Geen atoombom voor Duitschland Strijd tusschen goed en kwaad ATOOMBOM EN GELEERDEN ZIJN HET NIET EENS fa Openhartig antwoord over de Duitsche onderzoekingen WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1946 PAGINA 5 Uitwerking niet te voorspellen De uranium-batterij Duitschland uitgeschakeld Alarmeerende verschijnselen Interview met prof. Heisenberg Onderzoekingen gestaakt Atoom-energie voor de industrie Het onderschatte wapen "jr r oever waren de Duitschers bij hun nederlaag reeds ge- h~i vorderd in hun onderzoek naar de nuttige exploitatie van de atoomenergie? Welke verdere ontwikklingen zullen de Russen kunnen verwachten van de Duitsche geleer den, die nu voor de Sovjets werken? De eerste duidelijke antwoorden op deze vragen ivorden in het volgend verslag van onzen eigen correspondent gegeven. (Eigen correspondentie) Sydney. Nade tweede atoom- bomproef bij Bikini kan er geeri twijfel meer bestaan over de geweldige mogelijkheden van de atoombom voor den zee-oorlog. Het zal wel iswaar nog eenigen tijd duren, voor volledige be richten beschikbaar komen over deze Bikini-proef, de reeds bekend geworden bij zonderheden toonen echter aan, dat de bom haar on heilspellend karakter geenszins verloren heeft Evenals bij de eerste proef heeft de bom ook nu weer niet datgene gedaan, wat zy volgens de geleerden hajj moeten doen en ook thans heeft zy gevolgen gehad, welke de deskun digen niet hadden voor zien. In verschillende verwach tingen stelde de bom te leur. Zoo veroorzaakte zij •bijvoorbeeld geen padden- stoel-achtige kolom vlam mend water tot op een hoogte van twintig- tot dertigduizend voet. De ex plosie onder water was niet zoo sterk als men verwacht» had. De groote oorlogsschepen Werden niet in de lucht geslingerd. Er werd voorts geen vloedgolf veroorzaakt en nergens werden storingen seismo- grafisch geconstateerd. Daar staat tegenover, dat onmiddellijk na de explosie verschillende schepen ge zonken zijn, terwijl later nog andere tengevolge van opgeloopen beschadi gingen in de diepte ver dwenen, In plaats van de paddenstoelachtige kolom, werd een massa water en rook als een bolhoed om- booggestuwd tot een hoogte van 9000 voet. Deze daalde weer neer als een radio actieve regen, waardoor de nog drijvende schepen des te gevaarlijker voor men- schelijke wezens werden. Door dezen regen werden ook de lagune en de zee meer radio-actief gemaakt dan bij de eerste proef. Men had niet verwacht, dat de ontploffing veel uit werking zou hebben op doelen boven het water oppervlak. Het resultaat bewees evenwel anders. De" eerste bom, welke honderd voet boven de zee ont plofte, heeft niet één van de palmboomen op Bikini beschadigd. De laatste ech ter, die onder water explo deerde, versplinterde de boomen en beschadigde bovenbouw en pijpen van de schepen. De grootste teleurstelling voor de deskundigen was het achterwege blijven van <je verwachte vloedgolven van 100 voet hoogte. De maximum-hoogte, welke werd geconstateerd, bedroeg slechts 10 meter en drie minuten later was deze reeds tot 5 meter geredu ceerd. Een onverwacht resultaat vormde de dichte mist, die den gëheelen dag hangen bleef en by zonsondergang nog niet verdwenen was. De „Arkansas" werd in de eerste tien minuten na de explosie een mijl van haar ankerplaats weggedreven en zonk toen. Uit dit alles blijkt, dat het onmogelijk is van te voren met zekerheid te voorspellen, welke uitwer king een atoombom zal hebben. Maar het is wel duidelijk, dat het grootste gevaar van de bom ge vormd wordt door de ra dio-activiteit, welke zich sterker openbaart op zee dan op het land. In tijden van grooten nood moe ten er zijn: zelfheiliging, apostolaat en leniging ook van den stoffelij- ken nood. Eigen geluk moeten we nastreven door anderen gelukkig te maken, eigen heiliging door ande ren te heiligen, eigen grootheid door anderen groot te maken. Voor dit werk is de St. Vincentius Ver- eeniging een aangewezen middel. Niets zal evenwel lukken, als de koningin der deugden, de liefde, niet gaat heerschen. Die liefde moet zioh uitstrekken tot iedereen, tot armen, tot ongelukkigen, tot misdeelden, ook tot de politieke delinquenten, die hulp noodig heb ben." Met grooten ernst wees spr. ten slotte op den ernst van dit laatste probleem, dat zooveel moeilijkhe den medebrengt en dat groote el lende kan veroorzaken, als het niet grondig wordt opgelost. Van 16 Aug. af kunnen weer brie ven en doosjes met aangegeven waarde in het onderling postverkeer tusschen Nederland en Zwitserland worden verzonden. Een jeugdige Weensehe arbeir der, hangend aan een touw, werkt aan een binnenboog van de St. Stephan's kathedraal in Weenen. Door de geallieerde bombardementen werd deze ka thedraal zwaar beschadigd en long en oud helpen thans met de herstelwerkzaamheden veroorzaken. Het belang van dit experiment ontging niet aan de aandacht van de wetenschappe lijke wereld, maar de generale staf van de Wehrmacht en de regee- rings-departementen voor bewape ning van het Duitsche Rijk sloegen er geen acljt op. Eerst na het uitbreken van de vijandelijkheden, toen het Duitsche opperbevel vernomen had, dat in den na-zomer van 1939 de Ameri- kaansche regeering subsidies uit trok voor de proefnemingen van professor Perrni, drong de betepke- nis van de nieuwe ontdekking door tot de Duitsche bewapenings-in- stanties. Het atoom-onderzoek deed zijn intrede in het Duitsche bewa peningsproces en de tweede phase nam hiermee een aanvang. - Geheimhouding werd den Duit- schen geleerden opgelegd. Iedere verdere ontwikkeling"moest aan den minister voor Oorlogsindustrie wor den doorgegeven. Maar ons werk, zei professor Heisenberg, richtte zich niet op de vervaardiging van de atoombom maar uitsluitend op de atoom-energie als krachtbron voor de industrie. In de eerste helft van 1941 slaag de professor Heisenberg erin een bruikbare uranium-batterij te ver vaardigen waardoor kracht en warmte voor industrieele doeleinden konden worden opgewekt. Toch werd daarbij de bruikbaarheid van de atoomenergie als ontploffingsmiddel niet heelemaal over het hoofd ge zien en werden de twee mogelijk heden van de atoomsplitsing, n.l voor industrieele en voor explosieve doeleinden, proefondervindelijk vast gesteld. Den zesden Juni 1942 vond, onder voorzitterschap van den Duitschen minister voor bewapening, Speer, een bijeenkomst plaats waarin de belangrijke beslissing genomen werd, dat Duitschland vanwege zijn reeds overbelaste industrie af zou moeten zien van verdere inspanningen, l welke tot nu toe de concurrentie met de Vereenigde Staten op peil gehouden hadden. Merkwaardigerwijze werd juist een week later, den dertienden Juni, op een bijeenkomst te Washington besloten de productie van de atoom bom met vollen inzet na te streven en mobiliseerde men daarvoor een omvangrijke industrieele macht. Hier scheidden zich dus de we gen. Professor Heisenberg zeide, dat deze beslissing van Speer een op luchting beteekende voor de atoom geleerden, wier meening na de bij eenkomst vertolkt werd door profes sor Hahn, die verklaarde, dat het besluit van den minister en de eco nomische gronden, waar het op be rustte, hem een ernstig moreel con flict bespaard hadden. De derde periode begon met de evacuatie van de groep atoomge leerden tien specialisten met hun assistenten naar