Feëriek schouwspel in de bloemenstad J 1 Een zee van licht in den zomeravond Muziekconcours te Spaarndam De Kath. arbeiders in Maria's genadeoord r Feestagenda R.K. speeltuin geopend Archipel promoveert naar de 3e klasse Baandag 5 augustus 1946 PAGINA 2 Parade langs de Dreef voor B. en W. en den Commissaris van de Koningin Eerste H. Mis Bonkaarten te Haarlem en Heemstede Gelukwensch voor Prinses Irene Ruim 500 deelnemers aan étalagewedstrijd Examens NAAR HEILOO Padvindersdemonstratie Verdrinkingsgeval te Zandvoort Benoeming in het bisdom Haarlem Repetities Kajottersspel HOLLAND-WEEK BEGONNEN HaarlemQuick cricket Successen van mevr. Blaisse WAT BIEDT DE RADIO DINSDAG? Op een avond nit duizenden hebben tienduizenden Haarlem mers met hun gasten en zeker ook eenige honderdtallen Amster dammers, welke laatsten met extra treinen naar Haarlem kwa men, genoten van onze lichtstad. Voor jong en oud was dit fraaie lichtspel nieuw en fascineerend, omdat het zoo'n scherp contrast vormde met de lichtlooze avon den, die toch maar zoo kort ach ter ons liggen. Men mag werkelijk een avondwandeling door de stra ten van de binnenstad via de zoo uitsteken^ verzorgde plantsoenen niei vergeten. Beginnen wij met onze wandeling op het Houtplein en kijken wij langs de verlichte spuitende fontein door de versierde brug de Groote Hout straat in, aan waant men zich in een sprookjesland. Het is niet alleen de versiering met de daarbij behoo- ïende verlichting maar het zijn ook de prachtige en helverlichte etala ges, de gekleurde neonbuizen en de keurige met bloemen getooide ge vels, die tezamen een opmerkelijk effect geven. Wel zelden zal ons stadhuis zoo ta het licht gezet zijn. en wanneer men het hoofd omwendt ziet men den ouden Bavo-toren weer als een suikeren reus de donkere avond lucht doorbreken. Het Kenaupark is herschapen in een feërieken lusttuin door de fantastische verlichting met natrium, neon en kwikzilver, zoo dat de volle en machtige boomen en de kleurige bloemen bijzonder tot hun recht kometi. Een speciale service bewijst ile gemeente door gedurende de feestweek des morgens vroeg, wanneer een warme dag in aan tocht is, de bloemversieringen in de verschillende straten te besproeien. Wij begrijpen heel goed, dat in die feestvierende stad speldjesverkoo- pers, bedelaars, miniatuur-orgel draaiers en krachtpatsers een extra boterham trachten te verdienen maar hun optreden moet niet zoo danig zijn, dat de wandelaars er last van ondervinden. Het is voorgeko men, dat er zoo nu en dan op stootjes ontstonden. Het is voor de politie vrijwel ondoenlijk daartegen op te treden, te midden van deze deinende menschenmenigte. Van verscheidene kanten hebben wij op merkingen dienaangaande gehoord, doch maatregelen zijn over het al gemeen niet te nemen. De kinder exploitatie staat ons wel heel in het bijzonder tegen. Bij buitengewoon mooi zomer weer trok gisteren de katholieke arbeidersbeweging op naar Maria's Genadeoord in Heiloo. De deelname was niet bijzonder groot te noe men; door verschillende omstan digheden was dit ook te verwach ten. In Heiloo aangekomen trok men onder het zingen van Maria- liederen naar de kapel, wa»r rector C. M. Broers met assistentie van kapelaan Hildebrand als diaken en rector Bisschop als subdiaken een plechtige'Hoogmis opdroeg. Onder deze Hoogmis hield kapelaan Hil debrand een treffende predicatie naar de woorden; „Kinderen van Eva in ballingschap" om de pel grims op te wekken tot versterken van den Christelijken geest onder de katholieke arbeiders. Des mid dags werd een kruisweg gehouden, waarna de heer