Stemmingprocedure vastgesteld Flevo-race 1946 begonnen Byrnes ergert zich aan Molotov's insinuaties Felle strijd in Drakenklasse STRIJD OM HET REICH Regeeringsverklaring in België WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht Sprinkhanen«''*ag in Frankrijk IDE VREDESVOORWAARDEN DER GROOTE VIERJ DE VREDESCONFERENTIE Byrnes Molotov spreekt Molotov Voortzetting der politiek van Van Acker Ecomische fusie in West-Duitschland? Nazi's als valsche munters Langste vlucht van onbemand vliegtuig Tot de zaken waaromtrent over eenstemming bestaat tusschen Engeland, Amerika en Rus land behoort de politieke een heid van Duitschland. Geen van de drie mogendheden, wenscht den ouden vijand te verscheuren. of schoon er ten gunste van de Sovjet- Unie wel enkele stukken van afgeno men zijn. De redenen waarom men in Washington, Londen en Moskou deze eenheid wil, zijn echter ver schillend. Zien de Angelsaksische staten in Duitschland een tegenwicht voor den Russischen invloed ln Eu ropa, de Sovjets meenen juist door de Duitsche eenheid hun macht zoo ver uit te strekken als de R»er. is namelijk verschil in econo mische bedoelingen. In het Westen is (men uit op herstel van de Duit sche economische kracht, zij het met inachtneming van die beperkingen die de mogelijkheid van een nieu wen Duitschen oorlog geheel indam men. Niet alleen denkt men aan de voordeelen van hernieuwe handels betrekkingen en van onderwerping der Duitsche industrie aan Engelsch en Amerikaansch kapitaal; ook ziet men in, dat een zekere welvaart noodzakelijk is, als men oproerige, communistische, ontevreden gevoe lens van de overwonnen bevolking verwijderd wil houden. En in het Oosten is de nauw verholen bedoe ling juist, tezamen met <*e andere bezetters een zoodanige politiek te Voeren dat de stemming uit ontevre denheid communistisch wordt, en zeggenschap te behouden over het Roergebied. Want van den toestand waarin ne Geallieerden het verslagen Reich eenmaal zullen verlaten, wanneer dit oogenblik dan ook ko men mag hangt af welke buiten- landsche Invloed de sterkste zal zijn. Het valt dan ook licht te be grijpen, dat men in Moskou niet vroolijk opkeek bij het bericht van eenigen tijd ge leden. dat de Angelsaksische pond- genooten het vernietigen van in- dustrieele installaties hadden ge staakt. Er is wel een scherp verschil tusschen de roofzucht van de Sov jet-Unie in haar zone en de veel- ontziende handelwijze van de ande ren. De stemming op het Kremlin ging er niet op vooruit toen men lucht kreeg van het voorstel dat de Amerikaansche opperbevelheb ber, generaal Mac Narney, aan En geland had gedaan: de Engelsche en de Amerikaansche zones tot één economisch geheel te vereeni gen. Op 31 Juli hebben minister Noel Baker in het Lagerhuis, en de Britsche opperbevelhebber voor Duitschland, maarschalk Sir Sholto Douglas, in den Geallieerden Con- tróleraad te Berlijn medegedeeld, dat Engeland hierop in ging. Radio Moskou wees er onmiddel lijk op, dat dit niet in overeenstem ming was met de afspraken van Potsdam, en betichtte de tegenpar-, tij van een soort samenzwering te gen Rusland. De radiospreker legde er den nadruk op, dat in de beide te vereenigen zones de militaire en economische ontwapening niet half zoo streng was uitgevoerd als in dertijd, nu een jaar geleden, werd bepaald door de leiders der Big Three. Men was er ginds niet ver naast, toen men in den aangekondigden maatregel een voor