Voorzitterschap aan de Groote Vijf Prachtige inzet van de feestweek Wetsontwerp tot instelling van commissie-generaal Nederlandsche delegatie itt den aanval Toelichting op bevoegdheden Burgemeester wenscht stadgenooten blijde viering toe Overval op speelhol te Zandvoort Minister van Marine Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23613 o MAANDAG 5 AUGUSTUS 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week DE VREDESCONFERENTIE Wat biedt Parijs? Britsch-Indische troepen naar Zuid-lran Het weer Ingebruikstelling fontein VRIJ BEZOEK AAN DE KERMIS KIND MISHANDELDEN VLAAG VAN WAANZIN mm* Benoeming te verwachten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen correspondent). Rond de lange tafels in de voormalige troonzaal van het Luxemburg onder het licht van de kristallen kroonluchters en schijnwerpers der filmoperateurs, hebben de kopstukken der 21 dele gaties een verbeten strijd uitge vochten. Jhr. van Starkenborg Stachouwer zag men op de kritieke momenten der discussie de ronde om de tafel doen om, over de schouders van zijn medestanders gebogen, het conflict te onderhou den. Artikel 2 van het door de Groote Vier voorgestelde reglement der werk zaamheden behelst de aanbeveling, dat het definitieve voorzitterschap der con ferentie bij toerbeurt door de Groote Vier en China zal worden uitgeoefend In de volgorde van het Fransehe alfabet en telkens voor den duur van drie dagen. Een aantal delegaties van de kleine mogendheden, waartoe op de eerste plaats Nederland, heeft in dit artikel blijkbaar een symbolisch bolwerk ge zien van de hegemonie van de Groote Vier. Zij hebben er in de twee laatste zittingen een dapperen stormloop tegen ingezet, maar het tenslotte niet kun nen slechten. Het gewraakte artikel werd Zaterdag aangenomen en het laatste amendement dat luidde „De conferentie kiest haar voorzitter", Ingediend door jhr. van Starkenborg Stachouwer, werd verworpen. Ilei verweer der grooten was zeer ongeiSjk. Zoo stug als de Russen en liun aanhang zicli toonden bij mon de van Molotof of Wyschinskv, zoo soepel was de delegatie van Engeland. H»t eerste amendement, waar achter de genoemde kleine mogend- den zieli geschaard hadden, was in gediend door Zuid-Afrika. Het wilde het beginsel In practijk gebracht zien, dat het voorzitterschap eener internationale conferentie hoflijk. heidslialve toekomt aan het gast land. Het voorstel der Groote Vier lichtte het verwerpelijk, wjjl het aan een groep mogendheden een privilege toekende, waarvoor in 'n conferentie tan gelijken geen plaats Is. De spanning was grooter toen Molotof het woord nam; groot, on danks het feit, dat de groote meer derheid van zijn gehoor geen woord Russisch verstaat en gedwongen is te wachten op. de vertalingen van Ce eigen tolken der Russen. lederen keer dat Molotof of Wyschinsky overeind kwam, was het om te verklaren, dat de Rus sische 'delegatie met alle respect voor Frankrijk en monsieur Bldault geen enkele betere op lossing zag dan het voorstel van de Groote Vier op hoeveel precedenten de tegenstanders zich ten gunste van hun stelling ook beriepen van het Congres van Weenen, via de conferentie van Versailles tot de conferentie van Bretton Woods de Rus sische delegatie hield vast aan het eenige precedent van San Francisco. By den een of ander ryst wellicht Je vraag, waarom in het bijzonder de Nederlandsche delegatie zich zoo warm maakt v°or de kwestie van procedure In een conferentie, waarbij geen groote Nederlandsche belangen direct betrokken zijn. Men bedenke echter, dat de werkwijze, weike door deze vredesconferentie wordt ge volgd, een precedent schept voor ue conferentie, welke de vredesverdragen met Dultschland en Japan z.al re gelen. Deze overweging Inspireert, naar wij opmaakten uit gesprekken met eeiiige gedelegeerden, de strijd baarheid van de Nederlandsche dele gatie; een strijdbaarheid, die veel bewondering heeft gewekt en waar van bij de behandeling van de meer derheidskwestie, op Maandag, weer genoten zal kunnen worden. De staatslieden puzzlen, lezen de krant of zijn in slaap gevallen, ter wijl de volken der wereld wachten op den vrede, dien zij zullen ma ken. Dit is de conclusie van een medewerker van D. P., die geduren de een half uur de gedelegeerden van de vredesconferentie gadesloeg. De correspondënnt constateerde dan, dat Mc. Neil om 4.43 uur in een kruiswoordpuzzle verdiept was, dat om 4.36 uur Evatt de zaal ver liet, toen de vertaling va* een Britsch Indische rede werd opge dreund, dat om 4.37 alle aanwe zige gedelegeerden de krant zaten te lezen, met uitzondering van den Ethiopisehen afgevaardigde, die in slaap was gevallen. Om 4.40 uur verdiepte de