P. C- v. d. Heyden een treffende toespraak op den kruisberg hield en er op wees hoe leder jaar de katholieke arbeiders hier tezamen komen om Maria's bescherming af te smeeken voor hun beweging. Bij het St. Willibrordusbeeld bad rector C. M. Broers voor de bekee ring van ons vaderland- Het hoogtepunt van den dag was het plechtig Lof met processie waarna het Te Deum werd aange heven. Vermelden wjj tenslotte nog dat medewerking verleenden het jongenskoor van de parochie van de Amsterdamstraat onder leiding van den eerw. broeder Edwinus met medewerking van den heer Jos Möllman als organist en een aan tal bruidjes. De kath. arbeidersbe weging onder de geestelijke leiding van rector C. M. Broers mag met dankbaarheid en vreugde op deze goedgeslaagde bedevaart te rugzien. Directeur; J. j. W Boerrigter. Waam, Hoofdredacteur; W. Se verin Gistermorgen heeft pater H. Piet, van de congregatie van het H. Sa crament in de parochie St. Ludwina aan den Rijksstraatweg zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen met> as sistent^ van pater Loerakker en pa ter Nelis. De feestpredicatie hield pater Schuilenburg. Het zangkoor voerdg de Missa „Pontificalis" van Perosi uit. na de H. Mis werd de cantate „Jubilate" gezongen. Morgen, Dinsdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaar ten restant D en E t.m. Er; te Heem stede H t.m. Hon. De kinderen van den speeltuin Bis- pinck hebben hedenmorgen den ver jaardag van Prinses Irene gevierd en een telegram naar Soestdijk gezonden, waarin zijn het prinsesje, na haar geluk gewenscht te hebben, uitgenoo- digd eens naar het mooie Blcemendaal te komen. De commissie voor den étalagewed strijd maakt bekend dat er ruim 500 deelnemers zijn die met groot genoe gen en op frissche wijze hun étalage feestelijk hebben Ingericht. De jury, bestaande uit reclame-experts, aesthe- tici en consumenten, zal morgen haar uitspraak vaststellen. HAARLEM. Hoofdacte. Volledig examen; J. M. Remmerswaal, Zllk; N. J. Groot, Amsterdam; P. C. M. Beerepoot, Egmond-Binnen; P. BeKe- ma, Noordwijkerhout. Gedeelte A: mej. E. W. M. Konings, Amsterdam; A. G. v. d. Berg, Hillegom. Gedeelte B; mej. M. A. Heesterbeek, Haarlem; G. F. Fischer, Amsterdam; W. M Fuykschot, Zaandijk; mej. N. den Toom, Amsterdam. Geslaagd voor het diploma han denarbeid,- de dames A. van Gelder te Zandvoort, G. Hoonhorst. M. J. Muschter en IJ. Koópmans allen te Haarlem. Geslaagd voor het examen Hoofd acte, afdeeling B, de heer J. W. H. Heyboer te Heemstede. Dinsdagmiddag te twee uur wordt in het Concertgebouw een kindervoorstelling gegeven. Des avonds om 8 uur concerten door fanfarecorpsen in Haarlem-Nd. (Pretoriaplein), Haarlem-Oost (Gcdfr. v. Bouillonstraat) en in Haarlem-W. (De Ruyterplein). Des avonds om half negen gala voorstelling van „De vrijheid vlagt". Woensdag 7 Aug., des mid dags 3 uur, geeft het Roode Kruis een demonstratie aan de Paviljoenslaan. Des avonds 7 uur een voetbalwedstrijd op het E.D.O.-terrein en internationale zwemwedstrijden (Haarlem Derby) in Stoops bad te Over- veen. 8 uur massale openlucht- uitvoering voor het provinciaal gebouw in den Hout. 8.30 herha ling van „De vrijheid vlagt". Na vijf jaren zal dit jaar weer de jaarlijksche bedevaart van priester studenten naar O. L. Vr. ter Nood te Heiloo worden gehouden. Vóór den oorlog bereikte het aantal deelnemers reeds dicht de duizend. Indien het weer meewerkt, zal dit getal dit jaar wellicht overtroffen worden, daar reeds van verschil lende kanten geestdriftige instem ming werd betuigd met het op nieuw genomen initiatief. De in tentie van dezen dag; De Christe lijke toekomst van ons vaderland en Indië. 