Ernstige vernielingen Kansen voor onze vrouwen en meisjes Het nieuwe feest Nataarbeschermingsraadkan veel goeds verrichten r van het Onbevlekt Hart van Maria Recreatieruimte van veel belang Gezinsverzorgsters gevraagd ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1946 PAGINA 9 ONS NATUURSCHOON Cultureel belang jJL. De vernielingen aan het natuurschoon in ons land zijn zéér ernstig. Reeds hort na de be vrijding is een onderzoek naar den aard der beschadigingen ingesteld. Door de onbegaanbaar heid van vele terreinen in verband met de gevolgen van de oorlogshandelingen en landmijnen, kon dit rapport nog niet eerder worden, gepubliceerd. Thans is het evenwel ingediend en het zal nog dit najaar openbaar gemaakt wordenaldus de secretaris van den onlangs in het leven geroepen voorloopigen Na tuurbescherming sraad jhr. mr. M. van der Goes van Naters, In den beruchten oorlogswinter zijn tengevolge van den brand- stoffennood vele boomen gesneuveld en zijn onze schoons bosschen meer dan erg geschonden Veel Is onherstelbaar ver nield, zooals b.v. het vogel eiland „De Beer", dat in een waar bunkerdorp is herschapen. Hiervoor zal naar een ander vogel reservaat moeten worden omgezien. Ook hét Nederlandsch boschbe stand heeft zware verliezen gele den en moet weer worden aange vuld, waarbij zelfs het plan voor staat he<t boschareaal uit te brei den, De afneming van de woeste gronden is verder ontstellend. Veel is, in verband met den grooten voedselnood, omgezet in bouw land, waaraan momenteel echter weinig te doen valt. De voorloopige Natuurbescher- mingsraad, die binnenkort officieel zal worden geïnstalleerd, zal een tweeledige taak hebben. Eenerzijds zal hij zich bezig houden met de voorbereiding van een wet op het natuur- en landschapschoon, ter wijl de raad anderzijds de taak zal hebben alle materie op het gebied van natuur- en landschapschoon te coördineeren. In verband hiermede zal een nauwe samenwerking be staan tusschen den Raad en de verschillende departementen en instanties op het gebied van de natuurbescherming. De raad, die ressorteert onder het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, zal bij de uitoefe ning van zijn taak voornamelijk te doen hebben met de ministeries van Financiën, Sociale Zaken, De fensie, Openbare Werken en Weder opbouw, en Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, terwijl vooral de samenwerking met den rijksdienst voor het Nationale Plan een ruime plaats zal innemen. In een zoo dichtbevolkt land als Nederland, aldus mr. Van der Goes van Naters, is het een cul tureel belang, de natuur te beschermen en te verzorgen. Dit laatste heeft, zoowel vóór als tij dens den oorlog, nog wel het een en ander te wensehen overgelaten en thans, waar zooveel verloren gegaan is, deed zich reeds vrij spoedig de behoefte gevoelen aan een lichaam, dat zich met de na tuurbescherming, waar en hoe dan ook, bezig houdt. Dit kan de Na- tuurbeschermingsraad, die daarbij gesteund zal worden door een bin nenkort in te dienen wet, waarbij de bevoegdheden van het minis terie van O., K. en W. op het ge bied van de natuur- en land- schapschoonbescherming aanmer kelijk uitgebreid zullen worden. Er zijn twee opvattingen van be scherming van natuur en land schap. Men kan de conserveerende manier toepassen, hetgeen dus in houdt, een fraai stuik natuurschoon in den bestaanden toestand te be waren of en dit mag vooral thans de belangrijkste manier genoemd warden men kan toezicht houden op en richtlijnen aangeven voor den landschappelijken opbouw en ver zorging. Het zal vooral op het laat ste terrein zijn, dat de Natuurbe- schermingsraad zich zal bewegen. Het is van het grootste be lang, dat we in de toekomst leven in een harmonisch land schap en niet in een cultuur- Om de toewijding der ge- heele wereld aan het Onbevlekt Hart van Maria blijvend te herinneren, heeft Paus Pius XII een nieuw feest ingesteld, dat 22 Augustus gevierd wordt: het feest van het Onbevlekt Hart van Maria. Dit feest ver dient met de grootst mogelijke zorg te worden voorbereid en met passenden luister gevierd te worden. Alle feesten, die in de H. Kerk worden