Duizend costumes Voor den optocht Enthousiasme neemt toe a r e Vrouw doodgestoken Laat Uw vacantieoord bikiniseeren MILITAIRE ACTIE BIJ BANDOENG WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1946 PAGINA 7 H.V.G.B. I en II kampioen Jeugdtournooi Concert te S>paarndam Gezellige middag voor de ouden van dagen Kinderexploitatie Lezers klimmen in de pen Politieke delinquenten Nieuwe kanunnik Provinciaal der Augustijnen Mussolini's lijk gevonden? Leiders van muiterij te Menado veroordeeld Canada voor een inflatie Generaals-reünie Staatsloterij Licht verdeeld Kleurrijke vaandels, gemaakt van.... AmeriJsaansehe meel zakken, vergulde speculaaspoppen, enorme hoedendoozen, een papegaaienkool, bonte tasschen, de rok van de maagd van Haarlem, bussen met verf, waarin eens „vegetables" en ,,chopped-ham". heeft gezeten, ziedaar de inventaris van een der vertrekken in „De Doelen", waar de groote historisch- allegorfsche optocht, die door het jarige Haarlem zal trekken, geboren wordt. Figuren uit de geschiedenis, lite ratuur en legende zullen één dag herleven en zich als men- schen van vleesch en bloed voor de Haarlemmers van de 20e eeuw ver- toonen, die er thans nog niet aan denken, dat bij het 800-jarig be staan van onze stad ongetwijfeld ook eenigen van hen in den offi- cieelen ommegang vertegenwoor digd zullen zijn Jacoba van Beieren, Nieuwsgierig Aagje, de gevangenenbewaarster der Janspoort, Hille Babbe, de heks van Haarlem, Hildebrand's baker en alle andere eerbiedwaardige en minder eerbiedwaardige personen voor den optocht aankleeden is niet eenvou dig. Herman Moerkerk, die het liefst zelfs de costumes voor den stoet had willen laten vervaardigen, moest daarvan, gedwongen door de textielmoeilijkheden, geheel afzien. Reeds maanden geleden heeft hij echter uit de verzamelingen van de bekende costumesbureaux Serné en Bakker, aan de hand van eigen tee- keningen, een keuze kunnen doen Liefst 1000 costumes heeft hij daar besteld en het prettige is, dat ze over het algemeen met de ontwerf pen overeenstemmen. .Herman Moerkerk is den Iaatsten tijd beter tespreken over de Haar lemmers, want het is opmerkelijk, dat naarmate de dag van den op- Dank zij een jonge en enthou siaste ploeg-, Iheeft H.V.G.B. dit jaar, voor het eerst in de eerste klasse spelend, het afdeelingskam- pioenschap behaald. Niettegen staande zware concurrentie van G.Z.C., zijn de H.V.G.B.-ers erin geslaagd zich op de eereplaats te handhaven. De promotiewedstrij den zullen zeer waarschijnlijk te gen D.W.R. en R.Z.C. gespeeld moeten worden. Dat H.V.G.B. ook over goede reserves beschikt, blijkt wel uit het ongeslagen af- deelingskampioenschap van het tweede zevental in de reserve eerste klasse. Evenals H.V.G.B. X speelt de ploeg voor het eerst in deze klasse. De promotiewedstrijd wordt tegen R.Z.C. II gespeeld. Werden de H.V.G.B.-jeugdspe lers vorige week in Rotterdam kampioen, thans eindigden zij met De Robben uit Hilversum in het jeugdtournooi te Jutphaas op de eerste plaats. Laatstgenoemde vereeniging won met doelworpen. Na een matigen wedstrijd tegen A.Z. '70, die met 20 gewonnen werd, wist het jeugdteam van H.V.G.B. een 20 achterstand tegen Forel op te ha len tot een gebjk spel. De wed strijd tegen Zwemlust was van beter gehalte. Door goed combi natiespel werd de score opgevoerd tot 7—0. De eindstrijd H.V.G.B.