ge daan door slechts aan den minister te vragen hoe de reorganisatie zich verhield tot de actieve cultuurpo litiek, die de regeering moet voeren. De meeste fracties bleken achter den minister te staan en de heer Van der Goes van Naters kwam sussende woorden spreken. Van een motie was zelfs geen sprake. De minister is sterker naar huis gegaan, dan hij was gekomen, maar zijn overwinning is voorloopig. Hij moet nu aan een aantal menschen duidelijk maken, dat hij inderdaad een krachtige cultuurpolitiek wii voeren en deze last drukt awaardcr cp hem, dan wanneer dit incident was uitgebleven. Hij heeft overigens zelf gezegd: wacht met uw oordeel tot de begrooting komt. Dit dienen wij dus te doen. Maar de minister en dit is zelfs een zaak van het geheele kabinet had dit kabaal van de laatste week waarschijnlijk grootendeels kunnen voorkomen in dien men had zorg gedragen voor 'n afdoende perspublicatie. Als de mi nister betoogt, dat hij een superieure minachting heeft vóór het lawaai in de pers, dan toont hij weinig onder scheidingsvermogen voor de pers, maar ook weinig onderscheidings vermogen vo'or dë methoden waar mee de pers gehanteerd moet worden. Niet de pers, doch sommige deelen van de pers, voor welke deze stok om den hond te slaan maar al te welkom was en dien stok heeft de regeering 'n zeker deel van de pers zelf in han den gegeven, doofr allerongelukkigst geformuleerde communique's de we reld in te sturen, en vervolgens elke gelegenheid, om door middel van haar voorlichtingsapparaat nadere verduidelijking te geven, hooghartig onbenut te laten. Daaraan is het in eerste instantie te wijten, dat er valsche voorlichting en misleidende ophitsing in de wereld zijn gekomen. Als de minister en met hem het geheele kabinet odk no,? ruiterlijk deze fout willen inzien, dan zou deae conclusie voor de toekomst de belangrijkste zijn, omdat dan daar uit een wijze bestuurlijke gedrags lijn ware te trekken, die dergelijke in wezen overbodige interpellaties weet te voorkomen. President Truman heeft gisteren de wet tot oprichting van een Ame- rikaansch burgerlijk controle-orgaan voor de binnenlandsche ontwikke ling van de atoom-energie getee- kend. Van links naar rechts: 1. pers. voorn,; 3. zuilvoet; 8. pers. voorn.; 10. vochtig; 12. hemellichaam; 13. kreet; 14. hert; 16. deel v. d. Bijbel (afk.); 17. lidwoord; 18. heilige (afk.); 19. bewijsvoering; 22. maand- stand (afk.); 24. dakbedekking; 26. windzijde; 27. ongemanierd; 28. plaats in Gelderland; 30. de onbe kende (afk.); 31. titel; 32. plomp; 33. tweetal; 34. diepe afkeer; 36.' noot; 38. verdedigingswerk; 40. mak; 41. druivensap; 43. vadsig; 44. de oudste (afk.); 45. nooit; 47. pers. voorn.; 48. spoedig; 50. rivier in Italië; 51. pers. voorn.; 53. vragend voorn.; 54. besmettelijke ziekte; 56. bevestiging; 58. landbouwwerktuig; 59. halsjuk voor trekdieren; 60. reeks. Van boven naar beneden; 1. voor zetsel; 2. trust; 4. voorzetsel; 5. dis- E E DE DE VEN TER TER HOR NE NE TER SEL trict; 6. weefsel; 7. voegwoord; 8. kleine terts; 9. verdund; 11. voor zetsel; 13. pers. voorn.; 15. water stand; 17. landbouwwerktuig; 18. al leenlijk;. 20. lengtemaat; 21. voeg woord; 23. geschil; 25. Mohammeda nisme; 27. ondergrondsche afvoerpijp;. 29. voorzetsel; 31. droomerig; 35. leuk; 36. kaarsendoover; 37. onder linge vermenging van twee vloeistof fen door een poreuzen wand heen; 39. getier; 41. noot; 42. voorzetsel; 45. voorzetsel; 46. noot; 49. noot; 52. pers. voorn.; 53. pers. voorn.; 54. familielid; 55. voorzetsel; 57. li chaamsdeel. Inzending t.e.m. Dinsdag 13 Augus tus op open. briefkaart aan het Kasteel van Aemstel (afd. Prijs vraag), N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Oplossing 20 Juli SEL LIN GEN GEN DRI N GEN GEN— DE REN REN KUM PrijswinnaarsJ. v. d. Weetering, man, Keizer Ottostraat 97, Bussum, Pienemanstraat 1II en J. J. de Ans van Dam, O. Amersfoortscheweg Munck, Willem Pastoorsstraat 12 hs., 1126, Hilversum, en mej. Regina Du beiden te Amsterdam, H. J. Sweer- I belaar, Teslastraat 32, Haarlem. 