Critiek der senatoren op minister Lieftinck Poging tot wapendiefstal te Hoek van Holland Beweegredenen nog onbekend NA-OORLOGSCH NOORWEGEN Eindelooze en slaapverwekkende procedure herhaalde zich VOLMACHT VERLENGD Oogstvooruitzichten Prijsverhooging van grutterswaren WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1946 PAGINA 4 EERSTE KAMER Veel kasfruit DE „FRIESLAND" VERTROKKEN DIAMANTEN INGESLIKT In Cowes op het eiland Wight werd een demonstratie gehou den met een nieuw type rubber boot, een soort varende tent, speciaal geconstrueerd voor de walvisch-expeditie Stichting van den Arbeid wendt zich tot minister De dood op den weg Bakkersarbeid op Koninginnedag (Van onzen parlementairen redacteur). In de Eerste Kamer kreeg minis ter Lieftinck het wetsontwerp tot verlenging met een jaar van de machtiging in verband met de geld- Euivering te verdedigen tegen de reviseerende critiek der senatoren, waarbij zich de heele eindelooze en slaapverwekkende procedure van eenige weken geleden in de Twee de Kamer herhaalde. Prof. Van den Brink, die tot ae meest gedecideerde opponenten van den minister van Financiën be hoort, (de minister zag er overigens zoowaar vanaf om met prof. Van den Brink een academisch debat aan te gaan), opende de eerbied waardige rij van sprekers met een beschouwing, waarin hij de belang rijke toeneming van den geldomloop een monetair gevaar noemde. De voornaamste oorzaak daarvan ziet prof. Van den Brink in de deblok- keeringspolitiek van den minister, waarbij hij opmerkte, dat het sy steem van credietverleening ver keerd is en het bedrijfsleven duur te staan komt. De poging van den minister, om tot geldspreiding te geraken achtte hij niet geslaagd. Beter zou het naar zijn meening geweest zijn eerst naar redelijke maatstaven een zeker be drag vrij te geven en de rest van ae geblokkeerde kapitalen in verhandel baar, doch niet beleenbaar staats papier om te zetten. Prof. Van den Brink achtte het gelukkig, dat de minister tot dit laatste althans ge neigd begint te raken, maar als hij dit ï>lan pas over één jaar gereali seerd wil hebben, dan achtte prof. Van den Brink dit een te langen termijn. De heer Wijffels brak een lans voor de credietverleening aan de getroffen gebieden, waar men den moed heelemaal heeft opgegeven. De wederopbouw noemde hij het eerste in aanmer king te komen voor socialisee ring. Of de geldsaneering een succes is, de heer Wijffels wilde dit in het midden laten, maar zeker is zij een succes In zoo verre als het volk er door ge leerd heeft, dat het moet werken. De communisten zagen bij monde van den heer Van Santen in een werkelijk anti-kapitalistische poli tiek, met de obligate drastische be zuinigingen op de uitgaven voor le ger en vloot, den waarborg voor de betrouwbaarheid van het geld. De heer Van der Kieft (P.v.d.A.) klaagde er over, dat men eigenlijk niet weet, welken koers de minister van Financiën vaart en waar deze ons zal brengen. Nu, dit weet in derdaad niemand en men kan er hoogstens van zeggen, dat de mi nister het hoopt te weten. Lang en omslachtig gaf de minis ter repliek, dankbaar voor de waar deering die allen jegens hem had den uitgesproken. Als de grondbe ginselen van zijn saneeringspolitiek noemde hij: vastleggen van het stuk overtollige koopkracht!, handhaving van het evenwicht tusschen geld en goederenstroom en bovendien het crganiseeren van een rationeele pro ductie ten dienste van den weder, opbouw. De minister meende wel te mo gen vaststellen, dat er een grootere voorkeur voor ehartaal