gevierd, zoo sprak reeds de H. Johannes Eudes, zijn evenzoo- vele bronnen van genade, bijzonder de feesten van O. L. Heer en die van Zijn Moeder. Onder de feesten evenwel van deze bewonderens waardige Moeder is het feest van haar heilig Hart, als het hart en de koningin der overige, wijl het hart de zetel is der liefde; en deze is de koningin van alle andere steppe. In de jongste Troonrede liet H. M. de Koningin zich in dezen geest uiit, toen zij zeide, dat bij het herstel van het ge schonden landbouwbedrijf aan de aankleeding van het land schap bijzondere aandacht zal werden geschonken. Dit houdt in, dat door middel van landschapsadviseurs en -archi tecten er bij den nationalen weder opbouw op gelet zal worden dat ruilverkavelingen, inpolderingen, kanalisaties enz. ook esthetisch verantwoord zijn. Naast cultuur techniek zal voortaan de natuur- techniek een voorname plaats in moeten nemen. De landschappelijke verzorging van ons land is van het hoogste belang, omdat na den in- spannenden arbeid, dien de weder opbouw op alle gebied met zich medebrengt, de natuur gelegenheid moet bieden voor ontspanning. De recreatieve kant van het na tuurschoon is bij de steeds dichter wordende bevolking van ons land een uitermate belangrijke kwestie. Op dit gebied heeft de rijksdienst voor het Nationale Plan een na- tuurruimte- en recreatieplan uitge werkt, welk plan onder, oogen van de verschillende gemeenten en rijksdiensten gebracht zal worden. Z. H. de Paus heeft een nieuw kerkelijk feest in gesteld en wel ter eere van het On bevlekt Hart van Mariawelk feest 22 Augustus ge vierd zal worden. deugden en de bron van alle genaden. Daarom is dit feest een oceaan van ge naden en zegeningen; niet voor allen even wel, doch slechts voor hen, die zich er op voorbereiden ze te ontvangen. De redenen, welke onzen H Vader er toe brachten dit feest over de geheele H. Kerk uit te strekken, staan duidelijk aangegeven in het Pauselijk re script, waarbij dit feest werd ingesteld en waaraan wij het volgende ontleenen: „De liturgische vereering van het Hart der Zalige Maagd Maria, waarvan de Vadercommenitareai over de Bruid van het Hooglied de oudste sporen te zien geven, en waarvoor verscheidene heilige man nen en vrouwen uit de Middel eeuwen en uit later tijden m'eer onmiddellijk den weg hetoiben ge baand, heeft de H. Stoel zelf voor het eerst goedgekeurd in het begin der XIX-de eeuw, toen Paus Pius VII het Feest van het Allerzuiverst Hart van Maria instelde, om door aUe bisdommen en religieuze gezel schappen die erom zouden vragen, op den Zondag na het Octaaf van de ten Hemelopneming godvruchtig en heilig gevierd te worden. In het midden dier zelfde eeuw werd het feest van het Allerzuiverst Hart der Zalige Maagd Maria, dat van jaar tot jaar gevierd werd op bevel van Pius IX en door toedoen van de H. Congregatie der Riten, verrijkt met een eigen Officie en Mis. De Kerk brengt zoodoende aan het Onbevlekt Hart der Zalige Maria de verschuldigde eer, waarbij zij onder het sym bool van dit Hart de uitsteken de en bijzondere heiligheid Van ziel der Moeder Gods, maar vooral Haar allervurigste Ijefde jegens God en Haar Zoon Jezus en haar goedheid jegens de door het Goddelijk Bloed ver- Het Arbeidsbureau biedt aan vrouwen en meisjes van onzen tijd tal van kansen, aldus mej. mr. J. ten Broecke Hekstra, loste menschen, met gtroote godsvrucht vereert. Ondertussflhen groeide in de ge moederen, zoowel van Herders als van geloovigen, de vurige wenstih en heif verlangen, dat het feest van het Onbevlekt Hart der Zalige Maagd Maria zou worden uitge breid tot de geheele Kerk. Daarom wijdde onze H. Vader Paus Pius XII, uit medelijden met de ontzettende rampen waaronder de christelijke volkeren wegens den verschrikkelij- >ken oorlog zuchten, de geheele Kerk en het geheele menschelijke geslacht voor altijd toe aan het On- bevlekt Hart van de Zalige Maagd Maria, in het jaar 1942 op den 'feestdag van haar Onbevlekte Ont vangenis. Om de gedachtenis aan de Toewijding te bewaren, vaardig de Hij het besluit uit, dat het feest van het Onbevlekt Hart der Zalige Maagd Maria, met eigen Officie en Mis, op 22 Augustus