Hechingen waar zy met de uranium-batterij gingen experimenteeren. Professor Heisenberg gaf onzen correspondent de schilderachtige details daarvan. Het ultra-modern wetenschappelijk werk werd uitge voerd in de welhaast middeleeuw- sche omgeving van een landelijker; uithoek van Zuid-Duitschland. Hel uiterst ingewikkeld instrumenta- ruim werd in een boerderij geïnstal- Audiëntie in de openlucht. Ko ning Abdullah van Trans Jor danië ontvangt zijn gasten dik wijls buiten voor zijn paleis in Amman. Hier ziet men hem (in het midden) confereerend met zijn eerste minister Ibrahim Pasha (links) en met het hoofd van het Arabische legioen Glubb Pasha (rechts) leerd. De uraniumbattery werd or.der een uitgegraven heuvel verborgen opgesteld. De profes soren kwamen per fiets van hun hotelkamer naar hun werk. Alle Duitsche geleerden, die in Hechingen gevangen genomen wer den, zijn nu naar hun land terug gekeerd en" doen moeite .om, onder de strenge doch geenszins vijandige controle der Britten, den weten- scbappelijken instellingen der Duit sche universiteiten weer nieuw leven in te blazen. Het grootste gedeelte van hun instrumentarium bevindt zich nog steeds te Hechingen in de Fransche zone. „Er wordt een strijd gestreden op leven en dood. Wie zal hem winnen? Als de teekenen zóó on heilspellend blijven, dan verliezen wij dien strijd. Enkele feiten: het aantal echtscheidingen (in Amster dam 2 van de 3 huwelijken), de 16.C00 communistische stemmen in Limburg, het Misverzuim op Zon dag (in de Mijnstreek 20 a 25 en in Maastricht méér). De ver zwakte uitgeholde zielen zijn niet bestand meer tegen den zwaren strijd eii worden naar beneden ge zegen. De zedelijke toestand is ver zwakt. Een treffend, voorbeeld bier van gaf mjj een Amerikaansche hoofdaalmoezenier, die beweerde, dat Maastricht slechter was dan Parijs", aldus Mgr. prof. dr. F. Feron, tijdens een rede te Maas tricht bij de herdenking van het honderd jarig bestaan van het Vin- centiuswerk in Nederland. In groote trekken en grootschen stijl schetste prof. Feron den toe stand in de wereld, waar een per manente strijd woedt tusschen goed en kwaad, egoïsme en altruïsme, individu en gemeenschap, geloof en ongeloof, den Christus en den antichrist, tusschen God en den satan. Na de in aanhef vermelde nood kreet geuit te hebben, ging hij verder „Ais U mij goed begrepen hebt, dan moet U beseffen, dat wij in dezen tijd geen vertrou wen hebben in het humanisme. Het kan goed zijn voor onge- loovigen, maar voor een Chris ten is het niet voldoende. (Eigen correspondentie) Göttingen. De Nobelprijswinnaar en Duitschlands atoom-specia list, professor Heisenberg, heeft aan onzen correspondent de heele geschiedenis verteld over het atoom-onderzoek in Duitschland gedurende den oorlog. Daar op dit oogenblik iedere verdere practische studie op dit gebied in de bezette zones van Duitschland verboden is, heeft professor Heisenberg van elke activiteit moeten afzien. Door zijn openhartig gesprek heeft hij echter veel bijgedragen tot de op heldering van het waas van ge heimzinnigheid, dat vooral in den loop van het laatste jaar rond dit Onderwerp gesponnen was. Zijn verklaringen ontnemen iederen grond aan de twee voornaamste fabeltjes: dat de Duitschers tijdens den oorlog een nek-aan-nek race gevoerd hebb>en met de Geallieerden in zake het atoom-vraagstuk en, op de tweede plaats, dat de Russen in het bezit zouden zijn gekomen van belangrijke gehei men, welke zij verkregen zou den hebben van Duitsche on derzoekers. Er is heelemaal geen race ge weest om de eenvoudige reden, dat de Duitschers niet mee deden en Rusland heeft geen enkel geheim bemachtigd, omdat