geld bestaat dan voorheen, zooals uit het oppot ten van bankpapier blijkt. Dit kon de minister niet zien als een gebrek aan vertrouwen in den gulden, an ders zou er wel een vlucht in de goederen zijn. Waar men,die goederen moet koopen, dat wees de minister niet aan, maar hij zag het nu een maal niet anders dan dat er een licht onbehagen schijnt te bestaan om het geld op de bank te zetten, vooral onder de boeren. Had de minister in de Tweede Kamer toe gegeven, dat de geldcirculatie groo- ter is geworden dan hij zich aan vankelijk had voorgesteld, hij ver klaarde thans, daar toch niets ver ontrustends in te kunnen zien. Zeer goed kon de minister zien voorstellen, dat de vraag rijst, waar gaan we heen? Een vraag, die hij overigens oploste, opmerkende, dat dit in sterke mate afhankelijk is van technische mogelijkheden en de dynamiek van het economische le ven. Inderdaad kon hij aankondi gen. dat, als de technische om standigheden het veroorloven, de geblokkeerde saldi zullen kunnen worden omgezet in verhandelbare, doch niet beleenbare grootboek-cer tificaten. Doch hij moest prof. Van den Brink teleurstellen. Het zal nog wel een jaar duren. Voorts zei hij thans positief, dat de begrooting van uitga ven, volgens verwachting, met ongeveer 1 (4 milliard zal kunnen worden verlaagd. Dit beteekent inmiddels nog niet een sluiten de begrooting. Over de subsidie-politiek betoog de de minister, dat men deze moest zien in liet lictit v&n de weield- economie. De regeering verwacht, dat de tendenzen tot prijsstijging binnen afzienbaren tijd in tegenge stelde richting zullen draaien. De eerste internationale symptomen wijzen daar reeds op. Dit plaatst de gevolgde subsidie-politiek in een ander licht. Intusschen weet de re geering wel, dat die prijsverhoogm- gen, welke van blijvenden aard zijn in de binnenlandsche prijspolitiek, moeten worden opgevangen. Tenslotte sprak prof. Lieftinck nog over de vermogensheffing in eens. Daarbij zullen de zelfde peil data gelden als bij de vermogens- aanwasbelasting. Men kan er dus geen argument uit putten, om het sparen maar na te laten. De mi nister hoopte dan ook, dat deze me- dedeeling er toe zou medewerken, dat het publiek vertrouwen blijft stellen in het financieel beleid. De Senaat deed het wel en nam het wetsontwerp z. h. st. aan. Het weer in Juni was met uit zondering van enkele warme da gen, koeler dan normaal het geval is. In Juli verbeterde de weersge steldheid en daalde de regenval tot beneden de norm. Plaatselijk brachten eenige hagelbuien schade aan het glas en de gewassen toe. De Juniregens bevorderden den aanslag van jong geplante groen ten. Be oogstvooruitzichten der kool- Soorten vertoonen eenigen achter uitgang, daarentegen verbeterde de stand der boonen, terwijl met be trekking tot de overige groenten een goede oogst verwacht wordt. Appelen zullen een matig tot goe den, peren en pruimen een matigen en het kas-fruit een goeden oogst geven. Zweden en Zwitser* land zijn twee klei ne rijke eilanden in den oceaan van ver armde welvaart, die het overige Europa is. Als men in een Zweedsche stad- rondloopt en de goed gekleede vrou wen ziet, ervaart men pijnlijk de ar moede van het eigen land en ont komt men niet aan de charme van nieuwe, luxueuze kleeren. Een Zwit- sersche blouse als de hier afgebeelde, blijft voor ons toe komstmuziek; zulke fraaie stoffen zijn voor ons nog niet weggelegd. Het wijde rokje op strakken band ech ter is internationaal modern, ieder ma teriaal leent er zich voor. Men ziet het dan ook dragen