"ALARMA Uitslag van etalage-wedstrijd c 3 STAD EN STREEK OP DE KORREL Daad van cultureele beteekenis Mgr. Briigemann ter aarde besteld Schoenenbomen INBRAAK-BEVEILIGING f Feestagenda Kinderen vermaken zich '„OudeWai" WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING De vrijheid vlagt v. W. Examen handenarbeid Hoofdacte-examens Nieuwe bonkaarten Jeugdige dieven Afdoende met automa tische Alarma-installatie; bij huur is de aanleg en het onderhoud GRATIS Wethouder Geluk sprak bij afwezigheid van den burgemeester een welkomstwoord tot het zwem- en athletiekteam uit Derby. Op den voorgrond mr. Johnson, burgemeester van Derby met echtgenoote Kath. Graf. Bond MELODIEËN OP HET FEESTPIEREMENT De kortebaandraverijen te Beverwijk Distributienieuws Burgerlijke Stand ki i k1«iiiiisv*n»i!||> Ferro - Dubbel Staaldruppels WAT BIEDT DE RADIO DONDERDAG? i (Vervolg van pag. 1 Wij -weigeren tekortkomingen te vermelden, omdat het bewonde renswaardig is, dat zij bijna niet voorkwamen, hoewel er onver wachte mogelijkheden te over wa ren. Wij willen gaarne hulde bren gen aan allen, die Haarlem dit spel schonken, omdat het temidden van orgel-gejengel, voetzoekers en klanken-gebraak uit luidsprekers van ver-af drongen ze zelfs tijdens de opvoering op de Groote Markt door, hetgeen wel zéér hinderlijk, maar blijkbaar onvermijdelijk was bewezen heeft, dat de kunst in onze stad leeft en bloeit en dat er offers voor gebrfccht kunnen worden. Ware dit spel in 1939 opgevoerd, dan zou Haarlem in de bezettings jaren het grootste verzetsbolwerk van ons vaderland geweest zijn, want wie „De Vrijheid vlagt" ziet en hoort en zijn vuisten balt bij de peroratie \an Ripperda vooral eer deze zich aan den Spaanschen tyran overgeeft, zweert heilig, dat hjj tot zijn laatsten ademtocht voor de vrijheid van ons volk zal blij ven vechten. Dat is de blijvende waarde na het voorbijgaand kunst zinnig genot. Na de voorstelling bood burge meester M. A. Reinalda den regis- seur Louis Saalborn en den schrij ver van het openluchtspel dr. P. Schroder zijn gelukwenschen aan. Vervolgens hield wethouder D. Ge luk als voorzitter van het uitvoe rend comité een hartelijke toe spraak, waarin hjj regisseur, auteur en spelers huldigde. Mevr. A. Swart ontving een bouquet bloemen in de kleuren van de stad Haarlem en de heeren Saalborn en Schroder kransen. Hierna richtte de heer G. Hurk- xnans het woord tot den regisseur, om namens alle medewerkenden aan het spel uiting te geven aan de bewondering en erkentelijkheid voor het werk van den heer Saal born, wien spr. een krans van de spelers overhandigde. Bij de première van „De Vrijheid Vlagt" waren o. a. aanwezig minis ter-president dr. L. Beel, die Haar lem met zijn tegenwoordigheid ver eerde, de Commissaris van de Ko ningin in Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de burgemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda, de wnd. burge meester van Amsterdam, de burge meesters van Bloemendaal, Heem stede, Nijmegen, Leiden, Dordrecht, Delft, Gouda, Alkmaar, Velsen en Haarlemmermeer, de burgemeesters r en deputaties uit Echternach en Derby en de garnizoens- en dis trictscommandant