in plaats van den Octaafdag der ten Hemelopne ming derzelfde Zalige Maagd Maria, met den ritus van dubbel II klas jaarlijks te vieren, tot de geheele Kerk zou worden uitgestrekt: op dat door de hulp der zalige Moeder Gods, aan alle volkeren de vrede, aan de Kerk van Christus de vrij heid zou worden geschonken en dat de zondaars bevrijd van hun schuld, en ook alle overige geloovigen in de liefde voor de zuiverheid en de beoefening der deugden versterkt mochten worden. hoofd van de afd. Vrouwenbe middeling van het Rijksar beidsbureau. Het streeft er naar, zoo vervolgde spr., dat ieder een zooveel mogelijk passend werk krijgt en op de juiste plaats terecht komt. Door het voortdurend contact heeft de taak van het Arbeidsbureau zich verder uitgebreid dan de eigen lijke arbeidsbemiddeling. Vóór 1941 waren in Nederland. Gemeentelijke Arbeidsbeurzen. Sinds dien. berust de geheele arbeidsbemid deling echter bij het Rijksarbeids bureau met zijn 25 Gewestelijke Arbeidsbureaux en 154 bijkantoren. Op elk van deze bureaux en op de meeste dezer bijkantoren is een aparte afdeeling: vrouwenbemidde- ling. Op deze afdeeling staat een z.g. „vrouwenbemiddelaarster" klaar, om alle vrouwen en meisjes, die haar hulp inroepen, van dienst te zijn. In dezen enorm duren tijd is het wel begrijpelijk, aldus spr., dat ieder, die een werkkring kiest, allereerst naar het lóón vraagt, maar toch wees ze erop, dat het belangrijk is, dat jonge menschen leeren voor bun verdere leven. Een ongeschoold be roep is veel voordeeliger, maar na eenige jaren wordt Juist goede vak bekwaamheid hooger gewaardeerd en biedt méér kans om vooruit te komen. Binnen afzienbaren tijd zal men ook voor beroepskeuze-voorlichting op de Arbeidsbureaux terecht kun nen. Hiervoor moet uien echter nog geduld hebben, tot de beroepskeuze adviseurs zijn opgeleid, waarvoor binnenkort een cursus begint. Niet alleen voor' degenen, die voor het eerst aan liet arbeidsproces gaan deelnemen is het Arbeidsbureau van belang, maar ook voor alle overigen, die werk zoeken, aldus spr. In vele plaatsen zijn avondspreekuren inge steld, juist bedoeld voor degenen, die al werken en moeilijk overdag weg kunnen. In alle beroepen worden vrouwelijke werkkrachten ge vraagd, maar spr. wilde eens met nadruk wijzen op het huishoudelijk beroep, dat juist voor vrouwen en meisjes zoo bij uitstek geschikt is, al is 't dan ook de laatste jaren min der in trek. Juist in de huis houding doet het jonge meis je de kennis op> die haar later in eigen gezin zoo te pas komt. Daarbij moet niet worden ver geten, dat de loonen, die in de huishouding betaald worden, in werkelijkheid veel hooger zijn dan ze schijnen door de voeding en eventueele huisvesting. Jongere meisjes, die geen huis- houdenderwijs genoten hebben, kunnen voor een kostelooze op leiding gedurende drie maanden op een der Rijksinternaten voor huis houdelijke beroepen in. aanmerking komen. Alle inlichtingen hierover kan het Arbeidsbureau verschaffen. Zelfs bestaat de mogelijkheid, dat het Rijksarbeidsbureau externe cursussen tot opleiding in het huishoudelijk beroep organiseert in die gemeenten, waar een voldoende aantal meisjes tot deelname bereid gevonden wordt. Ook over deze cur sussen, welke eveneens kosteloos zijn en welke drie maanden duren, kan het Arbeidsbureau verder in lichten. Voor meisjes van ongeveer 20 Jaar en ouder staat een beroep van ge zinsverzorgster open. Dit beroep is ontstaan uit bet chronisch tekort aan huishoudelijk personeel. Het be doelt hulp te verleenen in die ge zinnen, waar, de huisvrouw tijdelijk is uitgeschakeld door ziekte e.d. Naast de bemiddeling beeft het Arbeidsbureau volgens het buiten gewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945 nog een andere taak te vervul len, n.l. het toestemming verleenen tot beëindiging van het dienstver band in bepaalde gevallen. Het fraaie natuurschoon van onze' Veluwe is over 't geheele land bekend. Velen komen hier 's zomers verpoozing temidden van hun drukke werkzaamheden zoeken. Bijgaande foto toont een fraaie opname van het park „Sonsbeek" te Arnhem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 9