van Stockholm tot Parijs en waarschijnlijk verder óók nog well Na ruim één uur vertraging ver trok Dinsdagmiddag om kwart over vier van Schiphol de Skymaster „Friesland" met gezagvoerder Frijns voor de eerste proefvlucht naar Zuid-Amerika. Het ligt in de bedoeling in September nog twee proefvluchten te maken om dan begin October een geregelde lucht lijn op Zuid-Amerika te openen met aansluiting op de andere in ternationale lijnen. Met de „Fries land" gingen 30 passagiers mee_ in Lissabon komen er nog 6 bij, zoo dat in totaal 36 passagiers deze eerste officieele vlucht meemaken. Te Hoogerheide bij Woensdrecht heeft dezer dagen een dame, die uit België kwam, toen zij gevisi teerd werd, eenige diamanten in geslikt. Een dokter werd er bij ge haald: toen deze een middel toe paste kwamen de diaenanten te voorschijn. Zij werden in beslag genomen. (Van onzen specialen verslaggever) Gisteravond gaven wij reeds en kele algemeenheden over de mu nitie-affaire in Hoek van Holland. Aan de hand van inlichtingen uit betrouwbare bron ter plaatse, kun nen we hieraan nog het volgende toevoegen. Voorop staat, dat de verdachten in deze zaak zeker geen poging ondernomen hebben een mu nitiedepot in de lucht te latten vliegen, doch alléén wapenen en munitie weg te halen. De in houd van de opslagplaats, dien zij op het ccs Jiariden, maakt op blazen vrijwel onmogelijk terwijl ook de vrachtwagen, die de uit voerders in kwestie opwachtte, het oogmerk diefstal voor de hand doet liggen. Onder de vijf verdachten, die zijn aangehouden, bevinden zich drie oud-militairen van de vijfde comp. gezagstroepen, die met de bewaking van het kamp voor po litieke delinquenten „Vianda" te Hoek van Holland belast geweest waren. Onlangs is de bewaking van dit kamp overgenomen door de Justitie en zijn de militairen, die de bewaking in handen had den, grootendeels afgezwaaid. On der de vertrekkende soldaten be vonden zich ook de sergeants L. en M. en de korporaal-motor-ordon nans de R„ die Zondagavond bij het munitie-depot gearresteerd werden. Zij zijn op de hoogte ge weest van het feit, dat men Vrij dag jl. de munitie en de wapens van het kamp „Vienda'> naar een ■blarak in de buurt had ovefrge-, bracht. Va.n de twee burgers, die Zondagavond eveneens gearres teerd werden, is één 'n caféhou der, woonachtig te Rotterdam. Zondagavond omstreeks half elf hebben de vijf omschreven personen geprobeerd wapens en munitie uit de barak te stelen. Het tijdstip moet voor het plan zeer geschikt geweest zijn. Be militaire politie was ech ter op de hoogte en met 35 marechaussees ter plaatse om de poging te verijdelen. Ter wijl de twee burgers in een ge stolen militairen vrachtwagen wachtten, slopen de soldaten naar de barak. De M.P.-ers wa ren verdekt opgesteld en had den geen moeite hen te arres teeren. Ook de twee burgers werden aangehouden en met a'n vijven zijn zijl naar Rotter dam vervoerd. Aangaande het motief tast men in het onzekere1. Het is niet te hopen, dat de arrestanten een re latie hadden met gevangenen van het kamp. Volgens sommigen wil de de bewaker wapenen bezitten cm zich sterk te weten tegen de politieke gevangenen, die vrij ge laten zijn en die met hun vroege- ren bewaker wellicht nog 'n appel tje willen schillen. De aanwezigheid van de twee burgers in de affaire maakt dit niet geloofwaardig. JDe Stichting van den Arbeid heeft zich naair aanleiding van de vaststelling, van hoogere prijzen in den kleinhandel voor grutterswa ren, stroop en g-oene erwten tot den minister van Landbouw, Vis- seherij' en