alle atoom-spe cialisten zich in de Britsche en Amerikaansche zones bevonden. Reeds in 1942 hadden de Duit schers hun onderzoekingen op het gebied van de atoom-bom opge geven en op dat oogenblik had hun atoom-kennis den drempel van het laboratorium nog niet overschreden. Een installatie zooals het Ten nessee-complex in de Vereenigde Staten heeft Duitschland nooit gehad. Hoewel er ontdekkingen ge daan werden, die op zichzelf be langwekkend waren, hebben er nooit plannen bestaan waarin „het geheim" van de huidige atoom bom uitgewerkt was. Tot nu toe zijn de Vereenigde Staten de eenige bezitters van dit wapen en het gerucht, dat de Sovjet-Unie het geheim uit Duitsche handen zou hebben overgenomen, is ongegrond. Sinds 1942 hebben professor Heisenberg en de tot zijn groep behoorende geleerden hun aan dacht aan de ontwikkeling van de atoom-energie als krachtbron voor de industrie besteed, waarbij zij iedere speculatie met betrekking tot de atoom-bom buiten beschou wing hebben gelaten. Einde April 1945 werd deze geheele staf met zijn uit Dahlem, bij Beriyn, geëva cueerd onderzoekingsmateriaal van het Kaiser Wilhelm Institut door de Amerikanen in Hechingen ge vangen genomen. Een enkele ge leerde, bijgestaan door een uiterst ingekrompen staf van medewer kers en met een instrumentarium, dat uitsluitend voor het uitvoeren van minder belangrijke experimen ten dienst kon doen, was in Berlijn achtergebleven. De Russen hebben dit materiaal in beslag genomen en naar de Sovjet-Unie overgebracht. Aangezien echter de voornaamste instrumenten van het Kaiser Wil helm Institut naar elders verhuisd waren, konden de Russen, volgens professor Heisenberg, geen practi sche voordeelen oogsten van de we zenlijke proefnemingen en heeft de heele vangst bestaan in gegevens, welke reeds sinds jaren algemeen bekend waren. Verder was professor Heisenberg van meening, dat het tijdstip waar op in de Vereenigde Staten de atoom-energie haar toepassing in de industrie zal vinden, niet z»o ver meer in de toekomst ligt als men algemeen wel aanneemt. Bovendien meende hij, dat wanneer de Ver eenigde Staten reeds aan dit resul taat toe zijn, de andere landen nog naar de samenstelling van de atoom-bom zullen moeten zoeken. Zonder zich aan een bepaalden da tum te willen verbinden verwachtte hij, dat de aanwending op indus trieel terrein van de atoom-ener gie over twee jaren reeds een feit zal zijn. De atoom-bom zou er een jaar langer over doen. De Duitsche proefnemingen wa ren reeds zoover gevorderd, dat de toepassing van de atoom-energie op de industrie binnen het bereik van anderhalf tot twee jaren lag op voorwaarde, dat Duitschland daarvoor nog een intact gebleven en intensief ontwikkeld industrie apparaat zou bezitten. De oorlog heeft echter aan deze verwachtin gen den bodem ingeslagen. Profes sor Heisenberg dacht, dat de Ame rikanen minstens zoo ver gevor derd waren als de 'Duitschers. Hij schatte de productie-kosten van industrieele atoom-energie duizend maal hooger dan die van steenkool. Maar deze energie zou een rende ment hebben, dat honderdduizend maal boven dat van de steenkool ligt. De Duitsche proefnemingen kun nen verdeeld .worden in drie perio des. De eerste viel in de jaren 1938 en 1939 en begon met de prestatie van een anderen atoom specialist, professor Hahn, die er in slaagde door splitsing van een atoom-kern een kettingreactie te Javaansche dansers en danseressen, die tijdens den oorlog in ons land verbleven en deelnamen aan het verzet tegen de Duitschers, maken een tournee door het buitenland. Onlangs traden zij in Engeland op

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5