Amerikaansche af gevaardigde Dunn, .zich in de sport pagina van de „Daily TelegraDh". Tezelfdertijd begon de Nleuw-Zee- landsche gedelegeerde een brief te schrijven. Twee minuten later haal de de Britsch-Indische gedelegeerde een brochure voor den dag getiteld „Wat biedt Parijs", blijkbaar ter voorbereiding van den Zaterdag avond. Om 4.50 uur ontwaakte ae Ethiopiër, opgechrikt door een ap plaus, om 4.52 uur haalde Spaak een roman In gelen omslag uit zijn zaken zoo gaat dit nu al zes dagen door Als excuus moge hieraan worden toegevoegd, dat iedere redevoering in twee talen vertaald wordt. E ;n rede van een half uur, wordt dus automatisch uitgebreid tot een rede van anderhalf uur. De Britsch-Indische regeering heeft bekend gemaakt dat. er In dische troepen naar Basra worden gezonden ter bescherming der Brltsche belangen. Men ls hiertoe overgegaan ten einde, indien omstandigheden dit zouden eischen, troepen ter beschik king te hebben ter bescherming van Indische, Brltsche en Arabische ie- vens en ter beveiliging der Indische en Brltsche belangen in Zuid-lran Krachtens een overeenkomst tus- schen Rusland, Groot-Brittannië en de V.S. werden alle Britsche troepen 2 Maart j.l. uit Iran teruggetrok ken. De Russische troepen bleven echter langer, hetgeen de zaak- Azerbeidzjan in den Veiligheidsraad tengevolge had. Prinses Irene wordt vandaag 7 jaai. Meer dan honderdduizend kinderen uit het heele land stuur den vandaag aan H. K. H. prinses Irene, paleis Soestdijk, Baarn, een felicitatie briefkaart. Prin ses Irene is een ijverig leerlingetje van de kleuter school „de Werk plaats" te Biltho- ven. waar deze grappige foto op een onverwacht oogenblik van de prinses genomen werd Onder groote belangstelling en In tegenwoordigheid van burge meester M. A. Reinalda en de wethouders F. S. Noordhoff en D. J. A. Geluk is Zaterdagmor gen de Anegang officieel voor het publiek opengesteld. De heer R. Schlatmann, voor zitter van de Anegangvereeniging sprak een welkomstwoord, waar in hij tevens de voorbereidingen schetste, welke voor een kunst zinnige en smaakvolle versiering van de Anegang noodig waren geweest. Vervolgens gaf Herman Moer kerk een beknopte toelichting op de door hem ontworpen figuren uit de Haarlemsche historie en de Camera Obscura die langs de trot toirs geplaatst zijn. Hij sprak vol lof over de drie Haarlemsche kun stenaars Livinus Tollenaar, Joop Ebeli en Peter Huyzer, die op een voortreffelijke wijze zijn ontwer pen hadden uitgewerkt. Burge meester Reinalda sprak hierna zijn waardeering uit over de manier, waarop de Anegangvereeniging de versiering ter hand genomen had. Als van ouds was deze weer met iets bijzonders te voorschijn geko men, een versiering, die by heit Haarlemsche feest past en op de Verwachting tof Dinsdagavond; Ti kiel ijk toenemende bewolking met vooral hedenavond en -nacht plaatselijke onweersbuien Wind aurnvankelijk veranderlijk, later uit richtingen tnsschen Zuid en West. Daling van tem peratuur. Zon onder 20.24, maan 15.32 0.07, zon op 5.07. Verschenen is de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp tot instelling van een commissie-generaal, welke in naam en onder gezag van de Nederlandsche regeering tijdelijk het opperbestuur over Indië -Jlunnen Ritoefenen. Aanleiding hiertoe zijn de algemeene en bijzon- moet *!pe®ten van de Ned.-Ind sche situatie, welke op het oogenblik moet worden geordend. Het 'tet ln de bedoeling, dat een otgaan ingesteld wordt, dat voorbe reidingen treft voor de a.s. Rifks- conferentie. De commissie-generaal hreft tot taak, in contact te treden met vertegenwoordigers van alle be volkingsgroepen en staatkundige or ganisaties in indië. De commissie bestaat fit drie leden; Ook de lut- tenant-gouverneur-generaal zal er zitting in hebben. De leden worden op voordracht van den minister van Oorlog benoemd en ontslagen. De regeering zal zelf kunnen beslissen, indien een besluit van de commissie biet eenparig ls. De regeering acht 't noodzakelijk om ln liet belang van den finan- cleelen, economischen en socialen opbouw besluitvaardig te kunnen optreden. Vooral ook dienen de moeilijkheden uit den weg te wor den geruimd welke zijn ontstaan door de onverwachte lange bezet ting der geallieerden, en die de normale sfeer van het Algemeen Bestuur In Ned.