Rusland schade lijke tendenz meende te ontwa ren. De Angelsaksers oefenen hier mede immers druk uit op de Sov jet-Unie, ook haar zone in te scha kelen ln het door de beide anderen geschapen systeem. Omwille van de medezeggenschap over het Roerge bied kunnen de Russen niet een breuk tusschen Oost- en West- Dultschland tot stand brengen en ln hun zone voortgaan öp den voet van voorheen. Zij moeten dus wel meedoen. Zij nemen eerder te zwakkere po sitie in, omdat West-Duitschland, met zijn 40 milIioen inwoners, een levensvatbaar economisch gdheel vormt. Er zijn belangrijke welvaarts bronnen in industrie, milnwezen en landbouw. Hoezeer het den Weste lijken ernst is met de snelle samen smelting wordi; duidelijk door het vandaag bekend geworden nieuws dat alvast drie staten in het Ame rikaansche gebied zich hebben aan eengesloten. Waarschijnlijk een aan leiding tot nieuwe ergernis op het Kremlin. Frankrijk heeft zich in deze kwes tie nog niet definitief uitgesproken. Generaal König. de Fransche ver tegenwoordiger in den Berlijnschen contröleraad. heeft er het zwijgen toe gedaan. Men meent evenwel dat Frankrijk op den duur zich zal aan sluiten bij het EngelschAmerikaan sche blok. vooropgesteld dan dat de herstelbetalingen aan Frankrijk er geen Pfennig minder om worden. Sinds het einde van len oorlog Is Duitschland een strijdperk van de groote mogendheden. In het ge vecht is een nieuw stadium inge treden. Men strijdt nu met open Vizier. Zuid-Frankrijk kent op het oogen blik een sprinkhanenplaag Bordeaux en omgeving werden bezocht door een wolk van deze dieren. Met het doel de sprinkhanen af te schrikken, zoodat zij niet op de stad en de omliggende velden zouden neerstrij ken, werd een oorverdoovende la- waal-campagne ingezet. Fabrieks- fluiten gilden, auto's toeterden, ra ketten werden afgeschoten en stroo- vuren aangestoken. De sprinkhanen trokken ook, af geschrikt door zulk een ontvangst. Voorbij. Uit andere streken van z.-Frank- riik worden nog meer sprinkhanen- Plagen gemeld WIlNAl DANZIG STETTIN BERLJN SOVJET UNIE BR. ZÓNE WARSCHAU POLEN RUSS. ZÓNE BELGIE BRESÏAÜ Roemenië' Boekowina J worden Ruts. Bessarabië ZÓNE^ AM. ZÖNE PRAAG TSJECHO- FRANKRIJK SLOWAKIJE RUSS. V-MONCHEN ZWITSERL HONGARIJE FranscneJ eischen wordt Joe^o-Slav. Tronssylvanië f terug aan Roem. Z. Dobroedsja ROEMENIË JOEGOSLAVIË BULGARIJE ROME TURKIJE CARTO - DEN HAAG 4607 Volgens de ontwerp-vredesverdragen, welke door de ministers van Buitenlandsche Zaken der „Groote Viei tijdens hun besprekingen te Parijs werden opgemaakt en nu aan de Vredesconferentie zijn voorgelegd, zou Europa's nieuwe gezicht er aldus uitzien. Het grootste probleem, Duitschland, moet nog aan de orde komen. Intusschen is de oppositie der Geallieerden onderling in dit land reeds zoo tot uitdrukking gekomen, dat een economische aan eensmelting van de westelijke dr ie zones, afgescheiden van de Russische zone, reeds binnen het bereik der waarschijnlijkheid ligt. De coalitie van Westersche mo gendheden en kleine naties is er heden op de conferentie te Parijs in geslaagd den hardnekkigen te genstand van het Russische blok te breken en met vijftien tegen zes stemmen het Britsche amendement er door te krijgen, dat den kleinen naties de grootste zeggenschap geeft waarop zjj bij de onderhande lingen over den vrede in Europa kunnen hopen. De zitting van de procedure- commissie van gisteren werd ge kenmerkt door een bijtenden