89. En dat gelukteTegen deze overmacht bleek het beest niet bestand, het werd het visschenleven moe. kreeg een vreeselijken lust om op zijn zij te gaan liggen wat bij visschen een teeken is. dat hun einde nabij is, .en legde zich na verloop van tijd ook op de zij om niet meer de vinnen t® roeren. Het werd tezamen met zijn overwinnaars aan boord geholpen. Zwij- gend dankten de druipende Vinkolini en Toscanini den hertog voor hun be houd. Maar de dappere man wilde van geen dank weten. „Het was een kleinigheid", zei hij, ,,we praten er niet meer over". De baron stond han denwrijvend'toe te zien. ,,Ik ben trotsch, dat ik jouw vriend ben, Willem Caspar" zei de baron, ,,en ik hoop nog menigen levensdag met je te slijten." „Stil", zei de hertog, „het is de moeite niet waard." Toen klonk er geroep van béneden. Dadelijk schoten zg er op af. Daar stonden de lijfwachters bij het gat. dat de zaagvisch gemaakt had en probeerden het binnenstroomen- de water tegen te houden. Maar het lukte niet. Het gat werd grooter en grooter en de kans op behoud kleiner en kleiner. Het leed geen twyfel of de schuit ging zinken. .Allemaal in de booten", riep de schildwacht weer volop kapitein. Er bleek echter maar één roeiboot op het heele schip. Ge. lukkig kon die het gezelschap geheel bevatten en zdo daalden zij af in de boot en lieten bet vaartuig in den steek. Het zonk, sneller en sneller. Ba ron Paulus de Potter wilde nog een rat meenemen, die hem zoo trouw ge zelschap had gehouden, maar de lijfwachters protesteerden. De rat zag in, dat het niet kon en zonk op staanden voet in het diepe. Het waren werke lijk ontroerende tafereelen. Voor het eerst sedert het begin van den oorlog is thans het .jaar verslag van de N.V. Ned. Spoorwe gen over het jaar 1944 gepubliceerd. De late verschijning houdt verband niet de schade, die ook aan de ad ministratie berokkend is gedurende de stakingsperiode. De thans gepu bliceerde balans geeft nog geen in zicht in de schade, die het bedrijf in de periode van de staking- heeft geleden, onulat de afboeking 'van de beschadigde en vernietigde objecten eerst in de balans over 1945 zal ge- schelden. De winst over 1944, ad f 22.3 miilioen. zal worden gerescr- Overwegende, dat uit een ter zake ingesteld onderzoek is geble ken, dat ir. R. A. Verwey, wnd. se cretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken, tevens directeur-generaal van het Rijks arbeidsbureau, in ernstige mate is te kort geschoten in het betrach ten van de juiste houding in ver band met de bezetting, heeft de minister van Sociale Zaken hem met ingang van 1 Augustus J.1, in afwijking van het advies van de Commissie van Advies, doch in overeenstemming met het advies van het Centraal Orgaan op de Zuivering van het overheidsperso neel, krachtens het Zuiveringsbe sluit 1945, ontslag uit zijn functie verleend. (Van onzen specialen verslaggever) HAARLEM, 2 Aug. De tweedaag- sche erlcketwedstrijd tusschen het N.C.Il.-elftiA en de Free Foresters is in een draw geëindigd. Het En- gelsche totaal kwam in de eerste in nings op 267 runs, waarmee welis waar het Nederlandsche totaal van 231 werd gepasseerd, maar het N.C.B.