— De Robben was zeer spannend. In de eerste helft nam H.V.G.B. de leiding. De gelijkmaker kwam aan het einde van de tweede helft. Direct daarna werden, zonder ver lenging, wat gewoonlijk wordt ge daan, de doelworpen genomen. Na een muzikalen rondgang door het dorp, met als typische verschij ning de regimentsbok, gaf de „Prins Bemhard-kapel" een con cert dat geopend werd met het Wil helmus. Uitgevoerd werden o.m. „Lichte Cavalerie" van Fr. v. Suppé; „Sylvia" van Delibes en de ouverture „Semiramis". Het echtpaar J. B. Koopman- Schout en te Castricum viert 16 Augustus zijn 40-jarige echtver- eeniging. tocht nadert, het enthousiasme van de deelnemers toeneemt. IZij, die aan den stoet medewer king verleenen, zullen in de scholen aan de Raaks geschminkt en ge kleed worden' waarna zij zich naar de Wühelminastraat zullen begeven, om in groepen ingedeeld te worden volgens een reeds vastgelegd schema. Teneinde een artistiek zooveel mogelijk verantwoord geheel te verkrijgen, zullen er in den op tocht geen harmoniegezelschap pen meegaan. Wel zullen eenige fanfarecorpsen langs den weg worden opgesteld, om het den wachtenden wat aangenamer en gezelliger te maken. Alleen- hoopt de arrangeur van den historischen optocht, dat Frans Hals, de wijsgeer Coornhert, het diakenhuisman netje Keesje en anderen niet in marschtempo zullen gaan loo- pen, wanneer zij de vroolijke fanfaremuziek hooren. Dezer dagen werd den ouden van dagen in hotel De Leeuwerik een gezellige middag bereid. Al was het door benzine- en bandenge brek nog niet mogelijk den traditio- neelen autotocht in te schakelen, toch heeft het organiseerend be stuur gemeend, vooral in deze feestweek, de ouden van dagen niet te mogen vergeten. Het optreden van prof. Antonini, goochelaar, en zijn sprekende pop August, de mu zikale omlijsting van vroolijke mu ziek door het politiemuziekcorps waren voor onze oudjes onvergete lijke uren. Aan de dankbare ge zichten was duidelijk te zien, dat het comité volkomen zijn doel heeft bereikt. De commissaris van politie te Haarlem wijst er met nadruk op dat het verboden is kinderen te exploiteeren bü het straatcabaret Ook tegen personen, die zich bij deze handelingen laten omringen door kinderen, om hierdoor het medelijden van de voorbijgangers op te wekken, zal de politie streng optreden. Hoewel het aantal brieven, dat wij over behandeling van politieke delinquenten ontvangen, zioo groot is, dat wij onmogelijk plaatsruimte daarvoor beschikbaar kunnen stel len, willen wij toch enkele ge maakte opmerkingen aan de open baarheid prijsgeven. Uit deze correspondentie blijkt ons helaas, dat de lange duur van de berechting bevorderd heeft, dat het schuldgevoel bij vele delinquen- .ten heeft plaats gemaakt voor de martelaarsgedachte. Mijn man, schrijft een radelooze echtgenoote, Werd 5 Juli j.l. voor het laatst gehoord. Zijn dossier werd afgesloten en men beloofde hem stellig, in verband met mijn meer dan slechten gezondheidstoe stand, dat hij. binnen veertien da gen thuis zou zijn, maar er doen zich weer zooveel onbegrijpelijke vertragingen voor, dat hij nu nog niet thuis is. Mijn broer was aan wezig, toen deze belofte gedaan werd, want hij had alles op alles gezet, van mijn man afscheid te nemen, daar hij naar Curasao zou vertrekken. In October 1945 kreeg ik bericht, dat mijn moeder door de Jappen was vermoord, dat haar geestelijke hulp geweigerd Js en dat mijn zuster met haar handen het graf moest graven met een ba jonet in den rug. De kinderen hadden uit dein tuin bloemen geplukt en brachten die naar hun papa. Ze werden echter door de kamppolitie teruggestuurd. Hebf u wel eens kinderverdriet ge zien? aldus de schrijfster. Zoo zou ik vellen vol kunnen schrijven over narigheden, die ik heb mee moeten maken en dan te bedenken, dat mijn man tot de zeer lichte gevallen behoort, die eigenlijk al vrij hadden moeten zijn. Een andere briefschrijver klaagt er over, dat velen,' die uit mensche- lijke en familieplichten de delin quenten bezoeken, hun wasch af halen, verzorgen en weer brengen enz. eenvoudig als kwajongens of als menschen, die met de N.S B.