Voedselvoorziening ge wend. De voortdurende spanning tusschen de loonen en prijzen heb ben een hernieuwd onderzoek naar de grondslagen voor de loon- en prijspolitiek naar de meening van de Stichting van den Arbeid wen- schelijk gemaakt. Teneinde een rustig overleg hierover mogelijk te maken, acht het bestuur van de Stichting van den Arbeid het wenschelijk alles te voorkomen, dat de huidige spanning tusschen loo nen en prijzen zou doen toenemen. Naar aanleiding hiervan heeft het bestuur van de Stichting den mi nister verzocht de invoering van de prijsverhooging van grutterswa ren nog eenige weken op te schor ten, totdat het standpunt, dat het georganiseerd bedrijfsleven ten aan zien van de loon- en prijspolitiek inneemt, bekend is gemaakt. Begin van dit jaar scheen het wegverkeer in ons land relatief minder onveilig te zijn geworden. Per maand werden gemiddeld 62 dooden en 364 ernstig gewonden' geteld, tegenover 103 daoden eti 386 zwaar gewonden in 1945, afge zien van de zeer vele lichtere ge wonden en de groote mateirieele schade. Het aantal en de hevigheid van de ongelukken op den weg zijn tijdens de laatste maanden zeer teleurstellend. Het peil van het vorige jaar, n.l. ongeveer 500 doo den en zwaar gewonden per maand, (gemiddeld 17 per dag), is weer bereikt, zij het dat het aantal fa tale ongevallen iets kleiner, het aantal ernstig gewonden evenwel grooter is dan vorig jaar. In verband met de viering van Koninginnedag mag in den nacht van Donderdag 29 op Vrijdag 30 Augustus te 0 uur met den bak kersarbeid worden begonnen, met dien verstande, dat, voor zoover broodbakkerijen betreft, voor welke een vergunning is verleend, Don derdag 29 Aug. te 22 uur met ar beid, bestaande uit het gereed maken van deeg en ovens, mag worden begonnen. Ondernemin gen, die van deze vergunning ge bruik maken, mogen 31 Aug. niet werken. (Van onze speciale verslaggeefster). et in 'den oorlog H doorstane is een gemeengoed, dat hechte banden ge legd heeft, ook over afstan den van bijna duizend ki lometer. Men ervaart het als men in een land als Noorwegen zijn vrienden bezoekt en overal met spontaan-warme hartelijk heid ontvangen wordt. De Noren toonen oprechte be langstelling voor hetgeen wij, in heviger graad dan zij, ook omdat onze be volkingsdichtheid zooveel grooter Is, hebben meege maakt, en ze spreken met een warm hart over de verwantschap, die ze voe len met dat land van de „tulipaner", de bollenvel den. De Noren hebben een vereering voor gekweekte bloemen! Inderdaad, Noren en Nederlanders kunnen uitstekend met elkaar op schieten en elkaar over en weer zeer waardeeren. Het is jammer, dat dit prach tige stuk Noordsche na tuur met zijn fjorden, wa tervallen en bergen en zijn hartelijk-gastvrlje, onge compliceerd levende bevol king zoo ver van ons af ligt. Liever gezegd, zoo kostbaar is in .het herei ken, want de KLM. maakt het mogelijk bijna op dit land te forensen! Wat ons, hectisch le venden In dezen na-oor- logschen tijd meer dan ooit weldadig hier aan doet is de bedaardheid van de Noren, die het mate- rieel-goede van het leven weten uit te buiten, ech ter zonder overdaad, want ze zijn niet veeleischend. in geen enkele levens uiting. Maar ze hebben het graag goed en pret tig: hun werkdag is niet lang, tegen vier uur slui ten de kantoren en win kels, dan wordt er warm gegeten en de rest van den dag, 's zomers met het lange licht tot elf, twaalf uur, is er, om te genieten van wat de natuur in haar overdadige wilde ongerept- .heid altijd weer biedt. Het