rvan Haarlem. Ook het college van Ged. Staten was aanwezig, evenals de wethou ders van Haarlem. Geslaagd voor examen handen arbeid te Haarlem: F. van Dijk, Hilversum; M. A. Haagen, Amster dam; A. H. A. Heidendal, Olden- zaal; J. A. Ottolander, Hilversum; M H. Ph. Pennings, Oldenzaal; J, van Rossem, Amsterdam; W. R. du Saar, Amstelveen; M. J. Scholberg Oldenzaal; G. Steinvoort, Hilver sum; A. E. Steuteknuel, Amster dam; W. A. M. G. Skutel, Amster dam; J. Visser, Amsterdam; M. H Vos, Amsterdam; M. E. Wildschut, Utrecht. HAARLEM, Hoofdacte. Geslaagd Voor het volledig examen: Mej. G. M Verharen, Abcoude; de heeren: J. Groeneveld, Hoogwoud; H. J. A. Reerink, Beekbrug; L. Pool, Dui- vendrecht en A. Groenendijk, Pur- nierend. Voor gedeelte A: de heer P. G. Ruys, Reek; voor gedeelte B: mej. M. Kroeskamp, Amsterdam; en de heeren: M. J. J. Mekke, Amster dam; J. R. Houtgraaf, Santpoort; J. P. van Gestel, Heemstede en H. W. de Graaf, Amsterdam. Hedenmorgen heeft Mgr. N. L. A. Ammerlaan in de St. Bavokerk te Heemstede de plechtige gezongen Requiemmis opgedragen voor de zielerust van Mgr. p. L. Briigemann, oud-archivaris van het bisdom. As sistentie verleenden de zeereerw. heer J. de Jong als diaken en rector J. v. d. Knaap als sub-diaken. Bij deze jlechtigheid waren o.a. aanwezig de roogeerw. kanunniken Mgr. F. Fil- bry, W. J. J. de Jongh, W. J. Pompe, deken van Den Haag, Mgr. G. P. J van de Burg, deken van Amsterdam, D. Bont, deken van Zoeterwoude, J. van der Meer, deken van Hoorn, C. Boekhorst, deken van Ouderkerk en dr. C. Henning. regent van het Se minarie „Hageveld". Na de H. Mis schetste Mgr. Am merlaan in zijn lijkrede het veelbe wogen leven van den overledene. Mgr. Brügemann was een geheel an dere dan de gangbare typen van priesters, aldus spr., aan zielzorg reeft hij bijna niet kunnen werken, direct na het ontvangen van het H. Sacrament van het Priesterschap werd hij achter boeken en registers geplaatst. Mgr. Ammerlaan memo reerde vervolgens het vele werk, dat hij als eerste oeconoom van het Se minarie „Hageveld" had verricht, zijn nauweurig werk als archivaris van het Bisdom en zijn moeilijk ar beidsveld in de kwaliteit van visita tor der noodlijdende kerken. Op het kerkhof Boekenrode werd de absoute verricht door Mgr. Am merlaan, waarna het stoffelijk over schot werd bijgezet In het priester graf. Personen, geboren vóór 1 Juni 1944, wier tweede stamkaart eindigt met het cijfer 8 en die sinds 1 Jan. 1945 nog geen bon voor gewone- of beroepsschoenen ontvangeij heb ben, kunnen uitsluitend op' onder staande dagen en plaatsen een bón voor schoenen afhalen. Voor Vogelenzang in het Vereenigingsge- bouw uisluitend van 911 9 Aug. Voor Aerdenhout in de Gemeente- kwedkerij van 911 10 Aug. Voor Bloemendaal in het Jeugdhuis van 91 en van 2—4 12 Aug. Voor Overveen in gebouw Domi, Zand- voorterpad van 91 en van 24 14 Aug. Morgen, Donderdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten te Haarlem: G t/m Goz; te Heemstede Ken t/m Kru. De Haarlemsche politie heeft gis teren de hand kunnen leggen op een tweetal jongens, van 13 en 17 jaar oud. De 13-jarige jongen had in twee winkels in de Gen. Cronjé- straat uit de la van de toonbank bedragen van f 35 en f 70 ont vreemd. Bij aanhouding had hij het geld reeds versnoept. De 17- jarige jongeman had als bediende van een exportbedrijf op de Baan verschillende malen allerhande goederen medegenomen tot een ge zamenlijke waarde van f 500. 