's Morgens half elf be gint de plechtige Hoogmis; in de namiddag trekt de processie door den tuin- Zaterdagmiddag is onder groote belangstelling te Santpoort de R.K. speeltuin geopend. De kinderen, verzameld op het pleintje bij de Broekburgerlaan, werden afge haald door de R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria". Bij den speel tuin, welks ingang feestelijk ver sierd was, hield pastoor Goossens een openingsrede. Spr. achtte het van groot belang, dat de kinderen zich hier nu op gezonde wijze kun nen vermaken. In het bijzonder bedankte de pastoor al diegenen, die hun vrijen tijd hadden opge offerd om den speeltuin in zoo korten tijd klaar te maken. Daarna volgde de opening waarna de kin deren werden getracteerd. Het uitvoerend comité voor de eeuwfeesten kan tot zijn genoegen mededeelen, dat het, met erken ning van de gegrondheid der be denkingen van de katholieke jeugd beweging tegen de organisatie van de padvindersdemonstratie, in overleg met de betreffende districts leidingen de gerezen bezwaren uit den weg heeft geruimd. Alle pad vindersorganisaties zullen dienten gevolge aan de op Donderdag 8 Aug. voorgenomen feestelijkhe den volledige medewerking verlee- nen. De massale stoet stelt zich op aan de Delftlaan Donderdagmiddag 2 uur. Er wordt een marsch door de stad gemaakt en op de Ge dempte Oude Gracht wordt een rally gehouden. Van 8 tot 10 uur des avonds zullen alle deelnemers op het terrein aan de Paviljoens laan deelnemen aan een kampvuur. vjn '■■■■'■- A - 90. Zij roeiden voort over het kabbelende wateroppervlak en vroegen zich af wat er nu wel van hen terecht zou komen. „Nu heb je wel gezegd, hertog, dat we in Augustus thuis zouden zijn, maar ik zie er op zoo'n mal nier niet veel van", zei baron Paulus de Potter. „De goede moed niet ver loren, baron", sprak de hertog, ,,ik heb er heusch geen hard hoofd in." ,,De hoeveelste is het vandaag?" ,,Het is vandaag de 5e Augustus heer", antwoordde Petronius. „Nou, k,ij 1; eens aan", zei de hertog „alle tijd dus om op tijd thuis te zijn". „In Augustus, let op mijn woorden, is het leed ge leden." „Zou het werkelijk?" vroeg de teekenaar, die zich stierlijk verveel de. omdat de zee er zoo hetzelfde uit zag, dat b'j geen inspiratie kon vin den. „Maar zeker", antwoordde de schrijver, „als hertog Willem Caspar zooiets zegt kan je er van op aan, dat het uitkomt." De lezers van al dezen nonsens zullen zelf kunnen nagaan, of Willem Caspar een vooruitzienden blik had. Wij gelooven. eerlijk gezegd, van wel. Maar intusschen zaten ze op de baren en dobberden voort Je kon nu wel als Vinkolini het bed aan heffen van: „Mijn visschersmeisje, kom waag het reisje", maar als Je daarbij vergat te roeien, had je daar niet veel aan. En dat vergat Vinko lini. Tot de schildwacht hem de handen uit de mouwen liet steken en daar op pakte Vinkolini met zoo'n ijver aan, dat ze allemaal door elkaar werden geschud, kapseisden en bijna in het nat terecht kwamen. Maar ze gingen vooruit. En nadat eenige uren verstreken waren, rees aan den horizon een blonde duinenrij voor hun oogen op en werd het duidelijk, dat het dierbare vaderland zich ginds verhief. De tranen schoten elk in de oogen. Tegelijk knorden ook de magen en onder den stralender, gloed van de Oranje-zon dachten zij aan den heerlijken biefstuk, dien ons kleine lage land aan de zee zoo rijk Is. Met verdubbelden ijver pakten zij de riemen aan. De golven spatten hoog op. De duinen kwamen naderbij Zondagavond is op het vrije strand te Zandvoort het lijkje aan gespoeld van een ongeveer 