-ers sympathiseeren behandeld worden. Dezer dagen zijn 250 in „Duin- rust" gedetineerde mannen naar Halfweg overgebracht, waar zij bij den oogst worden ingeschakeld. Daarvan heeft men den familiele den echter geen mededeeling ge daan, zoodat velen tevergeefs wa ren gekomen en met een kluitje in het riet werden gestuurd. Het is niet meer dan een kwestie van be leefdheid, aldus schrijver, de be zoekers hiervan te verwittigen. Het onnoodig uitgegeven reisgeld en de verloren tijd wordt immers niet vergoed. Schrijver hoopt, dat er voortaan rekening met de bezoekers wordt gehouden en dat men den familie leden niet meer het idee geeft, tot de politieke delinquenten te be- hooren. De bonnen gemerkt met „eerste periode" tot en met „zesde periode", voorkomende op de aan niet-parti- culiere huisbrandverbruikérs uitge reikte bonkaarten 606 en W.B. 606, blijven tot nadere aankondiging gel dig. 92) Ontroerd zagen allen den hertog aan. Alleen Vinkolini en ToscaninJ, die er geen woord van hadden verstaan keken een beetje gek. net alsof ze bang waren, dat de hertog het over hen had gehad. Middelerwijl na derden ze dichter de duinenrij en de eerste zandbank kwam al in het zicht. „Het is. als ik het wel heb, hier de streek om en nabij Zandvoort," sprak de koetsier, ,,ik heb hier nog familie wonen, /ergens achterop het strand." „Daar zullen we dan even aan gaan," zei de hertog, „en mis schien kunnen die ons wel verder helpen." Vol activiteit sprong de koet sier overeind, trok zijn hemd uit en begon ermee te zwaaien. Op het strand was kind nog kraai te bekennen. Maar nadat de Koetsier een kwartier lang druk met het hemd in de weer was geweest, verschenen er de eerste Hollandsche levende wezens en die begonnen, gelijk men dat van goede Hollanders gewend is. druk gebaren te maken en heel hard „hoera!" te roepen. „Dat zijn ze," riep de koetsier. ,,ze doen altijd zoo." Ofschoon iedereen vond. dat iedereen altijd zoo doet en de familie van den koetsier nu niet bepaald de eenige was, die altijd zoo doet protesteerde niemand, omdat de familiegevoelens van den koetsier geëerbiedigd moesten worden. Ze bereiken het strand, zetten voet aan wal en schier weenend viel de koetsier zijn overgelukkige vrouw en kinderen in de armen. Hij beperkte zich niet tot hen. want het bleek, dat zijn gansche geslacht hier een kolonie gevestigd had. Liefderijk werdén allen bij allen opgenomen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft tot kanunnik van het Hoogwaardig Kapittel der Ka thedrale kerk te Haarlem benoemd den hoogeerw. hooggeL heer H. J. v. Deursen, president van het Groot seminarie te Warmond. Tot Provinciaal der paters Au gustijnen Is benoemd de hoogeerw. pater Seb. van Nuenen O.E.S.A., pastoor der St. Augustinusparochie te Utrecht. Op de Nassaukade te Amsterdam is gistermorgen een 28-jarige werk ster door een 49-jarigen chauffeur, die zijn brood verdiende als straat muzikant, neergestoken. De dader, die uit jaloezie handelde, omdat de werkster de verhouding met hem had verbroken, is naar Naarden gevlucht en heeft daar een poging tot zelfmoord gedaan. Uit brieven in de tasch, die de vrouw bij zich had, en uit hetgeen de vrouw nog kon mededeelen voor zij stierf, had de politie al sporen van den dader gevonden. De dader is ge arresteerd en naar Amsterdam overgebracht. Het mes is in beslag genomen. Volgens te Rome ontvangen be richten heeft Antonio Parozzi, die onlangs door de politie van Milaan werd gearresteerd, bekend, dat het lijk van Mussolini op het' eiland Brissago in het meer van Lugano in Zwitserland