't Is of de inbreker U opbelt, voor hij V besteelt O.Z. Voorburgwal lil, Amsterdam, Telefoon 34076 De jury voor rlen etalagewed strijd bestaande n|t 19 leden heelt, het klaar gespeeld In één dag haar keuze te bepalen uit de 524 etalages. Met unanieme stemmen werd de eereprijs ver leend aan de fa. C. J. van den Broek, Groote Houtstraat 52, voor de beste etalage van de geheele stad. De uitslag van den etalagewed strijd is als volgt; Wijk I: 1. fa. Constant Lamp, Barteijorisstraat 24 (heerenmode) 2. fa. I. C. Haan, Barteijorisstraat 3941 (woninginrichting); 3. fa. H. J. Lamp, Barteijorisstraat 18 (sierartikelen)4. fa. Broekhof, Sta tionsplein 6 (Snacbar); 5. fa. Zijl stra, Barteijorisstraat 25 (levensmid delen); 6. Reisbureau Lissone—Lin deman, Barteijorisstraat 3; Wijk II: 1. fa. Gebr. v. Duivenbo- den,'Ged. Oude Gracht 108 (woning inrichting); 2. fa. C. J. v. d. Broek, Oude Groenmarkt 24 (ijzerhandel); 3. fa. Ulttenhout, Kleine Houtstraat 41 (sigarenhandel)4. fa. Muijs, Ged. Oude Gracht 103 (papierhandel); 5. fa. W. C. Bos, Kleine Houtstraat 50 (lederwaren); 6. fa. Hageman, Ged. Oude Gracht 52 (stofzuigerhuis); Wijk III; 1. fa. C. J. v. d. Broek, Gr. Houtstr. 52 (sanitair); 2. fa. Fun- ke. Gr. Houtstr. (modezaak); 3. fa. Vollaerts, Anegang 12 (schoenenz.) 4. fa. Van Gelder, Groote Houtstraat 33 (boter en kaas); 5. fa. Brinkman, Anegang 19 (baby-artikelen)6. fa. Mathot, Groote Houtstraat 39 (ver- plegingsartikelen) Wijk IV; 1. fa De Vries, Groote Houtstraat 16o (postzegelhandel); 2. fa. v. d. Pigge, Groote Houtstraat WOENSDAG 7 AUGUSTUS: 7 u. voetbalwedstrijd op het E.D.O.-terrein, Haarlems elftal Bondselftal; 7 u. internationale zwemwedstrijden Haarlem Derby in Stoop's Bad; 8 u. Con cert in de openlucht voor de Provinciale Griffie in Den Hout door gezamenlijke Haarlemsche koren, 9 u. herhaling „De vrij heid vlagt" (8.30 n. moeten de plaatsen ingenomen zijn) DONDERDAG 8 AUGUSTUS: 2 u. marsch van verkenners en padvinders door de stad, waarna op de Ged. Oude Gracht een rally; 7 u. internationale dames- athletiekwedstrijden Haarlem Derby op E.D.O.-terrein; 8 u. groot kampvuur in Den Hout; 8 u. Concerten Fanfare-corpsen op Pretoriaplein, in Godfried van Bouillonstraat en op het De Ruyterplein; 9 u. herhaling „De vrijheid vlagt". 81 (sigaren); 3. fa. Drogtrop, Gier straat 49 (groentenhandel)4. fa. Ascot, Groote Houtstraat 130 (mode artikelen) 5. fa. Parrain Rochet, Groote Houtstraat 88 (antiek); 6. fa. Bakker, Groote Houtstraat 154 (visch); Wijk V: 1. fa. Van Balen, Scho- terweg 38 (textiel); 2. fa. Dekker, Gen. Cronjéstraat 10 (groentenhan del); 3. fa. Alb. Heijn, Gen. Cronjé straat 14 (levensmiddelen); 4. fa. Strijland, Schoterweg 7 (boekhan del); 5. fa. De Block, Schoterweg 44 (levensmiddelen); 6. fa. Duin en Kraan, Paul Krugerstraat 34 (groen ten); Wijk VI: 1. fa. Peters, Gen. Cron jéstraat 62 (lingerie); 2. 