10-jari- gen jongen, wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld, daar geen aanmelding van vermissing bij de politie is binnengekomen. Z H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Scher mer den weleerw. heer B. W. Klces, die kapelaan was te Rotterdam (H. Familie). Voor het groote Kajottersspel in hei Stadion te Amsterdam wordt Woensdagavond half acht door het ge- heele district Haarlem van de K.A.J. repetitie gehouden in het jeugdgebouw Koningsteinstraat. Niettegenstaande het warme zo merweer was het een pittig' gespeel de wedstrijd en het met extra trein en tram aangevoerd publiek heeft op het U.V.S.-sportpark te Leiden geen spijt van hun bezoek gehad. De Hillegomsche voorhoede was door het uitvallen van Klinkenberg danig gehandicapt. Toch leek het er op dat Hillegom de leiding zou nemen toen De Jong met een kei hard schot het Archipel-doei trachtte te doorboren, maar het. succes was aan den anderen kant toen Bezuijen voor zijn club scoor de (01). Het zwoegen na de rust van Hillegom mocht niet baten, zoodat met denzelfden stand het einde kwam. De Holland-week zette Zaterdag met uitstekend zeilweer in. De resultaten v. d. eersten dag waren: Drakenl.: Het nationaal concours van Har monie- en Fanfarecorpsen te Spaarn dam is Zaterdag voortgezet. Men be gon met een marschwedstrijd, waar aan 4 corpsen deelnamen, met als uitslag: Marmonie-kapel N.Z.H.T.M. Haarlem 2e prijs, 93 p.; Polltie-Muz. vereen. „Excelsior" Delft le pr., 109 pnt.; Chr. Fanf.corps „Artt et Re- llgione" Haarlem 2e pr. 100 p.; Poll- tie-Muaiekvereen. Haarlem le prijs, 105 p. Hierna begon de concertwedstrijd, waaraan .5 corpsen deelnamen en waarin o.m. door Hoogovens Harmo niekapel en door de Haarl. Politie- Muziekvereeniging het fraaiste werk werd gepresteerd. Bij de eerste was de directie zeer correct. De Politie- muziekvereeniging gaf ln haar ver plicht nummer blijk van een vaar dige notenkennis en hi) dit zware stuk bleef zij toch zuiver van klank gehalte en samenspel, aoodat zij dan ook werkelijk haar eersten prijs verdiende. De uitslag luidde als volgt: „Hoogovens-Harmoniekapel" IJ1- muiden le prijs 401 pnt; Harmonie kapel ,.N. Z. H. T. M.", Haarlem 2e prijs, 344 pnt; Pol. Muziek-Vereen. „Excelsior" Delft le prijs 386 pnt; Chr. fanf.-corps „Arti et Religion!" Haarlem le pr„ 421 pnt; Haarl. Fo- litie-Muziekvereenlging 1 prijs, 396 pnt. Zondag begon wederom de marsch wedstrijd met een deelname van 4 corpsen en wel: Harmonie „Eensge zindheid" Heemstede 2e .prijs, 93 pnt; Muziek-gezelschap „Witten- burg Amsterdam le prijs, 109 pnt; R.K. Muziekvereeniging Boven- Bovenkerks-fanfare Bovenkerk le prijs, 107 pnt; R.K. Harmonie „St. Caëcilia" Haarlem-N. le prijs, 105 pnt. De concertwedstrijd begon met het muziekgezelschap „Wittenburg", dat, gezien het aantal punten dat zij verwierf, een flinke prestatie leverde, hoewel het ons voorkwam dat haar spel technisch en rhythmlsch eenigs- zins ruwwas. Haarlem-Noords Har monie-kapel ,,Slt. Caecilla", spande vandaag den kroon door haar su blieme uitvoering van helde werken. De uitsla,» van dezen middag luidt: Harmonie-vereen. „Vooruitgang" te Haarlem 2e prijs, 374 pnt.; harmonie- vereen. „Eensgezindheid" Heemstede ge prijs, 374 pnt.; harmonie-vereen. „Soli Deo Gloria" Driehuis le prijs. 386 pnt.; harmonie-vereen. „Excel sior" Limmen 2e prijs 378 pnt.; mu ziekgezelschap „Wittenburg" Amster dam le prijs, 418 pnt.; fanfare-corps „St. Gregorius" Waarland le prijs, 419 pnt.; fanfare-corps „Accordando" Spierdijk le prijs, 387 pnt.; fanfare corps Bovenkerk le prijs, 397 pnt.; harmonie-vereen. „St. Caecilla" Haarlem N. le prijs, 446 pnt. 