-Indië te buiten gaan. Br is behoefte aan een meer on middellijk en voortdurend contact met het opperbestuur en aan een orgaan dat zekere volmachten heeft, om in noodzakelijke gevallen onver- wlild beslissingen te nemen. Als taak voor de commissie-gene raal wordt verder gedacht, aan de deelneming door het Rijk en den fi- nancieelen en economischen opbouw van Indië, eventueel ook door andere mogendheden, aan zorgen voor de Nederlandsche strijdkrachten, repa- trieerenden en andere oorlogsslacht offers, en aan herstel van cultuur en onderwijs naar Nederlandschen trant. De commissie mag echter niet op het terrein van de Indische re dering ingrijpen. De ministers zullen echter de volle verantwoording blijven dragen. De commissie-generaal aal derhalve de regeering van al haar doen en laten op de hoogte moeten hou den. Er aal worden getracht tot overeenstemming te komen met de Britsche regeering ten aanzien van de beperkingen die thans nog lig gen op de uitoefening van het scuvereine gezag. De regeering', aldus de Memorie van Toelichting, had de commissie- generaal niet bij wet behoeven in te stellen. Zij heeft dit toch gedaan, cmdat zij de problemen, die in Indië liggen zóó gróót acht, dat zij het oor deel van de Volksvertegenwoordiging weten wil en zneh by verdere stap pen gedragen wil weten door de in stemming van een zoo groot moge lijke meerderheid. diepere beteakenis hiervan ingaat. Nadat men onder leiding van Her man Moerkerk een rondgang langs de beeldengalerij had gemaakt, werd de Anegang voor het pu bliek vrijgegeven. Op de Dreef ls een officieel pa rade gehouden voor den Commis saris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de burge meester van Haarlem, den heer M. A. Reinalda, en het cpllege van wethouders. De roemruchte fontein uit Pay rus en Brussel, die ter gelegenheid van de Haarlemsche feesten een plaatsje gevonden heeft op het Houtplein, is Zaterdagmiddag met eenig ceremonieel in werking ge steld. Burgemeester M. A. Reinalda verrichtte de opening, waarbij hij een kort, doch hartelijk toespraakje hield. Spr. gaf uiting aan de inge nomenheid van het gemeentebe stuur, dat men in de stad alom zulke frissche versieringen heeft aangebracht ter opluistering van de feesten. Hij hoopte, dat het voor de Haarlemmers een week van blijde feestviering zou zijn, die ge heel in het teeken zou staan van de groote gedachte, dat wij allen tezamen mogen bouwen aan het groot warden van ons land en de stad Haarlem. Tenslotte deed de burgemeester een beroep op de be volking, de feesten op gepaste wijze te vieren. De organisatoren van de kermisviering hebben besloten Donderdagmorgen de kermis kosteloos toegankelijk te stel len. Een buitenkansje voor de jeugd. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Zandvoortsche politie omstreeks half twee een overval gedaan op een villa aan de Brederodestraat, waar men een speelhol vermoedde. De politie trof er een groot gezelschap dames en heeren aan, dat roulette en baccarat speelde. 31 personen wer den naar het politiebureau over gebracht, waar tegen allen proces verbaal werd opgemaakt. Vanmor gen zijn zij allen, met uitzondering van vier Amsterdammers, die in arrest gesteld zijn, weer vrijgelaten. Het speelmateriaal en een groote hoeveelheid fiches ter waarde van één tot honderd gulden zijn in beslag genomen en tevens een zeer aanzien lijk geldbedrag. Uit het onder zoek is gebleken, dat zieer grof gespeeld werd en de villa uit sluitend als speelgelegenheid werd gebruikt. De politie heeft het perceel gesloten. Inmiddels hebben enkele van de arresi.anten bekend. Gisteren heeft de Haarlemsche politie proces-verbaal opgemaakt tegen J. B. ter H. uit de Reigerstraat, dia in een vlaag van waanzin zijn twee jarig kind zoodanig mishandeld heeft, dat het een bloedspuwing kreeg. Hierna had de vader bijna zijn hee'.e inventaris kort en klein geslagen. Het mannenkoor Caecilla onder leiding van Nico Hoogerwerf en do Prins Bernhardkapel van het II-l- R.I. onder lieding van adjudant De Graaf zorgden voor de muzikale om lijsting. Onder groote belangstelling heeft wethouder D. Geluk Zaterdagmid dag de kermis officieel geopend. Hij wees op de belangrijke plaats, die een kermis bij een volksfeest inneemt. Hierna volgde het hoog tepunt: mevrouw Oosterhout knip te het lint door en de kinderen, die tijdens de opening stonden te popelen tot het lint weggehaald zou zijn, stormden nu het terrein op en zwierden en draaiden dat het een lust was. Na een rondgang van de muziekkapel van de N.Z.H. om de keajnisvermakelijkheden, kozen de autoriteiten vlug het hazenpad. (Vervolg op pag. 4) Ingebruikstelling van de fontein op het Plein Naar „Trouw" meldt is de be noeming van den resèrve-kapitein- luitenant-ter zee J. J. A. Schagen van Leeuwen uit Hengelo tot mi nister van Marine binnenkort te verwachten. Hardheid is een eigenschap, die men gemakkelijker aan- dan afleert. Hardheid heeft echter niets te maken met gemoedssterkte De beste de gen laat zich het gemakke lijkst buigen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1