't Japon- nenhuis, Gen. Cronjéstraat 96; 3. fa. Douwma, Gen. Cronjéstraat 42 (hee renmode); 4. fa. Lunenburg, Gen. Cronjéstraat 122 (aardappelhandel) 5. fa. Holzhaus, Gen. Cronjéstraat 73 (textiel); 6. fa. Carels, Gen. Cronjéstraat 79 (bakker); Wijk VII: 1. fa. Rutte, Kleverlaan 56 (levensmiddelen); 2. fa. Van Hes teren, Julianapark 46 (bloemen); 3. fa. Christiaanse, Julianapark 5860 (woninginrichting); 4. fa. Terpstra, Julianapark 28 (bakker); 5. fa. Alb. Heijn, Kleverparkweg 21C (levens middelen): 6. fa. Carels, Rijksstraat weg 36 (bakker); Wijk VIII: 1. fa. Van Delft. Zijl- weg 94 (banketbakker); 2- fa. C. Wesseling, Brouwerskade 9 (banket bakker); 3. fa. A. J. Rutte, v. Kins- bergenpleln 13 (levensmiddelen)4. fa. A. R,osenhart, Leidschevaart 454 (sigaren); 5. fa. Elhorst, Zijlweg 33 (banketbakker); 6. fa. J. Boogerd, Leidschevaart 372 (banketbakker) Wijk IX: 1. fa. Ascot Wagenweg 94 (modes); 2. fa. Th. S. J. Hooy. Am- sterdamstraat 64 (wijnen); 3. fa. G. Kennis, Wagenweg 7 (kunsthandel); 4. fa. H. Smit, Wagenweg 108 (ban ketbakker); 5. fa. Schavemaker, By- zantiumstraat 20 (bakker); 6. fa. Goossens. Fotgieterstraat 5 (sigaren). De afdeeling Haarlem van den Kath. Grafischen Bond houdt Dinsdag 13 Augustus haar jaar vergadering in het gebouw St. Bavo des avonds acht uur, waar o. m. de volgende agendapunten zullen wor den behandeld: jaarverslagen van secretaris en penningmeester, be stuursverkiezing, aftredend zijn de heeren A. Wiegman en F. Kuiper. Tevens zal voorgesteld worden het bestuur uit te breiden tot zeven leden, waarvoor candidaat zijn de heeren C. van Wegen en.H. Croese. Maandag a.s. gaat de Santhaes naar Delft om een wedstrijd te spelen tegen Delftsche typografen. Het vertrek is bepaald op 5 uur van het Santpoort-station. Daar de streek deze week geheel in de stad is opgenomen behoeven we geen uitstapje buiten de wal len en poorten der 700- Jarige stad te ondernemen. De feestviering geeft aan leiding tot talrijke ernsti ge beschouwingen, waar van er enkele de moeite van 't vertellen waard zijn. Tusschen het geroeze moes van de flaneerende menigte staat een accor- deonnist, die de op haar nagels bijtende Louise ver moordt. Naast hem een hoedje, waarin wat dub beltjes en centen. Plotse ling bijt hij het muziek stuk a'f en ontstaat er een hevig tumult. Wat is er gebeurd? Een vreemdeling bedelt met een geldbakje onder de luisterende men- schen op eigen risico en zonder iets met den speel man te maken te hebben. Je kunt het probeereu, nietwaar? Maar de be drijfsgroep van straatmu zikanten kan zooiets tooi niet toelaten. Er is geen romantiek meer aan een orgel als de orgelbaas door een motof vervangen is, zelfs al wor. den we daardoor vergast op een Traviata van Verdl zonder horten of stooten Liever Amor, Amor, Amoi met handbeweging dan een 'op-era van Puccini met me chanische dommekracht, die echter ook in 't eerste geval aanwezig kan aijn.... Kent u d® dessous van de kleedingvoorziening der medewerkers aan het open luchtspel? Ongeveer 300 kostbare costumes, voor het grootste deel afkomstig uit Antwerpen, moeten acht maal aan de spelers worden