aanval van Byrnes op Molotov's insinuatie ten aanzien van de integriteit der Amerikaansche delegatie en door een woelige middagzitting, waarop Molotov verwarring bracht door te eischen dat de kwestie der gewone meer derheid beslist moest worden door» een tweederde meerderheid der commissie. Het voorstel van Molotov ont ketende een storm van veront waardiging, zooals van den En- gelschman McNeil, die Molotov vertelde, dat de commissie sedert verleden week Dinsdag volgens het principe van een gewone meerderheid had gewerkt en dat het Russische voorstel „absolute nonsens" was, terwijl Byrnes' commentaar was: „zooiets heb ik nog nooit meegemaakt". Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, die den strijd der kleine mogendheden voor een gewone meer derheid leidde, deed verscheidene ge delegeerden gnuiven, doch irriteerde aAdere door onschuldig te vragen of de heer Molotov hem kon zeggen of de stemming over zijn eisch tot tweederde meerderheid met een ge wone meerderheid beslist zou worden. Aanleiding tot Byrnes' critiek op Molotov was de verklaring, welke deze Maandag afgelegd had en waar- In hij Byrnes gispte in zake het steu- oen van een voorstel van den Cana- doeschen afgevaardigde, Mackenzie King, dat de raad der ministers van Buitenlandsche Zaken samenwerkend met de vredesconferentie zou verga deren. Byrnes weerlegde eenlge door Mo lotov geuite beweringen en zeicie vervolgens: „Sedert de conferentie van Potsdam zijn wij steeds komen te staan tegenover pogingen van de Sovjet-Unie het recht om vrede te maken te beperken tot het kleinst mogelijke aantal deelnemers. Molotov matigde zich het recht aan mij de les te lezen over mijn vasthoudend heid. In de V.S. hebben wij een vrije pers, waarin Molotov's aanval tegen my, aldus zeide Byrnes, gepubliceerd is. Ik daag hem nu uit er op toe te zien, dat mijn volgende verklaring ook wordt afgedrukt ln de bladen der Sovjet-Unie. Toen de Sovjet-Unie met den rug tegen den muur stond, beloofden de Vereenigde Staten te hulp te komen en wy kwamen te hulp. Wij hebben allen bewondering en eerbied voor het volk van de Sdvjet-Unie en wij zullen deze bewondering niet laten wijzigen door de aanvallen van Mo lotov." Byrnes ging nog eenigen tijd door ln dezen trant. Molotov's tolk luis terde zeer nauwlettend en keerde zich soms tot Molotov om hem frag menten in te fluisteren. Na de rede was in het uiterlijk van Molotov nauwelijks eenige ver andering te bespeuren. Groot was de belangstelling, toen Molotov opstond om te spreken. Iedereen, die Russisch verstond, ging snel bij hem staan, terwijl an deren de beteekenls van zijn woor den uit zijn gebaren trachtten op te maken. Molotov begon zijn rede als volgt: „Minister Byrnes sprak op een eenigszins verhitten en geërgerden toon. Het beste antwoord op een dergelijke verklaring lijkt my een verwijzing naar bepaalde feiten. Dan zullen wij de kwestie op een meer onpartydige wijze kunnen benade ren". Molotov gaf toe, dat de Sovjet- Unie enkele vocrstellen heeft ge daan, die tot doel hadden vast te stellen, welke staten aan de vredes conferentie zouden deelnemen. Hij vroeg zich af, wat Byrnes bedoelt, wanneer hij verwijten maakt, dat de Sovjet-Unie het aantal deelne mers aan de conferentie wil beper ken. „De Sovjet-delegatie luistert nauwkeurig naar de voorstellen, die door de conferentie gedaan worden, onverschillig door welken afge vaardigde zy ter tafel worden ge bracht. Molotov