-elftad speelde hierna ln da tweede Innings den t(jd uit, waarin het met 103 runs voor twee wickets een zeer goed figuur sloeg. Het terrein was door den regen glad geworden, waardoor de bal niet zoo snel liep als op den eersten dag. Hawkins en Wilson zetten de En- gelsche innings, die bij een stand van 181 onderbroken was, voort. Op 93 nam Klink het wicket van Hawkins (55), waarna Crutchley (2) en Douglas (5) spoedig volgden. Wil son kreeg hierna Villiers als part ner en dit battingpaar vergastte de toeschouwers op prachtig cricket. De Nederlandsche bowlars kwamen voor een uiterst lastige taak te staan en hoewel vooral Klink uit stekend bowlde, kon hij niet ver hinderen, dat Wilson eerst na een score van 68 en Villiers na 55 runs het paviljoen weer kónden opzoeken. Het Nederlandsche totaal werd dan ook gepasseerd, waaraan Newman met 28 not out ook een belangrijk aandeel had bijlgedragen. Het to taal werd tenslotte 267 runs. Van de Nederlanders had Flink met 7/76 het beste gebowld. Leeftinck 3/94, Visser 0/8, Harmsen 0/16 en Alders 0/58. Het N.C.B.-elftal trok hierna tot zes uur voor de tweede maal naar de wickets en wist voor het verlies van twee wickets 103 runs te scoren. Visser scoorde 14 en v. d. Ende 38 runs, waarna Alders met 28 en Sillêvis met 18 not out ble ven. Bowlingcijfers Free Foresters: Wilsón 0/15, Newman 0/14, Barbero 0/20, Douglas l 18, Brlns 0/19 en Neathercost 1/12. veerd tot dekking van het over 1945 te verwachten nadeellg saldo. Uit de balans blijkt, dat gedu rende de oorlogsjaren de afschrij vingen belangrijk hooger zijn ge weest aan de nieuwe investeeringen, zoodat. de boekwaarde is gedaald. Het belangrijkste actief van het be drijf, de spoorwegen, daalde van f 269 miilioen tot f 169 miilioen,. het rollend materieel van f77 mii lioen tot f55 miilioen. Door des- investeering is dus een bedrag van f 122 miilioen vrijgekomen. In ver band met den wederopbouw van do Spoorwegen zal aeker niet kunnen worden volstaan met bet Inhalen tan dezen achterstand. De bedragen, die nieuw ln het bedrijf geïnvesteerd zullen moeten worden ln verband met den wederopbouw en moderni- seering, zullen zeker een veelvoud van het hiervoren genoemde bedrag zijn. De totale ontvangsten van de Spoorwegen zijn in het jaar 1943 opgeloopen tot f 257 miilioen. Gedurende de 8 maand van ex ploitatie in 1944 waren de ont vangsten nog ruim f 180 miilioen en gedurende het eerste gedeelte van het jaar 1944 werd dus het in 1943 behaalde nog gehand haafd. De sterke stijging van de ontvangsten had voornamelijk betrekking op het reizigersver- voer. De door den Staat te vergoeden stakingsschade komt op de credit zijde van de verlies- en winstreke ning voor ten bedrage van f 41.784.000. ZONDAG 4 Aug. 8e Zondag na Pinksteren. 2 H. Dominicus. Credo. Praef. H. Drievuldigheid. MAAN DAG: O- L. vr. ter Sneeuw. Credo. Praef. H. Maagd. DINSDAG; Ge daanteverandering des Heeren. 2 (in stille Missen) H.H. Hystus enz C'redo. Praef. Kerstmis. WOENS DAG: H. Cajetanus. 2 H. Donatus. DONDERDAG: H.H. Cyriacus enz. 2 A cunctls. 3 naar keuae. VRIJDAG: H Joannes IS. V'ianney. 2 Vig. v. H Laurentius. 3 H. Romanus. Laat ste Evang. Vigilie. Of Mis van Vi gilie v. St. Laur. 2 H. Joannes M. V. 3 H. Romanus. ZATERDAG H. Laurentius. ZONDAG 11 Aug. 9e Zondag na Pinkst. 2 H.H. Tiburtiu» enz. 3 A Cunctis. Credo. Praef. H. Drievuldigheid. LADDERWEDSTRIJD. Oplossing van den tweezet nr. 744 van J. Schiffmann, Bristol Times ana Mir ror, 1927. 1. Df3 dreigt 2. Pb4 mat. 1Dxf3f; 2. Te4 mat. 1 Txf3; 2. Tg4 mat. 1bi. onv. 2. Tc2 mat. Cross-check en batterij- spel. Ideale structuur! Hier houdt het schaken op spel te zijn, doch is het kunst. Omstreeks 1920 begon <je zwierige stijl van Schiffmann de aandacht te trekken. Het laatste probleem, dat wij van den op jeugdigen leeftijd ge storven componist kennen, is van 1930 en volgt hier. Probleem nr. 747 van J. Schiffmann, B.C.P.S. 1-930 'i/M/ ■;mz; lÉp aoodsteo Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken t# zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwersstraat 40, Amsterdam-C. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 7