uitgereikt en het zoekraken van één costuum het jaar 1572 rond ziet wandelen, wien u dan een aalmoes kunt geven, om dat hun colbertje met on- derhoorigh-eden gestolen is. Zoover kan het eigenlijk niet koméh, want de or ganisatie is perfect. Over kleeding gesproken, hoeveel meter stof heeft de reus van Rotterdam, die 2 meter en 35 centimeter lang is en schoenenmaat 64 (met pijn) draagt, nöodig-,, als hij een pak wil koopen? Hebt u hem al gezien? kost het comité reeds een handvol geld. Van den an deren kant is de burger- kleeding van de acteurs en actrices niet minder kost baar en wat heeft men nu bedacht? De speler krijgt zijn historisch costuum slechts dan, wanneer hij zijn burgerpakje inlevert'. Tijdens het wisselen is er een oogenblik van textiel- nood, waarom dan ook de dames en heeren streng van elkander gescheiden zijn. Na -het spel gebeurt het omgekeerde. En het )s dus niet onmogelijk, dat ui een dezer dagen figuren uit Amsterdam heeft niet al leen zijn drommen kermis gasten naar de bloemen stad gezonden, maar ook een groot gedeelte van zijn vacanti-evierende burgers. Welk een hemelsbreed ver schil is er toch tusschen menschen, die nog geen 20 kilometer van elkander wo nen. De Haarlemmer geeft graag af op zijn eigen stad en uit zijn critlek opval lend dikwijls aan huiten- staanders. De Mokumer verkondigt hier luide: Jul lie vallen ons mee, maar er is maar één stad van ons hart, en dat is Am sterdam. De hoofdstedelin- gen hebben hun eigen lied jes, u weet wei „In de Jordaan", „De mooie Wes tertoren", „De meisjes van de Amstelstad, die hebben wat" enz. Men doet hier zelfs in deze dagen nog geen moeite, ook maar een van de nieuwe liedjes, die muzikaal populair zijn, te leeren. Van hoo- gerhand wordt zelfs gede creteerd, dat een bepaald liedje niet populair mag worden. Maar nu komt het won derlijke: Vraag honderd Haarlemmers, of ze in Am sterdam zouden willen wo nen en ze zouden alle hon derd antwoorden: Mij niet gezien! Misschien, dat de intense feestviering, die tot nu toe ook bij onze tal rijke gasten bewondering afdwingt, een aanleiding is, om de eigenschappen, die anderen ons benijden, aan te vullen met eigenschap pen, om welke wil ih ons hart anderen benijden. Haarlemmer, loop Je nu werkelijk niet warm, wan neer je dit refrein hoort: „Mijn Haarlem, zoo ver weerd en oud, maar innig aan mijn hart vertrouwd, weer staan, na jaren leed en pün, Je torens in den zonneschijn", het is de tekst van een lied, dat Jaap Molijn maakte en waarhij Albert de Klerk de melodie schreef. Het aantal inschrijvingen, dat voor de kortebaandraverij op Donderdag 8 Augustus te Bever wijk is ingekomen, bedraagt niet minder dan 27. De volgende paar den komen uit1. Buziau KW, 2. Emma Harvester T, 3. Edelman, 4. Harras, 5. George Wilkes, 6. Bdu- ard Anvil, 7. Jim Wilkes, 8. Guy Hanover, 9. Akron B, 10. Fleet- ness T., 11. Dalver, 12. Epona., 13. Dictator Spears, 14. Kalumet Ax- kit, 15. Allouez, 16. Hollandia, 17. Anzolor, 18. Gonny D, 19. Baron Harvester, 20. Ida Scott, 21. Wel kom, 22. Absyrtus, 23 Abdullah Scott, 24. Flying Guy, 25. Dumas Hanover, 26. Fer van Silladar, 27. Claudy O. Vroolijke kinderstemmetjes