zei, dat hij „getracht had de andere gedelegeerden te overtuigen en wij zullen op dezen weg voortgaan vandaag en morgen. Wij, meestal alleen, moeteti de overeengekomen beslissingen ver dedigen". Overgaand tot de kwestie van de vrije pers critiseerde Molotov de Amerikaansche pers, die hij een trust noemde en op de Engelsche pers geleek. HM zei: „De pers moet niet alleen vrij zyn, maar ook ob jectief en eerlijk". In het eerste nieuwsoverzicht, gegevèn om 4 uur Nederl. tijd. las de omroeper van Radio Moskou' een telegram van het sowjet-persbureau Tass voor. Het behandelde de vredesconfe rentie. Naar aanleiding van Byrnes' rede van gistermiddag, waarin hy Molotof uitdaagde zijn (Byrnes') rede in de sowjet- pers te doen verschijnen, meld de de correspondent slechts: •„daarop nam Byrnes het woord". Minister-president Huysmans heeft Dinsdag voor het Belgische parle ment een regeermgsverklaring afge legd. In zijn inleiding deed hij uit komen dat het ministerie-Van Acker viel zonder dat zijn politiek werd af gekeurd. De huidige regeering zal daarom de voornaamste doeleinden van het ministerie-Van Acker na streven. namelijk monetaire en fi nancieel© saneering. handhaving van de waarde van den frank, evenwicht van begrooting. economisch herstal, 's lands wederopbouw en maatschap, pelyke vooruitgang. De rantsoeneering zal worden be perkt tot die koopwaren, waarvan productie en invoer nog steeds on toereikend zijn. 4 Drie Duitsche staten in de Ameri kaansche bezettingszone stichtten Dinsdag een raad, cm te onderhan- len over een economische samensmel ting met de Engelscjie bezettingszone. Te zelfder tijd verzochten de staten aan de Amerikaansche militaire re geering hun toe te staan de uitge breide fabrieksinstallaties van de I. Gk Farbenindustrie te koopen om te Yoorkomen, dat deze fabrieken in. handen van zwarte handelaars zouden vallen. De minister-presidenten, die een Amerikaansche goedkeuring hadden verkregen, stichtten een economischen raad van ministers van economische zaken der drie staten. Deze raad heeft uitgebreide bevoegdheden om direct met de Engelsche zoite te onderhan delen over economische samenwerking. De aanklager Jones legde in het proces tegen de nazi - organisaties ln Neurenberg een schriftelijke getui genis over, waarin gezegd werd dat de Nazi's een speciale, afdeeling van. Joodsche gevangenen uit de con centratiekampen gebruikten om 300.000.000 Britsche ponden te ver vaardigen. In deze getuigenis var» een Joodschen drukker, wordt ver der gezegd, dat .hij ln het concen tratiekamp Sachsenhausen ook pam fletten moest drukken, waarin Amerikaansche rabbi's Hitter's pro paganda steunden. „Zoo herinner ik mij goed, aldus deze drukker, een valsch ln het Engelsch en He- breeuwsch gesteld document, waar in een Amerikaansche rabbi be weerde dat de berichten over ver volgingen der Joden onder het Hit ier-regime onwaar waren'". Hij moest ook valsche paspoorten en identiteitspapieren voor gebruik in het buitenland vervaardigen. Toen de Russen naderden werd veel van het valsche bankpapier vernietigd, doch 150 kisten werden door de Nazi's met onbekende bestemming weggevoerd. Twee onbemande vliegende forten zijn gisteren te Muroc (Californlë) geland na een vlucht, van 2.400 mijl van Hawaii Zij werden door een moederschip gedurende de vlucht bestuurd. De Amerikaansche leger, luchtmacht beweert, dat dit de lang ste vlucht met onbemande vliegtui gen :n de geschiedenis der lucht vaart Is. Nimmer in Zijn eeuwenoude ge schiedenis zal het Muiderslot heb ben neergezien op een zoo uitge breide, rijk geschakeerde vloot van zeilschepen als die, welke in den vroegen morgen van 6 Augustus langs zün schansen trok naar den start van een waariyk grooteu strijd op het IJselmeer: de Flevo-race I94fi, in het kader van de Holland- week georganiseerd door de K.N.Z. en R.V. Verdeeld over vijf klassen, kleme kruisers, groote kruisers, ronde- en olatbodem-jachten, draken en de Tromp II met de Kortenaer in één klasse apart, passeerde tusschen tien er» elf uur een zestigtal schepen de startvlaggen even ten N.W. van Pampus, met als einddoel voor den eersten dag Enkhuizen. Reeds omstreeks twee uur in den middag liep deze kleine vloot langs Enkhuizens Dromedaris de ha ven binnen ln de volgende volg orde: Jan Klaassen, Bruiser, Goet- zee. de Vrijheid en de Vrouw Lu- cla. Na het traditioneele reken sommetje bleek de winnaar in deze klasse te zijn de Jan Klaas sen. stuurman J. Kok, in den tijd van 3 uur 55 min. 8 sec., tweede werd Goetzee, stuurman ir. J Loeft met 19 minuten achterstand, derde Bruiser, stuurman C. S Jonker, vierde De Vrijheid, stuur man Th. A. H. Alofs, vijfde de Vrouw Lucia, stuurman mr. W. H. Dudok van Heel. De overige klassen hadden met het rak over Urk een oaan van 36 zeemijlen te bezeilen, waarvan een groot gedeelte (Urk-gaston Trintel) recht ln den wind Vooral ln de Drakenklasse werd een bijzondei felle stryd om de eerste plaats geleverd. Reeds kort na den start met ruimen wind zeilend, vormde zich een groep van drie uitloopers, n.l. de belde eerste prijswinnaars »an Zaterdag en Zondag, de Tha- latta (W. P. van Duyl) en de Tromn (J R. v d Berg) en de Droes met W. de Vries Lentsch Jr., die vorige week in Zweden met zooveel succes onze kleuren heeft verdedigd. De TromD rondde als eerste de Gaston bij Urk. De Thalatta en de Droes volgden een paar honderd meter hierachter. On het lange krulsrak Urk-gaston Trintel liep de Tha latta den vlucheling echter volledig ln en wist zelfs een kleinen voor sprong te nemen/ welke echter bij het ronden van de Trinite>l weer verloren ging In het Krabbegat pal voor den wind ontstond een zeer spannende loefmatcli tusschen heide rivalen. Zigzag koersend werd de baan ge zeild «n weer nam de Thalatta een kleinen voorsprong, om dezen niet meer af te staan. Met slechts enkele seconden verschil kwam de Tromp als tweede binnen, iets later gevolgd door de Jov (mr. G. B. NUbakker) en de Tljl Uilenspiegel, welke inmid dels de Droes waren vooi'b(| gegaan. Jammer dat de houder van den wis. scl beker' P. Poorter met de Lucht- looper II in de foute baan zeilde, want waarschijnlijk zou ook hl) een hartig woordje hebben meegespro ken. De uitslag van de Drakenklasse luidt: 1 Thalatta. stuurman W. P. van Duyl; 2. Tromp, stuurman J. R. v. d Berg; 3. Joy, stuurman mr G. B. Nijbakker; 4. Tijl Uilenspiegel, stuurman G. van Wijk; 5. Droes, stuurman W. de Vries Lentsch Jr. De strijd tusschen de Tromp II (het zusterschip van de Zeearend) en de Kortenaer. eveneens over 36 zeemijlen, gaf een bijzonder fraaien tijd te zien. De Tromn II kwam ais eerste binnen in den tijd van 5 vur 37 min 45 sec., met een voorsprong van bijna 20 minuten on de Kortenaer. De winnaar zal nog nader worden bekend gemaakt dit 'n verband met de omrekentngsmoeliyk. heden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3