grootestadsleven kent men in Noorwegen niet, want de steden zijn er klein en rustiek en ver dwijnen als het ware in de majesteit der om ringende natuur. De hoofdstad Oslo met het machtige, bijna klaarge- bouwde nieuwe stadhuis in modernen stijl net was reeds voor den oorlog in aanbouw domineert tusschen de blauwige aasen (met bosch begroeide bergruggen) als men de fjord invaart. Maar als men in de stad, een straat bestijgend, voor en achter, zich kijkt, dan domineeren de wijde blauwe fjord en de berg ruggen, die ons, laagland bewoners, fascineeren ln hun eeuwige onbewogen heid en ons uitdagen om te onderzoeken wat er bo venop en achter die rug gen ligt.... Oslo's breede hoofdstraat, de slagader van het zo- mersche stadsleven, heeft weinig van haar vroegere fleurigheid ingeboet, al zijn de winkels minder goed voorzien, de trams voller. Queue wordt er nooit gemaakt waar schijnlijk een gezegend gevolg der bevolkingsdun heid alleen nu, met de vele Deensche zomergas ten, voor de stations, en een enkele maal voor een kleinen ijswinkel, want in de warme maanden, als het hier warmer is dan bij ons, eet iedereen op straat ijs. Amerika heeft met klee ren geholpen, men ziet het aan de katoenen Jur ken, waar de meeste meisjes, hoedioos en kous loos, ln loopen, voor zoo ver ze niet fier en recht voorbijstappen in eenkleu rig effen pak, dat het mid den houdt tusschen een Papaverrood de mode in Oslo straatpyama en een over all. Een kleedingstuk, waarvan kordate vrouwen, als de Noorsche zijn, al leen de efficiency zien en niet het onvrouwelijke. Toch kan men niet zeg gen, dat de Noorsche vrouw hypeb-onvrouwelijk is, maar ze stóét haar man netje; ze kan weven, spinnen, bakken, skiën en speeqhen, ze kan een huishouden hebben en een kind en een kantoor baan en toch nog tijd heb ben om te léven. De domineerende mode kleur in Oslo op het oogen- blik is ontegenzeglijk papaverrood. Op de tien Noorsche meisjes draagt er één een roode blazer of swagger. Het schijnt uit Zweden te komen, al krij gen de Noren geen Zweed sche kronen en kunnen ze zelfs maar een spoorkaart je krijgen tot aan de Zweedsche grens! Maar iedere Noorsche familie heeft wel een kanaaltje naar het rijke, welvoorzie ne buurland. In ieder ge val heeft rood ook daarom de voorliefde, omdat het taboe was tijdens de be zetting. Op de Quisling aanhangers werkte al wat rood was, als een zoodanige lap op 'n stier. Babies, die onschuldig in hun wagen lagen te slapen met een rood wollen mutsje op, zooals mannelijke Noren van jong tot oud dragen, werd dit uitdagend hoofd deksel ruw afgerukt. Rood was nationalistisch. Dezen zomer is het vol ledig in eere hersteld. Het rood bloeit er aan de vrouwen even uitbundig als de begonia's op het pleintje bij de ondergrond- sche, die België uit sym- pathie-gevoelens aanbood. Men heeft het gevoel, dat Noorwegen, waar uitslui tend in het Noorden en Westen veel boerderijen zijn verbrand, zich mak kelijker herstelt dan Neder land, dat met zijn zware problemen zit. De Noren zijn tevreden: „We hebben het goed", zeggen ze. In derdaad is het er beter dan bij ons, maar de Noor is dan ook veel minder eischend in zijn levensbe hoeften. Het gebrek aan woonruimte en de groote werkschuwheid, d e pro blemen van den tijd, vindt men ook hier. Maar de Noor is laconiek en waait er niet al te veel stof over op. Hij accep teert wat komt. De mach tige woeste natuur waar in hij leeft heeft hem ge leerd, dat de mensch maar héél klein is. ^gl-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 4