verborgen is. Parozzi, een vermeend lid van de bende, d:e het lijk in April j.l. heeft weggehaald, Zeide, dat het lichaam was opgegra ven en per auto naar Zwitserland was gebracht. Men meent te weten, dat de Italiaansche politie-autori- teiten onmiddellijk de verklaring met de Zwitsersche autoriteiten zullen controleeren. De bouwvakarbeider hebben vrij deze week en dat betee- kent vanouds het hoogtepunt van het sei zoen. Zij treffen goed weer en wie zou dit dien nijve- ren'lieden misgunnen, van wie straks bij den wederop bouw zooveel verwacht mag worden. Met de bouwvak arbeiders aan het hoofd houdt Nederland dus va- cantie en men behoeft, in stad of dorp, maar even zijn hoofd buiten de deur te steken om dat gewaar te worden. Er leeft zich een massale drang tot ver plaatsen en genieten uit, die den eenling den adem beneemt. Maar wie zou nog eenling zijn in dit dicht bevolkte landje. Wie vandaag den dag Iets ondernemen wil, zich een genoegen gunnen van welken aard ook, is over geleverd aan de massa. Daar is geen ontkomen aan. Blijft men dicht bij honk en vergenoegt men zich met een etentje bui tenshuis, dan vindt men steevast alle tafeltjes be zet. Wil men een aardige film zien, dan dient men zich driemaal om het blok te winden voor men aan de beurt is. Reist men per trein of tram, hetzij vroeg of laat of op welk uur ook, steeds puilen de menschen van de balcons. In de Am- sterdamsche grachten zit ten rondvaartbootjes elkaar op de hielen en nog wach ten heel den dag geduldige rijen bij het vertrekpunt, oud en jong begeerig om de stad te zien van het water, de smalste steeg van Amsterdam en zeven bruggen tegelijk. De massa's wringen zich door de toegangen van Artis, de dijk te Vo- lendam wordt te klein en de booten op Harderwijk kunnen nog geen men schen genoeg bevatten. Ja zelfs een zoo exclusief vervoermiddel, als eens het vliegtuig was, wordt eiken dag opnieuw bele gerd. Er is imuwelijks meer verschil tusschen de hal van het Centraal Station en het passagebureau van de K.L.M. Zelfs wie naar Stockholm gaat,naar Lis sabon of New York, staat in de rij met slechts dezen troost, dat men in het vliegtuig- tenminste zitten kan. Het volgend laar misschien ook niet meer. En tot New York staan is nog iets anders dan van den Dam tot Artis, of van Haarlem naar Den Haag, maar ook dat went wel licht. Er is geen kans om aan de massa te ontsnappen. Bij mooi weer zijn ellebo gen noodig om in Zand voort de zee te zien. De meren zijn wit van de zeilen. Het bosch kan niet zoo diep of de hel niet zoo ruim zijn of men heeft gezelschap. Overal sche meren tenten van kam peerders en langs alle pa den rijden fietsen. Herin nert men zich van Jaren her een stil en vredig oord, dan blijkt bij het weer zien, dat duizend anderen dezelfde herinnering be zaten en gelijktijdig op het idee zijn gekomen die herinnering te beleven. Zoo ls het steeds en overal weer: menschen, die wachten, menschen, die dringen, menschen dicht Massa's stuwen door Nederland op elkaar. Steeds weer nieuwe menschen, steeds weer andere menschen, nooit gezien, nimmer ont moet, maar allen op den dag, het uur en de minuut af, precies van hetzelfde verlangen bezield en be reid er alles voor te offe ren. Die prompt naar de zelfde film willen, in pre cies dezelfde tram stappen, hetzelfde plekje strand begeeren, in juist hetzelf de laantje vrijen. En niet genegen zijn één stap te rug te doen of maar een millimeter van hun voor genomen baan af te wij ken, tenzij door de over macht van het feit, dat er geen twee tegelijk op hetzelfde rijdende, varen de of eenvoudig maar dul dende plekje Nederland kunnen zitten of staan. En nu zijn we alleen nog maar