vul den gistermiddag de zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, groote cogen keken verbaasd naar dien langen mijnheer, die zoomaar witte balletjes en guldens uit de lucht tooverde en dan dat paard, dat zoo gek kon doen; het was toch wel een beetje angstig toen het zoo maar de zaal inkwam. Maar genoten hebben ze toch van het rijk gevarieerd programma en veel te gauw kwam het einde, HEEMSTEDE - BENNEBROEK. Vrijdag 9 Augustus zullen de kan toren van den distributiedienst v. Merlenlaan 2 en Binnenweg 160 van 's morgens 11.30 uur af gesloten zijn. Aan het kantoor Binnenweg 160 worden Vrijdag van 911.30 nieu we bonkaarten uitgereikt aan hen, wier naam begint met Krij tot en met L. Geboren: J. M. de Jong—Over- weel, d; A. T. BroekemaKamps, z; F. M. Leenderts—van Hoof, d; M. C. de Graaf—Schmidt, z; M. J. Molenaar—Duwel, d; W. H. HonnebierMichel, z; M Ta ze- laarGeurink, d; M. E. Gagel- Schuurman, z; J. C. Kooü— Baayens, z. De R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria" te Santpoort heeft op het nationaal concours te Spaarridam met 386 punten den eersten prijs behaald. De Maandag te Santpoort ge- gespeelde wedstrijd santhaes Bakkersgezellen eindigde in een 12-zege voor de Santhaesen. iéiJ ükviivniimviivm CHEM. PHARM. FABRIEK, AMSTERDAM-C. Ferro~dubb«l la verkrijgbaar bl| Apothekers en erkewda Drogisten A HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuwsber. 7.15 Progr.-overz. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuwsber. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Gram. 9.45 Lezing'. 10.00 Gram. 10.15 Morgend. 10.45 Gram. 11.00 „Zonnebloem". 11.30 Lezing. 11.45 Familieber. 12.03 Gram. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuwsber. 13.45 Lezing. 14.00 Salonorkest. 14.40 Causerie. 15.00 All Round Sextet. 15.45 Gram. 16.00 Bijbell. 16.45 Concert. 17.30 Gram. 18.00 Orgelbesp. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuwsber. 19.15 Progr. overz 19.20 Gram. 19.25 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.08 Vrij en Blij. 20.50 Lezing. 21.10 Orkest. 22.00 Nieuwsber. 22.15 Na het nieuws.... 22.30 Gram. 23.00 Bach-cyclus. 23.30 Gram. HILVERSUM n, 415 M. 7.00 Nieuwsber. 715 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuwsber. 8.15 Gram. 9.15 Morgenw. 9.20 Water- st. 9.50 Gram. 10.30 Vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Nuttig en noodig. 11.10 Ensemble Jetty Cantor. 12.00 Viola da gamba en clavecimbel. 12.30 Spionnetje. 12.35 Passage- Theater. 13.00 Nieuws. 13.15 En semble Guus van Opstal. 14.00 Réportage. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Lezing. 15.20 Orkest Arie Bruinsma. 16.00 Gram. 17.00 Ka- leidoscoop. 17-30 Piano. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Nieuwsber 18.15 Gram. 18.45 Sport. 19.00 Piano. 19.15 U.V.V, 19.30 Renova-Septet. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade orkest. 21.15 „Atoomenergie". 21.30 Confetti. 22.30 Reportage. 22.35 Skymasters. 23.00 Nieuwsber 23.15 Gram. Directeur; J. J. W. Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur; W. Severin

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2