's Avonds was de eere-wedstrijd, waaraan alle zes eerste prijswin naars deelnamen. 1 Tlialatta. Regenboogkl.1. Hol- I ndia. 16 m2. Etenheidskl.: 1. Nix. Valkenkl: 1. Pappi. Intern, 12 m2. kl. A.1. Mah-Jong; kl. B.1. Krom me Aar. Intern. Olympiajollenkl. A. 1. Mars; B.: 1. Jan Klaassen. B.M.- kl.: 1, spirit. Intern. 12-voetsjollen- kl. A.1. Woelwatertje; B.; 1. Jo- nsz Jol. Uitslagen Zondag: Drakenklasse: 1. Tromp. Regenboogklasse: 1 Hollan- dia. 16 M2. eenheidski.: 1. Nix. Val kenkl.: 1. Pappi. intern. 12 m2. kl. A 1. Piasjager. Intern. 12 m2. kl. 9.: 1 Kromme Aar. Intern. Olym- pia-jollenkl. A.1. Bulle B'rega. In ternat. olympia-Jollenkl. B.: 1. Flos sie. B.M.-kl. 1. BTies. intern. 12- voetsjollenkl. A.1. Woelwatertje. Intern. 12-voetsjollenkl. B.: 1. Phoe nix. In een wedstrijd met lage totalen heeft Haarlem met 15 rune van Quick gewonnen. Haarlem scoorde 76 runs, waar van Fbrtgens 12, Hl Peschar 24. Harmsen 12, Burki bowlde 729 en Engelsman 236. Quick antwoordde met slechts 61 runs, waarbij Faher II en veugelers 15 in dubbele cij fers kwamen. Voor Haarlem bowlde Harmsen 113, W. Peschar 630 en Huh Boeree 29. De laatste dag van de nationale tenniskampioenschappen heeft on getwijfeld het beste spel van de geheele week gebracht Rinkel, wien men een titel had toegeschreven, verloor in vier sets van Wilton: 66, 46, 64, 64. In het dames-enkelspel hernieuwde mevrouw Blaisse haar kampioens titel op mej. Couquerque: 97, 7—5. Het gemengd dubbelspel bracht een gemakkelijke overwinning van mevr. Blaisse-Rlnkel op mej. Cou querque Wilton: 64, 61. In het heerendubbelspel waren Rinkel en Wilton veel te snel voor Karsten en Teschmacher; zij wonnen onbedreigd ln drie sets. Het damesdubbelspel bracht de meeste spanning. Mej. Couguerque en mevrouw Blaisse wonnen tenslotte van mej. Hermsen en mej. v. d. Wal. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuwsber. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuwsber. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Gram. 10.00 Lezing. 10.15 Gram. 11.00 Hartvelt-kwartet. 11.30 Lezing. 11.45 Familieber 12.03 Zangrecit. 12.30 Lunchcon cert. 13.00 Nieuwsber. 13.15 Pro-, gr.-overz. 14.00 Gram. 14.30 No velle. 15.00 Trio. 15.45 Gram. 16.00 „Zonnebloem". 16.30 Concert. 17.30 Krontjongband. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Gram. 18.15 Sport- praatje door Jan Cottaar. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuwsber. 19.15 Gram. 19.30 Jongeren. 19 45 Departem. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.08 Lezing. 20.15 Ka- merork. 20.30 Luisterspel. 21.40 Lezing. 22.00 Nieuwsber 22.15 Katholiek nieuws. 22.20 Avondge bed. 22.35 Gram. 22.45 Filmkwar tier door A. van Domburg. 23.00 Klaas van Beeck. 23.30 Gram. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuwsber. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuwsber. 8.15 Gram. 9.15 Morgenw. 9.30 Water- st. 9.50 Gram. 10.30 Vrouw. 10.35 Pianorecital. 11.00 Voordracht 11.15 Gram. 12.00 Lyra Trio. 12.30 Platteland. 12.40 Gram. 1300 Nieuwsber. 13.15 Skymasters. 13.45 Gram. 14.00 Naald en schaar. 14.20 Orgelconcert. 15.00 Voordr. 15.15 Gram. 16.00 Lezing. 16.30 Kindertijd. 16.45 Gram, 17.00 Frieda Belinfante, cello. 17.30 Trio Jan Hofmeester. 18.00 Nieuwsber. 18.15 Romancers. 19.15 vraagge sprek. 19.30 Kamermuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 21.05 Hoor spel. 21.40 vaudeville-orkest. 22.15 Buitenl. overz. 22.30 Gram. 23.00 Nieuwsber. 23.15 Reportage Haar lem. 23.30 Gram.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2