met goede va derlanders onder elkaar. Wat moet er gebeuren als straks bijvoorbeeld de Amerikanen komen en on ze deviezennood nog steeds verhindert, dat wij tijdig ruimte voor hen maken. Dan kan het gebeuren, dat een gerucht uit oorlogsda gen ons oor weer bereikt. Wij kijken naar de lucht en zién duizenden zilve ren vliegtuigjes. Daar gaan ze weer, zeiden we vroe ger. Daar komen ze, zeg gen we dan, de Ameri- kaansche bouwvakarbei ders hebben vacantie. Ze willen Nederland doen, ditmaal. Straks gaan de sirenes: vacantie-alarm. Dat beteekent binnen blij ven, onverschillig waar men is. Drie dagen lang. Anders hebben de Ame rikanen geen ruimte. Zij wonen in meegebrachte tenten; daar is altijd nog wel een stukje wei voor open. Na drie dagen weer de sirenes, het signaal „straten vrij": de lnheem- schen mogen weer de we gen op. Er zullen zomers zijn met veel alarm. Maar het zal deviezen binnen brengen, zooveel mis schien, dat wij, Nederlan ders, op onze beurt kunnen uitzwermen, één enkele gelukkige zóó rijk, dat hij een eiland kan koopen, bikiniseeren en alleen zijn. De Nederlandsche Legervoorlich- tingsdienst te Batavia maakte he den het volgende bekend: Middel zware bommenwerper hebben 6 Augustus troepenconcentraties der extremisten in de nabijheid van Bandoeng aangevallen. De sterkte der concentraties is tot nu toe nog niet bekend; Auto's en een olie opslagplaats zijn door machinege weervuur en bombardement vanaf zeer geringe hoogte in brand ge vlogen; Twee gevechtsvliegtuigen op verkenning zijn gestuurd boven het vliegveld te Tasikmaiaja, waar 3 vliegtuigen op het vliegveld in brand zijn gevlogen. Eigen vliegtui gen zijn van, den grond af bescho ten. De leiders van de muiterij te Menado (Celebes) hebben voor den krijgsraad te velde terecht gestaan. Zij werden veroordeeld resp. tot 10, 8, 6 en 4 jaar gevangenisstraf, met voor alle vier ontslag uit den militairen dienst en ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewa pende macht te dienen. Bij de be paling van de strafmaat is er re kening mede gehouden, dat de op stand een onbloedig verloop had. De Canadeezcn werden gisteravond door hun regeering gewaarschuwd, dar zij staan voor een „onmiddellijke dreiging van een ernstige inflatie"'en de plaatsvervangend minister van Financiën, Abbott, gaf hiervan voor een groot gedeelte de schuld aan de V. S. Hij maakte verder bekend dat de kosten van het levensonderhoud tus. schen 1 juni en 1 Juli met l'/i punt gestegen zijn, waardoor de index over de afgeloopen vier maanden mer. in totaal E punten ls toegeno men. Veldmaarschalk Lord Montgo mery, chef van den imperialen generalen staf, heeft de 180 ge neraals van het Bngelsche leger opgeroepen tot een conferentie in Camberley over de toekom stige oorlogsproblemen. Montgomery is voomemens 19 Augustus voor 14 dagen naar Ca nada te gaan en daarna generaal Eisenhower in de Vereenigde Staten te bezoeken. De tweede trekking van de vijfde klasse der Ned. Staatsloterij had het volgende resultaat; f25.000 op 15880; f 1000; 16771; f400: 5303, 2893, 19521 en 15728; f200: 8381 en 8369: flOO: 15673, 5661, 12586, 9563, 12850 en 1271. f 5000: 12842 f1000: 8208 13863 15236 17485 1 400: 3957 9033 15452 f 200: 8668 13072 13272 16374 16530 f 100: 6533 7879 8753 10763 16040 21355 Amsterdam. 6 Aug. 1946. De handel ter beurze was vandaag wel van zeer pescheiden omvang wegens het gebrek aan opdrachten in vrijwel alle afdeelinven. De eerste advieskóersen gaven bij opening nog weinig verandering te zien en ge tuigden van een tamelijk prijshou dende. stemming. De markt sloot nauwelijks prijs houdend tot licht verdeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 7